De waakvlam achter prikkeldraad s: Amnesty International: We zouden ook voor Amin opkomen als hij gemarteld werd 'R li NBERG omgevi 276236 'ans. C) i viswa AMSTERDAM Wanneer we straks na Nieuwjaar de kerstboom de deur uitgooien, blijft er de rest van het jaar tenminste één kaars branden. Helaas, het is geen fraaie kaars. Immers, ze is verpakt in prikkeldraad. Het symbool van Amnesty International, een we reldwijde organisatie die zich be zighoudt met het beschermen van gevangenen tegen onrecht. Amnes ty beroept zich daarbij op de Uni versele Verklaring over de Rech ten van de Mens, ondertekend door alle landen. Daarin wordt onder meer de verzekering gegeven dat er gezorgd zal worden voor een eerlijke procesgang en een humani taire behandeling van de gedeti neerde. Helaas wordt met deze plechtige verklaring op grote schaal handje gelicht. Evenals met de belofte, dat ieder mens recht heeft op vrije meningsuiting. Honderdduizenden mensen, verspreid over deze aard bol, worden nog steeds vervolgd uitsluitend op grond van hun poli tieke en godsdienstige opvattingen. Daartegen richt zich de strijd van Amnesty International. De organisatie baseert haar onge zouten kritiek op goede gronden en op uiterst betrouwbare informatie. Als gevolg daarvan schopt ze voortdurend tegen zere benen. De reactie van de onderscheiden regi mes is daar ook naar. Amnesty wordt beschuldigd van partijdig heid, haar naspeuringen worden tegengewerkt en haar vrijwillige medewerkers in sommige gevallen vervolgd. Amnesty is ontsproten aan het brein van twee Engelse journalis ten. Quakers, die uit overtuiging vonden dat er iets gedaan moest worden tegen de martelingen waarover zij dagelijks in hun eigen kranten schreven. De organisatie liep aanvankelijk niet zo erg hard. Zij moest het vooral hebben van de sympathie en directe steun van prominente wereldburgers. In de loop der jaren echter is Amnesty uitgegroeid tot een leden tal van 160.000 verspreid over 103 landen. De sectie Nederland kent vooral de laatste tijd een ongeken de groei, waarbij 1000 aanmeldin gen per maand geen uitzondering zijn. Op zich veroorzaakt deze plot selinge groei organisatorische moeilijkheden, die voor een deel nog opgelost moeten worden. Basis en ruggegraat van het werk vormen de zogenaamde adoptie- groepen, die zich inzetten voor het verbeteren van het lot van indivi duele gevangenen. Daarnaast pro duceert Amnesty International „landen-documentaties", waarin de houding van het betrokken regime ten aanzien van de Mensenrechten onder de loep wordt genomen. Veel wordt gedaan aan publiciteit, in formatie en documentatie. Ten slotte werkt men ook via het lob by-systeem, hetgeen inhoudt dat men openlijke en met-openlijke di plomatieke relaties poogt aan te knopen. Zo heeft Amnesty een per manente vertegenwoordiger bij de V.N. Internationaal wordt er met de organisatie meer en meer rekening gehouden. Dit leidde zeer onlangs tot de toekenning van de Nobel prijs voor de Vrede. Aan de hand van een vraaggesprek met Aat van der Wel uit Bunscho ten, sinds drie maanden secretaris van de sectie Nederland, en de hoogleraar strafrecht prof. Alfred Heijder uit Amsterdam, het enige uit Nederland afkomstige interna tionaal bestuurslid van Amnesty, pogen we na te gaan hoe de voor oordelen tegen deze organisatie ontstaan, wat haar werkwijze en de resultaten daarvan zijn en ten slotte welke toekomstverwachtin gen ten aanzien van de handhaving van de mensenrechten leven. Men is niet onverdeeld optimistisch, zoals blijkt uit het hierna volgende interview. :n die door deze organisatie in be ing genomen worden, moeten alleen al buitengewoon slecht zijn", bul een woedende president Banda van b aliAfrikaanse republiek Malawi. „They'll (na9i8 rot f°rever zullen eeuwig ver ten)", zo voegde hij er dreigend aan toe. heeft door haar integer werk in strikte [hankelijkheid een wezenlijke bijdrage gt U ru rerd aan het welzijn der mensheid", arrago je een der overwegingen van de com-: emdor 5je dig de Nobelprijs dit jaar aan