Conny Zwarthoed lost belofte in Starlift in de tweede ronde tegen Real Madrid Dubieuze rol Corin Weer Vessies en Sanders SPORTTRIBUNE Superioriteit Pro Patria ten einde KNGV wil Van Zetten niet als hoofdtrainer Monique Boschga imponeert opnieuw Europese titel 47/1 voor Connesson ff ■WT. H? ZIAN/VC VERBETERT DRIE NATIONALE RECORDS ars. HsïiftauJSiBpfliS ia IJl ?JdR%.WUMr LEIDSE COURANT MAANDAG 19 DECEMBER 1977 PAGINA 13 WESTERVOORT Ans Dekker maakte de huldiging van Conny Zwarthoed als eerste algemeen turnkampioen niet meer mee. Terwijl het bijna vijftienjarige Volendamse talent een belofte inloste, verdween Ans Dekker, waarschijnlijk voorgoed, van het toneel. De voorspelling van Eva Bartha, dat Conny Zwarthoed het grootste Nederlandse talent is, werd eindelijk in resultaten uitgedrukt al heeft de Hongaarse trainster er zelf niets meer aan kunnen doen. Die taak is enige tijd geleden overgenomen door de combinatie Albert Asarjan-Hans van Zetten. Zij bewezen dat Joeri Popov, die van het KNGV definitief in Rusland mag blijven, eigenlijk niet nodig Is. Oe damestop maakte een verras send goede indruk ondanks alle problemen. De jurering bleef daar bij echter wel flink achterop. Zelfs Van Zetten, die zich uit principe niet met de uitspraak wil be moeien, werd zaterdag razend toen Monique Bolleboom een te lage waardering kreeg omdat zij als eerste aan de vrije oefening moest beginnen. Zondag, bij de vrije oefeningen waren er ook nog wel enige dubieuze beoordelingen. Op de uiteindelijke klasseringen was dat evenwel van zeer geringe invloed, want zelfs Monique Bolle boom. die er het meest de dupe van werd. bezat na afloop de eer lijkheid Conny Zwarthoed de te rechte kampioene te noemen. Rus tiger. zelfverzekerder en minder kinderlijk werkte zij haar oefenin gen af. die soms nog wel eens te wild waren, maar toch duidelijk de rijping van het talent blootlegden. Maar nog voordat Conny Zwart hoed kon worden gehuldigd, was het publiek in de stampvolle maar te kleine sporthal in Westervoort getuige geweest van de opkomst en ondergang van een turnster. Ans Dekker raakte ruim drie maan den geleden geblesseerd aan haar lies en was nauwelijks een maand in training voor zij zaterdag aan de Olympische achtkamp begon. Na twee keer bij de Olympisch Spelen te zijn geweest beleefde zij dit weekeinde de grootste teleur stelling uit haar loopbaan. „Ans had na Montreal moeten stoppen", oordeelde Van Zetten nog voordat de turnster het laatste onderdeel (vrije oefening) voor gezien hield. ,,Ze heeft geen kracht meer". De uiterst fragiele kampioene Conny Zwarthoed voegde daar nog aan toe dat Ans Dekker inmiddels te oud is en het figuur niet meer heeft om aan topturnrn te doen. Verdriet Voor het verdriet van Ans Dekker was overigens weinig plaats in de zo vaak als „keihard" gekenmerk te wereld van de topsport. Het grillige verloop van het kampioen schap, het einde van de superieu re positie van Pro Patria en de opvallende verrichtingen van de als kansloos gekenmerkte Gerri van Soeren eisten de aandacht op. Al bij het eerste onderdeel moest favoriete Monique Bolleboom tweetiende punt toegeven op Con ny Zwarthoed, die haar voorsprong tijdens de verplichte oefenstof zou uitbreiden tot zestiende punt. Mo nique had zelfs al veel moeite om haar zusje Ingrid van het lijf te houden. De wat saaie verplichte stof. die tijdens de Olympische Spelen in Moskou door alle deel neemsters moet worden afgewerkt, gaf al een goed beeld van de krachtsverhoudingen. Gerrie van Soeren handhaafde