Blacky en Agnes: twee recordhouders Iris draait rond in vicieuze cirkel NIEUWE TOEKOMST LAATSTE GARNALEN-BOMSCHUIT KW 88 wacht op herstelde wereldroem Samenwerken De verkiezingen voor ge meenten en provinciale staten werpen hun licht alweer vooruit. In de mees te afdelingen zijn hernieuw de aktiviteiten te bespeuren. Beleidslijnen worden uitge stippeld, gemeenteprogram ma's dienen te worden opgesteld, profielschetsen moeten gemaakt In het kader van de kandidaatstel lingen: kortom een tal van voorbereidende maatregelen om de verkiezlngsakties te doen slagen. Het is prettig te konstateren dat er overal weer „de rug" ondergezet wordt om het C.D.A. op de juiste manier en dit is een suksesvolle de verkiezingen te doen in gaan. Het C.D.A. met één lijst dus! Het is een verheu gend en historisch gebeu ren, nu men elkaar tege moet is getreden om hand in hand verder te gaan. Het is de vervulling van een belofte aan de voorvechters van het C.D.A., die dit zo gewild hebben. Toch is ook een waarschu wing te plaatsen bij dit alles. De Kamerverkiezingen en de hierop volgende kabinetsformatie hebben ons een les te leren meege geven. Het is goed om onze eigen zwakheid te onder kennen. Te vermoeden is, dat deze naast externe faktoren intern heeft gele gen in de drieledige opstel ling binnen het C.D.A. Fouten erkennen is een goede zaak als men er van wil leren. In dit opzicht wens ik de bestuurders en leden van het C.D.A. open heid en eendracht toe. Van groot belang hierbij is de samenwerking met de achterban der drie partijen, een samenwerking die niet mag ontaarden in opgeleg de wil ten opzichte van elkaar. Het kiezerscorps overtreft het ledental van hét C.D.A. in zeer grote mate. Deze kiezers zien echter steeds kritischer toe, wat de bestu ren doen en de leden beslissen. Plaatselijk, pro vinciaal en landelijk ziet men toe op de beleidslijnen, programma's en politieke opstelling. Het geheel wordt gelijkelijk en in samenhang bezien. De (buurt)verkiezin- gen in Rotterdam en voor die in de Betuwe hebben dit duidelijk aangegeven en gelukkig ten gunste van het C.D.A. Christen-democraten zullen in hun handelen als zodanig herkenbaar moeten zijn. Een geregelde konsultatie en konfrontatie van de leden van gemeenteraden en staten met hun leden/- kiezers zal noodzaak zijn. Dit geldt niet alleen bij verkiezingen maar dit moet voortduren vier jaar lang gedurende de gehele zit tingsperiode. Openheid en openbaarheid, doorzichtig heid en toegankelijkheid tot bestuur is hierbij noodzaak. Het tijdperk is reeds lang achter ons, dat een lidmaat schap van een gemeente raad een erefunktie is. Of de kandidaten dit altijd zo beseffen Is een vraag apart Dries van Agt heeft gezegd, dat hij volledige Inzet eist en bekwaamheid voor funktie. Hij is ons hierin dan ook wel vborafgegaan. Wel hebben degenen, die hun taak met deze Inzet vervul len recht op belangstelling van leden/kiezers. Weder zijds dient daarbij een kritische beoordeling Inge bouwd te zijn. Onder deze kiezers is er de jeugd, zijn er de bejaarden, de sociaal zwakkeren en allen, die met grote inzet hun plaats vervullen In deze maat schappij. Zij zijn mondig en hebben recht te weten, waaraan men toe Is. Hieruit volgt dus een recht van mede-Inspraak en medebe sturen, daar waar mogelijk. Zó zal het C.D.A. uitgroeien tot wat bedoeld Is, geen domme middenpartij, zoals tegenstanders willen doen geloven, maar een partij, zoals onze voorzitter Plet Steenkamp het uitdrukte: een partij met eigen inbreng op Chrlsteli|k progressieve grondslag. Zó wordt het C.D.A. alle sukses toege- wenst. Lou ter Meer, campagneleider C.D.A., Sassenheim. ZATERDAG 17 DECEMBER 1977 PAGINA 5 LEIDSE COURANT VANAVOND KLEIN EVENEMENT OM SCHULD IN TE LOSSEN LEIDEN Het schip zinkt, maar kan met de allergrootste moeite nog net drijvend gehouden worden: de Stichting Iris, drie jaar geleden opgezet met als ideaal om nieuwe ideeën op alle gebieden van de kunst op een niet-commerciële manier te begeleiden is na een veelbelovend begin door recente mislukte projecten diep in de schulden beland. Iris probeert nu door middel van