Rechtbank: Russische en Poolse getuigen niet onbetrouwbaar Kinderen ongehavend na gijzeling in Bovensmilde CeidócSouAcmt DADER SCHIETPARTIJ ZOU ZELFMOORD HEBBEN GEPLEEGD uw wensen toch weloptijd! lenten hoort vonnis gelaten aan BOUW WIL GEEN ARBEIDSPLAATSEN OVEREENKOMSTEN AFSLUITEN Engeland en Europa MEER LEGE WONINGEN I Uitvoering zoutverdrag vertraagd GEHELE KRIJGSMACHT NEEMT PROEF MET NIEUW TUCHTSYSTEEM BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) MSTERDAM Pieter Menten vertrok spier. Gelaten hoorde hij zijn vonnis, m vijftien jaar cel aan. Rechtbankpresi- int mr. Schroder had hem bij het begin tn de zitting de kans geboden de zaal te rlaten, maar de 78-jarige verdachte ver- jos alle overwegingen, die tot zijn veroor- Iing hebben geleid ter plaatse te verne en. Hij hield zich voor één keer aan de Volgens de rechtbank stond Menten in 1948—1949 niet terecht wegens het plegen van massa-executies. Menten en zijn raads man mr. Van Heijmngen hebben tijdens het onderzoek voortdurend betoogd, dat in de jaren vijftig afgezien is van verder onder zoek en dat om die reden de zaak-Menten niet heropend had mogen worden. De recht bank: „De vraag of het Openbaar Ministerie door alsnog over te gaan tot vervolging van spraak, dat hij geen enkel betoog zou verdachte onrechtmatig heeft gehandeld iderbreken. Zelfs het woord „KGB-show' de meestal daarop volgende tirades over n tegen hem gericht communistischcom- lot bleven achterwege. Het was ditmaal Schroder, die namens de bijzondere rafkamer van de Amsterdamse rechtbank irak over de betrouwbaarheid van Russi- Poolse getuigen: „De enkele om- andigheid dat getuigenverklaringen en ndere bewijsstukken uit die landen afkom- ig zijn, wettigt allerminst de conclusie, at daaraan geen waarde is toe te kennen, ok in andere landen, waaronder West- uitsland, is bij de berechting van in Oost- uropa gepleegde oorlogsmisdrijven mede an dergelijke bewijsmiddelen gebruik ge taakt". Ir. Schroeder noemde dertig overwegingen, ie ertoe hebben geleid dat Menten schuldig verklaard. Hieronder bevonden zich ver- laringen van verdachte zelf, eigen waarne- tingen van de rechtbank op de zitting, irslagen en verklaringen van deskundigen t tenslotte getuigenverklaringen, ook die an Russen en Polen. „Maar", aldus mr. chroder, „het bewijs steunt niet alleen op erklaringen van achter het IJzeren Gordijn, taar ook op daarmee op essentiële punten vereenstemmende verklaringen van getui- en uit Israël, de VS en West-Duitsland. lovendien hebben verdachte en zijn raads- tian alle getuigen kunnen ondervragen". )e rechtbank is er van uitgegaan, dat Men en in juli 1941, toen de massa-executie in Ihorodce plaatsvond, Nederlander was. lenten heeft hierover verschillende verkla- ingen afgelegd, onder meer dat hij de 'oolse nationalieit zou hebben, maar de echtbank heeft hieraan geen waarde ge- lecht. Er is, aldus mr. Schroder, geen spra- te van dat Menten nu voor de tweede maal 'oor hetzelfde feit wordt veroordeeld, zoals Ie verdachte meermalen heeft gesuggereerd. staat niet ter beoordeling van de strafrech ter". De strafkamer betrok ook de zogenaamde kelderstukken bij het bewijs. Het gaat hier om doorslagen van brieven en van concept brieven, die zijn gevonden in de kelder van het Nederlandse consulaat in Krakow,waar Menten enige tijd heeft gewoond. Volgens schriftkundigen is het vrijwel zeker, dat Menten deze brieven heeft geschreven. In de geschriften zet Menten zijn „deutschfreund- lichkeit" uiteen. De rechtbank achtte overtuigend aange toond dat Menten bij de massa-executie in Podhorodce betrokken is geweest. Verdach te wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van 20 tot 30 inwoners van het plaats je. Omtrent de juiste datum van de executie doet de strafkamer geen uitspraak. Zij gaat er vanuit dat het in juli '41 moet zijn geweest en laat de mogelijkheid open dat de exacte datum niet 7 juli was, maar mogelijk enige tijd later. Vast staat volgens mr. Schroder dat een klein Duits Einsatzcommando in