..College voert doelbewust actie tegen bedrijfsleven" GEEN FIETSPADEN OP HOOIGRACHT Dichtersavond ontaardde in balkende versjesbrij ECONOMISCH WEL EN WEE Nieuwe riolering voor Willemstraat 1 WOENSDAG 7 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 WD- verwij ten aan adres B. en W. LEIDEN „Meer en meer krijg ik de indruk dat dit college doelbewust actie voert tegen alle zaken die maar enigszins een economisch aspect in zich dragen". Dit verwijt maakte de VVD-er Van Duyn gisteravond wet houder Van Aken tijdens een verga dering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Aanleiding tot deze uithaal was de behandeling van de nota Vlietpark. „Elke kans op industrievestiging in Leiden wordt ons intern uit de hand geslagen", aldus de WD-er. Hij me moreerde dat het aanvankelijk in de bedoeling lag in Cronestein een stuk voor industrievestigingen te reserve ren. „En nadat de plannen zijn behan deld in de raadscommissie ruimtelijke ordening blijkt plotseling dat je het weer kwijt bent Alle economische as pecten worden in die commissie als niet belangrijk van tafel geveegd". Ook hetCDA-raadslid Bleijie spuide zijn kritiek op de lakonieke houding van het college tegenover het bedrijfs belang. „Het Schuttersveld dreigt ons nu ook al te wrden afgenomen. Ter wijl het toch de meest geschikte plaats is om kantoren te vestigen". Hij vroeg wethouder Van Aken zo spoedig mo gelijk een nota te laten maken waarin wordt aangetoond dat er vanuit de tertiaire sector voldoende belangstel ling bestaat voor kantoorvestigingen op het Schuttersveld. „We moeten de ruimtelijke ordening-jongens eindelijk eens de mond snoeren door uit econo misch oogpunt aan te tonen dat het hele Schuttersveld voor kantoren moet worden gebruikt", aldus de CDA-er. Wethouder Van Aken zegde toe dat de afdeling economische aangelegenhe den en bedrijven alsnog zal reageren op de laatste ontwikkelingsschets van de projectgroep Leidse binnenstad, waarin nauwelijks gewag wordt ge maakt van het Schuttersveld als vesti gingsplaats voor de tertiaire sector. LEIDEN De gemeente Leiden zal voorlopig niet overgaan tot de aanleg van vrijliggende fietspaden op de Hooigracht. Wel zullen er, ter bescherming van de fietser, laad- en loszones op de Hooigracht worden aangebracht. Enige tijd geleden zijn er al fietssuggestiestroken op dit deel van de „City-ring" aangelegd. Door de gemeente zal worden onderzocht wat het effect van de maatregelen is op de verkeersveilig heid. Met name wil men de ongevallencijfers van voor en na de uitvoering van de maatregelenverge- lijken. Ook zal het rijgedrag van automobilisten op de Hooigracht worden bestudeerd. Wanneer mocht blijken dat de maatregelen niet voldoende veiligheid voor de zwakke verkeersdeelnemers waarborgen, zal een reconstructieplan voor de Hooigracht worden gemaakt. Een en ander deelt de afdeling S.V.G. mee in een notitie aan de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Morgenavond zal de commis sie zich over het huidige Hooigracht-plan buigen. Begin van dit jaar is door de gemeenteraad een motie aangenomen, waarin b en w werd gevraagd ®en te doen opstellen voor reconstructie van de Hooigracht, waarin vrijliggende fietspaden zou den zijn opgenomen. De motie werd ingediend met het oog op de plannen om de Valkburg in twee richtingen open te stellen. De verkeersintensi teit op de Hooigracht zal daardoor aanzienlijk