Bebouwing Rotogravure-terrein in voorjaar 1978 van start Sumatrabrug gaat neer ONDANKS GROEIEND VERZET EN DREIGENDE ACTIES ZIJL/LGB DE MEEUWEN Historische betrekkingen van Europa belicht ITT? VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LiEgifenstsQt (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ondanks een groeiend verzet van Leiderdorp en het buurtco- mité de Kooi wordt de Sumatrabrug toch voor het verkeer opengesteld. Met 5 tegen 4 stemmen is de raads commissie voor openbare werken gis teravond met het voorstel van het college hiertoe akkoord gegaan. Al leen de fracties van het CDA, de PPR en de PSP bleven zich tegen het openstelling van de brug verzetten. Het CDA-raadslid Ham verweet het college dat het de Kooi-bewoners toch wel lelijk in de kou heeft laten staan. Volgens Ham was er al twee jaar geleden een verkeerscirculatieplan voor de wijk in het vooruitzicht ge steld, mede met het oog op de bouw van de Sumatrabrug. Naar de mening van de heer Ham zou deze brug dan ook niet eerder naar beneden mogen alvorens de aan de wijk gedane toe zeggingen gestand waren gedaan. Daaronder rekende Ham ook de re constructie van de Sumatrastraat al smede de door de Kooi gewenste, maar door de raad verworpen tunnel voor fietsers en voetgangers onder de Sumatrastraat door. Mevrouw Koning (PvdA) stelde echter „niet te willen zwichten voor een klei ne groep Kooibewoners". Maar haar mening moest de brug inderdaad naar beneden en zou de Sumatrastraat dan maar overeenkomstig de wens van het college voorlopig met paaltjes voor zwaar verkeer moeten worden afgeslo ten. Dit in afwachting van de recon structie. Overigens wilde mevrouw Koning middels een raadsuitspraak de mogelijkheid openen dat met deze re constructie wordt begonnen nog voor dat het ministerie van verkeer en wa terstaat een besluit heeft genomen over de mogelijke subsidie. Aanvanke lijk was negatief gereageerd op een subsidieverzoek, maar later werd deze beschikking toch weer teruggedraaid en werd de subsidieaanvrage opnieuw in overweging genomen. Als de ge meente nu met de reconstructie vast gaat beginnen loopt zij de kans op die manier een mogelijke subsidie te ver spelen, en dat is ook de reden waarom wethouder Waal dan eerst de Suma trastraat middels paaltjes voor vracht verkeer onbegaanbaar wil maken, om vervolgens middels een reconstructie deze situatie een permanent karakter te geven. Voor de bewoners van de Kooi gaan de maatregelen die het college wil nemen nog niet ver genoeg. Zoals bekend is de Kooi van meet af aan tegen de bouw van de brug geweest, uit angst dat het verkeer vanuit het industriegebied De Waard zich via de Sumatrastraat een weg zal zoeken. Maar nu de brug toch is gebouwd willen de Kooibewoners verregaande verkeersmaatregelen alvorens de brug voor het verkeer wordt vrij gegeven. Een woordvoerdster van het wijkco- mité herhaalde gisteravond nog eens dat de gemeente heel wat te wachten staat als zij volhardt bij haar voorne men de brug te laten zakken voor aan de wensen van de Kooi tegemoet is gekomen. Anderzijds heeft Leiden ook ruzie met buurgemeente Leiderdorp, dat twee en een half jaar geen antwoord heeft gekregen op zijn wensen ten aanzien van de verkeersproblemen bij de inge bruikneming van de brug. Wethouder Drenth van Leiderdorp vroeg zich gis teravond af waarom de Sumatrastraat eigenlijk met paaltjes wordt afgeslo ten als het de bedoeling is de straat na de reconstructie weer voor het verkeer open te stellen. Dan kan vol gens Drenth net zo goed de Sumatra straat als verkeersader voor de toe- en afvoer naar het industriegebied ge handhaafd blijven. Truc PPR-leider Beijen haalde gisteravond fel uit naar wethouder Waal. Beijen verweet hem middels een goedkope truc de inspraak te willen omzeilen. Formeel gesproken moeten namelijk alle verkeersmaatregelen eerst in een zogenaamde hoorprocedure worden gebracht