Kort geding om beslag op opbrengst „Geef om de natuur Voor makkelijk sparen moet u bij de postgiro zijn 4% 7% fiddócSomo/nt U kiest dan zelf de voordeligste spaarrekening: I postgiro en w rijkspostspaarbank Agee vraagt nieuwe verblijfsvergunning /RENTE REKENING TLUS- REKENING 'STER REKENING Toch "voldoende" steun Rijdt overheid in auto's gemaakt in strafkampen? N ederlanders pessimistischer over economie LEIDSE COURANT SCHULDEISERS ESSING VRAGEN RUIM 4 MILJOEN agent Philip Agee (links) tijdens de persconferentie die hij gisteren in Amsterdam gaf. Naast j hem zijn advocaat mr. W. van Bennekom. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Stichting Nederlands Lepra fonds zal morgen in kort geding voor de Alkmaar, se rechtbank proberen beslag te leggen op een deel van de actie „Geef om de natuur". Het Leprafonds probeert al geruime tijd de organi sator van de tv-actie, Ben Essing, wegens „wan prestatie" te dwingen tot betaliiig van enkele miljoenen guldens. Dit na het mislukken van de landelijke actie voor het Leprafonds, die Essing mede-organiseerde. Essing weigert echter te beta len en heeft een tegenvordering van negen ton Het Leprafonds heeft samen met een andere schul deiser, het Haarlemse reclamebureau Klein Schip horst en Mittendoef, de afgelopen dagen reeds geprobeerd de girorekening van het Wereld Na- Verzekeringsraad onderzoekt Nollen-syndicaat' DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer meege deeld dat de sociale verzeke ringsraad een onderzoek zal in stellen naar het beleid van het „Nollen-syndicaat" inzake de uitkeringen ingevolge de AAW. In antwoord op vragen van Pv- dA-kamerleden constateert de staatssecretaris dat het Stefosa- fonds (van Samivoz) forse koersverliezen heeft geleden tot een totaalbedrag van ruim een miljoen gulden. Hij zegt zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat deze koersverliezen op het effecten bezit met name ook een gevolg is geweest van effectentransac ties van speculatieve aard. De staatssecretaris noemt dergelij ke transacties voor stichtingen als deze ongewenst. Hij ontkent, dat het fonds aan iedere contro le is onttrokken. Cassatie Frans H. verworpen DEN HAAG (anp) - De Hoge Raad in Den Haag heeft giste ren de cassatie, die de 42-jarige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade tegen het arrest van het gerechtshof in Den Bosch had ingesteld, verworpen. Het hof had de verpleger wegens moord op bejaarde patiënten van de Lïickerheidekliniek in zijn woonplaats veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht tien jaar. Tijdens de zitting op 18 oktober hadden de advocaten de Hoge Raad gewezen op enkele getui genverklaringen tijdens het langdurige proces, ie volgens hen niet als bewijsmiddelen ge bruikt hadden mogen worden, omdat ze geen feiten weergaven.' De verklaringen betroffen slechts beschouwingen en me ningen. Voorts waren ze van mening, dat het hof in Den Bosch het recht had geschonden door bij de straftoemeting geen rekening te houden met de ver zachtende omstandigheden, die de rechtbank in Maastricht wel bij haar oordeel had betrokken. De Hoge Raad heeft nu deze bezwaren van de hand gewezen. tuur Fonds in Zeist te blokkeren en beslag te leggen op een deel van de opbrengst van „Geef om de natuur". Deze beslaglegging is volgens Essing mislukt, omdat zij op verkeerde juridische gronden berustte. Hun beslag betreft een bedrag van 4,2 miljoen gulden. Volgens de heer Essing kan de opbrengst van „Geef om de natuur" absoluut geen gevaar. Het geld staat immers op rekening van het Wereldna- tuurfonds, waar ik op geen enkele manier aan kan komen", aldus de heer Essing. De advocaten van het Wereldnatuurfonds wijzen er eveneens op, dat er tussen het WNF en het organisatiebureau van Ben Essing geen schuldver houding bestaat, zodat het WNF niet in een proce dure tussen het Leprafonds en Ben Essing betrok ken kan worden. AMSTERDAM (ANP Philip Agee, voormalig agent van de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst CIA, heeft het minis terie van Justitie formeel ge vraagd om verlenging van zijn verblijfsvergunning tot eind november volgend jaar. Agee (42) probeert zo te voorkomen, dat hij eerder ons land wordt uitgezet Of de Amerikaan veel kans maakt is de vraag. Het ministe rie liet vorige week weten de op 30 november verlopen verblijfs vergunning van Agee niet te I willen verlengen, omdat hij, on- der meer door bepaalde publi- j katies, de openbare orde en na tionale veiligheid in gevaar zou hebben gebracht. Agee ontkent dat en heeft beroep aangete kend tegen dit justitiële besluit. Dat beroep wordt 19 december behandeld door de adviescom missie voor vreemdelingenza ken. Agees advocaat mr. W. van Bennekom heeft echter om uit stel van de behandeling ge vraagd tot eind januari volgend jaar. Agee zei gistermiddag tijdens een persconferentie verbaasd te zijn over de snelheid waarmee justitie in zijn geval te werk gaat. Volgens Agee zijn de stap pen, die de Nederlandse autori teiten tegen hem ondernemen gelijk aan de maatregelen, die Engeland en Frankrijk eerder hebben genomen. Agee wordt uit beide landen geweerd. „Dat ik voorts niets mag publiceren of schrijven op grond van natio nale veiligheidsoverwegingen, is in strijd met het Europees ver drag over de mensenrechten", aldus de in Amsterdam verblij vende Agee. ADVERTENTIE Bloedarmoede gering na looduitworp (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij slechts een betrekkelijk klein aantal Arn hemse kinderen is bloedarmoe de geconstateerd na de overdo sis looduitworp van de Billiton- fabriek in Arnhem. Dit heeft een onderzoek van het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid uitgewezen. In geen van de on derzochte Arnhemse wijken doen zich meer gevallen van bloedarmoede voor dan nor maal bij een bevolkingsonder zoek te verwachten is. Staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft de resultaten van het onderzoek aan de Twee de Kamer toegezonden. Bij het onderzoek waren 744 kinderen betrokken. De ouders van een groot aantal kinderen werd geadviseerd met hun kinderen naar de huisarts te gaan, terwijl een kleiner aantal aangeraden werd naar een kinderarts te gaan. Volgens staatssecretaris Hendriks kan de lood bel as ting van de kinderen in het alge meen niet als oorzaak worden gezien van de bloedarmoede van de kinderen. Toneelgroep Vobeno geeft op zaterdag 10 december in Dili- gentia een voorstelling van „Brullen als een duif' van Les ley Storm in de vertaling van Cees Laseür. L. Bousché regis seert. Het Haagse Kamerkoor oi.v. Rocos van Yperen concerteert op zaterdag 10 december in de Pauluskerk, Mgr. Nolenslaan 8 Den Haag, m.m.v. organist Fol- kert Grondsma. Het programma vermeldt koorwerken van o.a. Byrd, Purcell, Poulenc, Stra- winksy, Britten en De Klerk, omlijst door orgelsoli van Walt- her en De Klerk. Motie R'damse raad: Procureur-gene raal moet wachten met zaak-Kalma (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam De Rotterdamse gemeenteraad heeft gister avond met grote meerderheid van stemmen een motie aange nomen, waarin er bij de Haagse procureur-generaal mr. baron Van der Feltz op wordt aange drongen zijn onderzoek in de zaak Kalma op te schorten. De gemeenteraad is van me ning, dat de procureur-generaal moet wachten met het nemen, van verdere maatregelen tot de ambtenarenrechter uitspraak heeft gedaan inzake het beroep dat de Rotterdamse hoofdin specteur van politie heeft aange tekend tegen de berisping van burgemeester Van der Louw. De burgemeester zei blij te zijn met de motie, die hij zag als een „welkome ondersteuning" van het door hem gevoerde beleid. VVD-fractieleider mr. Koning noemde het verstandig van de burgemeester, dat hij zich in de zaak-Kalma niet heeft laten „op jutten" door politie- en justitie- autoriteiten die Kalma kwijt willen. Als u denkt: "ik zal mijn spaar geld wel snel weer nodig hebben" is de Renterekening het voordeligst voor u. Rente: Voordeliger dan de Rente rekening wanneer u uw