Amnes- 3 "^lesty International dobbert voortdurend sympathie en verkettering, begrip en •rdeel, openlijke steun en verholen lenten. Zelden is er een groep men- ;t, die zoveel tegenstrijdige kwali- ;s in zich verenigde. Zij worden naar ingeriing de politieke wind waait van de lan- nterspo waarop zij haar pijlen richt „CIA-agen- 0-9413? „KGB-agitatoren", „neo-kolonialisten", ra-linksen" of „fascisten" genoemd. Kor- het barst van de vooroordelen, ben opgehouden me in duizend bochten wringen om aan te tonen, dat we een fhankelijke organisatie zijn", aldus Aat der Wel, secretaris van Amnesty Neder- i „We hebben het in de loop der jaren gnomen voor Chileense communisten en ):he dissidenten, voor Franse dienst bars en voormalige folteraars van de junta. Kortom, voor mensen die 5» sypathie wel of niet verdienen. Wij 3 indelen uitsluitend naar de letter van onze Cdtuten: het opkomen voor diegenen die r het geweldloos uitdragen van een eigen 0 ituiging in moeilijkheden zijn gekomen, V ^W^en tegen onrechtvaardige proces- it, wrede behandeling en een dreigende \«Qdootaaf voor alle gevangenen." 1 Alfred Heijder, internationaal be- V W, zegt dat de vooroordelen tegen - - friesty heel vaak op onvolledige informa- 'Jenisten. „Wij komen niet op voor nor- die wij zelf ontworpen hebben. Inte- ïl, wij verwijzen uitdrukkelijk naar de "sele Verklaring over de Mensenrech- door al die landen waartegen onze fcjtk zich richt, zelf ondertekend. Verdèr 1 jTw''zen wi) bij onze acties uitdrukkelijk ©aaarde wetgeving van het land." Mfter doemt voor de niet-ingewijde in de "(llingen van Amnesty International al een probleem op, dat zeer snel tot tanden aanleiding geeft. Hoe kan een inisatie die zegt op te komen voor men- die hun overtuiging uitsluitend op ge- ddloze wijze uitdragen, actie voeren voor dé-agenten (de voormalige moordenaars het Portugese Salazar-bewind) of leden de Rote Armee Fraktion? Omdat vol- is diezelfde mensenrechten alle gedeti- rden, of dat nu puie criminelen of zuiver itieke gevangenen zijn, recht hebben op humanitaire behandeling, van der Wel: „Het zal voor een ieder delijk zijn dat wij Idi Amin op dit mo lt geen warm hart toedragen. Toch zou- we ook voor hem opkomen, wanneer na een staatsgreep door het opvolgend me gemarteld zou worden." red Heijder: „Het lijkt psychologisch iilijk te verteren. Maar toch is het een eenvoudige redenatie. Wanneer je de isenrechten alleen beperkt tot je vriend- dan ga je op een geheel verkeerd spoor Trouwens, voor vriendjes zijn de isenrechten niet nodig. Die behandel je lzelf al goed." van der Wel: „We laten ons door het verleden en door mogelijke relaties van de door ons geadopteerde personen niet de wet voorschrijven. Toen wij opkwamen voor de belangen van een zeer rechtse Syrische mi nister, die in de nor belandde, wisten wij dat hij ons voorheen zeker geen warm hart toedroeg. Maar onze pupillen hoeven geen enthousiaste supporters van Amnesty te zijn. Ons criterium is de status quo, de huidige situatie waarin de man zich bevindt Krijgt hij op dit moment een behandeling die in strijd is met de mensenrechten, dat is het onze plicht daartegen te protesteren." „Wij hebben één aspect van de Universele Verklaring gekozen voor het openen van onze acties. In onze organisatie heerst dan ook de eeuwige discussie of we ons werkter rein niet moeten verbreden na air bijvoor beeld de sociale en economische mensen rechten. Dat doen wij met opzet niet Want dan worden we noodgedwongen verwikkeld in de discussie aan welk systeem wij de voorkeur geven." Alfred Heijder: „Wij eisen erkenning van internationale rechten. Wij debiteren geen theoretische beschouwingen. Wie zich daar aan bezondigt, komt op het terrein van de partij-politiek. Wij zijn juist trots op het verwijt, dat wij niet aan politiek doen." Een feit is wel dat Amnesty, ondanks haar 180.000 leden en 40 landensecties, voorname lijk bloeit in enkele Westeuropese landen en de USA. Wekt dat tenminste niet de schijn van een bepaalde eenzijdigheid? Alfred Heijder: „Nu moet je wel reëel blij ven. Neem de wereldbol eens voor je en geef dan een kruisje door al die landen, waar het lidmaatschap van Amnesty International een heldenrol vereist En vervolgens door die landen waar hongersnood heerst. Dan blijft er niet zoveel meer over. Ik weet zeker dat we in landen als Tsjecho-Slowakije en Polen, maar ook in de DDR en de Sovjet- Unie bloeiende secties hadden, wanneer er geen uitzonderlijke moed voor nodig zou zijn om Amnesty te steunen. Waarom heb ben we bijvoorbeeld in Moskou geen actieve afdeling? Heel eenvoudig, omdat de leden ervan in 1974 zijn gearresteerd." Aat van der Wel: „Om een ander voorbeeld te noemen: Zuid-Korea. Daar zijn de fysieke risico's voor degenen die Amnesty informe ren nog veel groter. En zo zijn er nog wel een paar landen meer. Ons probleem is dat we, om tot verantwoorde actie over te gaan, betrouwbare informatie nodig hebben. Maar hoever kun je gaan als het leven van de medewerkers op het spel staat?" Hoe werkt Amnesty? Aat van der Wel: .Langs velerlei wegen. Er zijn gerichte landenacties met wijde publici teit, waarvoor de gehele organisatie wordt gemobiliseerd. Maar de ruggegraat van ons werk wordt toch wel gevormd door de zoge naamde adoptie-groepen. Hetgeen er op neerkomt, dat individuele gevangenen wor den geadopteerd door individuele groepen uit andere landen. Zij brengen een briefwis seling op gang met de gevangene en diens familie. Zij pogen ook in contact te treden met zijn advocaat Tot voor kort was het zo dat iedere groep drie adopties kreeg toegewezen, een uit het Westblok, een uit het Oostblok en een uit de niet gebonden lan den. We zijn daar nu van afgestapt, omdat ons ledental in Nederland te groot is gewor den en er onvoldoende protégé's zijn om elke groep drie adopties toe te wijzen. Onze neutraliteit blijkt heus wel uit ons totaal-beleid". Alfred Heijder: „We hebben de wereld verdeeld in regio's, die elk een eigen onderzoeker hebben op ons hoofdkan toor in Londen. Daarbij wordt de voorkeur gegeven aan iemand uit het gebied zelf. Het blijft amateuristisch en primitief. Zo hebben we één man, die 22 Afrikaanse landen in de gaten moet houden. Onze voornaamste informatie halen we gewoon uit de kranten van het betrokken land. Uit de openbare berichtgeving, dat is bekend, valt veel te destilleren, mits je weet hoe er gelezen moet worden. Verder ontvangen we brieven of komen er mensen langs. In tegenstelling tot wat er vaak wordt beweerd, hebben we geen „geheime" agenten. We zijn geen intelligen ce-bureau. We sturen wel eens officiële mis sies, die zich dan ook als zodanig introduce ren bij de autoriteiten. Want we weigeren illegaal te gaan. Dus toen een Amnesty-mis- sie geen visa voor de USSR kon krijgen, hebben we het niet geprobeerd toch ons doel te bereiken via een toeristenpas." Aat van der Wel: „We werken op volstrekt legale wijze. Onze rapporten worden ook aan de overheid van het land, dat we op de korrel nemen, ter inzage gegeven. Door het principe van hoor en wederhoor toe te passen, ontlopen we het verwijt dat we ons niet aan de fatsoensregels houden." Alfred Heijder: „Onze onderzoekers zijn af hankelijk van hun bronnen. Waarbij als ongeschreven wet geldt dat elk bericht liefst door een onafhankelijke bron moet worden bevestigd. Zo werken wij, al doen we dat met de nodige voorzichtigheid, samen met andere organisaties als het Rode Kruis en de Internationale Commissie van Juristen." Bestaat er geen gevaar dat door Amnesty geadopteerde gevangenen alleen daarom al een nog slechtere behandeling krijgen? Alfred Heijder: „Dat hangt van het land af. Russische dissidenten hebben ons verzekerd, dat juist de individuele bekendheid in de Westerse pers de enige manier is om tenmin ste een kleine verbetering ten goede te be werkstelligen." Aat van der Wel: „Natuurlijk vindt er ook lompe chantage met lijfsgeweld plaats. Oe ganda en Malawi zijn daar voorbeelden van. Het blijft uiteraard een vreselijk strijdmid del tegen Amnesty. Laten we hopen dat we de vaardigheid