toenemen. Binnen het gemeentelijk apparaat leven er echter bezwaren tegen de aanleg van vrijliggende fietspa den in de binnenstad. Het is volgens de afdeling S.V.G. de vraag of een dergelijk fietspad wel een echte bijdrage levert aan de veiligheid van de zwakke verkeersdeelnemers. Er kan een verschui ving van ongevallen optreden naar die plaatsen waar de fietspaden eindigen of waar ze worden gekruist door zijwegen. Voorts merkt de afdeling in haar notitie op dat de straat met karakter van een autoweg zal aannemen. „Gevreesd moet wor den dat er aanmerkelijk sneller gereden zal wor den hetgeen bijvoorbeeld de oversteekbaarheid van de Hooigracht zal doen afnemen", aldus de notitie. Vanwege de beperkte ruimte op de Hooigracht, is het niet mogelijk de paden breed te maken. Dit zal onveiligheid op de paden zelf in de hand kunnen werken. Tenslotte voert de afdeling nog aan dat na de reconstructie men nog niet af zal zijn van het laad- en losprobleem. Het laden en lossen zal dan namelijk altijd via het fietspad moeten gebeuren. AFSCHEID LEENHEER De heer P. Leenheer, gemeentelijk inspecteur van lichamelijke opvoe ding heeft gistermiddag met een geanimeerde receptie in de bur gerzaal van het stadhuis afscheid genomen in verband met zijn pen sionering. De heer Leenheer (63) bekleedde de functie van inspec teur vanaf 1963. Als zodanig was hij verantwoordelijk voor de zorg voor het peil van het onderwijs lichamelijke opvoeding op de scholen en voor de sportieve ac commodaties op de scholen. Voor dat de heer Leenheer in 1963 bij de gemeente Leiden in dienst trad was hij leraar lichamelijke opvoe ding op een middelbare school buiten Leiden. Op de foto wethou der Tesselaar (links) die de schei dende functionaris een geschenk aanbiedt. NA VIER JAAR WACHTEN Nieuwbouw „De Lok" begonnen Nog een jaartje en dan kan „De Lok", school voor sociaal- agogische beroepen te Leiden, het nieuwe schoolgebouw aan de Storm Buysingstraat in ge bruik gaan nemen. Het „eerste paaltje", dat overigens vier jaar op zich heeft laten wach ten, werd gisteren met krachti ge mokerslagen door de be stuursleden, de heren C. M. J. Verweij en G. Steinbach, de ijskoude grond van het bouw terrein ingeslagen. Er werd even zeer spontaan gejuicht door alle aanwezigen, maar daarna trok het gezelschap van scholieren, wethouder D. Tesselaer en leerkrachten snel naar het „Kluphuis Morsch- wijk" om zich bij de centrale verwarming te goed te doen aan allerhande versnaperin gen en blijmoedige speeches. Blijmoedig, omdat De Lok, sa menwerkingsschool van open baar, katholiek en protestants onderwijs, na wisselende zwerftochten door de Leidse binnenstad eind 1978 een schitterend gebouw kan be trekken, dat minstens 450 leer lingen onderdak zal bieden. Scholieren in de leeftijdsgroep van 16-23 jaar volgen hier een opleiding voor kultureel wer ker. Binnenkort hoopt de school ook nog les te kunnen gaan geven in de vakken so ciale dienstverlening en ar beidsmarktpolitiek/personeels beleid. