Noorwegen—Nederland is geen schaatsinterland meer „Pak slaag, niet gefaald" iss^^^atevige Winter kost Vleeschméésteriijk geprijsd OOK PUBLIEK IN HAMAR LAAT HET AFWETEN versterk toppositie Wiersma stelt teleur Kloosterboer: onwerkbare situatie Junioren verrassen dames SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 19 DECEMBER 1977 PAGINA] HAMAR De Nederlandse heren schaatsploeg is dit weekeinde in Hamar knock out gegaan. Nog nooit is de nederlaag in de landenwedstrijd tegen Noorwegen zo groot geweest Na twee dagen schaatsen hadden de Noren een kloof van 127 punten geslagen. Vorig |aar in Eindhoven konden onze sprinters er nog voor zorgen dat de klap van Dokka een nederlaag met een verschil van 115 punten geen reprise kreeg. De Noren konden toen „slechts" 68 punten voorblijven, maar in Hamar waren ook de sprinters voor de eerste keer in de jonge geschiedenis van deze schaatsinterland niet tegen de Scandinaviërs opgewassen. paar lichtpunten opgeleverd. En dat geldt dan vooral voor de stij gende lijn. die bij Piet Kleine kon worden vastgesteld. Op de drie kilometer werd de oud-wereldkam pioen vierde. En op de vijf kilome ter was hij met de uitstekende tijd van 7.25.8 goed voor een tweede plaats achter de gisteren 30 jaar oud geworden Sten Stensen, die winnende tijden van 4.13.6 (per soonlijk record) en 7.22.3 (baanre cord) plaatste. De Noorse beroeps militair zal dit seizoen samen met zijn landgenoot Jan Egil Storholt, die het klassement voor zijn jarige ploeggenoot won en door zijn achillespees-blessure van afgelo pen zomer nauwelijks achterstand heeft opgelopen, jacht op de inter nationale titels gaan maken. Of Kleine zich daarbij als een serieuze concurrent kan ontpoppen, blijft hoogst twijfelachtig, omdat de Drent op de 500 meter waarschijn lijk te veel terrein zal moeten prijs geven. In Hamar heeft Kleine niet kunnen bewijzen, of de krachttrai ning van hem een betere sprinter Nederland weet nu waar het inter nationaal staat. „Wij zullen er te vreden mee moeten zijn dat wij de eerstkomende jaren op een be scheiden niveau meedraaien. Piet Kleine en Hans van Helden zullen internationaal dit seizoen ons ge zicht moeten bepalen", stelde Eg- bert van 't Oever, de ijstrainer van de allrounders vast. En sprinttrai ner Henk Gemser bekende, dat hij de Noren had onderschat. „Ik heb een beetje een taxatiefout gemaakt met betrekking tot de mogelijkhe den hier". Ook het schaatspubliek in Noorwe gen beschouwt de interland tegen Nederland al lang niet meer als een botsing tussen twee schaatsgi- ganten. De tribunes van het ijssta dion in Hamar boden zaterdag en zondag tenminste een triest leeg beeld. Het was trouwens ook een tonig om bijna voortdurend een Noor als eerste de finishlijn te zien passeren. Van de 48 ritten werden er namelijk slechts acht door Ne derlanders gewonnen. Gelukkig heeft Hamar ook nog een heeft gemaakt. Zaterdag maakte hij in zijn rit tegen Terje Andersen driemaal een valse start, waarop Sandlie hem onverbiddelijk van de ijspiste stuurde. In het klassement van de allrounders werd daarmee Hans van Helden met een vierde plaats onze beste man, maar dat kon de stemming van de schaatser uit Hollandscheveld niet beïnvloe den. „Ik voel mij opgelucht", aldus Piet Kleine. „Ik heb goed gereden en de opwaartse lijn weer te pak ken. Somber Nationaal kampioen Hans van Hel den liep daarentegen met een somber gezicht rond, al wilde hij in zijn spaarzame commentaar wel doen geloven dat hij over zijn prestaties dik tevreden was. Op de drie en vijf kilometer was Piet Kleine echter duidelijk sneller ge weest, terwijl hij op de sprint veel minder afstand van de Nederland se concurrentie kon nemen dan de laatste tijd gebruikelijk was. De Friese Brabander reed wel een goede 1500 meter, waarbij hij in 2.02.1 tweede werd achter Stor holt, die tot 2.01.2 was gekomen. „De rest zullen wij in de loop van het seizoen wel zien. Ik kan .nu pas echt gaan trainen", aldus van Hel den. In de commentaren van Tjaart Kloosterboer, die onmiddellijk na