telefoontjes BMW deed altijd al spectaculaire dingen met z'n 6 cilinder motor. Buffer tussen justitie en jonge bioscoopgangers Voor de zomer nog dansen le ren? Danscentrum Evert Castelein DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA NIEUWE FILMKEURINGCOMMISSIE: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De nieuwe filmkeuringscommissie vervult de rol van buffer tussen het openbaar ministerie en het jeugdige bioscooppubliek. Dit verklaarde gisteren in Den Haag commissievoorzitter dr. C. Le Nobel. Volgens hem is het openbaar ministerie .aanzien lijk conservatiever* dan de commissie, die erop uit is om jongeren beneden de 16 zoveel mogelijk films te laten zien. Dr. Le Nobel zei .erg ongeluk kig' te zijn met de situatie voor de volwassen bioscoopbezoe kers. De filmkeuring voor vol wassenen is weliswaar afge schaft. maar sedertdien voert het openbaar ministerie een ak- tiever beleid, vooral waar het gaat om pornofilms. In biosco pen met meer dan 50 stoelen mogen geen .harde' pornofilms worden vertoond. De nieuwe keuringscommissie is uitsluitend belast met het beoor delen van films die door de exploitanten worden aangebo den. De exploitant staat het vrij om elke film in vertoning te brengen voor personen van 16 jaar en ouder. Dit kan ertoe leiden dat jongeren in de leef tijdsgroep beneden de 16 jaar veel films niet te zien krijgen. In de praktijk blijkt dit ook te gebeuren. Volgens dr. Le Nobel hebben veel bioscoopexploitan ten een verkeer beeld van de keuringscommissie. De commis sie is dan ook van plan via voorlichtingsbijeenkomsten haar opzet en taak te verduide lijken. Volgens dr. Le Nobel kunnen er echter ook andere motieven zijn om jeugdig pubhek uit de bio scoop te weren. Vooral bij als .moeilijk' aangeduide films kan een exploitant uit vrees voor verveling en luidruchtigheid van jongeren de grens op 16 jaar stellen. De commissie wordt soms ook gewoon genegeerd. Dit gebeur de onder meer met de film .Sol daat van Oranje'. De commissie keurde deze film goed voor per sonen van 12 jaar en ouder op voorwaarde dat één scene zou den worden weggesneden. Het betrof hier een vechtscène waarbij nogal nadrukkelijk een afgerukte voet in beeld wordt gebracht. De commissie achtte deze scène schadelijk voor kin deren tussen 12 en 16 jaar. De film draait nu echter zonder coupures voor personen boven de 16 en het is de bedoeling hem later, zonder de bewuste scène, in roulatie te brengen voor per sonen boven de 12. Dr. Nobel maakte gisteren be kend hoe de commissie gaat opereren. Een belangrijk crite rium bij het beoordelen van films is de „opvoedkundige schadelijkheid' (bijv. rassendis criminatie) en schade voor de gezondheid (roken en alcohol). De aandacht zal niet specifiek gericht zijn op thema's als ge weld en perversie. Zo oordeelde de commissie, dat het geweld in .Soldaat van Oranje' een wezen lijke rol speelt. De commissie, bestaande uit 20 mannen en 20 vrouwen (die in groepjes van 5 een film beoordelen), beschouwt zich niet als censuurorgaan, maar als instelling van welzijns zorg. Dr. Le Nobel constateerde, dat er onvoldoende harde gegevens voorhanden zijn waarmee de uitwerking van schadelijke fac toren op jongeren afdoende kan worden aangetoond. Het in de Verenigde Staten en Engeland vergaarde wetenschappelijke materiaal acht hij niet zonder meer toepasbaar op de situatie in ons land. Le Nobel gaf toe, dat het werk van de commissie niet meer is dan ,een druppel op een gloeiende plaat'. Er zijn meer dingen die geestelijk o zond maken, zei hij. Als voorbeeld van een peda gisch schadelijke scène voer Le Nobel een documentaire Polygoon op over het schoon maken van treinen. Getoonj werd hoe een trein, rijdend do* een wasserette, van buiten wei schoongewassen. De commeij ta ars tem meldde vervolgens, er voor het reinigen van de bij nenkant .gelukkig onze gaste beiders zijn'. Die scène moe eruit. Rassendiscriminatie, vonij. de commissie. Lessen en clubs dal kan bij Evert Castelein in januari starten er weer klubs. voor beginners in verschillende leeftijdsgroepen, nl. van 7 t/m 13 jaar van 14 t/m 20 jaar van 21 jaar en ouder voor gehuwden en onze fijne klubs voor boven de 65 jaar. Inschrijvingen vanaf heden, dagelijks van 19.00 - 22.00 uur en bovendien dinsdag, zaterdag en zondag van 14.00 - 16.00 uur. Katwijk aan Zee: Van der Plas, Secr. Varkevisserstraat 64, 01718-13241/13242. Leiden: Rob Gorris BV, Hoge Ringdijk 278, 071-140697. Hartverwarmende japon met klein boordje en raglanmouw, afgezet met band. en steekzakken. In zwart/rose of zwart/lila. Maten 36 t/m 42 85.- De jonge mode van VROOMS DREESM ANN Een bijzondere ervaring, waarvoor u vanaf dit moment terecht kunt bij de BMW-dealer, die ter ere van de nieuwe 6-cilinder een show voor u organiseert. vanaf f22.951. vanaf f28.792,- Dé 6 cilinders van 1978 Dubbeldekker met BMW 6-cilinder motor. Vestigde reeds op 17 juni 1919 het wereld hoogterecord met 9760 meter. BMW introduceert nu met enige trots z'n allernieuwste 6-cilinder motor. Wié de moeite neemt om in de geschiedenis tè duiken, ontdekt dat de 6-cilinders van BMW gemarkeerd worden door opvallend veel records en overwinningen. De nieuwe M60 motor is gebouwd op deze traditie. Zo sterk zelfs, dat Dr. Ing. Karlheinz Radermacher, hoofd van de Ontwikkelingsafdeling van BMW, verklaarde dat er aan deze 6-cilinder funda menteel niets te verbeteren valt. Compact en robuust. Met zevenmaal gelagerde krukas en nokkenas en een opvallend klein cilinder volume. Daardoor een milieuvriendelijke en soepele verbranding. Kortom, een motor met de elasticiteit en souplesse van de grote BMW 6-cilinder en met een lager brandstof verbruik dan de traditionele BMW 2 liter 4 cilinder motor. De nieuwe 2 liter 6-cilinder motor levert 122 PK bij 6000 t/min. Een nadere kennismaking met de plezierige eigenschappen van deze motor is mogelijk in de BMW 320 en BMW 520 nieuwe stijl, twe'e' van de negentien 6-cilinders uit het BMW-programma. Een korte proefrit maakt dit al heel snel duidelijk. Evenals het evenwichtig weggedrag met meer comfortEn dat, zonder verlies van het bekende BMW temperament

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8