Micropolis-plan Voorschoten definitief van de haan Molenviergang Aarlanderveen bedreigd door geldgebrek Politie Noordwijk gaat letten op regels woonerven Niet alle menselijke organen zijn duurzaam te transplanteren Leerstoornissen zijn vroeger op te sporen Kapper Noteboom verdwijnt uit Rijnsburgse Dorpskern ONDERSCHEIDEN PROF. VAN ROOD IN BONN: Beding tegen speculatie IN VOORJAAR NIEUW VOORSTEL ZWEMBAD NOODZAKELIJKE OPKNAPBEURT KOST TON Plan Lommerlust oogst lof in Warmondse commissie REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 DECEMBER 1977 pagina 4- SASSENJIEIM In het club gebouw aan de Vijf Meiweg houdt Postduivenvereniging „De Blauwband" de traditio nele duivenshow op vrijdag 9 en zaterdag 10 december. Er wordt een keuring gehouden van de verschillende groepen duiven. De show is vrijdag van 19.00-22.00 uur geopend en za terdag van 10.00 tot 16.00 uur. Aan het slot vindt een trek king plaats van de loterij waar veel prijzen aan verbonden zijn. SASSENHEEVI - In de „Stormbal" aan de Vaartkade wordt vrijdag 9 december ge volksdanst onder leiding van Joh am Thijssen. Aanvang 21.30 uur. Zaterdagavond wordt er in de „Stormbal" een bingo-avond gehouden. Aan vang 21.00 uur. NOORDWIJK Nu het Duin- park en Vreewijk geheel als woonerf zijn aangewezen en in gericht, gelden voor deze woon wijken de speciale verkeersre gels, die wettelijk voor wooner ven zijn vastgesteld. De politie is voornemens om binnenkort de naleving van deze voor schriften te gaan controleren en daarom vestigt zij de aandacht op enkele hoofdregels voor het verkeer in woonerven. het rijbaangedeelte van de straat. Vandaar dat automobilis ten, bromfietsers en wielrijders er slechts stapvoets mogen rij den. Zij mogen voetgangers niet hinderen, maar anderzijds mo gen voetgangers en kinderen au to's niet in hun doorgang belem meren. Binnen de woonerven geldt een afwijkende voorrangsregeling. "Alle verkeer van rechts heeft namelijk voorrang. Een fietser van rechts gaat dus voor een auto die van links komt. Verder moet het verkeer, dat het woon erf verlaat aan alle verkeer dus ook aan voetgangers zo wel van links als van rechts voorrang geven. De politiecontrole zal zich spe ciaal richten op de naleving van de parkeervoorschriften m de woonerfgebieden. Parkeren is namelijk alleen toegestaan op duidelijk door parkeertegels aangegeven plaatsen of op plaatsen, welke aangeduid zijn door een vierkant blauw bord met een witte P. Een probleem is het parkeren van de auto voor de eigen garage. Volgens de officiële regels mag men voor de garages niet parkeren en men zou dus telkens, al zou het maar voor vijf minuten zijn, de wagen moeten binnenzetten. Dit lijkt een wat buitensporige verplichting en de verkeersdes- kundigen zoeken nog naar een oplossing om de garagebezitters tegemoet te komen. Eén van de mogelijkheden zou zijn de gara ges van een bordje te voorzien, waarop het kenteken van de daar thuishorende wagen ver meld staat BONN/LEIDEN Prof. Van Rood uit Lei den en de Franse prof J. Dausset hebben gisteren in Bonn gezamenlijk de prijs van de Robert-Koch-Stichting, waaraan een be drag van 60.000 mark (ca. 60.000 gulden) verbonden is, in ontvangst genomen. De Duitse minister van gezondheid, mevrouw Huber, reikte de prijs uit. De in de afgelo pen tien jaar slechts drie keer verleende Robert-Koch-medaille in goud ging naar de Franse prof. P. Grabar. De prijzen werden verleend voor het baan brekende onderzoek van de drie weten schapsmensen op het gebied van transplan tatie en de immunologie. Tegen journalisten zeiden de drie geleerden dat het, ondanks de vooral in de laatste jaren gemaakte grote vorderingen op dit gebied, nooit mogelijk zou zijn alle menselijke organen duurzaam te transplanteren. Dit