Lisse trekt 1,6 miljoen uit voor renovatie van woningen lenheid noodzakelijk om afbrokkeling te voorkomen' Raad Oegstgeest eenstemmig akkoord met begroting '78 hamers van Koophandel dringen an op snelle aanleg van rijksweg 11 [TEGENSTANDERS WORDEN NIET GEDWONGEN' übilerend Jubilate aar Amsterdams Concertgebouw Aiyi XU AO A-'XJV^XJX»XAJAJXV AOI i SSE De gemeente Lisse begint op rte termijn met de renovatie van 32 oningen aan de Ni co laas Damesstraat bet buurtschap De Engel. De wonin- d zijn eigendom van de woningbonw- reniging "Gerinsbelang". In 1978 jrden 37 andere woningen van de reniging gerenoveerd. Tijdens de gis- ravond gehouden raadsvergadering teerde de gemeenteraad een bedrag n 1,6 miljoen voor de renovatie o de 69 woningen. jeite had de Lissese raad gisteravond et de 12 bewoners van huizen in De igel die tot nu toe afwijzend hebben reageerd op de renovatieplannen van gemeente. De heer W. Rosdorff (Pv- vroeg zich af "of een minderheids- oepering nu niet platgewalst zou wor- n". "Degenen die niet willen dat hun lis gerenoveerd wordt zullen we ook et dwingen. Wel heeft het college goe- hoop dat de weigeraars zich nog llen bedenken. Het is natuurlijk eige- lardig om hier en daar huizen in de ide staat te laten", zo stelde loco-bur- meester A. J. Mesman. verbeteringswerkzaamheden be- aan uit het uitvoeren van achterstallig onderhoud, zoals het vernieuwen van goten, schoorstenen, ramen en deuren. De woonkamers worden aangepast aan de hedendaagse normen. Hèt maken van een uitgebouwde keuken, een dou checel en een extra slaapkamer beho ren ook tot de werkzaamheden. Tenslot te wordt elk huis voorzien van een centrale verwarmingsinstallatie. De maandhuur van de huizen wordt van 93.50 gulden gebracht op 208 gulden. De heer Mesman zegde gisteravond toe nogmaals te proberen om de 12 bewo ners van het buurtschap tot andere gedachten te brengen. "Eventuele toe komstige bewoners lijden anders onder de weigering van de huidige bewoners." Ook besloot de Lissese gemeenteraad gisteravond om een krediet van 1,5 miljoen gulden te voteren aan de wo ningbouwvereniging "Volksbelang" voor de bouw van 18 woningen aan de Heereweg, nabij de Westerdreef. De wo ningen zijn in principe bestemd voor de huisvesting van kleine gezinnen en al leenstaanden. De maandhuur van de woningen is bepaald op een bedrag tussen de 350 en 375 gulden. Zowel de SGP/GPV als de PvdA-fractie hadden enige moeite met de hoogte van het huurbedrag. Met dien verstande dat de SGP/GPV fractie de huur te laag vond en de PvdA-fractie liever een wat lagere huur had gezien. In zijn antwoord stel de de heer Mesman dat de huur vastge steld wordt door de minister van Volks huisvesting en misschien lager zou uit vallen dan in het raadsvoorstel Commissie Met het oog op de culturele belangen in de gemeente Lisse heeft de gemeente raad besloten om een Culturele Com missie in het leven te roepen. In de commissie zullen zes raadsleden zetelen onder voorzitterschap van wethouder mevrouw J. Meulemans-Seelen. De heer Rosdorff stelde voor om een proeftijd voor de commissie vast te stellen. "De culturele commissie moet iets gaan be tekenen en anders moeten de commis sieleden zich herberaden over het doel en het nut van een dergelijke commis sie", zo stelde hij. Het geven van namen aan de straten in het bestemmingsplan "De Graaff" leverde gisteravond enige stof tot dis cussie op. Het college stelde voor om de straten te noemen naar de leden van het koninklijke huis. De namen: Mau ri tsstraat, Frisostraat, Constantijnstraat en Florisstraat vond mevrouw Van Rui ten (PPR) nauwelijks origineel. Zij stel de dan ook voor om het voorstel te verdagen en nog eens te praten over het voorstel van de Lissese historicus Hul kenberg om straatnamen te ontlenen aan de historie van het plangebied. Op het terrein, gelegen aan de Heereweg was tot voor kort een 150-jaar oud bollenbedrijf gevestigd. Pruimenhof De heer H. A. Smit (PCG) vond de door Hulkenberg voorgestelde namen: Kwee- klust en Pruimenhof niet erg in aan merking komen voor de nieuwbouw wijk. "Het gebied is gelegen in een deel van de gemeente waar straten zijn ver noemd naar leden van het koninklijk huis en het ligt voor de hand om deze straten ook zo te vernoemen", zo stelde hij. Loco-burgemeester Mesman verze kerde dat alle mogelijkheden besproken waren en uiteindelijk ging de gehele raad accoord met het voorstel van bur- r en wethouders. De te renoveren woningen in de Nicolaas Damesstraat Tijdens de rondvraag deelde loco-burgemeester A. J. Mes man aan de Lissese raad mede dat b. en w. besloten hebben om de wandelpromenade in de Kanaalstraat defintief te slui ten voor alle verkeer. In de toekomst is het alleen voor bestemmingsverkeer mogelijk om gebruik te maken van de wandelpromenade. Enige tijd geleden was naar aanleiding van protesten van de gevestig de winkeliers besloten om op de wandelpromenade een snel heidsbeperking van 10 km per PROMENADE KANAALSTRAAT DICHT VOOR ALLE VERKEER uur in te stellen. Middels een geconstrueerde slalom was vo rig jaar getracht zoveel moge lijk verkeer te weren uit het tot wandelpromenade gepro moveerde stukje Kanaalstraat. Gebleken is dat de promenade ondanks alle voorzorgsmaatre gelen een doorgaande route bleef voor bromfietsers en au tomobilisten. Naar aanleiding van de opmerking van het pro gressieve raadslid Rosdorff dat „de snelheidsbeperking erg weinig soulaas biedt" deel de de heer Mesman mede dat inmiddels is besloten tot defi nitieve afsluiting. GEMENE VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR NOORDWUK (IRDWIJK „Wij moeten naar meer iliteit in ons vak, zodat dieptepunten |ien worden vermeden. De twee goede jaren zijn snel verleden tijd". Dit e voorzitter P. J. van Went de Noord- e leden van de Koninklijke Algemene niging voor Bloembollencultuur op het in zijn openingsrede tot de gisteren- 1 gehouden vergadering in het „Hof Holland". Omtrent de herstructurering i de organisaties in het bloembollenvak de voorzitter op, dat de overheid jltswaar een aanzienlijk deel van de kos ten van het onderzoek voor haar rekening had genomen, maar wel met de gedachte dat de belanghebbenden in het vak de aanbevelingen in het structuurrapport niet naast zich zouden neerleggen en op de oude voet doorgaan. „Wij zullen gezamenlijk tot een oplossing moeten komen, teneinde de problemen, welke zich zeker zullen aandie nen, het hoofd te bieden". Hoe moeizaam de onderhandelingen binnen de organisaties verlopen, bleek uit een latere discussie in de vergadering. De kersvers gekozen afdelingsbestuurder P. Th Warmer dam drong aan op een uitspraak van de aanwezige leden van Bloembollencultuur Noordwijk of zij bereid waren een hogere contributie te betalen om tegemoet te komen aan de bezwaren van vakgenoten, die tevens lid zijn van een standsorganisatie en dien tengevolge een dubbele contributie betalen. Volgens Warmerdam was het contributie- vraagstuk mede aanleiding geweest tot het afbreken van de besprekingen tussen Bloembollencultuur en de centrale landbou worganisaties. In feite gaat het om de vraag of de leden van Bloembollencultuur bereid zijn wat meer te betalen om één organisatie