Bijbel is de enige bruikbare baedeker in het heilige land Schapen en toeristen bevolken 's zomers mooi en ruig Sardinië Mmmmi Na zeven dagen luidt de bel voor de laatste bijbelse ronde. Voordat je op het einde van die week Jeruzalem bereikte, de stad op zeven gortdroge bergen met vaalbruine schutskleur. ben je in het bekende tempo van de moderne pelgrim langs alle plekken gesjeesd, waar het eens gebeurd is. Je hebt de diverse kribjes gezien, waarin het kind Jezus gelegen moet hebben. Eén kribbe per geloofsrichting, want ook tussen de kerkgenootschappen bestaat een moordende concurrentie en vliegen Kopten, Grieks-Orthodo xen, Joden en Christenen elkaar voortdurend naar de keel. Je bent ondertussen ook in Nazareth al door een weldadig gewelde Kapucijn rondgeleid in de woonstee van Jozef en Maria en tot je geruststelling heb je gezien, dat de duiven er nog steeds laag overvliegen. Varend op het meer van Galilea, nu een geliefkoosd watersportcentrum voor de Israëliërs, zie je angstig dichtbij de heuvels van de Golan-hoogte, die tot 1967 door de Syriërs gebruikt werden als platform, vanwaar men datzelfde meer voortdurend als schietschijf in het vizier had. En op de avond van Sabbath heb je het verkeer der gelovigen bij de Klaagmuur gadegeslagen. Om op het zwaar bewaakte plein te kunnen kpmen, moest je eerst van een tafel een keppeltje, de hoofddracht der orthodoxe joden, pakken en opzetten. Die service is gratis en de kèppels, die verstrekt worden, bestaan uit een stukje zwart karton, dat door drie nietjes in de vereiste vorm wordt gehouden. Feest van de wanhoop De vroege avond is al gevallen, wanneer het feest van de wanhoop losbarst. Een maansikkel hangt uiterst decoratief boven de duizenden, die uit elk hoofdstuk van het Oude Testament lijken te zijn weggelopen. Mannen in fladderende pijen lopen In de bremzoute poel van de Dode Zee blijft een mens moeiteloos drijven. Eeuwen lang werd deze zee be schouwd als een kokende hel maar nu groeien er toma ten en dadels op de onvruchtbare oe vers. er, met op maat gesneden drama-koppen, wenende ogen in kransen van krullend baardhaar, zwarte stetsons, bruine bontmutsen, die als koeievlaaien op da schedels liggen. En dat geheel bidt en wiegt en jammert bij het flauwe schijnsel van een paar verdrietige peertjes. Verderop wordt hand in hand gedanst en vat men elkaar bij de schouders voor een kringloop rondom de Thora. Het is een adembenemend schouwspel: er wordt geschreeuwd, gezongen met lange uithalen. Als vleermuizen trekken ze voortdurend in optocht langs de muur. waar oude mannen in trance voorover buigen om de stenen te kussen. Op de terugweg naar je hotel -nog steeds staat de lucht als een hete brei tussen de huizen- zie je ze kris kras door de donkere straten slierten: mannen alleen, van alle leeftijden. Met walmende kaarsen en nog steeds zingend op een wijs, die in de oren van een buitenstaander lijkt op het overbekende „potje met vet". Dwaalspoor Eenmaal in Israël kun je de traditionele reisgidsen van dr. Dominicus en dr. van Egeraat, van Michelin en Kosmos beter maar in je koffer achterlaten, want ze brengen je toch alleen maar op een dwaalspoor. Hier is de bijbel de enige betrouwbare Baedeker, die je feilloos de kortste weg wijst en je van nutteloze bijzaken afhoudt. Het is namelijk geen land, waar je vrijblijvend in kunt ronddwalen, dat je slechts bezoekt om een bruine bast bij elkaar te sudderen. Als dat het enig doel is kun je beter voor de helft van het geld voor anker gaan op een Spaans strandje of met een kouwe pils bij de hand onder je hoogtezon thuis gaan liggen. Een geslaagde vakantie in Israël staat of valt nu eenmaal met je verlangen om te ontdekken, om de weg terug door de eeuwen te gaan. Je loopt nieuwsgierig door die bijbelse kijkdoos en ziet alle bekende zetstukken terug, die de geschiede nis er in heeft achtergelaten. In Ein Gedi, aan de wel zeer Dode Zee vind je op jouw beurt de grot terug, waarin Saul heeft geslapen en waar David een reep van zijn mantel scheurde en die overhandigde aan Saul met de woorden: „Voor U, meneer de Koning". En in de Souks