r Luchtvervuiling doet ook aanslag op huid van de man BRILLEGLAS KENT OOK MODE „ABBA, THE MOVIE": EENDAGSBLOE uitsluitend voor fans BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 19 DECEMBER 1977 De verkeersdampen laten niet na ook sporen achter te laten op de huid van de man. De huid is jarenlang onderwerp van wetenschappelijke studies geweest. Eén ding staat vast: de hoorn- of buitenste laag, bestaande uit dode cellen van de opperhuid, is het deel dat door cosmetica bëinvloed wordt. Het is dan ook de toestand van deze laag dode cellen die maakt hoe ie mand eruit ziet. Door celdeling van uit de „basaal" cellenlaag (mèt het spinosum of de stekellaag de feitelij ke kiemlaag) wordt in een periode van nog geen maand de opperhuid steeds vernieuwd. Deze epidermis (opperhuid dus) is ruwweg te verde len tussen kiemlaag en hoornlaag. In de buitenste lagen van de huid voltrekt zich het verhoorningsproces, waarbij de dode cellen worden afge stoten. De hoornlaag bezit ook een groot waterverbindingsvermogen. De ze factoren bij elkaar: afstoting, ver nieuwing, waterhuishouding bepalen de toestand waarin een huid, van welke leeftijd dan ook, zich bevindt De bestandsdelen van de dode hoorn- cellen. waaronder koolhydraten, ami nozuren etc. die voor- het waterver bindend vermogen zorgen, zijn omge ven door vetachtige substanties, af komstig van de oorspronkelijk leven de huidcellen. Tussen de grenzen van die huidlagen vinden ingewikkelde chemische processen plaats; de eigen schappen van de elementen daarvan vormen een barrière die schadelijke stoffen buitenboord houdt. Boven dien zorgt ze ervoor dat voor het lichaan belangrijke stoffen als bij voorbeeld waterdamp niet verloren gaan, terwijl ze de hoornlaag voor uitdrogen behoedt en ook verkeerde invloeden van buitenaf weert. Prof. Dr. Nürnberger, dermatoloog zegt: „De mens is zo oud als zijn bindweefsel. Niet alleen de elasticiteit en de tonus van de huid, maar ook het waterbindend vermogen wordt bij het verouderen (zeggen we vanaf het 30e jaar) geringer. Ook de talg- productie neemt af. De huid wordt droger en vochtarmer, rimpel en plooivorming begint". Eenheid De huid is een buitengewoon belang rijk arbeidsterrein. Je kunt wel zeg gen één groot orgaan. Het gehele lichaam is ermee bedekt, de huid vormt een eenheid! Dit bewijst wel dat bij een verlies van 1/3 van de totale oppervlakte de mens sterft. Er is echter een waanzinnig verschil tus sen de huid van de man en die van de vrouw. In de eerste plaats heeft dit te maken met de talgklieren (glandula sebacea). Deze huidsmeer- kliertjes liggen in de lederhuid (onder de opperhuid) en gedeeltelijk ook in het onderhuids bindweefsel. Bij elke haar op gezicht, hoofd of lichaam hoort een talgklier, die vet afscheidt Door het sterkere beharingspatroon van de man heeft deze dus per defi nitie een vettere huid door een hoger talggehalte. In zijn algemeenheid is zijn hoornlaag ook dikker, zijn po riën grover. In de leerfabriek van Meudon werd tijdens de Franse revo lutie ter wille van de goedkoopte de huid van geguillotineerden gelooid en verder bewerkt... Het mannelijk leder bleek beter te zijn dan gemzen- leer; de huid van de vrouw was maar voor enkele doeleinden te gebrui ken.. Behalve de sterkere structuur zijn er nog meer verschillen. Hoe vreemd het ook mag klinken, in dit opzicht is de man allerminst het „sterke geslacht." De stabiliteit in de huidcellen van de vrouw is groter; de harmonie in de cel, het kleinste orga nisme dat tot zelfstandige levensver richtingen in staat is, evenwichtiger. Zoals bekend is de cel het elementai re levensbeginsel, de grondslag van alle (dierlijk) weefsel, met een functie van verschillende eigenschappen. Ze is elastisch, vatbaar voor voedings processen en gemakkelijk doordring baar voor vloeistoffen. Door over gang in vezels enzovoort kan zij ver schillende gedaanten aannemen. De geringere stabiliteit in de