met kansen dan Ajax PSV doet meer Water stijgt FC Den Haag tot de lippen Malatinsky onwel in de rust bij Vitesse*Den Haag Ling: „Hele wedstrijd of niets" Van Selder: „Bat voetbal moeten we altijd hebben" ARNHEM Het water be gint FC Den Haag tot de lippen te stijgen. Na de tweede nederlaag tegen Vitesse binnen veertien dagen duikelden de Hage naars opnieuw twee plaat sen op de ranglijst. Maar wat meer te denken geeft Is het feit dat FC Den Haag nu op de dertiende plaats nog maar vijf punten voorstaat op het onder de degradatlelljn ge zakte FC Amsterdam. Een teken aan de wand Is daar bij tevens dat de achter hoede van de Zulderpar- kers op Telstar en FC Am sterdam na de meest ge passeerde linie In de ere divisie Is, ook een weinig bemoedigend Idee zo kort voor de tweede helft van de competitie. Toch, hoewel wat moeilijk duidelijk te maken aan het thuisfront, was FC Den Haag gisteren op nieuw Monnikenhuizen echt niet zo slecht als het resultaat (2—1) doet vermoeden. Twee blunders in de Haagse ploeg, waaruit beide Arn hemse doelpunten ontstonden, de den de équipe van Malatlnsky ech ter de das om. Hoewel trainer Henk Wullems van Vitesse zeker niet overdreef toen hij na afloop stelde: „FC Den Haag mag van geluk spreken dat het niet veel meer doelpunten moest indasse- Slachtbank De Hagenaars hadden Inderdaad al In de eerste drie minuten op de slachtbank kunnen zijn gelegd. Want wat Vitesse na het beginslg- naal van Frans Darks (die zich niets aantrekt van het voorschrift dat belde ploegen gezamenlijk het veld moeten betreden) aan geldingsdrang etaleerde deed de Hagenaars wankelen. Binnen 180 seconden kregen de Arnhemmers niet minder dan vijf doelrijpe kansen, waarbij het bij kans een wonder mocht heten dat er geen treffer uit voortvloeide. De chaos in de Haagse verdediging was- compleet, maar het vonnis werd niet voltrokken. Na deze bij na onweerstaanbare offensieve ac ties van Vitesse wist FC Den Haag zich ietwat uit de omklemming te ontworstelen. De ploeg van Lex Schoenmaker ontwikkelde enige schroomvallige daden op het mid denveld, maar werd vooralsnog niet gevaarlijk. Vitesse daarente gen wel. De Arnhemmers waren na een klein kwartier dicht bij de openingstreffer, maar doelman Hans Galjé slaagde er nog juist in De ontreddering bij FC Den Haag is compleet, nadat Bosveld (niet zichtbaar) uit een vrije trap rechtstreeks in het doel heeft geschoten. De Arnhemmers wenden zich juichend om, Vitesse leidt met 1-0. een vuist tegen de door Wim Meij- ers ingeschoten bal te zetten. Dat betekende de eerste van een serie van uiteindelijk niet minder dan dertien Arnhemse strafschop pen, waaruit de soms bestaande wanorde in de Haagse verdediging en de pressie van Vitesse nadruk kelijk blijkt. De inleiding tot de beslissing in het duel werd ingeleid door hoe kan het ook anders Henk Bos veld. De rijzige Arnhemmers, die ditmaal Roger Albertsen als soms dolende bewaker de hielen kon laten zien tot zeer groot ver maak van de toeschouwers be lastte zich met een vrije trap op de rand van het zestienmeterge bied. Daar had Hoekema, die zou uitgroeien tot de meest waardevol le Hagenaar door als middenvelder veel offensief werk te verrichten, maar tevens erg veel gaten te dichten, Hanny Das onreglementair gestuit. Bosveld zette op de hem bekende wijze de voet tegen de bal. waarna het projectiel tussen de verdwaasd kijkende Haagse ver dedigers in het net plofte. De zich verkeerd opstellende Hans Galjé na afloop: „Ik stond misschien wat Weer paniek Op slag was er weer paniek en wanorde in de Haagse gelederen. Van de rust die tien minuten lang het Haagse spel enigszins leek te gaan uitstralen was geen spoor meer te bekennen en het gretige Vitesse wilde doorgaan. Veenstra, Bursac en Bosveld kre gen mogelijkheden om de score op te voeren, maar troffen of Galjé op hun weg of richtten niet zuiver. FC Den Haag, dat zich in het toch wel boeiende treffen gaandeweg toch weer enigszins herstelde, kon (Van onze ve ARNHEM Het lijkt Anton'Malatintky alle maal