van Jeruzalem, een smeltkroes van ongelooflijk kleine zelfstandigen, word je bedwelmd door de geur van specerijen, die uit alle winkels waait. Van kaneel en thijm, van rozemarijn en kruidnagelen. En voortdurend heb je het gevoel, dat je rigoreus ontworteld wordt, maar in ruil daarvoor weer nieuwe aarde terugkrijgt. De wonderen gebeuren opeens voor je ogen: de woestijn rondom Bersheba bloeit na eeuwen weer als een roos en langs de kale, onvruchtbare oevers van de Dode Zee zijn tomatenplanten en dadelpalmen geplant als wegwijzers naar een uitgestelde welvaart. Roerloos Israël is de Bedoéinen-hoofdman. die op het gloeiend hete dak van de Sinai-woestijn roerloos achter zijn vaste steen zit en verontschuldigend zegt: „Waarom zou ik werken heer, zolang ik vrouwen heb, die het voor mij kunnen doen?". Israël is ook het hypermoderne universiteitsge bouw op de berg Karmel, op kogellagers gebouwd met het oog op een mogelijke aardbeving. Het uitzicht op de baai van Haifa, waar 's nachts een oplichtende wereldvloot voor anker gaat, wordt gratis bijgeleverd. Israël: een speldeknop op de landkaart. Een volk, dat voortdurend poker speelt voor zijn bestaan, maar desondanks alle tijd neemt om zijn gast te vergezellen langs de route waar heden en verleden elkaar de vredeskus hebben gegeven. De toerist, die op „Ben Goerion", het zwaarst bewaakte vliegveld ter wereld contact krijgt met het Beloofde Land. heeft het maar voor het uitkiezen. Hij kan van noord naar zuid, van oost naar west trekken om zich door de versteende geschiedenis te laten overhoren. Hij staat aan de oever van het meer van Galilea en ziet de bergen van Golan, die in de verte de horizon markeren Hij eet op een terras de kostelijke meervis en dwaalt daarna door de Tiberias, waar de huizen op eikaars daken zijn geklommen om zo de top van de heuvel te bereiken. Een uur later is hij reeds in Akko, de oude romeinse stad. die vrijwel zonder kleerscheuren de eindeloze tijd is doorgekomen. Shalom En dan tenslotte Jeruzalem: een stad om reddeloos op verliefd te worden. Jeruzalem de heilige, de onvergetelijke die de eeuwen zorgvuldig koestert tussen zijn vestingmuren en daarbuiten steeds verder tegen de heuvels uitdijt Dwalend door de oude stad draait de reiziger zijn klok ongemerkt eeuwen terug en komt hij op het punt, waar het Nieuwe Testament zijn oorsprong had. Hij schuifelt door de Via Dolorosa, passeert de schatten in de kerken, die stuk voor stuk meer de moeite waard zijn dan Sint Pieters' heilige workshop in Rome. Op elke vierkante meter heeft de geschiedenis hier zijn boodschap in stenen gegrift. Het lijkt een doorlopende aflevering van „waar gebeurd". Na zeven dagen bijbelse herhalingsoefeningen sluit je spontaan een nieuw verbond met Israël Shalom voor het land, dat de zon in de bijbel laat schijnen. Shalom en tot spoedig ziens bij de bronnen van ons leven. Want Israël is een land om te komen en terug te komen. ■BID'S t«£si PIIHI In de mateloze ver latenheid rondom de Dode Zee is men aangeland op het dieptepunt van de wereld 394 meter onder de zeespiegel staart men daar in het absolute niets. Op Sardinië grazen meer dan twee en een half miljoen schapen, die kuddegewijs bij elkaar worden gehouden door ongeveer 35.000 herders. Beroepsherders, die soms in de misdaad of in de smokkel een bescheiden maar noodzakelijke bijverdienste vinden. Bijna veertig procent van alle Italiaan se schapen grazen op Sardinië, waar men doorlopend over deze mekkerende beesten struikelt, ook al worden ze zoveel mogelijk van de nog schaarse autowegen vandaan gehouden. Het schaap hoort helemaal op dit „sandaaleiland" volgens de overlevering immers is de naam Sardinië afgeleid van het woord „sandaal", vanwege de platvoetvorm van het eiland, dat na Sicilië het tweede grootste eiland in het Middellandse Zeegebied is. Schapen en toeristen voelen zich doorgaans helemaal thuis op het eiland, al is de laatste categorie vooral in de zomer maanden op het eiland te vinden: met alle nadelen vandien. terwijl Sardinië juist in het voorjaar overweldigend leeg, mooi en groen is. Sardinië is ruim 24.000 