spaar geld niet binnen 6 maanden opneemt, omdat 1% van elk opgenomen bedrag in minde ring van uw tegoed wordt gebracht. ^^4% Rente: tT D/ Voordeliger dan de Plus rekening wanneer u uw spaar geld niet binnen 12 maanden opneemt, omdat 2% van elk opgenomen bedrag in minde ring van uw tegoed wordt gebracht. Rente: Zal mr. A. van Agt de laatste formateur zijn in deze slepende kabinetsformatie? Het mag vrijwel zeker worden aangenomen. Toch zijn de hindemissen op het einde van het informateurschap van professor Van der Grinten groter geweest dan in het programmatische overleg. Even leek het er zelfs op, dat in de eindfase-Van der Grinten dezelfde problemen zouden rijzen als tijdens de laatste fase-Den Uyl. Niet vanwege de zetelverdeling in een kabinet CDA-WD, maar op staatsrechtelijke gronden. De informateur heeft daartoe eigenlijk zelf de stoot gegeven toen hij kennelijk in een onbewaakt ogenblik in een perscommuniqué sprak over een "parlementair meerdheidskabinet". In geen van zijn officiële stukken komt die term echter voor. Daarin spreekt hij uitsluitend, conform zijn opdracht, over een kabinet, dat „mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te ondervinden". Die laatste term is ook de enig juiste. Het staat immers vast, dat het kabinet-Van Agt „voldoende steun" zal vinden, omdat diegenen in de CDA-fractie, die geen groen licht hebben willen geven op basis van het regeerakkoord, tegelijkertijd hebben laten weten de totstandkoming van dit kabinet ook niet te zullen verhinderen. Daarmee zijn zij, om Van Agt's woorden te gebruiken, tot "loyalisten" gewor den. Men kan het ook omdraaien: er zal in de Kamer, ondanks het negatieve standpunt van een zevental CDA- fractieleden, geen meerderheid zijn om een kabinet-Van Agt bij zijn eerste optreden in de Tweede Kamer naar huis te zenden. Er is nog een derde reden. Deze doet wat strikt formeel aan, maar is daarom zeker als het om staatrechtelijke vraagstukken gaat niet minder juist: informateur Van der Grinten heeft aan „de voorzitters van de fracties van CDA en VVD" hun oordeel over het regeerakkoord ge vraagd. Deze hebben daarop hun fracties geraadpleegd. Die fracties hebben daarop "ja" gezegd. De WD-fractie una niem, de CDA-fractie bij meerderheid. Daarmee heeft de CDA-fractie op democratische wijze een beslissing in posi tieve zin genomen. De vergelijking met de Tweede Kamer zelf dringt zich immers onweerstaanbaar op. Als de Kamer beslist met meerderheid van stemmen, dan is die beslissing daarmee een besluit van de Kamer geworden. De meerderheidsbeslissing van de CDA-fractie is in deze kabinetsformatie alleen dan niet bruikbaar, als de minder heid tegelijkertijd te kennen had gegeven de totstand koming van het beoogde kabinet ook te willen verhinderen. Nu dat nadrukkelijk niet is geschied en fractieleider Van Agt zelfs kon mededelen, dat de "tegenstemmers tegen het regeerakkoord meer zijn dan slechts gedogers" lijkt het bijzonder moeilijk te verdedigen, dat het kabinet geen „voldoende steun" in de volksvertegenwoordiging zal vin den. Derhalve heeft de heer Van der Grinten gehandeld binnen de opdracht hem door de Koningin verstrekt. VRAAGTEKENS zijn er geplaatst rond het initiatief van de informateur om, aan het slot van zijn activiteiten, ook de fractieleiders te horen van niet bij de formatie betrokken partijen. Dat is vooral uitgelegd als het zoeken van steun bij de kleine niet-linkse partijen. De heer Van der Grinten zelf heeft de zaken omgedraaid. Hij immers stelde die voorzitters "in de gelegenheid de opstelling van uw fracties tegenover het beoogde kabinet van CDA en WD kenbaar te maken". Hij heeft dus een soort hoorzitting gehouden. Die is uiteraard niet van politiek belang gespeend geweest. In een kabinet-PvdA-CDA zou hij die operatie niet hebben uitgevoerd. De geringe numerieke meerderheid, waarover CDA en WD in de Tweede Kamer beschikken was kennelijk de directe aanleiding voor deze stap. Hoe men over deze zaak ook moge denken, in ieder geval heeft zij deze duidelijkheid gebracht: een eventuele motie van afkeuring door de socia listische oppositie in te dienen bij het debat over de regeringsverklaring zal geen steun van SGP, GPV en DS '70 krijgen. Daarmee beschikt de oppositie over hoogstens 68 stemmen, terwijl de heer Van Agt mag rekenen op tenminste 82 stemmen. Dus ook langs die weg komt hij tot „voldoende steun". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse overheid heeft sedert januari ongeveer 110 Russische personenauto's (Lada) gekocht, waarvan issentiële onderdelen vermoedelijk zijn gefabriceerd in strafkam pen in de Sovjet Unie, in welke kampen politieke gevangenen dwangarbeid verrichten. Minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) heeft in antwoord op vragen van CDA-kamerleden toe moeten geven, dat ook hij kennis heeft genomen van be richten als zouden Lada-onder- delen in strafkampen worden gemaakt. Hij zegt echter niet te beschiken over mogelijkheden om deze berichten te verifiëren. De beide Kamerleden hadden er sche auto's door de overheid blijkt een bedrag gemoeid te zijn geweest van ruim een mil joen gulden. In antwoord op vragen van WD-leider Wiegel heeft minister Westerterp (Ver keer) erkend, dat indien in plaats van Lada's door de over heid Nederlandse auto's zouden worden gekocht, dit een gunsti ge invloed zou hebben op de zorglijke werkgelegenheidst op gewezen, dat de aankoopcon- tuatie in ons land. De minister tracten voor de Russische auto's deelt mee, dat thans wordt na- „de geloofwaardigheid van Ne- gegaan op welke manier het derland met betrekking tot de bestrijding van de mensenrech ten niet bevorderen". Met de aankoop van de Russi- huidige aanschaffingsbeleid kan worden aangewend om de werk gelegenheid in eigen land te sti muleren. Automatisch sparen: u spaart nog makkelijker als u ons elke maand of elk kwartaal een vast bedrag naar uw spaarrekening laat overmaken. Uw tegoed groeit dan helemaal „vanzelf'. Meer infoimatie: u vindt een duidelijke folder met aanmeldingsformulier op elk postkantoor. Die folder is ook verkrijgbaar met de bon, via teL 0017 (gratis) of via tel. (020) 5 89 31 37. I Bon voor meer informatie: Stuur mij de folder „Makkelijk sparen met de I postgiro en de RPS". Folders over andere diensten: lenen hypotheken betalen. lec 48 i Naam: I Adres: 1 Plaats: Deze bon in een envelop zonder postzegel sturen n I Rijkspostspaarbank, afd. voorlichting. Van Baerlestraat 27. 1071 AN Amsterdam. I DEN HAAG (ANP) De Nederlanders zijn pessimistischer geworden over de economische situatie en hun eigen finan ciële mogelijkheden. Dit blijkt uit een vergelijking tussen een enquête die het cbs in de eerste helft van oktober heeft gehouden on der 3000 huishoudens en eenzelfde enquête die het CBS in mei hield. De verwachtingen ten aanzien van de werkloosheid waren in oktober duidelijk ongunstiger dan in mei. Niet minder dan 82 procent van de on dervraagden (in mei 68 procent) meende dat het aantal werk lozen in de komende twaalf maanden zal toenemen. Slechts 5 procent (mei: 9 pro cent) verwachtte een daling. Van de ondervraag den verwachtte 58 procent dat de alge mene economische si tuatie zal verslechte- ren. In mei was dit percentage 34. Door maar 12 procent werd een verbetering verwacht (en dat was in mei. nog 26 pro cent) terwijl 30 pro cent meende dat alles gelijk zal blijven. Voor wat de eigen portemonnee betreft verwachtte 17 pro cent dat de financiële situatie het komende jaar zal verbeteren (in mei 20 procent) en 20 procent verwacht te een verslechtering (mei: 18 procent). Het merendeel der onder vraagden procent- meende dat de situa tie hetzelfde zal blij ven. Meer dan in mei, toen 59 procent die mening was toege- Over de prijzen dacht men daarente gen gunstiger dan in mei. Zo voorzag 3 procent (18 in mei) dat de prijzen sterker zullen stijgen dan tot nu toe, terwijl 21 pro cent meende dat de prijzen minder snel zullen stijgen (mei 16 procent).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9