mannelijke cel maakt dat de huid een grotere kwetsbaarheid heeft. De man is ook alweer in zijn algemeenheid gevoeli ger voor excemen en jeuk. Wanneer de man voor de huid van zijn gelaat dezelfde verzorgingsprodukten zou gebruiken als de vrouw, is het gevaar dat hij zijn huid schade zou toebren gen sterk aanwezig. Een huidanalyse schrijft hem volstrekt andere midde len voor. Minder vet De huid van de vrouw is minder vet, maar veel vochtrijker. Daardoor komt zij molliger, vriendelijker, zach ter over. De man daarentegen droger, schraler. De vrouwelijke huid bevat meer zweetklieren, zodat het met haar waterhuishouding anders is ge steld. J. H. Blank stelde reeds in 1952 dat de soepelheid van de huid afhan kelijk is van haar vochtgehalte. Zij heeft tenminste 10% nodig om elas tisch te blijven. Daalt dit vochtgehal te dan wordt zij droog en schilferig en kan zelfs barsten. Ook jeuk-ver- schijnselen kunnen dan optreden „Etheticiènne"). Vochtigheidsgraad van de huid heeft echter niets met vetheid van de huid te maken. Het uitgangspunt is totaal anders. „Droog" heeft te maken met zweet- kliertjes; vet met talgkliertjes. Dat „droog" en „vet" eikaars tegenpolen zijn, is een klassiek misverstand. Onze biologische opgave is de vetheid van de huid en de waterhuishouding op orde te houden. De Franse cosme- toloog Humbert Pierreantonini (in Parijs) houdt er een interessante theorie op na. Bij de vrouw schijnen de vochten via aantoonbare stromen vanuit het lichaamscentrum de huid te voeden. De vochtigheid van de mannelijke huid wordt vanaf de peri ferieën aangevoerd (cirkelomtrek, buitenzijde). Dus precies andersom. Prenataal is er trouwens al een ver schil tussen de voeding van een jon getje door de placenta en die van een meisje Onlangs is wetenschappelijk bewe zen dat de werkzame produkten, die vanuit de moederkoek door de navel streng het ongeboren kind bereiken van andere substantie zijn bij de mannelijke dan bij de vrouwelijke vrucht. Vandaar vruchtwateronder- zoek vódr de geboorte om het ge slacht te bepalen. Praktisch verschil tussen de behande ling van de mannelijke en de vrouwe lijke huid ligt in de hogere graad van pollutie waaraan hij is blootgesteld. De man gaat in het spitsuur naar zijn werk, staat in een file, auto-uitlatin gen puffen meer en vaker smerige gassen in zijn gezicht dan dit het geval is bij de gemiddelde vrouw die haar arbeid thuis verricht, (werkende vrouwen natuurlijk daargelaten). Ook stress, overwerk, nervositeit, angst voor werkloosheid zijn factoren, die culmineren in de huid, want deze is doorweven met een netwerk van ze nuwen, die- dezelfde oorsprong heb ben als het gehele zenuwstelsel. Wan neer de vrouw zich zoveel moeite getroost om haar huid in conditie te houden, wat is dan de reden dat de man die nog zoveel behoefte heeft aan huidverzorging, zo doodsbe nauwd is om zich erin te verdiepen? Erger: hij wijst ze bijna spottend af. Hoewel - het valt steeds sterker op - de gewraakte produkten voor man nelijke huidverzorging gaan toch in toenemende mate over de toonbank. En dan wil ik het niet alleen hebben over de al lang geaccepteerde afters haves, maar er zijn tegenwoordig om vangrijke „herenlijnen", die behalve genoemde after-shaves, ook aerosols, huidcrèmes, lotions, zeep, after-shave milk en -crèmes (Millers produkten voor de overgevoelige mannehuid) in de handel brengen. Om de huid soepel te houden zou de man zichzelf feitelijk degelijk moeten tracteren op een massagebeurt met een mengsel van citroenolie en tarwe- kiemolie (1 op 10). De citroenschil bevat een enzym dat uitdroging voor komt. Leg de citroen een week in de kast; de bast wordt beton, maar de vrucht blijft zacht als boter. Enzy- menstoffen binden de strijd aan met uitdroging. De Oostenrijkse herenlijn „Spinnaker" heeft een zeer verant woorde lijst met artikelen voor de man: lotions, Shaving Foam Atomi zer, Deodorants, Total Bath and Bo dy