College boycot in Duitsland tegen beperking van Vrijheid Co Govers wil paardesport en atletiek graag combineren Wens Theo Verlangen bij Groningen vervuld Bestaat er een leven vóór het examen? Nieuwe formule verkiezing „Paard van het jaar 1977" gyrj pORT LEIDSE COURANTWOENSDAG 14 DECEMBER 1977 pagina n (Van onze correspondentArie van Vree) BONN - „Een perfectionisti sche catalogus van verorde ningen en verboden", zo heeft de rector van de Universiteit van Freiburg de raamwet voor het hogerhonderwijs ge noemd, waartegen op dit mo ment in de gehele Bondsrepu bliek wordt geprotesteerd. De vereniging van Duitse Studen tenbonden (UDS) heeft een .Staking" in de vorm van een college-boycot uitgeroepen die deze week aan de meeste uni versiteiten en hogescholen, zij het met wisselend succes, wordt doorgevoerd. Naar schatting doen 130.000 van de 800.000 studenten eraan mee. De wet die in 1975 is aangeno men, heeft tot doel uniformi teit te brengen in het geva rieerde landschap dat het ho ger onderwijs in West-Duits- land tot nu toe bood. Uiterlijk eind volgend jaar moet in elk van de deelstaten een wet van kracht zijn die is geënt op de bepalingen- van de raamwet Het gaat vooral om drie veran deringen waartegen de studen ten - maar zeker niet zij alleen protesteren omdat zij van mening zijn dathdaarmee de klok aanzienlijk wordt terug gedraaid. Een straf geregeld orderecht met allerlei uitsluitingsproce dures moet ervoor zorgen dat de rust aan de universiteiten wordt gewaarborgd voor het geval er sprake is van gebruik van geweld, het Oproepen er toe of het dreigen ermee. De studenten menen dat hiermee een soort „bijzondere rechts pleging" aan de hogescholen wordt ingevoerd, bedoeld om agerende, kritische studenten monddood te maken. Zij vin den deze bepaling niet alleen grievend, maar ook overbodig, omdat het normalehstrafrecht toereikend is om mogelijke ontsporingen het hoofd te bie den ten Verenigingen, waarvan al le studenten automatisch lid zijn, zich in de toekomst niet meer met politiek bemoeien, maar alleen met universitaire aangelegenheden en studen tenbelangen. Dit wordt als een autoritaire ingreep gezien op de bestaande verhoudingen. De studenten voelen zich te ruggebracht tot de status van kleine kinderen die niet zelf in staat zouden zijn te bepalen welke onderwerpen van be lang zijn en welke niet Daar naast wordt de medezeggen schap van de studenten inge perkt, in zoverre de professo ren ten aanzien van alle be langrijke zaken de beslissende stem te krijgea Tenslotte is er de kwestie van de studieduur die volgens de nieuwe wet wordt beperkt tot vier jaar (aan een aantal tech nische hogescholen tot drie jaar) met een maximale, voor waardelijke verlenging van één jaar. Hierentegen is met name ook in kringen van het wetenschappelijk corps veel verzet gerezen. De studiepro gramma's zijn er nauwelijks op ingesteld en de docenten vrezen dat zij onder een enor me druk komen te staan. De studenten voelen deze regeling als eem corset dat hen geen enkele vrijheid meer laat „De tijd om te denken wordt weg- gerationaliseerd", merkte één van hen op. En overal op uni versiteiten en hogescholen cir culeert de vraag: „Bestaat er een leven voor het examen?" Het verzet tegen de raamwet lijkt vrij zinloos. Onder de be volking is er weinig begrip voor de boycot en in Bonn denkt niemand eraan nu al weer met een nieuw wetsont werp te komen. De deelstaten blijft niets anders over dan met eigen verordeningen te komen die in ieder geval niet in strijd zijn met de raamwet Toch zou het onjuist zijn het studentenprotest als