oplossing vorige puzzel uueekpuzzel door dr. Pluizer m-M m m medische rubrieki postzegels DENKSPORTEN/HOBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 DECEMBER 19 De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Twaalf gulden vijftig: Mevr. A. Vermeulen. Oostkanaalweg 35a, Ter Aar. Zeven gulden vijftig: Mevr. C.M. Voorn, Atjehstraat 63, Leiden. Vijf gulden: Th. v. Werkhoven. Duinzichtstraat 23, Oestgeest. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. NR. 50 LETTERGREPENPUZZEL In elk vakje dienen 2 letters te worden ingevuld, waardoor woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: Horizontaal: 1 deel v.e. vrachtauto; 3 leniging van smart; 5 kleur; 7 dwarshout aan een wegwijzer; 8 tegenstander; 10 ovale kegelsnede; 12 lichaamsdeel; 13 sa lonmeubel; 15 ademhalingsorgaan; 16 voorzitter v.e. universitaire facul teit; 18 kledingstuk; 19 deel van Afrika; 20 deugniet; 22 bergplaats voor o.a. auto's; 25 lang en slank; 27 betaalmiddel; 28 vezelstof; 29 kandelaar; 31 ronde sneeuwhut der Eskimo's; 33 Ned. omroepvereniging; 34 bekende organisatie (afk.); 36 be vatting; 37 zekere tijdsduur. Verticaal: I revuedans; 2 wreedaard (fig.); 3 eetlust; 4 deel v.e. schip; 6 draag riem; 7 zwavelzure kalk; 9 verlegen; II bedrieglijke slimheid; 12 deugniet; 14 glasachtig mineraal; 15 ontste- kingskoord; 17 vrucht; 18 stad in Spanje; 20 tak van sport; 21 gepant serde gevechtswagen; 23 bevlieging; 24-van kracht zijnde; 26 schandpaal; 28 hoesttablet; 29 rode kleur op het gezicht; 30 na het genoemde; 32 schoolvertrek; 33 uitstapje; 35 li chaamsdeel. In welk(e) antwoord(en) van deze puzzel komt de lettergroep „ST" voor? Oplossingen onder vermelding van „Puzzel 50" vóór woensdagmiddag 12.00 uur opsturen naar: Leidse Courant, postbus 11, Leiden. Zoals ik vorige week voorspelde, zijn de liefhebbers van goed brid gen bij het 7e Caransa-Philip Mor ris International viertallentoernooi volledig aan hun trekken gekomen. Vooral de Europese kampioenen, de Zweden Hans Goethe. Anders Morath, Anders Brunzell en Jorgen Lindquist hebben duidelijk bewe zen dat het winnen van de Europe se titel geen toeval is geweest. Aan de vooravond van het toernooi, vrijdag, overklasten zij niet alleen de Nederlandse senioren en junio ren teams, maar ook de Italianen in de opstelling Garozzo-Franco en Belladonna-Vivaldi werden met liefst 17-3 weggespeeld. Dat ze tenslotte ook het toernooi wonnen verbaasde dan ook niemand, al was de score van 209 uit een maximum van 240 (=87%!) bijzon der indrukwekkend. De tweede tot en met vierde plaats werden inge nomen door de teams van Jeremy Flint, met Rose, Sheehan en Ro- main. Kees Kaiser met Jaap Kok- kes, Bob Slavenburg en Kees Mul der en de Italianen, elk met 164 punten, waarbij de rangschikking bepaald werd door het saldo aan matchpunten. Dat bedroeg respec tievelijk 164, 161 en 157, zodat er aan spanning geen gebrek is ge weest. Voor aanvang van de wedstrijd op vrijdag werd door Herman Filarski de BOLS schoonheidsprijs uitge reikt aan Anders Morath, voor de. volgens de bridgejournalisten, beste prestatie tijdens de Europese kampioenschappen in Helsingor. Die zag er als volgt uit: *7 5 >93 m *H 10 8 6 '109 62 w o B 7 4 1097 7 5 i»A V 7 4 +B 9 532 Spanje