Waarom krijgt jeugd geen kansen bij FC Den Haag? Financiële garanties voor spelers oranje Tafeltennis trekt in China vele miljoenen beoefenaars BLUNDER SPASSKI SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 PAGINA 15 (Van onze verslaggever) ZEIST Inter Football is bereid de spelers van het Nederlands elftal een geldbedrag te garanderen voor htm inkomsten rond en tijdens het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië. Na een aantal besprekingen met de Oranje delegatie Krol, Van Hanegem, Van Be veren en Rijsbergen hebben Cor Coster en Maarten de Vos de belofte gedaan dat I.F. nog deze week een voorlopig garantiebedrag zwart op wit zal zetten. Inter Football zegt al een bedrag van negen ton te kunnen garand.ren, omdat al zes firma's 150.000 gulden hebben gestort om de komende maanden met het Nederlandse elf tal reklame te mogen voeren. „En die negen ton in de reclamepot wordt nog verder aange"uld", aldus de direktie van Inter Football, „want wij hebben goede hoop dat acht tot tien firma's bereid zullen zijn met Oranje reclame te voeren, waardoor de op brengst aan reklamegelden tussen de 1,2 en 1,5 miljoen zal komen te liggen". Van die negenhonderdduizend gulden vloeit driekwart miljoen naar de spelers omdat in het contract dat I.F. en de K.N.V.B. willen afsluiten (getekend is de overeenkomst nog niet omdat de spelers maandag in Zeist onverwachts garanties wilden hebben) be paald wordt dat I.F. vijftien procent provisie mag rekenen op de bruto opbrengsten van de reklamegelden. Dat betekent dat de spe lers 150.000 gulden nu al in moeten leveren aan I.F., dat daarnaast ook nog onkosten in rekening wil brengen. Tegen dat laatste maken de spelers echter opnieuw bezwaar omdat zij menen dat die post uit de provisie betaald moet worden. Nu I.F. negen ton kan garanderen kunnen de Oranjespelers al minimaal rekenen op 35.000 gulden bruto. Daar komt nog maxi- 24.000 gulden bij. (tweeduizend gulden 60.000 gulden bruto komt nog de helft van het eventuele batig saldo van Oranjes deel name aan de W.K. Het ziet er derhalve naar uit dat de Oranje spelers door Inter Football financieel tevre den gesteld zullen worden. Dat houdt in dat een vlotte ondertekening van het reclame contract tussen de KNVB en Inter Football nu nog maar een kwestie van tijd is. Van Beveren: „Zodra wij die beloofde garantie op papier binnen hebben, vervallen onze bezwaren tegen het contract en is dus ook van onze kant alles rond". Van de zijde van de hofleveranciers (Ajax, Feyenoord, PSV en A.Z. '67) zijn wemig problemen meer te verwachten, alhoewel dé clubs nog wel even een slag om de arm willen houden omdat de verbeterde versie van het contract tussen de voetbalbond en I.F. nog niet in hun bezit is. De clubs, die spelers leveren aan het Nederlands elftal, kunnen overigens op een behoorlijke vergoe ding rekenen. Zoals al eerder gemeld krij gen zij 2.500 gulden per speler per wedstrijd, zowel in de aanloop naar Argentinië als tijdens de eindronde van het wereldkam pioenschap voetbal zelf. Daarnaast krijgen de clubs 10.000 gulden per speler, een initia- ian ,.an paworon. »>i*/ö tief van A.Z. '67 dat door de KNVB en I.F. Jan V3n Bevererv **e wachten nu in hun onderlinge kontrakt gehonoreerd is. rustig op de beloofde garanties". 