vierkan te kilometer groot, niet eens zo gek veel kleiner dan Nederland, met een totaal bevolking van ongeveer anderhalf miljoen zielen. Dat betekent 65 inwoners per vierkante kilometer en dat zijn opmerkelijke verschillen met ons eigen dichtbevolkte land. Sardinië vakantieland? ledereen die het eiland kent zou in een eerste opwelling neneigd zijn te zeggen „natuurlijk en toch hangt het er sterk vanaf wat de vakantiewensen zijn. Het eifand is uitstekend geschikt voor een ruige, tijdloze zwerfvakantie en voor een dure en luxe „alles-in" vakantie. Maar het lijkt minder geschikt voor het zogenaamde sociale toerisme, voor gezinnen gmet kleine(re) kinderen, die brede zandstranden gewend zijn, en het is evenmin een gebied voor mensen die het allemaal op een koopje willen hebben. Ook geen gebied voor mensen die internationale, luidruchtige en massale gezelligheid gewend zijn, of men moet bereid zijn om zich aan te passen aan het levens— on lawaairitme van de Italianen, en dat vraagt een flink stuk incasseringsvermogen, althans in de topmaanden juli' en augustus. Sardinië is een land van uiter sten. waar de „jet-set" zich nog altijd happy voelt, nadat de Aga Khan de befaamde Costa Smeralda jaren terug als beleg- gings-object koos, waar de rijken alles vinden wat van hun verwende gading is: van oogver blindende witte vakantiedorpen, gebouwd in een plattelandsstijl die sterk aan het Flintstone-tijd- perk doet denken, tot air-condi tioned, luxe hotels. Maar het eiland is ook een nog niet helemaal ontdekt paradijs voor de natuurliefhebber, de onder waterduiker, de zwerver en poeët. Sardinië hoort per traditie niet in het pakket van de vaderland se reisorganisaties Dat betekent Juist in dat prachtige noordelij ke stuk van het eiland vliegen onder die dollar-invloed de zomerprijzen jaarlijks omhoog, hetgeen een extra nadeel is voor de doorsnee vakantiegan ger. Met kinderen achter in de auto, met de caravan of travel- sleeper er achter en een normaal budget kan Sardinië in het echte hoogseizoen tegenval len. De reis is lang en duur, de campings veelal gebrekkig, het buitenhuis eten on-ltaliaans duur, de vermaaksmogelijkhe- den gering en het strandleven betrekkelijk minimaal. Sardinië heeft namelijk overwegend een rotsige kust,met alle voor— en nadelen van dien. speciaal voor kleinere kinderen. Het accent ligt dan ook meer op. in of onder water dan op het strand. De kust is vaak prachtig en biedt talloze mogelijkheden, maar de stranden zijn uit de aard der zaak vaak minder „comfortabel". Adembenemend. Maar in welk seizoen ook, voor iedereen, rijk of arm. is er tenslotte en zolang de voortschrijdende industrie het toelaat die adembenemende zee. Helder, diep. kleurrijk en schoonEn die zee alleen is voor velen de doorslaggevende reden toch maar naar Sardinië te trekken. Het hoogste punt van het eiland is bijna 2.000 meter. Een van de fraaiste bezienswaardigheden zijn de grotten van Neptunus, even ten noorden van Alghero. De grotten zijn gemakkelijk te bereiken per rondvaartboot, of heel moeilijk.maar sportief via 650 trappen omlaag en omhoog. Een grot die mooier is dan het veelbezongen blauwe gat op Capri. De spreekwoordelijke misdaad op het eiland gaat aan de doorsnee toerist volledig voorbij, en bovendien zeggen veel Sardijnen niet ten onrechte dat de stad Milaan alleen al gevaarlijker en crimineler is dan hun hele eiland bij elkaar. In politiek opzicht is het eiland de laatste jaren wat overstag gegaan: naar links, en het politieke beeld weerspiegelt de algemene Italiaanse situatie, fifty-fifty tussen communisten en de christen-democraten. Er wordt gepraat over een „af scheidingsbeweging" van Italië, maar dat is folklore. Want het bij speciale wet toch al bevoor deelde eiland zou een onafhan kelijkheid economisch nooit aankunnen. Wat dat betreft zijn de noordelijke eilandburen op Corsica veel fanatieker. Tenslotte de meest indringende waarschuwing die elke toerist te horen krijgt: steek nooit zonder gids of betrouwbaar advies de zogenaamde „Mond van Bonifa- cius" over. de zee-engte tussen Sardinië en Corsica. Deze vormt de