Spanje blijft de grootste toeristische stofzuiger van West-Europa Wie de zee de rug toekeert vindt pas het echte Spanje De Spaanse boer op Uw vakantie 1978Tü^fcr Wö ALGARVE COSTA VERDE IERLAND PRIMijfAlRICA word,NR.1 naar USA Het lijkt alweer zo lang geleden, dat Joop „enerzijds, anderzijds" Den Uyl in zijn hoedanig heid van minister-president op het Utrechtse Dom plein de motorkap van een personenauto besteeg en vandaar met gebalde vuist het Nederlandse volk opriep om voortaan niet meer op vakantie te gaan In Spanje, waar destijds een aantal doodvonnissen was uitgevoerd. De tienduizenden, die zich om de hoogstgeplaatste marskramer verzameld hadden, juichten zijn appèl hartstochtelijk toe en In vele vaderlandse huiskamers werden op dat moment de Spanje-folders vol walging in de prullebak gewor pen. De boycot-actie leek op die manier een doorstaand succes te gaan krijgen en In de cijfers, die korte tijd later bekend werden over het bezoek van Nederlanders aan de grote gezinszandbak van Europa bevestigden dat vermoeden: In 1975 gingen nog 1.315.217 Nederlanders naar Spanje, In 1976 slonk dat gigantische aantal tot krap 1 miljoen. Bijna 300.000 deserteurs hadden dus gevolg gege ven aan Joops' oproep en wijzigden hun vakantie plannen. Maar niet voor lang, zoals de meest recente statistieken uitwijzen. Van het leger wegblij vers, dat voor de Spaanse toeristenindustrie de belangrijkste kurk, waarop de Spaanse economie drijft een ramp betekende, zJ|n er In 1977 alweer zo'n 200.000 bekeerd. En de verwachting Is, dat aan het einde van dit jaar het aantal Spanje-gan- gers gestegen zal zijn tot ruim 1.250.000. Daarmee Is het Nederlandse aandeel In het Spaanse toeris me dan groter dan dat van Noorwegen, Zweden, Denemarken en Finland samen. Waarmee wederom bewezen 19, dat het stofzuiger- effect van Spanje op de Nederlandse vakantie- markt weinig te lijden heeft van acties en van jaar tot jaar krachtiger wordt. Spanje is als vakantiebe stemming niet kapot te krijgen en finisht ook In 1977 voor de zoveelste keer met straten voorsprong op zijn concurrenten Italië, Griekenland en Portugal als onbedreigde koploper. Van de Nederlanders, die Spanje met stip boven aan hun vakantielljst zetten, gaat ruim vijftig pro cent met de eigen auto en krap vijftig procent per (charter) vliegtuig. De grootste trekpleister blijft Majorca, gevolgd door Malaga (met de buikbestem mingen Torremolinos, Marbella en Fuengerola), Ali cante (met Benidorm en La Manga) en het opko mende Las Palmas. Op het vliegveld van Las Palmas op Gran Canarfa steeg het aantal passagiers tussen |anuarl en oktober 1977 met 26,6 procent Op Tenerlfe bedroeg de winst 4,2 procent en dat ondanks de vliegramp, die de luchthaven van dit eiland een kwalijke naam bezorgde. Daarentegen daalde op de vliegvelden Menorca (met 16,3 procent), Iblza (met 12 procent) en Gerona (4,9 procent) het aantal passagiers. De belangrijke grensovergang La Junquera toe gangspoort tot de Costa Brava en de Costa Blanca verwerkte dit |aar al 5,5 miljoen bezoekers, een s'ijglng van 13,9 procent. Spanje, dat In 1966 nog slechts beschikte over 345.000 toeristenbedden heeft dit aantal In ruim tien jaar tijd opgevoerd tot 2,2 miljoen stuks. Dit giganti sche beddenbest8nd wordt niet of nauwelijks meer Het Madrlleense motto voor de komende |aren Is: selectieve kwaliteitsverbetering. De oeverloze kwantiteit, die van Spanje èén groot toerlstenghetto dreigde te maken, wordt nu aangepast aan de hogere eisen van de verwende vakantieganger. Tegelijkertijd probeert Spanje de toeristen vla voor delige aanbiedingen over te halen om buiten de topmaanden Juli en augustus In dat land op vakan tie te gaan. Daarnaast wordt speciale aandacht gevraagd voor het onbekende Spanje, de grote witte vlekken achter de kusten van het Iberische schiereiland. Voor dat „andere" Spanje wordt op deze pagina extra aandacht gevraagd. Voor de meeste bleekgezichten