Cairo wacht op vredes plan Begin Kandidaten voor Justitie geven vandaag uitsluitsel SNELRECHT VOOR DRIE SUPPORTERS Van Minnen en Postema zien VARA- AÏBÉ* visieniet meer zitten Vier tot zes weken cel ZOON PRESIDENT CYPRUS ONTVOERD VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING 1971 £eidóc (Bowurnt (Oft Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J- J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen. kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Donderdag 15 december 1977,68e jaargang no. 20916 DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND Bellamy Nieuwe serie afleveringen van „De familie Bellamy", die zich afspelen tussen 1910 en 1914 op Ned. II om 21.30 uur. Om 19.14 uur Mikula, de kleine kapitein. Ned. I om 19.04 uur „3 x 20" en om 22.05 uur „Formule 3 plus" met drs. J. M. den Uyl. Plaatselijk mist Overwegend droog met plaatse lijk mist of laaghangende be wolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Temperaturen rond 5 graden. Morgen zon: 8.42-16.29. Maan: 12.11-23.55. Scheveningen hoog water 7.02-19.29. Laag water 2.47-15.11. Koos Postema (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ombudsman Johan van Minnen kan zich moeilijk schikken naar het inpassen van zijn rubriek in het grotere geheel van het programma „VARA-visie". Van hem wordt verlangd, dat hij zich in de keus van zijn onderwerp richt naar de actualiteit. Omdat dit strijdig is aan het karakter van de „Ombudsman" heeft hij laten weten uit die functie op te willen stappen. De VARA zegt hiervoor begrip te hebben en zal in overleg met van Minnen het tijdstip van zijn heengaan bepalen. Over een opvolger is niets bekend. Wel is hier en daar de naam gevallen van Frits Bom, momenteel redacteur bij het NOS- joumaal. Hoofd VARA-tv Ben Eikerbout, die de opzet maakte voor „VARA-visie", een taak die later werd overgenomen door Harry Prins, die zo van de persdienst kwam, heeft geen kans gezien eenheid te brengen in het team van mensen van „VARA-visie". Koos Postema, die tijdelijk medewerking had toegezegd, heeft het nu ook af laten weten met als argument, dat hij zijn tijd nodig heeft voor „Haagse Kringen" en het in januari te starten „Groot uur U". Eerder heeft Wim Bosboom binnenskamers slag geleverd om zijn „Koning Klant" los te weken van „VARA-visie". Intussen hebben Letty Kosterman en Gerrit Eerenberg laten weten met langer de presentatie te willen verzorgen van „VARA-vi sie". Voor hen wordt naar opvolgers uitgezien. Vandaag besproken met Carter CAIRO/WASHINGTON (AP/UPI) - In een hoopgevende sfeer is gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo de conferen tie begonnen die een aanzet moet geven voor een vredesregeling in het Midden- Oosten. Maar het echte werk, zo is de algemene overtuiging, kan pas beginnen als de Israëlische premier Begin zijn onverwachte reis naar Washington heeft afgerond. In de Amerikaanse hoofdstad zou Begin vandaag niet zomaar een „ge baar" tegenover president Carter willen maken, maar concrete suggesties aan Carter willen overleggen inzake een glo baal akkoord voor het Midden-Oosten. Vroegere Isra- ëlische voorstellen zijn in Washinton minder gunstig ontvangen. Volgens Israëlische bronnen zou het Is raëlische vredesvoorstel zijn gebaseerd op een aanzienlijke terugtrekking van Israëlische troepen uit de Sin ai en een semi-autonome status voor de Bezette Westelijke Jordaanoever. Terwijl Begin gisteren op weg was naar de Verenigde Staten liet hij een bood schap zenden naar de verkeerstoren van het vliegveld van Cairo, bestemd voor de Israëlische onderhandelaar Eliahou Ben- Elissar. Begin verzocht hem uit naam van het Israëlische volk de beste wensen over te brengen aan de Cairo-conferentie, in de hoop dat die zal leiden tot een basis voor werkelijke vrede tussen Israël en zijn buurlanden. Ook president Sadat zou een uitnodiging van president Carter voor een bezoek aan Washington hebben ontvangen, maar hij zou op dit moment ervan hebben afgezien, aldus het Egyptische dagblad Al Akhbar. In een vraaggesprek stelde president Sadat dat de reis van Begin naar Washington nuttig moet zijn, omdat Carter volledig op de hoogte is van het Egyptische standpunt. Overigens ver wacht Sadat nog een „dramatische ont wikkeling" in de situatie in het Midden- Oosten die de zaak van de vrede zal dienen. Hij ging hier niet verder op in. Op de conferentie in Cairo verklaarde de Egyptische delegatieleider Meguid hope lijk getuige te zijn van „de dageraad van een nieuw tijdperk voor dit gebied en de hele wereld". Zijn Israëlische gesprek spartner Ben Elissar reageerde daarop met