iiWMa Universiteitsraad achter plan AZL Vreemde Hollandse opvatting: kinderen gaan vóór het werk Geen vergoeding voor VOS-begeleidsters H lezers Echtpaar Taffijn kwiste zich naar de eindspurt Jan Haar en familie stonden model voor Zweeds blad MÊtÊÊ gina stad/regio LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 PAGINA 5 diver eputeeri ind in te dien* punt vi in h n guns enen rocedui peria Katwi naar vt tegen lieer Vj R. J. e vrag< te late kenne gewees vindei •hij Valken ge« jelukki menve worde Leidei r nieuv lanschi bram ird. H( van d Op mijn omwegen 'tfoor stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tuisen tien en elf uur kunt u mij telefonisctl_ygrtel- len wie u graag in deze rubriek zou wiil'ën tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi- ge telefoon is 071-122244; u' kunt dan naar toestel 18 vragen. In de Zweedse hoofd stad Stockholm heet Jan Modaal sinds een paar weken Jan Haar. Jan Haar, zijn vrouw José en de twee meisjes Ma rianne (7) en Karin (5) zijn een half jaar gele den betrapt in hun dage lijks leven door een Zweedse journaliste en een even Zweedse foto graaf van het op grote schaal in Stockholm ver- De familie Haar spreide geïllustreerde tijdschrift „Var Bostad" (boven die eerste „a" moet wel een klein ootje staan, maar dat letter- beeld is op een Neder landse schrijfmachine niet te produceren), wat „Onze woning" bete kent De Haars werden benoemd tot „gemiddeld Hollands gezin" en er kwam een artikel uit, dat de lezende Zweden bewogen moet hebben tot meewarig hoofd schudden of tot de uit roep; zó, daar kunnen wij nog een puntje aan zuigen. Boven het verhaal stond de kop: Bamen gar (met een oo tje) före ysket, hetgeen zoveel als „Kinderen gaan vóór het werk" betekent Nou, daar konden de Zweden het al me teen mee doen, want in de koude welvaart rond de Pool cirkel zijn de kindertjes hele maal geen handenbindertjes zoals bij ons. Ik heb me laten vertellen door José Haar, dat in Zweden de baby's van een week of zes al worden uitbe steed in een soort crèche. Even onbegrijpelijk als die handen- bindende Nederlandse kinde ren moet voor de Stockhol- mers de mededeling zijn ge weest, dat Jan Haar, behalve technicus, ook „familieverzor ger" is. Misschien, dat ook hie rom „Var Bostad" spreekt van een „urkonservativa hollands- ka manssamhallet". Jan en José en de meisjes Marianne en Karin wonen in een leuk aangeklede flatwo ning aan de Clematislaan in Oegstgeest: een stadje nabij de universiteitsstad Leiden, in Europa's meest dichtbevolkte land met 402 inwoners per vierkante kilometer, dat zijn er in Zweden maar 19", vol gens het blad, een wat mager uitgevallen Libelle of Mar griet. Daar heb je dan pappa Jan (37) en mamma José (31) met de dochters Marianne en Karin, een normaal Hollands gezin: 2,5 kind is dat. Jan moet helemaal knots zijn, want hij fietst dagelijks door weer en wind anderhalve kilometer naar zijn werk en de auto is voor José, voor de weekeinden en de vakanties. Dat hebben de Zweden dus wel begrepen. Hoe kwamen ze dat nou alle maal te weten? Wel, zo vertelt mevrouw Haar (die absoluut geen Zweeds gaat leren, („want ik vind het maar een rottaal onder ons gezegd en gezwegen"), „er is hier een ze kere mevrouw Erichsen, Zweèdse van afkomst, die in de buurt woont. Karin en haar kinderen kennen elkaar van de kleuterschool. Zodoende. Nu heeft mevrouw Erichsen -haar man werkt bij Estec- een vriendin in Zweden, Sonia geheten, Sonia Gustafsson. Mevrouw Erichsen zei tegen Sonia, die journaliste is: ik weet een doorsnee iets voor je blad (want Onze Woning schrijft