H Gemeente breekt nek van de kleine man" 4 reconstructie Drontermeerlaan 11 Geschiedenis van arbeidersbeweging 3BS0ÏJ wnMfl lezers BURGERLIJKE m SLOOPTERREIN WASSENAARSEWEG IN DISCUSSIE Verzet bewoners Alpenroos tegen bleek dat het nieuwe tracé op sommige plaatsen op ongeveer veertig centimeter ligt. „Er is een uiterst gevaarlijke situatie geschapen in het bijzon der voor onze kinderen", aldus de bewoners. „En dit terwijl aan de overzijde van de weg een zeer ruime mogelijkheid tot opschuiving van de Dronte- meerlaan aanwezig is." In de toelichting op hun brief schrijven de bewo ners het vreemd te vinden dat van de huidige reconstructie geen tekeningen zijn. Volgens hen had het gemeentebestuur zonder dat de recon structie in een plan was vastgelegd nooit vergun ning mogen geven. Zij dringen er bij het gemeente bestuur op aan de reconstructie zo spoedig moge lijk terug te draaien. „Omdat evenwel de werk zaamheden ook na ons protest worden voortgezet, moeten wij ons wel noodgedwongen het recht voorbehouden intussen alle mogelijke andere ons ter beschikking staande middelen te hanteren om de voor ons zo schadelijke ontwikkeling te keren", aldus de bewoners van de Alpenroos. College '74 Universiteit geportretteerd Wethouder B. D. Oosterman van CRM bood gister middag in het bureau van de Leidse Universiteit het college van bestuur van de Universiteit een olieverfschilderij aan. Het betreft een groepsschil- derij van het college zoals dat was samengesteld in 1974. In dat jaar werd namelijk de Dortse kunstenaar Rein Dool door de gemeente Dord recht de opdracht gegeven om ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Universiteit en in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling een schilderij te vervaardigen dat in ruil aan de gemeente Leiden zou worden aangeboden. Het schilderij is inmiddels gereed en wordt door de gemeente Leiden op haar beurt weer in permanent bruikleen aan de Universiteit afgestaan. Op het schilderij staan afgebeeld: de toenmalige rector magnificus Prof. dr. Cohen; voorzitter K. J. Cath; Prof. H. H. Maas; mr. W. G. Koppelaars; drs. J. K. N. Gevers en secretaris mr. M. F. Hofstee. Het schilderij zal vermoedelijk in het Academiege bouw komen te hangen. LEIDEN De studiegroep Ge schiedenis van de Arbeidersbe weging aan de Leidse Universi teit verzorgt een inleidende cursus „Geschiedenis van de Arbeidersbeweging". Tijdens deze cursus, die uit der tien bijeenkomsten bestaat ieder ingeleid door een spreker van buiten of een üd van de studiegroep komen achter eenvolgens aan de orde: .Neder- FLEUR OP Kerstmis nadert. Snel. Bestel uw Kerst- bloemengroet op tijd. Uw Fleurop- bloemist is ook maar een me Fleurop Interflora staat ervoor in. Koninginnegracht I35.'s-Gravenhage. landse Arbeidersbeweging tot 1971" op dinsdag 17 januari; „Russische Revolutie" op dins dag 24 januari; „Nederlandse Arbeidersbeweging 1917-1942" op dinsdag 31 januari: „Spaanse burgeroorlog" op dinsdag 7 fe bruari: „Nederlandse Arbeiders beweging 1943-heden" op dins dag 14 februari: „Duitse Arbei dersbeweging" op dinsdag 21 fe bruari: „Franse Arbeidersbewe ging" op dinsdag 28 februari: Engelse Arbeidersbeweging" op dinsdag 7 maart: „De Arbei dersbeweging van de VS" op dinsdag 14 maart: „Vakvereni gingen" op dinsdag 18 april: „Arbeiderspartijen" op dinsdag 25 april: „Zelfstandige Arbei- dersstrijd", op dinsdag 2 mei: „Arbeidersbeweging" op dins dag 9 mei. De voor alle belangstellenden toegankelijke bijeenkomsten, die steeds om acht uur 's avonds worden gehouden op het Insti tuut voor Geschiedenis, Middel stegracht 4 in Leiden kunnen ook afzonderlijk worden be zocht. Wie aan de cursus wil deelnemen kan zich opgeven bij Cor Smit, Jan Vossensteeg 17, Leiden, telefoon 149166 of bij Ron Roetman, Kaiserstraat 22a, Leiden, telefoon 140269. Daar kan men ook voor nadere inlich tingen terecht. 