PUUR LEER P&C Weinig geld steken in onroerend goed: Fiscus zorgt voor de winst Pilaren verkeersplein Leidschendam verzakken Peek&CloppenDurg DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 4 - VOORBURG - De twintig me ter hoge betonnen pilaren van het verkeersplein Leidschen- dam dreigen te verzakken. Dat is de conclusie die het Voor- burgse raadslid P. C. Jansen trok uit gesprekken daarover met deskundigen. Het raadslid vraagt minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) in een brief hierover opheldering. De heer Jansen vernam dat sommige pilaren twee drie graden „uit het lood" zouden staan, waardoor hij het vermoe den heeft dat dit een nog grote re vertraging gaat betekenen in de aanleg van deze ongelijk vloerse kruising. Zoals bekend ligt het werk door geldgebrek al geruime tijd stil. In zijn brief aan de minister vraagt de heer Jansen of er aan de voltooiing van dit viaduct in de rijksweg Rotterdam-Amsterdam voor rang kan worden verleend. Dagelijks staan er rondom dit plein drie tot vier kilometer lan ge files en het viaduct is voor de gemeente Voorburg in ver band met de aansluiting van de Utrechtse Baan op de verbrede rijksweg 12 (naar Utrecht) van groot belang. Een woordvoerder van het mi nisterie zegt het onbegrijpelijk te vinden waar de heer Jansen zijn informatie vandaan heeft: „Het is volstrekte onzin. Er is geen enkele constructiefout ge constateerd". Hij onkent tevens dat er momenteel door rijkswa terstaat gewerkt zou worden aan een proces tegen de uitvoer der Dirk Verstoep uit Goude rak. „Ook is het niet waar dat binnenkort een van de vier pila ren, waarop straks de „fly overs" moeten steunen, zullen worden vervangen. Nogmaals, we weten niet wat de heer Jan sen hiermee beoogd, maar het is allemaal pure onzin". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederlanders, die een klein kapitaaltje opzij hebben kunnen leggen - het hoeft niet eens zo groot te zijn - hebben de laatste tijd verlek kerd kennis kunnen nemen van aantrekkelijke aanbiedingen. Deze offertes van Amerikaanse onroerend goed-fondsen komen hierop neer, dat men een rela tief kleine som moet beleggen in een bepaald project, daarbij geweldige aftrekposten voor de fiscus kan construeren die de „inleg" aanzienlijk overtreffen en bovendien nog spectaculaire winsten kan maken dank zij de exploitatie van het project en de uiteindelijke verkoop. De aanbiedingen zijn zo interes sant voorgeschoteld, dat kamer leden onmiddellijk de minister van Financiën de vraag hebben voorgelegd: Kan dat nu zo maar, kan men zich zo maar verrijken met behulp van de belastingkas? Neen, heeft de mi nister direct geantwoord, dat kan naar mijn mening niet en als toch zou blijken, dat de wet ten van dit moment die lucratie ve gang van zaken niet kan voorkomen, dan zal de wet ge wijzigd moeten worden om er een stokje voor te steken. Die pertinente stellingname heeft gemaakt, dat er bij de potentiële beleggers toch enige aarzeling is ontstaan. Belastingdeskundigen knallen elkaar nu met argumen ten en wetsartikelen om de oren. De fiscus is van plan zich aan de minister vast te klam pen, zodat wellicht de rechters uiteindelijk het laatste woord zullen spreken. Hoe werkt dat nu, dat kweken van een superaftrek voor de belastingen, want daarom draait alles. Laten we het „program" van één van die Amerikaanse beleggingsmaatschappijen er eens bij nemen voor een prac- tisch voorbeeld, het prospectus van de American Land Pro gram, opgericht door de uit Zaltbommel afkomstige, maar tot Amerikaan genaturaliseerde Bernard Whitney, die vroeger Wolf heette. Dat American Land Program biedt in de Ameri kaanse buurstaten Idaho en Utah eenheden van 32 ha grond aan. De helft is agrarisch land, bebouwd met tarwe, de andere helft is recreatiegrond, waarop buiten- en vakantiehuisjes wor den gebouwd, zogenaamde ran- chettes. Voor zowel het één als het ander zorgt de organisatie. Zon eenheid grond kost een kleine 90.000 dollar. Maar die behoeft men niet in het handje te hebben, dat is in feite juist de clou. Men kan namelijk een hypotheek krijgen, die boven de koopsom uitgaat en waarmee ook een flink stuk van de kosten van het eerste jaar kunnen wor den gefinancierd. Die kosten van rond 22.000 dollar in het eerste jaar bestaan uit rente, afsluitkosten, supervisie, beheer en administratie. Aldus behoeft men zelf slechts contant zo'n 7800 dollar of een kleine 20.000 gulden op tafel te brengen. Maar die 22.000 dollar kosten kan men. althans volgens de organisatoren van .het feest, in Nederland mooi aftrekken van zijn inkomen. Zo'n 22.000 dollar staat gelijk met rond 54.000 gul den. Die aftrek betekent een dusdanig lagere belastingaan slag dan wanneer men niet in het project was getreden, dat men in dat eerste jaar netto al op