bedelbrie ven en kleine manifestaties nog te redden wat er te redden valt, maar de artistieke armslag van de Stichting is daardoor wel bijzonder beperkt geworden. Het meest nabije reddingsproject zal vanavond plaatsvinden, wanneer in samenwerking met het Leids Vrijetijdscentrum een Iris-avond wordt gehouden waaraan diverse Leidse popgroepen en andere artiesten hun medewerking zullen verlenen. „We bevinden ons nu eigenlijk in een vicieuze cirkel", zegt de wat moedeloos geworden Niek Toet, voorzitter van Iris. „We hebben een schuld van 9000 gul den na de financiële strops met het muziektheatertoneelstuk Antithese (6000 gulden) en het tweede Iris-festival (3000 gul den). Door die schuld krijgen we geen jaarlijkse subsidie (die was toegezegd als het tweede Iris-festival financieel een suc ces was geworden), en daardoor kunnen we ons niets meer per- mitteren We kunnen niets meer investeren voor een nieuw even ement. Het moet niets kosten, en het is logisch dat het rendement dan ook niet al te hoog ligt. We hebben net een bazar gehouden die een gulden of 600 opleverde, de bedelbrief brengt ook wel iets op en vanavond denken we ook wel een 700 gulden over te houden dankzij het belangeloos meewerken van artiesten. Maar als je dan bedenkt dat we net weer een belastingaanslag over het Tweede Iris-festival van 700 gulden hebben binnengekregen is het wel om moedeloos van te worden", aldus Niek Toet. Aan het opheffen van de Stich ting wordt vooralsnog in Iris kringen niet" gedacht. „We kun nen het er nu moeilijk bij laten zitten met deze schuld Boven dien hebben we het hoofd nog niet in de schoot gelegd, we willen nog steeds onze idealen blijven uitdragen, vooral in een stad als Leiden waar de achter stand op cultureel gebied toch al zo groot is in vergelijking met andere steden. Maar het is dui delijk dat onze ideeen niet aan slaan bij een grote groep men sen en daarom zullen we voorlo pig meer kleinschalig moeten gaan opereren. Het enige dat Iris de das om zou kunnen doen is een faillissementsverklaring, maar voorlopig staan de schul deisers nog niet op de stoep, dus we hebben nog wel even de tijd om de schuld wat in te lopen", aldus Niek Toet. Iris-avond Het meest nabije kleinschalige project is vanavond de Iris avond. De avond zou gezien kunnen worden als een soort mini-Irisfestivalletje In grote lijnen dezelfde opzet als het iSveede Iris-festival, maar nood- gewongen beperkter gehouden qua bezetting. Er_treden drie Leidse popgroepen op; Doop, een popgroep die al wat natio nale faam geniet en onlangs een single uitgebracht, (overigens voortgekomen uit het Iris-pro ject Antihese); Secret 'Service, een Leidse popgroep die tevens haar laatste optreden zal geven omdat de groep zichzelf ontbon den heeft, en Touch Wood, een nog jonge Leidse popformatie die al eerder naar voren kwam op het Tweede Irisfestival. Verder zal er op de avond een optreden plaatsvinden van het maatschappij-critische cabaret „Met zonder Met", ontstaan in 1974 op Augustinus. Het cabaret signaleert binnen het Neder landse cabaret een overgang van maatschappelijke betrok kenheid naar muzikaal verpakte leegheid en richt daarom ferm op het eerstgenoemde. Het caba ret bestaat uit Arnoud van Buu- ren, Jan Middendorp, Marco van der Velde en Fred Willems. Ook geprolongeerd na het Iris festival zijn de dansgroep Lilian Dool (ontstaan uit Antithese) en de mime-groep Matrogoth, altijd goed voor een paar onverwach te momenten op een avond; de groep probeert namelijk met on verwachte acties de mensen aan het denken te zetten. Tenslotte is er nog een optreden van de enige echte straatzanger „Lam pje", net terug van een tournee in Frankrijk en worden er films gedraaid die de duistere bena ming „experimenteel" hebben meegekregen en die niet vaak te zien zullen zijn. De avond begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 4, maar meer mag ook. Voor eventuele ondersteu ning in de nood houdt Iris zich verder nog aanbevolen op giro 2748831, ten name van G. H. Gissingh, Zoeterwoudse Singel 96 in Leiden. Toekomst Het is nog niet bekend wat de eerstvolgende