ositie van Leber ankelt meer en meer Polisario laat acht Fransen vrij Rome wordt beheerst door neo-rechts geweld Brezjnev opvallend afwezig tijdens parlementszitting brieven lezers Vervroegde vrijwillige pensionering bij PTT 'pi STAAT DER NEDERLANDEN Geen kerncentrale op Maasvlakte JITENLAND LEIDSE COURANT onze correspondent Ami van Vree) ^NN Er komt een parlemen- onderzoek in West Duitsland de omstandigheden, waaron- een groot aantal zeer geheime kumenten betreffende het Duit- leger en de NAVO in handen i de DDR is gekomen. De defen- ommissie van de Bondsdag left hiertoe gisteren besloten. De jU-CSU-oppositie heeft bij mon- I van Helmut Kohl het aftreden de defensie-minister Leber Ëist. Igens Kohl is Leber niet tegen zijn politie- verantwoordelijkheid opgewassen, omdat gedurende anderhalf jaar de groot- epse spionage-affaire heeft gebagatelli- d en verdoezeld en dat ook nu nog doet. bondskanselier Schmidt is volgens de ositie mede verantwoordelijk voor het Ide kabinetsvergadering is gisteren de spionage-kwestie die deze week aan het daglicht is getreden, eveneens aan de orde gekomen. Regeringswoordvoerder Böling zei na afloop, dat bondskanselier Schmidt tot maandag niet op de hoogte is gesteld van de omvang van het schandaal. Helmut Schmidt heeft in de vergadering gezegd, dat hij niet wenst, dat de affaire gekleineerd wordt, wat als een duidelijke hint aan het adres van Leber wordt uitge legd. Over diens mogelijke aftreden is vol gens Böling echter geen woord gerept. Sch midt heeft wel de wens te kennen gegeven, dat de bestaande veiligheidsvoorschriften in de Bondsrepubliek nog eens aan een nauw keurig onderzoek worden onderworpen, bij voorbeeld ten aanzien van de vraag, of een secretaresse over de sleutel van een kluis met geheime dokumenten mag beschikken, zoals in het geval van de spionne Re na te Lutze het geval was. Bijna alle leden van de defensie-commissie, ook van de coalitie-partijen, toonden zich gisteren geërgerd over de uiterst summiere wijze, waarop minister Leber meende hen te moeten informeren over de spionage-af faire. Ook was men verontwaardigd over het feit, dat Leber de pers eerder te woord had gestaan dan de leden van het parlement, de belangrijkste controle-instantie van de de- mokratie. Woordvoerders van SPD en FDP hebben meegedeeld, dat een aftreden van Leber voor hen pas ter sprake zal komen, als de uitslag van het parlementair onder zoek bekend is. Het onderzoek heeft ten doel volledige dui delijkheid te verschaffen over de schade, die de Oostduitse spionage heeft aangericht, waar „lekken" hebben gezeten, waar men onzorgvuldig met de veiligheidsvoorschrif ten is omgegaan, en welke maatregelen zijn genomen om plannen van de Bundeswehr en NAVO te veranderen. In Bonn gonst het inmiddels van de geruch ten over de spionage-affaire, die de grootste in de geschiedenis van de Bundeswehr wordt genoemd. Kranten hebben melding gemaakt van heftige interne strubbelingen op het ministerie van defensie. Zo zou Leber de afgelopen maanden steeds meer aan au toriteit bij zijn hogere ambtenaren hebben ingeboet en steeds minder op de hoogte zijn gebracht van wat zich in de verschillende afdelingen afspeelde. De 37-jarige Renate Lutze. die te zamen met haar man, jarenlang voor de DDR heeft gespioneerd. Zij had om nog niet opgehelderde reden toegang tot alle belangrijke geheimen, én van de Duitse krijgs macht én van de NAVO. Als gevolg van de omvang van deze spionage- zaak is de Westduitse minister van defensie, Leber, ernstig op de tocht komen te staan. ALGIERS/NEW YORK (UPI/AFP) - Het Polisariofront dat strijdt voor de onafhankelijkheid van westelijk Sahara, heeft aangekondigd acht Franse burgers die het gevangen houdt in Algiers vrij te laten. Zes van hen waren technici in het mijncentrum Zouerate in Mauretanië. Ze werden ontvoerd in mei van dit jaar. De twee andere Fransen werden in oktober in dezelfde streek gevangen genomen. Het Polisariofront zegt tot de vrijlating van de Fransen over te gaan omdat het zich bewust is van zijn volledige politieke verantwoordelijkheid en „om zijn zorg de banden van vriend schap. achting en solidariteit met het Franse volk te handha ven. De vrijlating van de Fransen is vooral te danken aan de bemiddeling van Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hij had verschillende gesprekken gevoerd met Hakim Ibrahim Adel, vertegenwoordiger van het Polisa riofront voor externe betrekkingen. Het Polisariofront strijdt voor de onafhankelijkheid van het aan fosfaten rijke gebied in het noordwesten van Afrika, sinds het twee jaar geleden met Spaanse goedkeuring tussen Marokko en Mauretanië werd verdeeld. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Penfriends Corresponding build bridges be tween old and young, different people, thousands miles away. I like on all problems exchange letters. I am also interested in coins and stamps I am ready answer writting to me in French or English (and little Dutch al so). B. Malachi Israël Tel Aviv P.O.B. 1890. Penfriends I am a 27 yearsold Indian. I am a friend of the Netherlands. I would very much like to have penfriends in the Netherlands Letters in English please. Long live Indo-Dutch friendship. Francis Mathews 1-74 WCPM Dandeli (NK) Karnataka ieuwe onlusten p Canarische landen is PALMAS (AP) - In Las ilntas is het gisteren herhaal- malen tot botsingen gekomen ssen de politie en demonstran- i, die de straat op waren ge- an uit protest tegen de dood n een jonge student op het and Tenerife. politie maakte gebruik van langasgranaten en rubberko- s om de demonstranten, die verschillende delen van de ad barricades hadden opge- :ht, te verspreiden, irschillende auto's en winkels irden tijdens dë relletjes be- hadigd. 'anzania Prijst Nederland IaR ES SALAAM (AFP) - De ïanzaniaanse minister van bui tenlandse zaken, Benjamin Mkapa, heeft Nederland dank Miigd voor de ontwikkelings hip aan zijn land, de hulp aan aderde wereld in het algemeen «ti voor de Nederlandse steun aa de vrijheidsstrijders in ZiM-Afrika. De minister zei dit gisteren in Var es Salaam tijdens een diner 'r gelegenheid van het vertrek an de Nederlandse ambassa- eur mr. J. C. van den Berg. ïkapa zei verder dat de hulp an „onschatbare waarde" is 'oor de opbouw van Tanzania „Brits leger een lachertje" LONDEN (AP) Hooggeplaat ste Britse legerofficieren die in IVest-DuitsIand bij de NAVO werken, hebben volgens een be- icht in de Londense „Times" ■an gisteren de indruk dat de lewapening van het Britse le er zo verouderd is en de reser- e-eenheden zo ontoereikend ijn dat de Britse defensie „een achertje" is geworden. )e Times heeft het bericht op e voorpagina van de krant ge- laatst. De legerofficieren die liet bij name genoemd willen rarden, hebben de Times mee- edeeld dat deze faktoren sa- ïen met de slechte betaling het Inoreel van de manschappen anzienlijk hebben verlaagd. Betogers bezetten ambassade Iraanse studenten hebben in Kopenhagen korte tijd de Iraanse ambassade bezet gehouden om te protesteren tegen de onderdrukking in hun land. Een van de bezetters wordt hier gevankelijk door de politie weggevoerd. (Van onze correspondent Frans Wijnands ROME De donkere dagen voor Kerstmis zijn in Rome en andere grote Italiaanse steden zwart van het neo-fascistische ge weld. Vrijwel dagelijks moet de politie in actie komen tegen groepen jongelui die op levensgevaarlijk-baldadige wijze het terro risme bedrijven. Als een soort tijdverdrijf, daardoor tegelijk een felle reaktie oproe pend van het al even luidruchtige ultra linkse front. Een Italiaanse krant, „La Stampa", merkte één dezer dagen bitter op dat de recente commando-acties van jeugdige neo-fascisten „slechts het topje van een ijsberg van zwart geweld" vormen. Alleen de meest opzienbarende gebeurtenis sen komen in de publiciteit, maar het aller grootste deel van de terreurdaden blijft ongenoemd. Rome lijkt overgeleverd aan de neo-fascisten die vrij spel hebben en met verbazingwekkende vrijheid hun onrustver- wekkende activiteiten kunnen uitvoeren. De Romeinse pers heeft in de afgelopen weken onophoudelijk gewezen op de terreur die jonge fascisten uitoefenen. Onder het oog van de politie wordt gemoord en gesla gen; hele woonwijken worden beheerst door aanhangers van het ultrarechtse „Orde en Gezag"-idee, en dagelijks worden anders- en vooral linkser denkende lieden afgeranseld. Vooral de middelbare scholen zijn het toneel van geregelde veldslagen als extreem-rechts en ultra-links elkaar ontmoeten. Spiraalsge wijs stijgt, met name in Rome, de reeks politieke gewelddaden, als in een eindeloze kringloop van actie en reactie. Hoewel na de felle straatgevechten