afloop aan zijn terugreis naar Ne derland begon, en Egbert van 't Oever doken steeds weer de na men van Frits Schalij en vooral Hilbert van der Duim op. Want dat zijn in hun ogen de schaatsers die Nederland straks weer aan de in ternationale top kunnen brengen. En het zijn ook de schaatsers, die in hun visie nu al bewijzen, dat de nieuwe trainingsaanpak vruch ten begint af te werpen. In het algemeen klassement eindigden van der Duim en Schalij respectie velijk als achtste en negende. Nog achter alle zes Noren, „maar", al dus Van 't Oever, „ze beschikken over talent, snelheid en vechtlust. Je kunt alleen niet voorspellen wanneer ze zullen doorbreken". Ton Oudshoom, die nogal verras send ten koste van Jan Derksen als niet-kernploeglid zich in de nationale ploeg reed, heeft zijn internationale debuut goed door staan. Als het aan Van 't Oever ligt. zal de Zuidhollander ook het trai ningskamp in midden Europa, waarbij in Inzeil, Insbruck en Ma donna selectiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen wor den verreden, mogen meemaken. Ook Jan Derksen, Jan Boerde en Yep Kramer moeten volgens Van 't Oever als leden van de kern ploeg daar hun herkansing gaan krijgen. En datzelfde zal ook zeker gelden voor Klaas Vriend, die in Hamar een zeer zwak toernooi reed. Als excuus voerde hij een liesblessure aan, die hij bij de start van de 500 meter zaterdag opliep. „Dat overkomt mij elk seizoen een keer of twee", aldus Vriend, die zijn internationale schaatscarrière echter aan de bekende zijden draad ziet hangen. STEVEN TEN VEEN Pief Kleine wordt getroost nadat hij is gediskwalificeerd na een derde valse start op de 500 meter. EINDHOVEN - Jaap man uit Bovenkarspel I zaterdag op de kunstijs! van Eindhoven de marat wedstrijd om de Uchtsta fee gewonnen. Jonkman de snelste sprinter uit kopgroep van vijf man, ongeveer een halve I voorsprong had genome het veld. Co Giling verbeterde zijf sitie in de top van het kl.l ment om de KNSB-maratu cup. Hij kreeg als twi aankomende veertien pu> en zijn naaste concurrei zwager Jos Pronk en Rie Roon, de sterkste rijder b eerste wedstrijden, „sc den" niet. Pronk verspe zijn kansen door een valp Uitslag: 1. Jaap Jonkrij (Bovenkarspel); 2. Co Gif (Warmenhuizen); 3. Ge Albers (Bovenkerk); 4. van den Berg (Heerenve 5. Jan Kroon (Abcoude). MBHSf HAMAR Tjaart Kloosterboer, de nieuwe man van het Nederlandse schaatsen, wilde gistermiddag na het pak slaag dat de Noren hadden uitgedeeld, niets over falen horen. „Hoe kun je nu falen als je voor honderd procent bezig bent topsporters naar topprestaties te brengen en je ziet dat er stijgende prestaties zijn? Natuurlijk heb ben wij een dik verlies geleden, maar vanaf nu zullen wij bij de trainingen speciaal aan de tekortkomingen werken". De 31-jarige ClOS-docent uit Heerenveen assisteerde op de ijspiste Egbert van 't Oever, die weliswaar de eindverantwoorde lijkheid niet draagt, maar wel de baas op het ijs is. Vanaf die plaats kwam Klooster boer tot de conclusie, dat meer op tempo dient te worden getraind en dat er in het vervolg hieraan misschien ook wel sneller moet worden gebouwd. Wellicht om een herhaling van Hamar te voorkomen, maar Kloosterboer had ook al gezegd, dat de mentale tik die de Noren ons vorig jaar in Eindhoven bezorgden geen vervolg mocht krijgen. In Hamar restte de nieuwe schaats coach nu slechts de opmerking: „Wij moe ten deze klap opvangen; er rustig over praten". „Voor paniek is geen enkele aanleiding", aldus Kloosterboer. „Volgende week krijg ik de uitslag van het fysiologisch onder2oek dat onze jongens onlangs hebben onder gaan. En aan de hand van die resultaten en de ervaringen hier kunnen wij in ons midden-Europees trainingskamp in ontspan nen sfeer verder gaan bouwen. Ik hoop wij daar ook een stukje geestelijke zullen vinden". Tjaart Kloosterboer vindt ook dat hem tijd moet worden gegund te bewijzen de nieuwe trainingskoers de juiste blijk zijn. „Wij zaten met ons schaatsen in dieptepunt. En je moet dé tijd hebben daar uit te komen. En als je naar