Mensenrechten ook in Europa vaak geschonden Theologische hogescholen hebben bij aantrekken ambtsdragers geen taak ACTIEDAG VAN AMNESTY INTERNATIONAL I Labour trekt ten velde tegen Britse fascisten Politie bracht Biko dodelijk letsel toe" Nkomo noch Moegabe willen met Owen praten kerk wereld Ook Engelse bisschoppen wijzen intercommunie af Vroegere ,Buik nu centrum supermetro Sadat noemt tegenstanders stomme dwergen" Slowaakse bisschop kreeg hartaanval bij „onderhoud" Buitenland LEIDSE COURANT/* VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 pagina 11 (Van een onzer verslaggevers) LONDEN In de meeste Europese landen vorden de mensenrechten nog steeds ge- chonden, ondanks het feit dat alle staten ran Europa, met uitzondering van Albanië, leel uitmaken van wereldomvattende of egionale verdragsorganisaties, die het fun- lamentele recht op vrije meningsuitingen verkondigen dan wel garanderen. Dit con stateert Amnesty International, de organi se die morgen in Oslo de Nobelprijs voor vrede in ontvangst mag nemen, in zijn irverslag. 'olgens dit jaarverslag hebben ook in 1976- ,977 arrestaties plaats gehad van mensen, je geweldloos hun recht op vrije meningsui- ng gebruikt hebben, en wel in de Sovjet unie, Tsjecho-Slowakije en in andere Oos- iropese staten. In het verslagjaar heeft inesty International in de Sovjet-Unie jeveer 230 gevangenen geadopteerd, [n Oost-Duitsland, waar volgens de autori teiten van dat land geen politieke gevange nen zouden zijn, zitten duizenden mannen en vrouwen om politieke redenen gevangen. Amnesty International maakt zich in het bijzonder zorg om diegenen, die geprobeerd hebben om hun land te verlaten. Evenals in voorgaande jaren werden in Joegoslavië burgers gearresteerd wegens „vijandige pro paganda". Amnesty International betreurt het, dat in West-Duitsland nieuwe wetten zijn afgekon digd die gericht zijn tegen de terreur, maar die ook de rechten van de verdediging bij strafprocessen aantasten. In het algemeen maakt de organisatie zich steeds meer zor gen over de voorwaarden en omstandighe den waaronder mensen in de Bondsrepu bliek gevangen worden gehouden. In Noord-Ierland gaat Amnesty door naar het onderzoek naar de behandeling van gedetineerde republikeinen. Wat Afrika betreft, is een van de grote zorgen van Amnesty International: het ge bruik door regeringen van zeer lange perio de van voorarrest, om politieke oppositie te onderdrukken en mensen, die verdacht wor den van een afwijkende mening, te straffen. In Rhodesië en Guinée verkeren meer dan duizend gevangenen in een dergelijke situa tie. Ook Angola, Ethiopië en, na de onlusten in Soweto, Zuid-Afrika behoren tot de lan den met een groot aantal mensen in voorar rest. Ten aanzien van de door een blanke minder heid geregeerde staten kan gesteld worden, dat het martelen van politieke gevangenen deel uitmaakt van het officiële beleid. In de afgelopen periode zijn tenminste 18 politieke gevangenen gestorven in politiegevangenis- sen in Zuid-Afrika. Martelingen worden ook nog steeds gemeld uit een aantal Afrikaanse staten, zoals Ma rokko, Tunesië, Guinée, Soedan, Tanzania, Ghana en Ethiopië. In Oeganda en Ethiopië gaan massamoorden op burgers en door de regering toegelaten moorden op politieke tegenstanders, ongehinderd voort. Amnesty International is eveneens bezorgd over het steeds voortdurende gebruik van de doodstraf in Afrika. Zo zijn met name in Rhodesië meer dan zestig personen, die waren veroordeeld wegens vergrijpen tegen de veiligheid van de staat, in het geheim geëxecuteerd na een standrechtelijk vonnis van de krijgsraad. Amnesty International ziet weinig verbete ring ten aanzien van rechten van de mens op het Amerikaanse continent In Argenti nië- zijn duizenden mensen door de veilig heidsdiensten ontvoerd om in het geheim gemarteld en niet zelden vermoord te wor den. De organisatie beschikt voorts over 19 beëdigende verklaringen over marteling in Uruguay. In Chili is een aanzienlijke afname van het aantal erkende politieke gevange