betekent een vakantie in Spanje niet meer dan een handvol weken zonzalig sudderen aan de boorden van de Middellandse Zee, waar de betonnen toeristensilo's elkaar verdringen in een warme Bijlmer-nachtmerrie. Het is duidelijk, dat je op die manier het echte Spanje niet of nauwelijks leert kennen. Dat geeft zijn geheimen pas prijs, als de reiziger de moed kan opbrengen om de kusten te mijden en door te dringen tot in het bruine klokhuis, waar de schaduwen van Don Quichotte' en Sancho Panza nog altijd ronddwalen en het geloof in de voorvaderen springlevend is. Wie derhalve enige tijd buiten zijn bel gehakt en zijn kruimige piepers kan. wordt dringend aangeraden in 1978 eens verder te kijken dan zijn vervelde neus lang is. Neem nu eindelijk eens het besluit om de gebaande, maar platgetreden paden van de reisindustrie te veriaten en op zoek te gaan naar het machtige Spaanse avontuur. U zult dan stadjes, steden en landschappen ontdekken, die een bezoek van enkele uren tot vele dagen meer dan rechtvaardigen. San Sebastian bijvoorbeeld, of Burgos met zijn majesteitelijke kathedraal, het mystieke pelgrimsoord Santiago de Compostella, Salamanca met één van de oudste universiteiten van Europa, Madrid, de koele, zakelijke moderne, maar toch ook zeer Spaanse metropool, die beschikt over de mooiste musea ter wereld, waaronder het Prado. En uiteraard ook de bastions in het zuiden, waar de Arabische overheersing gedurende eeuwen een stevig stempel op heeft gedrukt: Granada, Sevilla en Cordoba. Een straètje, zoals je overal tegenkomt in het Spaanse binnenland: witte huizen, witte bogen en eindeloos golvend land In de verte. De witte wegwijzers in het land van Andalusië De roufe van "de witte steden" begint in Marbella, de parel van de Costa del Sol, eens een Ara bisch fort, nu één van de grootste bad plaatsen van Spanje met twintig beroem de stranden die dichterlijke namen kregen als "La Fon- tanilla, Rios Mar, Los Monteros en Rio Verde. Vandaar trekt u in een omtrekken de beweging door het weelderige land van Andalusië. dat in de loop der eeuwen bezocht is door Mo ren, Feniciërs, Ro meinen en nog wat andere loslopende wereldburgers, die stuk voor stuk hun specifieke stempel drukten op de cul tuur en de architec tuur in dit gebenede* dijde, zonnige deel van Spanje.U rijdt eerst naar San Pe dro de Alcantara De windmolens van Don quichotte en Sancho Panza Om het mozaiek te kunnen leggen van Don Quichotte's han del en wandel rond om Madrid heb je stukken nodig van viër provincies: Ciu- dad Real, Albacete, Toledo en Cuenca. Op die manier krijg je het beroemde "land van La Man- cha", het veelvuldig bezongen en be schreven strijdtoneel, waar de onsterfelijke romanridder van de schrijver Cen/antes Op ontdekkingstocht in het onbekende binnenland van Spanje maakt de reiziger moeiteloos contact met de bevolking. De Span jaard leeft als het even kan op straat en zal de vreemdeling graag in zijn vreugde en leed laten delen. Extra meegenomen is nog het feit, dat het binnenland van Spanje een stuk goedkoper is dan de afgegraasde kuststreken, waar men het plukken van de toeristische kip ondertussen al aardig onder de knie heeft. Vooral buiten het hoogseizoen kan men aan de tap van een dorpskroeg nog altijd een glas rode wijn of sherry drinken voor pakweg 35 cent en verderop in de herberg een maaltijd krijgen voor 7 gulden. Ook het (vaak eenvoudige) logies is goedkoop, zowel in de hotels als in de paradores (staatsherbergen) en particuliere huizen. De paradores zijn vaak schitterend verbouwde kastelen of landhuizen op de mooiste plekjes in het landschap. Daarnaast zijn er de „Albergues". vooral bedoeld voor reizigers op doortocht. U betaalt daar een habbekrats, zeg zo'n 15 tot 25 gulden. En voor dat geld slaapt u dan tien tegen èèn ook nog in een fraai, krakend hemelbed, waar vóór u vele doorluchtige graven een gezonde uil hebben geknapt. Het Spaans Verkeersbureau heeft