£eidóe6oma/nt MENTEN 15 JAAR CEL Premier Begin onverwacht naar Carter JUSTITIE LAATSTE FORMATIE-PROBLEEM *.i» VRIJSPRAAK VOOR MASSA-EXECUTIE URYCZ Dader schietpartij doorzeefd met kogels op sociale Dakota verongelukt wt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wlm Buijteweg. jvertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoont|es f 4,16 - Klachten bezorging: tei. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal 40.45; jaar 160,30; losse nummers: 55 cent. Woensdag 14 december 1977,68e jaargang no. 28915 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kon Hesi Baka Kon Hesi Baka/Kom gauw te rug", jeugdserie naar het gelijk namige boek van Henk Barnard op Ned. II om 19.04 uur. Om 19.29 uur Kenmerk over auto-in dustrie in Detroit. Ned. II om 20.00 uur Engels tv-spel „Kunt u een geheim be waren" en om 22.05 uur Panora- miek. Weinig verandering Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Temp. omstreeks 8 graden. Morgen zon: 8.41-16.28. Maan; 11.44-22.42. Scheveningen hoog water 6.10, 18.36, laagwater 1.57, 14.24. HBWIMH (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank beeft Pieter Nicolaas Menten (75) vanmorgen schuldig bevonden aan de moord op twin tig tot dertig burgers van het Poolse plaatsje Podorohce op 7 juli 1941. Menten werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van deelname aan de massa-exe cutie in augustus 1941 in tlrycx. Rechtbank-president mr. Schro der zei Menten ai aan het begin van de zitting, dat hij schuldig was bevonden aan deelname aan één van de twee ten laste gelegde massa-executies. Hij vroeg Men ten of deze het vonnis geheel wilde aanhoren (het voorlezen van de motivering vergde bijna twee uur). Ja, antwoordde de duidelijk aangeslagen Menten. De rechtbank achtte aangetoond, dat Menten in 1941 Nederlander was en dat aan verklaringen van Menten over zijn nationaliteit geen waarde kan worden toege kend, gezien zijn steeds wisselen de mededelingen. Officier van Justitie mr Haber- mehl eiste op 7 november tegen de Blaricumse miljonair leven slang, wegens oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de mense lijkheid. Hij werd veroordeeld tot 15 JAAR Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw-kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: I woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam adres- woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden Bierdrinkers blijven aan de maat AMSTERDAM (ANP) - De Ne- ierlandse bierdrinkers hebben ie eerste tien maanden van dit laar maar een druppeltje meer edronken dan vorig jaar: 9.477.252 hectoliter. Dit is 0,3 procent meer. De bierexport steeg in die tien maanden met 6,5 procent tot 2.289.375 hectoli ter. De invoer daalde in dezelfde periode met 5,3 procent tot 232.639 hectoliter. Gisteren mee gedeeld in de bestuursvergade ring van het produktschap voor Bier te Amsterdam. Lichtcontrole in Leiden: 84 bekeuringen LEIDEN Vierentachtig weg gebruikers zijn gisteravond ge verbaliseerd door de motorbri gade van de Leidse politie we gens het voeren van ondeugde lijke verlichting. De motoragen-- ten hielden een speciale licht controle verspreid over de gehe le stad. Men hield enkele hon derden weggebruikers aan tus sen half acht en half tien. De politie noemde het aantal gever baliseerde weggebruikers „ont stellend hoog". Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe- ner wordt de krant alsnog ge bracht. N „Ik weet niets van ontmoeting met Sadat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur Van Agt kan, wanneer hem alles meezit, van daag of morgen gereed zijn met zijn kabinet De meeste problemen levert het ministerie van justitie op, nadat de de missionair minister van Binnenlandse Zaken en van Justitie De Gaay Fortman deze post geweigerd had. Thans wordt voor deze post mr. Boukema genoemd, evenals De Gaay Fortman lid van de ARP. Mr. Boukema is lid van de Raad van State. Hij behoort tot de progressie ve vleugel van de ARP. Wanneer de formateur vandaag een mi nister voor justitie weet te vinden is zijn werk praktisch geklaard. Deze week nog kan dan de zogenaamde constituerende vergadering en de beëdiging van het kabinet-Van Agt volgen. De formateur begint