nen, maar er is ook sprake van een verge lijkbare toename van „verdwijningen": men sen die onofficieel door de veiligheidspolitie worden vastgehouden. Het jaarverslag ver meldt verder schendingen van mensenrech ten in landen als Guatemala, de Domini caanse Republiek en Cuba waar het aantal politieke gevangenen op 3000 wordt geschat In Azië staat de vrijlating van duizenden politieke gevangenen in India in fel contrast met de voortdurende detentie van 55.000 tot 100.000 gevangenen in Indonesië. Uit China kwamen berichten over arresta ties op grote schaal. Voorts is er sprake van massa-arrestaties in Thailand na de coup van oktober 1976, van internering van enke le honderdduizenden in „heropvoedingskam pen" in Vietnam en van martelingen en executies in Cambodja. In een aantal lan den, zoals Zuid-Korea, Maleisië en Singapo re, kan een voortdurende vermindering van de fundamentele vrijheden geconstateerd worden. In het Midden-Oosten valt een toenemend gebruik van de doodstraf op. In dit verband worden vooral Syrië, Libië, Bahrein en Irak genoemd. Onvoldoende juridische waarbor gen doen twijfelen aan de juistheid van de beschuldigingen die tegen de ter dood ver oordeelden zijn ingebracht Morgen is het 29 jaar geleden dat de VN de universele verklaring van de rechten van de mens aanvaard heeft. Niettemin, aldus Amnesty, worden nog honderdduizenden wegens het uiten van hun mening vervolgd. Zodoende organiseert Amnesty Internatio nal in Den Haag (Amicitia) een actiedag met een ambassadetocht om de vrijlating te ei sen van zeven politieke gevangenen: Adolfo Perez Esquivel (Argentinië), Sergei Kova lyov (Sovjet-Unie), Kim Chi Hay (Zuid-Ko rea), Pandelani Nefolovhodwe (Zuid-Afrika), Julio Castro (Uruguay), Wreksoatmodjo (In donesië) en Vladimir Lastuvka (Tsjecho-Slo wakije). Van onze correspondent PARIJS De voormalige „Buik van Parijs", de plaats waar de vroegere markthallen van de Franse hoofdstad stonden, is sinds gisteren het hart van een nieuw metronet. President Giscard en leden van de regering hebben gisteren in het grootste metrostation ter wereld, Chfitelet-Les Halles, de snelste onder grondse ter wereld in gebruik gesteld die anderhalf miljoen Parijzenaars en voorstadbewoners jaarlijks twintig mil joen uren reistijd zal besparen. De RER, de regionale express-metro, heeft jarenlang tot de meest kolossale werken, ooit in een stad ondernomen, geleid. Een traject van 92 kilometer voert de reizigers met hoge snelheid van de westelijke naar de oostelijke en ook zuid elijke voorsteden en omgekeerd. Er zijn 57 nieuwe stations gebouwd op deze lijn, die de reizigers een tijdsbesparing ople vert van een derde of meer. Veel voor stadbewoners kunnen voortaan hun auto thuislaten of zelfs thuis gaan lunchen. Daarmee komt er ook meer evenwicht op de markt van het onroerend goed. In het knooppunt Chêtelet-Les Halles zullen elk uur 144 treinen binnenkomen en vertrekken. Het station is 325 meter lang en 80 meter breed, en zeven sporen liggen er naast elkaar. Ondanks die druk te is de afwezigheid van lawaai typerend voor het nieuwe metrosysteem. De vertrekhal is zo groot als een voetbal veld en is door 34 mechanische trappen bereikbaar. Per uur maken 80.000 men sen van dit station gebruik. Tal van winkels, café's, kapperszaken e.d. geven dit enandere metrostations een bovengronds uiterlijk, waaroe ook de- bloembakken bijdragen. Drie mechani sche trottoirs van 150 meter lengte bren gen de reizigers naar het oorspronkelijke metrostation ChStelet, waar nog eens 22 mechanische trappen het bereiken van de diverse verdiepingen vereenvoudigen. 120 televisiecamera's en 400 automatische brandalarminstallaties zorgen voor de veiligheid, en twee enorme luchtverver singsinstallaties vernieuwen de lucht in het station acht maal per uur. Het personeel dat bij de linkse vakbon den is aangesloten heeft ter gelegenheid van de openstelling twee dagen van sta king afgekondigd om te protesteren tegen de overdadige luxe van het systeem, waarbij het personeel volgens hen verge ten is. Arbeiders leggen de laatste hand aan het station Chatelet- Les Halles. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De B ris te Labourpartij heeft gister- avond geschiedenis gemaakt door haar wettelijk '1 geregelde politieke uitzending van 10 minuten op de BBC en de commerciële televisie volledig te |9 wijden aan het extreem rechtse nationale front, ff Deze neo-fascistische partij (20.000 officieel inge- 9 schreven leden), ontstaan uit de na-oorlogse maar gj niet erg succesrijke neo-naziebeweging van Groot-Brittannië, die inmiddels al verdwenen is, werd scherp aangevallen. ■^3 Socialistische sprekers vergelijken haar bedrijvig- heid met die van Hitler en Mussolini. Hierbij verschenen taferelen, verschillend in de tijd van de Italiaanse fascisten en de nazi's van het derde rijk op de beeldbuis. Ondertussen kregen de kij kers Duitse oorlogsmarsen te horen. De achtergrond is, dat het NF de laatste tijd terreinwinst schijnt te boeken en dit speelt ten nadele van Labour. Het extremistische front, ge leid door ex-onderwijzer John Tyndall, van West- Wickham in Kent, heeft een rijke voedingsbodem Ü!L_ gevonden in de Britse rassenproblemen. Het getal kleurlingen in Groot-Brittannië bedraagt nu ongeveer twee miljoen. Er zijn anderhalf mil joen werkelozen, de woningnood is nog ernstiger dan vroeger en het leven wordt steeds duurder. Miljoenen kiezers stellen de kleurlingen aanspra kelijk voor alle onopgeloste vraagstukken. Bij veel jongeren, die geen toekomst schijnen te hebben, en kiezers van rond de zestig, die zich ergeren over de aanwezigheid van zwarte, bruine of gele buren, neemt de rassenhaat onrustbarend toe. Onder dergelijke mensen recruteert het Nationale Front nieuwe volgelingen. Het hitst hen op tegen de kleurlingen en heeft in het verleden al enkele ernstige rassenrellen veroorzaakt, onder meer in Zuid-Londen. Het Nationale Front is van plan tijdens de volgende algemene verkiezingen overal kandidaten voor het Lagerhuis in het strijdperk te plaatsen. Hoewel het front op dit moment nog geen enkele parlementaire zetel bezet, vrezen alle grote partij en dat dit wel eens zou kunnen veranderen. Zowel de Anglicaanse als katholieke kerk hebben on langs de verwerpelijke rascistische politiek van het Nationale Front dat Groot-Brittannië wil houden, streng verqprdeeld. Britse regering wil brandweer tegemoet komen LONDEN (AFP) De Britse regering is bereid concessies te doen aan de brandweermannen die nu al ruim drie weken sta ken om kracht bij te zetten aan him looneisen. het Lagerhuis weten dat de re gering bereid is akkoord te gaan met elk tussen de brandweerlie den en hun werkgevers gesloten akkoord mits deze overeen komst pas met ingang van no vember 1978 van kracht wordt en in twee fasen wordt uitge voerd. Moeder liet kind ontvoeren HEIDELBERG (DPA) De ontvoering van een driejarig Ameri kaans kind dat dinsdag bij zijn grootouders te Dielheim in de Westduitse staat Baden Württemberg werd ontvoerd, is opgehel derd. Naar de politie in Heidelberg heeft medegedeeld, bevindt de jongen zich bij zijn 26-jarige moeder in Engeland. Vermoed wordt dat de moeder die niet met de Amerikaanse vader getrouwd is, het kind heeft laten ontvoeren uit vrees dat de jongen onder de voogdij zou worden gesteld van zijn vader. BRITSE WAARNEMER: Pretoria, (UPI) Een Britse jurist, sir David Napley, heeft in een rapport over het onderzoek naar de dood van de zwarte Zuidafrikaanse activist Steve Biko, verklaard dat de veiligheid spolitie Biko dodelijk letsel heeft toegebracht. Later heeft deze politie deelgenomen aan een „samenzwering" om repercussies te vermijden. Sir David heeft op verzoek van de Zuidafrikaanse vereniging van juristen het 15-dagen durende gerechtelijke onderzoek naar de dood van Biko, bijgewoond. De activist overleed in september in een gevangeniscel. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met overweldigende meerderheid de Zuidafrikaanse regering veroor deeld voor de „lafhartige moord" op Steve Biko. Rhodesié-beraad in slop MAPOETO (AP) Het patriottisch front van Zimbabwe (Rhodes ië) zal de uitnodiging van de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen voor het bijwonen van besprekingen over een vredesregeling in Rhodesië volgende week in Londen naast zich neerleggen, aldus een gisteren in de Mozambikaanse hoofdstad Mapoeto uitgegeven verklaring. De twee leiders van het guerrillafront, Robert Moegabe en Joshua Nkomo, gaven in Mapoeto een persconferentie na afloop van besprekingen met hun medewerkers, die vijf dagen hebben ge duurd. Volgens de verklaring zullen Nkomo noch Moegabe naar Londen gaan omdat Owen onlangs zijn steun heeft betuigd aan de onder handelingen van premier Ian Smith met gematigde nationalistische negerleiders in Rhodesië over een „interne regeling". Aan de vooravond van deze onderhandelingen van premier Smith met de gematigde zwarte nationalistische leiders in Rhodesië neemt de druk om ook de leiders van de zwarte guerrillastrijders bij het overleg te betrekken gestadig toe. Bisschop Abel Moezorewa, die vorige week bij de eerste gespreks ronde met de regering van Smith nog absent was uit protest tegen de militaire akties van de Rhodesische strijdkrachten tegen guerril la-basis in Mozambique, heeft geëist dat de in het buitenland verblijvende zwarte guerrillaleiders „deel moeten uitmaken van deze overdrachtsonderhandelingen". Ook de Britse minister Owen, noemde in het Lagerhuis de betrok ken mannen Joshua Nkomo en Robert Moegabe een „essen tieel element" in elke overeenkomst. Zoon van Anne heet Peter LONDEN (UPI) Buckingham Palace in Londen heeft gisteren de namen bekendgemaakt die prinses Anne en haar man kapi tein Mark Phillips hebben gege ven aan hun op 15 november geboren zoon: Peter Mark An drew. „Master Peter Philips" zal op 22 december worden gedoopt door de aartsbisschop van Canterbu ry, dr. Donald Coggan. „Peter" is een hoogst ongebrui kelijke naam voor een Brits ko ninklijk kind, en dat prinses Anne haar zoon zo noemt, zou erop kunnen wijzen dat zij eraan vasthoudt dat hij zonder adellijke titel door het leven zal gaan, hoewel koningin Elizabeth haar eerste kleinzoon een titel had willen geven. Ratten wraak PALERMO (AFP) - Een py thon in Palermo heeft met zijn leven de ervaring moeten beta len dat ratten ook een soort rasseneer hebben. De slang, die die maanden gele den was ontsnapt uit het circus „Bizzarro" in Palermo, had een toevlucht gezocht in het ge meentelijk slachthuis, waar rat ten en muizen, zijn dagelijks menu in het circus, te over wa ren. Toen de winter was ingevallen, namen de ratten wraak. Zij vra ten de van kou verstijfde py thon op, die in een holte in de grond was weggekropen. CAIRO (Rtr/UPI) In een onverwachte toe spraak tot een grote menigte voor het presidëntie- le paleis in Caïro heeft president Sadat van Egypte gisteren opnieuw een felle uitval gedaan naar de Arabische en Russische tegenstanders van zijn vredespolitiek in het Midden-Oosten. Stormachtig toegejuicht door ongeveer een mil joen Egypte naren noemde hij zijn Arabische te genstanders .bedriegers en stomme dwergen'. Hij verklaarde geen vrede met Israël te zullen sluiten .tegen elke prijs', maar hij zou alleen .buigen voor het Egyptische volk en alleen knielen voor Allah'. Korte tijd na die toespraak verwelkomde hij ko ning Hoessein van Jordanië, die probeert te bemid delen tussen Egypte en de Arabische buurlanden. Hoessein en ook Saoedi-Arabië zijn een groot offensief begonnen om een halt toe te roepen aan te Hoessein had woensdag met de Syrische president Assad gesproken, die gisteren naar Saoedi-Arabië reisde voor overleg met koning Khaled. Beide koningen proberen meer deelnemers te krijgen voor de conferentie die op 14 december in Caïro begint, waarvoor tot nu toe alleen Israël en de Verenigde Staten de uitnodiging hebben aanvaard. Hoessein zou Sadat hebben willen uitnodigen de conferentie in Caïro op zijn minst uit te stellen om ruimte te krijgen voor een Arabische top. Maar voorshands