Voorrang geven aan kleine school Advocaat Weinreb wil staat wegens smaad aanklagen Strijd tegen leukemie wint veld £eidóc(3outatit KOV-VOORZITTER OVER WERKLOOSHEID ONDERWIJZERS NIEUW GETUIGENVERHOOR C"-: v\; r- lichtstad (Hoefnagels in iSijthoff- directie Aanslagen in Rotterdam opgelost Treinverkeer Italië chaos Vertegenwoordigers assisteren in VS bij operaties Kabinet Van Agt redelijk bemand Studenten verplicht tot experimenteren met levende dieren Fraude met kerstboter99 Koekoek pleegde geen fraude 19 binnenland/buitenland LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 DECEMBER 1977 pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „Als wij geloven dat het onder wijs gericht moet zijn op de individuele ont plooiing van de mens, zullen wij ons moeten realiseren dat wij bij voortduring van de huidi ge economische situatie jaarlijks duizenden jon ge mensen een maatschappij insturen waarin het uitzicht op werkloosheid zo langzamerhand gemeengoed dreigt te worden. Het is onze dure plicht te denken over de manier hoe wij in ons onderwijs het probleem van het niet kunnen Aldus de heer J. G. M. van Wegberg, voorzitter van de Katholieke Onderwijs Vereniging (KOV) in zijn rede tijdens de algemene vergadering van de KOV die gisteravond in Eindhoven is begon nen en vandaag nog voortduurt. Om de grote werkloosheid onder het onderwij zend personeel te bestrijden moet volgens de heer Van Wegberg voorrang worden gegeven aan de kleine school. Deze kleine scholen zijn - zeker als er geen school van dezelfde richting in de naaste omgeving is - van levensbelang voor het sociale en culturele leven van de gemeenschap. De KOV wil voor die scholen een natuurlijke afvloeiing bepleiten bij de daling van het aantal leerlingen. Er mogen, aldus de heer Van Weg berg, geen gedwongen ontslagen vallen, tenzij het aantal leerlingen zo drastisch daalt dat het bene den het voorgeschreven minimum komt, waar door de school moet worden opgeheven. Over de katholieke school sprekend zei de heer Van Wegberg, dat iedere katholieke onderwijsge vende de opdracht heeft het evangelie te laten doorklinken in de hele levenssfeer van de school. Hij meende voorts: „Wanneer wij de verkondi ging van de boodschap van Jezus als essentieel voor de school beschouwen, zullen wij ook open moeten staan voor het stichten van oecumenische scholen." DEN HAAG (ANP) Op verzoek van de Amster damse advocaat mr. L. Velleman zijn gisteren voor de rechter-commissaris bij de rechtbank in Den Haag twee Nederlandse getuigen, een man en een vrouw, gehoord over het verraad van 25 Joodse onderduikers in maart 1943 in flat 22 in de Haagse Reinkenstraat. Evenals uit het eerste verhoor in oktober van dit jaar over de datumbepaling, waarop Haagse joden naar werkkampen gingen, is ook thans aanneme lijk gemaakt, dat het „Weinrebrapport" op deze punten essentiële onjuistheden bevat. Namens zijn cliënt, de in Zwitserland woonachtige drs. Weinreb (66), overweegt mr. Velleman een proces tegen de Staat wegens smaad. Een contra-enquête, waar langs lands advocaat mr. B. Droogleever Fortuyn zijn getuigen kan oproepen, is voorlopig vastge steld op zaterdag 14 januari Vorig jaar oktober verscheen een door het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam uitgebracht rapport over Weinreb waarin gecon cludeerd werd dat Weinreb zich in de oorlogsjaren veel ernstiger heeft misdragen dan de rechterlijke .instanties in 1947 en 1948 ooit hebben kunnen vaststellen. Wat betreft het verraad van 25 onderduikers in de Haagse Reinkenstraat allen in vernietigings kampen gestorven waren de samenstellers van mening, dat dit afkomst^ is van Weinreb. Tijdens het verraad bevond Weinreb zich in de Scheven- ingse politiegevangenis. In januari 1943 was hij gearresteerd door de Sipo (Sicherheitspolizei). Me teen na het verraad van de Joden hadden even eens arrestaties plaats in de kringen van de Haag se illegaliteit. De weduwe van een der gearresteerden verklaarde gisteren tegen de rechter-commissaris: „Nadat mijn man was gearresteerd kwam Sipo-recher- cheur Bolland (inmiddels overleden) mij in onze woning in het Haagse Bezuidenhout meermalen bezoeken, omdat hij geïnteresseerd in mij was en avances maakte. Ik heb hem bij een van die bezoeken op de man af gevraagd, hoe het nu eigenlijk zat met het verraad in de Reinkenstraat". Volgens Bolland had er kort voor de inval van de SD een Joodse man de flat verlaten omdat hij ruzie had gehad met de andere bewoners. Deze Jood zou Weinreb hebben gebeld. Bij een later gesprek vertelde Bolland mij echter, dat Weinreb op dat moment in de gevangenis zat". De twee schrijvers van het Weinreb-rapport waren ook van mening dat Weinrebs versie over het ontstaan van de zogenaamde eerste Weinreb-lijst niet waar kon zijn, omdat in maart 1942 nog geen Joden uit Den Haag naar de speciale werkkampen werden gezonden. Tijdens het eerste getuigenver hoor in oktober hebben twee Joodse mannen verteld, dat zij zelf of hun familieleden, wel dege lijk op of omstreeks 22 maart 1942 werden gede porteerd. Parijs laat zich in deze donkere dagen voor Kerstmis van haar lichtste zijde zien. Den Haag De heer H. A. M. Hoefnagels is met ingang van 1 april 1978 benoemd tot lid van de Raad van Bestuur van Sijthoff Holding B.V. Dit in verband met het feit, dat de heer A. G. Sijthoff wegens het bereiken van de 65-jarige leef tijd eind deze maand zijn func tie als voorzitter van de Raad van Bestuur neerlegt De Raad van Bestuur zal daar door per 1 april bestaan uit de heren F. W. Sijthoff, mr. J. J. Nouwen en H. A. M. Hoefnagels. De heren P. M. Remmelenkamp, stafdirecteur cijfermatig beheer en H. H. Geerling, stafdirecteur technisch bedrijf en automatise ring, zijn eveneens per 1 aprii benoemd tot adjunct-directeur van het bedrijf. Sijthoff B.V. is uitgeefster van o.m. de Haagsche Courant, het Rotterdamsch Nieuwsblad, de Goudse Courant en het Econo misch Dagblad. Van deze bla den is de heer Hoefnagels hoof dredacteur, een functie die hij per 1 april neerlegt. Tot de Sijt hoff Holding behoort voorts o.m.Westerpers B.V., de uitgeef ster van deze krant. Lonen omhoog in landbouw Den Haag De landbouw (ak ker- en weidebouw en veehou derij, tuinbouw, bloembollenbe- drijf, pluimveehouderij e.d.) gaan op 1 januari met 1,6 pro cent omhoog. Dit op grond van indexeringsbe palingen in de lopende cao's, De minimum-verhoging voor de meeste der genoemde bedrijf stakken is, dank zij vloeren in de prijscompensatie, 6,15 per week. Voor ongeschoolden is de verho ging niet 1,6 maar 5,1 procent, omdat hier de stijging van het minimumloon wordt gevolgd. Op straat vermoord AMSTERDAM (ANP) De genezings kansen voor kinderen met kanker zijn de afgelopen tien jaar aanzienlijk verbe terd. Bij acute limphatische leukemie, de meest voorkomende vorm van jeugd- kanker, is tegenwoordig de kans op over leving 50 procent. Voor andere vormen variëren de genezingspercentage van 30 tot 90 procent. Dr. P. A. Voute, als arts verbonden aan het Emma-kinderziekenhuis, heeft giste ren op deze verheugende ontwikkeling gewezen in een toespraak over „De toe komst van het kinder-oncologisch cen trum Amsterdam". Hij voegde eraan toe dat de perspectieven voor verdere terug dringing van deze ziekte gunstig zijn. Het kinder-kankercentrum dat gestalte kon krijgen dank zij de NCRV-actie „Ge ven voor leven" in 1974, maakt nu nog deel uit van het Emma-kinderziekenhuis in Amsterdam. In de toekomst zal het worden ondergebracht in het medisch centrum Slotervaart, waar ook het kan kerinstituut voor volwassenen, namelijk het Anthonie van Leeuwenhoekhuis en het centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst gevestigd zijn. Leukemie is op de kinderleeftijd een zeldzame ziekte, aldus Voute Per jaar doen zich in Nederland 120 tot 150 nieu we gevallen voor op een kinderbevol king van drie miljoen. De ziekte treedt bij voorkeur op bij kleuters van drie tot vijf jaar en komt ongeveer even vaak voor bij jongens als bij meisjes. Hoewel leukemie niet tot de erfelijke