Leidse taxi-oorlog laait weer op Commissie voor vrije fietspaden op Hooigracht KINDEREN EN DE KERSTVAKANTIE. nsusipSl Figuren die borrelpraatjes AANGEVALLEN TAXIONDERNEMER BORGERDING: „KINNESINNE" BUURTCOMITE NOORDERKWARTIER BEKLEMTOONT BESTAANSRECHT SQQ 0)8 bruna DONDERDAG 15 DECEMBER 1977LEIDSE COURANTPAGINA 3 LEIDSE WETHOUDER OVER ONTWERPERS STREEKPLAN unsere H s). 1915 p«y«ha LEIDEN Wethouder C. Waal karakteriseerde gisteravond de ontwerpers van het ontwerp- deelte van de Oostvlietpolder, als 'een stelletje 1 figuren die borrelpraatjes verkopen'. Deze in de ^alcoholica ondergedompelde lieden willen in te genstelling tot wat de wethouder nastreeft ge noemd gebied agrarisch houden en een klein gedeelte ervan bestemmen voor landrecreatie (volkstuintjes). Wethouder Waal maakt tegen dit plan ernstige bezwaren, daar de in december gepubliceerde nota Vlietpark van de gemeente tot 1990 een recreatiebestemming voor het oostelijk deel van het Vlietpark gedacht heeft, vergotaj I" gisteravond gehouden commissievergadering ing Cd van ruimtelijke ordening en openbare werken ging 19.35| het er derhalve roerig aan toe, omdat een delegatie Leidse boeren en tuinders zich achter de opvattin gen van de provincie scharend, best een woorden strijd aandurfde met de verdedigers van de Vliet- park-nota. Zo waren er de gebroeders Laken, die I vorige week al van zich deden spreken in de commissievergadering en in duidelijk taal te ken nen gaven, dat het door B en W op te stellen bezwaarschrift aan de provincie van hun kant enig commentaar verdiende. Het bezwaarschrift richt zich tegen de door de provincie gebruikte aandui ding „weidebouwgebied". Redelijke alternatieven voor de handhaving van de functie van de Oost vlietpolder acht wethouder Waal het aanleggen van sportvelden, een wielercircuit, een ijsbaan, een kampeerterrein en een gedeelte als volkstuincom plex. Met deze suggesties zou de gemeente, aldus de heer Waal, een gedeeltelijke overeenstemming hebben bereikt met het door hem gewraakte ont- werp-streekplan dat eveneens van een recreatieve, zij het beperkte, situering uitgaat. Het gebied dat de provincie echter aan recreatie heeft toebedeeld is aanzienlijk kleiner dan het door de gemeente voorgestelde poldergebied. er Indien de gemeente voorshands bezwaren maakt tegen de weidebouw, dan houdt zij een slag om de arm, als eventuele beknotting van hun voorstel len in de recreatieve sector wordt bewerkstelligd door de provincie. Het is volgens de gemeente beter nu al met kritiek te komen, zodat een redelijke afmeting van provincie tegen gemeente lijke belangen in een goede sfeer van onderhande ling kan verlopen. Agrariërs, zoals de gebroeders Laken en de heer A. S. de Wit, tenderen meer in de richting van het ontwerp-streekplan. Dit plan zou hen in ieder geval tot 1990 de garantie bieden, dat er op hun grond niet gebouwd mag worden. Wethouder Waal waarschuwde deze heren echter, dat de provincie in dit opzicht wel eens met 'loze kreten" aan tafel zou kunnen zitten. Want né 1990 zouden de agrariërs misschien wel voor het vol dongen feit gesteld kunnen worden, dat de provin cie in het gebied huizen denkt te gaan bouwen. „Vandaar dat ze in hun ontwerp de clausule 'onbebouwd' hebben ingevoegd, zodat het terrein tot dan toe braak ligt en vol huisjes gezet kan worden", aldus een gemeentewoordvoerder. De discussie tussen raadsleden en belanghebbende boeren bleef hierover uitermate vaag. Te meer, daar menig raadslid de nota Vlietpark van de gemeente nauwelijks had bestudeerd. Een ander punt van verwarring betrof het gelden de streekplan Zoeterwoude 1961, dat, in zoverre het tegenover de provincie staat, als een steun voor de gemeentelijke stellingname kon worden gezien. Dit streekplan heeft wel meer aandacht voor de agrarische functie in de Oost-Vlietpolder, maar beperkt deze anderszijds. Want het plan stelt, dat de agrariërs geen grote stallen mogen bouwen en alle uitbreiding aan woon- en wer- Wethouder Waal:.Vlietpark voor recreatie" kruimte slechts in materialen van hout mag ge schieden. Ten aanzien van de moderne uitoefening van het boerenbedrijf is dit een levensgroot obsta kel. Uiteindelijk