Tariefsverhoging kabeltelevisie valt slecht bij raad Oegstgeest Veel grond reserveren om stagnatie in woningbouw te voorkomen Overdracht Lohman- orgel besluit restauratie van het Witte Kerkje Weer gekibbel over CD A-pamflet Statenlid stelt vragen over sluiting vuilstort in Noordwijkerhout OPSCHUDDING IN RAAD VOORHOUT REGIO leidse Courant vrijdag 16 december 1977 rAGIPIA 4 Dierenshow ii Noordwijks dorpshuis NOORDWIJK - Wil van d< Zalm sleepte gisteravond wisseltrofee voor het mooi: konijn weg van de jaarlijks* clubshow van de Noordwijks* Pluimvee- en Konijnenfokkers vereniging. Katwijker L. A. Kreft had de mooiste sierduif de fraaiste postduif was eigen dom van A. A. van Duyn. D« winnende dieren staan met hon derden soortgenoten tot mor genavond tien uur opgesteld het dorpshuis De Kuip Noordwijk. OEGSTGEEST De plotseling door Multivi- sie voorgestelde tariefsverhoging voor een abonnement op de kabeltelevisie in Oegst geest is bij de gemeenteraad gisteravond uitermate slecht gevallen. „Men is nauwe lijks gereed en er komt al een verhoging" zei raadslid Van Hazel (CDA). De CDA-frac- tievoorzitter drs Van Veen merkte wat later op: „Ik voel me gepakt". Burgemeester Eysin- ga kon het verzet tegen het voorstel tot verhoging niet aanhoren en verliet de raads zaal. Later verontschuldigde hij zich hier voor, met de opmerking dat drie dagen ver gaderen (de afgelopen dagen over de begro ting *78) wel wat teveel van het goede was geweest. „Het gaat om het principe én over de manier waarop dit voorstel ter tafel is gekomen", zei raadslid Van Hazel. „We moeten hierover rustig kunnen overleggen. Eerst in de commis sie, en pas later in de raad", concludeerde hij. Het college verdedigde het voorstel door vast te stellen, dat Multivisie de nieuwe tarie ven al op de ponskaarten had aangebracht De PvdA deed daarop ook een duit in het zakje door op te merken, dat dit natuurlijk geen verdediging van een voorstel was. De WD-er Plate kwam met een tussenvoorstel, om de verhoging te accepteren, maar de bezwaren tegen de handelwijze wel kenbaar te maken. Dit compromis vond geen genade in de ogen van de raadsmeerderheid. Besloten werd dan ook het voorstel aan te houden. De raadsagenda was gisteravond nogal vol. Raadslid Kakebeeke (CDA) sprak zijn blijd schap, uit over het verdwijnen van het auto kerkhof aan de Wassenaarseweg, opdat thans een fietspad naar Rijnsburg kan worden aan gelegd. In grote lijnen ging de raad akkoord met voorstellen aangaande de voorlichting vanuit de gemeente. Ook het voorstel tot het toelaten van „bescheiden bebouwing" rond de zgn. „put van Menten" aan de Trekvaartweg werd door de raad aangenomen. BURGEMEESTER KRET VAN SASSENHEIM SASSENHEIM De gemeente Sassenheim is het niet eens met een aantal zaken zoals die opgenomen zijn in het ontwerp streek plan Zuid-Holland West. Met name op het gebied van de woningbouw, het verkeer en de plaats waar in Sassenheim bepaalde bedrijven gevestigd moeten worden, ver schilt Sassenheim van mening met het col lege van Gedeputeerde Staten. In dè raadsvergadering van dinsdag, die voor een belangrijk deel over het streekplan handelde, zei de fractie van Progressief Sassenheim dat van de 1510 woningen die er tot 1990 gebouwd zullen moeten worden, er ongeveer duizend op nieuw bouwterrein moeten komen. Uitgaande van ongeveer 33 woningen per hectare, betekent dit, dat voor deze woningen maximaal dertig hectare grond nodig is. Het voorstel van het college van B. en W. luidde echter om in het streekplan vijfenzeventig hectare grond voor de woningbouw op te nemen. In het vooront werp van het streekplan was hierover vijftig hectare opgenomen en gezien het feit dat er