Industriepastores Hoogovens willen geen pleisterplakkers worden BTrg. Simonis verkiest Rolduc boven Amsterdam t ,MOLUKKERS WERKEN NIET LAN EIGEN IDENTITEIT" Democratisering niet laten opdringen Eén Nederlandse kandidaat astronaut overgebleven lg DISCUSSIESTUK VOOR BISSCHOPPEN Demonstratie voor Kalma Vrouw gedood bij oversteken P roces tegen alimijnen Ln start ICIN.lh NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 19 DECEMBER 1977 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ^TtTERDAM De bisschop van Rotter- Dia ti' t^r' Simonis, heeft in de aat a ïhoppenconferentie van vorige week s nag zijn voornemen te kennen gegeven Katholieke Theologische Hogeschool iterdam (KTHA) niet langer meer te nnen als zonder meer geschikt voor de tusseifteropleiding. Tevens heeft hij daarbij De te meer zijn voorkeur uitgesproken cele je' een opleiding aan het groot seminarie nten Juc in het bisdom Roermond, waar- ;enote#fïens a' zestien priesterkandidaten af- ag kwst'g uit het bisdom Rotterdam stude- larie haar en ander is eerst in het weekeinde ie. Hjnd geworden. Mrgr. Simonis heeft in van ^communiqué medegedeeld het in hoge de de? te betreuren, dat „door een indiscretie onderns in de hogere regionen van de kerk- 00 md'nc'e een strikt vertrouwelijk discussies- ;oede |is uitgelekt". Hij acht de zaak des te gebra<£LU"enswaardiger. omdat hij nog met ve- ea Gn^1 gesprek is om tot een definitieve 3 wertfding te komen over zijn standpuntbe- ;erste ng rond de priesteropleiding. De me Simonis heeft altijd zeer sceptisch ge- De P tegenover de KTHA, die bijna tien 4 x T geleden werd opgericht door de bis- les rfmen Haarlem en Rotterdam en de Kar- twe^ten, kruisheren, jezuieten en salesia- in de plaats van de bestaande groot-se- aries. Hij acht de opleiding van te sterk meen theologische aard en te weinig BBtfht op de priesteropleiding. Mgr. A. J. Simonis. Bovendien vindt hij de invloed van de op richters op het beleid te gering en meent hij, dat mede daardoor Rome niet bereid zal zijn de statuten van de KTHA goed te keuren. Overigens zou hij de priesterkandi daten van de KTHA niet zonder meer willen afwijzen, maar willen onderwerpen aan een persoonlijke beoordeling. Eventueel zou dan aanvullende begeleiding of studie moeten volgen. Zoals bekend ronden enkele studen ten van Rolduc hun studie af in het Duitse bisdom Regensburg. De voorkeur van mgr. Simones voor de opleiding aan het groot-seminarie van Rol duc bleek ook aan het begin van dit jaar, toen bekend werd, dat de bisschop uit een tot dan toe onbekend fonds voor bestem- mingsgelden, (de „Bernardusstichting"), tweemaal een ton had geschonken aan het groot-seminarie Rolduc. Uit de „bezorgdheid en verontrusting over de gang van zaken rond de ambtsopleiding in het bisdom" ont stond toen het „Breed Overleg inzake de ambtsopleiding". Hierin zijn vertegenwoor digd de dekensvergadering, de benoemings adviseur, de Diocesane Pastorale Raad en de zg. beleidsraad Warmond, terwijl het voltallig Diocesaan Bestuurscollege van het bisdom (bisschop vicarissen en algemeen econoom) in het beraad deelt. Op dit college doelt mgr. Simonis onder meer als hij zegt „nog met velen in gesprek" te zijn. Dit „Breed Overleg" is vandaag voor de zesde maal bijeengeweest. Mgr. Simonis heeft daar zijn standpunt uiteengezet, zoals al eerder de bedoeling was, alvorens hij tot definitieve afronding en publikatie van zijn standpuntbepaling rond de priesteropleiding zou komen. Hedenavond zou het curatorium van de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam bijeenkomen. I een onzer verslaggevers) VENSMILDE „We schreeuwen wel het behoud van een eigen identiteit, iï we doen er niets aan. We moeten tot jj betere kadervorming van de diverse fepen