WITTE SINGEL-DOELENPLAN: HORIZONTALE BLOKKENDOOS I Nieuwe huisvesting Alpha-vakken en Universiteitsbibliotheek laat ruimte Koffieconcert met briljante variaties voor Harlekijn musici Matige belangstelling voor DOCOS-instuif Rommelmarkt brengt 2900 galden op voor Sri Lanka '"'^MAANDAG 19 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 S 1 (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN - Vier Am- sterdamse architecten en twee collega's uit Oosterbeek hebben va nochtend de door hen in opdracht van de Rijksu niversiteit van Leiden uitgewerkte plannen voor het Witte Singel- Doelenproject (WSD) aan de openbaarheid prijsgegeven. Verspreid over vijf enorme clus ters zullen hier na de voltooiing in de tachti ger jaren zo'n 3000 stu denten onderwijs kun nen krijgen en 850 per soneelsleden werk vin den. Het Witte Singel-Doelenproject strekt zich (zoals de naam al duidelijk maakt) uit over zo wel terreinen aan de Witte Sin gel, die al geruime tijd eigen dom zijn van de universiteit, als over de aan de andere zijde van het water gelegen terreinen van de huidige Doe lenkazerne. De hierin gevestig de kokschool vertrekt in het voorjaar van 1978 via een tij delijk verblijf in Haarlem ui teindelijk naar het hoge noorden (er wordt nog gestre den over Ter Apel of Vlagt- wedde). De Rijksuniversiteit heeft, direct na het bekend worden van deze verhuizing, de vingers achter het Doelen- rrein gekregen om hier een deel van de nieuwbouw voor de alpha-faculteiten en de uni versiteitsbibliotheek te realise ren. Dat gebeurde ondanks protesten van omwonenden en anderen die aan de kazerne een monumentale waarde toe kennen. waardoor de voorge nomen sloop van de gebouwen zowel in theorie als in de prak tijk onmogelijk zou zijn. Met instemming van de rijks overheid startte de RUL me teen in samenwerking met zes verschillende architecten met het maken van plannen voor de terreinen. Zoals bekend heeft de universiteit al vele jaren de wens om aan de Witte Singel een nieuwbouwproject te realiseren. In de zestiger jaren, toen men nog heel an ders over stadschoon dacht dan nu, waren er plannen voor een torenhoog gebouw dat uit- troonde boven de hele stad. Onder druk van de verander de inzichten werd elk jaar een Het vandaag gepresenteerde bouwplan voor het Witte-Singel-Doelen- project van de Leidse universiteit. Rechts van het midden het water, van de .Witte Singel, de natuurlijke scheiding tussen beide delen van het plan. Rechts van de singel zal op de grond tussen Witte Singel en opengegraven Trekvliet de nieuwe universiteitsbibliotheek bouwlaag van dit project afge haald. Duidelijk was echter wel dat ook wat de universitai re huisvesting betreft het ge zegde geldt: wat niet uit de lengte kan moet uit de breedte komen. En dus bleek de uni versiteit al ras aan de gronden aan de Witte Singel niet ge noeg te hebben en claimde zij (met een ongehoord succes) het terrein van de Doelenka zerne. Blokkendoos De vele duizenden vierkante meters waarover de univérsi- teit toen de beschikking kreeg, worden blijkens de vanoch tend gepresenteerde plannen van het architectensextet, nog steeds gevuld door een blok kendoos, zij het dat deze nu niet meer in vertikale, maar in horizontale vorm zal worden uitgestald. De universiteitsbibliotheek ligt centraal op het Witte Singel- terrein en wordt met zijn 17,50 meter het hoogste gebouw. De 3,3 miljoen boeken die de RUL rijk is, zullen alle een plaatsje krijgen op een van de vijf verrijzen, samen met een aantal onderdelen van de alpha-faculteiten. Op het Doelenterrein (midden van de foto) komen onder meer Sinologie en Japanologie (onderaan de foto) de Centrale Interfaculteit (midden, aan het water van de Witte Singel) en Geschiedenis, midden-boven in het verlengde van de Doelensteeo. dels papier worden voorzien. Deze zijn gedacht op de eerste verdieping. Ze staan allen met elkaar in open verbinding en worden opgesierd door iets' dat de architect een kantoor- landschap noemt De nieuwe UB krijgt vier in gangen die worden ingepast in een bouwstructuur waardoor binnenhoven ontstaan. De ar chitect