Leo van der Kroft moet .praatpaal" voor Oranie worden 'C Den Haag anteert wapen van uitval met verve Bestuurs crisis bij FC Den Haag VVCS-VVON TEGEN CONTRACT KNVB-IF |f JACK VAN ZANTEN EXIT, GEORGE KNOBEL WEG deVrr te stellen als begeleider van het Neder- 3h 2oids elftal bij het wereldkampioenschap voet breed in Argentinië. Arie Ligtharf, voorzitter van Oaf J67, heeft daarover gisteren bij Volendam-AZ gedachten gewisseld met Van der Kroft, hem liet weten in beginsel niet afwijzend km staan tegen een dergelijke functie bij het iieuw^jer|aiKjse e|fta, Ligthart heeft Van der Kroft komt bi' Jactiues Hogewoning, voorzitter van het 0 CTiebestuur betaald voetbal en eveneens in op de tribune, als mogelijk alterna- genoemd. Hogewoning heeft toegezegd de "nestie van .AZ op korte termijn te zullen rzoeken. :hart: „Voorzover ik dat kan taxeren, valt Van der jft bij de spelers goed. Daarnaast kan het sectiebe- ^Mjr de begeleiding met een eventuele benoeming yan der jn ejgen beheer houden omdat hij dat college deel uitmaakt". -| begeleider, of de ..praatpaal" zoals Hogewoning en ^er de man noemt die in Argentinië als verbinding isen spelers en technische staf moet functioneren, rd opnieuw aktueel toen het bondsbestuur van de 5truik<\/B zaterdag definitief liet weten dat Van Zanten 'ruim. begeleider niet aanvaardbaar is. Ligthart: „Het is dat Van Zanten uit de boot is gevallen. Zowel i spelers, de clubs als de belangenorganisaties in zich achter de kandidatuur van Van Zanten :haard. Desondanks hebben het sectiebestuur en bondsbestuur Van Zanten als kandidaat afgewe- Ik vind dat een onplezierige affaire, temeer omdat largumenten mij niet duidelijk zijn". van Zanten had inmiddels Ruud Krol, de spreek buis van de Oranjespelers, telefonisch gemeld dat hij zich als kandidaat terugtrok en dat de spelers van het Nederlands elftal derhalve alle pogingen om hem bij Oranje te halen, moesten staken. „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik deze functie ambieer", aldus Van Zanten. „Maar niet ten koste van alles. Nu er binnen de bond zo veel bezwaren blijken te bestaan, houd ik liever de eer aan mezelf". Behalve Leo van der Kroft is ook Jan Zwartkruis kandidaat om de rol die de spelers Jack van Zanten toebedacht hadden, te gaan vervullen. Zwartkruis is naar voren geschoven door het duo Hogewoning-Zwik- stra. Veel kans lijkt Zwartkruis echter niet te maken, omdat bondscoach Ernst Happel niet al te veel vertrouwen heeft in Arie de Vroet, die bij een functieverschuiving van Zwartkruis alleen verant woordelijk zou worden voor de „spionage" bij poten tiële tegenstanders van het Nederlands elftal op de WK. Happel heeft dat vertrouwen wel in Zwartkruis, die hij niet wil opofferen om straks in Argentinië als „praatpaal" te fungeren. De hofleveranciers van het Nederlands elftal hebben trouwens ook bezwaren tegen een functieverandering van Jan Zwartkruis. Op een geheel ander front kwam het ook al tot een uitbarsing. Max Tripels, bondsbestuurslid en voorzit ter van MW door de KNVB kandidaat gesteld voor een bestuursfunctie bij de UEFA - maakte zaterdag bekend dat George Knobel zich terugtrekt uit het OEN HAAG De besturen van de vereniging van contractspelers (WCS) en de vereniging van oetenmeesters In Nederland (WON) heb ben het volgende communiqué uitgegeven: „De WCS en de WON veroordelen ten scherpste de misleidende KNVB-berichtgevSng terzake de overeenkomst die het bestuur be taald voetbal met Inter Football Is aangegaan. In tegenstelling met de bewering van de KNVB, hebben de afgevaardigden van de spe lers en oetenmeesters In het bestuur betaald voetbal, te weten Martin Snoeck en George Knobel een overeenkomst met IF op printlple- le gronden afgewezen. Het moet ledereen duidelijk zijn, dat het In dit geval gaat om de bezwaren van de vakbonden WCS en WON tegen het sluiten van een overeenkomst met een instelling, die zich illegaal bezig houdt met- de arbeidsbemiddeling In het betaalde voetbal. Oe WCS en de WON moeten helaas vaststel