bereikte met de noord-zuid spellen een contract van 6 ruiten, te spelen door noord, en ging na de klaveruitkomst geruisloos een down. Het biedverloop met Morath (Z) en Goethe aan het roer was in meer dan een opzicht interes sant. Morath heeft met Flodquist een systeem ontwikkeld dat be kend staat onder de naam Carrot Club (Wortel Klaveren) en degenen die hem in Amsterdam aan het werk hebben gezien, weten nu heel zeker dat deze naam ontleend is aan de kleur van zijn haar! Noord opende met 1 ruiten en zuids 1 SA antwoord kon twee betekenissen hebben. Nadat noord 2 en zuid 3 ruiten had geboden was het een uitnodiging tot een slemcontract, waarna noord met 3 SA een zwak. evenwichtig verdeeld spel aangaf. Via de controlebiedin gen 4 klaveren (zuid) - 4 harten - 4 schoppen legde noord aan in 6 ruiten. Nu is op Europese kam pioenschappen de „alert" regel van kracht, hetgeen inhoudt dat de partner van degene die een con ventioneel bod doet, op tafel moet kloppen om de tegenstanders op de conventie te attenderen en de gelegenheid te geven naar de be tekenis te informeren. Aanvankelijk interesseerde het de Spanjaarden niet veel, maar na het 4 klaverbod werd west actief en vroeg wat dat dan wel betekende! Om zijn klaver heer te beschermen bepaalde Mo rath daarop het eindcontract op 6 SA. West kwam uit met harten 2. het geen de hartendistributie onthulde en zuid nam in zijn hand. Hij ging met ruiten naar noord en sneed met succes op schoppenheer. Hierna werd de ruitenkleur afge draaid, waarop zuid een schoppen en west twee klaveren afgooiden. Een tweede snit in schoppen volg de en toen hierna schoppenaas werd gespeeld zat west in de nes ten. Hij besloot klavervrouw af te gooien, maar Morath vervolgde toen met klaver 10 voor wests aas en maakte het contract via een klaverslag en de hartens. In de laatste uitgave van de „offi cial Encyclopedia of Bridge" zal men de namen van deze Zweden vergeefs zoeken, maar in de vol gende zullen ze zeker niet ontbre ken. Het Blue Team lijkt een waar dig opvolger te hebben gevonden. door C. J. de Feijter Op het moment dat dit wordt ge schreven zijn nog niet alle oplos singen voor de pionnenopgave binnen. Maar de oplossing zélf kan al wel worden geplaatst. Zoals u weet gaf meester Vonk de partij in de hieronder afgedrukte stand op. Zoals hij in de bespre king er na zei, had hij gemeend, dat ik die drie pionnen op de koningsvleugel kon tegenhouden, maar daarbij gezien dat zijn ko ning mijn pionnen niet kon tegen houden. Nu is dat wel waar, ik kan onder omstandigheden doorbre ken, maar hij had zich èèn zet verteld met de snelheid van zijn eigen pion van a6. die, wanneer ik doorbreek een vrije baan op de b-lijn krijgt. Hier is nog eens de stand, na mijn laatst gespeelde zet: (Zie diagram nr. 1) Wit: Kg3; pionnen: a2, b4, d4 Zwart: Ka8; pionnen: a6, f5, g5. h5 De zwarte koning moet zo snel mogelijk gaan naar het veld c6, want als hij zich daar kan handha ven. is er van doorbreken van de witte pionnen geen sprake: 1 Kb7 2 a4. Kc6 3. a5. De witte pionnen zijn gestopt, maar zwart heeft géén zet met zijn koning meer. want dan kunnen de witte pionnen wel naar dame doorlopen. Maar zwart heeft nog een goede zet en wel: 3g4. Er moet volgen: 4. Kg2. f4 5. Kf3, (In