Sensationele winst Gemini op koploper AZC behoudl leiding na remise bij De Robben Derde nederlaag Parker SCYLLA MIST PROMOTIE OP 25 PUNTEN. LSG HOPELOOS IN DE FOUT SPORTTRIBUNE Sportinstuif NKS opnieuw geslaagd LEIDSE COURANT MAANDAG 19 DECEMBER 1977 pagina' (Van onze voUeybalmedewerker) LEIDEN Staartploeg Gemini Kangeroes zorgde in de eerste divisie heren voor dè sensatie, door in Voorschoten koploper Brevok een 3-2 nederlaag te bezorgen. Gemini was duidelijk geïnspireerd door de terugkeer van spelverdeler Peter de Bakker, die zetf al direct uitgroeide tot één van de beste spelers van het veld. De Voorschotenaren startten moeizaam. De equipe van coach Johan Kwestro had weinig vat op de Bredase aanval, waardoor de eerste set met 12-15 uit handen moest worden gegeven. Daarna kwam Gemini echter sterk terug. Uitermate knap profiterend van een abominabele pass bij één der Bredase spelers werden de volgende twee spe(periodes in het voordeel van Gemini beslist: 15-1 en 15-10. Brevok kende nog even een opleving in de vierde seL Gemini wist een 8-10 achterstand via sterk aanvalswerk van Cees de Ridder nog wel om te buigen in een 13-10 voorsprong, maar het was uiteindelijk toch Brevok, dat d.m.v. een ijzersterk blok deze set voor zich opeiste: 13-15. Toen was echter het verzet van Bredase zijde gebroken. In de beslis sende set wist Hans de Jong bijna in z'n eentje de Brevok-aanval in bedwang te houden. De Brabanders kwamen er totaal niet meer aan te pas en werden kansloos naar een 15-3 setverlies gespeeld. Door deze overwinning heeft Gemini voor het eerste dit seizoen afstand kunnen doen van de laatste plaats op de ranglijst. De reserves van Gemini Kangeroes hebben opnieuw een teleurstellende nederlaag geleden. In sporthal de Vliethorst was het ditmaal SB Phoenix dat zich de meerdere van de Voorschotenaren toonde. Alleen de eerste set wisten de Voorschotenaren redelijk te pre senteren. Maar na deze set gewonnen te hebben dutte Gemini in en werd naar een kansloze 1-3 nederlaag gespeeld, (setstanden: 15-2, 4-15,12-13 en 7-15). Bi) de DAMES heeft Leython voor het eerst sinds jaren de derby tegen Haak Novo in een overwinning weten om te zetten. Na een boeiende wedstrijd bleef Leython uiteindelijk met 3-1 aan de positieve kant van de score. Nadat Leython de eerste set met 7-15 verloren had zien gaan, wisten de Leiderdorpers in de volgende periode gelijke tred met Novo te houden. Leython kwam met 15-16 achter, maar trok toch, dankzij enkele tactische wissels van coach Ger Renes. met 18-16 aan het langste eind. In de derde set ging Leython hoofdaanvalster Liesbeth Rijnja door haar enkel, maar deze klap werd door Leython uitstekend opgevangen. Leython won de derde set (15-12), maar werd in de vierde op een 13-14 achterstand gezet. Opnieuw wisten de Noordwijkse dames een voorsprong niet vast te houden, waardoor Leython in de gelegenheid werd gesteld via 16-14 de 3-1 zege veilig te stellen. Gemini Kangeroes leed in Haarlem een teleurstellende 3-2 nederlaag tegen Die Raeckse. Gemini speelde te wisselvallig om aanspraak op de overwinning te kun nen maken. De Voorschotense equipe zag de eerste twee sets verloren gaan (15-8 en 15-13) maar wist, mede dankzij knappe prikballen van Marianne Wilmer, via 8-15 en 8-15 een beslissende vijfde set af te dwingen. Die Raeckse profiteerde gretig van een Voorschotense inzinking en streek de winst op (15-8). Gemini Kangeroes-2 wist in Voorburg slechts met de grootste moeite haar ongeslagen status te handhaven. Roswell-2 sputterde heftig tegen en wist tweemaal een achterstand weg te werken. (14-16, 