irarzee in Den Haag en centrum J)en Briel ONINGIN BEEDIGT ABINET-VAN AGT IPORTSCHOOL EN OUD KLOOSTER VERWOEST LRubberwolk" treft Breda en Dordreeht Luxueus jacht voor Saoedi Arabië Egypte ziet wel wat in plan Begin Gomez traint in Leiden Iets positiefs Ceiclóc (Sou/temt Maandag 19 december 1977, 68e jaargang no. 20919 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND op I Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur Wim Buijteweg. --•■jnties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Annapurna Filmverslag van de beklimming van de Annapurna op Ned. I om 20.30 uur. Om 21.50 uur „Tekst en muziek van" jubileumpro gramma van de Nederlandse Vereniging van Woord- en Toon dichters. Ned. I om 19.25 uur „De Kris Pusaka" en om 22.05 uur Brand punt over beëdiging van kabi net vrij zacht Wolkenvelden met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Ma xima ongeveer 8 graden. Morgen zon: 8.45—16.30. Maan: 13.49—3.20. Scheveningen hoog water 11.18, 23.54. Laag water 6.54,19.23. Eèn miljoen gulden be draagt de schade van de enorme brand die gister avond een sportschool aan de Haagse Zusterschool volledig in as legde. (Van onze verslaggevers) IN HAAG/DEN BRIEL Bij grote 2inden vannacht in een sportschool in Haag en in een voormalig klooster ns verblijfplaats voor Turkse werk ers - in Den Briel is een schade van Ie miljoenen guldens aangericht, de brand in het gebouw in Den iel, dat op de Monumentenlijst stond, ker één man omgekomen, terwijl een andere vermist wordt. Zeker Turkse werknemers werden ge ïnd, twee ervan moesten in een zie- ahuis opgenomen worden. I brand in de sportschool in Den Haag is moedelijk, aldus de Haagse politie, aangesto- j. De brand was zo hevig, dat een groot deel i de omgeving moest worden afgezet. De sport- '»ol brandde geheel uit. Een tweede sportschool, ?ens in het gebouw gevestigd, liep ernstige schade op. Een brandweerman, die door vallend glas gewond raakte, moest in het Leyenburgzie- kenhuis behandeld worden. In het voormaüg klooster in het centrum van Den Briel, dat eveneens totaal verwoest werd, waren behalve de 55 Tukse werknemers ook gezinnen van een aantal van hen gevestigd. De brand ontstond op de eerste verdieping van het uit drie verdiepingen bestaande monumentale gebouw. De brandweerkorpsen van Den Briel Oostvoorne en Rozenburg bestreed de brand, die enige uren gewoed heeft. Een aantal Turken is thans onderge bracht in het Rode Kruisgebouw van Den Briel. Anderen vonden onderdak bij particulieren. In Utrecht kwam zaterdagmiddag een negenjarige jongen om het leven, toen een olievat, dat op een vuurtje gerold werd, ontplofte. Een groepje kinde ren had zich met dit spelletje beziggehouden. Een brand in één van de loodsen van een kippen fokkerij in Haps (N.Br.) heeft vannacht het leven gekost aan 15.000 kippen. Over de oorzaak van de brand tast de politie in het duister. (Van onze parlementaire redactie) J HAAG Het kabinet-Van Agt heeft t een politieke crisis van negen inden, de regering overgenomen van het iet-Den Uyl. De koningin heeft de mi jters van de nieuwe regeringsploeg va tend op paleis Soestdijk beëdigd. In de |5 van de middag zijn in Den Haag de tersportefeuilles overgedragen. *uwe regeringsleider Van Agt, heeft "dag zijn voor de Duitse televisie gedane fepraak teruggenomen, dai het belangrijk [dat er een einde is gekomen aan de jeringsmacht van de socialisten en daar- aan de verwezenlijking van hun plan- |i voor maatschappijhervorming. „Die uit- lak deugde niet. Dat ik zoiets heb ge- is alleen te verklaren door mijn ge- kige kennis van het