wordt uitgesloten geacht dat de Syri sche president aan de conferentie in Caïro zal deelnemen. Israël houdt rekening met overleg op hoger niveau dan het geplande overleg in Caïro. DRS. VELDHUIS VAN KTHU: De bisschoppen wedden op verkeerde paarden als zij hun ambtsdragers willen recruteren uit de katholieke instellingen voor wetenschappe lijk theologisch onderwijs. Zij maken hun keuzemogelijkheid daarmee veel te klein. De theoloog drs. W. Veldhuis, verbonden aan de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht zei dit deze week bij een studiedag over "theo logische studie en ambtsopleiding" bij gelegen heid van het tienjarig bestaan van genoemde hogeschool. De viering daarvan werd bijge woond door de kardinalen Willebrands en Al- frink, alsmede de bisschop van Groningen, dr. B. Muller. Drs. Veldhuis stelde, dat in de kerkgemeen schap, die door de bisschop wordt geleid, los van de KTHU en vóór de aanvang van de theologische studie gezocht móet worden naar mensen, die voor de gemeenteleiding geschikt zijn of geschikt gemaakt kunnen worden. Een maal gevonden kunnen deze kandidaten voor het priesterambt naar de KTHU of naar een andere theologie-opleiding worden geleid, die de betreffende bisschop bruikbaar acht voor de ambtsopleiding. Op het verwijt, dat er zo weinig studenten priester worden, zegt drs. Veldhuis dan ook: "De KTHU heeft wel verantwoordelijkheid voor het aantrekken van theologiestudenten, niet voor het aantrekken van toekomstige ambtsdragers. Ten aanzien van dit laatste re- cruteringsprobleem kunnen wij dan ook best instemmen met wat paus Paulus op 17 novem ber tot de Nederlandse bisschoppen zei bij hun bezoek ad limina, namelijk dat er op korte termijn aangepaste acties moeten worden on dernomen om priesterroepingen te stimuleren". Dat de KTHU ondanks het stageprogramma onvoldoende voorbereidt op gemeenteleiding volgens drs. Veldhuis de voornaamste taak van de priester is naar zijn mening geen tekort, omdat het leiden van de gemeente (de parochie) beter binnen de gemeente zelf geleerd kan worden. Daarom pleit hij ervoor de pastor eerst tijdelijk te benoemen en na een paar jaar tot wijding over te gaan. Over het ambtscelibaat zei drs. Veldhuis dat dit voor de toekomst slechts serieus genomen kan worden, als er naast de hogescholen voor theologische opleiding andere structuren of in stituten zijn om de celibataire vorming te be hartigen. Volgens hem is er in Nederland onget wijfeld ruimte voor een groot-seminarie. Hij betreurt het dat Rolduc is opgericht door één bisschop (mgr. Gijsen van Roermond) en niet door de Nederlandse bisschoppen samen. Ook vindt hij het kwalijk, dat Rolduc de indruk wekt de theologische hogescholen en faculteiten te diskwalificeren. Uitgebreid is tijdens de Utrechtse studiedag, die bezocht werd door honderdtwintig pastores en theologen uit het gehele land, ingegaan op de geestelijke begeleiding en vorming van de theologiestudenten. Men constateerde dat na de bijna absolute scheiding tussen studie en geestelijke vorming in de jaren zestig, vele studenten nu weer gevoel hebben gekregen voor een wat meer gestructureerde vorm van geestelijke vorming via "oefeningen". KTHU-docent drs. H. Berflo: "Daarbij is duide lijk dat die oefeningen niet gedaan moeten worden omdat ze voorgeschreven zijn, maar omdat men zichzelf verplicht heeft zich op deze wijze geestelijk leven op te bouwen, waarbij de vrijblijvendheid overwonnen kan worden door de eigen keuze en binding aan een groep". De Slowaakse bisschop Julius Gabris van Trnava in Tsjechos- lowakije is na zijn terugkeer van de bisschoppensynode in Rome zo stevig aangepakt door het bureau voor godsdienstza ken in de Slowaakse hoofdstad Bratislava dat hij een hartaan val kreeg. De bisschop is thans weer herstellende. Tijdens de bisschoppensynode, die zich bezighield met het godsdienstonderricht aan jeugd en jongeren, had de 64-jarige bisschop Gabris gewezen op de moeilijkheden, die de kerk in zijn land ondervindt bij de katechese. Hij heeft