zich achter het drietal en Liesbeth Lengkeek be wees. dat een serieuzere instelling haar iets gemakkelijker afgaat dan een paar maanden geleden Het andere talent van Pro Patria Inge Wulz, ontbrak omdat zij de verplichte oefebstof nog niet be heerst, ook Birgit Vos was afwezig. Albert Asarjanoordeelde vetsandig door de elfjarige buiten de strijd te houden omdat hijhaar nog wil laten „rijpen". Conny Zwarthoed vergrootte haar voorprong op de keuze stof on danks een wat wankele balkoefe- ning en een iets te veel aangedikte vrij oefening. Monique Bolleboom landde bij haar twee paardspron- gen (het gemiddelde telde) met de handenop de grond, maar maakte daarna indruk door drie stilistisch mooie oefeningen. De jury had er een matige beloning voor al kreeg zij op de brug ongelijk toch 9.35. de hoogste waardering in de hele achtkamp. Ondanks die prestatie moest zij uiteindelijk haar zusje nog voor laten gaan. „Zij kan nu meer dan ik toen ik zo oud was", zei Monique later. Gerrie van Soeren verspeelde de derde plaats met nog twee oefe ningen te gaan door drie keer van de balk (8.50) te vallen. In de vrije oefening maakte zij dat bijna weer goed door als eerste Nederlandse turnster een dubbele schroef te springen. Een opvallende, prestatie leverde ook Carla Braan Na een tijdelijke afwezigheid werd zij zesde achter Liesbeth Lehgkeek hoewel zij pas voor het eerst de verplichte stof uitvoerde. In haar vereniging St. Mauritius, die met Conny Zwart hoed toch al een bedreiging voor Pro Patria vormt, begon zij nog geen drie maanden geleden met de Olympische stof. Zij turnde zich dit weekeinde vrijwel zeker in de nationale ploeg. DICK HOFLAND WESTERVOORT Het KNGV blijft zoeken naar een Oosteu- ropese trainer voor de dames selectie. Nu Joeri Popov defi nitief is afgeschreven heeft de turnbond besloten tot de WK van volgend jaar in Straats burg Albert Asarjan, als trainer van de heren en Hans van Zetten de verantwoording te geven. Ook als er voor de WK een opvolger(ster) voor Eva Bartha wordt gevonden, zal aan de bevoegdheden van het duo niet worden getornd. ..Het mag bij het algemeen kampioenschap dan wel verras send goed zijn gegaan", zegt bondsvoorzitter Tielrooy. „om bij de sterkste twaalf landen ter wereld te behoren, hebben we iemand nodig, die met de we reldtop heeft gewerkt". Conny Zwarthoed aan de brug met ongelijke leggers. Het KNGV voelt er niets voor Hans van Zetten nu of te zijner tijd de supervisie te geven. „Ik voel me met gepasseerd'zegt hij. al vind ik wel. dat het niveau in de Olympische acht kamp erg goed is geweest als je ziet wat er het afgelopen jaar gerommeld is". AMSTERDAM Het wintercircuit van de KNLTB is gisteren in Amster dam besloten met het vierde en laatste toernooi. Bij de heren werd nationaal kampioen Louk Sanders winnaar en bij de dames was opnieuw Elly Vessies de sterkste. De Beverwijkse won alle vier toernooien en zij staat in eigen land na Betty Stöve op eenzame hoogte. De beide nationale kampioenen overheersten, ondanks de deelneming van enkele buitenlanders, nadrukkelijk in deze als trainingscircuit bedoelde toernooien reeks. Tezamen incasseerden ze een kwart (Sanders 6600 gulden en Elly Vessies 5500 gulden) van de in totaal ter beschikking gestelde 43.000 gulden. Sanders heeft zijn eindzege be paald niet cadeau gekregen. Zijn verrassend zover gekomen oppo nent Martin Koek gaf het uiterste en heeft de beste kansen op de overwinning gehad. Hij won de eerste set na een break bij 44" met 64. leverde de tweede vlot in met 6—2. maar wist in dé derde set na twee service-doorbraken op 5—3 te komen. Sanders kwam op eigen opslag terug tot 54, waar na Koek twee matchpoints kreeg. Dat was kennelijk te veel voor hem want een dubbele fout en een mislukte volley deden hem de das om Uiteindelijk kon Sanders pas na 6—6 doordrukken (86). Koek had tevoren in de kwartfina les op knappe wijze afgerekend met de winnaar van de week tevo ren de 29-jarige John Paish. Met aanvallend tennis bracht hij de Engelsman op de knieen (3—6, 7—5. 