slechts op dertig hectare wordt gebouwd, acht de PS-fractie die vijftig hectare ruim schoots voldoende. De progressieven vonden het daarom niet juist het grondgebied ten noorden van de Carolus Clusiuslaan/Van Pallandtlaan voor woningbouw te reserve ren. Ten westen van de bebouwde kom van Sassenheim zou het ontwikkelingsgebied van het dorp dan kunnen worden uitgebreid. Met de PS fractie eens was het CDA-raad- slid Van der Plas, die nog eens inging op het feit, dat de agrarische functie van de bollenstreek zoveel mogelijk gehandhaafd moet blijven en dat daarom niet teveel grond voor woningbouw gebruikt moet wor den. In zijn antwoord, zei burgemeester Kret dat men een streekplan geenszins mag verwar ren met een bestemmingsplan. Het streek plan moet gezien worden als een toetsings plan van de gemeente, zodanig dat de be- stemmingsplannnen die de gemeente maakt in het streekplan zullen moeten passen. Der halve is het nuttig om veel grond voor de woningbouw te reserveren zodat men later niet bij bestemmingsplannen de moeilijkhe den kan krijgen dat er wel grond voor woningbouw beschikbaar is, maar dat deze in het streekplan een andere bestemming heeft, zodat er niet gebouwd kan worden. De kans dat Sassenheim door het opnemen van zoveel bouwgrond in het streekplan, opeens erg veel huizen zou moeten gaan bouwen, vond Kret niet groot. Sassenheim is aangewezen als gemeente die alleen de woningbehoefte van de eigen bevolking moet kunnen opvangen. Zoiets wordt geens zins van de ene dag op de andere veranderd. Als er meer grond dan er reëel nodig is in het streekplan wordt opgenomen, behoeft Sassenheim nooit bang te zijn voor stagnatie in de woningbouw. Kret wees erop dat tussen het plan Teijlingen en de bouw van de huizen aan de Hoekstraat, alsmede de Parklaanflats, maar liefst twee jaar verstre ken was. Hierdoor zit Sassenheim momen teel in een inhaalperiode. Voorts deelde de burgemeester mede dat men zich ervoor moet hoeden de woningen in reconstructie plannen als nieuwe woningen mee te tellen. Dat is niet juist, omdat die woningen in de plaats van oude woningen komen. Het reser veren van veel grond zou bovendien een goed middel zijn om grondspeculatie en vertragingen door onteigeningsprocedures tegen te gaan. Met dit betoog van Kret kon de gehele raad, uitgezonderd de PS-fractie en Van der Plas zich verenigen. Verkeer Volgens de WD'er Horstman leeft het streekplan van de tegenstrijdigheden en on nauwkeurigheden. Zo wordt bijvoorbeeld met geen woord gerept over de te verwach ten geluidshinder van de Schipholspoorlijn. Ook staat in het streekplan dat Sassenheim reeds in het bezit is van een woonwagen kamp. Iets dat pertinent onjuist is. Eens was Horstman het met de verkeersvisie van het college, zoals dat in het bezwaar schrift zal worden neergelegd. Deze visie komt erop neer dat een omleid ingsweg ten westen van Sassenheim zal moeten worden aangelegd, om de dorpskern minder zwaar met verkeer te belasten. Zulks zou moeten gebeuren als de door gedeputeerde staten voorgestelde herstructurering van de Van Pallandtlaan en de Carolus Clusiuslaan niets oplost Horstman vond dat de tekst nog aangevuld moest worden met een eerder door de WD gedaan voorstel om de aanslui ting van de provinciale weg op Rijksweg 44, door middel van een volledig nieuw systeem van aan- en afvoerwegen met gebruikma king van bestaande viaducten bij de Ring vaart te verbeteren. Burgemeester Kret vond het beter om dit aspect achterwege te laten, omdat het bezwaarschrift wat betreft het verkeer helemaal ongeldig zou worden, als de door de WD voorgestelde maatrege len technisch niet haalbaar zouden blijken te zijn. Nieuwbouw nabij