9 i Romeo Zondervan DEN HAAG Nu het 'seizoen' al enige weken geleden voor FC Den Haag ten einde liep - met de veelbesproken uitschakeling in het bekertoernooi door Vitesse - is het zaak dat er in de club een nieuwe koers wordt ingeslagen. Niet alleen de benoeming van een nieuwe trainer past in dat kader, maar even zeer het testen van jongere spelers met het oog op volgend jaar. Kennelijk wordt nogal gauw geconcludeerd dat de A-selectie zo smal is bij FC Den Haag dat elke week hetzelfde elftal binnen de lijnen komt, met dien verstande dat Joop Korevaar en Dojo Perazic al geruime tijd zijn geblesseerd, terwijl Martin Toet ook enige tijd uit de roulatie is (geweest). Natuurlijk dient niet in één klap een groot aantal spelers te worden vervangen, maar het zou toch geen kwaad kunnen - en bovendien waarschijnlijk geen kwaliteitsvermindering be tekenen gezien de matige vorm van enige Haag se spelers - één of twee wijzigingen aan te brengen. In het C-team van FC Den Haag lopen toch figuren rond als Cees Tempelaar en René Vreeswijk, van wie de eerste dit jaar af en toe als wisselspeler mocht fungeren. Maar Tempe laar verschijnt steeds zo kort in het veld dat een gerechtvaardigde indruk van zijn spel op dit niveau nauwelijks of niet is te geven. Vrees wijk was geruime tijd uit de roulatie, maar is inmiddels al weer zo ver terug op zijn normale peil dat ook hij, vooral in de huidige omstandig heden een kans verdient. Vreemd is het dat trainer Malatinsky tot dusver eenmaal een beroep heeft gedaan op een veelbelovende speler als John Lorié. Tij dens de oefencampagne acteerde deze aanval lend ingestelde speler zeer verdienstelijk tegen FC Dordrecht, maar nadien heeft hij geen toegang tot het A-team meer gekregen. Hetzelfde geldt voor Henk Boon, die als verde diger vorig seizoen verscheidene keren zijn opwachting in de hoofdmacht mocht maken, ook in de aanloop naar deze competitie enige malen in de ploeg stond, maar- nadien ook verstoken is gebleven van de gunst van Mala tinsky. De enige die (noodgedwongen) een kans kreeg en steeds meer begint te grijpen is Romeo Zondervan. Deze donkere krullebol zou wel eens Joop Korevaar van zijn plaats kunnen hebben verdrongen. Dat biedt echter de moge lijkheid om Korevaar bij diens terugkeer als rechterverdediger in te zetten, waarbij Martin Jol - de veelzijdige inzetbare - het weer eëns als vleugelaanvaller zou kunnen proberen; hoe wel Jol in het verleden op die positie niet tot opzienbarende daden kwam, hetgeen wellicht veel te maken heeft gehad met het feit dat hij toen nog al eens van plaats moest veranderen en dat is nooit bevorderlijk voor het zelfver trouwen. AI met al heeft dit seizoen weinig nieuwe gezichtspunten geopend. Zoals gezegd is Zon dervan de enige die min of meer is doorgebro ken. Malatinsky is evenwel niet geheel vrij van naar vooroordelen neigende ideëen en zodra een bepaalde speler het bij hem heeft bedolven, is het voor die betrokkene erg moei lijk, zo niet onmogelijk, om weer in een goed blaadje bij de verantwoordelijke trainer te komen. Rob Ouwehand was daarvan dit seizoen het beste voorbeeld. De lange verdediger stond pas in de basis toen er voor de post van libero geen ander alternatief meer achter de hand was na de blessure van Perazic. Sindsdien is het met FC Den Haag weinig beter gegaan in verdedi gend opzicht, maar handhaven van Ouwehand ook na de terugkomst van de Joegoslaaf zou in ieder geval van enig gevoel voor visie blijk geven. Sleutelen Aan de kwetsbare defensie vn FC Den Haag valt evenwel weinig te sleutelen. Hans Galjé is tenslotte een betere doelman dan René van Antwerpen, hoewel hij dit seizoen enigszins de naweëen lijkt te ondergaan van zijn snelle opkomst vorig jaar. Zijn plaats staat echter niet ter discussie. Als rechtsachter is Martin Jol in de gegeven situatie (Korevaar, Toet en Perazic absent) ook een terechte keus. terwijl aan de andere kant voor Zondervan hetzelfde geldt. De enige die ondanks de povere verrichtingen van de ploeg als geheel zonder meer goed speelt, is Simon van Vliet. Verdedigend betrouwbaar zorgt de Haagse onderwijzer ook aanvallend voor de impulsen die zo broodnodig zijn. Van Vliet, en niet de daarvoor toch meer aangewezen lijken de Ouwehand, compenseert zodoende eniger mate de offensieve geldingsdrang van de nu bij Feyenoord