dien: 4h4 dan: 5. Kh3, 5f4 6. Kg4, h4f 7. Kf3, h3 8. Kg4. en nu zijn de zwarte pionnen even gestopt en moet zwart toch wel een koningszet doen. En er is een goede zet, die weliswaar de witten pionnen in de gelegenheid stelt door te lopen, maar ook de a-pion gaat dan mar cheren. Bij het beste spel van wit diagram nr. 1 komt die zwarte pion dan net op tijd op b1 aan. en ontstaat er een eindspel van dames waarbij zwart nog steeds in het bezit is van zijn drie pionnen op de koningsvleu gel. Laten we eens zien wat daar uit voortvloeit: 8Kc7 9. b5, ab5. 10. d5. b4 11. a6. b3 12. d6f!. Dit is het beste voor wit: 12. Kd6: 13. a7. b2 14. a8D, b1D. Het lijkt nu een onmogelijke opga ve voor wit om dit te houden, maar de zwarte koning staat aan reek sen schaakjes bloot. Wanneer wit met schaak op g4 kan slaan is het remise. Zónder schaak is het direkt voor wit verloren. Ik laat dat zo dadelijk zien: 15. Dd8|, Kc6 16. Dc8|, Kd5 17. Dd7f. Na: 17. Dg4:?. Dg1f loopt een van de zwarte pionnen door. De zwarte koning kan dus niet over de vierde rij komen als wit dan op g4 met schaak op g4 kan slaan. Omdat zwarts koning niet over de b-lijn kan gaan vanwege de dame op b1 is: 17Ke5 nog het beste. 18. De7|. Kd4 19. Dd6t. Kc4 20. Dc6f. Kb3 21. Dd5f, Kb2 22. De5f!. en „eeuwig" schaak. Nu moet u maar eens proberen diagram nr. 2 met een betere pionnenconstellatie voor zwart op de koningsvleugel een stand te vinden die méér voor zwart belooft. 3. Kc7 4. Kg2, g4 5. Kg3. Kc6 komt uit op de vorige variant. 3. f4t 4. Kf3, h4 5. Kg4,maakt het voor zwart niet beter. Maar er is nog een variant die de zwarte pionnen verder doet oprukken: 3. g4 4. Kg2, f4 5. Kf2. h4 6. Kg2!. (Dit in tegenstelling tot de boekjes-variant 6. Kg1. waar wit wint als er naast zijn koning slechts de drie zwarte pionnen op het bord staan (dus ook zonder de zwarte koning!) 6Kc6 7. Kg1!, g3 8. Kg2, (Als de f- of h-pion doorloopt gaat de koning vóór de oprukkende pion staan en dan staat de witte koning zódat onder omstandigheden de witte dame op a1 of c1 kan worden geofferd wegens pat een extra resource voor wit.) 8Kc7 en nu kan wit weer doortreken op de andere vleugel en ontstaat weer een stand met wit als schaakbiedende partij. De pion op f4 valt ten prooi aan de witte dame, wit houdt ook dan remise. Probeert u maar eens de winst er uit te slepen ik voor spel u een langdurige kwelling zonder resultaat. Meester Vonk was tot de zelfde overtuiging geko men en als die het niet weet Waar de prijsjes terecht komen, hoort u een volgende keer. Ik heb genoeg van dit eindspel! Problemen met twee oplossingen zijn inkorrekt en komen dus in de prullebak terecht. Er zijn echter ook problemen met twee of meer oplossingen die bewust zijn aange bracht. Natuurlijk moet dat dan bij de opgave worden vermeld. Zoiets is alleen te rechtvaardigen als tus sen de oplossingen een innige samenhang aanwezig is. Nu kan ik u wel proberen wijs te maken, dat het onderstaande probleem aen tweezet was, waarin later een ne venoplossing werd ontdekt, maar dat is hier toch niet het geval. Probleem van dr. W. Speckmann. DSZ 1956, derde prijs. (Zie diagram nr. 2) Wit: Ke8. Th7, Lh5. Pc8; pion: a7 Zwart: Ka8, Ph2; pion: b7 Wit geeft op twee manieren mat in drie zetten. Het