de Sassenheimse Hoofdstraat Bedrijven Eens waren de fracties het met het door het college opgestelde bezwaar ten aanzien van de vestiging van bedrijven. Het streekplan meldt dat in Sassenheim een terrein van twintig hectare gereserveerd moet blijven voor de vestiging van aan bollenteelt ver wante bedrijven. In het ontwerp streekplan staat dat dit terrein moet komen tussen de Wasbeeklaan en de Warmonderweg. Volgens het college is het echter beter om het be drijfsterrein te situéren ten zuiden van de Warmonderweg tussen de Rijksstraatweg (het verlengde van de Hoofdstraat) en Rijks weg 44. In dit gebied bevinden zich reeds een fors aantal bedrijfsgebouwen voor de bloembollenexport. Volgens het gemeentebe stuur kan dit gebied het beste worden aan gewezen als regionaal bedrijfsterrein. Bezwaar maakt Sassenheim ook tegen het feit dat bedrijven die reeds in Sassenheim aanwezig zijn zich uitsluitend binnen de zogenaamde ontwikkelingszone voor stads en dorpsgebied mogen uitbreiden. Zulks geeft ernstige problemen. In Sassenheim is in de loop der jaren een aantal bij de bollenteelt betrokken bedrijven in de be bouwde kom ingesloten geraakt. Uitbreiding van deze bedrijven is praktisch niet meer mogelijk en daardoor gebeurt het vaak dat deze bedrijven naar een andere plaats in de gemeente, waar nog wel ruimte is, en die speciaal voor bedrijven is ingericht, worden overgebracht. Dat de bedrijven in de ge meente kunnen blijven is belangrijk, omdat ze vaak erg plaatsgebonden zijn en een belangrijke functie in de plaatselijke werk gelegenheid vervullen. Zo zijn een aantal in de bebouwde kom ingesloten bedrijven na bij de Zuiderstraat gesloopt en elders weer opgebouwd. De ruimte die vrijkomt door de sloop van dergelijke bedrijven kan dan weer met succes aangewend worden voor de wo ningbouw. Als in de toekomst deze bedrij ven alleen nog maar in de voor Sassenheim aangegeven ontwikkelingszone mogen wor den gebouwd, is de kans groot dat ze over een aantal jaren weer door woonhuizen zijn omsloten en dat alle moeite voor niets is geweest. Het college wil daarom niet dat het gebied tussen de Wasbeeklaan en de War monderweg, zoals in het streekplan staat, uitsluitend bestemd wordt voor aan bollen teelt verwante bedrijven, maar dat er een plaatselijk bedrijfsterrein komt, voor alle soorten van bedrijvigheid. Zulks zou ook goed overeenkomen met de huidige situatie, daar er nu al een grote vleeswarenfabriek staat. Het bedrijfsterrein zou dan primair bedoeld moeten zijn voor de bedrijven die in het dorp zelf geen uitbreidingsmogelijkhe den meer hebben doordat ze ingesloten zijn geraakt. NOORDWIJKERHOUT Met het overdragen van het Lohman-or- gel aan de Gemeente der Nederlands Hervormde Kerk (vanavond om 20.00 uur) wordt de restauratie van het Witte Kerkje officieel afgerond. De plannen voor de restauratie dateren al vanaf 1959. De gelden en subsidies (met name van Mo numentenzorg) kwamen echter niet los. Vanaf die tijd zijn er echter steeds collectes gehouden om alvast een fonds te vormen. Eerst in 1972 kwam het ministe rie van CRM met een toezeg ging. Hieraan was wel de voor waarde verbonden, dat de res tauratie niet hoger mocht uitval len dan 350.000,-. Het ministe rie zou dan voor 175.000,- in de kosten bijdragen. Bij een be spreking op het ministerie om meer geld ter beschikking te krijgen, kreeg men in eerste in stantie nul op het rekest. De Kerkvoogdijraad werd naar huis gestuurd met de zinsnede: „Moed wordt beloond." Hieruit putte men genoeg moed om met medewerking van architect Kru- ger en aannemingsbedrijf Huur man aan de restauratie te begin nen. En die moed werd inder daad beloond, want het ministe rie