7—5). In de halve finale won Koek in drie sets van Rob Mentink en Sanders ontdeed zich in de halve eindstrijd van Wouter Fok. Elly Vessies bleek ook dit week in de finale tegen de Britse Belin da Thompson ging de strijd gelijk op tot 6—6. Daarna zijn er voor de bijzonder hardslaande Elly Ves sies geen problemen meer ge weest. De tie-break won ze met 74 en de tweede set met 6—2. In de halve finale had Elly Vessies met tweemaal 6—1 afgerekend met Anneloes Schothorst. De Britse won van Mariette Paker. die zich wegens een rugblessure terugtrok nadat beiden een set hadden ge wonnen. De finale in het herendubbel werd gewonnen door Wouter Fok en Louk Sanders Zij versloegen Huub van Boeckel en Frank Janssen met tweemaal 6—4. Het Nederlandse team voor de Ko ning Gustaaf-wedstrijden in januari en februari 1978 is definitief sa mengesteld. De ploeg zal bestaan uit: Louk Sanders. Wouter Fok en Rolf Thung. UDEN Monique Boschga heeft zaterdag bij de nationale selectiewed strijden zwemmen in Uden nauwelijks tijd gekregen de ontfutseling van het Nederlands record op de honderd meter rugslag aan Diane Edelijn te vieren. „Naar huis en onder de wol", luidde de marsorder van trainster Marian Oudkerk-Heemskerk zodra de donkerblonde ze- ventigenjarige scholiere de bloemen in ontvangst had genomen. Want al mag Monique Boschga inmiddels genezen zijn verklaard van de geheimzinnige virusziekte die ze enkele maanden onder de leden had. honderd procent gezond is ze nog niet Desondanks zwom de Utrechtse voor de tweede maal in acht dagen een nationaal record. Vorige week op de tweehonderd meter rugslag m Vleuten was titelhoudster Diane Edelijn afwezig. Ditmaal was de Vlaardingse zwemster er wel bij. Ze kon echtr niet verhinderen dat het snel opkomende talent uit de Domstad als eerste aantikte op de honderd meter rugslag in 1.03,0, bijna een seconde onder de toptijd van Diane Edelijn. Monique Boschga zal van de zo mer haar naaste concurrente Dia ne Edelijn echter zonder enige twijfel nog wel eens tegenkomen Diane heeft inmiddels voor het zwemmen gekozen Het school werk kon ze niet meer combineren met de zwemtraining, ook al niet omdat haar vereniging VZC Vlaar- dingen de richtlijnen van bonds coach Bart Sitters nauwgezet op volgt en de kracht-snelheidstrai ning dit seizoen heeft verdrievou digd. Behalve Monique Boschga werd er nog een record verbeterd. Verant woordelijk hiervoor was Fred Eef- ting op de tweehonderd meter wis selslag. die zijn eigen toptijd met Selectie Traditiegetrouw trekt de Neder landse zwemselectie zich geduren de de Kerst- en Nieuwjaarsweek terug op de Canarische Eilanden voor een extra training. De ploeg zestaat in totaal uit 22 man. Bij de heren zijn dit Fred Eefting, Ronald Hond, Kees Vervoorn, Frank van Kesteren, Frans Debets, Fred Vollebergh, André in 't Veld. Edward Maasdijk, Gerard Smit, Henk Bakker en Robin Schuit. Voorts de dames Diane Edelijn, Ineke Ram, Maritzka var» der Lin den. Monique Boschga, Marjan Eding, Daphne Demuth, Jostie Ri