stelde de commissie unaniem voor dat al deze zaken nog maar eens de raadsrevue moe ten passeren, alvorens het bezwaarschrift inclusief de bepalingen van de Leidse boeren aan de provin cie kan worden gestuurd. rpropam I f'6.4s\ Taxi's in Leiden, voortdurend een bron van onenigheid (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met de verlenging van de bedrijfs- vergunningen in het vooruitzicht is de taxi oorlog in Leiden weer flink opgelaaid. Het heeft er alle schijn van dat de gezamenlijke taxi-ondernemers ter stede zich min of meer eensgezind aan het opstellen zijn tegenover de drie taxibedrijven die in handen zijn van het echtpaar Manie en Betsie Borger ding. Met name schijnt het gezamenlijk streven er op gericht te zijn de bevoorrechte positie van die Borgerdingbedrijven aan te tasten, omdat deze door de collega-taxi-ondernemers als „oneerlij ke concurrentie" wordt gezien. Het gaat hier met name om het feit dat de taxicentrale van Borgerding over onvoldoende stallingsruimte beschikt voor de 18 taxi's waar mee hij dagelijks op de weg zit Deze stallings ruimte is bij gemeentelijke verordening voorge schreven. Ook al zouden alle auto's dag en nacht op de weg zitten, toch is men verplicht voor het aantal auto's dat men heeft rijden ook garageruimte beschikbaar te hebben. Alle Leidse taxi-ondernemers voldoen aan deze ver gunningsvoorwaarde, met uitzondering van Borgerdings bedrijven. Voor zijn eigen bedrijf heeft hij officieel slechts zes plaatsen, terwijl zijn oorspronkelijke bedrijf uit 9 auto's bestaat. Voor de door hem aangekochte andere taxibe drijven (F. W. van Werkhoven BV en de B-tax (Van Berge Henegouwen-taxibedrijf) beschikt Borgerding over geen enkele stallingsruimte. De gemeentelijke taxicommissie heeft Borger ding nu te verstaan gegeven dat hij de kans loopt op maatregelen die tegen hem genomen zouden kunnen worden. Hierbij valt te denken aan het tijdelijk verlengen van zijn vergunnin gen voor een bepaalde periode, waarbinnen Borgerding dan alsnog voor voldoende stal lingsruimte zou moeten zorgen. Blijft hij de verordening overtreden, dan loopt hij de kans op een procesverbaal en bij voortdurende wei gering zou zelfs zijn vergunning kunnen wor den ingetrokken. Daarnaast is door de vertegenwoordiger van de andere taxiondernemers in de gemeentelijke taxiverordening. Kerkhof-directeur N. G. Blonk, namens de andere taxi-centrales een eisenpakket op tafel gelegd dat de taxiwereld in Leiden weer gezond moeten maken. In dit door alle ondernemers, met uitzondering van Borgerding, ondersteunde eisenpakket staan wensen ten aanzien van de uniformiteit van de tarieven in een dag- en een nachttarief en maatregelen tegen concurrentievervalsing op dit gebied. Ook willen de ondernemers verbete ring van een taxistandplaats bij het station en het aanwijzen van een standplaats in de bin nenstad. Ook de eerlijke verdeling van het werk voor de Leidse ziekenhuis over de Leidse taxiondernemers staat op het verlanglijstje. Nu geschiedt dit werk in hoofdzaak door bedrijven uit de regio, en dat is al lange tijd een doorn m het oog van de taxi-ondernemers. Verder willen de werkgevers een einde gemaakt zien aan de concurrentievervalsing door middel van giften. Zoals bekend is het Borgerding geweest die de verschillende café's destijds als eerste een kwartje is gaan geven als zij voor een klant naar een van zijn bedrijven belden. Dit gaf hem in de horecasector al spoedig een monopoliepo sitie. Maar hoe de concurrentiestrijd weer opge laaid is blijkt wel uit het feit dat Borgerdings grootste concurrent in deze stad, de Eltax, in plaats van een kwartje intussen is over gegaan tot het geven van een gulden fooi per klant die vap een café naar huis gebracht wil wor den. over dne bedrijven beschikt claimt hij voor elk van deze drie een evenredig aantal standplaat sen. Het zou zijn concurrenten dan ook een lief ding waard zijn wanneer hij zijn drie bedrijven tot één samensmolt, iets waar Bordering om puur zakelijke redenen uiteraard niets voor voelt. En deze controverse is in het licht van de aanstaande verlenging van de bedrijfsver- gunningen deze week weer in de actualiteit