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Alexandra J. dr. v. J. Schoneveld en J. M. G. v. Druten, Rick, zn. v. S. J. L. v. d. Meel en H. J. E. Kappers. Dennis zn. v. J. P. van de Sande en C. H. van den Hof. Philip A. zn. v. G. L. Bartholomew en G. V. Hewitt. Teuna J. dr. v. H. Ouwehand en H. M. Lammens. Steven P. A. zn. v. C. M. Opstal en A. A. C. Wortman. Wendy D. J. dr, v. C. M. Opstal en A. A. C. Wortman. Bianca dr. v. H. van Roosma len en J. H. M. v. Loon. LEIDEN In een aankondiging van de Literaire Workshop, onderdeel van het Leids Academisch Kunstcentrum (LAK) stond te lezen, dat het puikje van de Nederlandse dichtwereld gisteravond zou optreden. De avond was met opzet gepland in de Sinterklaastijd. „Het is dan zo sfeervol", liet de werkwinkel weten. Op straat was het inderdaad erg gezellig met al die sneeuw, méér boven de Consu- markt aan het Levendaal was' het giste ren slecht toeven. De spits van het nage noeg stompe en vaak botte geheel werd door de LAK-dichters zelf afgebeten. De vorst van de Nederlandse poëzie, Luce- bert, moest het ontgelden. Een tam geex- perimenteer, dat de schrijver gelukkig niet heeft hoeven aanhoren. Hierna wa ren de zalmneusjes aan de beurt, waaron der Hans Favery, Neeltje Maria Min, Fran Koenegracht, Anton Korteweg en Habakuk II de Balker. De Balker balkte er op los als een Spaans ezeltje met een sombrero op. Sinterklaasversjes inder daad, jammergenoeg waren ze weinig „sfeervol", zeker niet Lucebertiaans en met al die sneeuw om van te rillen. Habakuk de Tweede liet ondermeer de volgende Usselose versregels horen: „De rogge neergestort in Silo/ Van zijn gele stoel als Elie" en „De gele bus vertrekt van de bushalte, klieft/ foenicisch het asfalt, ontdekt verre pleinenGeluk kig, dat we maar weinig van de Usselose balker vernemen. Soms slaat hij aan het balken, maar dat is dan slechts in Usselo en hopelijk nooit meer in Leiden. Studenten uit de sociale wètenschappen hebben zich gisteravond ook nog even opgeworpen als Leidens vox populi (stem van het volk). De literaire workshop be staat volgens zeggen hoofdzakelijk uit studenten van de sociale sector. Hun rijmelarijen lagen het publiek dan ook na aan het hart. Tussen haakjes moet dan wel (eerlijkheidshalve) worden ver meld dat het handjevol publiek uit de dichterlijke zieeen zelf bestond. Zij ble ken erg geïnspireerd door Sinterklaas avond: boven het niveau „Sint zat eens te denken, wat hij Pietje moest gaan schenken" kwam het gezelschap niet uit Ene Arie Salie (koekebakker uit Vinke- veen?) wilde gisteravond best wel naam maken met het volgende gedicht, waar van met de laatste strofe volstaan kan worden: „Wat ga je nu flikken/ IJscoman, oh ijscoman/ Je laat me lekker stikken." Na afloop van het festijn sneeuwde het nog steeds op het Levendaal. Dat was erg sfeervol. PETER VIERING ADVERTENTIE Aan de Hooigracht 62 wordt bij textielhandel Overduin de opheffingsuitverkoop gehouden. O Aan de Korevaarstraat 51 is de brood- en banketwinkel van de LBF overgenomen door Paul C. Kaiser. O Aan de Beethovenlaan 95 is E. S. Verdies, markthandel in eigen vervaardigde kunstnijver- kleinhandel in boeken, grammo- Aan de Burggravenlaan 216 heidsartikelen, gevestigd. foonplaten en afspeelappara- is J. H Burer, reclamebureau, tuur aan leden, gevestigd. gevestigd. Aan de Breestraat 165 is in een leegstaand v.m. schoenen- Aan de Buitenruststraat 2a is O Aan de Morsstraat 27 is Ma- magazijn, de Nederlandse Le- W. Vermeulen, onderaanneming nauhal B.V., winkel in rieten zerskring Boek en Plaat B.V., van grondwerken, gevestigd. meubelen, gevestigd. MUZIEKVERENIGING $1| „Liefde voor harmonie" TE ROELOFARENDSVEEN DANKT DE KOPERS VAN UNIFORMEN Comtu-Westland, tuinbenodigdheden G. Wesse!man en Zonen, Aannemingsbedrijf Café Heemskerk