onbelang rijk en overbodig af te doen. Men moet de demonstratie veel meer zien als een alarm signaal van een groep jonge mensen, waarvan de meesten het gevoel hebben in een uit zichtloze situatie te verkeren. „Er is geen aardigheid meer aan om student te zijn", schreef Die Zeit „De universi teiten hebben hun enorme ex pansie van de laatste tien jaar, van 250.000 studenten naar 800.000 niet de baas gekund. Als daar, waar er 25 studeer den er ineens 80 studeren, worden de herrie en het ge drang groter, worden kamers duurder, vormen zich lange rijen waar iets te halen is: een legitimatiekaart, een plaats in een laboratorium, een maal tijd, een boek". De massificatie van het hoger onderwijs heeft inderdaad de prestatiedwang aanzienlijk versterkt: gelijke kansen voor iedereen bestaan nauwelijks. De studietoelagen zijn beperkt van omvang en de meeste stu denten moeten een bijbaantje hebben om in hun levenson- derhoudhte kunnen voorzien. Maar hoe in vier jaar af te studeren als je er ook nog bij moet werken? Het psychologi sche klimaat is slecht Er gaapt een kloof tussen de bur gerij en het studerende deel der natie. De democratisering- stendenzen der zestiger jaren worden teruggeschroefd. Bij de gevestigde politieke partij en vindt de stem van de jeugd nauwelijks gehoor. Integen deel, onder de indruk van het terrorisme en de activiteiten van een aantal linkse extreme minderheidsgroepen wordt maar al te vaak de hele uni versitaire wereld op een hoop gegooid als zijnde een geste- lijk moeras", een voedingsbo dem voor het terrorisme, waar het wemelt van de sympathi santen en waar de fundamen ten van de rechtstaat worden ondergraven. Dit alles zou nog niet zo erg zijn, wanneer de studenten erop zouden kunnen rekenen dat zij na hun studie zonder al te veel moeite in het ar beidsproces konden worden opgenomen. Maar dat is aller minst het geval. Door de slech te economische situatie zijn er op dit moment circa 25.000 werkloze academici en dit le ger groeit nog met de dag. Talloze jonge mensen vangen met een studie aan zonder veel hoop te kunnen koesteren het geleerde ooit eens in praktijk te mogen brengen. Veel afge studeerden moeten genoegen nemen met een baan die vroe ger al door een middelbare scholier met eindexamen kon worden bezet Deze situatie wordt, tenzij er een wonder gebeurt waar niemand op re kent alleen nog maar erger als straks de universiteiten worden overspoeld door de ge boortegolf van het begin der zestiger jaren. Het zal dan ook nog wel een jaar of tien duren voor de verhoudingen in de universitaire wereld enigszins zijn genormaliseerd. VOETBAL WAS HIER OP STERVEN NA DOOD DEN HAAG De verkiezing „Draver en Volbloed van het Jaar" staat weer voor de deur. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft dit jaar voor het eerst een nieuwe formule gekozen voor deze verkiezing. Voorheen was het zodat het paard waarop via briefkaarten de meeste stemmen werden uit gebracht de titel in de wacht sleepte. Eigenaren voerden actie om zo veel mogelijk briefkaarten (met de naam van hiin paard daarop) op het adres van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport te krijgen. De uitwerking van deze acties zijn bekend. In paar- desportkringen brak evenwel een grote rel los en de eigenaren van Manza Buitenzorg (Familie Carartsa) van Kees Verkerk (Stal Westland) trokken hun paarden terug uit de titelstrijd en Speedy Volita kon zonder slag of stoot Draver van het Jaar worden. De titel bij de volbloeds ging naar derbywin naar Frances Hope. Cees Berg- perchef van de NDR: „Het was duidelijk dat er een