de verri tingen van Hilbert van der Duin en F Schalij kijkt, kun je toch zien dat wij op goede weg zijn. Vooral op de 500 meter je een stuk winst. Ik vind het daarom vre lijk jammer, dat Piet Kleine werd gediskw ficeerd. Piet was geladen om ook onder 41 seconden te rijden. En dat moet moge zijn. Kijk alleen maar naar de afzet Kleine. Het gaat weer flitsen". AMSTERDAM In de eerste ronde van het negende suiker- damtoernooi, dat tevens het laatste zal zijn omdat de Sui kerstichting dit niet meer zal organiseren en sponsoren, vielen in de grootmeester- groep drie overwinningen, die alle op naam van Nederlandse deelnemers kwamen. Onder hen was niet de drievoudige winnaar van dit toernooi Harm Wiersma. Hij moest enigszins teleurstellend een punt af staan aan de voor de Zwitser Cazemier ingevallen Congo- lees Fidele Nimbi, die niet al leen zeer verdedigend speelde maar bovendien uitermate snel. Hierdoor raakte Wiersma min of meer in tijdnood en moest rond de tijdcontröle der mate snel spelen, dat hij uit zijn zeer voordelige positie niet de winst kon halen, die er ongetwijfeld inzat Frank Drost laveerde aanvanke lijk rustig in een half klassieke spelvorm, die door de Israeli Gendlerman wat slordig werd tegengespeeld. Daar ondervond hij later de gevolgen van en Drost kwam in het voordeel. In tijdnood van Gendlerman be sliste de Friese crack de partij met een lichte combinatie. Soumaoro kon niet veel anders doen dan zich verdedigen te gen een aanvallend spelende Hans Jansen. De jeugdige Drent kreeg nog vrij onver wacht de overwinning, toen de Malinees een eenvoudige com binatie over het hoofd zag. Clerc en N'Diaye speelden een mooie partij. In het middenspel overzag de Malinees een drei gende combinatie en moest een stuk offeren om erger te voorkomen. Clerc besliste de partij met een fraai dubbel of fer. In de strijd om het jeugdwe reldkampioenschap begon Bouke Bies uit Donkelbroek uitstekend door de Nederland se juniorenkampioen Tjeerd Harmsma te verslaan. HAMAR Tjaart Klooster boer, docent aan het CIOS in Heerenveen is zaterdag net op tijd in Hamar gearriveerd om de interland Noorwegen- Nederland bij te wonen. De Fries die van zijn directeur geen extra vrij mag nemen om de ploeg te begeleiden, vertrok vrijdagavond pas van Schiphol. Via Gothenburg zou hij naar Oslo vliegen. De landing op Gothenburg ver liep perfect, maar vertrekken kon Kloosterboer niet meer. Oorzaak; mist. „Toen zijn we met zijn allen in een bus gestapt, hebben we 's nachts het traject Gothenburg - Oslo gedaan. Een afschuwelijke rit. Nee, als ik had geweten dat ik zo weinig medewerk ing zou krijgen van mijn di recteur, had ik deze baan bij de KNSB nooit geaccepteerd. Dat gaat ten koste van mijzi en de rijders. Ik heb er hard hoofd in hoe dat m de EK en WK moet. schien dat de 14WCQ no eens een gesprek kan he ben. Zo is het geen werkba situatie". HEERENVEEN Ab Kr ook is nog steeds de optimistische trainer van de damesploeg. Ook na de met 208.5 tegen 143.5 punten van Rusland verloren schaatsinterland komt Krook tot de con clusie dat de dames van zijn kernploeg zich positief blijven ontwikkelen. Toch moet de Loosd- rechter gisteren en eergisteren op de Heeren- veense kunstijsbaan Thialf geschrokken zijn. Want zijn dames vedoren niet alleen van de Russinnen, maar ook van llona Leushuis en Ria Visser, twee junioren. De manier waarop llona Leushuis en Ria Visser de dames kernploeg gisteren en eergisteren op achterstand hebben gezet zal Jong Oranje—trainer Wiebe Kort, die llona Leushuis onder zijn hoede heeft (Ria Visser is een zestienjarige C-junior uit OudBeijerland, die door de marathonschaatser Rien de Roon wordt getraind) voldoening schen ken. maar Ab Krook een aantal problemen geven. Want wat moet je met twee aankomende talentjes die een belangrijke schaatsinterland waarin een gedeelte van de wereldtop acte de présence geeft, rijden alsof ze al jaren zo iets doen. De cijfers vertelden het koel. maar eerlijk: bij de Nederlandse dames zit echt wel talent. Niet alleen llona