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- Jen stukken te bekorten. Oegstgeesterweg Naai- aanleiding van een bericht in de Leidse Courant van 9 de cember. waarin de aanranding van een meisje op de Oegstgees terweg wordt gemeld, een korte opmerking. De politie krijgt over dit soort zaken op de Oegstgeesterweg herhaaldelijk klachten. Het is bekend, dat niet iedereen met dit soort klachten naar de politie stapt. Feit is dus, t dat er veel moeilijkheden zijn. Volgens mij zijn de aanrandin gen op de Oegstgeesterweg te I voorkomen. Voet- en rijwielpa den zijn momenteel vanaf de autoweg niet goed zichtbaar. Dit komt door de dichte bossages ter plaatse. Deze struiken moe ten snel verwijderd worden. De overheid is immers aansprake lijk voor de veiligheid van de burgers en men moet niet wach ten tot er iets onherroepebjks gebeurt aan de Oegstgeester weg. S. P. van K Leiden LEIOEN Gaboron. Joey Sebastiaan Ferdinand, zn v. J. Brederode en P Sira. Els. dr v. G. J Beijk en M Hazenoot Reimer Johannes, zn v H. G van Duijn en A. M. J. Massaar. Mirjam, dr v. P A. van den Boogaard en A. P. C. van Egmond, Robert, zn v. B. Kulk en D. Cosic. Carmen, dr v. F J Escobar en M. O. C. P. Lopez del Pinero, Bart. zn v. W. L van Rijn en M. C. van Egmond. Gerrit Pieter Benja min. zn v. G. C. Jonker en J. G. Kloos. Michael, zn v. R Bleijenberg en M. Schroder, Diana Marianne, dr v. R. A. Harris en S M. Buis. Martinus Petrus, zn v. C. W. T. van Westerop en E M. M. van Eijk, Laurens Christiaan. zn v. C. van Duijn en L van der Plas. Sabine Patricia, dr v. P. Rietkerken en C. M. van Oosten. Joost, zn v. K. D. van dar Plas en A. Duindam. Overleden: A. S. J. Rabe. geb. 21 apr 1916. vrouw, gehuwd gew met W. F Hijgenaar, A. N. van Duijvenbode, geb 19 feb. 1922. man, B. A Belt, geb 25 nov. 1950. man, Pieter Hemerik, geb 13 aug. 1913, man Kindercircus Het kindercircus „Capriole" uit Hazerswoude treedt zater dag 17 december op voor de kinderen uit Zuid-West. Met bussen van de NZH trekken de kinderen naar Hazerswoude om de zestig artiesten van „Capriole" aan bet werk te zien. Om kwart over een wordt verzameld op bet terrein voor de Bevrijdingskerk bij de BaselstraaL Kinderen die mee wjllen, moeten zieb zo spoedig mogelijk melden op de volgende drie adressen: Van 's Gravensandestraat 19, Brabmslaan 99 en Titus Brandsmalaan 148. Enquête Wijkvereniging „Aktief" gaat weer de straat op. Op dinsdag 27 december en dinsdag 3 januari zal een groot aantal vrijwilligers tussen negen en twee uur een enquête houden op de wijkmarkt in Zuid-West. Het bestuur van de wijkver eniging wil een beeld krijgen van wat het publiek, de winkeliers en de standhouders vinden van de wijkmarkt. Met de gegevens van de enquête wil „Aktief" naar de afdeling statistiek van de gemeente Leiden gaan, waar ze professio neel zullen worden verwerkt. Sportinstuif Tafeltennisvereniging Docos boudt zaterdag 17 december een sportinstuif in haar clubgebouw aan de 5e Groenesteeg. Om half twaalf gaat een dam- en scbaaksimultaan van start. Deelnemers kunnen zich om half elf opgeven aan de zaal. Het rad van avontuur begint om twaalf uur te draaien, 's Middags