nieuwe opzet moest komen. Gaat het dit jaar weer niet goed dan doen we het volgend jaar gewoon weer anders". Teneinde acties die de resultaten van een dergelijke verkiezing kunnen beïnvloeden te voorkomen is een commissie ingesteld die de paarden van het jaar moet kie- In deze commissie hebben zit ting een viertal journalisten en vier leden van draverij en ren- comités. Dat zijn de heren: El Barkey Wolf, J. Brandsen, S. Visser, G. J. Simonis, G. L. Post, J. A. Bakker, F. Van der Veen en J. El Niepoort. Onafhankelijk van elkaar zenden zij hun keuze naar de Haagse notaris Maal- drink, die op een nader te bepa len datum de uitslag zal bekend maken. De commissie is echter gebonden aan de voorselectie die de publiciteitmedia en paar- desportmedewerkers hebben ge maakt. Deze voorselectie heeft tot resul taat gehad dat voor de titel van Paard van het Jaar de volgende viervoeters in aanmerking ko men. Bij de dravers: Kees Ver kerk, Olaf Pride en Speedy Vo lita en bij de volbloeds (renpaar den): Zilverster, Fair Hunter en Domitor. Het publiek dat aan deze verkiezing wil meedoen heeft niets anders te doen dan een briefkaart in te sturen naar de NDR voor 2 januari met daarop de draver en volbloed van hun keuze (postbus 87950 Den Haag). Maar ze kiezen de paarden dus niet. Dat doet de commissie Onder de goede inzenders wor den enkele mooie prijzen ver loot: een vakantiereis voor twee personen ter waarde van vierduizend gulden, één kleu rentelevisie en een radiocombi natie. Toenadering Op het eerste gezicht is de NDR met deze verkiezing op de goe de weg. Maar wie geeft de ze kerheid dat eigenaren geen toe nadering zoeken met één of meer leden van de commissie. Daarom zou het goed geweest zijn, dat de NDR de namen van de commissieleden niet bekend had gemaakt. Een kleine voorspelling met de wetenschap dat de meeste leden van de commissie hun stem nog niet hebben uitgebracht en dat de paardesport van voorspellin gen en vraagtekens aan elkaar hangt, is wel op zijn plaats. Kees Verkerk, de meest winnen de draver en het wmterkanon van stal Westland bij de dravers en bij de volbloeds Zilverster, de derbywinnaar van de Haagse stal Monique lijken de favorie ten. ARTHUR VAN RIJSWIJK Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisteren op de baap van Hilversum gehouden koersen zijn: Boreal o-priJs (2440 meter): 1. Op- looper B (C. D. Imming) 3.29.2, 2. Paulien Laren, 3. Port Bonheur. To to: winn 7,90 pl 2,90 2,20 2,30, kopp 34,20, trio 380,40. Niet gestart: Odam Buitenzorg. Almen-prijs (1540 meter): 1. Rodney Fortuna (J. van Dooyeweerd) 2.12.0, 2. Royal Duke Laren, 3. Ronnie Bunt Toto: winn 2,80 pl 1,70 2,10 3,00 kopp 18,50. niet gestart: Rio Tinto. Eibergen-prijs (2440 meter): 1. Othel lo Donne (M. Bouwhuis) 3.27.9, 2. Pelle Buitenzorg, 3. Platina. Toto: winn 17,80 pl 3,30 2,30 4,10, kopp 48,90, trio 1498,50. Criterium der amateorrljders X (2440 meter): 1. Olympus (J. NL Swaab) 3.29.7, 2. Ohio Lee. 3. Mae West Toto: Winn 3,90 pl 1,80 1,70 2,30, kopp 8,80. Niet gestart: Lord Easter. Gelselaar-prijs (200 meter): 1. Nis- han (M. Bouwhuis) 2.48.5, Netje Voorne, 3. Onedin. Toto: winn 5,70 pl 2,30 3,90 1,90, kopp 60,50, trio 774,70. Gerard van Maarseveen-prijs (2440 meter): 1. Lissy (M. A. Pools) 3.27.6, 2. Meindert O, 3. Mike Nardinclant Toto: winn 5.40 (stal) pl 3,00 1,60 3,10, kopp 9,80. Lochem-prijs (1600 meter): 1. Oh My Love (T. H. Kooyman) 2.11.0,2. Nico, 3. Norman Dakota. Toto: winn 4,10 pl 1,70 2,40 2,20, kopp 17,30, trio 201,00. Amatricewinterkampioenschap 2 (2000 meter): 1. Oermana G (Mw. B. J. Duivenvoorden) 