Dames- handbalteam schrijft historie Eintracht Braunschweig geeft de moed nog niet op Liverpool vernedert ongemotiveerd HSV Karateka's groots onthaald 2 SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 DECEMBER 1977 PAGINA 13 FORMATIE JAN ALMA BU EERSTE ACHT VAN DE WERELD Belangrijk DEN HAAG Met overwinningen op Spanje (15-9) en Noorwe gen (12-10) en een gelijkspel tegen West-Duitsland (19-10) heeft het Nederlandse dames team geschiedenis geschreven in de handbalhistorie van ons land. Door deze resultaten namelijk kon het team onder leiding van coach Jan Alma doorstoten naar de tweede ronde van het wereldkampioenschap in Duits land en zich plaatsen bij de eerste acht ploegen. Het is dan ook zeker een knappe prestatie te noemen van de Nederlandse dames die schijnbaar zonder illusie naar Duitsland vertrokken maar wel degelijk in hun achterhoofd hebben beseft dat de kans om door de eerste ronde te komen, aanwezig was. Zo denkt en dacht Jan Alma er eveneens over. Gelukkig als hij was verklaard^ hij gister avond in zijn hotel: „Persoon lijk constateerde ik voor het vertrek naar Duitsland dat er wel degelijk mogelijkheden voor het Nederlandse team waren. Misschien klinkt het wat vreemd, dat ik het nu opeens zeg, maar om zoiets al voor het vertrek van de ploeg te beweren is bepaald ook geen goede zaak. Daarom heb ik het voor gehouden en ge tracht mijn gedachte in de meisjes te laten voortleven. Vooral qua spelopvatting is dit goed gelukt. Het van schijn baar verloren positie ineens sterk terug komen is oms in de afgelopen wedstrijden uit stekend gelukt". Juiste woorden van Alma. Vooral in de wedstrijd tegen de Noorse dames bewees Ne derland maar al te meer hoe belangrijk een concept van de coach in een duel kan zijn. De Nederlandse meisjes konden gaan rusten bij de stand 5-5 na eerder met 3-0 achter te hebben gestaan. Dat wijst niet alleen op een goede onderlinge samenwerking maar ook op een uitstekende sfeer in het team. „De onderlinge ver standhouding is uitermate goed", aldus Alma. „En nadat wij Noorwegen hadden versla gen kon het helemaal niet meer stuk. Huilende meisjes, een hossend gezelschap in de middencirkel in een sporthal bijna zonder Nederlandse sup porters was het tafereel na afloop. En begrijpelijk, de meisjes hadden hard gewerkt om dit te bereiken". Vanavond zal aangetreden moeten worden tegen Joeg Slavië. Een ploeg die zeker gewaarschuwd zal zijn door het Nederlandse succes. Hoe denkt Alma eigenlijk over de komende wedstrijden? Realistisch „Het duel tegen Joego Slavië van vanavond moet je realis tisch bekijken, die zullen we zeker verliezen. Maar op zich is dat niet zo belangrijk, Joe- go-Slavië is nu eenmaal een land waar wij pas in de toe komst wat succes tegen kun nen verwachten. Het voor naamste wat wij moeten doen is het doelpuntenverschil zo miniem mogelijk te houden. We hebben in deze poule reeds één punt (de wedstrijd tegen West Duitsland tflt in de poule mee-red) dus het duel tegen Frankrijk zal erg belangrijk voor ons worden. Dat zullen SCHIPHOL Verlegen blikte de wereldkampioen de perszaal van luchthaven Schiphol in. Een wat magere Jongen aan wie men zo op het eerste gezicht beslist niet afrfet dat hij zondag Jongstleden wereldkampioen karate is geworden. Meer het type van de atleet: magere en smalle kaken, maar wel venijnige ogen. De blik van een wereldkampioen. Een verlegen wereldkampioen. Jan Alma: grondlegger succes Nederlandse handbalda mes. we moeten winnen". Makkelijke dagen zullen het in ider geval niet worden voor het Nederlandse