Bouw en onderwijs verhinderen broodnodige vakantiespreiding Bungalowpark voor rust en vertier Vakantie op een boerderij in Midden Wales Woningruil met een Britse familie Mevrouw Hfleter uit Amsterdam Is een van die ruim zevenhonderd mensen die tot nu toe hebben gereageerd op het verzoek van de NCRV-radlo haar huls in de zomer een paar we ken ter beschikking te stellen aan een Engelse familie. ZIJ zou al heel iang een keertje naar Dorset willen, In hot zuiden van Engeland, waar ze als kind ooit Is geweest Maar met haar man en twee kinderen is een bezoek er nog nooit van gekomen. Het Is een heerlijke omgeving met twee grote badplaatsen, Bournemouth en Sout hampton, dicht In de buurt Oorset Is de streek van haar voor keur, maar het mag ook Kent of Lancashire wor den. Alles zal uiteindelijk afhangen van de adres sen die ze uit Engeland krijgt Bij deze uitwisseling fungeert de NCRV-radio in feite als brievenbus voor Granada Television in het Engelse Manchester. Dat station benaderde in oktober een aantal colle ga's op het vasteland met de vraag of het mee zou willen werken aan een Europees vakantieuitwis selingsproject. Toen Granada Television met haar plan op de proppen kwam. reageerden direct ruim tienduizend Engel sen. De helft van hen zou graag in Nederland op vakantie willen en twee duizend van hen gaven het op als eerste keus. Er blijven dus na het aftrek ken van die zevenhon derd aanbiedingen uit Nederland nog dertien honderd Engelse aanvra gen liggen. Tenzij zich hier alsnog gezinnen aanbieden, maar die moeten dan wel snel zijn. De NCRV is inmiddels al begonnen de namen en adressen van Nederlandse Engelandvaarders naar Granada Television te sturen en de verwachting is dat de Nederlandse gezinnen die zich hebben aangemeld nog voor Kerstmis post uit Enge land krijgen: vragenlijsten (in vier talen waaronder Nederlands) waarop zij al hun wensen en verlan gens ten aanzien van hun Engelse gasten kunnen invullen. Op basis daar van stuurt Granada Tele vision adressen van de Engelse families en dan kan de briefwisseling, de afspraken voor de vakan tie pas werkelijk goed beginnen. Het lijkt een aantrekkelij ke vorm van vakantiehou- den die nog goedkoop is ook. Aan hotelkosten valt voor een klein gezinnetje al zeker duizend gulden te besparen. Verder is het een kwestie van vertrou wen. Dat het mogelijk is, bewijzen de leraren die al jaren deze uitwisseling kennen. Aan de bemidde ling zijn geen kosten verbonden. Wie na lezing hiervan er alsnog over denkt een Engelse familie in huis te halen, neme contact op met de NCRV in Hilversum (programma Globaal, postbus 1000). En is men toch te laat. geen nood, want Granada Television en de NCRV zetten gezien het grote succes hun bemiddeling komend jaar zeker door. Nu toch alweer zo'n kleine kwart eeuw zoekt de Stichting Recreatie naar wegen om tot een bredere vakantiespreiding in ons land te komen. De resultaten van dat getob zullen ook volgend Jaar weer pover zijn. Een zeer intensieve drukte wordt verwacht In de periode van 7 tot 23 juli. Iets minder tjokvol maar toch ook nog aanzienlijk druk zal het zijn van 2 juli tot 7 Juli en van 23 juli tot 13 augustus. Een ingrijpen de verandering van dat beeld in de jaren na 1978 valt niet te voorzien. Erg spijtig want de nadelen die de vakantieconcentratie met zich meebrengt zijn niet gering. Dat onderkent ook de „cöordi- natie-commissie vakantiesprei ding bedrijfsleven en onderwijs" die er in een recent uitgegeven brochure op wijst dat Nederland als vakantieland door al die drukte aan