spel van wit is er in beide oplossingen op gericht die pion van zwart weg te lokken. Dan kan de loper of het paard mat geven. De eerste oplossing begint met de toren: 1. Th7-h6, Ph2-f3 2. Th6-a6!. om het mat door het paard te ontgaan moet nu wel volgen: 2. b7xa6 3. Lh5xf3,mat. De andere oplossing luidt: 1. Lh5-e2l, 2. Ph2-f3 2. Le2-a6!. en omdat nu mat met de loper dreigt, moet de loper er af: 2 b7xa6 3. Pcö-b6, mat. U ziet dus, dat deze wijze van probleem- komponeren al in 1956 tot een prijstoernooi leidde! Oploswedstrijd (6) m "1 H p f «f Ji jilji P vl I II O jS J1L SKLIAROV U moet direct naar het eerste dia gram kijken, een studie uit de keuken van jeugdwereldkampioen Skliarov. Wit forceert winst luidt de opdracht. Het is duidelijk dat de clou is hoe de damslag naar 4 te maken. Welnu, de winstgang van Skliarov is heel knap. U moet maar eens even zoeken, aan het eind van deze rubriek vindt u de oplos sing. Dan gaan we weer over naar de oploswedstrijd, die nog de gemoe deren danig bezighoudt. Ook in de vierde ronde weer bijoplossingen, maar zo niet bij de problemen 9 en 10. die bleken gaaf. Eerst daarvan de oplossingen: nr. 9: 24-19 13x44 23-19 14x12 20-14 16x18 14x3 12x21 en 3x2. nr. 10: 49-43 38x49 47-42 36x38 46-41 49x35 39-33 28x39 37x28 22x33 19-13 35x46 13x2 33x24 en 2x5. De problemen van de zesde ronde komen uit de oude doos, maar zijn daarom niet minder aantrekkelijk. Nummer 11 is van Fritz, nummer 12 van A. P. de Zwart. Beide problemen zijn vermoedelijk in het begin van de jaren veertig ge maakt. En u weet het: oplossingen binnen twee weken naar B. J. i i m m s m s m m m si i i: m s n si s i s r fe n P: FRITZ (nr. 11) Nuys, Laan van het Kwekebos 471, Emmen. Dan nu nog de oplossing van de studie van de Rus Skliarov. De eerste zet 33-28 ligt voor de hand. zwarts antwoord 13-19 eveneens. En nu de verrassende afwikkeling A. P. DE ZWART (nr. 12) 36-31 26x46 34-29!! 24x31 38-33 46x28 33x4. En een eindspelletje tot slot 31-36 4-10 23-29 10-46 16-21 46-37 met op 21-27 37-14 27-31 (op 29-33 39x28 36-41 28-22) 14-31 en op 21-26 37-46 26-31 en 46-32. Prachtige winst. Geneesmiddelen uit de natuur leder middeleeuws klooster be schikte over een kruidentuin waarin geneeskrachtige kruiden gekweekt werden. Men was toen uitsluitend aangewezen op wat de levende natuur aan geneeskracht te bieden had. Pas later, bij de opkomst van de scheikunde, ging men er meer en meer toe over geneesmiddelen langs chemische weg te maken, met het gevolg, dat de natuurgeneesmiddelen een beetje op de achtergrond zijn geraakt. Niettemin bestaat de wetenschap van de natuurgeneesmiddelen nog steeds. Het is de farmacognosie en deze houdt zich niet meer alleen bezig met geneesmiddelen die uit planten gewonnen worden. Ook dierlijke produkten, zoals hormo nen en bepaalde soorten vaccins en de antibiotica, die door schim mels gefabriceerd worden, liggen op het terrein van de farmacogno sie. Veel deskundigen zijn van mening, dat de landen van de derde wereld veel baat kunnen vinden bij de vooruitgang van de farmacogno sie. gezien de grote schat aan bekende en onbekende genees krachtige kruiden, die zich in de landen van de derde wereld be vindt. Tot die deskundigen behoort de Leidse hoogleraar in de farma