len, dat deze onbevredigende gang vat» zaken zeer schadelijk is voor de goede betrekkingen tussen de partijen In het betaalde voetbal, mede waardoor ook geweid wordt aangedaan aan het subsidieplan dat de KNVB, FBO, WCS en WON binnenkort in opdracht van de over heid In gezamenfijk overleg moeten opstellen". sectiebestuur betaald voetbal. Knobel kwam tot dat besluit omdat hij meende in het sectiebestuur niet te kunnen functioneren omdat zijn medebestuursle den hem niet serieus genoeg namen. De manier waarop het vertrek van George Knobel bekend werd gemaakt, heeft overigens grote wrevel gewekt bij Jaap van der Leek, de secretaris-generaal van de V(ereniging) V(oor) O(efenmeesters) N(eder- land). Begrijpelijke woede, want officieel heeft Knobel zijn vertrek nog niet aangekondigd. Van der Leek: „Ronduit onfatsoenlijk dat de voetbal bond de vertrouwelijke mededeling van Tripels naar buiten heeft gebracht zonder dat Knobel namens de WON schriftelijk zijn vertrek heeft medegedeeld". Het zou niet meer dan fatsoenlijk geweest zijn indien de KNVB even de brief, waarin Knobel zijn bezwaren uit, had afgewacht. Knobel werd tijdens de bijeenkom sten van het sectiebestuur min of meer geboycot, met name door Hogewoning en Zwikstra die het Knobel onmogelijk maakten op een goede wijze te kunnen samenwerken. Dat blijkt ook uit de taakverdeling. Op geen enkele wijze werd geprofiteerd van de technische deskundigheid van Knobel. Die boycot heeft Knobel ertoe gebracht zijn funktie beschikbaar te stellen". Inmiddels is zaterdag wel een definitief akkoord be reikt tussen de KNVB en Inter Football over het reclamecontract In nog geen vijf minuten besloot het bestuur betaald voetbal het contract goed te keuren. Ook de vertegenwoordigers van de spelers en de oefenmeesters hebben zich met de bereikte overeen komst akkoord verklaard. ROB HARTOG FEYENOORD ONDANKS 80 MINUTEN OVERWICHT MET LEGE HANDEN Van Hal tijdelijk op non-actief (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het gemeentebestuur van Den Haag ziet op dit moment geen aanleiding om enige bemoeienis te hebben in de bestuurscrisis die is Van onze verslaggever ROTTERDAM Grensrechter Borger (40) beleefde gisteren bij Feyenoord-FC Den Haag de dag van zijn leven. De kleine man uit Oosterbeek mocht na de rust de plaats innemen van Jan Beck, die zich met klachten over een oude aehiilespeesblessure weer h» het burgerpak had ge stoken. Beck was overigens ai de vervanger van de eerder aangewezen Volendammer Jan Keizer, die zich evenwei met een schouderblessure had moe ten afmelden. Scheidsrechter Borger droeg overigens zeer bij in de amusementswaarde van de ontmoeting In de Kuip door ondanks zijn geringe lichaams lengte met uiterst gedecideerde en soms zeils parmantige be slissingen het duei tot een goed einde te brengen. Borger heeft overigens vorig seizoen al twee- maat als „invaller" gefungeerd In de eerste divisie. OTTERDAM Terwijl ijn spelers één voor een w t kleedkamer uitdrup- Na elden en zich naar de s apjes en drankjes n<* j)oedden glipte Anton - ialatinsky langs een de catacom- en van het Feyenoord- ,®tadion uit. De Tsjech in- 3ar, lalleerde zich moeder- el alleen in de bus op 5^ et moment dat FC Den g aag zich ondanks la- hende gezichten toch in- etogen aan het nagenie- ifd en zette. „Ik moet dit i k ven rnstig verwerken", d< erklaarde de Tsjechi- !fY che oefenmeester zich - rat vermoeid over het n oorhoofd strijkend. „Ik eb het tijdens zo'n ne- entig minuten met mijn -enuwen wat te kwaad v ehad en wil nu een paar agenblikken alleen zijn". n let was begrijpelijk dat i ialatinsky de stilte zocht Vant zelden zal een trai- meer in spanning lebben gezeten dan gis- u eren Anton Malatinsky. Zijn ploeg had weliswaar ien zeer verdiende zege J fan 3—1 geboekt, maar jjVraag niet wat daarvóór allemaal is gepasseerd. 