drie routes door het binnenland verkend en de resultaten in speciale brochures gebundeld. U heeft de volgende keuze: Tour A: de weg naar Santiago, die u kennis laat maken met het Noorden van Spanje. Tour B: De route van de witte steden, die begint in het overbekende Marbella en zigzaggend door het weelderige Andalusië voert. Tour C: La Mancha, de route van Don Quichotte, die voert door het hart van Spanje. Speciaal voor de liefhebbers van Romaanse bouwwerken is er dan ook nog een tour door Catalonië. De A.N.W.B. heeft voor 1978 ook twee Spaanse autotours in zijn reisprogramma opgenomen: a) een tocht door de noordelijke strekèn en b) een grote Spanje-rondreis. Men overnacht op beide reizen zoveel mogelijk in romantische paradores. Kunt u beslist niet wachten tot de zomer van 1978, dan kan het Spaanse reisbureau MundiColor er wellicht een vrijetijdsmouw aanpassen. In samenwerking met de luchtvaartmaatschappij Iberia organiseert deze touroperator 4- en 5 daagse minitrips naar Majorca (vanaf 280 gulden). Alicante (vanaf 374 gulden). Torremolinos (vanaf 361 gulden). Madrid (vanaf 468 gulden) en Barcelona (vanaf 353 gulden). In het oude roversnest Cludad klemmen de hulzen zich wanhopig vast tegen de stelle rotsen. op leven en dood vocht met zijn aarts vijanden: de witte windmolens. Het land van La Mancha bereikt u het best vanuit Ma drid dat op zichzelf al een uitgebreid bezoek waard os. (Prado Museum, het Oosters paleis) en de nabijgelegen voorsteden EL Esco- rial (met magnifiek kloosterAranjuez en Alcala de Hene ras. U rijdt over hoofdweg 301 naar het hart van het gebied, waar de ridder en zijn trouwe knecht Sancho Pan- cha hun opmerkelijke avonturen beleefden. U kunt zich geen betere gidsen wen sen dan dit tweetal dat de zaken reeds zorgvuldig verkend heeft en de rode loper voor u heeft uitgelegd in Cuenca, Ciudad Real, Bel- monte, Toledo, Albacete en tiental len andere dorpen en steden in het soms lieflijke, soms ruige landschap. En overal vindt u de tafel feestelijk gedekt en de fles reeds ontkurkt. Dwalend door Andalusië krijg je vanzelf de lucht van van Jerez de la Frontera, centrum van de edele sherry cultuur. (vergeet niet de res ten van de romeinse stad Silmiana te bezoeken op zeven kilometer afstand) vandaar dieper land inwaarts naar de ongemeen fraaie stad Runda, schatka mer van Andalusië, en verder naar de bergvestingen Ubri- que, Grazalema, El Bosque, en Arcos de la Frontera, dat het produkt lijkt van een wonderlijke ingreep. Vanuit deze stad kunt u of gelijk doorstomen naar de befaamde dorstlesser Jerez de la Frontera of even een hink- stapsprong opzij maken door een schitterend gebied met witte parels als Villamartin, Zahara del Rey en Olvera. Vanuit Jerez trekt u verder naar Sanlucar de Barrameda aan de monding van de beroemde Guadal quivir— rivier, waar de sherry aan zijn triomftocht over de wereld begint. Van daar grotendeels langs de kust en langs tientallen foto genieke dorpen en vergezichten terug naar het uitgangs punt Marbella. - "OH, witte muren van Spanje", riep de Spaanse dichter Frederlco Garcia Lorca eens verrukt uit In één van zijn gedichten. U kunt het hem talloze malen nazeggen op uw tocht door sneeuwwit Andalusië. In het spoor der pelgrims naar Santiago de Compostela Wie vanaf de Somport pas in de Pyreneeën op weg gaat naar de bedevaartplaats .Santiago de Compostela treedt in het versleten voetspoor van honderdduizenden pelgrims, die in de loop der eeuwen vanuit Frankrijk te paard of te voet duizenden kilometers aflegden om te kunnen bidden in de basiliek van Sint Jaco bus de oudere, apostel en beschermer van het christen dom. Vanuit de Franse Abdij van Cluny werd de devotie voor deze heilige aangemoe digd en om de reizigers een eind op weg te helpen bouw den de kloosterlingen langs de route hospitalen, kerken en herbergen, waarvan er vele nu nog tijdens een zwerftocht bezocht kunnen worden. Route A begint