is er een demonstratie gewichtheffen door leden van de Leidse krachtsportvereniging „De Spartaan" en een tafeltennisdemonstratie. Om twee uur komt madame Elsa naar bet clubgebouw. Zij zal degene die dat wil de toekomst voorspellen. Kleintjes kunnen er de gehele dag grabbelen. Voor hen worden tekenfilms vertoond. De ouderen kunnen de hele dag schieten, ringhengelen en balgooien. Benoeming dr. Duifjes Dr. F. Duijfjes is bij Koninklijk Besluit benoemd tot gewoon hoogleraar in de orthopedie aan de Leidse Universiteit. De heer Duijfjes was vanaf 1955 werkzaam als tweede genees heer-orthopedist aan de voormalige Annakliniek voor Ortho pedie in Leiden. Geluidsoverlast De bodega ,,'t Vatte Gat" Garenmarkt veroorzaakt geluids hinder aan de omwonenden. Regelmatig krijgt de eigenaar van de lokaliteit, de heer Van der List, telefoontjes van mede-bewoners aan de Garenmarkt, die zeggen hun huis uit te dreunen. Een omwonende heeft het college van b en w verzocht de muziekvergunning aan ,,'t Vatte Gat" in te trekken. Floralia-prijzen Tuintjesvereniging „Floralia" reikt morgen de prijzen uit die verbonden zijn aan de onlangs gehouden tuinwedstrijd. In de pauze is er een verloting met diverse prijzen. De heer J. Vermande houdt een lezing over het onderwerp „tuinen van Japan" Een en ander illustreert hij met de vertoning van dia's die hij in Japan heeft gemaakt. Vorig voorjaar heeft hij deelgenomen aan een speciale studiereis voor architecten en tuinspecialisten door dit land. De bijeenkomst heeft plaats om acht uur 's avonds in het clubgebouw van de speeltuin Zuiderkwartier in de Anjelierstraat te leiden. De Spaanse Brabander Toneelgroep Theater voert morgen Bredero's vermaarde toneelspel „De Spaanse Brabander" op in de Leidse Schouw burg. Onder regie van Elise Hoomans is het een kleurrijk stuk geworden. De decors zijn ontworpen door Frank Raven. De voorstelling begint om kwart over acht. Aan de „Spaanse Brabander" ligt een Spaanse schelmenro man ten grondslag. Bredero zet het volkse stadsleven uit zijn dagen (het begin van de 17e eeuw) breeduit op het toneel, de knikkerende jongens, de doodgraver, de hoertjes, de spinsters, de tinnegieter, de notaris, de goudsmid, de wederdopers, de uitdraagsters, de schout enzovoort. Vele scènes en vele figuren zijn zo levensecht dat het toneelspel de hedendaagse, verwende, schouwburgbezoeker kan boeien. Klaverjassen Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert morgen m het kader van het „Sportcafé" een klaverjasavond om de ..Vrije Ei Trofee". Iedereen kan deelnemen. Naast de trofee zijn er ook nog andere leuke prijzen te winnen die een beetje in de Kerstsfeer liggen. Men kan zich opgeven door te bellen 146449 of door even langs te komen. Inschrijf geld 1. aanvang 20.00 uur. Concert in Zuiderkerk Het Leids studenten koor en orkest „Collegium Musicum" brengt vrijdag 16 december onder leiding van de heer André Kaart de volgende werken ten gehore: Schubert: le symfonie in D grote terts, Gebet en Gott im Ungewitter, liederen voor koor met pianobegeleiding. Von Gluck, fluitconcert m G-dur. Von Weber( Jubelmesse, mis in G. Het concert begint om kwart over acht in de Zuiderkerk, Lammenschansweg 15 te Leiden. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar voor 4 (CJP. LAK en 65-plussers) of 6 LEIDEN „De gemeente wil in koelen bloede de nek van de heer Boutier breken: een klein kereltje onder reuzen, dat samen'met zijn zoon een boterham wil verdienen in zijn autoslope rij aan het eind van de Wassenaarseweg. Ie mand met zo'n duizend sloopauto's kan toch niet zomaar van zijn terrein gegooid worden? Ik vind dit een beschamende houding van het zich zo progressief noemend gemeentebe stuur". Dit waren enkele van de door mr. T.D. Schaper gemaakte verwijten aan het college van b en w tijdens de commissievergadering voor de beroepschriften op het stadhuis. Tegen de aanzegging van b en w, dat de heer Boutier binnenkort het sloopterrein moet verlaten, heeft de advocaat een bezwaarschrift inge diend. De heer J.G. Boutier (alsmede zijn collega Van Drie) zou op last van de gemeente zijn autos loopbedrijf „Centrum" nog vóór 15 december moeten verlaten in verband met het verlopen van een door de gemeente tijdelijk verstrekte vergunning tot het uitoefenen van autosloop werkzaamheden op de Wassenaarseweg. Als voornaamste bezwaar voert de gemeente aan, dat het bedrijf op zijn huidige plaats indruist tegen de bepalingen van de hinderwet en de verordening op het stadsschoon 1965. Tevens denkt de gemeente binnen afzienbare tijd een fietspad over het terrein aan te leggen, dat via een tunneltje onder de rijksweg van Amster dam naar Den Haag gaat lopen. Het besluit van b en w om het sloopterrein vanaf 1975 aan beide slopers tijdelijk toe te kennen, moet volgens mr. Ch. de Jong, chef algemene zaken van het stadhuis, worden ge zien als een „noodmaatregel". „De betreffende gemeentelijke diensten hebben alles in het werk gesteld om een geschikt terrein voor beide slopers te vinden. Maar tot nu toe is er geen enkel stukje grond in Leiden beschikbaar geko men. Wethouder M. van Aken (economische zaken) heeft met de heren Boutier en Van Drie dikwijls gesproken en hen met klem verzocht zelf ook naar een ander terrein uit te kijken. Hun pogingen zijn net als die van de gemeente mislukt. Uiteindelijk zijn b en w tot overeen stemming gekomen dat aan deze illegale opslag toch maar een eind moet worden gemaakt", aldus De Jong. De advocaat van de heer Boutier, mr. Schaper, stelde dat de argumenten die de heer De Jong namens het college vertolkte slechts gebruikt werden als „een stok om een hond te slaan". „De ontsiering op de omgeving die u in het sloopterreintje wil zien, vind ik een schandalig motief. Er zijn wel andere dingen die ontsie rend zijn. Als u bij mij thuis op het Rapenburg naar buiten kijkt, dan ziet u honderden wagens geparkeerd staan die het stadsschoon verpes ten. Tevens vind ik het een ongehoorde brutali teit, dat u hangende de uitslag van een juridi sche procedure al opdracht aan een bepaald bedrijf hebt gegeven om ter plekke te onderzoe ken hoe men het beste het sloopterrein binnen de kortste keren kan ontruimen. Er is een ploeg uit Rotterdam komen kijken, die mijn cliënt wel eventjes wilde vertellen op welke wijze zij zijn sloopauto's zouden gaan vernietigen. Ook het argument, dat er geen terrein beschikbaar zou zijn, lijkt me erg zwak. Maar ja, met kwade honden is het nu eenmaal slecht aanpappen. De heer Boutier kan toch wel een stukje grond op het industrieterrein De Waard krijgen? Daar is nog een zee van ruimte". De heer P. de Raad (algemene zaken) memo reerde dat de slopers het terrein tot een „rot zooi" hebben gemaakt, maar hij lichtte dit verwijt niet verder toe en liet het bij een vage constatering. Voorts zei hij: „We moeten de sloopwerkzaamheden van Boutier zien als een hobby. Hij geniet namelijk een sociale uitkering van de gemeente en voor hem is het slopen dan ook geen broodwinning". Advocaat Schaper kreeg tijdens de