steeds iets over allerlei gemiddelde gezinnen in aller lei Europese landen). Met twee kinderen bijvoorbeeld. En de uitkomst wordt dan vergele ken met de Zweedse omstan digheden die er soms gekleurd opstaan." Zo schreef Sonia Gustafsson haar verhaal eind april van dit jaar over Jan (Modaal) Haar en de zijnen voor het Zweedse volk waar gelijke rechten voor man en vrouw en de emanci patie hoogtij vieren. José: „man en vrouw werken daar ieder een halve dag, wat geld verdienen betreft. Wie op dat moment kan, brengt de kinde ren naar school en haalt zei weer op; tussen de middag blijven de jongens en meisjes op school over. Bij ons gaat het vier keer per dag op en neer." Jan Haar: „dat is bij ons niet mogelijk, dat samen werken, terwijl je nog kinde ren op school hebt." Sonia maakte Koninginnedag- viering in Oegstgeest mee, he lemaal verrukt (het klinkt bij na als majesteitsschennis, maar de Zweed zegt van dat feest „drottningens fodelse- dag"). Ook was zij, evenals fotograaf Erik Sjödin, weg van het kopen bij de groente boer. José: „In Zweden kopen ze alles per stuk, de komkom mers worden er zelfs in stuk jes verkocht, wij kopen er twee of drie tegelijk. Dat is daar niet te betalen. Fruit, ap pels, peren, worden per stuk verkocht. De groente gaat per ons de deur uit. Bossen worte len zie je er niet Daarom al leen al wil ik geen Zweeds leren. Of we voor een vakan- tietje in Zweden zijn uitgeno digd? Nee, was het maar waar." Ook Jan Haar zaten de twee Zweden achter de broek. So nia ging mee naar de volk stuin, naar het voetbalveld De Voskuil, waar vader Jan actief is als rechtshalf of middenvel der in „Oegstgeest"-5. Sonia zag daar een inhaalwedstrijd, hoewel ze niet begreep wie door wie ingehaald moest wor den. José: „over het sexleven hier hebben we het weinig ge had, maar dat zal wel ter spra ke zijn gekomen. We hadden het over wat we met ons geld kunnen doen, waar we met vakantie naar toe gaan. En maar vergelijken: belastingen, huren, politiek. Niet over het geloof, nee, daar hadden de Zweden het niet over; dat ligt, dacht ik, ongeveer gelijk, over en weer. Maar wel weer over kinderspelletjes, zal ik maar zeggen. Rolschaatsen kennen ze daar niet We moesten ver tellen hoe we over werkende vrouwen dachten. De sociale omstandigheden in Zweden zijn, geloof ik, wel beter dan bij ons. Maar men leeft er langs elkaar heen, heeft elkaar niet meer nodig. Dat zag Sonia echt als een gemis. De contac ten met de buren verflauwen. Zover zijn wij hier gelukkig nog niet" En dan het wonen. Hier, in Nederland, een kleine douche, vond journaliste Sonia. Maar ook wel veel overeenkomsten. José: „we hebben alles zowat lopen nameten, met alles d'r op en d'r an. Als je in Zweden een huis huurt zit er al een koelkast, een wasmachine en één of ander fornuis en zo in. Toch wel grappig, als ik zo die foto's in dat blad bekijk, ik wist niet dat ik zo'n grote ka mer en een keuken had." Op de foto ziet men het gemiddel de Oegstgeestse stel, doodmoe van het poseren voor „Onze Woning". Jammer, dat vader Haar ergens in het artikel „Varken Jan" wordt genoemd, maar dat is nou eenmaal Zweeds. Ik kan me best voor stellen, dat José er niet over illen iquête ft uit- bevol- de groep raad voort tnoge- Echtparen en andere koppels blijven in bevredigende mate kwissend door het leven gaan. In familiekring en onder vrienden en bekenden maken regelmatig Jan, Piet en Klaas en ook Sonje, Trees en Geertje furore als ze als uitverkorenen op het beeldscherm verschijnen om er te zegepralen of voor het oog van gans een volk in de mist der vergetelheid te ver