15-13, 11-15 en 15-10). Na ruim twee uur spelen was het uiteindelijk Gemini, dat zelf nauwelijks kon imponeren, dat via 7-15 de eer en twee punten voor zich op kon eisen. Hilversum: In de laatste competi tieronde vóór het ingaan van de winterstop heeft AZC-Alphen door een 4-4 gelijkspel tegen HZC-De Robben de leiding behouden in de hoofdklasse. De 1100 toe schouwers - vier bussen met Alp- hense supporters waren met de George Geurtsen-selectie mee naar Hilversum getrokken heb ben in De Lieberg kunnen genie ten van een spannende en rede lijk goede waterpolowedstrijd waarin nerveusiteit vaak oorzaak was van onnodig balverlies maar waar ook vaak uitstekende akties te zien waren. Supporters van beiae topploegen waren het er na afloop over eens dat de 4-4 score een juiste uitslag was. Toch zag het er aanvankelijk niet naar uit dat AZC een winst punt mee naar Alphen zou nemen. HZC-De Robben nam al snel de leiding door een uitstekend doel punt van Andy Hoepelman. nog voor het verstrijken van het eerste speldeel kon de goed spelende Frank v.d. Akker de score weer gelijk trekken. In de tweede perio de wederom twee doelpunten, dit maal door Dick Nieuwenhuyzen die 2-1 en door Gijze Strooboer die na een uitstekende aktie van v.d. Akker een Alphense aanval tot 2-2 wist af te ronden. De derde periode heeft voor De Robben alle kansen gegeven om de winst te pakken. Tot tweemaal toe kwam international Aico Lan- deweerd vrij voor het doel van Ronald Meyer maar zag geen kans de score te verhogen. Hans Smits had meer succes en hielp De Rob ben aan een 3-2 voorsprong die door Erik Noordegraaf in een man meer situatie weer werd omgezet tot 3-3. Nogmaals kwamen De Robben door Hoepelman aan de leiding waarna Tony Buunk de gelijkmaker scoorde. De Leidse waterpolohoofdklasse De Zijl/LGB heeft ook het laatste duel van de eerste competitiehelft winnend af gesloten. ditmaal door het thuis- spelende Nereus naar een 1-3 ne derlaag te verwijzen. Een talrijk en enthousiast publiek heeft zaterdagavond in Zaandam, in zwembad De. Slag, geen hoog staand waterpolo kunnen zien. Het zwaar op de man spelende Nereus. dat uit tien wedstrijden slechts vijf wist te halen en dat daardoor een niet te benijden plaats op de ran glijst bezet, verhinderde vrijwel ie dere poging een aanval op te bou wen terwijl Zijl/LGB uitbraken met zware overtredingen werden ge stopt. Dat De Zijl/LGB - zonder Albert Spijker doch met de uitstekend debuterende Dick van de Bosch - toch de volle winst wist te pal is de grote verdienste van trai coach Rob Schouten. Zijn aar heeft van het verjongde team f hechte eenheid gemaakt die i in deze zware wedstrijd het hqrar koel hield. De Zijl/LGB nam in de eerste fe node een 0-1 voorsprong door •Stan van Belkum een man nh* situatie te benutten. In een d< puntloze tweede periode kwam Zijl/LGB tweemaal een man n I der situatie goed door. In de dq I periode, de minst sterke van Leidse formatie, werd door I Boon de gelijkmaker gesco< Jeugdinternational Stan van U kum nam in het laatste speltfcfi nogmaals twee doelpunten y zijn rekening, hij scoorde 2- vo een snelle uitbraak nadat keej Uittenhout weer uitstekend w 1 had laten zien en kwam tot 3-11 een schitterend LZ 1886 heeft het zich moeilijk gemaakt. Te tiekandidaat de Am er uit foort werd met slechts 5-4 nen. Door in de eerste en periode te ongecontroleerd werden fraaie kansen Weliswaar was de stand einde van het tweede sp< in het voordeel van het lende LZ; feite blijft dat toer grote afstand genomen haa n- ten worden. Daarom Amersfoortse spelers middels E nik in het derde en Berens in vierde speldeel vlak bij komen: Met twee man meer scoorde de Graaf en ruim een minuut v< tijd bepaalde van Munnik de eir _3 part: 2-1 Scholten; 3-1 Karei deman (nm); 4-1 Jan de Graaf. 