2.46.1, 2. Nagil Beroona, 3. Matchless. Toto: winn 9,20 pl 2,20 2,20 3,90, kopp 35,60. Diepenheim-prijs (2000 meter): 1. Perspire (S. van Dooyeweerd) 2.51.5, 2. Oscar Star 3. Nearco. Toto: winn 2,40 pl 1,70 1,60 2,80 kopp 6,50 trio 144,80. Ruurlo-prijs (1980 meter): 1. Lars Buitenzorg (Mej. H. Jansen) 2.45.6, 2. New Admiral 3. Orange BowL Toto: winn 16,60 pl 3,10 3,00 2,80, kopp 40,80. Totalisatoromzet: 472.244,-. (Van onze verslaggever) GRONINGEN „Theo's verlanglijstje" is de naam van één der rubrieken in het programma blad, dat eerste divisieclub FC Groningen bij haar thuiswedstrijden aan de man brengt. Een rubriek, waarin de zesendertig jarige trainer Theo Verlangen zijn wensen aan de grote klok mag hangen. Het zal de regelmatige bezoeker van het Oosterpark duidelijk zijn dat één wens inmiddels niet meer door de redactieleden op schrift behoeft te worden gesteld. Immers, een dag voordat gans Nederland zich zou vergapen aan voor de schoor steenmantel opgestapelde geschenken, bezocht de Spaanse Goedheiligman de Martinis tad en schonk FC Groningen de zo fel begeerde periodetitel. De vreugde in Groningen is begrijpelijk, want in feite is deze periodetitel het eerste tastbare resul taat van een, aan het begin van dit seizoen doorge voerde, nieuwe zakelijke aanpak. Grotendeels ver antwoordelijk daarvoor is vice-voorzitter Renzo de Vries. Eén van zijn eerste rigoureuze ingrepen was het opheffen van de kostbare directeurspost Eén ad ministrateur werd voldoende geacht Vervolgens werden de spelers-salarissen, die vroeger door de grote onderlinge verschillen nogal eens wrevel opwekten, goeddeels gelijk getrokken en werd er een aangepast premiestelsel ingevoerd. Inmiddels had De Vries ook het vertrek van Jan Notermans opgevangen. Hij haalde de zojuist voor zijn A-diploma geslaagde Theo Verlangen naar Groningen en nu, een half jaar later, is iedereen tevreden over de gang van zaken. Verlangen kan als trainer en als speler bogen op een stuk praktijkervaring. Hij debuteerde op acht- tienjarigeleeftijd als amateur in de hoofdmacht van het toenmalige ADO en speelde tegen PSV een dusdanig sterke wedstrijd, dat zijn medespe lers hem uit eigen zak wilden gaan betalen. Het bestuur van ADO, dat de boot had afgehouden, moest toen wel over de brug komen. Theo had zijn eerste proefcontract Tot zijn dertigste jaar handhaafde hij zich in het profmilieu: eerst bij ADO, later bij Holland Sport. Grandioos Daarna werkte hij vijf jaar bij Feyenoord als assistent-trainer onder mannen als Ernst Happel. Wiel Coerver, Antoni Brzezanczyk en Vujaidin Boskov. „Een grandioze tijd heb ik daar gehad, veel geleerd uiteraard, maar ook de gouden tijden van Feyenoord meegemaakt Ik vergeet van mijn leven die happening op de Coolsingel niet, toen Feyenoord de Europacup had gewonnen. Ik had het niet willen missen". Zijn leerschool onder eerder genoemde trainers heeft Verlangen echter niet belet een eigen visie op de voetbalsport te ontwikkelen en die kan hij nu voor het eerst bij Groningen als hoofdtrainer in praktijk brengen. „Voordat ik hier kwam kende ik Groningen niet zo goed, maar ik had al snel in de gaten dat er kwaliteit voldoende was". De geboren Hagenaar drukte al vroegtijdig zijn stempel op het elftal, dat na vier jaar afwezeigheid weer in de eredivisie wilde terugkeren. De oor spronkelijk voor de spitsplaats aangetrokken Wal- ly Waalderbos (26) vormde hij om tot een degelijke voorstopper, die onlangs, na de vriendschappelijke wedstrijd tegen AZ'67 door Cor van der Hart en Hans Kraay al tot één van de beteren in Nederland werd gebombardeerd. Voor