kleinschalige ma nifestatie van Iris zal inhouden. Mogelijk komt er een theater stuk in mei. maar aangezien da* een investering vereist zal voor lopig nog bezien moeten worden in hoeverre de financiële situa tie zich omstreeks die tijd heeft verbeterd. Blacky brok angst en zenuwen. En dat is er sindsdien niet beter op geworden. Agnes is namelijk vrijwel blind. Aan het rechteroog he lemaal, en aan het linker bij na. En zelfs dat wordt met de dag slechter. Haar angstig ge drag is hieimee afdoende ver klaard. Dit bijna zesjarige bas taard-keeshondje ligt de hele dag trillend in een hoekje van haar hok. Het is triest maar als er niet snel iemand komt die zich over Agnes wil ontfer men zal ze moeten worden af gemaakt. Voor dit diertje is geen toekomst meer wegge legd als ze nog langer in het asiel moet blijven. Zeis niet mooi, ze is niet speels, ze is niet waaks. Ze is alleen maar dankbaar als ze haar verdere leven in alle rust en bij de warme kachel, liefst bij een alleenstaande mag slijten. Wodan Wodan de hond van vorige week heeft eveneens een sto machtige ontvangst gehad. Voor lezers van de L.C. helaas was de vogel al gevlogen want donderdag voor het verschij nen van de krant, had Wodan zijn bestemming al gevonden. Zaterdag kwam er een storm van reacties van trouwe lezers die er echter ditmaal naast grepen. Maar ook deze week is er weer behoefte aan Uw hulp wat Blacky en Agnes (die vooral) betreft. BART SPIJKER ■-Het is geen nieuws, maar al met al bezit Katwijk de laatste originele garnalen-bomschuit ter wereld. De KW 88 heeft jarenlang 's zomers tentoonge steld gestaan op de boulevard, bij de vuurtoren, waar de boot de harten stal van ontelbare I toeristen die de schuit filmisch en fotografisch vereeuwigden. De KW 88 staat op het ogen blik intriest te verkommeren in de werkplaats van de Gebr. Taat, reders en scheepsbou wers, aan de Prins Hendrikka de (in Katwijk uiteraard). Zet het ding op de golven en het is in no time naar de kelder, j .Gebouwd in 1913 door Taat, last van Hendrik Messema- ke en Maarten van Duin, die met veel moeite de prijs van 1900 gulden konden opbren- voor een schuit die voor zien was van „gegalvaniseerde klinkspijkers". Die Messemaker en Van Duin waren visserlui, die de bom schuit (van achteren evenwel voorzien van een spiegel", iets ,dat aan de benaming „bom- schuit" enige afbreuk doet) tot kort voor de meidagen van '40 in de vaart hielden. De oor logsjaren gingen voorbij en de KW 88 begon lijden 1 aan scheepsreumatiek en maritie- Tne aderverkalking. Het was volkomen uitgedroogd, het scheepje, gedurende die veerti ger jaren. In het Enkhuizer Zuiderzee-museum, waar de KW 88 belandde, wist men ei genlijk geen raad met die boot die voor het museum te groot van formaat was. Dat ding was moeilijk op te bergen. Op de een of andere manier (het geld rolde toen nog) kwam de moedeloos geworden bom schuit naar de Scheveningse boulevard, waar ze allengs de prooi werd van de slopende jeugd. „Nota bene stond er opeen een Schevenings „kenteken" op: Sch. 59, was de boot eensklaps gedoopt. En dat was te veel voor onze Katwijkers, die met een pot witte verf het onrecht herstelden met de eigen aan duiding KW 88". Dit vertelde me de heer C. Taatsecretaris van het genootschap Oud Kat wijk. „Maar die Scheveningse jeugd had er al gaten in ge beukt. Een stuk Katwijkse trots, een mondiale zeldzaam heid, dreigde naar de verdoe menis te gaan. In elk geval was het geen haalbare zaak voor de KW 88 op die Sche veningse boulevard. De boot verhuisde weer naar Katwijk, waar ze onder veel zuchten en steunen bij de vuurtoren een zomers plaatsje vond, amech tig en half intact Iedereen was ervan overtuigd, dat de KW 88 een heel grote, grondige reparatiebeurt nodig had. Ook de Katwijkse ge meenteraad was die mening toegedaan. Er werd - naar de richtprijs - een bedrag van 350.000 gulden aan restauratie kosten gevoteerd. Daar ga je nou, met die 1900 piek voor de bouw. Het wachten is nu op de goedkeuring voor Gedepu teerde Staten. Er is goede hoop. De firma Taat beschikt, bijna ongelooflijk