zou weliswaar tech nisch mogelijk zijn maar het zou op te grote afweer in het lichaam van de ontvanger stuiten met uitzondering wellicht van ge slaagde transplantaties van ogen of herse- Als grootste probleem voor de toekomst op hun gebied van onderzoek beschouwden de hoogleraren een oplossing te vinden voor de vraag hoe bij transplantaties de afweer-reac- ties in het lichaam van de ontvanger beperkt zouden kunnen worden tot zuiver en alleen het overgeplante orgaan, en hoe nevenwerk ingen in grote mate bestreden zouden kun nen worden. Prof. Van Rood zei over deze probleemcirkel dat op de toekomstige weg van de weten schap nog veel verrassingen mogelijk zijn. Verder onderzoek zou er vooral op gericht moeten zijn na te gaan of afstotingsreacties niet tot een minimum beperkt zouden kun nen worden door bij transplantaties gelijk tijdig sterke bloedtransfusies toe te dienen. Dit bloed zou in zijn samenstelling tot op het laatste bestanddeel overeen moeten ko men met de bloedgroep van de donor. Het pandje van de heer Noteboom aan de Vliet N.Z. schapswaarde heeft tot gevolg dat het gebied verloren gaat als toekomstig glastuinbouwgebied. De inkrimping wordt enigszins gecompenseerd door het aanwij zen als ontwikkelingszone voor glastuinbouw van delen van de gemeenten Noordwijk en Voor hout. Burgemeester en wethou ders zijn van mening dat vastge houden moet worden aan de toevoeging van het noordelijke gedeelte van Rijnsburg aan het toekomstige glastuinbouwa- reaal. Ook wordt de gemeenteraad ge vraagd om een krediet van 7000 gulden te voteren voor de aan leg van sanitaire voorzieningen op de nieuwe marktplaats ach ter het winkelcentrum „In de Hoftuin". RIJNSBURG Burgemeester en wethouders van Rijnsburg willen voorwaarden gaan stellen aan de koop en verkoop van pre miewoningen. In het verleden was het mogelijk dat de woningen met winst werden doorver kocht. Het college stelt de gemeente raad dan ook voor om het ontworpen anti-speculatiebe- ding aan te scher pen. Het college wil de termijn waarbin nen toestemming voor de verkoop no dig is verlengen van 5 tot 7 jaar. De boe te voor het niet na komen van de ge stelde voorwaarden wordt van 10.000 gulden gebracht op 50.000 gulden. De nieuwe bepalingen zijn met name van toepassing op de 51 premiewoningen die in „Frederik- soord" worden ge bouwd en de in de toekomst te bouwen complexen. LEIDEN Het instituut voor Preventieve Geneeskunde TNO in Leiden heeft een methode ontwikkeld om leerstoornissen bij kinderen in een vroeg sta dium op te sporen. Tot nu toe worden kinderen, die ernstige problemen op school ondervin den, er pas in de derde of vier de klas „uitgehaald". Een onderzoek, dat de psycho loog drs. J. J. F. Schroots van het instituut met zijn medewer kers over een periode van een aantal jaren heeft verricht, heeft geresulteerd in de moge lijkheid om deze problemen al in een vroeg stadium, namelijk bij kleuters en iets oudere kin deren, te signaleren- Dit maakt. dat voor deze groep, die tot nu toe al te vaak als niet intelligent of zelfs ch ter lijk wordt bestem peld, tiji maatregelen kunnen worden getroffen, opdat deze kinderen, die meestal een nor male intelligentie hebben, toch met succes onderwijs kunnen volgen, aldus een beschouwing over de nieuwe methode in het blad „Project" van TNO. VOORSCHOTEN - Het micropolis- plan in de wijk Bijdorp 1, waarin opgenomen de bouw van een zwem bad, is definitief van de baan. De raad hoopt nu tot realisatie van een overdekt zwembad in de wijk Ade- gcest te kunnen komen. In april '78 komen de afgeronde plannen op de raadstafel. Dit kwam naar voren tij dens een gisteravond gehouden ge combineerde commissievergadering, waarbij de gehele gemeenteraad met uitzondering van