komen, en tot een beteré' coordina- Dan kunnen we de kloof, die ontstaan inen de Molukse samenleving opheffen e groepen dichter bij elkaar brengen". J zei de heer E. Rimsampessy, weten- feppelijk medewerker aan de universiteit 1 Nijmegen, zaterdag op de tweede tema- I van de werkgroep Molukse jongeren in aismilde. tampessy hield een inleiding over „Mo- kers als culturele minderheden in de Nederlandse samenleving". Hij constateerde, dat er ook binnen de Molukse samenleving zelf minderheden bestaan. „Binnen de Mo lukse gemeenschap kent men elitevorming. Daarnaast is er een middengroep en een basisgroep (de arbeiders), een groep die van de samenleving afdrijft". De leiding heeft volgens Rimsampessy grote moeilijkheden, omdat er een kloof is tussen leiding en de basis. „Daarom moeten problemen met on derwijs, taal, welzijn, drugs, en rechtspositie worden aangepakt", zei hij. De heer Hylkema, op het ministerie van CRM belast met de „afdeling Molukkers", meende dat de Molukse cultuur niet ver drongen mocht worden ten gunste van „de Nederlandse". „CRM wil het streven naar een eigen identiteit positief benaderen; de overheid wil daar graag aan tegemoet ko men. Er wordt ook zeer zeker rekening gehouden met de wensen van de Moluk kers". De heer Hylkema merkte op, dat CRM welzijnsbevorderend werkt, maar daarbij wel zijn beperkingen heeft. Het wel zijn bestaat uit onderdelen, zoals een goede schoolopleiding, werken met plezier en pret tig wonen. We weten dat in de praktijk de resultaten van dat beleid niet altijd positief zijn. Zo is de werkloosheid onder Molukse jongeren vier tot vijf keer zo hoog als bij Nederlandse jongeren. En het druggebruik zelfs wel tien keer zo hoog, aldus de heer Hylkema. Ongeveer tweeduizend pro-Kalma-betogers, begeleid door politie te paard en ROTTERDAM (ANP) Ongeveer 2000 mensen hebben zaterdag middag In Rotterdam gedemonstreerd tegen het voornemen van de Haagse procureur-generaal Van der Feltz de Rotterdamse hoofdinspecteur zeden- en kinderpolitie Kalma te ontheffen uit zijn functie en om solidariteit te betuigen met de omstreden Rotterdamse politieman. De demonstranten trokken In optocht van het Schouwburgplein naar het Trefcentrum aan de Generaal van der Heijdenstraat, waar onder andere het woord werd gevoerd door de oud-hoogleraar Strafrecht, Nagel. De demonstratie was georganiseerd door de „Stuurgroep Kalma" opgericht door leden van de Algemene Rotterdamse Studenten- bond. Er waren spandoeken met opschriften als „geen maatregelen tegen Kalma" en „geen beroepsverboden in Nederland". De demon stratie, die door tal van Rotterdamse politiemensen onder controle werd gehouden en waarbij Kalma zelf aanwezig was verliep zonder moeilijkheden. KATHOLIEKE SCHOOLBESTUREN: HILVERSUM (ANP) Het wetsontwerp op het basisonder wijs zou ons wel eens een vorm van democratisering kunnen opdringen die niet past bij de bijzondere situatie van het katholiek onderwijs. Wij zullen echter alternatieven moeten aandragen. Dit heeft de voorzitter van de Bond van Schoolbesturen voor het katholiek kleuter-, lager- en buitengewoon onderwijs, dr. W. J. J. Dijsselbloem zaterdag in Hilversum de algemene verga dering van zijn bond voorgehou- Belangstelling kampeerwagen steeds groter Amsterdam(ANP) De Cara- vanrai 1977, die gisteren in Am sterdam de poorten sloot, heeft 92.767 bezoekers getrokken. Dat zijn er 181 meer dan vorig jaar. Het publiek had vooral belang stelling voor kampeerauto's. De prijzen van bijna de helft van de modellen kampeerauto's die te zien waren lagen tussen de dertig- en veertigduizend gul den. De toercaravans noteerden prijzen tussen de acht- en tien duizend gulden. Iepenziekte teistert Schiermonnikoog SCHIERMONNIKOOG (ANP) Binnenkort zal het