en uitstekende Eau de Toilettes. (De produkten zijn reeds in Duitsland bekend, waren kort op de Nederland se markt, maar beleven nu een zeer goede come-back). De Khadine-series met badzouten, haarolie, talkpoeders laten meneer niet „in de kou staan", evenmin als de merken „Yeardly Lea ther" „Russische heer", „Yardley" „Black Label" (met een heerlijke la vendel) „Aramis", „Royal Regiment" en de nieuwe verzorgingslijn van Pierre Augé, bestaande uit zeven pro dukten, die in het najaar met twee preparaten zal worden uitgebreid. „Yachtman" is het eerste verzorgings systeem met Skin Stimulator, een modern werkstofcomplex, speciaal ontworpen voor de mannelijke huid. Oreaden Cosmetics nam deze nieuwe lijn op in haar programma en gaf hem een pittige heldere Yachman- geur mee, die niet opdringerig is. Bij welk produkt dan ook het is voor de man verstandig zich te laten voorlich ten en niet klakkeloos te kopen. Een bepaald produkt van het beste merk kan" nu juist voor zijn huid het minst geschikte zijn; mogelijk echter is er bij zijn merk-keus een ander prepa raat in de serie waar zijn huid enorm van opknapt. Ook „Balafre" en de Fabergé Brut (gel) en „CZdine" ver dienen een pluim. Een beetje voor lichting van deskundige zijde (dro gist, parfumeriehuis, kapper) is voor de man nooit weg. Sommige heren hebben een vreemd idee van aantrek kelijkheid en gaafheid van de huid. Lancöme hield onlangs een enquête in de Parijse Metro met de vraag aan diverse reizigers wat men het sum mum achtte vamnannelijke schoon heid. „Een sabelhouw in het gelaat," kwam als meest gegeven antwoord van de man uit de bus... Tekst: Tiny Francis De hibiscusbloem leeft maar één dag. Dan valt ze af als een stukje dioom om heel snel te verdorren met blaadjes als die van een dode vlin der. Ze is bijna even teer als de naeh tcaet usbloem die zelfs geen straaltje daglicht ziet. Eén nacht bloei is haar ge gund en daarna is het uit! De Chinese Roos. zoals de hi biscus in de volks mond heet komt natuurlijk uit Chi na. waf de naam al doet vermoeden. Het stiuikje wordt ook wel aangeduid als schoensmeer- plant en Kembang sepatoe. Ze heeft langwerpige blade ren. die echter spits toelopen. De randen lijken met een grove zaag be werkt. De stelen zijn houtig en lang, aan het einde ver schijnt dan ineens dé bloem in de ok sels van de blade ren. Volgens de le gende is ze pas in de ISe eeuw in oud China ontdekt, ver volgens verhuisde ze verder naar de tropen (in de film Max Havelaar komt ze steeds op het doek) en maak te de overtocht naar Europa waar ze veel wordt ge kweekt. Licht zet ten tijdens de bloei (er niet mee slepen BS3&' 'MT "1 v omdat ze elders mooier uitkomt, dan heeft de bloem helemaal ..geen le ven": de knop valt af tijdens het tran sport) en veel wa fer geven. Bij gi'oei en bloei goed voch tig houden en om de veertien dagen kunstmest of mest toedienen. Als 't is. kan de plant in de tuin worden in gegraven. maaials het regent moet ze naar binnen. De bloemen zijn erg kwetsbaaiOp een goede zonnige plaats in de kamer >0 gezet, zou ik haai daar ivstig latei ovenvinteren. 7eER/ gen het voor/aaJale een goed stuk iri gi knippen. Tijdenlstra de rusttijd (wintel I echter ook echiove „met rust laten" j/»reb een matige tempe ratuur: bemestini stopzetten. £rJ| nooit gieten als lU.J vermoeden heeft dat de aai'de noi—ri vochtig is. De bijiv biscus voelt ziel het meest „senang (prettig) in pot grond op tuinturl basis. Te kooi Vil reeds vanaf f 4 ir 5.