team. Giste ren kon een „zogenaamde rustdag worden genomen maar daar is niet veel terecht gekomen. De gehele dag heeft het Nederlandse gezelschap in bussen gezeten en logeert tij dens de tweede ronde in een jeugdherberg. De vermoeid heid zal dus zeker zijn inbreng hebben op de komende wed strijden. Jan Alma: „Dat is iets wat onvermijdelijk wordt Ik be schik over zestien geselecteer de speelsters maar mijn stand punt is nog altijd het sterkste team op te stellen. Vandaar zullen de meisjes die hebben gespeeld vermoeid zijn. Wij hadden gisteren dan ook op enige rust gehoopt maar door het verhuizen van het ene ho tel (iedereen vond om zeven uur 's ochtends weer naast zijn bed) naar de jeugdher berg, op een WK weliswaar, kon iedereen slechts enkele uurtjes rusten. Vanavond te gen Joego Slavië kunnen we zien hoeveel invloed dit alles op ons heeft gehad". KAREL JANSEN De ontvangst van Otti Roethof, de 27-jarige Amsterdamse kara- teka die in Tokio wereldkam pioen alle categorieën werd en de rest van het nationale team, dat ook als wereldkampioen Ja pan verliet, draaide uit op een bruisend karatefeest. Want een groot deel van het Nederlandse karatevolk had zich op Schiphol verzameld om deze „ambassa deurs" van hun zo geliefde sport groots te onthalen. Een ont vangst die de anders zo felle karateka's duidelijk verraste Meestal moeten ze het tijdens hun wedstrijden immers met minder toeschouwers doen. Karate namelijk is nog steeds een tak van sport waarvoor het Nederlandse publiek niet direct warm loopt. Maar sinds enige jaren begint deze oosterse vechtsport toch zijn plaats te veroveren binnen de Budo Bond Nederland. Met die ommezwaai naar deze overkoepelende orga nisatie kwam karate uit de hoek waarin het altijd had gezeten: een sport die, naar men dacht, alleen beoefend werd door het betere soort straatvechters. KENTERING Trainer/coach Bob Zwartjes: „De laatste jaren was er op prestatie-niveau al een kente ring te bespeuren. Japan heeft de ontwikkeling van West-Eu ropa niet kunnen volgen. Dat Nederland er ditmaal zo gewel dig is uitgesprongen, is voor mij het bewijs dat onze voorbe reiding optimaal is geweest Voor mij weegt die ploegprijs het zwaarst Wij zijn internatio naal gezien aan de top. Een brede top, zeker met deze vijf jongens." Met Roethof, Reeberg, Kotse- bue, Snel en Rooyers bezit Ne derland een vijftal karateka's waarmee de komende jaren de successenreeks kan worden uit gebouwd. „Lichamelijk en gees telijk heeft dit toernooi veel van me gevraagd", aldus wereld kampioen Otti Roethof. „De spanningen vooraf en in de wedstrijd zijn enorm groot Je mag werkelijk geen tiende van een seconde verslappen. Dan ben je weg voordat je er erg in hebt." Karate is in één klap uit de schaduw naar voren gekomen. Wat Anton Geesink destijds be tekende voor de judosport, kan Otti Roethof zijn voor karate. Al zal de beheerder van een sport school in Duivendrecht zich stel lig anders opstellen dan de reus uit Utrecht Want bescheiden is en blijft Otti Roethof. Monteurs assisteren Niki Lauda op het circuit van Rio de Janeiro, waarin de Oostenrijkse wereldkam pioen formule 1 coureurs na bij Ferrari te zijn opgestapt, ditmaal in een Brabham BT 45 C heeft plaatsgenomen. Zesde partij tweekamp remise BELGRADO De zesde partij voor de schaaktweekamp in Belgrado tussen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoj is gister avond in de tweede zitting in remise geëindigd. Er werden nog vier zetten ge daan. Toen accepteerde Spasski het remisevoorstel van zijn te genstander. Kortsjnoj heeft nu de leiding in de tweekamp met 4-2. Het vervolg van de partij in de 'tweede zitting: Afgebroken stand: Wit (Spasski): Kgl, Tg3, Pc6, pionnen a5, b4, h3. Zwart (Kortsjnoj): Kf8, Tb2, Pc4, pionnen a6, f6, g5. 