mogelijk te maken, betoogde het bestuurslid en hij maakte bedenkingen tegen het stand punt van voorzitter Van Nispen tot Panner- den, die gemeend had reeds conclusies te moeten trekken zonder raadpleging van de achterban. Voorzitter Van Went wees er op. dat bij de rondvraag van de algemene ledenvergade ring op 19 december deze kwestie wel ter sprake kan worden gebracht, maar dat voor stellen dienaangaande eerst op de voorjaars vergadering aan de orde gesteld zouden kunnen worden. Hij benadrukte nogmaals de noodzaak om binnen de organisaties van het bloembollenvak tot een structuurwijzi ging te komen. Als men geen afbrokkeling wil van het vak, dan zal het binnen de EEG meer body moeten kunnen tonen. Thans wordt het ondermijnd door tegenstrijdige belangen en van hogerhand gaat men er van uit dat de belanghebbenden in de bollenwe- reld eerst in eigen huis orde op zaken dienen te stellen „Als het maar niet zo wordt, dat de tulp een gulden gaat kosten waarvan de kweker vijftien centen krijgt en de rest naar Den Haag gaat", merkte een kritisch lid op Overigens kon uit de discussie als totaal beeld worden opgemaakt dat de leden van Bloembollen cultuur Noordwijk over het algemeen positief stonden tegen het brengen van meer eenheid in de organisatie van het vak en dat een contributieverhoging geen knelpunt bij de onderhandelingen behoorde ATÏIJK Als het aan de commissie voor onderwijs en ryrt/jdsbesteding ligt, krijgt het Katwijks Christelijk Mannen- tor Jubilate de gevraagde 15.000 subsidie voor zijn jubileum- oncert. De aanvraag kwam gisteravond aan de orde in de erpdering van de raadscommissie. bilate wil ter gelegenheid van 25-jarig bestaan in novem- 1978 een jubileumconcert en in een concertzaal. Aan- len Katwijk niet over een gelijke zaal beschikt, denkt bestuur van Jubilate aan het isterdams Concertgebouw, een bij b. en w. ingediende roting blijkt dat de kosten dit evenement geraamd rden op ruim 42.000, waar- ïnover zo'n 11.000 aan ba- zal staan. Uit de opbrengst een deze zomer gehouden ileumactie kan het koor 6.000 bijdragen; voor de res- ;nde 15.000 wordt nu een diet bij de gemeente ge- agd. heer J. J. Timmermans )A) vond het verzoek rede- .Jubilate krijgt al enkele en 8000 a 9000 gulden voor jaarlijkse zomerconcert. Bo- idien komt het koor in aan- rking voor een tegemoetko- van 50% in de kosten van uniformen; die zijn onlangs voor ca. 13.000 aangeschaft. Een optelsom leert dat die 15.000 gegeven kan worden". De meeste commissieleden vie len de heer Timmermans bij. De CDA-er Berkhey bracht naar voren hoe belangrijk het is dat zo'n duizend KatWijkers nu eens het Concertgebouw kunnen be zoeken zonder hoge kosten. Ju bilate verzorgt het vervoer van de concertgangers namelijk gra tis. De heer J. van Duyn (PPR) vond de entreeprijs van 7,50 wel erg laag, waartegen de voor zitter, wethouder H. Haasnoot inbracht dat dat het bedrag is dat ook in Katwijk betaald zou moeten worden; de prijs mag geen beletsel zijn om het con cert in Amsterdam bij te wonen. De1 commissie ging voorts ak koord met hpt voorstel een half time administratieve hulp ten behoeve van K. en O. Katwijk aan te stellen. Deze beroeps kracht zal in dienst komen bij de gemeente. De Kwakel massaal naar Den Haag OEGSTGEEST De gemeenteraad van Oegst geest heeft gisteravond met algemene stemmen de begroting '78 goedgekeurd. De raad had de meeste tijd nodig om .meevallers" van dit jaar een passende bestemming te geven. De socialist Kohlbeck bracht de suggestie naar voren een fonds in het leven te roepen van ongeveer tien mille, bestemd voor extra