aan de lopende band scorende I Aad Mansveld. Van Vliet imiteerde zijn oud clubgenoot - en komende zondag tegenstander - door in de laatste twee thuiswedstrijden de Haagse doelpuntenproductie voor zijn rekening te nemen. Wellicht dat een wat permanenter positie voor Van Vliet in de frontlijn FC Den Haag wat uit de malaise kan tillen, er moet tenslotte wat gebeuren. Want wat door de nu veelvuldig ingezette voorhoede wordt klaarge speeld, kan toch nauwelijks verheffend worden genoemd. Belangrijkste oorzaak daarvan is het ontbreken van of uit vorm zijn (geraakt) van vleugelspe lers en het inzetten van het fenomeen hangende linkerspits in de persoon van Lex Schoonma ker. Indien Fred Goemans weer eens op links zou worden gezet, de plaats waar hij in het begin van het seizoen redelijk rendeerde, en (na een verschuiving en terugkeer van een of meer blessuregevallen) Jol of een jongere op de andere "wing" bestaat de kans dat Van Leeu wen wat vruchtbaarder gaat spelen. Hoekema, die als "gatendichter" in de verdediging, loop- wonder in de halflinie en "aansluiter" in de voorhoede op het middenveld naar tevreden heid acteert en zo uitvalt voor een permanente positie in de frontlijn, en Schoenmaker zouden dan geassisteerd door Aad Kila het middenrif van de ploeg moeten vormen. Het blijft natuurlijk altijd afwachten of wijzi gingen ook verbeteringen zijn, maar er lijkt enige actie geboden. Een belemmerend aspect bij eventuele voornemens in die richting vormt inmiddels wel de positie die FC Den Haag op de ranglijst inneemt. Indien het duel met Feyenoord, naar verwach ting, ook puntloos voor de Zuiderparkers eind igt, en de concurrenten,winst boeken wordt de situatie weinig rooskleurig. Experimenten zijn dan wellicht uit den boze. Indien de stand van zaken na de komende speelronde toch niet zo somber is lijkt het zinvol om eens wat "nieuwe" gezichten in te passen. Daar kan volgend jaar mogelijk profijt van worden getrokken. frank werkman Anton Malatinsky - hier in gesprek met Rinus Loof - moet in de toe komst meer een beroep gaan doen op de jonge re garde spelers bij FC Den Haag. BELGRADO Door een enor me blunder van Boris Spasski heeft Viktor Kortsjnoj gisteren in Belgrado de afgebroken par tij uit de achtste ronde van de schaaktweekamp gewonnen. Kortsjnoj, die met zwart speel de, leidt in de tweekamp in de finale van het kandidatentoer nooi met 6—2. Wit: Spasski. zwart: Kortsjnoj. Afgebroken stelling: wit: Kh2, Tg5, Ta4. Pf6. pionnen h4. g2, f3; zwart: Kd6. Td2, Tb7, Pc6. pionnen: h7. g6, d5. 42. Ta4-Ta6, Tb7-Tf7; 43. Pf6xh7. Kd6-c5; 44. Tg5xg6, Pc^e5; 45. Ph7- g5, Pe5xg6; 46. Ta6xg6, Tf7-a7; 47. h4-h5, Td2-a2, 48. f3-f4, d5d4; 49. h5-h6, d4-d3; 50. Tg6-g8. Ta2-a6; 51. h6-h7, Ta7xh7t, 52. Kh2-g3, Th7-d7; 53. Tg&c8t, Kc5-b4; 54. Tc8-b8+, Kb4 a3. 55. Pg5-e4, d3-d2; 56. Pe3xd2, Td7-d2; 57. Tb8-g8. Ka3-b4; 58. Kg3- f3. Kb4-c5; 59. g2-g3. Ta6-a3+; 60. Kf3-e4, Td2-e2t; 61. Ke4-f5. Kc5-d6. 62. g3-g4. Ta3-a5+; 63. Kf5-g6. Te2- e6t; 64. Kg6-h7, Ta5-a7t; 65. Tg8-g7. Ta7xg7t; 66. Kh7xg7, Te5<4. Spasski geeft op. Sportwereld AMSTERDAM Hans van Hel den zal het komend weekeinde in Hamar voor Nederland uit komen in de wedstrijd tegen de Noorse schaatsploeg. ALKMAAR De schaatswed strijd tussen de gewestelijke rijdsters en de Russische da- mesploeg, die voor morgen avond op het programma van de KNSB stond, gaat niet door. BRUSSEL Op een bijeen komst van de ministers van ge zondheid van de negen landen van de EEG, werd gisteren door de Belgische staatssecretaris voorstel ingediend voor een uniforme anti-dopingcontrole en dopingbestrijding in de Europe se gemeenschap. DORTMUND Rudi Seliger van MSV Duisburg zal van avond niet met West-Duitsland tegen Wales aantreden in ver band met een dijbeenblessure. Bij Welles staat Nick Deacy van