cognosie, prof. dr. A. Baerhem Svendsen. Zijn Leidse collega, prof. drs. J. Polderman, farmaceu tisch technoloog, ziet dat heel wat somberder in: „Farmacognosie is zekerniet de aangewezen weg voor hulp aan de landen van de derde wereld". Een van de grote problemen is. dat de Westerse farmaceutische indus trie de grote behoefte aan genees middelen in de derde wereld eco nomisch nauwelijks interessant vindt. Deze industrie verdient nu eenmaal meer aan de verfijning van medicijnen die zijn afgestemd op de Westerse welvaartziekten dan aan moeizaam onderzoekwerk naar middelen tegen typisch tropi sche ziekten. Hoe weinig er jaar lijks op de gehele wereld wordt uitgegeven aan onderzoek op het gebied van tropische ziekten ver woordt de WHO aldus: „Niet meer dan de kosten van de bouw van een paar kilometer autoweg". Niettemin putten malaria, bilharzia (botwormziekte. door slakken over gebracht) en filariasis (draadworm- ziekte) hele volksstammen uit. In de laatste dertig jaar zijn voor deze ziekten geen nieuwe geneesmidde len gevonden. Tropische ziekten zijn voor de industrie geen aan trekkelijk investeringsobject. Voor andere ziekten zijn vaaky werkzame middelen voorhand t zoals voor lepra, maar die bereik j de patiént maar heel moeizaam in het geheel niet. Wat dat laatste betreft doet i Nederlandse stichting IDA (Inti national Dispensary Associatio goed werk. Deze stichting koq ten behoeve van de derde werd op de farmaceutische wereldmai goedkope (dump)grondstoffen evenals eenvoudige apparalu i waarmee men in de betrokken la f den zelf medicamenten kan proój- ceren. Er komen op aarde zo'n half r» joen soorten planten voor en da; van is nog maar een fractie onó zocht. Nu zijn de onderzoekmetfi den in de laatste jaren geperfecti neerd en men is thans in staat i natuurstoffen uit planten te isol ren en de chemische struktuurt' bepalen. Maar het blijft zoekeil naar de naald in de hooiberg. Op een symposium in Leiden waaraan ook vertegenwoordigen: uit de derde wereld deelgenomrj hebben, zijn onlangs de prok men betreffende de farmacognt aan de orde geweest. De fan cognosten hebben toen een a aanbevelingen geformuleerd, wav in onder meer werd vastgestel! dat een snelle inventarisatie v het gebruik van traditionele g neesmiddelen in de derde v van groot belang is en dat de va oudsher aanwezige kennis moe worden gebundeld en door voudig onderzoek moet woré getoetst. Mogelijk kunnen er I ook kleine plaatselijke industri» worden opgezet voor de venw- king van geneeskruiden, een orf- wikkeling die al op grote schai in India plaats heeft. De Belgische Posterijen hebben op 5 december een bijzondere serie met toeslag in de verkoop ge bracht. Deze serie van vier zegels heeft als motto „Solidariteit". Op een zegel van 5 fr. plus 2.50 fr. ziet men een afbeelding van Al- bert-Edouard Janssen (1883-1966). Janssen heeft diverse funcites be kleed in het financiële leven van België en was ondermeer directeur van de Nationale Bank van België, en voorzitter van het Financieel Comité van de Vereniging der Na ties. Hij staat dan ook afgebeeld tegen een achtergrond die een beeld geeft van zijn financiële acti viteiten. De tweede zegel in deze serie heeft eveneens een waarde van 5 fr. plus 2.50 fr. en toont