en in de verkeerscommissie worden behandeld. Bij de afsluiting van de Sumatrabrug zou echter met het plaatsen van paaltjes worden ge werkt en dat is formeel gesproken geen verkeersmaatregel, maar een fei telijke handeling, zodat daarover niet de mening van belangenhebbenden hoeft te worden gehoord. Beijen trok in dit verband de vergelijking met de Breestraat: „Het college kan dus straffeloos de Breestraat met paaltjes voor het autoverkeer afsluiten, want pas als er een bord aan te pas komt dat een inrijverbod voor auto's impli ceert moet er inspraak gegeven wor den". Het PPR-raadslid pleitte ervoor dat de voorgenomen maatregel bij de Sumatrastraat eerst in hoorprocedure zou worden gebracht en dat tot zo lang de Sumatrabrug ongebruikt zou blijven. LEIDEN Het terrein tussen Galgewater/Noordeinde tot aan de Weddesteeg zal binnen drie jaar bebouwd worden met 76 nieuw- bouw-wooneenheden. In totaal 20 panden rondom het gebied zullen tevens in gerenoveerde vorm aan het Leidse woningbestand worden toegevoegd. Westland/Utrecht Projektontwikkeling BV, initiatiefneemster en eigenaar van de grond, heeft in één jaar tijd alle nodige aankopen, die voor het hele terrein nodig waren, rond kunnen krijgen. Met het vertrek van Rothogravure naar Haarlem hebben de projektontwikkelaars een bouwoppervlakte van 6200 m2 grond in handen gekregen. Zowel de nieuwbouw als de re novatie zou, indien het stadhuis met het definitieve schetsont werp akkoord gaat, in mei '78 kunnen worden aangevangen. Tussen de 30 en 40% van de dan op te leveren wooneenheden ko nden in de premiekoopsfeer te liggen. Rond de 60% van het aantal resterende woningen worden in de vrije sector ge bouwd. De prijzen van laatstge noemde wooneenheden zullen variëren van circa 160.000,— tot ongeveer 300.000,— per eenheid. Hoewel er zich nog be paalde percentuele verschuivin gen kunnen voordoen, zullen de kosten van het te renoveren ge deelte variëren van 150.000,— tot 4000.000,— per woonéen- heid. Niveau Het ontwerp van het bouwplan is een staaltje van hoog archi- tektonisch niveau. De projek tontwikkelaars hebben in sa menspraak met talrijke gemeen telijke diensten voor de nieuw bouw architekt Rob Nord (van de Groosman Partners) uit Am sterdam en voor de monumen ten de Leidse architekt Bob van Beek (van het gelijknamige bu reau) aangetrokken. Als „leit motiv" voor het projekt hebben zij de positieve eigenschappen van de stad gekozen. Dit houdt in, dat de binnenstad als leefge meenschap gerehabiliteerd moet worden. Door het aanbrengen van zoveel mogelijk verschillen de typeringen binnen de woon eenheden, zoals: eengezinswo ningen, maisonnettes, spitlevel- woningen en flats, is door de architekten getracht voor iedere woning een eigen identiteit op te roepen. Binnenhof In het binnengebied van het nieuwe complex is een hofje ontstaan, wdaraan eveneens verschillende typen woningen komen te liggen. Een en ander zal worden gebouwd op een gro te ondergrondse parkeergarage (met 41 parkeerplaatsen en 20 autoboxen), die enigszins met het dak boven de grond zal komen uit te steken, zodat er sprake is van een fraaie terras vorming. Particuliere auto's zul len op het binnenterrein niet worden toegelaten. Hoewel er voor de gemeentereiniging en brandweer alle mogelijkheden om op het terrein te kunnen komen, aanwezig zijn. Poortjes, steegjes, trapjes en allerlei soor ten groen dienen dit binnenge bied tot een intiem stedelijk ge beuren te verheffen. Alle eenhe den worden door de architekten voorzien van een stukje natuur. Enerzijds kan dit voor de bewo ners van de hoogste etages een daktuin, dan wel een groot bal kon betekenen, en aan de ande re kant is er voor alle laagste verdiepingen een kleine tuin in gericht. Het bouwplan van Westland/Utrecht dat in 1980 zal zijn gerealiseerd. met name de straatwand in het Harmonie Noordeinde zijn vroeger harmo- nisch karakter herkrijgt. De