WD-Sassenheim ontwerpt spectaculair verkeersplan Noordwijkerhouter wil mooiere caravan van de gemeente Rijnsburgse raad willigt eisen van tuinders in Katwijk houdtf bezwaren tegen ontwerp- streekplan Mooie Messiah door Katwijks koor Woningbouwvereniging koopt nieuwe woningen voor vier miljoen gulden Gemeentewerkplaats wordt bloemenzaak REGIO leidse Courant vrijdag 9 december 1977 PAGINA Si De situatie zoals die volgens de WD moet worden. De huidige situatie. SASSENHEIM De Sassenheimse WD fractie heeft een spectaculair plan ontwikkeld dat een verregaan de verbetering inhoudt van de ver keerssituatie in- en om het dorp. Voordelen van het plan zijn een verhoging van de verkeersveiligheid en een verlichting van de Parklaan en de hoofdstraat wat betreft het verkeer in de richting Haarlem. Volgens de WD moet gelijktijdig met de aanleg van de Schipholspoor- lijn een oplossing worden gevonden voor wat de partij noemt „de on houdbare verkeerssituatie in onze gemeente". Om ervoor te zorgen dat de verkeersstroom door het centrum van Sassenheim wat beperkt wordt, zou al het verkeer uit de richting Losse bij het kruispunt Sassenheim Noord via de provinciale weg naar Rijksweg 44 moeten worden geleid. De hoofdafslag voor verkeer in de richting Haarlem zou bij jachthaven Jonkman gecreeërd moeten worden. Op deze wijze zouden gevaarlijke situaties zoals die in de Hoofdstraat, welke gelijktijdig winkelstraat en verkeersader is, en op de Parklaan, waar dagelijks vele schoolkinderen moeten oversteken, voor een belang rijk deel voorkomen kunnen worden. Een belangrijk deel van het WD plan betreft de aansluiting van de provinciale weg langs de Sassenhei- mer vaart op Rijksweg 44. Om deze aansluiting te verbeteren zal er het één en ander moeten veranderen nabij het viaduct van de Rijksweg over de Ringvaart van de Haarlem- Dit viaduct is dermate ruim van opzet, dat er gemakkelijk een viertal brede wegen onderdoor kunnen lopen. Door de aanleg van de Schiphollijn ontstaat een brede strook grond ten oosten van de Rijksweg, tussen de spoorlijn en de ze weg. Deze strook zou voor ver- k eersdoeleinden gebruikt kunnen worden. Het belangrijkste argument hiervoor is de oprit vanaf de provin ciale weg naar Rijksweg 44 in de richting Den Haag die door een scherpe bocht nogal gevaarlijk is en met name de nodige moeite geeft voor het grotere verkeer. Bovendien geeft het kruispunt juist voor het viaduct over de Sassenheimer vaart waarvan zowel verkeer uit Sassen heim als uit Amsterdam en Den Haag gebruik maakt, reden om de verkeerssituatie te herzien. Het plan van de WD is nu om een ellipsvorminge ringweg te creeëren ter weerszijde van Rijksweg 44, waarbij gebruik wordt gemaakt van het viaduct bij de Sassenheimer vaart en het viaduct bij de Ring vaart Vanaf en naar deze ring toe, wordt al het verkeer via af- en oprit ten afgewikkeld. Al het verkeer op deze ring is éénrichtingsverkeer. De bochten zijn zodanig dat geen moei lijkheden voor het grote verkeer ont staan en het gevaarlijke kruispunt vóór het viaduct bij de Sassenheimer vaart behoort dan tot het verleden. Door dit plan zou de afsluiting van de Hoofdstraat een in Sassenheim reeds lang gekoesterde wens, in de toekomst doorgang kunnen vinden. Het gemeentebestuur van Sassen heim staat in principe positief ten opzichte van de WD plannen. De zaak moet echter met buurgemeen ten opgenomen worden, en boven dien deelde burgemeester Kret mede dat ten aanzien van wegen de ge meente nimmer er als beheerder; maar slechts als belanghebbende kan fungeren. Dat de plannen bij de provincie gun stig zullen vallen lijkt waarschijnlijk. Commissaris van de koningin in Zuid-Holland Mr. Vrolijk heeft bij vrij recente