Jan van der Meer, Tuinbouw- en hobbyartikelen Drogisterij Van Berkel en kapsalon Mon Róve De Dagmarkt De Houthal Thijs Mooren Bloemenhandel Gerard de Koning Bovotours touringcarbedrijf v.d. Voet Restaurant De Woelige Baren Mode en Interieurverzorging Van der Geest Sjaak van Rijn, planten en bloemenhandel Jan Verhaar, pompstation en automobielbedrijf een partlkuller De Rabobank met een gift van 4000,- Wamero B.V. Handelskwekerij Borsumlj Wehry Nederland B.V. 5 uniformen Twee leden van de vereniging elk èén uniform Drukkerij J. W. van Harteveld en C. Rodewijk Exotica Heem bouw B.V. J. F. van Berkel, bouwbedrijf Iemand uit het bedrijfsleven, die niet vermeld wil worden Fa. E van Ruiten, jaarrondchrysantenstekken Fa. P. v.d. Kamp, chrysantenstekken voor normaalcultuur een partlkuller voor een half uniform Pieter van Ruiten, met een gift van 1000,- Fa. H. Bakker en NIc. Bakker elektr. installatie bureau Th. Wesseknan, schilder- en glasbedrijf NIc. de Koning, bloemenhandel Red Star Electronics B.V. Bloemenveiling E.M.M. 2 uniformen Café Franscbe brug 1/2 uniform v.d. Poel, zuivelhandel Ruiten Troef Conserven b.v. Bakkerij Wesselman Kees Volwater autofeparatie en hulpdienst Café De Drie Eenen Piet Rodewijk Th. Ludlage, houthandel B.V. Nemamerk, No-Break- en Turbine voedingssystemen Assurantiebemiddeling J. Th. Weeselman Interpolis Anthony b.v. kunststoffen verwerkende industrie Een bedrijf dat anoniem wenst je blijven Fa. Bakker, 1/2 uniform Allen gevestigd te Roelofarendsveen. En tevens: Hllverda anjerstekbedrijf, Aalsmeer G. Hllgerson, potgrond- en mesthandel. Stompwijk Hogeboom contalnora B.V. Rijpwetering Bloemenveiling V.B.A. Aalsmeer Gabr.'Markman, anjerstekbedrijf, Aalsmeer Wie, door de aankoop van een oud uniform, onze vereniging aan nieuwe uniformen wil helpen, kan kontakt opnemen met John de Jong. tel. 01713-2176. Figuren Onlangs bereikte de redactie van Allerleids een uitnodiging voor een voorlichtingsbijeenkomst op bet Stadhuis. Hierin zouden de „verschillende aspecten van de stadsvernieuwing door ambtenaren uit deze sector worden toegelicht". „Aan dacht zal hierbij onder meer worden besteed aan figuren als rehabilitatieplan, verbeteringsplan, bestemmingsplan, interim-saldoregeling en daarmee samenhangende procedu res, mede tegen de achtergrond van geldende en in voorbe reiding zijnde wetgeving, alsmede de procedures inzake renovatie en vernieuwbouw, de organisatie van de inspraak en de procedure van behandeling bij onder andere provincie en rijk", aldus de uitnodiging. Deze volzin, wekte de nieuws gierigheid van de Allerleids-redaktie. Een telefoontje naar het Stadhuis leerde dat bet hier een soort „cursus voor raadsleden" betrof. De redactie van Allerleids vraagt zicb af of deze „cursus" niet beter drie jaar geleden gegeven bad kunnen worden. Huizin ga-lezing In de Pieterskerk wordt op vrijdag 9 december de jaarlijkse Huizinga-lezing gehouden door de Maatschappij der Neder landse Letterkunde en de faculteit der Letteren van de Leidse universiteit. De lezing, een eerbetoon aan de historicus en cultuurfilosoof Johan Huizinga, heeft dit jaar als onderwerp „Intellectuelen en de Staaten wordt gehouden door de Amerikaanse taalkundige Noam Chomsky. Bruggenkarwei Op de openbare aanbesteding van het slopen en vernieuwen van de Nassaubrug en de Mecklenburgerbrug met bijbeho rende en bijkomende werken hebben 27 bedrijven