het portret van Joseph Wauters (1875-1929). Naast vele activiteiten op politiek en sociaal gebied werd Wauters in 1910 directeur van het dagblad „Le Peuple". Het portret van Wau ters werd dan ook afgebeeld tegen de voorpagina van dit dagblad. Jean Capart (1877-1947) is afge beeld op een zegel van 10 fr. plus 5 fr.. Van zijn hand verschenen talrijke publicaties over archeolo gie en Egyptische kunst. Bij de ontdekking van het graf van Toet- Ankh-Amon vergezelde hij in 1923 koningin Elisabeth naar Egypte. Op de achtergrond ziet men dan ook voorstellingen die op zijn ken nis van Egypte betrekking hebben. Solidariteit in België m ixijuft: ras Lc i i '■"f i'«j4r)l*IH-U?)l,l '1: '':1 1 ;y v laitspn lunar «tulfl-BmiHitT j Tot s[ot in deze reeks een zegel van èveneens 10 fr. plus 5 fr. Hierop ziet men het portret van de Belgische componist August de Boeck (1865-1937). De te Merch- tem geboren componist was on dermeer directeur van de toenmali ge Muziekacademie te Mechelen. Het portret van De Boeck staat afgebeeld tegen de achtergrond van de compositie „Het kersken van te lande". De tekeningen voor de zegels werden vervaardigd door P. Doeweerdt en het drukken werd verzorgd door de Zegeldrukkerij te Mechelen. De zegels blijven in de verkoop tot en met 28 februari 1978. Oök onze zuiderburen brachten een Kerstzegel in de roulatie, en wel op 14 november j.l. De zegel heeft een waarde van 5 fr. en toont een fragment van een schilderij van Rogier van der Weyden. Het ontwerp was van J. Malvaux en de zegel werd gedrukt in de kleur vermiljoenrood. Op 28 november verschenen twee zegels van het type M. H. Elstrom met het portret van koning Boude- wijn. De waarden zijn 16 fr. (groen) en 40 fr. (grijsblauw) Dit jaar viert de Zwitserse stichting „Pro Juventute" haar 65-jarig be staan. Ter gelegenheid van dit feit heeft de bekende bloemenschilde- res Anne Marie Trechslin een serie van vier zegels ontworpen die ro- zensoorten als motief hebben. Achtereenvolgens nu de waarde en toeslag en de afgebeelde roos: 20 rp. en 10 rp.: Rosa foetida bicolor; 40 rp. en 20 rp.: Rose a Parfum de l'Hay, 70 rp. en 30 rp.: Rosa foetida persiana en tot slot 80 rp. en 40 rp.: Rosa centifolia muscaso. Het drukken van de zegels werd verzorgd door Courvoisier SA, te La Chaux-de-Fonds in Zwitserland. Tot de landen die Kerstzegels in omloop hebben gebracht behoort ook" Noorwegen. Hier verscheen een serie van drie zegels met als thema „De Bijbel van Aslak". Om streeks het jaar 1450 verkreeg Aartsbisschop Aslak Bolt, destijds bisschop van Bergen, door ruiling een bijbel die later bekend zou worden als „De Bijbel van Aslak". Deze bevat de volledige bijbeltek sten in de latijnse vertaling en is het enig bestaande manuscript in zijn soort dat geheel intact be- .waard gebleven is uit de middel eeuwen. Iedere tekst is verlucht met miniaturen in goud en vele kleuren. Oe miniaturen die op de zegels werden afgebeeld zijn: ..Da vid met de klokken" (80 ore), „Zin gende kloosterlingen" (100 ore) en „De Heilige Maagd met het Kind" (125 ore). De „Bijbel van Aslak Bolt" werd waarschijnlijk in De natuur kan ons nog veel te bieden hebben aan potentiële grondstoffen voor geneesmiddelen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12