wat te veel te worden. Gisteren moest de Tsjechische oefenmeester van FC Den Haag door clubarts Bos worden onderzocht nadat hij In de rust van het duel tussen Vitesse en FC Den Haag onwel was gewor den. Hoewel zowel Bos als manager Van Hal, na afloop van de wedstrijd noaal lucht hartig deden over de toestand van Malatins ky ('rHet valt allemaal best mee en het Is allemaal al weer over"), vond de clubleiding van FC Den Haag het verstandiger dat dokter Bos de terugreis vanuit Arnhem niet per prtvé-auto maakte, maar In de nabijheid van Malatlnsky met de bus meeging. Over de precieze aard van het voorval wenste dokter Bos zich niet uit te laten, hoewel hij benadrukte dat het zeker geen kwestie van het hart was. "Hij voelde zich wat duizelig. Dat overkomt mij ook wel eens als ik over boeken zit gebogen. Als je dan weer overeind komt voel je je wel eens wat licht in je hoofd. Ik heb Malatinsky in de rust in de kleedkamer iets gegeven en hij wilde daarna zelf het veld weer op. Dat is altijd een goed teken". De Tjechische trainer liet bij monde van manager Van Hal weten, geen commentaar op het voorval, noch de wedstrijd te zullen geven. Hij verliet als één van de laatsten de kleedkamer om naar de spelersbus te gaan. Hoewel clubarts Bos het niet uitsloot dat het onwel worden van Malatinsky iets met de kou te maken had lijkt het waarschijnlijker dat de Tsjech zich als gevolg van de spanningen van de laatste weken, gisteren niet goed voelde. Hoewel hij over het algemeen een rustige indruk maakt is hij een man, die zich inwendig nogal opwindt over bepaalde dingen en de voorvallen van vooral de vorige week in het Zuiderpark kunnen nauwelijks goed voor zijn gemoedsrust worden genoemd. Eén dezer dagen wordt bezien of Malatinsky zich nog aan een nader medisch onderzoek zal onder werpen. te dicht bij de vlak achter de eerste paal staande Ouwehand. Maar er was van ons niemand bij de tweede paai te bekennen!" daar slechts drie inzetten van Van Leeuwen tegenover zetten. De ge nadeklap deelde Vitesse vijf minu ten voor de pauze uit. En weer stond Bosveld, die zijn eenmanss- how soms toch wat te ver door voert, aan de wieg van de treffer. Hij lanceerde een hoge bal in de richting van het Haagse doel, waar de overigens zeer bevredigend spelende Romeo Zondervan en Herman Gerdsen achteraan spurt ten. Beiden tegemoet snelde Hans Galjé zijn doel uit, maar terwijl de Haagse doelman verwachtte dat zijn verdediger de bal zou wegwer ken miste deze. was Galjé zelf te laat en sprong het leer met een sierlijke boog in het doel: 2—0. „Ik verwachtte dat Zondervan de bal zou wegtrappen. Daarom riep ik Bescheiden Het met zulke bescheiden aspira ties aan deze competitie begon nen Vitesse („Ons doel was ei genlijk alleen maar handhaving. Maar het gaat nu zo lekker, overi gens niet alleen door Bosveld, dat we een prettige middenmoot- positie hebben bereikt En op een verdiende manier", aldus Henk Wullems) bepaalde de strijd. Ook na de rust Hoewel FC Den Haag wat meer In balbezit was bleef Vitesse gevaarlijker, hetgeen evenwel niet In treffers werd uit gedrukt. De Hagenaars kwamen zelfs nog aan aan tagandoalpunt, opnieuw In blessuretijd. Want de lukrake Inzet van Rob Ouwehand In de 91e minuut na een afgesla gen poging van Schoenmaker, sloeg In als een granaat achter doelman Beukhof. Het was en bleef evenwel een toevalstreffer, wat een gelijkspel op Nieuw Mon nikenhulzen voor FC Den Haag overigens ook zou geweest FRANK WERKMAN Scoreverloop: 14. Bosveld 1—0; 40: Bosveld 2—0; 91. Ouwehand 2—1. Scheidsrechter: Derks; toeschouwers: Vitesse: Beukhof; Zaaijer, Mulderij, Heezen. Mellaard; Das. Bosveld. Veen stra; Gerdsen. Bursac. Meijers. FC Oen Haag: Galjé; Jol. Ouwehand. Van Vliet. Zondervan; Kila, Albertsen. Hoekema; Goemans, Van Leeuwen, Schoenmaker. topscorer kroonde niet ?o pijn lijk was gebleken. In het prille begin al kreeg Ajax twee kansen. Het schot van Meijer werd op weg naar het doel door een PSV'er met de hand beroerd maar Jan Keizer zag er geen straf