direkt de veertien staatssecretaris sen aan te trekken, wanneer hij de zes tien ministers bijeen heeft. Het eerste optreden van het nieuwe kabinet met de regeringsverklaring in de Tweede Kamer zal naar verwachting in de tweede week van januari plaatshebben. Gisteren vond de formateur professor W. Albeda van de ARP bereid de zetel van sociale zaken te bezetten. Professor Albe- da is lid van de Eerste Kamer. Hij is enkele keren als informateur opgetreden: voor het kabinet Den Uyl in 1973 en tijdens het vastgelopen overleg tussen Den Uyl en Van Agt deze zomer over de Vermogens Aanwasdeling. Albeda wist toen het overleg tussen beiden weer op gang te brengen. Het Christelijk Natio naal Vakverbond, waarvan de nieuwe minister van Sociale Zaken in vroegere jaren secretaris geweest is, heeft ver klaard hem met vertrouwen tegemoet te Drs. J. de Koning, oud-voorzitter van de ARP en Tweede Kamerlid, wordt minis ter zonder portefeuille voor ontwikke lingssamenwerking. Voor volkshuisves ting en voor wetenschapsbeleid moet de formateur nog kandidaten polsen. Voor wetenschapsbeleid wordt professor Wat- tel (CHU) genoemd en voor volkshuisves ting circuleert de naam van drs. Tj. Westerterp (thans nog verkeer en water staat). EVANSVILLE (Reuter-Upi) Bij Evansville, in de Ameri kaanse staat Indiana, is gister avond een vliegtuig met 31 inzit tenden verongelukt Drie overle venden zijn uit de wrakstukken gehaald, maar twee van hen wa ren zo ernstig gewond dat voor b(in leven wordt gevreesd. Dollar op na-oorlogs dieptepunt Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amerikaanse dollar heeft gisteren op de Amerikaanse wisselmarkt een na-oorlogs dieptepunt bereikt Aan het slot kwam de dollar na een bewogen dag op 2,3290 tegen maandag 2,3540. Dit dieptepunt betekende geen absoluut record, want op 5 mei 1937 was de dollarkoers in Amsterdam 1,4750. Ook op de andere Europese wisselmarkten bereikte de dollar dieptepunten ten opzichte van felbegeerde valuta's als de Duitse mark en de Zwitserse frank. In Frankfurt zakte de dollar naar 2,155 mark. In. Londen werd voor een dollar niet meer gegeven dap 2,1542 mark en 2,1104 frank. Opschudding in Borselc Conflict PvdA en burgemeester BORSELE (ANP) Tussen burgemeester Waas en de twee man sterke PvdA-fractie van de gemeente Borsele op Zuid-Beveland is gisteravond een conflict uitgebroken, met als gevolg, dat de burgemeester niet verder met de fractie wilde praten en deze op haar beurt de raa^aal verliet. De PvdA had een niet te stuiten stroom van kritiek geuit op het beleid van B en W waarop de burgemeester verklaarde, dat B en W niet verder met de PvdA over de algemene beschouwing wenste te discussiëren. Voor de twee socialistische raadsleden was toen de maat ook vol. TEL AVIV/CAIRO (Rtr/AFP) - De Israëlische premier Menacbem Begin is vanmorgen onver- wacht naar Washington vertrokken voor over leg met president Carter. „Volgens Begin heeft och een probleem voorgedaan dat „vereist" kt president Carter „er buitengewoon serieu- i aandacht" aan schenkt Hij duidde dit pro- teem niet nader aan. „Ik zal suggesties doen die direct verban i houden met het vredespro ces", aldus Begb,. Op vragen van journalisten of ook de Egyptische president Sadat naar Washington zal reizen en Begin daar zal ont moeten, antwrordde de Israëlische premier: „Daar weet il. niets van. Ik weet alleen dat wij elkaar hejben beloofd opnieuw samen te komen". Sads t heeft overigens ingestemd met bet bezoek va n Begin aan de VS. Begin wilde ook niet ingaan op de vraag of hij soms een Israëlisch concept-vredesplan aan Carter zal overleggen. Toen journalisten op merkten dat het vreemd is dat Begin de Ameri kanen iets nieuws moet vertellen, nadat minis ter Vance net twee dagen geleden in Israël is geweest, liet weten dat Carter op beslissende wijze heeft bijgedragen tot de ontwikkelingen van de laatste weken en daarom „tot in details geinformeerd moet worden". Het bezoek zal een dag duren. In het Mena House, een conferentiehotel even buiten Cairo, is gisteren het informeel overleg begonnen ter voorbereiding van de besprekin gen die vandaag en de volgende dagen worden gehouden tussen Israël, Egypte, en de Verenig de Staten. Bij die