-.. JW ndi Twee dezelfde brilmonturen: het rechter voorzien van het dikkere, traditionele glas. Het linker van het nieuwe dunnere titaanglas. Tal van mensen bekijken de wereld van achter brillegla- zen. Tot voor een jaar of wat zijn ontwerpers van brilmon turen altijd in hun leuke ideeën beperkt geweest door net peil van de lenzentech- niek. Lange tijd konden mon turen nooit groter gemaakt worden dan met een glasdia meter van 45 mm omdat er gewoon geen grotere glazen bestonden. Stormachtige ont wikkelingen van de laatste twintig jaar zorgden voor gro tere brilleglazen van plus of min vier in een modieuze bril. Nieuwe technieken helpen al tijd een handje als er een behoefte ontstaat en de mode gokte nu eenmaal op „grote glazen" voor brillen. Kunst stof speelde bij de verbetering een rol. Als de sterkte vari de voorgeschreven correctielens het toestaat zal de opticien nu voor een flink uit de kluiten gewassen montuur vaak een kunststof brilleglas adviseren (ze zijn er nu met een diame ter van 81 mm per glas). Kunststof is ongeveer half zo zwaar als glas, breekt minder gauw en de mogelijkheden voor dégradé zijn vrijwel on beperkt. Glas echter kan ook worden gekleurd, maar alleen in een paar bruin- en grijstin ten. Een modern type brilleg las dat tot nu toe van dit „echte" materiaal kon worden gemaakt, is het zogenaamde zelfkleurende glas. Dankzij een bijmenging van zilverjo dide in het materiaal zijn de glazen lichtgevoelig en (ver)- kleuren zij lichter of donker der naarmate ze ultra violet licht vangen. Sinds twee jaar bestaat een tussenvorm balan cerend tussen glas en kunst stof: titaanhoudend glas. Dit breekt het licht op andere wijze; het is dunner dan het traditionele glas en doet lich ter aan. Het door zo'n bril met een andere brekingsindex tu ren, vereist overigens enige oefening. Maar dat doet het dragen van contactlenzen idem dito, en dubbel-focus- glazen zijn in het begin ook geen pretje. Ze laten in het gezichtsveld altijd een zekere „dode zone", over. Tussen 40 en 60 cm. afstand is het moei lijk een optimaal scherp beeld te krijgen. Dit euvel kan nu worden opgevangen door de zogenaamde „multifocus" gla zen, die geen twee maar meer sterktes vloeiend in elkaar la ten overgaan. Noviteit is dat sinds kort dergelijke glazen ook in kunststof worden ge maakt met een diameter van 70 mm. Aldus geschikt voor minder zware modebrillen. Links een bril met multifocujsta glazen, waarin het verzien en he| ga leesgedeelte onzichtbaar in el' bl kaar overvloeien. Rechts een bnjj e met dubbel-focus glazen, waarirtf de twee delen duidelijk geschei- den zijn. meer een technisch mankement zijn geweest, dat in de 14 theaters waar de film donderdag in première gaat, wel verholpen zal zijn. Wat nu extra duidelijk opvalt tijdens de optredens van Abba is de beweeglijkheid van de twee dames Agnetha en Frida. Zeker gedurende de mini-musical „The Girl with the Golden Hair" staan ze geen moment stil en maken soms ietwat overdreven bewegingen, laten zich op de rug zien om een van de handelsmerken van de groep te tenen. Vooral in het land van de kangoeroes wordt er, zo toont de film, veel geschreven over de gewelfde achterzijde van vooral Agnetha. „ledereen heeft toch een achterwerk", is de korte maar veelzeggende reactie, die zij op een gegeven moment uit op haar hotelkamer, tegen de tweede „echte" acteur in de film: Tom Oliver, die de rollen van bodyguard, barkeeper en taxi-chauffeur op zich heeft genomen. Hoofdacteurs blijven natuurlijk de vier Abba-leden, die alle bekende hits op het celluloid brengen, met toevoeging van één of twee nieuwe nummers, die nog niet eerder op de plaat werden uitgebracht. Maar ook die nummers zijn straks weer te vinden op het volgende Abba-project: een elpee van de film, die over enkele weken zal uitkomen. Al met al is „Abba, The Movie" vooral voor de fans van deze ongecompliceerde Zweedse groep een was AUSTRALIË een dag eerder) mochten talrijke jonge en oude Nederlandse Abba-fans, artiesten en pers afgelopen zaterdagochtend in het Amsterdamse Citytheater Abba op, rond en ver achter het podium aanschouwen. „Abba, The Movie" luidt kortweg de titel van deze film, gemaakt door de Zweedse cineast en televisie-regisseur Lasse Hallström, die ook de promotie televisie filmpjes van Abba maakt. In de anderhalf uur durende confrontatie met blonde Agnetha, Frida. Benny