werkbezoeken aan Sas senheim laten weten de situatie in de Hoofdstraat volkomen verouderd te vinden. KATWUK Tegen het voorontwerp voor het Streekplan Zui Holland West zijn indertijd door de Katwijkse raad diver bezwaren naar voren gebracht Nu het ontwerp, waarin weliswa enkele verlangens van de raad zijn verwerkt door Gedeputeen Staten ter inzage is gelegd, stelden b. en w. gisteravond in raadsvergadering voor nogmaals een bezwaarschrift in te diem De bezwaren van het college gelden vooral het standpunt vi G.S. ten aanzien de aanleg van de S4 en de opmerking in hi ontwerp dat de ligging van Valkenburg ruimtelijk gezien gunst ger is dan die van Ypenburg, wat zou kunnen betekenen da indien één der vliegvelden zou worden opgeheven, Valkenhui in aanmerking komt voor de opvang van Ypenburg. De raad ging akkoord met de door b. en w. voorgestelde proeed ui Bijna iedereen was van oordeel dat er niet pas in de periot 1980-1985 met de aanleg van een verbindingsweg tussen Katwi en Leiden moet worden begonnen, zoals G.S. voorstellen, maar ve eerder. Alleen de heer J. van Duyn (PPR) benadrukte tegen S4 te zijn. Wat het marinevliegkamp betreft pleitte de heer Vj Duyn voor algehele opheffing, evenals de PvdA-er drs. R. J. Vries. De meeste raadsleden drongen er op aan G.S. te vragi in elk geval het huidige aantal vliegbewegingen niet te late toenemen. Wethouder drs. J. Bergman (CDA) gaf in zijn antwoord te kenne wel tevreden te zijn met de inspraak die mogelijk was geweesl maar 1980 voor de aanleg van de S4 toch ook te laat te vinden „Die weg had er gisteren al moeten zijn". Overigens stelde hij va» dat de beslissing over de samenvoeging van de vliegvelden Valken burg en Ypenburg van het rijk moet komen en dat G.S hier geq bindende voorwaarden kunnen stellen. Over de indeling van Katwijk in de agglomeratie Leiden, zoalj G.S. die voorstellen, was de raad ook niet onverdeeld gelukki Ten slotte zijn er met de Duin- en bollenstreek evenveel samenvei werkingsverbanden als met Leiden, waarbij gezegd moet worde( dat de contacten met de streek vlotter verlopen dan die met Leiden De raad stemde in met kredietverlening ad 700.000,- voor nieuW bouw van de kleuterschool 't Kwetternest in de Van der Perkstraa( zij het dat drie leden tegen de situering stemden. Ook de aanschal van een „multifunctioneel" hulpverleningsvoertuig voor de brani weer raison van 160.400,- (incl. BTW) werd goedgekeurd. Hel nieuwe voertuig, dat ook kan worden ingezet bij ongelukken d rampen van andere aard dan brand, dient ter vervanging van de oude materiaalwagen een Dodge uit 1943. Vrij parkeren in Noordwijk NOORDWIJK Het vrij par keren in de badplaats blijkt in gemeentelijke kringen opnieuw een punt van discussie te zijn geworden. Hierbij gaat het over de terrei nen aan de Koningin Astridbou- levard en dat aan het Palace- plein. Tot nog toe werden deze terreinen verpacht aan de heer Van Dam, die hiervoor 20.000 per jaar betaalde. Van Dam is bereid voor deze prijs de terrei nen ook voor 1978 in te huren, maar dat blijkt te stuiten op bezwaren uit de gemeenteraad. Reeds in het verleden werd in de raad meer dan eens bepleit het parkeren in de badplaats vrij te laten en niet meer tot verpachting over te gaan. Men nam destijds een proef met het grote terrein aan het Wantveld en over de resultaten is men tevreden. Vandaar dat men met het beleid in deze richting wil doorgaan. Uit de discussie in de verkeers- commissie werd duidelijk, dat de commissie voor openbare werken het vrij parkeren wil uitbreiden tot de terreinen aan de Koningin Astrid Boulevard. Deze zouden minimaal gebruikt worden, terwijl de straten in de omgeving vol staan met gepar keerde wagens. Blijkbaar be staat er