wil op het dak van de UB een 800 m2 metende dak tuin aanleggen met vier grote „planten-eilanden". Het nieu we UB-gebouw zal links en rechts worden geflankeerd door de nieuwbouw voor Wes- verdiepingen (twee onder gronds en drie erboven) van de nieuwe UB. De immense hoeveelheid boeken ligt nu nog in verschillende panden in de stad opgeslagen, waardoor de student die om een boek komt vaak enorm lang moet wachten. Door concentratie van de opslagruimte en een toekomstige automatisering zal dit probleem kunnen wor den opgelost. De opslag van de boeken vindt in hoofdzaak on dergronds plaats. Ook de stu diezalen (met 700 studieplaat sen) zullen van de nodige bun- terse Talen de vakgroepen ta len en cultuur van het Nabije Oosten, Lexicologie en Wijsbe geerte. Doelenterrein Het overgrote deel van de op stallen van de Doelenkazeme gaat tegen de vlakte. Alleen het Arsenaal met zijn karakte ristieke binnenplaats, blijft voor de slopershamer ge spaard, al wordt de functie en ook het uiterlijk ingrijpend ge wijzigd; 50 personeelsleden en 170 studenten van de vakken Sinologie, Japanologie en het Indologisch Instituut krijgen er een nieuw onderdak. Aan grenzend aan het Arsenaal komt een bijpassend blok nieuwbouw ten behoeve van het Koninklijk Instituut voor Taal- Land en Volkenkunde, de Vakgroep Zuid-Oost Azië en het Archeologisch Museum. Langs het water van de Witte Singel zullen vervolgens op het Doelenterrein de Centrale Interfaculteit worden onderge bracht In deze gebouwen komt een bonte mengeling van universitaire functies te zitten. Behalve een fietsenstalling voor 450 tweewielers komt - hier een flink aantal collegeza len te liggen met een maxi mumcapaciteit van 250 studen ten. Op een van de hoeken is een restaurant met overdekt terras met uitkijk op de Witte Singel gedacht waar 400 per sonen de lunch zullen kunnen gebruiken. Ook het Leids Aca demisch Kunstcentrum (LAK) en de vakgroep Dramaturgie krijgen in dit onderdeel van de blokkendoos onderdak: er komt een theaterzaaltje voor 250 personen in te liggen. Ver der wordt ruimte gereserveerd, voor het talenlaboratorium, fo netiek en het audio-visueel centrum. Geschiedenis Het dichtst bij de historische binnenstad aan het einde van het Doelenterrein in het ver lengde van de Doelensteeg heeft een andere architect het nieuwe onderdak van Geschie denis, Kunstwetenschappen en Klassieke Taal -en Letterkun de ontworpen. Ook hier is weer gekozen voor een vier kant blok met een centrale binnenplaats, vermoedelijk aansluitend bij het principe dat zoveel in deze hofjesstad Leiden voorkomt. Het gebouw biedt plaats voor 985 studen ten en 130 personeelsleden. Vrouwen kunnen woensdag 21 december tussen twee en vier uur kerststukjes maken in bet Vrouwenbuis aan de Nieuwe Rijn 20a. Het materiaal wordt door bet Vrouwenbuis inge kocht. Degenen die kerststukjes willen maken moeten voor het materiaal twee gulden betalen. Benoeming Dr. J. van Steveninck, sinds 1964 wetenschappelijk hoofdme dewerker bij het Laboratorium voor Medische Chemie aan de Leidse Universiteit, is benoemd tot gewoon lector in de biochemie der membramen. De benoeming geschiedde bij Koniklijk Besluit Afgelopen woensdag promoveerde de heer P. R. D. Stokvis tot doctor in de letteren op het proefschrift „De Nederlandse trek naar Amerika 1846—1847". Promotor was prof. dr. J. W. Schulte Nordholt Op dezelfde dag promoveerde de heer H. L. van Noort uit Noordwijkerhout tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen, op het proefschrift „Spin Dynamics of Sone One-and Three- Dimensional Manganese Compounds". Promotor was prof. dr. N. J. Poulis. Kerstviering De Katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden bield in het An toni us Clubbuis de jaarlijkse kerstviering. Zuster Josefa uit Boxtel verleende baar medewerking aan de viering evenals bet eigen koor van de bond. Er werd een groot kerstverbaal verteld, dat werd geillustreerd met dia's. Groen-Wit Ron Peeters en Peter Owel hebben de P. Meershoek-bokaal van gymnastiekvereniging Groen-Wit gewonnen. De bokaal werd dit jaar voor het eerst tijdens de