Leushuis en Ria Visser, want tussen de afstanden door reden zelfs regionale schaatstertjes tijden die bij de interland tegen Rusland goed waren geweest voor acceptabele plaatsen. Maar terug naar llona Leushuis en Ria Visser. Zij geven Nederland immers dë kans de ontwikkeling bij te houden'die zich vorig jaar definitief heeft ingezet: het steeds jonger worden van de topschaatsenrijd sters. Voorlopig zijn er nog weinig kansen voor llona Leushuis en Ria Visser, getuige de woorden van Ab Krook: „Aan het meedoen van wereldkampioen schappen denken we nog niet. We hebben ze een kans willen geven door ze aan deze interland mee te laten doen. Die kans hebben ze met beide handen gegrepen. Vervolgens kun je gaan praten over de mogelijkheid van deelname aan het wereld kampioenschap voor junioren. Maar zover is het nog niet." Voorlopig zal er dan ook in de samenstelling van de kernploeg nog weinig worden veranderd. Van de zes dames zullen er twee moeten afvallen, omdat er maximaal vier rijdsters per land mee mogen doen aan het wereldkampioenschap tenmin ste als het jaar daarvoor drie deelneemsters v een land bij de eerste twaalf zijn geëindigd, strijd om de toegangskaartjes voor de W.K. spr en allround is in volle hevigheid losgebarste Waarbij Sijtje van der Lende. Haitske Valentijn Pijlman, Joke van Rijssel en Ina Steenbruggen no steeds de toon aangeven. Geen onverwachte gar van zaken omdat Klaske Meijer nog steeds zwakste van de kernploeg is en Annie Borckin zeker tot januari is uitgeschakeld als gevolg va een blindedarmoperatie. De overige vier moeten de Nederlandse eer dif) hoog houden/Tegen de Russinnen is dat behoorlij gelukt, ondanks de nederlaag. Dat de Oosteuropes dames wonnen was niet bepaald verrassend. Ru: land pakte de punten, omdat het meestal zo twe a soms drie vertegenwoordigsters op het ereplatfon t had. De voor Nederland positieve gang van zaken za hem in het feit dat de verschillen niet zo groo waren, wat bij eerdere wedstrijden wel eens ander is geweest. Op de 500 meter was bij voorteek het verschil tussen winnares Valentina Golovenkim (44.61) en de als negende geëindigde Joke var Rijssel (45.57) nog geen seconde. Opvallend wa: 1 de prestatie van llona Leushuis: 44.90, de vierdr tijd en tevens de beste Nederlandse van de kortste afstand. Op de 1000 meter was de A-junior opnieuw nummer vier en de beste Nederlandse. En brak ze en passant haar eigen junioren baanrecord. Joke van Rijssel (1.31.91), die zich steeds beter gaal ontwikkelen en de ietwat tegenvallende Sijtje van der Lende (1.31.83) volgden haar op korte afstand Tatjana Averina maakte de winnende tijd: 1.30.49 Op de 1500 meter was de nationaal kampioene de beste Nederlandse (2.19.84), maar bleven ook llona Leushuis (2.20.47 en een junioren baanrecord) en* Ria Visser (2.20.68) in de buurt. Winnares werd Galina Stepanskaja (2.18.36). a Op de langste afstand stelden de Nederlandse dames enigszins teleur. Galina Stepanskaja won in de 4.50.03. Met Sijtje van der Lende als derde (4.55.92), de 3000 meter, normaal gesproken één e van de betere afstanden van de Nederlandse da mes, werd door Klaske Meijer goed gereden (4.57.15, zevende plaats), waarmee ze dicht bij Joke van Rijssel (4.57.34) en Ina Steenbruggen (4.56.52) zat. 3i BUYSMAN BENRAAD GEVELKACHEL 20 MS. 2000 Kcal., compleet met muurkoker, 31 cm breed van 393.- nu 298.- Haarlemmerttr. 160-165 Diamantplein 9, Lelden ELEKTRISCHE SNIJ MACHINE GEKA Verwen moeder met deze veilige allessnijder van Geka. Nauwkeurig instel baar. 1 jaar garantie. Van 89.50 nu 69.- ^ETNA GASFORNUIS^ in bruin, beige of wit. Geheel compleet. Van 855.- nu 725.- AEGLAÏAMATF^ C ATAG FORNUIS nr. 1 uit diverse testen! Met 11 programma's. Van 1015.- nu 795.- met grill en draaispit, in groen, wit, geel en bruin. Van 1305.- 998.- fo*6j5ooo Alles voor de open haard Haardstellen Blokkenbakke enz. enz. Tevens een zeer grote kollektie schijnvuren en vuurkorven. Desnoods op maat vooru gemaakt. HAARDSTE 59.-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20