zich bij terug keer in Tsjechoslowakije daarvoor moeten verantwoorden tegen over het hoofd van het regeringsbureau voor godsdienstzaken, Karei Homola. Deze heeft de bisschop in een langdurig en soms zeer scherp onderhoud verweten, dat hij onwaarheden had verkocht Het voorval herinnert aan de dood van kardinaal Trochta van Litomerice. Deze werd in april 1974 door de Noordboheemse secretaris van het bureau voor godsdienstzaken, Diabal, onder zware druk gezet en bedreigd. De bejaarde kardinaal, die pas drie operaties achter de rug had, heeft toen de spanningen niet kunnen verdragen. Hij overleed enkele uren na het verhoor aan een hersenbloeding. Bisschop Desmond Tutu, an glicaans bisschop van Leso tho, is benoemd tot algemeen secretaris van de Zuidafri kaanse raad van kerken. Daarmee wordt hij per 1 ja nuari de eerste zwarte op deze post. Tutu is lid van de com missie voor geloof en kerkor de van de Wereldraad van Kerken. Voordat hij bisschop werd was hij deken van de St. Mary-kathedraal in Johannes burg. De raad voor religieuze zaken in de Sovjet-Unie heeft de ker ken in Moskou aanwijzingen gegeven in hun koren geen personen meer op te nemen, die jonger zijn dan veertig KORTE METTEN jaar. Het is bekend, dat veel jonge Russen, onder wie ook muziekstudenten, via de ortho doxe kerkkoren en de ortho doxe kerkmuziek, die op hoog niveau staat, de weg naar de kerk hebben gevonden. De Zwitserse r.-k. missionaris, pater Paul Egli (45), die sinds een jaar in Rhodesië gevangen zat is vrijgelaten en het land uitgewezen. Hij was in eerste instantie veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar, wegens het voor de autoritei ten verborgen houden van het feit, dat hij in zijn missiepost Berejena bij de grens van Mo zambique, onderdak had ver schaft aan guerillastrijders. Hij had de tenlastelegging toegegeven. In hoger beroep was zijn straf verlaagd tot drie jaar, waarvan twee voor waardelijk. De eerste gezant van IJsland bij het Vaticaan, Niels P. Si- gurdsson heeft de paus zijn geloofsbrieven overhandigd. Hij blijft tevens gezant van IJsland bij de bondsrepubliek Duitsland en permanent verte genwoordiger van zijn land bij de Raad van Europa. Hij is ook gezant in Nederland ge weest. Het kerstnummer van „De Strijdkreet", het blad van het Leger des Heils, is ditmaal verschenen in een oplage van 160.000 exemplaren en is in vier kleuren gedrukt. Het be vat onder meer een poging te laten zien hoe verscheidene hedendaagse bladen het kerst gebeuren als actualiteit zou den hebben gebracht, een kerstpreek van Kaj Munk en de reactie van een aantal Ne derlanders op hetgeen in 1977 de meeste indruk op hen heeft gemaakt Voorts is er een re portage over het Leger des Heils in Amerika. De r.-k. bisschoppen van En geland en Wales hebben de - principiële - voorstellen voor hereniging van de belangrijk ste christelijke kerken en kerkgemeenschappen in deze delen 'van Groot-Brittannië van de hand gewezen. Een speciale commissie, waar in de acht belangrijkste chris telijke kerken én kerkgemeen schappen vertegenwoordigd zijn, heeft sinds 1974 deze voorstellen ter bevordering de r.-k. kerk gewijde priesters van de oecumenische betrek kingen uitgewerkt De bisschoppen zeggen in een gisteren uitgegeven verklaring, dat zij er niet mee akkoord kunnen gaan dat leden van andere christelijke kerken en gemeenschappen onvoorwaar delijk tot de heilige communie in de r.-k. kerken worden toe gelaten. Zij willen ook niet dat het doopsel volgens een we derzijds erkende liturgie wordt toegediend, dat men in van andere kerken aanvaardt en dat er voortaan een ge meenschappelijke liturgie voor de priesterwijding komt. Niettemin blijven de bisschop pen bereid tot samenwerking op lokaal niveau. Ze leggen er de nadruk op, dat hun reactie niet gezien moet worden als een afkeuring van het streven naar oecumene, maar eerder als een aansporing „om nog harder te werken en voor de eenheid in waarheid en liefde te bidden."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11