de woorden dat „mensen van goede wil overal hopen en bidden voor het succes van onze besprekingen". Vandaag zal de bijeenkomst achter gesloten deu ren plaats vinden. Daarbij zal de agenda voor de besprekingen worden vastge steld. Men verwacht dat de besprekingen tien dagen zullen duren. De thans rondreizende Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Vance heeft in de Arabische hoofdstad Riad de verzekering gekregen dat Saoedi-Arabië volledige steun verleent aan pogingen een alomvattende vredesregeling te bereiken. I Bloedproef uur na blaaspijpje DEN HAAG (ANP) De auto mobilist die aan gehouden wordt bij een alcohol controle heeft recht op een uur wachttijd tussen het „pijpje bla zen" en de bloed proef. Dat zegt minister De Gaay Fortman van jus titie in een toe lichting op een wijziging van de wegen verkeers- Er bstond nogal wat misverstand over het moment van de bloed proef, zo blijkt uit de toelichting. Uit de wet was te le zen dat het uur gerekend moest worden vanaf het moment van aan houding. Dat is niet het ge val. De minister vindt het prak tisch om de bloed proef een uur na de blaasproef af te nemen. Gebeurt dat eer der. dan heeft de automobilist recht op een tweede bloedproef, aldus de toelichting op de wetswijziging. Valse bus- en tramkaartjes in Amsterdam USTERDAM (ANP) - In heel taterdam zijn gisteravond l»aan-huis valse tram- en tabartjes verspreid. Het ge- ««Melijk vervoerbedrijf en de tf/'tie kregen daarover talloze elefoontjes. De kaartjes (per woning voor ien waarde van tientallen gul dens) gingen vergezeld van eer :m stencil waarin de ge meente Amsterdam wordt ver weten dat ze niet heeft gezorgd voor gratis openbaar vervoer Voorts wordt geklaagd over dt aanleg van de metro en de prijs «hogingen bij het hbofdstede- lijk openbaar vervoer. JINGAPORE (Reuter) Vier Vietnamezen, die in oktober een Vietnamees verkeerstoestel heb- >en gekaapt, zijn vandaag door iet hooggerechtshof in Singapo re tot veertien jaar gevangenis straf veroordeeld. De leider van de groep, de 28-jarige Lam Van Pu. krijgt bovendien 12 slagen ■n rotanstok toegediend. )e andere drie krijgen ieder zes Gevangenis stokslagen voor kapers Een 34-jarige Am sterdammer is van nacht rond één uur zwaar gewond ge raakt toen hij op de Rijksstraatweg, ter hoogte van de Van Bommellaan, in Wassenaar met zijn auto in een slip raakte en tegen een lichtmast vloog. De man had net twee voor hem rijdende auto's ingehaald, toen zijn auto bij het naar de rechter baan gaan in een slip raakte, over de kop sloeg en als het ware rondom de lichtmast werd dubbelgevouwen. De bestuurder, die bekneld zat. moest door de brandweer uit de wrakstukken worden gezaagd. Dit heeft een uur geduurd. De man is met een boven beenbreuk en met schouderletsel op genomen in het Bronovoziekenhuis in Den Haag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Formateur Van Agt hoopt vandaag zijn kabinet rond te krijgen. Ook gisteren slaagde hij er niet in de post van justitie bezet te krijgen. Hij pleegde uitvoe rig telefonisch overleg met enkele kandida ten, die evenwel „in verband met huidige werkzaamheden en persoonlijke omstandig heden" bedenktijd vroegen tot vandaag. Het is nog steeds de bedoeling dat de nieuwe minister van justitie uit de kring van de AR-partij komt. De kandidaten zitten echter tegen het ambt aan te hikken. In de laatste jaren is de post op justitie een zwaar ambt geworden, mede door het toenemende terrorisme, de gijzelingen en de pro blemen rond de abortus. De kandidaten waarmee Van Agt gisteren telefo nisch contact heeft gehad, zijn nog niet eerder in de pers genoemd. De naam van de nieuwe minister van justitie zal dan ook als een verrassing komen. Het is mogelijk, dat in de verdeling van de minis tersposten nog een verschuiving zal worden aange bracht. Wetenschapsbeleid zal vermoedelijk v„.. CHU naar de KVP gaan, en volkshuisvesting van de KVP naar de CHU. Vandaag heeft Van Agt met Wiegel en Aantjes gesproken over de verdeling van de 14 staatssecre tarissen en de kandidaten daarvoor. Als Van Agt vandaag zijn kabinet rond krijgt, volgt vermoedelijk morgen reeds de beëdiging van de nieuwe ministers. Het wordt uitgesloten geacht, dat de regeringsverklaring van het nieuwe CDA- WD-kabinet nog voor het kerstreces wordt afge legd Die wordt met vóór 10 januari volgend jaar verwacht. In CDA-knng heeft men intussen de publicatie in het weekblad Vrij Nederland, dat Van Agt tijdens de onderhandelingen met Den Uyl reeds recht streeks contact zou hebben gehad met Wiegel als „nonsens" bestempeld. „Het zijn niet anders dan enkele vluchtige