land schappelijk beschermd dorpsge zicht van het plaatsje Oosterbu ren op Schiermonnikoog ingrij pend veranderen als 200 oude iepenbomen die zijn aangetast door de gevreesde schimmel ziekte zullen worden omge zaagd. De iepenziekte die in ons gehele land tal van bomen heeft geveld en waartegen des kundigen van Staatsbosbeheer met alle middelen proberen op te treden is thans ook overge slagen op de Waddeneilanden. Hij stelde vast dat iedereen die. met het onderwijs te maken heeft (leerlingen, leraren, onder wijzers, ouders enz.) actief be trokken willen zijn bij het on derwij sgebeuren. Schoolbe stuurders dienen met verstand van zaken aan de besluitvor ming bij te dragen, terwille van de kwaliteit en het voortbestaan van het gewenste katholieke on derwijs. Aan de inspraak in het besluitvormingsproces in het onderwijs dienen volgens de heer Dijsselbloem regels te wor den gesteld en de bevoegdheden van de partijen moeten worden omschreven, wil de democrati sering goed functioneren. „Maar het initiatief mag niet uit handen worden genomen, te meer omdat dit aantasting kan betekenen van de structuur bin nen de bijzondere scholen." (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De 32-jarige me vrouw T. den Bode uit Utrecht is zaterdag om het leven geko men toen ze met haar twee kinderen op een oversteek plaats overstak en aangereden werd door een automobilist die een rood stoplicht negeerde. De kinderen liepen alleen wat schaafwonden op. Bij een frontale botsing op rijksweg 32 onder Steenwijk zijn gisteravond drie mensen om het leven gekomen. De drie slachtoffers zaten volgens de politie vermoedelijk in een auto die tijdens een regenbui op het verkeerde weggedeelte terecht is gekomen. De inzittenden van de andere auto werden zwaarge wond. In Venlo werd een 25-ja- rigè fietser dodelijk verwond door een aanrijding met een auto, bestuurd door een 46-jari- ge militair. Deze verkeerde on der invloed van alcohol en is aangehouden. Bij ongelukken op de weg elders in het land verloren zeker negen mensen het leven waaronder twee voet gangers. a één onzer verslaggevers) ITERDAM In Rotterdam Indaag het proces begonnen |de stichting Rijnwater en Westlandse tuinders >en aangespannen tegen de use kalimijnen. Men wil dat :chter de zoutlozingen van mijnen in de Rijn onrecht- lig verklaart. langs besliste de Europese nter in Straatsburg dat een ferlandse rechtbank een be ing mag nemen over even- e vergoeding van de schade Nederland wordt geleden r de vervuiling van de Rijn. I Nederlandse land- ep tuin- zou door de zoutlozingen I de kalimijnen enkele tien- miljoenen guldens schade I jaar lijden. Het zoute Rijn- plaatst bovendien de ikwater bed rijven voor grote flemen bij de produktie van ingwater. Onder de kerstboom in koninklijk paleis Koningin Sylvia van Zweden speelt met haar vijf maanden oude dochter, prinses Victoria tegen de achtergrond van een kerstboom in het koninklijke pa leis in Stockholm. (Van onze redacteur ruimtevaart) Het zijn spannende dagen voor de 3I-jarige Groningse kernfysicus Wubbo J. Ockels, de laatste overge bleven Nederlandse kandidaat voor de functie van „payload-specialist" tijdens de eerste vlucht van het Europese ruimtelaboratorium Spa celab, dat eind 1980 wordt gelan ceerd. Donderdag aanstaande namelijk zul len in Parijs de namen bekend wor den gemaakt van de zes Westeurope- se kandidaten voor die eerste ruim- tevlucht, waaruit dan omstreeks be gin mei er drie van zullen worden gekozen, die de eigenlijke „Payload- Specialist" moeten opleveren. Ockels op 28 maar 1946 geboren te Alme lo weet dat hij tot de laatste twaalf van de aanvankelijk 53 West Europese gegadigden behoort, maar of hij ook bij de laatste zes zit, is nog steeds niet zeker. Alle