kwam later met aanzienlijk meer geld over de brug. Het verschil werd ondermeer bijge past door de verkoop van wei landen en de oude pastorie (wel ke nu dienst doet als „Open house".). Het eigenlijke werk startte in februari 1974. Tijdens de werk zaamheden werden verschillen de interessante ontdekkingen gedaan. Er werd een grafkelder onder de houten vloer blootge legd, die nu open gelaten is. Verder werden verschillende grafstenen ontdekt, die ver werkt werden in de huidige pla vuizen vloer. Het interessantste was echter de ontdekking van nissen in de gevels. Deze nissen zijn nu bewaard gebleven. De kenners zijn het er nog niet over eens, waartoe deze nissen dien den. De ene groep houdt het erop dat het schietgaten waren, terwijl de andere groep het houdt op zogenaamde melaatse nissen (melaatsen konden zo van buitenaf de dienst volgen). De grootste tegenslag onder vond men met het dak. Aan de buitenkant bleek dit totaal ver rot, zodat een geheel nieuw dak met leiden moest worden ge bouwd. Op 13 juni 1975 werd echter deze fase afgerond. Tijdens de restauratie van het gebouw bevond het orgel zich in gedemonteerde toestand in de kelders van het gemeentehuis. Monumentenzorg wilde dit Loh- man-orgel uit 1840 graag behou den zien, maar kon geen subsi die leveren voor de restauratie ervan. De Hervormde gemeente nam daartoe de taak op zich om zelf de gelden daarvoor te vin den. Eind 1974 startte zij met de orgelpijpactie. Deleden werden in staat gesteld een orgelpijp te kopen, waarvoor zij een certifi caat kregen. Dit werd een enorm succes, want het bracht 46.000,- op. Volgens werd in maart 1975 een kerkveiling georganiseerd, welke nog. eens 29.450,- opleverde. Men had de restauratie begroot op 75.000,- zodat men toen kon beginnen met het werk. In ruim een jaar werd dit werk geklaard door restaurateur De Graaf uit Leus den. Dit alles geschiedde met medewerking van organist Klaas Bolt, die vrijdagavond als eerste het gerestaureerde orgel zal bespelen. Toch heeft de Hervormde ge meente nog één wens. Zij hoopt in de toekomst het afgebrande Gothische koor weer te kunnen herbouwen. Momenteel zijn de contouren daarvan zichtbaar doordat de fundering is aange geven met steentjes. Bezuinigin gen en geldgebrek zullen deze wens voorlopig wel een ijdele wens laten zijn. VOORHOUT CD A-fractievoorzitter G. C. G. Borst maakte tijdens de gisteren gehouden begro tingsvergadering gebruik van artikel 20 van het regelement van orde van de gemeente door een verklaring af te leggen die een persoonlijke reac tie inhield op de heer J. Warmerhoven van Ge meentebelangen. Het was een reactie op de woor den van Warmerhoven tijdens de Algemene Be schouwingen, waarin hij een pamflet hekelde dat door CDA-Voorhout huis aan huis was bezorgd. „In de folder", zo sprak Wannerhoven, „noteert het CDA alle belangrijke besluiten op haar naam zonder een woord te reppen over de samenwerk ing met andere fracties." Borst verweet zijn collega gisteren dat hij „in plaats van een algemene beschouwing te houden over het beleid, zijn eigen gebrek aan visie had trachten te verbergen achter een kinderachtige uitval naar het CDA". „Met kreten als halve waarheden en hele leugens probeert de heer War merhoven een goedkoop politiek succesje te ha len", zo stelde de heer Borst „Als de heer Warmerhoven toch het beledigde raadslid wil spelen, is dit niet het gevolg van slecht lezen, maar van kwaadwillig lezen. Meer woorden wil ik niet wijden aan de lachwekkende kreten van de fractie Gemeentebelangen. Andere raadsle den reageerden fel op de woorden van de heer Borst. De heer Gruyter (WD) verwerkte zijn kritiek in een rijmpje: „Het CDA bijt van zich af in