ontmoetingen in de wandelgangen geweest". Van Agt mag dan wat onorthodox zijn in zijn optreden en het met de Binnenhofse spelre gels niet al te nauw nemen, in zijn feitelijke politieke gedragingen wil hij zo juridisch-zuiver mogelijk zijn, zo wordt gezegd. Vals (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Politierechter mr. J. Overberg in Den Bosch heeft gisteren bij snelrecht drie sup porters van FC Utrecht veroordeeld tot straffen van vier tot zes weken, waarvan drie voorwaarde lijk. De officier van justitie had vijf tot zes weken geeist, waarvan twee voorwaardelijk. De dne jongelui zorgden afgelopen zaterdag voor tumult in Eindhoven, waar zij FC Utrecht kwamen steunen in de strijd tegen PSV. Na uitgebreid cafébezoek werden zij na diefstal in een warenhuis aangehouden. Dit gebeurde echter pas na een hevige vechtpartij met politiemensen. Twee re chercheurs vein het warenhuis raakten daarbij licht gewond. De officier van justitie betoogde in zijn requisitoir dat snelrecht in dergelijke gevallen op zijn plaats is. „Anders gaat het de spuigaten uitlopen. Het is te betreuren dat voor deze brood dronken jongelui honderd extra politieagenten moeten worden ingezet. Het publiek vraagt zich af of dit zomaar kan. Deze vraag moet door de justitie met een krachtig neen worden beant woord". Voorts maakte de officier bekend dat door de vijf procureurs-generaal een projectgroep in het leven is geroepen om te bestuderen hoe de porblemen met gewelddadige supportersgroepen zijn te verhelpen. ADVERTENTIE gedragingen bij de kaartcontro- •s. de aan'eg van de metro en de prijsverhoging. S.IJ.C. Utrecht Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. NICOSIA Achilleas Kyprianou, 18-jarige zoon van de president van Cyprus, is vanmorgen door twee gewapende mannen ontvoerd. De jongeman, officier in de Grieks-Cyprische Nationale Garde (het leger), werd ontvoerd op weg naar het legerkamp waar hij is gestationeerd en dat is gelegen op een kilometer of vijftien van Nicosia. In Nicosia werd de speculatie gehoord dat de jonge Kyprianou is ontvoerd door de extreem rechtse „Eoka-B"-beweging. Begin december werd een aantal Britse militaire bases en andere Britse militaire vestigingen op de zuidkust van Cyprus getroffen door bomontploffingen. De politie hield later negen met naam en toenaam bekende aanhangers van Eoka-B aan. De aanslagen zouden deel uitmaken van pogingen van de beweging de uitlevering door Groot-Brittannië te voorkomen van een van haar leden, Kyriacos Kakis, om terecht te staan wegens moord. ZURICH (DPA) Een kunsthart heeft in een kliniek in Zwitser land voor het eerst het leven van een patiënte gered. In de universiteitskliniek nam een kunsthart twee dagen lang de functie van het eigen hart over, waardoor dit zich kon herstellen van een post-operatieve aandoening. Het kunsthart werd geconstrueerd door de Italiaanse ingenieur R. Bosio en verder ontwikkeld en bediend door prof. M. Turia. ADVERTENTIE Thans is er in Leiden een uit stekende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v, Oss-Rosmalen, komt 2 dagen naar Leiden om u van deze grandioze gelegenheid te laten profiteren. Service Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 des sins, welke thans tegen fa brieksprijzen aan de consu ment worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen volledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service Tapijten b.v assortiment. Nylon viltte- gels 40x40 zelfklevend 0.89. Dikke hoogpolige tapijttegels, los te leggen, per stuk 6.90. Vinyl op vilt 2 m breed, per str. meter 9.50 o.a. nylontapijt in 3 modieuze tinten 4 m breed van af 29.50 p. str. m. Pr. fraai gedessineerd origineel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf 59 - per m. 100% wollen berber 400 cm breed vanaf 99.- per str. m. Zuiver wollen hoogpolig ta pijt speciale prijs 139 - p.m. 400 cm. breed. Verder huiskamerta pijten va. 34.90. 39.90, 49.90 enz. Te veel fabrieksaanbiedin- gen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm. breed 72.50 p.m. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 16 de cember van 14.00-18.00 uur en zaterdag 17 december van 10.00-17.00 uur in de RONNIE- HAL. gelegen naast de Groenoordhal. Reserveringen en levering op latere termijn mogelijk, betaling geschiedt na aflevering. Kom vri|dag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen. Tel. 04192-4098. Hoofdshowroom 1800 m2. Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89. Tel. 04120-22006. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: woonplaats

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1