samenwerking met de Oekraïnse hulppolitie de massamoord heeft uitgevoerd. Welke rol elk van de aanwezigen daarbij heeft ge speeld acht de rechtbank zonder belang, omdat duidelijkis dat de uitvoerders van de executie zeer eensgezind waren. De te genstrijdigheden in de getuigenverklaringen, die voor verdachte en zijn raadsman aanlei ding waren om voortdurend te betogen dat de getuigen daardoor onbetrouwbaar waren, vindt de rechtbank normaal, gezien het lan ge tijdsverloop. „Met evenveel reden kan men er de conclusie aan verbinden, dat die verklaringen juist niet zijn „voorgebakken", zoals verdachte en zijn raadsman steeds verklaarden", aldus mr. Schroder. Menten werd wegens onvoldoende wettig en de strafmaat juist is. der sloot niet uit dat Menten ook bij deze executie betrokken is geweest. De rechtbank twijfelde geen moment aan de oprechtheid van de getuigen Pollak en Huptmann, res pectievelijk wonend in New York en Stock holm, maar gelooft niet dat zij Menten dui delijk hebben herkend. Pollak en Haupt- mann hadden al gehoord van de executie in Podhorodce, toen de Duitsers in Urycz arriveerden. „Tot op zekere hoogte ver wachtten zij verdachte onder de daders te zullen zien", aldus mr. Schroder. De rechtbank ging in zijn overwegingen ook nog in op de persoon Menten: „Hij is in deze procedure naar voren gekomen als een man, voor wie geld en goed een allesoverheersen de rol hebben gespeeld. Daaraan kan wor den toegevoegd dat hij ook op uiterst cyni-1 sche wijze heeft blijk gegeven minachting voor zijn medemensen, voor zover hij meent j dat dezen zijn minderen zijn. Hij verklaarde j eens: „Het soort mensen dat in die dorpen I woonde, dat waren en zijn nog steeds debie- j le en seniele figuren". Dit door verdachte I van zichzelf geschapen beeld is niet in strijd met het oordeel van de rechtbank. Voorts hebben de vele niet als juist te aanvaarden i ontkenningen van verdachte, alsook zijn j plotseling en soms meermalen veranderende standpunten en tenslotte zijn controleerbaar onjuiste verklaringen bijgedragen tot de overtuiging dat aan de door verdachte volge- j houden betuigingen van onschuld geen waarde is te hechten". Volgens de rechtbank, kan de straf, hoewel deze ook een waarschuwing inhoudt, niets anders dan vergelding beogen. Levenslange gevangenisstraf achtte mr. Schroder „geen adekwaat antwoord", op het misdrijf. Mentens verdediger Van Heijningen zei di- reet na de zitting het onbevredigend te vinden „dat de belangrijkste getuigen Dirk I Menten en Felix Landau (ex-Gestapochef in het district Lemberg) niet in het vonnis j worden genoemd". Zij zijn de sleutelfiguren j voor het vaststellen van de feiten". Menten is van het vonnis in cassatie gegaan bij de Hoge Raad in Den Haag, die zich niet opnieuw over de feiten zal buigen, maar zal moeten bezien of de wet goed is toegepast Kerstvracht Gisteren werd op Schiphol het nieu- we deel van het vrachtplatform in1 gebruik gesteld. Di recteur Stapel lood ste persoonlijk een machine van Saudi- Arabian Airlines binnen. Toen de vrachtklep open ging verscheen in de opening de Kerstman met een i vracht aan cadeau tjes voor kinderen in de Haarlemmer- UTRECHT (ANP) Op principiële en praktische gronden zullen de bouwondernemers geen arbeidsplaatsen overeenkomsten afslui ten. Dit heeft de voorzitter van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid, de heer L. A. van den Bos, vanochtend gezegd bij de opening van de jaarvergadering van het verbond in Utrecht. Deze overeenkomsten zijn een stokpaardje van de vakbonden en bedoeld om het totaal aantal arbeidsplaatsen in een bedrijf te handhaven (geen ontslagen, vrijkomende plaatsen moeten weer worden opgevuld). De heer Van den Bos sprak verder de hoop uit dat de vergadering een besluit zou aannemen op grond waarvan leden van het verbond geroyeerd kunnen worden als zij met koppelbazen in zee gaan. Volgens de heer Van den Bos moet de vakbeweging grote prioriteit geven aan de vraagstukken van thans, die om een gezamenlijke nationale aanpak