0 èker tachtig minuten is n :eyenoord de wanhopig aan vallende ploeg geweest gis- lermiddag. Maar ondanks een - aantal meer dan riante moge- lijkheden stond de Rotter damse ploeg aan de finish met lege handen. Dat was het resultaat van een aantal fac- toren. Om te beginnen de 1 onmacht van de ploeg van Boskov om scoringskansen te ten tweede de on- vergelijkbar^ inzet van de te enstander en maar niet ten leste de taktiek van Anton Malatinsky. Deze liet zijn equipe aantreden met een tweemansvoorhoede (Van Leeuwen—Hoekema), een .driemansmiddenlinie (Kila, Al- bertsen en Tempelaar) en een viermansdefensie. Tussen de laatste lijn en het middenveld in opereerde Schoenmaker, die veelvuldig als een extra voorstopper annex ausputzer acteerde. De clubleiding van FC Den Haag heeft de spelers na de overwinning op Feyenoord beloond met een extra premie van tweehonderd gulden. - Feyenoord was meer in de aanval, waarvan deze foto een beeld geeft, maar FC Den Haag maakte de doelpunten en daar weinig in te brengen tegen Simon van Vliet de uitstekend spelende Galjé, Schneider. Snoeck en Ouwehand. gaat het maar om. V.l.n.r. Best Deze verzameling verdedi- 9ers in de midden- en verde digingslinie van FC Den Haag heeft Feyenoord voor onoplosbare problemen ge steld. Te meer daar FC Den Haag het wapen van de uit val, met een gisteren ver bluffend sterke Henk van Leeuwen, met verve hanteer de. Zo goed zelfs dat er niet minder dan drie doelpunten uit voortvloeiden. -Feyenoord kon door de zich behoudend opstellende te genstander een gigantisch overwicht opbouwen, maar oogstte daarvan niet de vruchten. Dat werd deels ver oorzaakt door het genoemde scherm tegenstanders in de buurt van het vijandelijke strafschopgebied, maar veel eer door onmacht op de Rot terdamse vleugels. „Ik heb geen linkerspits", klaagde Boskov na afloop. „Daarom zette ik Nico Jansen op die plaats met Best in het cen trum". Die greep is geen suc ces geworden. Niet alleen kon Jansen nauwelijks ge vaarlijk worden hij is ten slotte geen vleugelspits maar de Amsterdammer moest zelfs een gele kaart incasseren van scheidsrech ter Jan Beek na een grove charge tegen de doorgebro ken Martin Jol Dat kost Jan sen waarschijnlijk twee wed strijden en verlost Boskov dan weliswaar van het pro bleem wat aan te vangen met twee centrumspitsen, maar aan de andere kant bleek gis teren dat Jansen nog lang de oude niet is. Hij werd na de pauze dan ook vervangen door Melis. Kwalijk Maar op dat moment leidde FC Den Haag al met 2—0. De ploeg van Malatinsky („Het is eigenlijk kwalijk, maar de spelers kunnen slechts te gen ploegen als Feyenoord en Ajax met een inzet van 200 procent spelen") was ui terst behoedzaam de ope ningsfase doorgekomen. Toch had daarin Henk van Leeuwen, die zou uitgroeien tot één van de beste spelers van het veld, al een riante kans laten liggen. De Haagse spits schoot hoog over nadat Mansveld over een door Al- bertsen voorgezette bal had getrapt. Het bleek een waar schuwing voor Feyenoord en een indicatie van de mogelijk heden van FC Den Haag. Hoewel Feyenoord ging wer ken aan een veldoverwicht waren de mogelijkheden voor de opponent, bij wie de twee mans frontlijn vaak goed werd aangevuld door de sterk spelende Albertsen. die regel matig „in het gat dook". Het kwam dan ook eigenlijk geenszins als een verrassing dat FC Den Haag de opening streffer maakte. Romeo Zon dervan, die Gerard van der Lem nauwelijks speelruimte gaf. verscheen ineens vrij op links en uit de door hem voorgetrokken bal kon Van Leeuwen ditmaal wel hard en doeltreffend uithalen, nadat de bal overigens door Wim Rijsbergen half was gemist. „Van Leeuwen is een angstte genstander voor Rijsbergen", zei Boskov later. „Rijsbergen heeft tegen de beste spitsen van de wereld gespeeld, maar tegen Van Leeuwen komt hij er niet aan te pas". De blonde verdediger werd inderdaad geheel zoek gespeeld en zou ook bij de tweede Haagse treffer een belangrijke rol spelen. Weer kon hij Van Leeuwen niet stuiten en- deze bereikte met een briljante pass op het juiste moment de spurtende Albertsen. De Noor had weinig moeite de weifelend uit zijn doel komen de Treytel te passeren: 2—0. Onvoorstelbaar Het