chardson. Anita de Groot, Mathilde Vink, Astrid Jansen en Anja van de Enith Brigitha en Annelies Maas zullen deze trip niet meemaken. Beide zwemsters hebben een uit nodiging ontvangen voor een trai ningsstage in Australië. Het staat echter nog niet vast of de meisjes deze uitnodiging zullen aannemen. Enith Brigitha heeft momenteel een zware griep en Annelies Maas is vorige week na de wedstrijden m Oost-Berlijn van de trap geval len en heeft haar knie vrij ernstig geblesseerd. Ook in de tweede wedstrijd, net als in de eerste (waarvan dit spelmoment), moest Hamburger SV door de knieën. (Van onze sportredactie) HAMBURG Starlift liet zich niet meer verrassen. Zonder al te veel moeite plaatste de nationale titelhouder zich zaterdagavond ten koste van het Westduitse Hamburger SV voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker der landskampioenen. Geheel volgens ieders ver wachting overigens. Immers, de thuiswedstrijd had reeds een bevredigende marge (3—0) opgele verd. Er kon in feite al niets meer mis gaan. De tweede confrontatie eindigde voor ruim duizend toeschouwers in sporthal Alsterdorf opnieuw in een Nederlandse triomf. Ditmaal met 3—2 via de set standen 10—15, 15—10, 15—11, 10—15, 15—11. In totaal nam deze wedstrijd een kleine twee uur in beslag. Starlift testte daarin alle spielers van de selectie uit. Starlift moest het in Hamburg overigens stellen zonder trainer/coach Pierre Mathieu. Zijn taken werden ditmaal overgenomen door Peter Pilon en Nico Brog. Mathieu bekeek in Joego-Slaviè de tweede ontmoeting tussen Mladost Zagreb en Real Madrid (3—0). De Spaanse kampioen treedt in lanuari aan als tegenstander voor Starlift in de tweede ronde Behalve Starlift bereikte ook bekerwinnaar Deltal- loyd/AMVJ de volgende ronde. Na de reeds behaal de overwinning van 30 in Amstelveen, versloeg de formatie van trainer/coach Harry de Haas nu in Zweden Tapper Göteborg met 3—2. Deltalloy- d/AMVJ ontmoet in de tweede ronde Vasas Boeda pest uit Hongarije. Bij de dames minder rooskleurig nieuws. Zowel landskampioen Van Houten/VCH uit Heerlen als bekerwinnaar Quick/Orion uit Doetinchem werden uitgeschakeld De Limburgse dames waren kan sloos tegen Nimse Boedapest, terwijl Quick/Orion eveneens op Hongaarse bodem werd geklopt en wel door Vasas Izzo SK Boedajaest. HEESWIJK-DINTHER - Francis Connesson beschreef de schone lei ten opzichte van Nederland, dat hij anderhalf jaar geleden met de woorden „hier biljart ik nooit meer" de rug toekeerde, met de negentiende Europese titel an kerkader 47/1. De 29-jarige Frans man speelde in het knusse Hees- wijk-Dinther tegen Christ van der Smissen een sterke finale en eis te in zes beurten de kroon op met het grootste aantal match-punten. Heeswijk-Dinther is hem kennelijk gunstig gezind. Drie jaar geleden werd hij in hetzelfde dorp Euro pees kampioen kader 71/2. De her innering daaraan zal ertoe hebben bijgedragen om toch weer in Ne derland te spelen. Ditmaal had Connesson over geluk bepaald weer niet te klagen. Hij rolde na een nederlaag in de openingsron de tegen de Westduitser Hose met benauwde overwinningen door lange partijen. Wat nog meer bijdroeg tot Con- nessons uiteindelijke triomf, was een walgelijke combine van de Belg Leon Corin. Het avé-systeem had aan de hand van de uitslagen bepaald, dat Connesson zaterdag avond m de zesde ronde tegen de Luikse dikkerd moest aantreden Corin was allang kansloos voor de titel en gaf Connesson zonder meer de overwinning cadeau Op de andere tafel veegde Christ van