aantrekkelijkheid inboet. Gevolg daarvan zou wel eens kunnen zijn, zo waar schuwt de commissie, dat de drukte in zijn tegendeel omslaat doordat alle vakantievierders die er een hekel aan hebben op eikaars lip te zitten naar andere landen vluchten. Ook al door de prijsstijgingen waarmee grote drukte doorgaans gepaard gaat zou zowel het aantal binnen landse als het aantal buitenland se toeristen wel eens sterk kunnen afnemen. Met alle gevolgen vandien voor de rentabiliteit van en de werkgele genheid in de toeristenindustrie. Daarnaast signaleert de commis sie dat vakantie-concentratie een bedreiging vormt van natuur- en recreatiegebieden. Volgens de secretaris van de commissie mr. F.G. Wijnstra zijn „de bouw" en „het onderwijs" de belangrijkste factoren die een effectieve spreiding van de Nederlandse vakanties in de weg staan. Wat het onderwijs betreft wijst hij erop dat alle vakanties van kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs volgend jaar binnen een aaneengesloten periode van acht weken vallen. Te weten de periode 1 juli tot en met 27 augustus. Binnen dat tijdsbestek is natuurlijk wel sprake van enige spreiding. Het voortgezet onderwijs in Noord en Zuid-Holland bijvoorbeeld sluit zijn poorten van 8 juli tot en met 27 augustus, terwijl het voortgezet onderwijs in Zeeland. Noord-Brabant en Limburg van 1 juli tot en met 20 augustus vakantie viert. Maar uiteindelijk vallen alle vakanties van kleuter- basis- en voortgezet onderwijs toch binnen de genoemde acht weken. Dat betekent dat alle ouders met kinderen welhaast gedwon gen worden in die periode op stap te gaan. Een oplossing van dit probleem ziet de heer Wijnstra in een andere indeling van het schooljaar. En wel zodanig dat dit op 1 januari begint. Daaraan gekoppeld zou dan de mogelijkheid kunnen worden geopend tussen 15 mei en 15 augustus naar eigen goeddunken vakantie op te nemen. „Maar de onderwijsdes kundigen willen er niet aan", aldus mr. Wijnstra. die op de lange termijn dat wil zeggen over een jaar of tien een oplossing verwacht van de tendens om het onderwijs steeds meer te individualiseren. Belangrijkste obstakel dat spreiding van de bouwvakvakan ties in de weg staat is de noodzaak om een goede voortgang van de werkzaamhe den te waarborgen. „In de bouw wordt vaak in ploegjes van een man of drie, vier gewerkt", aldus Theo Appels, bestuurslid van de federatie hout- en bouwbonden van het FNV. „Als de werknemers zelf gaan bepalen wanneer zij met vakantie gaan, komt volgens de werkgevers de continuïteit van de werkzaamheden in gevaar. Wij hebben daar begrip voor, maar we hopen toch dat we volgend jaar op één of andere manier met spreiding kunnen gaan experimenteren". Die spreiding zou de verbinding van een vakantieperiode aan een bepaalde regio kunnen inhouden, afgestemd op de schoolvakanties in die regio Dat een oplossing hoe dan ook mogelijk moet zijn bewijst de situatie in het buitenland. Nederland is voor zover bekend het enige land waar de collec tieve bouwvakvakantie bestaat. Een extra probleem het komend jaar is dat ook de vakantie van de mijnwerkers uit het Duitse Noordrijn Westfalen ongunstig valt. Daardoor krijgen de Nederlandse vakantie-centra vanaf 7 juli én deze „kolenpot" én de Nederlandse bouwvakkers te verwerken terwijl met ingang van die datum ook nog eens alle Nederlandse schoolkinderen (tot en met voortgezet onder wijs) vrij hebben Mr. Wijnstra begint na 25 jaar spreidingsmisère zo langzamer hand een beetje moedeloos te worden. Misschien wel terecht. Misschien willen wij Nederlan