commissie-- bespreking het idee, dat alles wat hij te berde bracht toch geen effect mocht sorteren, daar de gemeente het erop aan liet komen de nek van een kleine man te breken. Mr. Schaper: „Boutier wil gewoon zijn brood verdienen voor hem en zijn zoon. Ook al heeft hij dan een uitkering, het bedrijf staat nu eenmaal op zijn naam en hij verschaft uiteindelijk aan enkele mensen financieel de mogelijkheid om het hoofd een beetje boven water te houden. Met allerlei scherpslijperij probeert u dit ongedaan te maken. Voor de slopers is dit een heel belangrijke kwestie en om met Shakespeare te sprekenden zaak van „to be or not to be"... Zij staan of vallen met uw uitspraak. Als het u alleen maar om spelletjes gaat, dan kan ik u nu wel zeggen, dat ik maling heb aan heel de juristerij, die u zo machtig vindt. Omdat ik weinig vertrouwen in uw oordeel heb, zeg ik nu vast dat we bij de Raad van State in hoger beroep zullen gaan". Eer dit zover is moet de commissie onder voorzitterschap van mr. C.J. Woudstra advies uitbrengen aan het college van b en w, dat binnenkort uitspraak over deze kwestie denkt te doen. WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 PAGINA 3 LEIDSE COURANT LEIDEN Bewoners van de Alpenroos in de Merenwijk hebben zich ernstig beklaagd over de reconstructie van de Drontermeerlaan- In een brief aan de gemeenteraad stellen de bewoners dat zij op geen enkele wijze zijn gehoord over de reconstructieplannen. Ook verwijten zij het gemeentebestuur geen gewil lig oor op het stadhuis te hebben gevonden, nadat zij er achter kwamen dat de reconstructie niet geheel volgens plan verliep. De bewoners geven in hun brief lucht aan hun vermoeden dat de gemeente de zaak niet volgens de wettelijke proce dures heeft geregeld. Zij schrijven aan de gemeen teraad dat zij de inspecteur van de ruimtelijke ordening in Zuid-Holland hebben verzocht een onderzoek naar de gang van zaken in te stellen. De bewoners voelen zich belogen door het stad huis. In het voorjaar van dit jaar werd hen door de afdeling S.V.G. meegedeeld dat het nieuwe tracé op circa tachtig centimeter van de achter tuinen van de bewoners van de Alpenroos zou komen. Nadat de reconstructie was gerealiseerd, Bloemetje voor schaatsters De dames G. C. Zeeman en B. de Jong (beiden 64 jaar) werden gisterochtend met vrolijk ge juich in de bloemetjes gezet. Waarom? „Ach, heel gewoon omdat ze het hier op de ijsbaan van Ton Menken zo leuk doen. We zijn nu al weer een aantal weken bezig met een gratis cur sus „beginselen in het kunstrij den" voor dames. Elke week komt er hier een groepje vrou wen naar de baan toe, dat van ons les wil krijgen. Na afloop van de cursus ontvangen ze een geldige KNSB-diploma. Afhan kelijk van de moeilijkheids graad stellen we de dames in staat na verloop van tijd zelfs het „E-diploma" te behalen. Het is hier soms echt lachen, gieren, brullen", aldus sportinstructrice Marijke Ruis. Collega Ben van de Hoek neemt met veel plezier de opleiding van de dames hardrijdsters voor zijn rekening. Met het ploegje van Marijke erbij opge teld komen er iedere dinsdag tussen half tien en half twaalf ongeveer 80 personen bij elkaar; in de pauze gaan we met z'n allen eventjes uitblazen in de kantine met een lekker bakje koffie, zegt een van de sportieve vrouwen. Binnenkort zal ook de donderdagmorgen in het pro gramma betrokken worden. Voor moeders met kleine kinde ren is er op die dagen een spe ciale kindercrèche geopend.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3