2e klasse B heren Katwijk heeft in Amsterdam DJK een verdienstelijke 4-10 winning behaald. Na in het part met 1-0 achtergestaan te ben. liepen de Katwijkers uit 1-3 door een zuivere hattricl Paul van de Putten in de periode. Setstanden na het partje: 1-4; 2-3. In deze twee des scoorden verder: van voorde (3x) de Vries en Putten ieder tweemaal. BZPC dwong het Rotterdam een gelijk spel Rotterdam snoepten zij via sensationeel scoreverloop me een punt weg. Eerst wa Ettinger die tweemaal voor di degraafse spelers scoorde, doelpuntten de viermaal op een rij: 4-2. den daarna: 0-1; 1-2. Voor scoorden toen Pim Batelaar Groenedijk en Maarten Philidor pakt kampioenschap (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN Nog nooit was het zes- tallensnelsch aakkampioenschap van de LSB zo sensationeel geëindigd als dit jaar. Niemand twijfelde er bij het ingaan van de laatste ronde aan of LSG zou kampioen worden. Dit team mocht tegen Philidor zelfs met 91/2—21/2 verliezen en dat was nog nooit gebeurd. Of het nu onderschatting, onwil of mis schien ook wel puur krachtsver schil was zal niemand ooit te weten komen maar het werd 11—1 en daardoor ging de titel alsnog naar Philidor. Ondanks het zwakker dan normaal opkomen van LSG en Philidor, het laatste team bezat zelfs maar drie KNSB-spelers. was er ook dit jaar weer geen sprake van enige strijd in de hoofdklasse, die ook al weer aan de eerste klasse was gekop peld. Naast een drietal zestallen van de twee belangrijkste vereni gingen in de LSB kwamen hierin Alphen en Katwijk uit. Vooral LSG rolde de overige clubs met groots gemak op. Een voorsprong van acht punten op Philidor leek een eerste plaats te waarborgen maar een 11—1 nedelaag in de slotron- de gooide roet in het overwin ningsetentje. Katwijk eindigde als beste eerste klasser. Eindstand Hoofd/Eersteklasse: 1. Philidor 67 punten; 2. LSG 65; 3. LSG II 50; 4. Philidor II 46; 5. Katwijk (kam pioen eerste klasse) 391/2; 6. Alp hen 351/2; 7. LSG III 221/2; 8 Philidor III L(V101/2. Heel wat spannender was het strijdverloop in de tweede klasse. Orie teams. Lisse, Leiderdorp en Noordwijk, deden hier weinig voor elkaar onder. Na een aantal ener verende wedstrijden werd Lisse Typerend beeld uit het duel tussen Parker en Falcon. Arthur Collins zit teleurgesteld op de grond. Falcon-speler Crewes blijft eenvoudig overeind LEIDEN Parker - Falcon Den Bosch. Het beeft de Leidse verte genwoordiger in de eredivisie basketbal opnieuw een nederlaag gebracht, de derde op rij voor het zo succesvol gestarte Parker. Een 85-93 nederlaag ook die opnieuw voor het grootste gedeelte kan worden geschoven op het ontbre ken aan Leidse zijde van outside shooting-forward. De zelf man-to-man verdedigende Parker-ploeg stuitte ook bij Falcon weer op een zone-verdediging. Een speelwijze die op dit moment duidelijk niet goed kan worden bestreden. Tot 8-6 en 14-14 hield Leiden de strijd in evenwicht, daar na ging het fout bij Parker. De formatie van coach Blom schakel de vervolgens over op een zone verdediging, maar ook van afstand schoot Falcon zaterdag raak. Via 34-37 werd Leiden, geplaagd door onnodig balverlies eq een zwakke rebound naar een 38-51 ruststand gespeeld. Akerboom. Pluim en Crews brachten Den Bosch kort na de hervatting een 4061 voor sprong. Parker zat stuk. maar kwam terug. Collins en Plaat brachten het Leidse herstel. Met Bruinsma en Weemhoff