de opengevallen spit- spositie haalde Verlangen Peter Houtman (20) op huurbasis bij Feyenoord vandaan en de resultaten daarvan zijn zichtbaar op de topscörerslijsL De nieuwe rechtervleugelverdediger. Jack van Loon, werd aanvoerder van de ploeg. Nadat het experiment met Eddy Achterberg op het midden veld mislukte. Verlangen: „Eddy had mijn spelma ker moeten worden, maar hij heeft niet voldoende bewezen in de ploeg thuis te horen. Ik had in Jantje van Dijk, Henk Veldmate en Henk Schoon beek al een sterke middenveldbezetting, maar toen ook Theo Keukens zich goed ontwikkelde, was het voor Eddy gebeurd. Die Keukens (19) is een prachtvoetballertje, fel en agressief. Ik herken mezelf een beetje in hem. Na verloop van tijd kon ik niet meer om Keukens heen. Voorlopig is hij mijn linkermiddenvelder en is Schoonbeek opge schoven naar de linkerspitspositie. Overigens wil ik wel even kwijt dat Eddy en ik als vrienden uit elkaar jzijn gegaan. Er is vaak een vete tussen ons gesuggereerd, maar dat is onzin. Met hem is het plezierig werken. Achterberg is qua inzet en instelling een voorbeeld voor iederreen". Geroepen „Het voetbal was hier voor mijn komst op sterven na dood en dat in een stad als Groningen. Als ik nu bij een vriendschappelijk duel tegen AZ'67 negenduizend mensen op de tribune zie zitten en een paar dagen later tegen Excelsior meer als tienduizend dan mogen we beslist niet klagen. Die periodetitel komt voor ons als geroepen. Voor de jongens vind ik het geweldig, want je moet niet vergeten dat we aan het begin van dit seizoen ook wel de nodige moeilijkheden hebben gekend". Verlangen verwijst daarbij naar de keepersaffaire (supporters die middels vliegtuigreclame lieten weten Huberts in het doel te willen in plaats van Griever), die een behoorlijke druk op de ploeg heeft gelegd. Verlangen: „Ik heb een uiterst jonge ploeg onder mijn hoede, die nog moet leren klappen op te vangen. We zullen heus nog wel een aantal tikken moeten incasseren, daarom ben ik ook zo blij met de periodetitel. Het is goed voor de ontwikkeling van de jonge jongens. Ze kunnen nu meer vrijuit spelen, want ook al zouden we het algemeen kampioenschap missen, die plaatsing voor de na- competitie kan niemand ons meer afnemen". Speedy Volita is Manza Buitenzorg te snel af. Speedy is wel bij de verkiezing Hij is winnaar van vorig jaar. Manza Buitenzorg komt niet voor verkiezing in aanmerking. DEN HAAG Op kantoor nemen ze voor hem diep hun petje af. Dikwijls laat hij zijn auto voor de deur staan en gaat dan op ds sportfiets naar zijn werk en 's zomers staat zijn fiets ook dikwijls tegen een bekje bij de Wassenaar- se renbaan Duindigt. Voeg daaraan toe de vele trimlopen in de winter en je mag gerust stellen dat de algemeen secretaris van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport, Co Govers, nog op en top atleet is op zijn 49e jaar. Co Govers is één van de mensen achter de grote cross van V en L TC (Den Haag) komen de zondagmiddag om 12.00 uur op de Wasse- naarse renbaan. Hij is de verbindingsman tus sen de organisatie en de renvereniging op Duindigt en bovendien zorgde hij voor een bedrag van zes mille aan prijzen, die allemaal afkomstig zijn uit de paardesportwereld. Eige naren en paardenvrienden lieten Co Govers niet in de kou staan toen hij om een bijdrage kwam vragen voor „zijn" cross. Co Govers: „Er moest gewoon iets gebeuren op Duindigt, nu de paarden daar op stal staan. Het is toch te gek dat zo'n prachtige accommo datie in de wintermaanden niet gebruikt wordt Vroeger was hier de Zilverrush met Wim Slijk huis (de rentmeester van het landgoed Duin digt) dat was altijd een groot succes. Vorig jaar hebben we met een regionaal wedstrijdje op Duindigt al een ballonnetje opgelaten. Dat ging erg goed en iedereen was tevreden. Zondag is er een nationale loop en als alles goed gaat wordt er volgend seizoen een internationale race georganiseerd. Voor zo'n wedstrijd moet dan zo'n dertig mille op tafel komen. Zo iets moet in een stad als Den Haag toch mogelijk zijn?" De oud-atleet op de middenafstanden is de mening toegedaan dat Den Haag een internatio nale wedstrijd in de winter moet hebben. „We zijn een behoorlijke atletiekstad door de jaren heen, met zeer goede verenigingen. Sparta heeft in de zomer een grote internationale wedstrijd Vultink naar EK vijf kamp ARIjlHEM Hans Vultink zal Nederland vertegenwoordigen tijdens de Europese kampioen schappen pentathlon (vijfkamp) die op 21 januari in Noord Frankrijk worden gehouden. Vultink won gisteren op Papen dal de tweekamp tegen Christ van der Smissen met 6—2. liéö Verlangen Vorig jaar werd reeds een begin gemaakt met de Duindigtcross. en daarom moeten we er naar streven dat V en L TC in de winter iets van allure krijgt De medewerking op Duindigt is enorm. De baan is gratis en bovendien mogen de clubmen sen zelf het restaurant runnen, zodat de con sumptieprijzen daar gelijk zijn aan die op de atletiekbaan". Co Govers denkt verder over samenwerking tussen atletiek en de paardesport „Voor de paardesport is het belangrijk dat er nieuwe mensen in aanraking met onze sport komen. De sintelbaan is uitstekend geschikt voor atle tiekwedstrijden. Ik heb vroeger bij de lucht macht gezeten en daaruit ontstond op Duindigt de combinatie luchtmacht-paardesport, dat het lang naast de Dag van het Paard uitstekend heeft gedaan. Een van mijn wensen is ook een atletiek-paardendag en dan op beide fronten toppers aan de start". Maar eerst komt de cross van komende zondag. De prominenten komen aan de start op de tien kilometer. De top jeugd over 1000 en 5000 meter en de trimmers over 3500 of 7500 meter. Co Govers zal waarschijnlijk niet zelf aan de start verschijnen, omdat hij het te druk heeft met de organisatie. Hij zal het bij een volgend evenement wel inhalen, want er is geen trim- loop in de regio die Co Govers ontgaat 's Zomers bij atletiek echt betrokken zijn is voor de man die in het verleden dikwijls tweede en derde van Nederland werd op de middenafstan den onmogelijk, omdat dan de Draf en Ren sport op volle toeren draait en Govers daar natuurlijk niet mag ontbreken. Co Govers, die in 1945 bij Shot begon en later bij de Trekvogels terechtkwam, hoopt dat vele liefhebbers zondag de weg kunnen vinden naar Duindigt .Atletiek is geen kijksport in Den Haag. Er zijn wel enorm veel beoefenaars, maar toeschouwers kunnen het moeilijk op brengen om te komen. Misschien is dat met deze cross anders, omdat het de enige is die helemaal van langs de kant te volgen is". ARTHUR VAN RIJSWIJK Deal u di oi. Oe hr «jqi» voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Een (elelonnlic naar de heer C Eitenng ol de heer Th W de Goede is genoeg om aan de weel ie komen oi nel voor uw bedriji •nieressanl is om uw wagenpark ie leasen- 8i| Multilease vindt u gespecialiseerde know how op dit gebied onder gebracht, gekoppeld aan een uitstekende service U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw aeuier laten uitvoeren Goed leasen is'Muitiieasen'! t Multilease bv Vondellaan 80 Postbus 44 Le.den Tel 071 -7b 02 02 buiten kantooruren 02521-13025)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17