van en kele weken geleden en aantal wij kkantoren van de neo-fascistische partij gesloten is, blijft de politie het verwijt krijgen te weinig hard op te treden tegen rechtse jongelui. Er worden weliswaar geregeld arrestaties verricht, en soms komt het tot een (massa)- proces. maar in veel méér gevallen worden de aangehouden jongelui „wegens gebrek aan doorslaggevend bewijs" snel weer op vrije voeten gesteld. Openlijke tegenstellingen en mutaties in de politietop wijzen op het ontbreken van een duidelijke lijn in deze terreurbestrijding, waardoor Rome in deze dagen voor Kerst mis, verandert in een stad waar het straat beeld beheerst wordt door zwaarbewapende politie-eenheden, door colonnes militaire vrachtwagens en groepen half gemaskerde en bewapende jongelui. De politieke extremisten en extra-parlemen tariërs. zowel van links als rechts, hebben nauwelijks een aanleiding nodig om de straat op te gaan. Er is vrijwel altijd een „gedenkwaardig" moment tevinden in de recente Italiaanse historie om te gaan beto gen. En omdat de stedelijke autoriteiten steeds vaker de grote demonstraties van deze zogenaamde autonomen en extremisten verbieden, ontaarden de manifestaties in harde botsingen met de politie. MOSKOU/BONN (Rtr/ANP) De Russi sche president en partij leider Brezjnev is giste ren niet verschenen op een belangrijke zitting van de Opperste Sovjet, het Russische parlement. Bovendien heeft Brezjnev een ontmoeting met oud kanselier Willy Brandt, die voor vrijdag was ge pland, afgezegd. Onder westerse diplomaten de den onmiddellijk geruch ten de ronde over een mogelijk slechte gezond heid van de Russische lei der. Brezjnevs afwezigheid op de zit ting van de Opperste Sovjet kwam als een complete verras sing. Het was voor het eerst sinds vele jaren dat Brezjnev de opening van de winterzitting miste. Dit was te meer opval lend omdat Brezjnev, partijlei der sinds 1964, pas in mei wa% gekozen tot voorzitter van het presidium, waardoor dit zijn eerste volledige zitting in deze functie zou zijn geworden. was nog in Moskou of ficieel bekend gemaakt dat Brezjnev een zitting van het Centrale Comité van de partij met een lange rede had toege sproken. Maar omdat zittingen van het Centrale Comité achter gesloten deuren plaats vinden, is het mogelijk dat zijn rede door een ander is uitgesproken. Politieke kringen in Moskou hebben de afgelopen weken dui delijk gemaakt dat de ontmoe ting van Brezjnev en Brandt, die voor vrijdag was afgespro ken, van aanzienlijk belang was. Brandt zou naar Moskou gaan als hoofd van de onlangs ge vormde Noord-Zuid-commissie die moet bemiddelen tussen de geïndustrialiseerde landen en de derde wereld over de kwestie van de grondstoffen. Brandt had bij zijn benoeming al ge zegd dat hij graag de Oostblo klanden meer in de discussies over deze zaak wilde betrekken en dit zou onderwerp van zijn gesprek met Brezjnev zijn ge weest. In de Opperste Sovjet maakte minister van financiën Garboe- zov bekend dat de defensiebe groting voor 1978 een totaal be drag van 17,2 miljard roebel beloopt, evenveel als in 1977, maar .•olgens westerse schattin gen liggen de Russische defen sie-uitgaven veel hoger. Veel posten zouden zijn verborgen in andere begrotingen. Een delegatie van de Opperste Sovjet zal van 17 tot 24 april een bezoek brengen aan Den Haag, pregj^ent en partijleider Leonid Breznjev was gisteren niet aanwezig op de belanrijke Nederlandse °Ppariementanërs bijeenkomst van de Opperste Sovjet, het Russische parlement. Zijn plaats, naast premier aan Moskou in augustus 1976 Kosygin (eerste rij midden), die juist zijn stem uitbrengt, was leeg. Foorstel bedrijfsleiding: 'EN HAAG - De bedrijfsleiding van de PTT 'il gaan experimenteren met vrijwillige ver- roegde pensionering van oudere werknemers. De TT vindt dit nuttiger dan de dagelijkse werktijd in de oudere werknemers te verkorten of hen leer vakantie te geven. Een voorstel in die ichting zal binnenkort aan de betrokken minis- ers worden voorgelegd. 