besprekingen zijn ook de Verenigde Naties en het Vaticaan vertegen woordigd. De Israëlische delegatie wordt geleid door Ehahou Ben Elissar, kabinetchef van pre mier Begin, de Egyptische delegatie door dr. Esmat Meguid, permanent vertegenwoordiger bij de VN. De Israëlische delegatie was gister morgen in Cairo gearriveerd in een Boeing 707 van El Al, die voorzien was van de vredeswen- Juliana en Beatrix bij première Rembrandt- film Koningin Juliana en prinses Beatrix woonden gister avond in het Am sterdamse Tu- schinski Theater de gala-première bij van de Nederlandse film „Rembrandt fe cit 1669". De konin klijke gasten wor den hier voorge steld aan regisseur Jos Stelling. Keuringsdienst van Waren Fles melk met foto- tormulier.. (Van een onzer verslaggevers Den Haag De Keuringdienst Tan Waren heeft in 1976 in totaal 354 kiachten bin nengekregen, waarvan 134 ge grond waren. Dit blijkt oit het jaar- verslag over 1976. De consumenten in het keuringsge- bied (Den Haag en wijde omge ving) kochten on dermeer: lever worst met anthra- ciet, appelmoes en augurken met glas erin, een fles melk met een to toformulier, een blik rode kool met sigaretten peuk, kindermeel met machine- smeer, kindervoe ding met rubber staafjes, papieren- luiers met beest jes enzovoorts. Er kwamen ook klachten binnen over een levens middelen bedrijf waar konijnen en katten los rond liepen. 'j de politie werd doodgeschoten wordt hier uit de woning aan de Josephstraat gedragen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een nog onbeken de man, een zuidelijk type, is gister avond tijdens een vuurgevecht met de politie in de Rotterdamse bin nenstad doodgeschoten. De man werd doorzeefd met kogels toen hij vanuit een kast in een pand in de Josephstraat, waarin hij binnen was gevlucht, op hem achtervolgende agenten schoot. Het drama was enkele uren tevoren be gonnen toen surveillerende agenten bij het inrijden van de Josephstraat plotse ling een man zagen wegvluchten. Nieuws gierig naar het vreemde gedrag van de man stapten de agenten uit, waarop de buitenlander onmiddellijk zou zijn gaan schieten. Een van de schoten trof de 31-jarige hoofdagent G. Slingerland in de hiel. De kogel moest operatief worden verwijderd. Tijdens het vuurgevecht werd ook een voorbijganger, een 24-jari- ge Surinamer, in het bovenbeen getrof fen. Hij zou vandaag worden geopereerd, waarna ook duidelijk zal worden door welk wapen (van politie of aanvaller) hij is getroffen. Na deze eerste schietpartij vluchtte de buitenlander een snackbar binnen en hield daar enige tijd de eigenaar en zijn vrouw onder bedreiging vast. De politie durfde daarom de snackbar niet binnen te gaan, maar riep wel de assistentie in van een speciaal opgeleide, met karabij nen en kogelvrije vesten uitgeruste een heid. Deze zette een zoekactie in, nadat de buitenlander erin was geslaagd de snackbar aan de achterzijde te verlaten. Bij het betreden van een pand in de Josephstraat werd vanuit een kast op de politie geschoten, waarna een van de agenten zijn karabijn op de kast leeg schoot. Over het motief van de schietpar tij tast de politie nog in het duister. Ook op de rijksweg Utrecht—Den Haag onder de gemeente Nootdorp had giste ren een schietpartij plaats, tijdens de arrestatie van twee van diefstal verdach te Algerijnen. De Israëlische Boeing kwam gisteren met de vlag gen van Israël en Egypte aan de cockpit in Cairo sen „Salaam" en „Shalom". Bij het eerste gesprek ontstond een discussie over de „vakan te stoel" voor de Palestijnen, een kwestie die door de Verenigde Staten moet worden opge lost. De Israëlische delegatie maakte bezwaar tegen de aanduiding PLO. Vandaag zouden geen naamborden worden gebruikt. President Sadat heeft gisteren Palestijnse ver tegenwoordigers van de bezette Jordaanoever ontvangen. Hij zwoer daarbij de Palestijnen nooit te zullen loslaten, maar deed een beroep op de PLO zich te ontdoen „van kluchtige en infantiele strijd". Mevrouw Sadat riep de vrouwen van Israël op „elkaar te helpen de vrede te bereiken". Van nacht hebben Israëlische journalisten in het Mena House hun kamers moeten ontruimen om plaats te maken voor onderhandelaars.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1