de burgemeester aanwezig was. De drie wethouders deden tijdens de vergadering enige voorstellen om te komen tot aanloopkredieten met een totaalbedrag van 100.000,-, bedoeld om te worden verdeeld over een zwembad, de restauratie Ambachts- en Baljuwhuis en over het accommo- datieonderzoek voor, en de aankoop van de houten noodschool van de Rudolf Steinerkleuterschool. De groepspraktijk krijgt van b en w een ruimte toegewezen in de depen dance van de Rembrandtscholenge- meenschap. Zodra het hierin gevestig de Cultureel Centrum vrij komt kan de groepspraktijk haar intrek in de vleugel nemen. De gezamenlijke Ker ken kregen een bedrag van 25.000.- toebedacht om een beter accommoda tie in de aula van het Scholencomplex in Noord-Hofland te bewerkstelligen. Tot slot werd er nog voorgesteld om op het tracé van rijksweg 11 een hockeyveld aan te leggen. De kosten hiervoor bedragen 150.000,-. AARLANDERVEEN Het al dan niet op tafel komen van een bedrag van 100 duizend gulden zal binnenkort bepalen of de enige molenviergang in de wereld, de molenviergang van Aarlanderveen, in haar huidige vorm zal blijven bestaan. De molen viergang, waarbij in totaal zoals de naam al doet vermoeden, vier molens in samenwerking zorg dra gen voor het op het juiste peil houden van het polderwater, is eigendom van de stichting „Molen- viergang". Oorzaak van de problemen waarin de stichting is verzeild geraakt, is de gerechtelijke procedure die de Aarlanderveense veehouder D. de Jong, tegen haar heeft ingesteld. Hij vreest dat door de slechte staat van onderhoud van de kade tussen twee van de vier molens, het omhooggebrachte water vandaag of mor gen door de kade heenbreekt en zijn land in de drooggemaakte polder aan de westzijde van Aarlan derveen zal blank zetten. Via de ingezette gerechtelijke procedure voor de rechtbank in Den Haag wil de heer De Jong bewerk stelligen dat de stichting op korte termijn de slecht onderhouden kade zal verstevigen. Einde De bepaald niet onredelijke eis van de heer De Jong zou wel eens indirect het einde van de unieke molen viergang kunnen betekenen. De stichting Molenvier gang nam de molen in 1965 voor de Symbolische som van één gulden van het polderbestuur over teneinde de enige molenviergang die de wereld nog kent voor de ondergang te behoeden. Bij die overeenkomst werd evenwel bepaald dat de stichting zou opdraaien voor de kosten die voor het onderhoud van de molens en toebehoren gemaakt zouden worden. Daarnaast draait de stichting ook op voor het salaris van de vier molenaars. Weliswaar vangt de stichting weer een vergoeding van het polderbestuur hiervoor, maar deze is gebaseerd op het mechanisch werken van de molens, dat aanmerkelijk goedkoper is dan het „handwerk". Ook ontvangt de ^stichting jaarlijks subsidie van het rijk, provincie en gemeente. Maar desalniettemin ontbreekt de stichting de ongeveer honderdduizend gulden om de kade op te knappen. Kans A'.fhet De procureur heeft na inzage in de financiële problematiek de dagvaarding van het stichtingsbe stuur voorlopig uitgesteld, in de hoop dat zij alsnog de middelen bijeen weet te krijgen. Erg waarschijn lijk is dat niet. Kort geleden nog liet het rijk de stichting weten dat de kosten onevenredig snel stegen. Het polderbestuur vreest dan ook dat het binnenkort genoodzaakt zal zijn de vier molens voor hetzelfde bedrag van één gulden van de stichting te moeten terugkopen. In dat geval zal de bemaling worden overgenomen door de daartoe bestemde machinerie, hetgeen tevens het einde van de enige nog in werking zijnde molen viergang in de wereld zal betekenen. Want ook het polderbestuur beschikt niet over de middelen de molenviergang blijvend authentiek te laten functioneren. Twijfels Zowel het