Duits. De uitspraak tl mijzelf verbaasd. Wat ik bedoelde was: I hadden langzaamaan genoeg van het pnatiegedram van de socialisten", zo ver- de hij. Zaterdag, nadat hij aan de koningin eindver slag had uitgebracht van zijn formatiewerk, zei Van Agt dat hervormingen waardevol en wenselijk zijn. Dit blijkt volgens hem ook uit het regeerakkoord van CDA en WD, dat een wijziging van het onteigeningsrecht, ver ruiming van de medezeggenschap van werk nemers en de grondgedachte van de VAD Het nieuwe regeringsteam kwam zaterdag voor de eerste keer bijeen. Tijdens dit'zgn. constituerend beraad is afgesproken, dat de ministers Andriessen (financiën), Albeda (so ciale zaken) en Van Aardenne (economische zaken) zo spoedig mogelijk in overleg zullen treden met werkgevers en vakbewegirig over het te voeren sociaal-economisch beleid. Een datum is nog niet vastgesteld. Volgens Van Agt is het mogelijk, dat het eerste gesprek nog voor de regeringsverklaring, die rond 10 januari zal worden afgelegd, zal plaats hebben. Minister Albeda zal komende donderdag in de Tweede Kamer het voor de vakbewe ging belangrijke wetsontwerp inzake de matiging van de niet-CAO inkomens verde digen. Dit wetsontwerp is nog ingediend door minister Boersma. Volgens Van Agt zal worden bezien of wijzigingen in het ontwerp moeten worden aangebracht Minister An driessen verdedigt morgen in de Eerste Ka mer het dekkingsplan van het kabinet-Den Uyl. Hierin zijn geen wijzigingen te verwach ten. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) zal zich belasten met de Nederlands—Antil liaanse zaken. Aanvankelijk was het de be doeling dat minister Wiegel (binnenlandse zaken) deze taak erbij zou nemen, maar op diens verzoek en na overleg met Van Agt is hier van afgezien. De nieuwe premier verwacht dat het aan trekken van de zestien staatssecretarissen voor het eind van deze week kan worden afgerond. Zij zullen niet worden aangetrok ken zonder overleg met de betrokken minis ters en de fractievoorzitters van CDA en WD. 'an één onzer verslaggevers) IRDRECHT/BREDA - Een okgolf, die de penetrante ur van verbrande rubber met h meedroeg, is vanmorgen r Breda, Dordrecht, Utrecht Hilversum getrokken. Met ne de meldkamer van de cspolitie in Dordrecht had Ddenvol werk. Men ontving tientallen telefoontjes van men sen die waren gewekt door de stankgolf. De meest gehoorde klachten waren benauwdheid en misselijkheid. Hoewel nog niet duidelijk is waar de „rubberwolk" vandaan komt, houdt men het voorlopig op Belgié. Volgens de rijkspoli tie in Breda is gisteravond in de Antwerpse haven alarm gesla gen. „Ónze theorie is dat een schip op de Schelde zijn lading gelucht heeft voordat het de ha ven binnenliep", aldus een woordvoerder. De eerste klachten kwamen vanmorgen vroeg binnen via de wegenwacht. Op de Moerdijk- brug durfden automobilisten niet verder te rijden, omdat ze vreesden in een gaswolk terecht te zijn gekomen. Later meldden zich bij de politie in Utrecht en Hilversum inwoners met Wach ten over schroeiend rubber. In de loop van de ochtend werd de situatie weer als normaal aange merkt. halter Breedveld iverleden hlburg De katholieke schrij- pr Piet van den Bogaert is fondag in zijn woonplaats Til- >urg overleden. Hij schreef ro mans onder de naam Walter preedveld. De heer Van den Bogaert, die in 1901 werd gebo- j*n, debuteerde enige jaren Vóór de tweede wereldoorlog met de roman „Een schip ver gaat", die in afleveringen was Verschenen in het tijdschrift .Roeping". In 1941 verscheen iUe avond van Rogier de Korte- haer", waarmee de schrijver be kendheid verwierf. De heer