PSV in de basisopstelling. BARCELONA - Johan Nees- kens is voor zeker zes weken uitgeschakeld. Gistermiddag werd hij geopereerd aan de kniebanden van zijn rechter been. DEN HAAG Harrie van Heu- men (Nationale Nederlanden Nijmegen) heeft zich gisteren af gemeld voor de Nederlandse ijs- hockeyselectie, die op Tweede Kerstdag in Kopenhagen aan een toernooi deelneemt ARNHEM Hans Vultink zal Nederland vertegenwoordigen bij het Europees biljartkam pioenschap persoonlijke vijf kamp. Op sportcentrum Papen dal versloeg hij gisteren Christ van der Smissen in een selectie tweekamp. JEUGDIGE PLOEG VOOR VIER DUELS CV ONS LAND Tafeltennis is een echte volkssport in China. Vandaar dat er ook veel aandacht aan de training wordt besteed DEN HAAG Voor de tweede keer in het bestaan van de Neder landse tafel tennisbond zullen Chinese topspelers en -speelsters ons land bezoeken. Na de eerste drie landenontmoetingen veer tien jaar geleden volgen er deze maand vier: 16 december in Heer- jansdam, 17 december: in Goor, 19 december in sporthal Over- bosch te Den Haag en 21 decem ber in Tilburg. Zonder enige twijfel een unieke kans voor ge heel tafeltennisminnend Neder land om de kennismaking te her nieuwen met de spectaculaire wijze, waarop de sterkste tafel- tennisnatie ter wereld zijn popu laire sport beoefent. Tafeltennis is in China een volkssport. Van de achthonderd miljoen inwoners spelen er ruim vijfentwintig miljoen tafeltennis. Overal wordt de sport door de staat gepropageerd. Overal vindt men tafeltennistafels: in scholen, fabrieken en kantoren. Zelfs in sta tionshallen zijn tafels opgesteld. De selectie-procedure is China is van staatswege geregeld. Vanaf veertien jaar worden de talentvolsten op natio naal niveau getraind en begeleid. On der die leeftijdsgrens zijn de spelers en speelsters aangewezen op een zorg vuldig keuzesysteem dat de provin cies, autonome rijksdelen zoals Tibet en Mongoliëen onafhankelijke steden in overleg met de nationale tafelten- nisassociatie opgezet hebben. Jeugdig Voor de Europese toernee, die de open Zweedse en Franse kampioen schappen en interlandwedstrijden te gen Frankrijk en Nederland omvat, hebben de Chinese keuzeheren een jeugdige ploeg samengesteld, bestaan de uit vijf heren en vier dames. Tot de bekendste spelers behoort de twintigjarige Lu Chi Wei. Tot voor kort een naamloze in Europa. Maar na het behalen van de open Zweedse en de open Franse titel nu reeds gebrand merkt als de nieuwe wereldkampioen van 1979. De 1.67 meter lange sport- student uit Peking had zowel in het Zweedse Börlange als in het Franse Rennes verrassend weinig moeite met de Europese tafeltennistop bij de he ren. waaraan echter de Russen en Hongaren ontbraken. Bij de dames is Yang Ying de opval lendste speelster in de Chinese keur troep. In maart van dit jaar veroverde zij in Birmingham met de Noordko- reaanse Pak Yung Ok de wereldtitel in het damesdubbelspel. Ook zij be haalde onlangs in Zweden en Fran krijk de „doublé". De suprematie van China was in zo wel Zweden als in Frankrijk angst wekkend groot In Börlange en in Rennes was de strijd vanaf de halve finales een vrijwel volledig Chinese aangelegenheid. Met slechts één uit zondering: in de finale van het duel om de Franse titel bij de heren vond Lu Chi Wei de Hongaar Klampar op zijn weg. In de revanchewedstrijden versloeg dezelfde Hongaa Lu Chi Wei. Maar daar moet wel de kanttekening bij geplaatst worden, dat de Chinees last ondervond van een polsblessure. Het Nederlandse team heeft uiteraard weinig kans op succes tegen deze grootmeesters uit China. Een indivi dueel succesje door setwinst of partij- winst (mogelijk door Bettine Vriese- koop) zal voor Eurpese begrippen al een gewaardeerde prestatie beteke nen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15