der Smissen in drie beurten de vloer aan met titelhouder Ludo Dielis en boezemde ontzag in met een fantastische serie van 282 in de tweede beurt. Het geweld van Van der Smissen deed Connesson zo schrikken, dat hij in de partij tegen Corin bij wijze van spreken geen bal wist te raken. In alge meen gemiddelde stond hij al zo ver achter dat hij beslist moest winnen. Corin, die met het echtpaar Con nesson naar Heeswijk was geko men en als Franstalige ook steeds in hun gezelschap verbleef, be greep dat. Hij bracht de ballen telkens met speels gemak in ideale positie en „blunderde" tenslotte op kinderlijke wijze. Connesson had zoveel voorzetten (lees: beur ten) nodig, dat de lachwekkende combine zelfs voor een blinde zichtbaar werd. Christ van der Smissen, die na een -M a - Francis Connesson bleek de beste biljarter te zijn in Heeswijk Dinther. nederlaag van Connesson tegen Corin zaterdagavond Europees kampioen zou zijn geweest, zag de onsportieve schertsvertoning met lede ogen aan Hij wond zich er na afloop mateloos over op Het was hem een jaar geleden ook al eens overkomen in het toernooi om de Eurofiese titel 47/2. waarin de Fransman Roland Dufetelle aan zijn enige internationale kampioen schap werd geholpen door de an deren Tijdens het slotbanket ondernam Connesson een geslaagde poging een einde te maken aan de vete. die er sinds drie jaar bestond tussen hem en Hans Vultink Connesson voerde als de nieuwe kampioen het woord namens de spelers tijdens het banket. Om alle misverstanden uit te sluiten, maak te hi| het Nederlandse arbiters corps complimenten voor de ook in zijn ogen uitstekende leiding en hij besloot zijn betoog met op Hans Vultink toe te lopen en hem spontaan de hand te drukken. Vul tink accepteerde de handdruk met een brede lach. Een vete. die veei stof deed opwaaien lijkt uit de HILVERSUM Tl|dens de wlnter- clubkampioenschappen voor es tafetteteams in Hilversum werden vier nationale records gebroken. Het Zian/VC kwartet Kees Ver- voorn, Hans Elzerman, Henk El- zerman en René van der Kuil realiseerde op het onderdeel vier maal honderd meter wisselslag een tijd van 4.03,8. Het oude re cord stond met 4.04,3 eveneens op naam van het Haags viertal. Hetzelfde kwartet stelde ook het record op de viermaal honderd meter vrije slag scherper met een tijd van 3.35.0. Het oude record was ook al in handen van Zia n/VC met 3.37,0. Een tiental van Zian/VC verbeterde het record op de tienmaal honderd meter vrije slag tot 9.20,5. Het oude record stond ook op naam van Zian/VC met 9.20,8. Het Ut rechtse viertal Inge de Lange. An toinette de Groot, Monique Bosch ga en Pauline Oudt van Zwemlus- t/Hommel verberterde het record op de viermaal honderd meter wis selslag estafette dames. Het oude record van Het IJ uit Amsterdam van 4.33.0 werd nu scherper ge steld tot 4 28.6 Winterkampioen bij de dames werd Het IJ uit Amsterdam met 1797,8 punten voor De Dinkei met 1807,2 punten en Zwemlust/Hom- mel met 1807.4 punten Bij de heren triomfeerde Zian/VC met 1598,4 punten voor Zwemlust/- Hommel met 1627,7 en Het IJmet 16,28,3 punten. Tijdens nationale wedstrijden in het zwembad te Almelo heeft een meisjesploeg vam ZPA bestaan de uit Agnes Jansen, Ellen Verber- ne, Mirjam Heins en Jostie Ri chardson een nieuw adspiran- tenrecord gevestigd op de vier maal honderd meter wisselslag. De tijd van het Almelose viertal be droeg 4.35,0. Het oude record stond met 4 36,8 op naam van een kwartet van PSV i «tori*

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13