eigenlijke afscheiding tussen Middellandse en Thyrreense Zee. Het weer f.n de zee kunnen er werkelijk binnen vijf minuten van mooi en kalm omslaan in storm en hoge zee. FRANS WIJNANDS. Voorbeelden van Sardijnse folkloristische kledij. dus in vele gevallen extra duur reizen. Vliegen op Sardinië is mogelijk, maar zelden recht streeks, en het vraagt of eigen vervoer op het eiland, of een goede vaste standplaats, want het verplaatsen met het open baar vervoer vraagt veel geduld. Dus varen, want dat blijft een meestal overbrugbare conse quentie van een eiland-vakantie. Varen kan onder meer vanuit Genua. Civitavecchia en Napels. Genua lijkt het aantrekkelijkst omdat dat vanuit Nederland het snelst te bereiken is. Civitavec chia ligt een uur of vier, vijf rijden zuidelijker, maar het biedt meer overtochten die korter duren en dus goedkoper zijn. Al valt dat „kort varen" best tegen: acht volle uren, verbindingen overdag en 's nachts. De vijf staatsboten (een verlengstuk van de Italiaanse spoorwegen) vervoeren per dag zo'n duizend auto's en tegen de 4.000 passagiers en de regering heeft beloofd dat die capaciteit opgevoerd zal worden deze zomer. En er zijn verbindingen met privé-maatschappijen, zoals de Tirrenia-lijn, sjieker varen, maar stukken duurder. De tarieven voor de auto enkele reis) varieren van de 14.000 tot 20.000 lire. zo'n 40 tot 60 gulden afhankelijk van de grootte van de auto. De over tocht kost per persoon van een .tientje (dekstoel) tot veertig gulden(2-persoons hut). De Tirrenia-lijn vraagt exact het dubbele tarief. De staat lijkt goedkoper, want goedkoop is in veel gevallen duurkoop gebleken. In de topmaanden verdringen zich namelijk vele toeristen voor een plaatsje op de veerboten. In Civitavecchia leidt dat jaarlijks tot massale kampeerpartijen op de kade. De duizenden moeten er in de hitte of tropische regen soms meer dan twee dagen en nachten wachten: met zijn allen de paar cafe's en wc's opdelend die er voorhanden zijn, duur betalen voor opgeschroefde levensmiddelenprijzen en borden spaghetti of diepvries broodjes. Hopend, dat onver wachte stakingen de ellende niet nog zullen vergroten. De regering heeft geprobeerd het bespreek-systeem af te schaffen. Wie het eerst kwam. maalde het eerst, maar dat leidde tot een enorme chaos, waarin het vaak Voor meer gedetailleerde gegevens (het gevarleërde aanbod in reizen en trips, de kosten van vervoer en verblijf, etc.) kan men terecht bij het Italiaans Verkeersbureau, Stadhouderskade 103, Amsterdam. Tel. 020-733264. De haven van Alghero. vanwaar rondvaartboten afvaren naar de grotten van Neptunus. ïgelrechte vechtpartijen kwam. Vandaar dat het verplicht bespreken en 60 dagen vooruit - weer schielijk is ingevoerd. Veel noordelijke vakantiegangers leven in de verkeerde veronderstelling dat „er altijd wel een plaatsje is". is een illusie en een waterdicht bespreek-arrange- ment is absoluut noodzakelijk. Boot nodig De Sardijn heeft in de loop der eeuwen altijd gezegd: „Wat van zee komt, komt om te stelen". Hier een beeldend voorbeeld: een verwoeste, verlaten kust. Trouwens, op Sardinië is een eigen boot meer nodig dan een eigen auto. Want al is het maar lekke roeiboot: zonder vaartuig blijft Sardinië een gesloten oester waarvan de ingesloten parel verborgen blijft. Met een bootje zijn de duizend en-een baaitjes, inhammetjes, strandjes en grotten te bereiken die van Sardinië zo'n verrukke lijk zon-en waterparadijs maken. Zo'n boot is wel voor een losse dag te huren, maar in het hoogseizoen is het dringen. Er zijn dan op het schapeneiland meer toeristen dan vissers. De Sardijn heeft in de loop der eeuwen altijd gezegd:.„Wat van zee komt. komt om te stelen". Vandaar dat de eilandbewoners de kust meden, en zich in het binnenland terugtrokken. In dat historisch perspectief past ook de afkeer van veel Sardijnen tegen Amerikaanse vloot-eenheden die aan de noordpunt van Sardinië een (atoom)-basis gevonden hebben,' en die ter plaatse alleen geduld worden, omdat hun dollars eindeloos harder zijn dan de boterzachte lire.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 21