Van «en Bogaert heeft onder meer °ok kinderboeken geschreven. KOSTEN: 65 MILJOEN GULDEN Het jacht ,,AI Riyadh", dat op scheepswerf Van Lent op Kaageiland in opdracht van koning Feisal van Saoedi Arabië is gebouwd, is zaterdagmorgen rond zeven uur te water gelaten. Het jacht zal in gebruik worden genomen door de opvolger van de inmiddels overleden koning van Saoedi Arabië, Chalet. De bouw van het jacht, dat zeer luxueus is uitgevoerd, heeft enige jaren in beslag geno men. Het jacht is ongeveer zeventig meter lang en kost ƒ65.000.000.-. Toekomst voor Palestijnen WASHINGTON/CAIRO (Rtr/U- PI) Egypte heeft enige be moediging geput uit de door premier Begin van Israël ont hulde ideeën voor een vredesre geling, met name over die voor een zelfbestuur van de Westelij ke Jordaanoever. Daarmee heeft premier Begin de Pales tijnse kwestie bespreekbaar ge- r.lua.,1 als fundamenteel onder deel van een vredesregeling. Maar de aanstaande ontmoe ting tussen Begin en president Sadat van Egypte, in de tweede helft van deze week of het be gin van volgende week, zal na dere opheldering moeten ver schaffen. In een rechtstreeks interview voor de Amerikaanse televisie maatschappij CBS onthulde Be gin gisteren enkele punten uit de Israëlische vredesvoorstellen, waarmee president Carter zijn instemming heeft betuigd. Het gaat om zelfregering en autono mie voor Judea en Samaria (de bezette Westelijke Jordaanoe ver), algemeen kiesrecht en ver kiezingen voor dit gebied, met een mogelijkheid tot herziening van die regering, wederzijdse rechten voor de bevolkingsgroe pen, ae Joden in de Arabische zone en de Arabieren in de Joodse zone en tenslotte de on deelbaarheid van Jeruzalem maar zelfbestuur voor de reli gieuze autoriteiten op elk van de heilige plaatsen. Begin wilde nadere bijzonderhe den niet meedelen voor hij met president Sadat gesproken heeft, al deelde hij mee dat alle maatregelen die genomen zullen worden de veiligheid van de staat Israël en van de Palestijn se Joden zullen moeten waar borgen. Jeruzalem zal een „vol ledig vrije stad" moeten zijn met „volledige toegang voor al tijd" tot de heilige plaatsen. Cairo reageerde in eerste in stantie terughoudend op de woorden van Begin, en herin nerde aan de woorden van pre sident Sadat dat teruggave van bezet Arabisch gebied geen on derwerp van onderhandeling kan zijn. President Sadat her haalde zaterdag zijn standpunt dat het gaat om een algehele regeling, dus geen afzonderlijke vrede met Israël. Hij noemde een termijn van 20 jaar voor de vorming van een Palestijns va derland een termijn die in Jeruzalem werd overwogen onaanvaardbaar. Overigens hebben de Palestijnen een kans gemist door niet naar Cairo te komen, aldus Sadat die ook geen plan heeft president Assad van Syrië te ontmoeten die de huidige vredespogingen afwijst. STAAT DER NEDERLANDEN 8X% LENING 1977 PER 1979/1993 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 20 december 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) inschrijving 20 december 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten Dirigent Thomas Schippers overleden New York (AFP) Thomas Schippers, directeur van het Symfonisch Orkest van Cincin nati en in Europa bekend als gastdirigent, is vrijdag in zijn woning in New York op 47-jari- ge leeftijd aan kanker overle- Schippers was als pianist be gonnen en heeft aan het hoofd gestaan van het Filharmonisch Orkest van New York en dat van de Metropolitan Opera. Hij heeft ook gedirigeerd in Londen, Berlijn en Wenen en in ons land. Samen met Giancarlo Menotti heeft hij het Festival van de Twee Werelden in Spole- to (Italië) opgericht. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht ADVERTENTIE PAGINA'S DEN HAAG Op een congres tij dens de wereld kampioenschappen moderne vijfkamp voor junioren en senioren in St An tonio in de Ver enigde Staten is de organisatie van de wereldkampioen schappen junioren voor 1979 toegewe. zen aan Nederland. Het ligt in de bedoeling dit grootse evenement in Den Haag te laten plaats vinden, daar deze stad wat betreft de specifieke onderdelen van de vijfkamp (zwemmen, scher men. schieten, cross en paardrijden) de beste faciliteiten heeft. De gemeente heeft in principe toegestemd. Deelnemende landen zijn o.a. Rusland, Hongarije, Amerika en West-Duits- land. In totaal nemen zestien landen deel. Ook Nederland komt uit met een jeugdploeg. Deze nationale selectie staat onder toezicht en Begeleiding van Erik Boek, die ook een organiserende taak voor het wereldkampioenschap op zich heeft genomen. Malatinsky heeft reeds contacten ROTTERDAM Trainer Anton Malatinsky had al voor het moment dat bekend werd dat FC Den Haag zijn contract niet zou verlengen contacten met clubs In zijn geboorte land Tsjecoslowaklje, In Oostenrijk en In België. „Ik wist in juli al dat ik bij FC Den Haag niet langer dan twee jaar actief zou zijn", verklaarde Anton Malatinsky gisteren na de verrassende triomf van zijn ploeg op Feyenoord (3-1). „Het hangt nu van de houding van de Tsjechoslowaakse voetbalautoriteiten af waar ik volgend seizoen aan de slag zal gaan. Ik denk niet dat ze er gezien mijn leeftijd problemen over zullen maken als ik in Belgie of Oostenrijk een baan krijg aangeboden. Voor Nederland gold evenwel de permissie voor slechts twee jaar." Vorig seizoen maakte hij zijn debuut. Een debuut dat niet werd gekenmerkt door briljante prestaties. Hij werd op de 500 m. al bijna gelapt en de vijf kilometer was voor hem wel erg ver. Gomez, de Spaanse schaatser, weet echter niet van ophouden. Hij is vast van plan het dit seizoen beter te doen en traint dan ook hard. Het afgelopen weekeinde deed de Spanjaard dat op de Ton Menkenbaan in Leiden, een binnenbaan die de officiële afmetingen bij lange na niet haalt. Maar om te oefenen HAMAR De onthutsende nederlaag die de schaatsers op het ijs van Hamar leden tegen de Noorse ploeg werd toch nog gevolgd door Iets positiefs. Zowel coach Kloosterboer als zijn collega Van 't Oever verklaarden dat zij Hans van Helden als lid van de kernploeg beschouwen. Van 't Oever: „Hij gaat met ons mee naar het trainingskamp in Inzeil, waarvoor we tweede kerstdag vertrekken." Kloosterboer en Van Helden, die elkaar zo veel mogelijk ontlopen, zijn het kennelijk minder met elkaar eens. Kloosterboer zei nochtans: „Ik stel mij ten opzichte van Van Helden positief op". In de ploeg bleek evenwel door de terugkomst van Van Helden een „geladen sfeer" te ontstaan. Wim Prinsen overleden BREDA De 32-|a- rige beroepsrenner Wim Prinsen is gis teren, waarschijn lijk ten gevolge van een hartaanval, overleden. Wim Prinsen speel de gisteren in Oos terhout mee in een voetbalwedstrijd van zijn wielerploeg „De Jonge Ren ner". Tijdens het partijtje voelde hij zich al niet goed. Hij reed met zijn auto van Ooster hout naar huis maar raakte onder weg bewusteloos. Een automobilist bracht hem naar het Diaconessenzie- kenhuis in Breda. Bij aankomst bleek Wim Prinsen te zijn overleden. Zijn beste prestaties leverde hij in 1971: tweede in het Ne derlandse kam pioenschap achter Zoetemelk. 59e in de Tour de France. de concurrentie doet dat ook.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1