ge- Architekt Bob van Beek is er in veiwand zal in dit opzicht rond zijn ontwerp van uitgegaan, dat 1980 ais het complex gereed is, J een afspiegeling gaan vormen van de mode, die in de verschil lende bouwperioden heeft ge heerst. Onderzoek in de oude monumenten heeft aangetoond, dat iedere honderd jaar wel eens een opknapbeurt in de panden heeft plaatsgehad. Alles wat toen verouderd of slecht was geworden, werd volgens de toenmalige mode hersteld. Bij de revisie gaat het niet alleen om panden, die op de monu mentenlijst voorkomen, maar ook om huisjes die eenvoudig weg erg oud zijn en tot een reëel en harmonisch stadsbeeld kun nen bijdragen. Hoge prijzen Ég|| De minder draagkrachtigen on- der de woningzoekenden zullen, gezien de hoge prijzen die voor de huizen worden gevraagd, he laas niet tot de clièntele van de projektontwikkelaars kunnen worden gerekend. In dit opzicht kan men het plan niet als een socialistisch huzarenstukje van de eerste orde opvatten. Het blijft een voorrecht van de be middelde maatschappelijke bo venlaag om er in te mogen wo nen. Tegen deze argumenten plaatste één van de ontwikke laars gistermiddag de volgende kanttekeningen: „We hebben misschien een beetje de naam gekregen een nogal kapitalisti sche instelling te zijn, maar dat berust dan op een misvatting. Het werken met kapitaal maakt ons natuurlijk nog niet tot kapi talisten. Juist door bij voorbeeld de recente ontruiming van de panden waar krakers in hebben gezeten, zijn we ervan door drongen geraakt, dat het wo ningprobleem voor de minst draagkrachtigen erg groot is en alle aandacht van onze zijde verdient. We hopen dan ook dat de gemeente Leiden met een goed toewijzingsbeleid de door stroming naar woningen met een lage huur zal bevorderen". Te duur Veel leden van de gemeentelijke raadscommissie voor ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting uitten gisteravond bij de behan deling van de nieuwbouwplan- nen nogal wat kritiek op de prijzen die vooi* de woningen gevraagd zullen worden. „Daar hebben we nou net niet zoveel behoefte aan", klaagde het Pv- dA-raadslid Duivesteijn. Hij werd in zijn bezwaar gesteund door leden van de PSP en de PPR. Van de kant van CDA en WD kwam kritiek op het geringe aantal parkeerplaatsen (61 op een totaal aantal wooneenheden van 102, dat wil zeggen nieuw bouw en renovatie samen). Van Zijp (CDA) vroeg zich af waar de rest van de bewoners hun auto zal moeten stallen en Kuij- ers (WD) stelde dat de Galge waterbewoners toch ook wel eens bezoek zullen krijgen dat met een auto komt. Van de kant van de architekt kon nauwelijks een bevredigend antwoord hie rop worden gegeven. Hij sugge reerde slechts de mogelijkheid dat het surplus aan auto's aan het Galgewater zou kunnen worden gestald. Overigens was de behandeling in de raadscommissie slechts in formatief. De gemeente is juri disch gezien verplicht zijn me dewerking aan de uitvoering van het bouwplan te verlenen als dit voldoet aan het bestem mingsplan en niet in strijd is met de gemeentelijke bouwver ordening. A.S. ZATERDAG WATERPOLOWEDSTRIJD ZWEMBAD „DE ZIJL" AANV. 19.15 UUR LEIDEN Een werkgroep van de Rijksuniversiteit van Leiden onder zoekt de historische betrekkingen tus sen Europa en de Derde Wereld. Het resultaat is het eerste deel in een reeks vergelijkende studies over de geschie denis van de Europese expansie. Het wordt 16 december gepresenteerd in de senaatkamer in het academiegebouw. De (voormalige) minister van ontwik kelingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, houdt bij die gelegenheid een inleiding. De werkgroep werd in '74 ingesteld. Zij bundelt activiteiten van twintig onder zoekers aan de Leidse universiteit. De onderzoekers werken vanuit verschil lende wetenschappen zoals: geschiede nis, economie, antropologie, indologie en sinologie. Het eerste deel in de reeks publikaties handelt over de