vragen en móet zij met op het vlak van allerlei detailpunten scherpslijperijen gaan beoefenen. Hij ontzegde de FNV niet het recht met een nieuwe samehlevingsvisie in ons land te komen, maar vond dat die visie voor het bedrijfsleven weinig zelfstandigheid en weinig eigen armslag overlaat. Tenslotte was hij van mening dat het zonder de injectie aardgas-re- serve mindergoed zal gaan met onze economie. Daarom zal gezorgd moeten worden voor een voortdurende maar bescheiden economi sche groei. Dat kan volgens hem alleen door een mentaliteitsveran dering: meer produktie en harder werken. Het wonder, waarop acht regeringen van EEG-landen met het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, de Europese Commissie, hadden gehoopt, is uitgebleven. Het Engelse Lagerhuis heeft met een forse meerderheid van stemmen het wetsontwerp verworpen, dat - op basis van evenredige vertegenwoordiging - directe verkiezingen voor een echt Europees Parlement in 1978 mogelijk had moeten maken. En dat is gebeurd binnen één week nadat de Europese Raad, de bijeenkomst van premiers en regeringsleiders uit de negen EEG-landen, hun laatste vergadering van het oude jaar hadden gehouden. De mededelingen, na die raadsver gadering uitgegeven, dat het een succesvolle bijeenkomst is geworden, krijgen thans een bittere nasmaak. Want waar het in Europa om moet gaan is het tot stand brengen van een Gemeenschap, die democratisch wordt gecontroleerd. Daartoe moeten de burgers in alle negen landen kunnen deelnemen aan directe verkiezingen voor het Europese Parlement. Daartoe ook hebben de regeringsleiders zich al $aren geleden verplicht. N u in Londen de negatieve beslissing is gevallen lijkt het moeilijk denkbaar, dat de acht overgebleven landen wel in 1978 Europese verkiezingen zullen kunnen houden. We j zullen moeten wachten op een nieuwe Britse wetgeving, dié j dan weer volgens het systeem van het districtenstelsel, de j verkiezing van de Britse afgevaardigden naar het Europese Parlement zal organiseren. Dat zal ongetwijfeld een vol jaar duren. Met alle gevolgen van dien voor de inspanningen, die men in zeer vele landen van de Gemeenschap zich heeft j getroost om juist 1978 tot een echt Europees jaar te maken. Wat een nare bijsmaak geeft aan het Britse gebeuren is de veronderstelling, dat premier Callaghan helemaal niet ongelukkig zou zijn met deze parlementaire beslissing. Hij zou eigenlijk geen Europese verkiezingen willen vóór - waarschijnlijk begin 1979 - de Britten naar de stembus gaan om een nieuw Lagerhuis te kiezen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de slimheid hier de wijsheid heeft bedrogen. Want het minderheidskabinet =/,die liberalen waren juist de grootste voorstanders van het systeem van evenredige vertegenwoordiging. Met alle mogelijke nationale conse quenties moet Callaghan dus nu rekening houden. Maar al zijn de Britse liberalen de grote verliezers, de klap is in Europa toch wel het hardst aangekomen. DEN HAAG Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat op 1 oktober 101.000 woningen leeg stonden. Dit is 6.10 meer dan op de vorige peildatum 1 april van dit jaar. Van de 101.000 leeg staande woningen waren er 9.900 niet geschikt voor bewo ning wegens bouwvalligheid en afgelegen ligging. De overige 91.100 leegstaande woningen (of 2,0 pet van het totaal aantal woningen in Nederland) waren wel geschikt voor bewoning. .Menten is vast van plan door te vechten", I aldus mr. Van Heijningen. 