41. Tg3-c3 (afgegeven zet), Pc4- e5, 42. Pc6xe5, f6xe5, 43. Tc3-c5, Tb2xb4, 44. Tc5xe5, Tb4-h4, re mise. PSV DIENT TE ZUN GEWAARSCHUWD Ruis met RVC tegen CVV RIJSWIJK Indien de blessu re aan het scheenbeen van Me de Ruis niet al te ernstig blijkt, zal hij zondag tegen CVV naar alle waarschijnlijkheid zijn op wachting maken in het eerste elftal. De middenvelder liep zijn kwetsuur op in de ontmoe ting met het tweede tegen De Musschen. Omdat RVC in Rot terdam onverwacht over slechts tien man bleek te be schikken, vroeg het bestuur aan Ruis of hij wilde meespelen. Het gebeuren wekte enige ver bazing bij trainer Berry Janse omdat die Ruis graag tegen AFC in zijn team had willen hebben. De speler had daarvoor om persoonlijke redenen be dankt. Dinsdagavond voor de training kwamen Ruis, Janse en het be stuur even bij elkaar om de zaak te bepraten. Ruis vei'kla'ar- de daarbij bereid te zijn zowel voor het perste als voor het tweede uit te komen. Iets, dat, overigens door het bestuur vanN hem (maar ook van elke andere selectiespeler) wordt geëist. BRAUNSCHWEIG „De opga ve lijkt misschien erg moeilijk, maar Eintracht Braunschweig steekt voor de return tegen PSV het hoofd nog zeker niet in het zand. We kennen geen angst voor de Eindhovenaren en we zullen hun dan ook zeker het vuur na aan de schenen leggen". Met dergelijke, vol zelfvertrouwen gelardeerde, uitspraken gaf Bernd Franke - de betrouwbare doelman van de Westduitse ploeg - gistermid dag na de training te kennen dat hij en zijn teamgenoten de moed niet hebben opgegeven. De formatie van trainer Branko Zebec heeft aan de vooravond van de beslissende confrontatie in de derde ronde van het toer nooi om de UEFA Cup echter met nogal wat tegenslagen te kampen. Paul Breitner zal in verband met een hardnekkige spierblessure vrijwel zeker niet van de partij kunnen zijn. Hij zelf schat de kansen om alsnog mee te spelen op vijftig procent. T?ainer Zebec is een geheel an dere mening toegedaan. Hij houdt het op ongeveer tien pro cent. Een uur voor de wedstrijd tegen PSV zal worden beslist of de sterke middenvelder wordt ingezet. Onzekerheid ook omtrent Rai- ner Hollmann, Frank Holzer en Dietmar Erler. Dit drietal moest afgelopen zaterdag de wedstrijd voor de Bundesliga tegen Ein tracht Frankfurt (1—1) vanaf de reservebank volgen. Voorts kan Eintracht Braunschweig nog niet beschikken over de onlangs van Ajax overgekomen Peter Lübecke. Andere zorgen weer voor pen- ningmeester Hans-Otto Schro- Willy van der Kuijlen. die wegens een blessure everigens niet van de partij zal kunnen zijn. vierde gisteren in Braunschweig zijn 31ste vegaardag. Reden genoeg voor Adrie van Kraay. Huub Stevens. Ernie Brandts en Harry Lubse om een feestje rond hun aanvoerder te bouwen. der. De ontmoeting met PSV is voor de Westduitse club temeer belangrijk, omdat het bereiken van de volgende ronde min of meer noodzakelijk is om Ein tracht Braunschweig uit de fi nanciële problemen te helpen. De premie - zevenduizend gul den - is de hoogste die het be stuur sinds het landskampioen schap in 1967 aan de ploeg in het vooruitzicht heeft gesteld. De vette beloning moet als lo kaas dienen om Eintracht Braunschweig van de onder gang te redden. Zelfvertrouwen Opvallend is het zelfvertrou wen bij de Duitsers. Ook trai ner Zebec gelooft wel in een succesje. „In