bij het publiek tegenzin om de auto tegen betaling op een verpacht parkeerterrein neer te zetten. Teneinde te voorkomen dat in het seizoen het Palaceplein-ter- rein de gehele dag bezet zou zijn met wagens van strandbezoe- kers, bepleitten De Geus en Ver- wey het plaatsen van een par keerautomaat. De gemeenteraad zal binnen kort omtrent het vrij parkeren uitspraak doen. OORDWLJ KERHOUT „Als het regent of sneeuwt loopt het water hier gewoon langs de mu ren. Alles is vochtig of zelfs beschimmeld. We barsten van de rheumatiek." Dit zijn de woorden van de 40-jarige Ge rard van der Slot die nabij de vuilnisbelt woont in een cara van van de gemeente Noordwij kerhout. Gerard wil van de ge meente een caravan die ook tegen het winterweer bestand is of een bouwvergunning om op het stukje land aan de Te- spellaan een huisje te bouwen voor hem en zijn 42-jarige vriendin Locs. De gemeente Noordwijkerhout is het niet met hem eens. Gerard is inge schreven als woningzoekende in de gemeente en komt tezij- nertijd in aanmerking voor een huisje in de dorpskern. Op zijn beurt is Gerard van der Slot het daar weer niet mee eens. „Ik wil niet wonen in een huisje in een rijtje in het dorp. Veel liever zou ik hier een fat soenlijke caravan willen hebben of een zelfgebouwd huisje. Je zit hier heerlijk vrij in het bos", zo legt Gerard uit. Gerard Anton van der Slot is veertig jaar gele den geboren in Noordwijker hout. Na een zwerftocht over de hele wereld kwam Gerard tien jaar geleden weer terug in zijn geboortedorp. Gerard kon na zijn terugkeer niet aan werk komen en heeft dan ook een uitkering van de gemeente Noordwijkerhout In het kader van de sociale werk voorziening werd de vriendelijk ogende Gerard te werk gesteld door de gemeente. Het was zijn taak om de sportvelden van Noordwijkerhout en De Zilk bij te houden. Volgens het gemeen tebestuur was hij dankzij het protest van zijn collega's niet langer te handhaven. Schuurtje p een vroegere camping tus sen Noordwijkerhout en De Zilk bouwde Van der Slot een schuurtje waar hij in ging wo nen nadat hij een aantal jaren had gewoond in een woonboot aan de Leidse vaart Geheel on besproken bleef Gerard van der Slot niet in Noordwijkerhout In 1975 maakte hij naam door met de heer Doeswijk, chef Maat schappelijke Zaken te gaan pra ten met een zware hakbijl onder, de arm. Een feit dat hem voor de rechter in Den Haag bracht die hem ontsloeg van rechtsver volging. De situatie aan de Tespellaan ziet er beslist niet rooskleurig uit In de caravan heeft Gerard een oude potkachel geplaatst „Met de oliekachel kregen we het niet warm en bovendien kunnen we de olie niet betalen." De vuilnisbelt is om de hoek en materiaal om een kacheltje te stoken is dan ook in ruime mate aanwezig. Mensen van de vuil stortplaats helpen het tweetal een beetje. Vrachtrijders stop pen weieens om hout neer te leggen op het terrein van Ge rard. Het paar is verder verstoken van alle 20e-eeuwse gemakken. Water moet worden gepompt en in de wintermaanden zelfs elke morgen worden ontdooid. „Eni ge tijd geleden heb ik een bad kuip op de kop kunnen tikken en die hebben we neergezet in een oude vrachtwagen aan de andere kant van het terrein. Als we in bad willen verwarm ik buiten water op een kampvuur. Zo kunnen we nu en dan een behoorlijk bad nemen." Buiten rijden vrachtwagens met welvaartsresten af en aan. Een gemeen kijkende hond zorgt er voor dat niemand het terrein van Gerard van der Slot onge vraagd betreedt. In de caravan staat het potkacheltje te bran- Gerard en Loes zien de winter met angst en beven tegemoet. den en maakt Loes een grote pan erwtensoep. „Laatst was de butagas-fles bevroren en kon den we helemaal niets koken", zo kenschetst