als scoor- ders zag Leiden kans het gat meer en meer te dichten. Via 61-73 en 67-79 werd de achtervolging op Falcon definitief ingezet. Zwaar pressend zou Parker door gaan. Met nog vier minuten te spelen kwam Parker tot een ach terstand van nog maar vijf punten 79-84. In een van spanning zinde rende Vijf Meihal werd het panie kerig opererende Falcon gereed gemaakt voor de genadeklap. Een klap die met zou komen. Kees Akerboom blokte voortreffelijk bij de stand 85-89 en de Bosschena ren liepen uit naar 85-93. Van onze sportredaktie LEIDEN De traditionele sportin stuif van de Nederlandse Kath olieke Sportbond is dit weekeinde wederom succesvol verlopen. De instuif, die dit jaar voor de negen de maal werd gehouden, is be doeld om jonge voetballertjes, In de leeftijd van acht tot en met elf jaar, een ontspannende dag te bezorgen. Door middel van een vijfkamp is de NKS-afdeling Leiden zaterdag en zondag in de Groenoordhal als prima gastheer opgetreden voor de acht- en negenjarige leden van drieëntwintig „Leidse" en zeven „Goudse" clubs. De jonge voetbal lertjes hebben zich op de vijfkamp. bestaande uit de onderdelen tref- bal, zaalhandbal, zaalvoetbal, es tafette en hindernisbaan, heerlijk kunnen uitleven. In het weekeinde van 7 en 8 januari zal de Groe noordhal als onderdak dienen voor de tien- en elfjarigen, die zich dan met evenveel enthousiasme zullen Scores Parker: Plaat 15, Weemhoff 8. Bruinsma 22. Kop 6. Bartolome 4. Collins 30. Falcon: Kirklaod 15. Faber 6. Dekker 19, Kropman 10, Akerboom 13, Crews 18. Na rust was het echter snel beke ken. Sea Devils liep snel uit, om uiteindelijk een ruime overwinning te behalen. LUBA heeft zich via twee ovenwin ningen op Smit-Slikkeveer ge plaatst voor de vierde ronde van de strijd om de basketbalbeker. De eerst wedstrijd was vrijdag reeds met 47-66 door LUBA gewonnen. In de thuiswedstrijd, die zaterdag gespeeld werd. ging de winst ook naar LUBA. Ook hier weer een door het langzame spel van Slikke- veer veroorzaakte lage uitslag: 61- 55 Nijssen Trotters-Breda Pioneers 120-77. Eeen zeer goede bekerwedstrijd van de Trotters, waarin een score percentage van 65% werd gehaald. Opvallendste spelers bij Nijssen: Will Moerer, die bij een totaal van 19 punten een 90% score haalde. Frans Kales, die 8 assists op z'n naam schreef en topscorers Eric Jan Berendsen en Peter Paul Maassen met beide 23 punten. De return wordt op 27 december in Breda gespeeld en mag weinig moeilijkheden voor de Trotters op leveren. Sea Oevils-BV Lisse 82-58. BV Lisse begon deze wedstrijd met een onvolledig en een door blessu res en ziekte verzwakt team. Des ondanks wist men tot de rust aar dig bij te blijven (ruststand 39-34). Het'zegevierende Philidor: staand van links naar rechts: Binnendijk, Kohlbeck, Piket, Etmans, De Graaff en De Ru. Geknield: links Lubotsky en rechts Braggaar. kampioen. Eindstand tweede klas se: 1. Lisse 381/2; 2. Leiderdorp 37; 3. Noordwijk 351/2; 4. Alphe- n II 23 1/2; 5. Katwijk II 23; 6. LSB bestuur 22 1/2. De derde klasse kreeg een enigs zins verrassende kampioen. Val kenburg had eindelijk eens een keer succes. Dik verdiend verza melde dit zestal twee punten meer dan Noordwijk II. Eindstand derde klasse: 1. Valkenburg 38; 2. Noord wijk II 36; 3. Sassenheim 35 1/2; 4. VTL 31 1/2; 5. LSG IV 26; 6. VTLII 13. De prijzen voor de beste persoonlijke scores gingen naar Hoofdklasse: Joop Piket 13 uit 14; Eerste klasse: Kees Koelewijn 101/2 uit 14. Tweede klasse: Gert Jan Goedhart en Joop Turk 10 uit 10. Derde klasse: Gert Koelewijn en Dukker 10 uit 10. John van der Wiel heeft deze week de eerste partij in de twee wedstrijden tellende tweekamp met Wim Heemskerk om het jeugdkampioenschap van de Leidse Schaakbond gewonnen. Via een Siciliaanse opening, met daarin een nieuwtje verwerkt, zette de met wit spelende Van der Wiel Heemskerk di rect onder druk. Na twintig zetten was het toen al duidelijk dat Heemskerk de nederlaag niet meer zou kunnen ont- storten op de vijfkamp. De tussenstand voor de NKS-wis- seltrofee is nu als volgt: 1. SJC 52 punten, 2. Foreholte 50 punten 3. KRV 47 punten. 