komen te staan. Concurrentievervalsing. Het zit de andere taxibedrijven in deze stad behoorlijk hoog dat zij allemaal de nodige investeringen gepleegd hebben om voldoende stallingsruimte voor hun auto's te scheppen, waartoe zij wettelijk verplicht zijn, terwijl Bor gerding zijn hegemonie gaande weg uitbreidde door het aanschaffen van nieuwe auto's en het overnemen van andere bedrijven, zonder iets aan die stallingsruimte te doen. Voor zijn colle ga-ondernemers heeft dit intussen duidelijke vormen aangenomen van concurrentieverval sing, en in dit kader moet dan ook het eisen pakket geplaatst worden dat de gezamenlijke ondernemers (zonder Borgerding) deze week bij het college van burgemeester en wethouders van Leiden op tafel hebben gelegd. Standplaatsen Afgunst Het grootste hartzeer in de Leidse taxiwereld is echter nog steeds de verdeling van de stand plaatsen bij het station. Sinds Borgerding de B-tax en Van Werkhovens taxibedrijf opkocht, beschikt hij voor deze drie officieel geregi streerd staande afzonderlijke bedrijven over maar liefst zes standplaatsen aan het station, terwijl de andere ondernemers het met ieder twee moeten stellen. Volgens Borgerdings con currenten is dit de nadelige bijkomstigheid van de door hem gepleegde „handel in vergunnin gen". Ook de „eerlijke verdeling van de stand plaatsen bij het station" valt dan ook binnen het door de ondernemers ingediende eisenpak ket. Maar eigenlijk is deze herverdeling ten nauwste weer gekoppeld aan het aantal taxibe drijven in de stad, en waar Borgerding formeel Volgens Manie en Betsie Borgerding is dit het zoveelste staaltje van afgunst van de collega- taxibedrijven in Leiden. „De anderen kunnen gewoon niet zien dat zij niet tijdig de bakens hebben verzet. Ze zijn gewoon jaloers dat het ons met veel en hard werken zo voor de wind gaat en kunnen zich wel voor hun kop slaan dat ze zelf niet die bedrijven hebben overgeno men," zegt Manie Borgeding geërgerd. Hij spreekt van sluwe en slinkse streken om hem via een omweg te pakken: „Ze misgunnen me die zes standplaatsen bij bet station en nu wordt het argument van die stallingsruimte aangegrepen om me te zieken", merkt hij teleurgesteld op. Volgens Borgerding is er best her en der verspreid over de stad voldoende stallingsruim te voor zijn auto's te vinden, al ziet hij de noodzaak van dit voorschrift niet zo in als er dag en nacht een aantal op de weg zitten en er los daarvan nog enkele bij de chauffeur thuis voor noodgevallen paraat moeten staan. In de taxicommissie, waar Borgerding deze week de gelegenheid had zijn standpunt toe te lichten, heeft hij naar eigen zeggen ook een aantal adressen genoemd, waar hij zijn auto's zou kunnen stallen. „Ik geef toe dat we op dit punt een tijd in gebreke zijn gebleven. We zijn nu echter al meer dan een half jaar op zoek naar een hok, waarin we alle auto's samen kwijt zouden kunnen. Maar vindt maar eens zoiets in Leiden tegen een betaalbare prijs. Want het is allemaal even duur, en met een lege garage kan ik toch geen geld verdienen? Ik besteed dat geld liever aan m'n auto's", aldus Borgerding. Over de mogelijke maatregelen die de gemeen te op advies van de taxi-commissie gaat nemen wil Borgerding niet vooruit lopen. Hij zegt wel de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien: „En als de gemeente me een jaar geeft, dan zal ze toch zelf ook wel actief mee moeten zoeken om hier in deze stad iets te vinden. Tenslotte is de boterham van 28 vaste chauf feurs en 24 part-timers hier mee gemoeid". Geen commentaar Op de vraag of de gemeente inderdaad maatre gelen tegen Borgerdings bedrijven overweegt en welke dat dan zouden kunnen zijn wilde de heer N. G. Blonk, vertegenwoordiger van de taxibedrijven in de gemeentelijke taxicommis sie die zich deze week over een en ander gebogen heeft, niet in gaan. Hij stelde zich op dit punt van eik commentaar te moeten onthou den. Blonk memoreerde wel het feit dat een pakket van eisen bij het college was ingediend en dat dit onderwerp van gesprek in de taxi commissie (die in beslotenheid vergadert) is geweest. Van ambtelijke zijde kon slechts wor den meegedeeld dat een en ander spoedig in het college van b en w (dat de uiteindelijke beslissingsbevoegdheid heeft) aan de orde zal komen. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN Buurtcomité „D-gebied" (Noorderkwartier) dringt er in een brief aan de raadscommissie VOW op aan, dat zij zo snel mogelijk door de gemeente als volwaardige gesprekspartner moet worden beschouwd. In een gemeentelijk schrijven van 5 mei werd het comité als vaste gesprekspartner aangeduid ten aanzien van deelplannen voor onder meer de Prins Frederikstraat, de Willemstraat, de Maresingel, en- het zuidelijk gedeelte van de Gasbuurt. Aan deze erkenning zou een uitwisseling van informatie van zowel gemeentezijde als die van buurtcomité verbonden zijn. Tevens zou het comité invloed krijgen op de te nemen beslissingen. Het D-gebied maakt echter bezwaar tegen het feit dat de aandui ding „gesprekspartner" niet door de gemeente is gewaarborgd, daar in de loop destijd nagenoeg geen enkel belangrijk probleem met hen is besproken of aan hen is medegedeeld. LEIDEN De commissie van ruimtelijke ordening en openba re werken is gisteravond una niem akkoord gegaan met het plan Van der Wardt, dat voor stander is van vrijliggende fiet spaden op de Hooigracht. Dit plan draagt volgens de commis sieleden in vergelijking tot alle andere suggesties nog het meest bij tot de rijveiligheid in deze straat. De enige tijd geleden aangebrachte suggestiestroken voor fietsers zouden met name door de automobilisten worden veronachtzaamd. De uitvoering van het vrijliggende fietspaden plan zal in de tonnen gaan lo pen. Pas in het voorjaar van 1978 zou er met de realisering van de Hooigracht-reconstructie worden begonnen. Tot dan toe stelt de commissie het college van b en w voor los- en léadzo- nes voor het bedienend vracht verkeer aan te brengen, zodat fietsers er attent op zijn, dat zulke activiteiten naast het trot toir worden verricht. L. Beijen (PPR) lichtte zijn standpunt pro-fietspad toe aan de hand van de ervaring, dat fietssuggestiestroken meesten tijds door auto's worden bezet: "Op de Lange Mare kunnen we zien dat deze verfstrepen weinig succes gehad hebben". Me vrouw H. Passchier (PSP) vroeg zich af waarom buurtcomité Pancras-Oost altijd zo laat bij dit soort kwesties betrokken wordt, terwijl zij toch de groot ste belangen in dit verkeersplan blijkt te bezitten. Ook zij was gekant tegen suggestiestroken, en verenigde zich met het vrij liggende fietspad, dat overigens door een vertegenwoordiger van Pancras-Oost met verve werd verdedigd. Het comité ging in het vuur van haar verdediging zo ver, dat ze bijna over het hoofd zag, dat de commissie zich al achter het plan had op gesteld. Wethouder C. Waal moest hen dan ook enigszins vermanend toespreken, dat de vergadering niet in een mono loog verzand mocht raken. Eni ge subjectiviteit zijnerzijds klonk in zijn berisping wel door, daar het buurtcomité hem kort tevoren via boeiend proza trachtte terecht te wijzen. De vrees dat het géisoleerde fietspad het andere weggedeelte het karakter van een autoweg zou geven, werd door geen der commissieleden als steekhou dend ervaren. Het aanbrengen van verkeersdrempels, (stoplich ten) zou hiervoor borg moeten staan. Ook het bezwaar dat er volgens de afdeling SVG ge vaarlijke vermenging van fiet sen met automobielen zou plaatsvinden werd door de com missie van de hand gewezen. Het een en ander zou kunnen worden voorkomen door in de laatste vijftien meter voor een kruising waarschuwingstekens neer te zetten en het verkeer via een strokensysteem te kanalise- Jan Akkerman Popminnend Leiden kan alvast in de agenda noteren dat Jan Akkerman op 14 januari 1978 een concert geeft in de Leidse Stadsgehoorzaal. Jan Akkerman is via Brain box en Focus, vorig jaar begonnen met een solo-carrière. Zijn concerten met Kazimier Lux trokken vorig jaar volle zalen. Gebleken is dat Jan Akkerman het op eigen benen uitste kend doet In het voorprogramma speelt de Nederlandse popformatie „Finch" wiens repertoire enigszins verwant is aan dat van de Amerikaanse popgroep „Yes". Enkele jaren geleden debuteerde „Finch" met de langspeelplaat „Glory of the Inner Force". Kerstmarkt Terre des