Loes een onhoud bare situatie. Volgens Van der Slot heeft nu ook de huisarts dr. Verdijen een brief geschreven aan het ge meentebestuur waarin hij stelt dat Gerard en Loes zo snel mo gelijk andere woonruimte moe ten hebben in verband met de rheumatische aandoeningen van het tweetal. Kattebelletje Gemeentesecretaris G. W. Floors herinnert zich inderdaad een kattebelletje van de huisarts waarin staat „dat de woonsitua tie niet ideaal is". Duidelijk is dat de gemeente Noordwijker hout nogal in de maag zit met het hele geval. „We weten eigen lijk niet wat we voor hem moe ten doen." Drie jaar geleden heeft hij deze caravan gehad van de gemeente, zonder er overigens huur voor te betalen. Van der Slot staat ingeschreven als woningzoekende, maar hij heeft nu al gezegd geen huis te willen in de dorpskern van Noordwijkerhout Eens zal hij toch zijn illegale standplaats bij de vuilnisbelt moeten verlaten'*, zo luidt het commentaar van de heer Floors. „In feite heeft hij zelf gekozen voor de situatie waarin hij nu verkeert. We heb ben nog enkele honderden wo ningzoekenden in de gemeente." Ed Olivier Rijnsburgers willen kabel-t.v. RIJNSBURG Een enquête onder de Rijnsburgers heeft uit gewezen dat 85% van de bevol king interesse heeft voor de kabeltelevisie. De werkgroep „Kabeltelevisie" stelde de raad voor, de voorbereidingen voort te zetten om zo spoedig moge lijk tot de aanleg van kabeltele visie over te kunnen gaan. Iedere Rijnsburger zal worden benaderd maar is niet verplicht zich aan te sluiten. Alle fracties waren het er gisteravond in een vergadering over eens, dat ook de mensen ten noorden van „Het Kanaal" de kans moet worden geboden om zich op de kabeltelevisie aan te sluiten. Om tegemoet te komen aan de meer kosten voor deze mensen, stelde mevr. De Haas voor om een' bedrag uit de pot „dorpsver fraaiing" te nemen. Deze sugge stie werd door het college in beraad genomen. Bronzen wethouder RIJNSBURG CHU-wethou- der W. L. van de Gugten werd gisteravond door college en raad gelukgewenst met het feit dat hij 2 december twaalf en half jaar wethouder in Rijns- burg was. Burgemeester De Roos bood de j heer Van de Gugten namens het college en raad potloodtekenin- gen aan van „De Toren", de kerk en het nieuwe raadhuis. Voor wethouder Van de Gugten, die op 16 november al het feit herdacht dat hij 32 jaar raadslid i is, zal dit het laatste jaar in de raad zijn. ATWIJK Voor een tjokvolle Dorsperk in Katwijk voerde de oratoriumvereniging „Excelsior" een uitstekende Messiah van Handel uit Zeer geschikte muziek om de kerstsfeer in te luiden, al komt er in de Messiah meer aan de orde dan het kerstverhaal. Een gedeelte uit het midden, dat zeer duidelijk niet van toepassing is op het kerstgebeuren werd weggelaten, zodat de hele Messiah met één pauze gehoord kon worden. Verschillende zaken maakten dat deze uitvoering bijzonder ge slaagd was. Er waren werkelijk voortreffelijke solisten: Marijke Nieweweg, sopraan; Nel Wisse, alt; Hein Meens, tenor; en Wout Oosterkamp, bas. Vooral de alt en de tenor maakten iets zeer moois van de prachtige partijen die zij in dit oratorium te zingen hebben. Verder was er de vlotte en soepele directie van Kees Stolwijk jr. een dirigent die met simpele maar overtuigende gebaren precies weet aan te geven wat hij van zijn musici wil, en de juiste visie heeft om een uitvoering zoals die van gisteravond te doen slagen. De clavecinist was Tijn van Eijk, die zijn rol zoals altijd vakbe kwaam vervulde, en voor de dirigent een prima steun was. Het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland zorgde voor een uitste kende begeleiding. Maar het meest was het slagen van de uitvoering toch te danken aan de inzet