felle rede, wij zijn daar nauwelijks mee tevreden", zo stelde hij. De Groot (PPR) vond dat nu duidelijk het bewijs is geleverd dat het CDA vlucht voor discussie. „De heer Borst leest alleen een verklaring voor waar niet over gediscussieërd mag worden". Na een korte schorsing las ook de heer Warmerhoven een korte verklaring voor, waarin hij het gewraakte CDA-schrijven nogmaals hekelde. „Inderdaad we kunnen slecht lezen, wat slecht is geschreven wordt ook slecht gelezen". Wat in het verleden veelvuldig van progressieve zijde is bepleit, schijnt nu toch zijn beslag te krijgen. De commissievergaderingen worden open baar. In de januarivergadering doet het college van b en w hierover een voorsten aal de raad. Ook komen burgemeester en wethouders volgend jaar met een meerjarenplanning. „Voor 1 mei zullen wij een schema opstellen, maar de raad moet helpen om het in te vullen", aldus burge meester M. van de Wouw. Ds. W. de Joode bevestigd in Eben Haèzerskerk RIJNSBURG Dominee W. de Joode heeft gisteravond zijn in trede gedaan in de Eben Hae- zerkerk van de christelijke ge reformeerde kerk te Rijnsburg. De christelijke gereformeerde kerk heeft 6.5 jaar geen predi kant gehad. Ds. W. de Joode is 61 jaar, geboren in Delft. Hij was predikant in Ede, Den Haag-Zuid, Zwaag-Westeinde, Rotterdam en Gorinchem. Het is de bedoeling dat de predikant de pastorie naast de kerk gaat bewonen. Deze dient te worden opgeknapt want al 6.5 jaar heeft er niemand in gewoond. Voorlo pig gaat het echtpaar De Joode elders wonen. Gemeenteleden en verenigingen kunnen dinsdagavond 20 de cember vanaf half acht met de nieuwe predikant kennismaken na de dienst van kerstavond. NOORDWIJKERHOUT - Wim van der Berg, lid van Provin ciale Staten voor de Boerenpar tij heeft aan G. S. schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de toekomstige sluiting van de vuilnisbelt Noordwij kerhout Onlangs besloten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dat met ingang van 1 januari 1978 geen vuil meer mag worden ge stort op de vuilstortplaats langs het Steengrachtkanaal. „De vuilnisbelt is vol", zo stelde het provinciebestuur. „Het vuilaf- voerbedrijf heeft opdracht ge kregen om.uit te zien naar een alternatief'. Voorlopig moet het vuil nu naar Voorhout worden gebracht. Per trein wordt het naar de VAM in Wijster vervoerd, waar het ver-1 der tot compost wordt verwerkt. De land- en Tuinbouwbond toonden zich kort geleden niet erg gelukkig met de situatie. Op de huidige stortplaats betalen de tuinders 8 gulden per kubie ke meter huisvuil, in Voorhout is dat bijna 42 gulden. „De agra riër zal alternatieven gaan zoe ken die landschapontsierend zijn", zo luidde het commentaar van de heer Warmerdam van de LTB. „De tuinders zullen een deel van het eigen land gaan gebruiken voor het storten van afval. Ook omdat een aantal tuinders gewoon niet in staat is om het afval naar Voorhout te transporteren". Wim van der Berg stelde giste ren in zijn vragen dat de verho ging van de heffing tot 42 gul den, voor een groot aantal bloembollen kwekers grote fi- nancieële bezwaren oplevert „Het is beter om de vuilstort plaats open te houden voor tuin ders omdat agrarisch afval mi lieuvriendelijk is en bovendien erg inklinkt", aldus de BP-frac- tievoorzitter. „Agrarisch afval is bovendien een uitstekende voe dingslaag voor eventuele latere boomaanplant. Indien de vuil stortplaats toch gesloten dient te worden is het de taak van de provinciale overheid om te zor gen voor een redelijk alterna tief, waar de tuinders tegen een betaalbaar tarief bollenafval kunnen storten", aldus de heer Van der Berg.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4