betekende de degelijke basis voor de uiteindelijke Haagse triomf. Want hoewel Feyenoord, met Budding voor Snoeck en Melis voor Jansen, na de rust de druk verhevigde tot bijna onvoor stelbare omvang, kwamen de Rotterdammers niet ver der dan een treffer in de achtste minuut van Kreuz. Op soms nauwelijks te volgen wijze werd er steeds in de verdediging van FC Den Haag voor opruiming gezorgd, waarbij Simon van Vliet een hoofdrol speelde, waardoor Feyenoord gaandeweg het vertrouwen verloor. „Als die schoten van Best en Notten doelpunten zouden zijn ge worden is het zo 52 voor ons" orakelde Boskov nog wel later. Maar Feyenoord verdiende niet te winnen. Te stereotiep en te kortzichtig werd de weg naar het door Hans Galjé sterk verdedigen de Haagse doel gezocht om succes te kunnen bewerkstel ligen. De ontluistering van Feyenoord werd in de 91e minuut nog meer kracht bij gezet toen de eerder door Beek genoteerde Martin Jol uit een verre trap van Ouwe hand de stand zelfs nog op 3—1 bracht. „Als de ploeg nu maar eens in elke wedstrijd zo kon vechten", overpeinsde Anton Malatinsky in afzonder ing. Ja. dan stond FC Den Haag er op de ranglijst heel wat rooskleuriger voor. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 21 Van Leeuwen 0-1. 42 Albertsen 0-2. 53. Kreuz 1—2. 91 Jol 1—3. Scheidsrechter: Beek (Berger); toeschouwers: 19.000. Feyenoord: Treytel: Wijnstekers. Mansveld. Rijsbergen, Schneider; Notten. Snoeck (Budding). Kreuz; Van der Lem. Best. Jansen (Me- l.s) FC Den Haag: Galjè; Jol. Ouwe hand, Van Vliet. Zondervan; Schoenmaker, Kila. Albertsen. Tempelaar, Van Leeuwen, Hoeke- ontstaan bij FC Den Haag. Hoofd sportzaken, D. P. Lindhout, deelde dit gisteren desgevraagd mee. Kort voor het begin van de wedstrijd Feye noord—FC Den Haag werd Lindhout ingelicht over de beslissing van manager/vice-voorzitter Fred van Hal om enige weken verstoken te willen zijn van activiteiten bij de voetbalclub. Afgelopen donderdag, na 'afloop van een bestuurs vergadering bij FC Den Haag over de kwestie van de opvolging van de trai ners Malatinsky en Loof, ontstond de (tijdelijke) breuk. Zowel Van Hal als voorzitter P. Arons noemt „verschil van inzicht over een aantal zaken" de oor zaak van het op non-actief staan van Van Hal. Welke zaken het betreft wensen beide heren niet bekend te maken. Van Hal: „Ik heb het verzoek om een paar weken geen werkzaamhe den uit te voeren gedaan op basis van de recente ontwikkelingen. Je moet de nu ontstane situatie zien als een afkoelingspe riode, waarin beide partij en zich kunnen bezinnen over de gang van zaken. Er is in ieder geval wel sprake van een gebrek aan onderling vertrouwen, maar deze ontwikkeling vloeit zeker niet voort uit een aan de gang zijnde machtsstrijd, zoals de laat ste tijd is gesuggereerd". Hoewel Van Hal, die giste ren aanwezig was bij de amateurwedstrijd GONA Quick Steps, verder geen commentaar wil geven op de ontstane toestand zegt hij het wel vreemd te vin den dat hij als part-time manager de stap terug moest doen en niet één van de andere bestuursle den. Voorzitter Plm Arons ont kent dat er sprake is van een bestuurscrisis. „Van Hal heeft gevraagd er tij dens de wedstrijd tegen Feyenoord niet bij te hoe ven zijn, op basis van verschil van inzicht van bepaalde zaken. Van Hal vond het beter een paar dagen niet bij de gang van zaken betrokken te zijn. Maandag (vandaag, red.) neem ik telefonisch contact met Van Hal op om te overleggen of we later deze week over de impasse kunnen spre ken". Arons wilde niet meedelen of er sprake is van een conflict met meer betrok kenen dan aan de ene kant het bestuur en ander zijds de nu buitenspel staande manager/vice- voorzitter. Hoofd sportzaken D. P. Lindhout gisteravond: „De gemeente ziet geen aanlei ding op dit moment om zich met deze kwestie te bemoeien. Het lijkt me dat het van groot belang is dat de huidige problemen zo snel mogelijk worden opgelost. En daar zal het bestuur zeer naar streven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11