dwijnen. Wie tot zo'n gok bereid waren is het echtpaar Martin en Mariska Taf fijn, uit de Oppenheimstraat in Leiden. Mariska (27 jaar) bestiert de huishouding en Martin (24 jaar) is opgenomen in het net van rijksambtenaren in Den Haag. In september schreef Mariska een kaartje naar de Tros om Martin en zichzelf aan te melden voor de kwis „Gambit 21". Nou, dat ging mooi door. Een paar weken geleden overleefden ze een voorselectie waarin nog 19 andere echtparen zaten. De opnames volgden en afgelopen dins dagavond konden we allemaal zien hoe spelleider Chiel Montagne goed beant woorde vragen beloonde met 50 gulden en een speelkaart Als echtpaar moet je maar zien, dat je het spelletje eenentwin tigen tot een goed einde brengt; het is dus kaarten verzamelen geblazen en zo dicht mogelijk in de buurt van die 21 punten zien te komen. De Taffijns, die met een echtpaar uit Capelle aan de IJssel de zaak moesten uitvechten, moch ten acht mensen meenemen van de Tros, maar ze deden het rustig aan: alleen Martins en ouders en de moeder van Mariska die weduwe is zagen hun kind en behuwd kind een aardig eind in de buurt van het succes komen. De 21 pun ten werden niet gehaald, maar de Taf fijn-score was zo hoog, dat beiden mogen terugkomen. Pal na Nieuwjaar weten wij meer, dan is de uitzending van het uur der waarheid. Martin vond het allemaal best aardig, dat gedoe in zo'n studio, maar alleen dat schminken was „erg irritant". „Ik heb echt last gehad van dat spul op m'n gezicht. Maar de behandeling door de Tros-mensen was bijzonder gast vrij en correct. Een leuk iets om eens mee te maken", aldus ambtenaar en kwisser Martin Taffijn. „MET BLOEDEND HART" b Burgemeester en mevrouw Vis bezochten gisteren het echtpaar K Kuyvenhoven-Kriek in hun woning aan de Soembastraat 83 in Leiden 1 in verband met hun 60-jarig huwelijksfeest. Dat feest wordt overigens pas maandag gevierd, want op die datum is het echtpaar precies 60 jaar geleden dat het in Leiden geboren en getogen echtpaar in het huwelijk trad. De heer Kuyvenhoven (84) heeft 40 jaar lang tot zijn pensionering gewerkt bij de Stedelijke Licht Fabrieken als kraandrijver. Mevrouw Kuyvenhoven is 77 jaar oud. Het echtpaar heeft vier kinderen (twee jongens, twee meisjes), tien kleinkinderen en tien achterkleinkinde ren. Beide echtelieden verkeren in een uitstekende gezondheid. LEIDEN Ook het College van Bestuur van de Leidse uni versiteit en de universiteits raad hebben zich geschaard achter nieuwbouw voor het Academisch Ziekenhuis, die plaats zou moeten vinden Op het sportterrein langs de spoor weg en op het huidige terrein van het Academisch Zieken huis. Een deel van de bestaande gebouwen van het ziekenhuis moet daartoe gesloopt worden. Het college zal een brief met deze strekking naar de verant woordelijke minister sturen. Al eerder hadden de ministerraad en de gemeente Leiden hun voorkeur voor dit plan uitge sproken. Leiden heeft zich hier vooral sterk voor gemaakt om dat in dit plan in de Leeuwen hoek Gangs de Wassenaarse weg) ruimte vrijkomt voor wo ningbouw. Op de gisteravond gehouden vergadering van de universi teitsraad benadrukte het college dat het in zijn ogen geen goed plan is. Maar de universiteit staat nu voor de keus, aldus collegelid Koppelaars, het plan uit te voeren binnen de voor waarden die de gemeente en de regering gesteld hebben, of voorlopig tot nietsdoen ge doemd te zijn. Omdat de nade len van uitstel te groot zijn, wil de universiteit haar medewerk ing aan hét plan verlenen, zij het met bloedend hart Koppelaars stelde dat nu ook van de gemeente een