Eindhoven heb ik al verklaard dat Eintracht Braunschweig met de steun van het publiek hier tot grote daden kan komen. In uitwedstrijden spelen we niet sterk, maar op eigen veld kan deze ploeg nog wel eens voor een verrassing zorgen. In de Bundesliga heb ben we op eigen terrein vijftien punten vergaard en er slechts drie moeten afstaan. Dat is toch een bewijs van onze kracht". De Joego-Slavische trainer, die aan het eind van dit seizoen Braunschweig wegens gezond heidsredenen zal gaan verlaten, wil een waardig afscheid van de club waar hij al drie jaar werk zaam is geweest. PSV gaat een moeilijke avond tegemoet De ruime overwinning op Ajax is het Westduitse publiek niet ont gaan. De persmedia hebben uit voerig aandacht aan PSV be steed. maar juist daarin ligt voor de mannen van Kees Rij vers het grote gevaar. De sfeer in en rond het stadion aan de Hamburgerstrasse - gisteren nog in mist gehuld - is duidelijk voelbaar. Branko Zebec: „PSV beschikt over een gave techniek, een ij- zersterke conditie en een goede tactische scholing. Eintracht Braunschweig kan hier alleen enthousiasme en verantwoorde lijkheidsgevoel ten opzichte van de eigen supporters tegenover stellen. Ik ben ervan overtuigd dat we zeker met kansloos zijn". Van de Westduitse ploeg is be kend dat men tot vreemde top prestaties kan komen. In de eer ste ronde van het toernooi om de UEFA Cup schakelde Ein tracht Braunschweig het roem ruchte Dynamo Kiew uit. Te genstander in de tweede ronde was het Noorse Start Kristian- sand. Aanvoerder Friedhelm Haebermann: „PSV moet niet denken dat ze al zeker zijn van de volgende ronde. Als Ein tracht in het begin van de wed strijd een doelpunt scoort, zal het nog erg angstig voor de Eindhovenaren worden" WIL VAN DER PLAS Vijf ,,Leidenaars' m districtselftal (Van onze sportredactie) LEIDEN Hans Neuteboom, Theo van Seggelen (beiden UVS), Daaf Brandt, Wilbert Witteman (beiden RCL) en Sis Thu-Pan (Quick Boys) zijn door de KNVB uitgenodigd voor een oefenwedstrijd met het district- selftal van West II tegen Blauw Zwart Het duel wordt op woensdag 14 december gespeeld op het terrein van de Wasse- naarse eersteklasser; aanvang 20.00 uur. De voorlopige selectie van West II, die begeleid wordt door trai ner Popovics, bestaat verder uit: F. van Straaten (DHC), J. Hoog- endoom en H. van Leeuwen (Neptunus), T. Bakhuis (RVC), C. Barendregt, T. van der Padt (RWH), J. de Vrij (Spirit), R. van Baaren (Spijkenisse), F. Kuyl (VIOS), G. Winkels (VUC) en P. de Winter (Xerxes).' Frank Dobbelaar toegevoegd aan ijshockeyselectie DEN HAAG Hans Westberg, de Zweedse coach van het na tionale ijshockeyteam, heeft zijn selectie met vier tweede divisiespelers uitgebreid tot vierentwintig man. De nieuwelingen zijn: Frank Dobbelaar (Leiden Lions), Pa trick Colijn (Eagles Den Bosch), Jan van der Kraak (SIJC Ut recht) en Theo van Kuyk (SIJC Utrecht). Nederland speelt van 26 tot en met 31 december in Kopenhagen een landentoernooi om de Pondus-cup. Chileense spits voor Anderlecht BRUSSEL Om de spitspro- blemen op te lossen, heeft An derlecht het oog laten vallen op de Chileense aanvaller Jorge Peredo, die uitkomt voor de eer ste divisieclub Union Espanola de Santiago. Naar verluidt zal Peredo volgende week naar Brussel vliegen om gekeurd te worden. Met de transfer van Peredo zou een bedrag gemoeid zijn van circa 375.000 gulden. Bundesligaciub Schalke '04 heeft gisteren de Zweed Len- nart Larsson van Halmstad ge kocht voor 400.000 gulden. De 23-jarige middenvelder, voetbal ler van het jaar in Zweden, speelde