'leter Menten vordt na zijn eroordeling veggeleid door «rketwachterv NOORDWUKERHOUT - „Tot nu toe lijkt het er op dat de gegijzelde kinderen van de openbare lagere school in Bovensmilde hun hoogst ernstige bejegening goed hebben doorstaan. Mij wordt gemeld dat de kinde ren op school goede prestaties leveren en thuis geen bijzonderheden vertonen". Dit zei de zenuwarts J. van Londen, direc teur-generaal van de Volksgezondheid, gis teravond in Noordwijkerhout op een bijeen komst van de Vereniging tegen Kindermis handeling. De heer Van Londen noemde dit overigens opvallend. Uit alle literatuur over het onderwerp kindermishandeling blijkt volgens hem de verwoestende inwerking, ook op lange termijn, van mishandeling van kinderen. Vaak blijken deze kinderen, een maal volwassen en zelf ouder, hun kinderen weer te mishandelen. „Het vaak mishandel de kind heeft een groot risico mishandelen de ouder te worden", aldus Van Londen. Er is volgens hem dan ook alle reden voor, vooral ook vanuit preventief oogpunt, slach toffers van kindermishandeling intensief te begeleiden. Beschikbare cijfers wijzen uit, aldus Van Mevrouw De Ruyter afgetreden als voorzitter RARO (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorzitster van de Raad voor de Ruimtelijke Ordening (RARO), mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, die van 1946 tot 1970 als lid van het college van Gedeputeerde Staten betrokken was bij veel gemeenteuitbreidingen, nam gisteren afscheid. Bij die gelegenheid werd zij benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Mevrouw De Ruyter richtte zich in haar Afscheid stoespraak onder meer tot Prins Claus die lid van de raad is. Zij maakte gewag van de intensiteit waarrpee de prins aan het werk van de Raad deelneemt, wat vooral tot uiting komt in de beslo ten "vergaderingen. „Ik hoop dat de democratie het aan kan dat dit in de toekomst ook in openbare vergaderingen het geval kan zijn zodat de prins zijn persoonlijke gaven ten volle zal kunnen benut ten". Er was grote belangstelling voor het afscheid van mevrouw De Ruyter. Londen, dat in de ontwikkelde landen jaar lijks één kind per duizend m de leeftijds groep van 1 tot 4 jaar wordt mishandeld. Kindermishandeling, waarvan het grote pro bleem is dat het zich meestal binnenshuis afspeelt, komt juist vaak voor gecombineerd met andere aandoeningen van psychische aard van kinderen en/of hun ouders. Als men zich met hulpverlening, begeleiding en preventie van kindermishandeling bezig wil houden, zal men met deze overweging rekening moeten houden, zo hield Van Lon den de Vereniging tegen kindermishandeling voor. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De buitenlan der, die dinsdagavond in een Vuurgevecht met de Rotterdam- e politie de dood vond, heeft volgens de politie vermoedelijk zelfmoord gepleegd. Sectie heeft uitgewezen, dat de man een schot in het hoofd heeft Amsterdamse wethouder niet herkiesbaar AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse PvdA-wethouder voor publieke werken en stads ontwikkeling, C. de Cloe, zal zich bij de gemeenteraadsver kiezing in mei volgend jaar niet meer kandidaat stellen. De Cloe meent, dat hij van zijn partij te weinig steun ontvangt en ook geen kans krijgt om over zakelijke geschillen in de PvdA te discussiëren. Hij schrijft dit in een brief aan het gewest Am sterdam van de PvdA en de partij-afdelingen. Het beleid op het gebied van de publieke werken, de stadsont wikkeling en de stadsvernieu wing grijpt diep en vaak op omstreden wijze in het Amster damse leven in, aldus De Cloe. Om dit beleid goed te kunnen yoeren is een stevig draagvlak m de eigen partij noodzakelijk. gekregen, dat op een centimeter afstand is afgevuurd. Boven dien zegt de politie er vrijwel zeker van te zijn, dat de schot wond is veroorzaakt door een kogel uit het pistool dat de man bij zich had. De man had verder, volgens de politie, een kogel in het boven been, die afkomstig was uit een politiekarabijn. Bij de schietpar tij hebben twee leden van een bijzondere eenheid 24 gerichte schoten op de kast afgevuurd, waarin de man zich had verbor gen en van waaruit hij op de hem achtervolgende agenten had geschoten. Inmiddels is de politie ook ach ter de identiteit van de man gekomen. Het is de 31-jarige Marokkaan Shmoli H. uit Fez. Gebleken is, dat Shmoli in een woning in de Josephstraat on derhandelingen had gevoerd over heroïnehandel met enkele Surinamers. Tijdens onenigheid trok de Marokkaan een pistool en schoot de Surinamer M. in een been. De politie had aan vankelijk