en Björn is Hallström uitgegaan van Abba als bühne-groep. Het lag eerst in de bedoeling alleen voor eigen doeleinden een registratie te maken van het optreden. Dat idee groeide al snel uit tot het maken van een televisie-documentaire, maar werd uiteindelijk een speelfilm. Omdat er ook Een uitstekende timing heeft dat bedrijf rond Abba. Er Is nog geen rustpauze In de Abba-publlcltelts-stroom gekomen, door bijvoorbeeld de geboorte van een nieuwe Ulvaes, of daar wordt alweer een nieuwe episode In de toch al rijke lijst van hoogtepunten In de carrière van 's werelds best verkopende groep toegevoegd. Na alle hits, elpees en een uitgebreide wereldtoernee moest het er -en kee van komen: een Abba-fllm, waarin de vier groepsleden van top tot teen In Panavlslon zijn te zien. De film werd tijdens een begin dit Jaar gehouden Australische toernee gemaakt. Australië Is ook het land waar de populariteit van de groep te vergelijken valt met die van de Beatles hier In Europa In hun beginperiode. In een wereldpremière (al kunnen nog eens uitgebreid het concert van Abba van begin tot eind volgen. In tegenstelling tot het Nederlandse concert in de Amsterdamse Jaap Edenhal werd Abba in de vier Australische steden geruggesteund door een groot orkest. Samen met de extra ritme-sectie en de drie zangeressen van het achtergrondkoortje werd daarmee het geluid van de platen veelvuldig geëvenaard. Helaas was de stereo-weergave tijdens de wereldpremière vooral in het begin van de film niet altijd even af, maar dat zal Met disc-jockey, die niet tot „diepte-interview" komt nog zoiets als een verhaal nodig was voor de film, maakte Hallström een vijf pagina's tellend scenario rondom de Australische toernee. Daarbij ging hij uit van een disc-jockey, gespeeld door de onbekende Australische acteur Robert Hughes, die van zijn radio-baas een twee uur durend radio-programma rond Abba moet maken, met als hoogtepunt een exclusief „diepte-interview" met hen. Gezien de beperkte journalistieke capaciteiten van de disc-jockey lukt het hem niet tot het Abba-bastion door te dringen. Hij blijft de groep echter door heel Australië volgen en uiteindelijk, op een voor iedereen onverwacht moment, staat hij oog in oog met Abba. Een zeer simpel gegeven dat Hallström erg soepel heeft verwerkt door de film. Het geeft een beeld van de strenge veiligheidsmaatregelen rond de groep, die hiermee nog meer het stempel krijgt opgedrukt van de .super-heiligen der lichte muze." De film bewaart echter de afstand die er bestaat tussen groep en publiek. Het is jammer dat. zodra de disc-jockey. uiteindelijk kan beginnen aan zijn „diepte-interview", de kijkers dat niet te horen krijgen. Zodoende weten we nog niet of de groep nu werkelijk onder die enorme druk van die populariteit gebukt gaat. of dat Abba het juist allemaal geweldig vindt. Geen portret dus van de mensen achter Abba. Overwegend aandacht echter voor het optreden van Abba, want de film blijkt uitsluitend voor Abba-fans bedoeld. Zij uitstekende film geworden. Leuke top-pop beelden van het optreden en een te verwaarlozen verhaaltje. En qm ten slotte nog iets over de Nederlandse „glamour" rond de wereldpremière van de film te vertellen. In het Citytheater was ook een aantal artiesten („De Nederlandse popscene") uitgenodigd, die dan ook belaagd werden door om handtekeningen-bedelende kinderen, die een of andere Een van de handelsmerken van de groep prijsvraag hadden gewonnen in een popmaandblad. Uit de 38.000 inzendingen konden tweehonderd, met vader of f moeder naar de film, en zij' i waren het die onder andere Getty zagen, de ex-zangeres van Teach-in, Peter Koelewijn, Eddie Ouwens, ofwel Danny („I an remember Elvis Presley") Mirror, en niet te vergeten n Sandra Reemer, mèt jgn bontjas én Ferdi Bolland, jawel ,CI LEX NIGGEBRUGGE iv, it IUI zi rai zi; irt lei ec e tti iri ït; L

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6