Hommes De werkgroep Leiden en Omstreken van de stichting Terre des Hommes houdt zaterdag 17 december van 9.00-17.00 uur een „Kerstmarkt" in de Waag (op de Aalmarkt naast V&D). Naast de verkoop van leuke spulletjes als knuffelbeesten, wenskaarten en kerststukjes wordt er voor de kinderen een mini-cursus „figuurtjesknippen" gehouden. Voor de kleintjes is er een stand waar ze ballen kunnen gooien. Hun ouders broertjes en zusjes kunnen hun geluk beproeven bij het gooien met ringen. Bovendien is er een stand aanwezig met Derde Wereld en Terre des Hommes artikelen. Bezoekers kunnen tussen de bedrijven door uitrusten bij een kopje koffie, een kop soep of een overheerlijke hot dog. Het geheel wordt op de achtergrond opgevrolijkt met een gezellig muziekje. De opbrengst van de Kerstmarkt is bestemd voor het huidige project van de werkgroep, namelijk een couveu se van het General Hospital te Galle in Skri Lanka. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het centrale adres van de werkgroep: Noortheynstraat 16 in Voorschoten, telefoon 01717-5931. Koopavonden Het Leids City Centrum laat weten, dat de koopavonden vóór de aanstaande Kerstdagen worden gehouden op: woensdag 21, donderdag 22 en vrijdag 23 december. De winkels sluiten 's avonds om negen uur. Tevens wijst het LCC erop. dat de sluitingstijd van de winkels op zaterdag 24 en 31 december 's middags om vijf uur zal zijn. ClaustrofobieI Stichting Harlekijn Toneel brengt op vrijdag 16 december „Claustrofobie" in het LAK-theater, een poëziespektakel rond gedichten van Hugo Claus. Een tachtigtal gedichten van Hugo Claus werden in overleg met de schrijver uitge zocht en door Annelies Vaes en Jaap Vissenaeke aaneenge- vlochten. Aanvang 20.15 uur. Stamp 'n Go De Amsterdamse formatie „Stamp 'n Go" treedt morgen op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 op. Het repertoire van de groep bestaat uit een aantal originele composities van onder meer Taj Mahal en Mighty Sparrow en een aantal eigen nummers. Aanvang 20.00 uur, toegang 3 voor K&O-leden, LVC en CJP, niet-leden 4 Kerstfeest De Ratel Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk en de daaraan verbonden werkgemeenschap De Ratel vieren het Kerstfeest op zondag 18 december in de grote zaal van het Volkshuis. Op het programma staan onder meer een samenzang, een optreden van de zanggroep van het Leidse Volkshuis, solo zang door de heer P. v.d. Kraats en een Kerstspel door leden van De Ratel. De kosten bedragen 1 per persoon. Volkshui- zers en Ratelleden kunnen vanaf maandag 12 december kaarten verkrijgen aan het Leidse Volkshuis (Mej) Molijn en op de zondagochtendbijeenkomst op zondag 11 december Het feest op 18 december begint om 16.00 uur, maar de zaal is al vanaf 15.45 uur geopend. Verpleegkundigen Voor het diploma verpleegkunde D zijn in het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" de volgende personen geslaagd. De dames M. Boting en C. de Lange en de heren T de Bresser, R. Dangerman, T. Evers, T. Jansen, W Passchier, W. van der Veen en R. Visser. Scholierenvolleybal De Gemeentelijke Schoolsportcommissie Leiden houdt op donderdag 29 december een volleybaltoernooi voor scholie ren tot en met 15 jaar. Het toernooi wordt verspeeld in het univesitaire sportcentrum aan de Wassenaarseweg 74 te Leiden. Zelf metselen De Nederlandse Baksteenindustrie start in januari 1978 in Leiden nieuwe metsel-cursussen voor „doe-het-zelvers". De cursus bestaat uit drie theorielessen, gewijd aan materiaal kennis, constructieleer en architectuurbeginselen, en uit ne gen parktijklessen. Er worden twee cursussen gegeven, één op dinsdag en één op donderdag. Het cursusgeld bedraagt 285 per deelnemer. Hier zijn alle materiaalkosten bij inbegrepen. Nadere inlichtingen over de cursussen zijn te krijgen bij het secretariaat van de vereniging „De Nederland se Baksteenindustrie, Postbus 51, Arnhem Zó houdt u ze bezig met lijm.schaac wat rietjes enhet kreatieve knutselboek: „Maak je eigen Kerstwereld". Boordevol leuke, zeil te maken Kerstversiering 19,50. Boeken-Tijdsdiriften-Papeterie LEIOEN: Bruna Maarsmansteeg 10

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3