andere Nederlandse kandidaten zijn de afgelopen weken afgevallen. Dat waren drs. P. van 't Klooster uit Amsterdam, drs. K. D. van der Lin de uit Berkel en Rodenrijs, drs. D. A. M. Mesland uit Amstelveen en drs. C. Oldenhof uit Den Haag. Zelf verklaarde Ockels: „Reken maar dat ik erg teleurgesteld zou zijn wanneer ik niet werd gekozen. Een kans als deze krijg je nooit weer". Hij beseft overigens heel goed dat de concur rentie zwaar zal zijn, vooral van Duitse en Zwitserse kant. Het is de bedoeling dat de laatste drie Westeuropese kandiaten allen een volledige opleiding voor de func tie van „Payload-Specialist" volgen, waarna pas enkele maanden voor de eigenlijke vlucht de definitieve keus plaatsvindt. De „Payload-Specialist" is verantwoordelijk voor de uitvoe ring van proeven en experimenten aan boord van het ruimtelaborato rium. Naast de driekoppige Ameri kaanse bemanning zullen er twee van deze specialisten bij de vlucht van Spascelab 10 betrokken zijn; een West Europeaan en een Amerikaan. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Zou het in de komende maanden ooit zo ver komen dat er bij Hoogovens ontslagen vallen, dan voelen Harry As en Henk Nusselder, industriepastores bij het gi gantische bedrijf, er weinig voor alleen maar pleisterplak kers te worden. Eigenlijk wil len ze zo ver nog niet denken. Allereerst willen ze meeden ken over de manier waarop die 2500 bedreigde arbeids plaatsen veilig gesteld kun nen worden. "De meeste mensen in het be drijf zagen wel dat het om hen heen slechter ging", zegt Henk Nusselder. "Maar ach, tot nu toe waren ze niet zo veront rust. Want een bedrijf als Hoogovens was immers zo sa fe als de bank van Engeland". Nusselder schetst de sfeer die nu in het bedrijf hangt: "Voor velen was het een schok, een onverwachte boodschap, dat briefje in de bus waarin ge wag werd gemaakt van de plannen tot bezuiniging". Har ry As: "Er heerst een onrust en onzekerheid bij de mensen. Er zijn er bij die soms erg geëmotioneerd waren. Boos worden. De mensen in het be drijf, die komen nu, na deze berichten, niet naar je toe om je te vragen ze te helpen hun positie te verharden. Wat men sen wel doen is over hun onze kerheid praten. Vragen: Hoe komen we hier in godsnaam uit? Er wordt nu veel meer over vragen op het gebied van de plaats van de arbeid. De knelpunten, ontslagdreigin gen". Henk Nusselder signaleert, dat er binnen het bedrijf meer over de structuur van de sa menleving wordt nagedacht, nadat die bewuste brief bij de personeelsleden de bus in gleed. "De nieuwe levensstijl komt aan de orde. Is het niet zo dat we moeten gaan denken aan een andere levensinrich ting. Aan dit soort zaken wordt in de kerk tegenwoordig ook gedacht". Harry As: "We waren al wel bezig met groepen die zich bo gen over de groei van de wel vaart, de positie van de Derde Wereld, de plaats van de ar beid in een bedrijf en de be wustwording van de mens. Door die hele concrete maatre gelen zijn dit soort structurele vragen zo actueel geworden dat meer mensen over een op lossing zijn gaan nadenken". Enkele leden van de vereni ging van hoger personeel kwa men met het idee om een deel van het salaris in te leveren. Onder het motto, de lasten samen dragen, de lasten sa men verdelen. Het is een ini tiatief dat de twee industrie pastores waarderen. Maar zij hebben ook wel begrip voor 'het standpunt van de bonden, die daar nog helemaal niet over willen praten. Eerst moet worden vastgesteld of de voor gestelde bezuinigingen wel no dig zijn. Steeds komt de vraag weer: zijn er geen andere mo gelijkheden? Volgens Hoogo vens zijn die er niet. Harry As en Henk Nusselder vragen zich af: is dat wel zo? Zou de oplossing niet in een andere richting gezocht moeten wor