ziektes behoort, worden toch nu en dan meerde re gevallen binnen één familie beschre ven. Met het tot stand komen van het oncologisch centrum is een betere op vang van de kankerpatiëntjes mogelijk geworden, aldus Voute. In Buenos Aires is de directeur van de Peugeot-fabriek :n Argentinië, de Fransman Andre Gasparoux, gisteren op straat doodgeschoten. Zijn lijfwacht werd ernstig gewond. Veertien dagen geleden werd een aanslag gepleegd op de auto van de directeur van de Amerikaanse autofabriek Chrysler. Hij had geluk dat hij die dag was thuisgebleven. Zijn twee lijfwachten in de auto kwamen toen om het leven. ROTTERDAM De aan slagen op het Westduitse consulaat en op het huis van de Amerikaanse con sul-generaal in Rotter dam zijn opgelost. De af gelopen weken heeft de Rotterdamse politie vijf mannen üit de Maasstad gearresteerd, die inmid dels hebben bekend. Zij verklaarden lid te zijn van het „Universeel bevrijdings front" en door de acties te wil len protesteren tegen de con sumptiemaatschappij en tegen het functioneren van de rechts staat in West-Duitsland. De vijf hebben ook bekend op 19 oktober van dit jaar een no- lotov-cocktail te hebben gegooid tegen de ruit van de kamer ran de officier van justitie in het gerechtsgebouw in Rotterdam. De aanslagen op het Westdutse consulaat aan de Parklaar en die op de woning van de Ameri kaanse consul-generaal vonden op 5 en 7 oktober plaats. Op het consulaat werden tien schoten uit een geweer afgevuurc. Op het huis van de Amerikaanse diplomaat werd elf keer gescho ten. Bij de acties vielen geen slachtoffers. (van onze correspondent Frans 1 Wijnmands ROME Het treinverkeer in Italië is vanaf dit weekeinde tot 7 januari onvoorspelbaar onregelmatig. De chaos wordt veroorzaakt door een staking van het spoorwegpersoneel. In tegenstelling tot de drie grote vakbonden heeft de autonome I vakorganisatie een langdurige staking afgekondigd, waardoor het Italiaanse spoorboekje de J eerstkomende drie weken volle- j dig waardeloos is geworden. In de komende weken zullen j niet alleen miljoenén Italianen gedupeerd worden, maar ook ontelbare vakantiegangers en wintersporters die bij voorkeur I de trein gebruiken om hun va kantiebestemmingen te bereiken Niet ijzersterk Het Engelse gezin Ainsworth, dat ge durende vijf maan den geleefd had zoals men in het ij zeren tijdperk (300 jaar vóór Christus) had gedaan, is gis teren huistoe ge gaan en meteen het warme bad ingedo ken. Samen met tien andere vrijwilli gers waren zij op initiatief van de BBC ondergebracht in een gebied in West Engeland. Het primitieve experi ment had een jaar moeten duren, maar de kleine No- cholas (5). geheel rechts was ziek ge worden en behoef de moderne medi sche behandeling. Toen besloot het hele gezin maar zijn ijzers te pakken en huiswaarts te keren. „De kinderen zijn door die primitieve tijd een stuk onaf hankelijker gewor den". zei moeder Ainsworth. Met de metro naar het vliegtuig De metro van de Britse hoofdstad is sinds gisteren rechtstreeks verbonden met de internationale vlieghaven Heathrow, die jaarlijks 20 miljoen passagiers te verwerken krijgt. De aanleg (o.a een gloednieuw metrostation onder de luchthaven) heeft zeven jaar geduurd en 30 miljoen pond gekost. De lijn werd gisteren geopend door koningin Elisabeth. Heathrow is thans de eerste internationale vlieghaven die een directe metro-verbinding heeft met een wereldstad. AMSTERDAM - In de eer ste helft van dit jaar zijn door de Nederlandse indus trie 559.000 fietsen op de binnenlandse markt ver kocht. In dezelfde periode van 1976 bedroeg dit aan tal 494.000. WlEzich bewust is van de zware taken, die het kabinet Van Agt te wachten staat, zal zich afvragen hoe de verde ling is van de lasten over de twee politieke groeperingen: CDA en WD. Dat daarbij de zwaarste last op de CDA-be- windslieden valt vloeit logisch voort uit de verdeling tien CDA- en zes WD-ministers. In de sociaal-economische driehoek heeft het CDA twee ministers: Andriessen (Finan ciën) en Albeda (Sociale Zaken). In die driehoek heeft het CDA voorts drie staatssecretarissen: op Financiën, Sociale Zaken en Economische Zaken. Andriessen, politiek uitzon derlijk bekwaam, heeft daarbij het grote voordeel een brede kijk te hebben en niet gehinderd te worden door oogklep pen, die vakministers vaak kenmerken. Albeda, bekwaam en gerespecteerd in zeer brede maatschappelijke kring, is vakman én als Eerste Kamerlid politicus. Hij mag zeker niet als tweede keus worden aangemerkt na de weigering van Boersma. Dat via Economische Zaken (drs. Van Aardenne) de WD een behoorlijk stuk medeverant woordelijkheid in deze sector draagt is een logisch sluitstuk van de sociaal-economische driehoek. iNde bestuurlijke sector Justitie en Binnenlandse Zaken is er een bijna perfect evenwicht: ministers en staatsse cretarissen komen op deze ministeries in dezelfde „politieke hand". Wiegel zal zich als minister nog waar moeten maken, maar voor wie geldt dat niet? De nieuwe bewindsman op Justitie, prof. De Ruiter, is als jurist een man van grote kwaliteiten en zijn optreden op een departement waar grote vraagstukken liggen te wachten kan dan ook met vertrouwen tegemoet worden gezien. De hoofdrolspelers op Onderwijs en CRM, prof. Pais en mevrouw Gardeniers—Berendsen zijn van verschillend kali ber. De heer Pais heeft geen enkele parlementaire ervaring, terwijl de nieuwe minister van CRM haar reputatie juist in de Tweede Kamer heeft gevestigd. De invulling van de staatssecretarissen twee van het CDA op Onderwijs en één van de VVD op CRM heeft hier nog een pikant trekje. Met name op CRM, waar programmatisch geen oplossing is gegeven voor het verschil van inzicht tussen CDA en WD inzake het mediabeleid. Op Buitenlandse Zaken WD beroepsdiplomaat Van der Klaauw en Defensie oud-fractieleider Kruisinga (CDA) liggen de zaken open. De heer Van der Klaauw kent de winkel, maar niet het parlement: voor de heer Kruisinga geldt precies het omgekeerde. Bij Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is, evenals bij Verkeer en Waterstaat, de CDA-WD-balans voluit aanwezig. De nieuwe minister van VRO, jhr. Beelaerts van Blokland (CDA) is een bekwaam bestuurder, die vooral de gemeentelijke problematiek zeer goed kent. En dóór zitten toch de knelpunten. Ir. Tuynman (WD) heeft zich in het parlement vooral als landbouwdeskundige doen kennen. Dat minister Van der Stee (CDA) op het landbouwdeparte- ment terugkomt is een van de verrassingen van deze formatie: drs. De Koning, ook CDA, die naar Ontwikke lingssamenwerking gaat, is daar steeds voor genoemd. Bij v.d. Stee is naast zijn ervaring het vertrouwen dat hij vanuit het vakgebied geniet een goede zaak. De heer De Koning zal zich, hoewel hij vanuit het Europese werk kennis heeft van de Ontwikkelingssamenwering, toch vooral mondiaal moeten gaan oriënteren. Dat drs. Peijnenburg (CDA) naar Wetenschapsbeleid gaat en niet, zoals voorspeld, staatssecretaris wordt van premier Van Agt, is eveneens in het allerlaatste stadium van de formatie uit de toverhoed tevoorschijn gekomen. Peynen- burg brengt een ruime en brede parlementaire ervaring met zich mee. Blijft over Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waar dr. Ginjaar (WD) man van TNO en een echte vakdeskundige op milieugebied, aan het roer komt. Hij zal zich ook met de zware abortusproblematiek moeten gaan bezighouden. Mede daarom is het te begrijpen, dat bij het CDA de wens leefde de staatssecretaris voor de volksgezondheidssector uit eigen kring te zien benoemd. Alles overziende is er kwalitatief, een zeer redelijk bemand kabinet-Van Agt tot stand gekomen. Protest aan Utrechtse universiteit UTRECHT (ANP) Utrechtse studenten diergeneeskunde, vereni- gingd in de werkgroep „Mens-dier-maats^happij", hebben zich gekeerd tegen het besluit van de faculteitsraad hen verplicht te laten experimenteren met levende dieren. De raad meent dat het onmogelijk is steeds alternatieve mogelijkhe den te bieden aan mensen met ernstige gewetensbezwaren. Volgens de