ders helemaal geen vakantie spreiding. Misschien zijn we gewoon een kluitjesvolk. Naar verwachting zal een recordaantal Nederlandse families komend jaar hun vakantie doorbrengen in een van de vele recreatiecentra die ons land tegenwoordig rijk is. De vraag naar de bungalows in deze centra is nu al ongekend groot. „Er wordt bijna om gevochten", aldus de heer F. W Jansen van NRV-Holiday. In zijn kantoor aan de Haagse Zeestraat ziet hij om in venwon- dering. In het pakket \ten zijn reisorganisatie is het eertijds primitieve zomerhuisje, waar weinig aan te bemiddelen viel, een miljoenenaffaire geworden, die de verhuur van zo'n driedui zend woningen omvat. Wat zoeken al die families in deze centra, waar de verplette rende troosteloosheid van zoveel vaderlandse pensions met bibliotheekboeken en stukgespeelde halmaborden door een toverfee voorgoed zijn uitgebannen? „Een vakantie waarin men zichzelf kan zijn, waarin rust en vertier elkaar niet bijten, en niet in de laatste plaats het comfort dat zij thuis achterlaten", zo luidt het antwoord. De schrandere trendsetters van „Sporthuis Centrum" ontdekten ais eersten dat de Nederlander niet langer genoegen nam met een veredeld kippenhok, een van klamheid druipend schuur tje of een haastig in elkaar geknutseld paviljoentje met meubeltjes van de vendu, een butagasstelletje en een ping- pong-tafel als enige attractie. Zij ontketenden tien jaar geleden een ware revolutie, door de vermaarde stedebouwkundige, prof. Bakema, opdracht te geven een bungalowpark te ontwerpen: De Lommerbergen te Reuver bij Venlo. Thans bezit Vakantie op een boerderij in heuvelachtig Midden-Wales is iets bijzonders. De mensen zijn er vriendelijk en gul. Ze praten zangerig Engels of Wels. Hun dorpen en gehuchten dragen vreemde Welse namen, waarin vaak de letter w voorkomt, die als „oe" wordt uitgesproken Als je per trein naar je bestem ming reist, komt je gastvrouw je ophalen aan het dichtst-bijgele- gen station. Na afloop van je vakantie, brengt ze je weer weg. Je kan van tevoren allerlei afspraken maken. Wie een handje wil uitsteken op de boerderij, zal vanzelf een graag geziene gast worden. Maar je kan er ook heuse schaapher ders ontmoeten of op een geduldige pony door het glooiende groene landschap sjokken. Wandelaars komen er heerlijk aan hun trekken. Vissen (in rivieren en op zee), jagen, zeilen (of leren zeilen) op uitgestrekte vijvers, waterskiën en onder water zwemmen, zijn goedkope plaatselijke ontspan ningsmogelijkheden waarvoor reservering mogelijk is vanuit eigen land. Wie ter plaatse een auto wil huren, kan dit ook regelen voor zijn vertrek. Een en ander is mogelijk, omdat 50 charmante boerinnen van Midden-Wales, die betalen de gasten op de boerderij nemen of een bijgebouw (luisterend naar de bekende Engelse naam „cottage") verhuren aan vakantiegangers, samen een coöperatie gesticht hebben Zij draagt de benaming „Mid Wales Farmhouses" (Boerderijen van Midden-Wales) en zorgt, dat toeristen daar gedenkwaardige vakanties kunnen doorbrengen. Er wordt typiscb-Welse ontspanning (harpmuziek, volksdansen en gezang) op touw gezet en men kan er deelnemen aan Welse maaltijden, waarvoor de stevige Welse boerenkost bereid wordt in open haarden, zoals dat vroeger op alle oude farms gebeurde. De vakantieboerderijen van Midden-Wales zijn verdeeld in drie categorieën. Categorie A Is vrij luxueus (dwz dat de gasten soms een eigen badkamer hebben). Een kamer voor zeven dagen, met ontbijt en avondeten kost dan 60 pond per persoon. Categorie B is eenvoudiger, ook