polderbestuur alswel de stichting molen viergang trekt ondanks alles in twijfel of de angst van de heer De Jong terecht is. Volgens de stichting verkeert de kade al zo'n vijftien jaar in niet al te beste staat en tot nog toe is er niets gebeurd. „In ieder geval was de kade al niet al te best meer toen wij de molens in 1965 van de polder kochten", aldus secretaris Van Kesteren van de stichting. „Dus als er over geld gesproken moet gaan worden en dat doen we op het ogenblik druk met Gedeputeerde Staten, dan zal toch ook het polderbestuur in de buidel moeten tasten." De bedreigde molenviergang in Aarlanderveen. RIJNSBURG Kapper D. W. Noteboom gaat uit de dorps kern verdwijnen. Onlangs be sloot hij zijn pand aan de ge meente Rijnsburg te verkopen. Als de gemeenteraad in de ver gadering van donderdag 8 de cember instemt met het voor stel van b en w, wordt het pandje van de heer Noteboom door de gemeente aangekocht voor een bedrag van 57.000 gul den. Kapper Noteboom is de oudste kapper in Rijnsburg en oefende zijn beroep tot op zeer hoge leeftijd uit. Nu hij besloten heeft zijn huis te verkopen aan de gemeente, kan het bestemmings plan „Anjelierstraat" op korte termijn gerealiseerd worden. Als de gemeenteraad donderdag meegaat met het technisch ad viesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt de Koestraatbrug voor al le gemotoriseerd verkeer geslo ten. Eerder dit jaar werd beslo ten om de brug te sluiten voor het vrachtverkeer. Het advies bureau wijst er nu op dat de brug ongeschikt is voor verkeer. De brug zou wel open kunnen blijven voor rijwielverkeer en voetgangers. Het ontwerp Streekplan Zuid- Holland-West brengt de gemeen te Rijnsburg in moeilijkheden. Bij het provinciale bestuur zul len dan ook bezwaren worden ingediend tegen het Streekplan. De aanwijzing van het noorde lijke gedeelte van het gebied Kloosterschuur/Trappenberg als agrarisch gebied met land WARMOND De leden van de commissie Ruim telijke Ordening toonden zich gisteravond allen zeer tevreden over de opzet van het plan Lommer- lust. In dit gebiedje aan de Oranje Nassaulaan zullen onder meer 89 woningen worden gebouwd bestemd voor Warmondse woningzoekenden. De woningen zullen zo goed als zeker in de premie- koopsector terecht komen omdat de grondprijs te hoog is om woningwetwoningen te kunnen reali seren. De leden toonden zich enthousiast over de speelse opzet van de wijk in het betrekkelijk kleine gebied. Door het hele plan, dus ook door het gedeelte waar landhuizen worden gebouwd, zullen fietspaden worden aangelegd. Daardoor zal ook het Poelmeer bereikbaar worden. De spoorlijn aangrenzend aan plan Lommerlust zal worden afgeschermd door beplanting op een aarden wal. Doordat er vrijwel geen rechte straten voorkomen zijn er verschillen de woningen die in een hoek worden gebouwd Het is mogelijk dat deze woningen bestemd wor den voor éénpersoonshuishoudens. Het feit dat er vrijwel zeker geen woningwetwo ningen in plan Lommerlust worden gebouwd, wordt door de leden van de commissie niet als een groot bezwaar ervaren omdat er met name in de woningwetwoningen in Endepoel II nogal wat gegadigden zouden wonen voor een premie koopwoning. Over de typen woningen en de aan kleding van de wijk zal in een zo vroeg mogelijk stadium overleg worden gepleegd met de toekom stige bewoners. Het zal echter nog wel enkele jaren duren voordat de eerste woningen gereed komen. Eerst zal Endepoel II helemaal worden afgebouwd en komen na de renovatie van Huize St. Liduina 26 bejaardenwoningen vrij voor oude re woningzoekenden. Aan de Lommerlustlaan in Warmond staan enkele huisjes. Over enkele jaren wordt hier begonnen met de bouw van onder meer 89 woningen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4