winst zit. Maar het feest gaat door: In het volgende jaar (en ook de dan nog volgende jaren) moet men uiteraard ook kosten maken in de vorm van rente, beheer en administratie. Geen nood, zeg gen de organisatoren, de waar de van de grond stijgt jaarlijks dusdanig, dat wij volgaarne het hypotheekbedrag verhogen. Dat kost weliswaar extra rente (als rente wordt 9,5% aangehouden), maar ook die is opnieuw aftrek baar. De „winst" blijft dus door gaan. Toegegeven, er moet elk jaar ook nog wel wat contant op tafel worden gebracht voor aflossing van de hypotheek en aanbetaling bij verhoging van de hypotheek, maar de exploita tie van de grond, met name als bouwland, brengt ook weer op, volgens de organisatoren 6 a 7% van de eerste contante inleg. Daarmee is volgens de aantrek kelijke brochure de koek nog lang niet op. Zij rekenen de gegadigden namelijk voor, dat het complex van 32 ha tegen een geweldige waardestijging van de hand kan worden gedaan en wel na een jaar of acht en na aftrek van alle dan nog te ma ken kosten (inclusief de aflos sing van de lening) voor netto 213.000 dollar oftewel 522.000 gulden. Kassa! Misschien kan men dat bedrag niet volledig in de zak steken, want zowel de Amerikaanse als de Nederland se fiscus zullen er ook wel een stuk van in hun kas willen laten vloeien. Maar dan nog, laat de belastingaanslag eens hooguit 50% zijn, becijferen de organisa toren. Trouwens, je kunt dan meteen in een nieuw program kruipen en aldus de fiscus op nieuw te slim af zijn. En dat allemaal zonder risico te lopen, zo wordt de adpirant-be- legger voorgehouden. Fiscaal zit het allemaal goed en zou de wet worden veranderd dan kan dat niet met terugwerkende kracht, zodat je tot aan die verandering je belastingwinst altijd binnen hebt. Wil de belegger tussentijds uitstappen, dan kan dat zonder aansprakelijkheid en zou de grond niet met winst verkocht kunnen worden dan hoeft niet meebetaald te worden in de ont wikkelingskosten. Als gezegd: De fiscus vindt hele maal niet, dat het wel goed zit Belastingdeskundigen hoort men spreken over „fraus legis", wat neerkomt op een oneigen lijk gebruik van wettelijke mo gelijkheden. Weer andere twijfe len, of de omschreven handel wijze onder de ene dan wel de andere bepaling valt, maar ze voegen er dan aan toe, dat wel ke keuze men ook maakt er altijd belastingwinst in zit. De minister van Fianciën stelt, blij kens zijn openbare uitspraak, participatiebewijzen in zo'n on roerend goed-fonds gelijk aan aandelen in N.V. of B.V.'s en dan vervallen de aftrekmoge lijkheden. Hoera, riep daarop het hierboven besproken Ameri can Land Program, nu heeft de minister zich vastgepraat en kan hij onze beleggers niets ma ken, want wij vormen heel dui delijk geen open fonds, dat zeg gen vele Nederlandse deskundi gen. Er zijn er ook, die het allemaal maar een huivering wekkende zaak vinden en dan ook waarschuwen tegen alle fraaie aanbiedingen. Die men sen moeten hun mond houden, vindt American Land Program en zij heeft de rechter gevraagd die negatieve publicisten het zwijgen op te leggen. Blijft dan nog de dreiging van wetswijziging. Geen angst, meent het American Land Pro gram, want zo'n wetswijziging kan alleen maar betekenen, dat het principe van de aftrekbaar heid van rente en kosten van leningen wordt aangetast. „Dat accepteert men in Nederland nooit". De pilaren van het verkeersplein Leidschendam, die volgens raadslid P C. Jansen verzakken Grossier moet handel in „witte platen" staken UTRECHT (ANP) De vice- president van de rechtbank in Utrecht, mr. L. Schuman, heeft de platengrossier W. Boogaard uit Lopik verboden nog langer te handelen in zogenaamde „witte platen". Overtreding van dit verbod komt Boogaard te staan op een boete van tweeduizend gulden per keer. De vice-president heeft dit giste ren bepaald bij het vonnis in kort geding, dat negentien pla tenmaatschappijen en het au teursrechtenbureau Stemra te gen Boogaard hadden aange spannen. In het vonnis wordt een duide lijk verschil gemaakt tussen „witte platen" met opnamen die zijn overgenomen van originele platen, en die met clandestiene opnamen van concerten. Vol gens mr. Schuman is het ver vaardigen en verhandelen van de eerste soort „witte platen" wel een onrechtmatige daad. Bij opnamen van concerten is dat niet het geval. GELUK Samen 'n mooie kerstboom kopen, vanavond in de stad eten. ii kerstkaart van 'n verre vriend en... als iedereen tegen je zegt, datje er schitterend uitziet in deze unieke feest-bloes i fluwelen bmekgQ WINKELVANTKLEINE GELUK Sportieve nappa blouson. Verkrijgbaar 1QQ Lammy jack met aparte bont- Q PA i in de kleuren zwart, grijs en havanna E/O*"" verwerking. In diverse kleuren. Zoekt U een gebruikte auto? helpt u op weg

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4