den? Henk Nusselder: "We zullen als het ware bij die discussie balletjes opwerpen. Aangeven dat, als er gesproken wordt over werk, er ook nog zaken bestaan als menselijk geluk, waardigheid, solidariteit. Veel bedrijven blijven mensen nog steeds zien als produktiefacto- ren. Net zoals je machines hebt die je wegdoet als ze op zijn. In de praktijk zie je dat het nog steeds zo is. Het ligt eigenlijk aan het hele stelsel waarin we leven. Bij die be richten over bezuinigingen hebben we gemerkt dat er mensen waren die zeiden: de direktie, als we die te pakken krijgen dan... Die mensen zit ten verkeerd. Een bedrijfsdi rectie is eigenlijk de boosdoe ner niet. Het is de hele samen leving. Uiteindelijk heeft de hele samenleving groot willen worden. We hebben allemaal willen groeien. Nu krijg je de moeilijkheden. We moeten ons realiseren, dat we het, zoals we het tot nu toe hebben ge daan, verkeerd deden. Nu krijg je die paniekstemming, nu zakt die wereld voor het besef van sommigen in elkaar, maar, eigenlijk is het niet zo hopeloos. We moeten alleen de bakens verzetten. We hebben ze op verkeerde punten neer gezet en moeten ons nu Afvra genwaar moeten we die ba kens wèl neerzetten? Harry As; "Er is immers al een grote groep mensen die zegt: die groei die kan niet meer doorgaan. Mensen die zeggen: we willen niet nog meer consumeren". De twee pastores pleiten voor een stuk solidariteit binnen het immense bedrijf. Aan die solidariteit ontbreekt het op het ogenblik nogal eens. Er zijn mensen die denken: Bij mij zal het wel niet zo'n vaart lopen. Anderen, zo vertellen ze. laten een nog negatiever geluid horen, door zich zeer bewust van de vaak hoger ge plaatsten, die met ontslag wor den bedreigd, af te wenden. Dat gaat dan met de motiver ing: ze hebben ons vroeger in de kou laten staan, nu laten wij hen ook in de tocht staan. De mensen die dat zeggen, vertelt Nusselder, hebben vroeger bij stakingen, de klap moeten opvangen. Henk Nus selder: "Ik geloof niet dat de werkloosheid in de eerste plaats zo erg is omdat je er financiéel door bedreigd wordt. Het is vooral dat min derwaardige gevoel dat je er door krijgt. Mensen die werk loos worden, komen in aanra king met het wantrouwen. Ie mand die naar huis wordt ge stuurd, staat aan de kant. Door je werk, door je colle ga's, heb je een bepaalde plaats in de samenleving. Je bent wat door je werk. Als iemand wil weten, wie je bent, vraagt hij wat je doet Als je geen baan meer hebt, ben je niemand". Harry As: "Thuis ben je over bodig. Je verdient niet eens je eigen geld meer. Je komt er maar bij te hangen". Henk Nusselder: "Maar op het mo ment dat mensen in zo'n situa tie komen, zijn wij er niet om te zeggen: man, het leven be staat niet uit werken alleen. Ja, dat zullen we misschien ook wel zeggen, maar dan lijkt het op pleisters plakken ach teraf. Ja, een jaar of wat gele den, toen zeiden we iets derge lijks tegen mensen die zich overwerkten. Die steeds maar zaten te spinsen op overwerk: Meneer, zeiden we dan, het leven bestaat niet uit werken alleen. Maar nu, nu iets derge lijks zeggen!" Harry As: "Je kunt het niet maken nu te zeggen: Ach, het valt wel mee. Wat je wel kunt zeggen op zo'n moment is: je menselijke waardigheid is niet weg. Je kunt wel vertellen dat men zich nog dienstbaar kan ma ken. Je kunt wel troosten als men er om vraagt, het is niet onze eerste opdracht We wil len er eigenlijk nog niet over denken op welke manier wij werklozen benaderen moeten. Want wat wij doen willen is steentjes aandragen. Steentjes voor een discussie over de vraag op welke manier we kunnen voorkomen dat er mensen hun baan kwijtraken". Hoogovens, waar 2500 arbeidsplaatsen op de tocht staan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5