genoeg, nog Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. steeds over scheepstimmerlui die het vak - de bouw in hout - beheersen. Al zijn het zowat de „Laatste der Mohikanen". Taat kan het, het bedrijf tuig de vele jaren de bomschuit op in het voorjaar cn haalde de boot weer binnen tegen de tijd dat de winter vat kon krijgen op de binten en het tuigwerk. De heer Taat sr.: „We hebben inderdaad nog een paar vaklui ervoor. We hopen de KW 88 te kunnen redden, nadat het t meentebestuur ons gevraagd heeft voor de opknapbeurt, het is specifiek handwerk, die houtbouw. De schuit is zolang een attractie voor de bad| ten geweest. Het is een uniek scheepje en dat kan het blij ven". Oud-Katwijk-secretaris C. Taat: „We zijn in zee gegaan met Rijk. Monumentenzorg en het Prins Bernhard Fonds. Ik heb zo 't idee, dat we het zullen redden met die KW 1 Het liefst hebben we straks een overdekte ruimte met e aangepaste entourage, bijvoor beeld in de vorm van een rama, met de bomschuit als middelpunt. Dat is een wens van ons genootschap. Zoiets zou verwezenlijkt kunnen wor den in een toekomstig Kat- wijks museum. Een denk beeld, dat niet uitgesloten geacht mag worden. We den ken daarbij aan het gebouw aan de Voorstraat, waar nu nog bet politiebureau in is ge vestigd. Dan is onze KW weer goed voor tweehonderd jaar toekomst. Als het weer er maar geen invloed meer op heeft. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... teilzij het dier een goed adres vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een worm- kuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00—12.00 en 14.0017.00 uur. Zaterdag van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. De KW 88 bij de firma Taat Vandaag aandacht voor twee recordhouders. De eerste kam pioen is Blacky. Deze zit reeds twee maanden in het asiel, het langst van alle honden. In die tijd heeft hij al de kans gehad een nieuw thuis te vin den maar na drie dagen bleek dat Blacky niet zo goed over weg kon met de kleinste kin deren in het gezin. Omdat die kinderen naar Blacky's zin te veel aan hem plukten en trok ken. Na de derde dag vergat Blacky zijn goede voornemens één momentje en beet in een reflex van zich af. Hiervan schrok Blacky's nieuwe baas zo, dat hij een keuze moest maken wie er het huis uit zou moeten, de hond of de kinde ren. Uiteraard werd het de hond, die het veld moest rui men. Blacky zit nu weer heel alleen in het kille hok van het asiel. Hij is een bastaard-bouvier van ongeveer 45 centimeter hoog. Uit bovenstaande ge schiedenis blijkt dat Blacky van goede wil is maar dat hij door kleine kinderen (onder de tien jaar) nogal gauw geïrri teerd wordt. Dit is eigenlijk het enige belangrijke nadeel wat er in Blacky's persoonlijk heid te vinden is. Voordelen van Blacky zijn: uitermate goed gehoorzaam, vooral bij een lage mannenstem, waar hij veel ontzag voor heeft: voor zijn leeftijd (2 1/2 jaar) behoorlijk speels, vooral met stokken en ballen is hij erg gek. Het is overigens niet al tijd zo dat kleine kinderen voor hem taboe zijn. Zolang er maar niet aan hem geplukt en getrokken wordt is hij voor elk spelletje, met wie dan ook, in. Om nog wat meer bijzonder heden over zijn uiterlijk te vertellen: in de eerste plaats valt zijn ruige zwarte vacht op die qua onderhoud alleen af en toe een borstel nodig heeft. Flaporen en een lange krul staart completeren het geheel. Het is toch een beetje merk waardig dat een hond als Blacky die er toch niet mooier of lelijker uitziet dan de mees te andere honden zolang in het asiel heeft moeten zitten. Na deze twee zeer lange maanden heeft Blacky in ieder geval schoon genoeg van het asielle ven en snakt weer naar een beetje huiselijke gezelligheid. En er is vast wel iemand die hem dat wil geven. De andere, zij het trieste, re cordhouder is Agnes. Het meelijwekkendste hondje in het asiel. Zij is het prototype van de hond die altijd in het hoekje zit waar de slagen val len. Als zwervertje werd zij ander halve maand geleden door de politie in Leiden opgepikt en naar het asiel gebracht. Eén

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5