wat het eten betreft. Zeven dagen kosten 40 pond per persoon. Wie zijn eigen potje wil koken, kan een eenvoudig schaapherdershuisje of een luxueuze boerderij huren, met, (in het laatste geval) slaapgele genheid voor 10 personen. Dit valt echter veel duurder uit, want de prijzen schommelen dan tussen 40 en 300 pond per Reserveringsformulieren zijn te verkrijgen op het Britse Nationa le Toerismebureau (British Tourist Authority) in Amsterdam of rechtstreeks bij mevrouw Geraldine Barnes, Cwmllech- wedd Fawr, Llanbister, Powys, LD1 6 UH, Wales. Een schaapherder van Midden-Wales demonstreert zijn kunde. Bij regenachtig weer toch zonnebaden in het solarium „Holding Sporthuis Centrum Recreatie bv" zes van dergelijke parken met in totaal 1500 bungalows. Het grootst is Het Vennenbos te Hapert (52 hectare), waar 495 identieke bungalows staan. De keuken hoeken heten er „kitchenéttes" en huiskamers worden „livings" genoemd. Een woordvoerder van Sport huis Centrum geeft geen geheim prijs met de onthulling, dat het succes op een magische formule berust rust voor de ouders dank zij voldoende recreatie voor de kinderen, tot de televisie deze taak over neemt De ervaring heeft geleerd, dat negentig procent van de gasten zowel jong als oud, het soms zeer uitgebreide terrein nauwe lijks verlaat. Waarom zouden zij ook? Het dienstbetoon omvat immers niet alleen het comfort binnenshuis zoals prima badkamer, openhaard, priveter- ras, zitkuil, centrale verwarming, luxe keuken enz. maar ook vermaak in de directe omgeving van deze burgerman paleisjes. Na een duik in het al dan niet overkoepeld zwembassin kan men de verkwikking van sauna en solarium ondergaan (massa ge op afspraak), kan men tennissen, bowlen, volleyballen, voetballen en het midgetgolfspel beoefenen, paardrijden en fietsen, trimmen, de handen van hele batterijen eenarmige bandieten schudden, elektro nisch ping-pongen, de disco theek bezoeken, soms waterfiet sen, de hond uitlaten in een speciaal voor hem ingericht toilet, het kroost afleveren in een kinderhofje (crèche) of speeltuin, de hulp van een babysit inroepen, boodschappen doen in de supermarkt met ambachtelijke slagerij, roeien, hengelen, aan windsurfing doen, zeilen enzovoorts en als daar tijd voor over blijft slapen in een droombed. Niet alle centra beschikken over de voorzieningen die hier op een rijtje staan, maar overal wordt wel gestreefd naar een maximum aan attracties, waarbij de inwendige mens niet wordt 'vergeten. Zo presenteert een specialiteitenrestaurant in „Het Vennenbos" escargots a la Bouguignonne (gewoon slakken dus), maar kan er ook gegeten worden in een eenvoudiger restaurant, een snackshop, een pannekoekenhuisje of het bowlingcentrum. De hypermoderne recreatiecen tra met hun lawine van ontspan ningsmogelijkheden zijn (zeker verhoudingsgewijs) vaak goed koper dan veel oudere comple xen. Al blijven mensen en kinderen die zijn aangewezen op het hoogseizoen in de strafklasse zitten. En tot het hoogseizoen worden tegenwoor dig bepaald niet alleen de maanden juli en augustus gerekend, maar ook de weken waarin de herfst-, kerst- en crocusvakanties van de scholen vallen. De toename van het aantal tweede en derde vakanties die in eigen land worden doorge bracht is overigens niet onopge merkt gebleven voor de exploi tanten van bungalowcomplexen van oudere datum. Vandaar dat nu in koortsachtig tempo wordt gewerkt aan de verbouw en allerwege verwarmingsspecialis ten en sanitairinstallateurs het bos intrekken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18