aangenomen, dat M. als toevallige voorbijganger werd geraakt tijdens het vuur gevecht tussen politie en de Ma rokkaan. Bij de jacht op de Marokkaan schakelde de Rotterdamse poli tie voor de eerste maal leden van net bureau bijzondere op drachten in, speciaal getrainde en met pistool, karabijn en ko gelvrije vesten uitgeruste poli tiemannen. Zij staan 24 uur pa raat en dinsdagavond was de eerste keer dat het team een „grote operatie" uitvoerde. pttpost DEN HAAG (ANP) In de gehele krijgsmacht zal binnenkort een proef beginnen met het niet meer opleggen van arreststraffen in het kader van het militair krijgstucht. Bij de bestraffing van krijgstuchtelijke vergrijpen zullen in de proefperiode alleen de berisping, de strafdienst, de verplichting om op een bepaalde tijd in de kazerne terug te zijn of de geldboete worden gehanteerd. De straffen licht arrest en verzwaard arrest worden dan bij wijze van proef tijdelijk niet opgelegd. Deze proef begint in de loop van 1978 en zal naar verwachting op 31 december 1978 eindigen, i Een en ander heeft minister A. Stemerdink in een memorandum I meegedeeld aan het centraal georganiseerd overleg militairen. Begin augustus maakte de minister bekend dat het zijn bedoeling j was de proef slechts bij een aantal eenheden te houden. Door de I proef nu voor de totale krijgsmacht te laten gelden voorkomt men I rechtsongelijkheid tussen militairen bij eenheden die wél en miiitai- j ren bij eenheden die niet aan de proef deelnemen. De proefneming zal niet leiden tot vertraging in de voorbereiding van de nieuwe wetgeving voor het militair straf- en tuchtrecht, zo zegt het ministerie in een mededeling. De ambtelijke voorbereiding daarvan gaat normaal door. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) voelt niets voor de proef met het militair tuchtrecht. De WDM vreest dat daardoor de herziening van het militair straf- en tuchtrecht op de lange baan zal worden geschoven. Hollandse Mc Cloud De Hilversumse reclameman Henk Sleeuw heeft het gehaald. Na een tocht te paard van een paar weken rijdt hij sinds enkele dagen als een Hollandse Mc Cloud door Parijs. Voor zijn pose aan de voet van de Eiffeltoren had hij de hulp nodig van de Parijse politie, die de verkeersstromen even in andere banen leidde. ROTTERDAM (ANP) - De Ne derlandse delegatie in de inter nationale Rijn-commissie, die dinsdag en woensdag in Rotter- dam vergaderde, houdt reke ning met een vertraging in de uitvoering van het door de mi- i nisters van de rijnoverstaten I december vorig jaar in Bonn j ondertekende zoutverdrag. Na afloop van de conferentie zei de voorzitter van de Nederland- I se delegatie, ir. A. de Graaff, i zich zorgen te maken over de einddatum van 1 januari 1980 waarop Frankrijk zich verplicht heeft 60 kilogram afvalzout per seconde uit de Rijn terug te j houden. Hij vreest vertraging, omdat Frankrijk een nieuw pro- ject voor de opslag van afval- I zout van de sodafabrieken bij Nancy in studie wil nemen. De Nederlandse delegatie in het in ternationale overleg, waaraan naast Frankrijk ook Duitsland. Zwitserland en Luxemburg I deelnemen, heeft er bij de Fran- I sen op aangedrongen in de eer- j ste helft van het volgend jaar I met een plan op tafel te komen, j De Franse delegatie heeft ge- I zegd daartoe bereid te zijn. Tot nu toe was steeds sprake ge- weest van de opslag van afval- I zout uit de kalimijnen in de j Elzas. Overeenkomstig het ver- drag zou Frankrijk de eerste j hoeveelheid van 20 kilogram per seconde eind volgend jaar uit de Rijn terughouden. Het ziet er naar uit, dat deze termijn wel wordt gehaald. Vragen over reis minister Pronk DEN HAAG - De beide WD- kamerleden Van Eekelen en Waalkens willen van premier Den Uyl opheldering hebben over de wereldreis van minister Pronk van ontwikkelingssamen werking. Zij hebben de minis ter-president gevraagd, of deze reis plaats heeft met medeweten en instemming van het kabinet en informeren naar het doel van

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13