'e PTT gaat ervan uit dat de werknemer al op 5-jarige leeftijd moeite gaat krijgen met de eisen het werk aan hem stelt, dat echter niemand oven zijn krachten belast mag worden en dat iieraan dan ook bijzondere aandacht moet worden eschonken. In het rapport „Ouder worden en 'erken" pleit de PTT ervoor functies met gunstige werkomstandigheden te reserveren voor ouderen ie hun eigen functie niet of niet goed meer ankunnen. Extra aandacht is echter nodig, aldus de PTT, voor 60-plussers en met name de vrouwen onder hen; uit een onderzoek is gebleken dat jaarlijks een op de zeven oudere vrouwelijke werknemers wordt afgekeurd. Het werk moet, zo staat in het rapport, worden afgestemd op de capaciteiten van de werknemer en hiermee moet op alle fronten rekening worden gehouden. Verdere verkorting van de werktijden voor 63- en 64-jarigen staat eveneens op het PTT-verlanglijstje. Daarna komt uitbreiding van het aantal vakantiedagen voor werknemers van 61 jaar en ouder. Vanaf 55 jaar, aldus de aanbeveling, mag over werk alleen worden verricht op vrijwillige basis en dan alleen als de bedrijfsarts er geen bezwaar tegen heeft. Ook onregelmatige diensten moeten voor ouderen zoveel mogelijk beperkt worden. Britse liberalen blijven trouw aan Labour LONDEN (UPD - De dertien liberalen in het Britse Lagerhuis hebben besloten hun akkoord met de regerende Labourpartij le handhaven ondanks het feit dat 114 Labourafgevaardigden hebben gestemd tegen evenredi ge vertegenwoordiging bij de verkiezing van de leden van het Europese parlement. Amin nodigt Nederlanders uit naar Oeganda NAIROBI (AFP) President Idi Amin van Oeganda heeft de burgers van Nederland uitgenodigd voor bezoeken aan zijn land om met eigen ogen de ontwikkeling van Oeganda te aanschouwen. In een onderhoud met de Nederlandse ambassadeur in Kenia en Oeganda (standplaats Nairobi), de heer R. H. Fein, zei Amin dat zijn regering alle onkosten van Nederlands bezoek aan zijn land voor haar rekening zou nemen. ADVERTENTIE 8%LENING 10"7"7 PER 1070/1003 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 20 december 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 15 januari aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1979 af vervroegde aflossing is vanaf 15 januari 1988 mogelijk tegen de koers van 103% schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 20 december 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting 19 januari 1978, onder bijbetaling van 4 dagen lopende rente toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs GEDEPUTEERDE STATEN: DEN HAAG (ANP) Op de Maasvlakte moet geen kernenergie centrale komen. Er wonen en werken te veel mensen in de buurt. Dit is de kern van een brief die minister Lubbers van Economi sche Zaken en zijn college Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening vanmorgen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ontvangen. GS wijzen de Maasvlakte als vestigingsplaats voor een kernenergie centrale af, omdat die plaats niet voldoet aan de „planologische vestigingscriteria zoals die zijn opgenomen in het aanvullend structuurschema elektriciteitsvoorziening (ASEV)" De bevolkings dichtheden in de omgeving overschrijden de criteria die in het ASEV wordt genoemd in beduidende mate. merken GS op Zij wijzen er in hun brief nog op, dat er op de Maasvlakte dag en nacht veel mensen werken. GS van Zuid-Holland zijn van mening dat de nu gevolgde procedu re van een planologische kernbeslissing (PKB) voorbarig is. De thermische vervuiling de verwerking van radio-actieve afvalstoffen en de beveiliging van kerncentrales zijn nog niet afdoende opgelost, schrijven GS de ministers. Daarom zeggen zij dan ook geen aanleiding te zien om in hun ruimtelijk beleid op enigerlei wijze rekening te houden met de Maasvlakte als mogelijke vestigings plaats voor een kernenergiecentrale. AMERIKAANSE BOEREN IN STAKING NEW YORK (AP) Een al lang aangekondigde staking van Amerikaanse boeren voor hogere prijzen is gisteren begonnen met het blokkeren van groothandelsgebouwen door tractoren in Texas. Hele steden werden afgesloten in het landelijke Georgia en in Oklahoma City werd er gepost bij graansilo's. Het is nog onzeker wat het effect van de acties zal zijn. Tot op heden wordt er verschillend op gereageerd. Sommige opslagplaat sen sloten, elders ging de handel gewoon door. Ook de prijzen verschilden niet sterk van normaal. De boeren wensen dat de regering hun een prijspariteit garandeert van 100 pet, d.w.z. dat zij een prijs willen die evenredig is aan die van andere produkten ofwel dat hun koopkracht gelijk blijft.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9