ingeschre ven De hoogste inschrijver is b.v. Aannemersbedrijf P. Kraayeveld uit SUedrecht met f 430.000 en de laagste is Ann. Mij. Loeve b.v. uit Pijnacker die bet bruggenkarwei voor 272.000 denkt te klaren. Slechts drie bedrijven uit de Leidse regio hebben ingeschreven. Het zijn Gebr. Stuif zand b.v. uit Leiden met 285.770 de op een na laagste inschrijver) Lareco uit Alpen aan den Rijn (f 314.000) en P. L. Roos Aann. bedrijf uit Abbenes (f 365.000). Speel-o-theek De stichting Socutera schenkt vanavond aandacht aan de Leidse speel-o-theek aan de Lusthoflaan. Uit de opbrengst van de kinderpostzegels van 1976 ontving de speel-o-theek 10.000 gulden. Het 5 minuten durende filmpje van Socutera laat zien wat er met het geld is gebeurd en geeft tevens een impressie van de woon- en speelsituatie in Leiden-Noord. Nederland 2. 20.25 uur. Lezing Mag. dr. A. J. Malta o.p. geeft donderdag 8 december een lezing in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Ingegaan wordt onder meer op de ontwikkeling die het Aristotelische zielebegrip in de dertiende eeuw doormaakte en op de thomistische argumentatie voor de individuele onsterfelijk heid. De lezing, die om acht uur begint wordt gehouden in het kader van het op handen zijnde herdenkingsjaar van Aristoteles. De organisatie is in handen van het dispuut Sint Thomas van Aquino. Vietnam-collecte De collecte ten bate van het Medisch Comité Nederland-Viet nam die in de week van 14 t/m 19 november in Leiden werd gehouden, is een groot sukses geworden. Het opbrengstresul taat tot en met 24 november is f 20.311,46. Het geld zal worden gebruikt om de narcose-apparatuur in het Nederland se ziekenhuis in Vietnam uit te breiden. Postkantoor Kopermolen Het bijpostkantoor „Winkelcentrum Kopermolen" zal met ingang van 12 december, van maandag tot en met vrijdag geopend zijn van half negen tot vijf. Kerstconcert Het Rijnlands Christelijk Mannenkoor oJ.v. Sander van Marion geeft op zaterdag 17 december een kerstconcert in de Stadsgehoorzaal. Het concert begint 's avonds om acht uur. Marco Bakker, solist en Aad v. d. Hoeven, orgel/piano verlenen hun medewerking aan dit kerstconcert Plaatsen kunnen worden besproken op maandagavond van zeven tot acht in de Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1 en daarna bij reisbureau Cebuto, Doezastraat 30. De toegangsprijs be draagtf 7,50. LEIDEN De dienst gemeentewerken zal in het eerste kwartaal van 1978 beginnen met de vernieuwing van de riolering in de Willemstraat, de Prins Hendrikstraat, de Prins Frederikstraat en de Bronkhorststraat. Woensdag 14 december is er om acht uur in bet dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat een voorlich tingsbijeenkomst hierover voor de bewoners. De openbare riolering in de straten verkeert in een zeer slechte staat. In het kader van de rehabilitatie wil de gemeente hier iets aan gaari doen. De aanleg of vernieuwing van de huisaansluitingen op het centrale riool zullen de eigenaren voor een belangrijk deel zelf moeten betalen. Het deel van de aansluiting dat onder de straat loopt gaat bij gelijktijdige aansluiting 300,- kosten. Wordt er later aangesloten, dan moeten de eigenaren het dan geldend tarief betalen, dat altijd hoger ligt. Het gedeelte van de aansluiting dat onder het huis ligt, komt geheel voor rekening van de eigenaren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3