kunnen opbrengen bluf van realiteit te onderscheiden." Alfred Heijder: „Als we twijfelen, staken we ogenblikkelijk onze actie ten behoeve van individuele personen. Soms wordt die dan vervangen door groepsacties." Aat van der Wel: „We spelen voortdurend op safe, ja. Maar ik wil wel nadrukkelijk stellen dat Amnesty niet verantwoordelijk mag worden gesteld, wanneer er tot repre sailles wordt overgegaan. Het u de verant woordelijkheid van het regime om zo te reageren op onze volstrekt legitieme acties. Ik geloof niet, dat dit aspect onze grootste Archilleshiel is. Het is niet zo dat wij reeds misdadig handelende overheden tot grotere misdadigheid brengen." Welke resultaten boekt Amnesty? Aat van der Wel: „Onmeetbaar! Men mag er van uitgaan dat wanneer onze organisatie de irritatie van een bepaald regime opwekt, dat in ieder geval een bewijs is dat het prikt. Al zal men dat natuurlijk nooit officieel toegeven. Dat erkennen doet men ook niet, wanneer plotseling gevangenen worden vrij gelaten of regimes beloven dat ze het in het vervolg beter zullen doen. Overigens zijn wij in zulke gevallen uiterst argwanend. Indone sië laat nog wel eens groepen vrij, die in het kader van de transmigratie-politiek (op zichzelf wellicht een juist systeem, maar in dit speciale geval misbruikt) toch nog aan velerlei vrijheidsbeperkingen onderhevig blijven." Is de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede, zij het met een jaar vertraging, geen bewijs dat Amnesty international waarde ring ondervindt? Alfred Heijder: „Aan die prijs hecht ik zoveel waarde omdat nu eindiijk een organi satie van 160.000 gewone mensen erkenning heeft gekregen. Het valt niet te loochenen, dat het nu voor sommige regeringen moeilij ker wordt aan ons voorbij te lopen. Amnesty is een organisatie van „gewone" mensen? Het lijkt er soms op dat de leden voornamelijk gerecruteerd worden uit de intellectuele toplaag der diverse landen." Aat van der Wel: „De tijd dat we het moesten hebben van illustere trekpaarden is voorbij. Zowel nationaal als internationaal waait er om onze leidinggevende functiona rissen geen aureool meer." Alfred Heijder: „We zitten natuurlijk wel altijd met het talenprobleem. Wil je een adoptiegroep oprichten, dan zal tenminste één lid de taal moeten beheersen van de geadopteerde gevangene. Dat beperkt de mogelijkheden inderdaad. Verder is het mo gelijk waar, dat het idee van de mensenrech ten zich vooral in een bepaalde bevolking slaag heeft ontwikkeld." Aat van der Wel: Het talenprobleem speelt ons ook parten bij de spreiding van ons ledental over de wereld. In de onderontwik kelde gebieden is de bevolkingslaag die kan lezen en schrijven zeer klein. Dat werkt enigszins fnuikend. Want onze ervaring is dat een adoptiegroep uit de landen van de Derde Wereld meer resultaten boekt dan die uit het „koloniale" westen." Wat verwacht Amnesty van de toekomst? Aat van der Wel: „De hoop dat Amnesty in een snel veranderende wereld vormen zal vinden om haar doelstellingen gestalte te blijven geven, ook als lokale overheden af weermiddelen beginnen te gebruiken tegen de technieken die Amnesty nu gebruikt." Alfred Heijder: „Onze organisatie zal profes sioneler moeten werken. Tot nog toe dreef Amnesty op vrijwilligers. Dat kon, omdat het ledental klein was. Op dit moment groeit het ons de pan een beetje uit De sectie Nederland heeft al 30.000 leden en elke maand komen er meer bij. Ik verwacht dat deze groei doorgaat, maar ze is niet einde loos. Ze zal stoppen op het moment dat het geweld dichter bij huis komt. Wij vertegen woordigen nu nog de mening van het over grote deel van de Nederlandse bevolking. Maar men moet er rekening mee houden, dat die mening snel kan omslaan. Wanneer bijvoorbeeld het terrorisme aanstrakt. Am nesty is tegen de doodstraf. Daar is iedereen het mee eens, totdat er een paar ernstige dingen gebeuren. We hebben dat in Duits land zien gebeuren. Mijn wens voor de toekomst is, dat ikfongelijk heb." GERT VALKENBURG

Leidse Courant | 1977 | | pagina 29