4 en 5 VVSE en Bernardus met 46 punten. j (Van onze tafeltenniscorrespondent) LEIDEN Het Leidse Scylla heeft het lastige karwei tegen Phoenix niet kunnen klaren. In de promotiewestri)d, die moet beslissen welk van beide teams volgend jaar ereklasse mag spelen, kreeg routinier Gerard Bakker te wei nig steun van zijn Jongere ploeggenoten Rob Regeer en Rob v.d. Zeeuw. Anton Will van Zoelen, de sterkste speler van het basisteam, ontbrak wegens vakantie. De achtendertigjari ge Gerard Bakker speelde als vanouds. Al in de openingspartij wees hij zijn Delftse 2113 terug. Rob v.d. Zeeuw was hierna kan sloos tegen Joop v.d. Borg; door 17—21 en 8—21 kwamen beide teams weer op gelijke voet. In de daaropvolgende wedstrijden begon het er echter op te lijken dat Scylla snel de beslissende zes punten, nodig voor de zege, zou behalen: Rob Regeer behaalde tegen Peter Overbosch een krappe, maar toch niet minder knappe overwinning: 21—18, 21—19 en ook het Leidse dubbel Gerard Bakker/Rob v.d. Zeeuw zegevierde na een spannende strijd met 21—12 in de derde game. Gerard Bakker maakte er terug te wijzen. Na de pauze werden echter de rollen omgedraaid. Tot en met 4—4, waarvoor èén maal Rob v.d. Zeeuw en twee maal Rob Regeer verantwoordelijk waren, konden de Lei- denaren slechts één game bemachtigen via de laatstgenoemde; de overige zes waren allen vrij simpel voor de Delftse tegenstanders. En bij deze stand was het weer. hoe kan het ook eigenlijk anders, Gerard Bakker die voor een voorsprong zorgde. Bij de stand 5—4 dus. in het voordeel van Scylla kon Rob v.d. Zeeuw ook in zijn laatste wedstrijd loodje tegen Van Zuilen. Daar de strijd gelijk was geëindigd moesten de game- respectievelijk de puntensaldi bekeken worden. Het geluk was niet met de Leidenaren: de cijfers van de telmachine wezen onverbiddelijk Phoenix aan els het team dat zich sterker had getoond. Welgeteld kwam Scylla vijfentwintig punten te kort om de terugkeer naar de ereklasse te verwezenlijken Protest protest achter de hand waaronder werd ge speeld. Dit werd namelijk ingediend vanwege de vreemde gang van zaken bij het vaststellen van de speeldatum voor deze promotie/degra datiewedstrijd. Scylla had van de nieuwe com petitieleider Van Dijk een brief ontvangen, d.d. 21-11-1977, waarin de datum vermeld stond van een eventuele wedstrijd als de tweede plaats in de promotie-ereklasse behaald zou worden (de beslissing viel op drie december). Als tijdstip was tien december genoemd. Wat pas woensdag zeven december op om de uil slag te vernemen van JCV—Scylla (de wedstrijf om de tweede plaats). De dag daarop belde I», wederom met de mededeling dat tien decembe •niet haalbaar was omdat hij te laat wist wi als tweede was geëindigd. De uitslag had hert echter zaterdag drie december al bekend kur» nen zijn door een telefoontje op die dag. Anto Will van Zoelen had zijn vakantie al besproke en kon er niet bij zijn op de bewuste zeventien de. Het protest zal behandeld worden en al Scylla in het gelijk wordt gesteld is overspel*

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18