twaalf keer voor het nationale elftal. FC Kaiserslau- tern contracteerde de 27-jarige verdediger Hans-Günther Neues van Rot Weiss Essen. Resultaten Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de op gisteravond in Hilversum gehou den koersen zijn: Barones Spears-prijs 2000 m: 1. Port Bonheur (B. Bos) 2.50.4, 2. Odita Hanover, 3. Odet. Winn. 4,40, pl. 1,80 2,80 3,40, kopp. 19,90, trio 289,10. Bon Esprit H-prijs 1540 m: 1. Ricky d'Aster (L. Dooper) 2.13.3, 2. Regina Cavaljos, 3. Roidur. Winn. 4,30, pl. 2,10, 6.40 5,30, kopp. 64,70. Niet ge start: Romientje. Borlena Scott-prijs 2000 m: 1. Or lando (W. Strooper) 2.46,3, 2. Olinda, 3. Parmabon. Winn. 10,00, pl. 1,70 1,20 1.60, kopp. 19,80, trio 273,40. Niet gestart: Prelude. O. Duke Bonni O-prijs 2440 m: 1. Paddock du Bois (M. Pools) 3.37.3, 2. Pensylvania, 3. Panova Careless. Winn. 5.00, pl 2,20 1,50 3,60, kopp. 5,80. Buziau KW-prijs 1600: 1. Olex Kan dia (J. Hoejenbos) 2.11.7, 2. Our Again, 3. Oniska. Winn. 25,10, pl. 3,90 2,70 3,40, kopp. 86.40, trio 3342.70. Beatrix B-prijs 2000 m: 1 Pepiton (H. Pol) 2.48.9, 2. Phaedra D. 3. Mara van de Unie. Winn. 4,50, pl. 2,00 2.30 9,80, kopp. 7.40. Boy Scott-prijs 2000 m: 1. Nathan Olivier (C. van Leeuwen) 2.43.4, 2. Ludwin's, 3. Kaballus. Winn. 7,20, pL 2,50 2,70 2,40, kopp. 37,30, trio 859,20. Niet gestart: Lloyd. Amateurwinterkampioenschap I 2000 m: 1. Lively Careless (P. de Bruyn) 2.48.5, 2. Oh you Aster, 3 Nanette D. Winn. 14.10, pl. 3,00 2,1b 2,20, kopp. 86,10. Kitselaar-bokaal 2920 m: 1 Lucy Esther H (H. Pools) 4.05.7, 2. Moniek Donne, 3. Orange Bowl. Winn. 6,50, pl. 6,70 2,60 2,50, kopp. 44,10, trio 732,70. Baronesse K-prijs 2440 m: 1. Ohio Lee (J. van Leeuwen) 3.25.5, 2. Le Moulin, 3. Lord Careless. Wihn 10,50, pl. 3,10 3,80 3,70, kopp. 52,20. Niet gestart: Nightstar Six, Ossian. Totalisator-omzet: 393.686,-. LIVERPOOL Het kon bijna niet meer mis gaan. Liverpool was gisteravond op eigen terrein voorbe stemd de nieuwe houder van de Super Cup te worden. Daar stonden twee zaken borg voor. Ten eerste het veertien dagen tevoren behaalde gelijk spel in Hamburg (1-1) en ten tweede het feit dat tegenstander HSV nauwelijks gemotiveerd aan de ontmoeting begon. Liverpool behaalde uiteindelijk dan ook een ruime overwinning: 6-0. Eenmaal kreeg een speler van HSV een staande ovatie van het vijfendertigduizend mensen tellende publiek. Dat was voor het begin van de wedstrijd, toen de voormalige lieveling van Liverpool, Kevin Keegan (nu in het shirt van de Duitse ploeg), op het veld verscheen. Na ruim twintig minuten spelen nam Liverpool de leiding door een doelpunt van de mee opgeko men verdediger Phil Thompson. Vijf minuten voor de rust zorgde middenvelder Terry McDermott voor de tweede Engelse treffer. McDermott zou in de tweede helft uitgroeien tot de meest succes volle speler van Liverpool. Met nog eens twee fraaie doelpunten tilde hij Liverpool na de hervat ting naar 4-0. In de slotfase maakten achtereenvol gens Brian Fairclough en Kenny Dalglisch er nog 6-0 van. Liverpool werd aldus de vierde winnaar van de Super Cup in de voetbalgeschiedenis na Ajax, Dynamo Kiew en Anderlecht. Liverpool - Clemence; Neal. Thompson, Smith, Hughes; Dalglish, Mc. Dermott, Case; Kennedy, Heighway (Johnson), Fairclough. Hamburger SV - Kargus; Kaltz, Ripp, Nogly, Hidien; Zaczyk (Eigl), Bertl, Magath; Keegan, Kei ler (Steffenhagen), Volkert. Terry McDermott schiet Liverpool naar 2-0 kort voor de rust. Doelman Rudi Kargus van HSV Is kansloos.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13