begrippen expansie en reactie om licht te werpen op de vraag: doet dit begrippenpaar recht aan de pluriformiteit en verschei denheid van de ontmoeting tussen Eu ropa en de buitenwereld. In drie studies wordt het probleem in zijn algemeen heid besproken. De bundel bevat voorts een bespreking van de centrale proble men van de Europese expansie en de reacties daarop in Azië en Afrika. Van de Rebellenclub Dirk Celis brengt vanavond een soloprogramma ge naamd in de Rebellen club" in het LAK-theater aan het Levenddal 150. Het stuk is geschreven door Rob Chrispijn. Het gaat over een fotograaf van even dertig, nog vol verzet en zelfspot, maar met het begin van een buik en bezig het te maken. Deze sluit zich twee uur lang op in een donkere kamer om een fotoboek, waar hij al een jaar lang aan werkt af te maken. Dat gebeurt in een koortsachtig tempo onder druk van eigen ambitie en de dreiging van een deadline. Aanvang 20.15 uur. Aardige jongens De Delftse comedie brengt in co-produktie met de Delftse werkgroep homosexualiteit zaterdag in het LAK-theater het toneelstuk .Aardige jongens, als ze maar van mijn kinderen afblijven". In een aantal typerende situaties worden de bewustwording en de bevrijding van de homosexueel uitge beeld. De schrijvers keren zich met name tegen de zelfdiscri- minatie en de vele verkeerde beelden die er van homosexue- len in omloop zijn. Het verhaal draait om een jongen die ontdekt homosexueel te zijn. Nadat hij vergeefs heeft gepro beerd om daar af te komen belandt hij in het homowereldje, wordt uiteindelijk verliefd en gaat samenwonen. Aanvang 20.15 uur. Woonerf Het woonerf Mariénpoelstraa t zal vanaf 12 december gedu rende enige tijd alleen nog maar te bereiken zijn vanaf de ingang van de Rijnsburgerweg in verband met werkzaamhe den door de gemeente. De gemeente raadt de bewoners aan om verkeersgevaar te voorkomen bij het in- en uitrijden van de Mariénpoelstraat alléén maar rechtsaf te slaan. Op die manier hoeven de bewoners namelijk niet de midden berm van de Rijnsburgerweg over te steken. Parochiefeest Het gemengde koor van de Hartebrugkerk verleent zondag 11 december zijn medewerking aan een plechtige hoogmis ter viering van het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis, patrones van de Parochie. Het koor zal de Missa Sedunda Ponticicahs van L. Perosi uitvoeren, onder leiding van Jan Schmitz. De mis begint om kwart voor elf. Na de mis is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken in de Roma- nuszaal. Lord's Folks De jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt morgen een Eucharistieviering in de Herensingelparochie. Voorganger bij deze'viering, die om zeven uur begint, is pastoor P. de Ridder. Het thema van de viering luidt „Toekomst en Verwachting". Bezoek aan Oman Zeven Leidse studenten zijn onlangs vertrokken naar het sultanaat Oman, dat in het zuidoosten van het Arabisch schiereüand ligt De studenten zullen onder meer spreken met ministers, oliewinplaatsen bezoeken en een militair trai ningskamp bezichtigen. De regering van Oman heeft de studenten uitgenodigd teneinde haar land meer in de belang stelling te krijgen. Indien dit bezoek aan de verwachtingen voldoet, zal de regering in de toekomst andere groeperingen uit de Nederlandse samenleving uitnodigen een bezoek aan Oman te brengen. Uw GM-dealer is in de gelegenheid u een aantal Vauxhalls en Opeis Rekord aan te bieden tegen ongelooflijk lage voordeelprijzen Dat betekent bijvoorbeeld een Vauxhall Chevette Nu vanaf 10.700,- gloednieuwe Opeis Rekord van het bouwjaar 1977 (het voorlaatste model) met maximale voordeelskorting van 2.500, dus bijvoorbeeld een Opel Rekord 4 deïrs^ Grand Luxe automaat van 23.242.- VOOt ƒ20.750,- LWJ Het Motorhuis Vondellaan 80/hoek Plesmanlaan/Leiden. Tel 071-769313. vestigingen in Katwijk en Voorschoten

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3