activiteiten van de scholen in de gemeente. Het voorstel kreeg een willig gehoor bij het college, die zelfs verklaarde te overwegen of het bedrag niet hoger dient te zijn als alle oudercommissies een behoorlijk be drag te kunnen toekennen. De suggesties van raadslid Kohlbeck kwam aan het eind van de algemene beschouwingen, die vooral gestalte kregen in wat verfijnde discussies over financiële details. Raadslid Van Hazel (CDA) drong er bij het college op aan een overzicht van gesubsidieerde en ongesubsidieerde peuterspeelza len samen te stellen. Wethouder Gmelich Meijling van Onderwijs merkte op, dat de ongesubsidieerde peuterspeelzalen niet voldoen aan de landelijke normen. Mevrouw Blom voegde toe, dat „een peuterspeelzaal met louter een bewaarplaats is, maar ook een sociale functie heeft. De Kwakel wil woningen Deze hartewens werd gisteren na drukkelijk uitgesproken op het Haagse Binnenhof. Vrijwel het gehele dorp was uitgelopen om de demonstratie in Den Haag kracht bij te zetten. Het dorp mag van de hogere overheden niet groeien. De na tuurlijke bevolkingsaanwas kan daarom niet in het dorp blijven en moet elders onderdak vin den. Toch meent de Kwakel dat woningbouw in het dorp moge lijk is: er is ruimte voldoende. Met een paar honderd man en spandoeken werd de wens tot woningbouw kracht bijgezet. Reinigingsrechten Het komende jaar zijn de reini gingsrechten aangepast aan de gestegen kosten. Het voorstel van b en w was de rechten te verhogen van 81 naar 85 gulden per jaar. De liberaal Reilingh verklaarde dit te weinig te vin den. „Wij hebben vroeger jaren afgesproken dat het dekking spercentage van de kosten zou stijgen tot 80%. Op 1 januari van dit jaar bedroeg dit 60.6%. Wij vinden dat thans voorgestel de aanpassing onvoldoende en willen de teruggang tot het dek kingspercentage van 59.6% be perken tot 60%. Derhalve een verhoging tot 86 gulden. De pro gressieven wilden het beleid van b en w niet doorkruisen maar de CDA-fractie ging, bij monde van de heer Van Hazel met de WD mee. Met vijf stemmen tegen het werd WD-voorstel aanvaard. Hedenavond komt de raad voor een gewone raadszitting om half acht bijeen. De agenda vermeldt o.m. oprichting van een zgn. Projektgroep Haaswij k en open baarheid en voorlichting. ÜDEN De Kamers van Koophandel en ibrieken in Zuid-Holland hebben bij pro- Qciale staten bezwaar gemaakt tegen het 1 de lange baan schuiven van de aanleg van feweg 11. In de ontwerp-streekplannen lid-Hol land-west en -oost is niet voorzien een spoedige aanleg van deze volgens de uners dringend noodzakelijke oost-westver- inding, die zal worden aangelegd tussen In een bezwaarschrift aan de provinciale sta ten stellen de Kamers van Koophandel dat een goede infrastructuur van levensbelang is voor het goed regionaal-economisch functio neren van zowel west- als oost-Zuid-Holland. De huidige rijksweg 11 (Hoge Rijndijk) blijkt een groot gemeenschappelijk knelpunt te zijn. Uit onderzoeken is gebleken dat circa 15.000 ton per dag van oost naar west wordt ver voerd. Circa 7.650 ton gaat over de Hoge Rijndijk. Het totaal uitgaand tonnage in ooste lijke richting bedraagt circa 21.250 ton. Hier van gaat circa 13.900 ton over de Hoge Rijn dijk. De maximale capaciteit van deze weg wordt regelmatig bereikt en overschreden. „Hierdoor wordt niet alleen het productiemi lieu ontoelaatbaar aangetast, maar evenzeer het woon- en leefmilieu. Dit geldt met name voor Hazerswoude-Rijndijk, Zoeterwoude- Rijndijk en de bebouwde kom van Alphen aan den Rijn", aldus de Kamers in hun bezwaarschrift. De overbelasting van de