tegemoet koming verwacht wordt Het verdwijnen van studentenwo ningen aan het Piet Paaltjen- spad moet ergens gecompen seerd worden. Dit kan wanneer de gemeenteraad zijn goedkeu ring hecht aan het plan-Kaiser- straat of wanneer hij instemt met het voorstel in het Leeu wenhoekplan 300 één- en twee persoonswoningen op te nemen. Uitvoering van dit plan betekent dat voor de faculteit der sociale wetenschappen, die de universi teit in de bestaande ziekenhuis paviljoens onder had willen brengen, andere huisvesting ge zocht moet worden. De moge lijkheden die het college naar voren bracht, zijn huisvesting in de binnenstad in bestaande be bouwing, eventueel in combina tie met een gedeelte nieuwbouw, en nieuwbouw ten westen van de spoorbaan of in het gebied bij de spoorbaan. De eventuele onderbrenging in de binnenstad staat echter los van het Witte Singel-Doelenplan. Ook de huisvesting van biologie en natuurkunde speelt in deze plannen een rol. De universiteit wil voor deze richtingen al lang nieuwe gebouwen neerzetten aan de Wassenaarse weg, bij de andere exacte wetenschappen. Wanneer daar door het plan voor het Academisch Zieken huis niet meer voldoende ruimte voor zou zijn, kan eventueel uit geweken worden naar het ge bied ten westen van de rijksweg Amsterdam-Den Haag. >ren gen aele WETHOUDER TESSELAAR HOUDT VOET BU STUK: LEIDEN De gemeenteraad zal nu waarschijnlijk definitief gaan beslis sen over de reeds lang lopende kwest ie ten aanzien van de subsidiëring van de Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving (VOSj-cursussen. Over de vraag of de individuele bege leidsters van de cursussen nu wel of Hief moeten worden beschouwd als vrijwilligers en derhalve wel of niet zouden moeten worden betaald, zijn de meningen in gemeentekringen nog steeds verdeeld. Wethouder Tesselaar stelde de raadscommissie onderwijs/- samenlevingsopbouw gisteravond voor om de beslissing verder maar aan de gemeenteraad over te laten door het door het college van b. en w. opgestelde prae-advies in de raad- te bengen. Het prae-advies van het college inzake de subsidiëring van de VOS-cursussen voorziet in een algemene subsidie voor de cursussen als geheel (voor de nor male kosten die worden gemaakt) maar distantieert zich van een indivi duele vergoeding voor de cursusleid sters omdat zij worden bestempeld als vrijwilligers. Wethouder Tesselaar zag zich bij het opstellen van het prae-ad vies gesterkt door een onlangs gehou den enquête onder de sociaal-culturele instanties in Leiden waarin werd ge vraagd of het vrijwilligerswerk bij de betreffende instantie geldelijk werd ondersteund. Hieruit bleek dat het vrijwilligerswerk in Leiden in de meeste gevallen „om niet" wordt ge daan. Om één lijn te trekken in het subsidiebeleid wil de wethouder daar om voor de VOS-cursussen geen uit zondering maken. Vakkrachten De begeleidsters van de VOS-cursus sen stellen zich op het standpunt dat zij niet moeten worden beschouwd als vrijwilligers maar als vakkrachten, en daarom wel in aanmerking zouden moeten komen voor subsidie. Als voorbeeld nemen zij de situatie in andere steden, waar wel een vergoe ding bestaat voor soortgelijke cursus sen. De enquête waar de wethouder bij het opstellen van het prae-advies van uit is gegaan beschouwen zij als onvolledig. Wethouder Tesselaar hield gister avond vast aan zijn standpunt dat hij één lijn wil trekken inzake het subsi diebeleid voor vrijwilligers. „Ik zie geen onderscheid tussen het vrijwilli gerswerk dat mensen bij fanfares doen en het werk bij.de VOS-cursus sen. Waar blijven we als we beginnen