in Somport Canfranc en voert vandaar naar Jaca, beroemd om zijn middeleeuwse romaanse Aan het einde van de reis wacht de apostel de vermoeide pelgrims op. Eindpunt van een machtige sight—seeing door het verleden: de kathedraal van Santiago de Compostela. kathedraal en het klooster van Leyre, dat beschikt over een crypte uit de negende eeuw. De volgende halteplaats is Sanguesa, die ook beschikt over een prachtige kerk, de Santa Maria la Real uit de 12e eeuw. Stijgend en klimmend gaat de tocht verder naar Pamplona (met het Navarre Museum, waar men de resten van de originele romaanse kathedraal kan bewonderen), Estella, Ros Arcos, Logrono, Santo Domingo de la Calzada, Burgos. Leon en tenslotte naar Santiago de Compostela. Het landschap, waar men op deze reis doorheen trekt is afwisselend en ongerept, de schat aan monumenten, die men ontdekt is overweldigend. In feite is dit deel van Spanje èén groot openluchtmuseum. Man en Paard: Markies Antonio met één van zijn witte Andaluslers. Paar(ds)gewijs met de markies door Andalusië Als u toevallig nog een paar losse stuivers in de knip heeft, die niet bestemd zijn voor achterstallige belastingen of parkeerboetes, dan moet u eens in overweging nemen om één van de witte Spaans—Arabische bergpaarden van de Markies Antonio de Llomelini Tabarca te bestijgen. Deze Spaanse edelman organiseert in 1978 vijftien hippische rondritten door de mooiste landstreken van Andalusië. Deze 14—daagse tochten beginnen in de oude stad Alora, waar u zich de avond tevoren te ruste hebt gelegd in één van de bedden van een drie eeuwen oud huis. Vandaar trekt u het bergland in. Onderweg logeert u in de historisch zeer interessante steden Antequera, Carratraca en Ronda. Deze grote tour kost 34000 peseta's. U kunt ook logeren in het hippisch centrum van de markies in Alora (stijlvolle kamers, eigen zwembad) en vandaaruit dagtochten maken. In dat geval betaalt U 25000 peseta's. Inlichtingen bij Alondra Riding Parties, ^lora (Malaga), Spanje In Nederland moet je eerst een vrijgemaakte boer zijn om een vreemde, arme snuiter op je erf of in je boomgaard te laten kamperen, maar in Spanje gaat dat allemaal een stuk makkelijker. De boer. die daar zin heeft om betalende meeëters aan zijn ruif te hebben, behoeft zich slechts bij het gemeentehuis te melden en vervolgens zijn hek open te zetten. Dat zal dan wel de reden zijn, waarom de boerderij—vakantie in Spanje de laatste jaren een enorme vlucht heeft genomen. Het Spaans Verkeersbureau in Den Haag beschikt over een indrukwekkende lijst van agrarische bedoeningen in heel Spanje, waar men graag en met veel animo gasten ontvangt. Alle adressen zijn gecontroleerd op sanitaire voorzieningen etc. wat overigens niet wil zeggen, dat u temidden der roodbonten in een luxe paleisje verblijft. Eenvoud blijft bij dit soort vakanties troef. Vooral voor ouders met kinderen is het een ideale wijze van recreëren en om de prijs behoeft u het in elk geval niet te laten, afhankelijk van de accommodatie betaalt u tussen de 200 en 500 peseta's per persoon per dag voor gezonde kost en inwoning. Dat is van nog geen tientje tot vijf en twintig gulden. Zeg nou zelf: daar kun je thuis nauwelijks van in het leven blijven. "W primOa£BHK is NR.1 naar mooiste stranden van Europa 4 x zaterdags KLM en TAP KLM zondags v.a. 23/4 inl. en boek. 02159-14541 PRim*eme is NR.1 naar rekre aktief toerisme o.a. cruisers, huifkarren, bungalows, dormoblles, vissen, paardrijden etc. puur natuur Cork en Shannon v.a. 17/3 inl. en boek. 02159 -12551 ABC vllegretours 45 dgn tevoren boeken t 765,- familie/vriendenbezoek tevens auto, pop-up, motorhome New Yorkvluchtdata o.a. 18/3,4/4,2/5,25/5,27/6,18/7,8/8 LET OP: paasvlucht boeken vóór 31/1 .Inlichtingen en boekingen: 02159 12657 COUPON: stuur mij „.rwan..,, ALGARVE/COSTA VERDE EIRE/USA Naam: Adres: ook nu Iedere zaterdag algarve"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19