clubkampioenschap pen uitgereikt De bokaal is genoemd naar de nu ruim tachtig-jarige ere-voorzitter van de gymnastiekvereniging, die nog steeds actief aan het verenigingsleven deelneemt Bij de dames ging Ria van Zijp met de hoogste eer strijken. Zij LEIDEN Hoe vreemd het ook klinkt: voor de pauze kon de muziek die Jan van der Meer en Koos Verheul in het koffie concert In de foyer van de Leidse Stadsgehoorzaal maak ten mij nauwelijks bekoren. Laat ik er onmiddellijk aan toe voegen dat hun optreden na de pauze subliem was: de briljante variaties over Nel cor piü van Silcher, de vertederende fluit- solo „Syrinx" van Debussy en de gloedvolle sonate van Pou- lenc, het maakte allemaal een diepe indruk. Voor de pauze voerde net duo twee sonates uit: opus 18 nr. 2 van Johann W. Wilms, en de sonate Undine" van Carl Rei- necke. Het leek wel of ze niet op gang kwamen. De sonate van Wilms was en bleef een schools werk, een soort pianosonate waar een fluitpartij bijgemaakt was, zonder dat tussen beide instrumenten een spanning, laat staan een eenheid te voelen was. En aan de sonate van Reinecke kleefde eigenlijk hetzelfde be zwaar, hoe verschillend deze muziek ook is van het eerste werk: ondanks de uitvoerige toelichting van Jan van der Meer kon het niet boeien. Na de pauze wisten de musici zoals gezegd de nodige spanning en eenheid wèl te bereiken, vooral in de soms geestige, soms gevoelige sonate die Poulenc in 1957 componeerde. Briljant pia nospel van Jan van der Meer in deze compositie, evenals in de verrassend mooie variaties van Friedrich Silcher. En Koos Ver heul wist een bijzondere sfeer te scheppen met zijn ingetogen in terpretatie van „Syrinx", een compositie vn Debussy uit 1913, die hij met eenvoudige middelen overtuigend wist te brengen. Ton Harmsen LEIDEN In een uitverkochte Stadsgehoorzaal speelde de gi tarist Harry Sacksioni gister avond een bloemlezing uit zijn adembenemende werk. Het pu bliek luisterde ruim twee uur aandachtig naar de ietwat ver legen Sacksioni die veel ruimte liet voor de overige leden van de Harlekijn-clan. Bijgestaan door Eric van der Wurff (pia- no), Martijn Alsters (dwars fluit), Ger Smit (trombone) en Hans Koppes (tuba) werd een uitstekend concert gegeven, soms vrolijk en dan weer inge togen. Harry Sacksioni wil de mensen met zijn muziek aanraken en probeert zoveel mogelijk het ge voelselement en de muzikale lijn de boventoon te laten voeren in zijn composities. Voorbeelden daarvan zijn de nummers „Goo~ Harry Sachsioni fy" en „Huiswaarts". Het luiste ren naar de nummers van Har ry Sacksioni vergt veel concen tratie van het publiek. Op som mige momenten komt die aanra king tot stand. Sacksioni rea-, geert onmiddellijk op elk geluid je uit de zaal. Harry Sacksioni gaat erg leuk om met zijn publiek. Sterallures zijn bij de gitarist ver te zoeken. Bij een paar nummers wordt tekst en uitleg gegeven, maar eigenlijk te weinig. Harry vertelt bijvoorbeeld niet dat het vrolij ke nummer „Huiswaarts" sa men met „Heimwee" geschreven is op een tournee met Herman van Veen in Duitsland. In het nummer „De Lifter" blijkt het zelfs mogelijk om voorbijrazen- de automobielen in gitaarmu ziek te vervatten. In de vlotte nummers valt. het ontbreken van slagwerk te be speuren. Terwijl in de lyrische, ingetogen werken een tekstuele leidraad ontbreekt. Een gevaar voor een concert is de veelge- vreesde eentonigheid. Hier heeft Sacksioni geen problemen mee. Hij wisselt veel van gitaar en stemming. Piano- en dwarsfluit- soli van Eric van der Wurff en Martijn Alsters vormen goede onderbrekingen. Tijdens het nummer „Goofy" wordt een te kenfilm van de gelijknamige stripheld geprojecteerd. Na de pauze speelde Harry Sacksioni een bloemlezing uit het werk van „The Beatles". De blaasinstrumenten nemen op een leuke manier de plaats in van de traditionele basgitaar. Na twee toegiften „Thema's uit Vensters" mocht de gitarist wat Leiden betreft, „Huiswaarts" keren Fd Olivier Authentiek Klein Concert van Liselore Gerritsen LEIDEN Betrokkenheid bij haar „Een klein concert 3", zater dagavond in de Schouwburg, kan