raad kunnen die beter een andere studie dan dierengeneeskunde kiezen, zo staat in het Utrechts universiteitsblad. De studenten vinden dat door de verplichting de persoonlijke vrijheid van de student in het geding komt. „Erkenning van gewetensbezwaren is immers een basisbeginsel van de democratie", zo zeggen zij. Zij achten het bovendien onjuist dat er een selectie komt onder aankomende studenten op gewetensbezwaren. Door dit besluit van de faculteitsraad wordt volgens de werkgroep aan individuele docenten „carte blanche" gegeven, te bepalen welke dierproeven beslist onontkoombaar zijn in het onderwijspakket. De studenten menen dat discussie over dierproeven altijd mogelijk moet blijven. Het besluit van de faculteitsraad druist, zo zeggen de studenten, regelrecht in tegen een besluit van de universiteitsraad, waarin de wens werd uitgesproken de dierproeven niet verplicht te stellen. NEW YORK (AP) Leon Hirsch, de president van een Ameri kaanse onderneming die apparatuur ten behoeve van operaties vervaardigt, heeft in een hoorzitting van het parlement van de staat New York verklaard dat het in de laatste vijf jaar meer dan 900 maal is voorgekomen dat vertegenwoordigers van zijn zaak hebben geassisteerd bij operaties. Bij meer dan 3000 opera ties zijn de verkopers van de apparatuur aanwezig geweest tijdens operaties. Hirsch zei tijdens de hoorzitting dat chirurgen die voor het eerst nieuwe apparatuur gebruiken tijdens de operatie nogal eens tech nisch advies nodig hebben die de verkopers dan kunnen verstrek ken. De voorzitter van het parlement van New York, Alan G. Hevesi, merkte op dat dit „ontoelaatbare praktijken" zijn. De commissie die een onderzoek instelt naar de omvang van deze opmerkelijke gebeurtenissen, heeft aangekondigd dat er wetsvoor stellen ingediend zullen worden waarin precies wordt voorgeschre ven wie wat mag doen tijdens een operatie. Volgens Hirsch vraagt in bijna alle gevallen de chirurg zelf om assistentie van de verkoper. Voorzover hij wist, hebben noch de artsen noch de patiënten hierover ooit geklaagd. Wel had hij meegemaakt dat in een geval de chirurg en de vertegenwoordiger een wedstrijd hadden gehouden om te zien wie een geopereerd l^en het snelst kon'hechten. DEN HAAG Enkele PvdA-Kamerleden willen normale pnjs van ƒ2,30 in plaats van een prijs van landbouw-minister Van der Stee weten, wel- van maximaal 1,75. ke maatregelen zijn getroffen om de fraude met „kerstboter" ongedaan te maken. In schriftelijke De Kamerleden vragen welke omvang deze frau- vragen wijzen zij op het feit, dat door de EEG- de heeft aangenomen en willen weten, hoe het commissie op de markt gebrachte goedkope mogelijk was dat de verpakking vervangen kon ..kerstboter" in ons land werd verkocht tegen de worden. LEIDEN Aan de Rijksuniversiteit van Lelden Is geslaagd voor het doctoraal examen onderwijskunde MeJ. A. E. M. van Vlanen. Doctoraal examen Slavisch: Mevr A. H. Jacobs-Otten, Zcetermeer Doctoraal examen Farmacie: L. R. Berkenbosch, Leiden, Mej. J. M. J. de Booy, Leiden. Doctoraal examen natuurkunde: R. H. L. Berger, Voorburg, H. M. van Noort, Leiden. Doctoraal examen biologie: Mej. N. H. P. M. Jutte Leiden. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen natuurkunde H. W. de Wilde. Maassluis. ARNHEM (ANP) Uit een re chercheonderzoek is gebleken dat Boerenpartijleider H. Koe koek uit Bennekom geen frau duleuze handelingen met partij- financiën heeft gepleegd, zo heeft de hoofdofficier van justi tie mr. J. Boekraad in Arnhem medegedeeld Op 31 augustus diende het lid van de Boerenpartij M. van Muytjen uit Utrecht bij de Arn- •hemse officier schritelijk klach ten in tegen het Tweede-Kamer lid van de Boerenpartij en ver zocht hij een onderzoek te laten instellen naar de vraag of de heer Koekoek zich had schuldig gemaakt aan verduistering. Daarbij zou het gaan om gelden van de Boerenpartij, zoals lid maatschapsgelden, abonne mentsgelden, giften en andere b^dlingen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7