met één groep vrijwilligers subsidie te geven; dan is het eind zoek", verklaar de Tesselaar. Het PSP-raadslid mevrouw H. Pas- schier wond zich zo op over het stand punt van de wethouder dat ze zijn progressiviteit (Tesselaar is PvdA) in twijfel trok. „U kunt maar beter bij de WD gaan als U zich zo opstelt Dan zou ik uw standpunt tenminste nog kunnen begrijpen. Van een pro gressief wethouder had ik dit niet verwacht", voegde ze Tesselaar met een rood hoofd toe. „Ik vind dat dit voorstel moet worden ingetrokken en dat er een ander prae-advies moet komen", bepleitte ze vervolgens. De raadsleden Bosch (CDA), Zonnevylle (WD) en Meyer (PvdA) vonden dit niet nodig. Dichtersavond Het verslag van Peter Viering van de op 6 december in het LAK gehouden „Dichters avond" wekte mijn uiterste ver bazing. Peter Viering was duide lijk getroffen door de onver wachte sneeuw en heeft er wel licht van vreugde in liggen rol len alvorens hij zich naar de Consumarkt spoedde. Misschien hebben de sneeuwres- ten in zijn oren het stemgeluid van Habakuk wat vervormd. Of is hij soms in de kaashal blijven steken? Ik ben geen lid van de Literaire Workshop, ook kan ik geen ge dichten schrijven. Ik behoorde dinsdagavond gewoon tot het publiek. Gebalk heb ik absoluut niet gehoord, wel genoot ik van de warme stem waarmee Haba kuk II de Balker zijn boeiende werk ten gehore bracht. Hope lijk zal hij nog vaak terug ko men naar Leiden. Dit geld zeker ook voor Anton Korteweg. Zeer zeker de moeite waard was het werk van Frank Koene gracht, die vaak in enkele woor den zeer treffend een bepaalde j sfeer weet te geven. „Gesloten j Afdeling" vind ik hiervan een i aangrijpend voorbeeld. Al met al een sfeervolle avond, heel wat warmer dan de kilte i van de sneeuw. Het lijkt met aardiger om naar een volgende dichtersavond iemand te sturen die belangstelling heeft voor poëzie. j Wat betreft Peter Viering zou ik willen adviseren, vooral gezien I zijn grote liefde voor sneeuw, i hem naar de binnenkort in Sibe- j rië te houden sneeuwexpedities af te vaardigen. Hopelijk komt i ~j]y wwii 3rieven graag kort en juideiijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- len stukken te bekorten. hij dan niet meer naar Leiden terug. Marti Caren-Degens, Rijnkade 16a, Leiden. (L.C.-recensent Viering is met pakken begonnen, -red.) De Spartaan komt uit tegen KSV Sneek LEIDEN - De L.K.V. de Spar taan speelt morgen een kompe titiewedstrijd tegen KS.V uit Sneek. De wedstrijd begint om drie uur en wordt gespeeld in het clubgebouw van de Spar taan, Groenesteeg 109, Leiden. De Spartaan komt met de vol gende mensen in het veld: R. Wansink, J. Marijt, P. Keyzer, B. Zwart, A. Swagers en H. Filip- KVP-statenkring Leiden komt met eigen voordracht OEGSTGEEST - De Leidse KVP-statenkring heeft gister avond een eigen aanbeveling voor de samenstelling van de kandidatenlijst voor de provin ciale verkiezingen gedaan. De lijst zoals die door de KVP-sta tenkring is voorgesteld, wordt aangevoerd door mr. N. v.d. Brink uit Wassenaar, die thans al statenlid is. Tweede op de lijst is P. Bakker uit Voorscho ten, eveneens statenlid. Derde, vierde en vijfde zijn respectie velijk B. Kortekaas uit Lisse, M. Ham uit Leiden en A. v.d. Zon uit Leiden. Tijdens de vergadering gister avond kwam ook nog even ter sprake hoe straks de zogenaam de rechtstreekse CDA-leden in de kandidatenlijsten moeten worden ondergebrachL Voorts hield men zich een groot deel van de avond bezig met het bespreken van het ontwerpreg- lement voor de CDA-staten- kring Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5