van het koor van Excelsior, dat met grote overgave zong, en met het nodige enthousiasme op dit oratorium gestudeerd bleek te hebben. Het is te hopen dat het tekort aan mannenstemmen in dit koor binnenkort wordt opgehe ven, want Excelsior is een koor dat best verdient met een goede bezetting te kunnen oefenen en zich voor prestaties als die van gisteravond voor te bereiden. Ton Harm sen VOORHOUT Woningbouwvereniging „Voorhout" wil de 46 in aanbouw zijnde woningwetwoningen voor bijna vier miljoen gulden kopen van de gemeente. Dit deelde de voorzitter van het bestuur van de vereniging gisteravond tijdens een ledenvergadering mee. De Rijnsburgse woningbouwvereniging „Spinoza" zal een groot deel van de administratie en onderhoudswerkzaamhe den van „Voorhout" overnemen. Een en ander zal vcor de huurders voordeliger zijn. De heer J. H. Standaert, de secretaris van de Voorhoutse woningbouwvereniging zal als adviseur voor de huurders blijven fungeren. De woningbouwvereniging ziet er vanaf aan huurders huizen te verkopen. Voorzitter De Groot stelde gisteravond dat de woningbouwvereniging aan haar doel, het verschaffen van goedkope huisvesting, voorbij zou schieten wanneer zij tot verkoop over zou gaan. RIJNSBURG De voltallige Rijnsburgse raad heeft gisteravond de eisen van de 34 tuinders inzake het „Florabezwaarschrift", ingewilligd. Tuinder Mulder heeft de moge lijkheid vervangende grond te krijgen voor zijn bedrijf dat moet wijken voor het nieu we Flora-gebouw. Dat de tuinders een notariële akte van de ingewilligde eisen wilden hebben, vond bur gemeester de Roos getuigen van wantrou wen. „Een raadsbesluit is een stuk zeker heid, een dergelijk besluit is meer waard dan een handtekening van een notaris", aldus de burgemeester. De heer Leeuwen burg (CHU), vond het maar vreemd dat de tuinders bezwaar maakten tegen het bouwen van neven-bedrijven. „Die bedrijven zijn noodzakelijk voor de ontwikkeling van Flo ra. Het is toch te gek dat bij een gebouw van 70 of 80 miljoen gulden geen neven-be drijven zouden mogen staan. Ik ben hele maal geen voorstander van industrie maar een Quick-servicestation, een fustbedrijf en een autowasserette acht ik geen overbodige1 luxe. Bovendien heb ik met enkele kwekers gesprekken gehad. Daarin kwam paar voren dat zij geen enkel bezwaar hadden tegen dergelijke vestigingen", aldus de heer Leeu wenburg. Wat er nu met deze eventuele neven-vestigingen gaat gebeuren is nog niet duidelijk, zeker is in ieder geval wel dat het Quick-servicestation en het kartonnagebe- drijf bij de bouw van Flora worden betrok ken. WARMOND De leden van de commissie financiën gingen gis teren akkoord met het voorstel een deel van de voormalige ge meentewerkplaats te verkopen voor 200 per m2. Het betreft het gedeelte van de grond gele gen aan de Herenweg. Dhr. Chr. Koomen wil er zijn nu in de menhandel onderbrengen in een nieuw te bouwen winkel-woon huis. Voor de drie pandjes met histo rische waarde aan de Jan Steen laan, die eveneens deel uitmaak ten van de gemeentewerkplaats wordt een restauratieplan ge maakt De gemeente Warmond te restaureren met geldelijke steun van CRM (Monumenten zorg) en dan te verhuren, voor een betaalbare huur, aan War- mondse woningzoekenden. Enkele leden van de commissie hadden wel wat moeite met een van de voorwaarden gesteld bij dp wrknon van Hp prond B pn stellen nl. voor inspraak te hebben in hetgeen er na de bouw van de nieuwbouw van dhr. Koomen zal gebeuren met zijn winkel-woonhuis aan de Dorpsstraat. De helft van het aantal commissieleden vindt dit te ver gaan bij een grondprijs die gelijk is aan vrije-sectorka- veis elders in de pemeente j

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4