Liselore Gerritsen niet ontzegd worden. Dat is een goed ding; theater wordt vele malen boeiender, wanneer de artiest iets van zichzelf in zijn programma legt. „Een klein concert" is een afwisseling van liedjes, muzikale inter mezzo's en sterk poëtisch getinte verhalen en brieven. Overheer send, ook in de muziek, is het idee „iets te willen zeggen". Ondanks die sterk persoonlijke kant, hebben Liselore Gerritsen en haar twee begeleiders, Ben van der Linden en Lieven, veel aandacht aan de vormgeving besteed en het gebruik van effecten niet geschuwd. De begeleidingsmuziek heeft rijkelijk de electronica aangesproken en ook met Gerritsens stem worden soms electro- technische grappen uitgehaald. De theaterverlichting geeft ieder nummer zijn eigen kleuren en lichtplekken, en zorgt voor vloeiende overgangen tussen de onderdelen. Liselore zelf beweegt weinig, j maar elke positie en manoeuvre lijkt afgewogen en bewust. I Liselore Gerritsen vertolkt een heftig levensgevoel, waarbij voort- j durend naar oorzaken van emoties en verantwoordelijkheden wordt gezocht. Ter verluchtiging biedt zij tevens enige pittoreske waarne mingen aan. Verheldering en concretisering van haar boodschap is nog wel gewenst Nu laat zij de toeschouwer te vaak met onduidelijkheden zitten. Desalniettemin heeft haar mengsel van Duitse scherpte en Franse warmte zeker wel toekomst. Een kijkje op de rommelmarkt van Terre des Hommes. LEIDEN De sportinstuif annex fancy fair die de Leidse tafeltennisvereniging DOCOS afgelopen zaterdag hield, trok niet al te veel bezoekers. Niettemin kon de clubkas na aftrek van kosten toch met 1000 gulden worden versterkt. De bezoekers die toch aanwezig waren kregen een gevarieerd menu voorgeschoteld, 's Morgens werd er druk geschaakt en gedamd in simultaanpartijen van de schaker Huub Nieuwveen (van LSG) en de dammer Heemskerk. Het Rad van Avontuur, dat de gehele dag doordraaide, kon zich verheugen in een redelijke belangstelling. De demonstraties gewichtheffen konden op het laatste moment geen doorgang vinden, maar daarvoor in de plaats kwamen schermdemonstraties van zes junioren met hun schermmeesters. Het publiek kon veel waardering opbrengen voor de goede en duidelijke uitleg die bij dit stekejige gebeuren werd gegeven. Erg veel belangstelling was ook weggelegd voor de voorspellingen van waarzegster Madame Elsa en de tafeltennisdemonstratie door Ed van de Berg en Ed Fallaux. Verder werd er gretig gebruik gemaakt van de grabbelton, het schieten, het ringhengelen, het balgooien en de tafeltennisrobot, die er diverse malen in slaagde een menselij ke tegenstander uit te spelen. Voor een muzikale achtergrond zorgden verschillende gitaristen. LEIDEN De kerstmarkt van I de Stichting Terre des Hommes I afgelopen zaterdag in het I Leidse Waaggebouw heeft in to- taal 2900 gulden opgeleverd voor Sri Lanka. Ondanks dit aardige bedrag vonden de orga nisatoren de belangstelling maar matig. Het was de derde keer in suc cessie dat de werkgroep Leiden en Omstreken van de Stichting Terre des Hommes een kerst markt hield. De meeste belangstelling was ook dit jaar weer weggelegd voor de rommelmarkt, die veel opleverde. Daarnaast werden zelfgemaak te attributen als kerststukjes en wenskaarten eveneens goed verkocht Veel aftrek vonden ook de Derde Wereld-goederen, zoals handgeknoopte thee- en handdoeken en dergelijke. Het Tingen en ballengooien verliep minder succesvol, maar mogelijk kwam het ook door de nog steeds wat koele omstandigheden waarin het geheel moest -"orden afgewerkt De verwarming in de Waag komt er, maar dat duurt nog even. Het horeca- element was op de markt met koffie, soep en hot dogs goed verzorgd. Achtergrondmuziek zorgde voor een goede koopsfeer. De opbrengst van de markt was ongeveer gelijk aan de opbrengst van de vorige jaren. De Stichting Terre des Hommes houdt zich bezig met directe hulp aan de kinderen in de wereld. Het geld van de actie wordt derhalve ook bestemd voor een kinderdoel, namelijk een couveuse voor het General Hospita] te Galle in Sri Lanka.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3