Hoge Rijndijk heeft tot gevolg dat het verkeer sluipwegen zoekt. Met name de verbindingen Leiden-Hoogmade- Woubrugge-Alphën, Leiden-Leiderdorp-Kou- dekerk-Alphen en Leiden-Hazerswoude-Bos- koop-Gouda krijgen dagelijks een ontoelaat bare hoeveelheid auto's te verwerken. „Gezien de belangrijke interlokale transport- functie van de as Leiden-Alphen pleiten de Kamers voor een volledig tracé van rijksweg 11 tot en met de aansluiting op rijksweg 12". aldus de Kamers. Zij doen een dringend beroep op de staten in de definitieve streek plannen de aanleg van dit volledige tracé op te nemen. KORTWEG OEGSTGEEST- 8 Het Kath oliek Vrouwengilde, afdeling Oegstgeest, beleefde gister avond in het Camphuys een geslaagde kerstavond. Een grote schare belangstellenden genoot van een Kerstspel dat werd opgevoerd door de to neelver. van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen. Voor de pauze zong men kerstliederen o.m. met medewerking van Mevr. Wand, piano en Agniet Kool- oos zang. VOORHOUT Gisteravond vierden de „Vrouwenbeweging Voorhout" en de NCVB afde ling Voorhout beide hun kerst avond. DE NCVB deed dit in de zaal van „Huize St. Agnes" met het vieren van de Advents liturgie van de Bond en een kerstklankbeeld van de Zwit ser Willy Fries. De „Vrouwen beweging" ontving haar leden in het Parochiehuis waar de dames onder leiding van enke le handvaardigheidsleraressen kreatief werden beziggehou den met het maken van kerst stukjes en kerst- en menukaar ten. Door enkele damesleden van de toneelvereniging „Cul tuur Verheft" werd een toneel stukje opgevoerd, getiteld „Het is Kerstavond", chiehuis aan de Herenstraat de jaarlijkse vergadering van de Voorhoutse IJsclub. Er zul len enige bestuursmutaties smutaties plaatsvinden. LEIDERDORP Postduiven vereniging „De Rijnklievers" houdt 17 en 18 december een tentoonstelling in de kantine van de Verenigde Touwfabrie- ken aan de Leiderdorpse Zijl- dijk. Driehonderd postduiven worden gekeurd door de heer van Maunk uit Krimpen aan de IJssel. De expositie wordt zaterdag om zeven uur geo pend. Zondag is de expositie geopend tot half zes. LISSE Naar aanleiding van het vijfjarig bestaan van het bejaardenhuis „Berkhout" verzorgt het „Artiestenpalet" onder leiding van Victor Con- selman vanavond een optre den Medewerking verlenen de accordeonist Roelof Kuipers, de goochelaar Bert Visscher en het zangduo led en Gieny van Lierop. Aanvang 20.00 Bestuurscrisis bij ,,De Rijnschuimers" LEIDERDORP In de pas en kele maanden oud zijnde carna valsvereniging „De Rijnschui mers" is onlangs een ernstige bestuurscrisis ontstaan. Het ge hele dagelijkse bestuur, voorzit ter Leo Rijsbergen, secretaris Ton v.d. Reyden en de man van het eerste uur Jos van Re- mundt, heeft besloten op te stappen. Verschil van mening over het te voeren beleid, als ook de verkiezing van prins Carnaval, schijnen de oorzaak van de moeilijkheden te zijn. Het voorzitterschap zal voorlo pig worden waargenomen door Rein Paulides. Het secretariaat wordt thans gevoerd door M. Jorissen, Santhorst 23. Voor bestuurslid en mede-op- richter Henny Averdieck is de kwestie geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten. Hij beschouwt het als behorende tot de kinderziektes van een nieuwe vereniging. Er wordt thans ent housiast gewerkt aan het nieuw- j aarsbal dat op zaterdag 7 ja nuari 1978 in het Dorpshuis zal worden gehouden. Voorts staan op stapel een geconstumeerd bal op 4 februari, een kindercar naval en één carnaval voor be jaarden en gehandicapten op 6 februari

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5