schop in. Tahamata drukte op links door en schoot, maar niet zuiver genoeg waardoor Van Beve- ren, naar voren glijdend, de bal via zijn lichaam voorlangs kon laten rollen. PSV kwam daarmee goed Missers Het was dan ook een verrassing dat PSV scoorde. Op een pass van Stevens dook Willy van de Kerkhof Ineens achter de laatste linie van Ajax op. HIJ lobde de bal over de uitlopende na een Juist Iets te lange aarzeling Schrij vers en tikte In: 0—1. In het geheel niet „ontnuchterd" toog Ajax weer, even fel en knap als in de beginfase, ten aanval. Een hoekschop van Meijer veroor zaakte een aantal missers. Geels kwam eensklaps geheel vrij maar de zekerheid waarmee hij voor heen in dergelijke sitauties feilloos scoorde, heeft hem verlaten. Geels mikte twee meter voor het doel over de lat. Terecht greep hij vert wijfeld naar zijn hoofd. Hij zou dat nog enige malsn doen en dat gebeurde dan op momenten dat Ajax een (verdiend) tegenpunt zo goed had kunnen gebruiken. Want nadat Ruud Krol finaal naast de bal had getrapt waardoor Willy van de Kerkhof op volle snelheid kon doorgaan hij schoot nog tegen de uitgestoken handen van Schrij vers maar plaatste de bal toen koel in het doel: 0—2 kreeg Geels weer een kans. Uit een hoekschop kopte hij over. „Ik kon er niet de juiste richting aan geven omdat ik werd geduwd", reageerde hij later. Ernie Brandts, bewaker van Geels, gaf hem inderdaad bitter weinig ruimte en was met zijn lengte een moeilijke „partner" bij het koppen. Nogmaals blunderde Ruud Krol. Hij liet zich uitspelen door René van de Kerkhof maar diens rush werd door Lubse, pal voor doel, niet verzilverd. Snelheid was het grote wapen van PSV. De lange pass van René van de Kerkhof naar Poortvliet die razendsnel wegsprintte en ook Schrijvers om speelde, was er nog een voorbeeld van: 03. Het was een ruststand die PSV terecht had bereikt omdat het de kansen wel greep en Ajax Energiek Menige wedstrijd zou met zulk een stand al tot het verleden behoren. Niet Ajax—PSV want de Amsterdammers, bij wie Erkens na de rust was vervangen door Lerby, joegen weer even energiek op een beter resultaat. De combinaties verliepen veelal vlekkeloos en al snel was de ach terstand gereduceerd. Van Beve- ren sloeg hij stompt vrijwel niet de bal weg, Van Kraay kreeg hem verkeerd op zijn schoen en Geels bezat op dat moment het zelfvertrouwen dat hem nogaleens in de steek liet: 1—3. Vrijwel de gehele tweede helft bi vakkeerde Ajax op de helft van PSV, dat verwarde en verwarrende situaties voor het doel van Van Beveren moest toestaan. Weg-is- weg was meermalen het parool. Tahamata. die eerst Deacy op zijn weg vond en later de onopvallende Deijkers, wervelde links en rechts, gaf Geels nogmaals een mogelijk heid (gemist) en werd de ster van de tweede helft. Het moet Ruud Geels bepaald gefrustreerd hebben dat hij ook een pass van Meijer, haarzuiver door het midden, ver knoeide. Geels nam de bal niet aan. Hij kon er vrijstaand gemak kelijk mee doorlopen. Geels pro beerde „in de vlucht" te schieten. Hij joeg de bal ver naast het doel. Ajax bleef strijden, bleef PSV in de greep houden, wat resulteerde in een enorm hard schot van Van Dord dat door de vuisten van Van Beveren werd geblokkeerd. Toen brak PSV, dat zich had moe ten beperken tot verdedigen en dat had gedaan zonder in grote paniek te geraken, nogmaals uit. Ajax, dat zich pas enige minuten voor het einde neerlegde bij de nederlaag, wilde rustig naar het slot spelen. Everse passte naar Krol. deze naar Zuidema. Lubse zag het, ontfutselde Zuidema de bal en ging ongehinderd op Schrij vers af: 14, daarmee de eind stand een voor PSV riant aanzien gevend. Dat besefte Kees Rijvers ook toen hij zei: „Nu denkt iede reen dat we op onze sloffen naar de titel wandelen maar zo ver is het zeker nog niet. Ajax heeft sterk gespeeld, laten we dat niet verge ten". Zeker niet, want het was een wedstrijd die een vol stadion had verdiend. Scoreverloop: 13. Willy van de Kerkhof 0—1, 25. Willy van de Kerkhof 0—2. 39 Poortvliet 0—3. 49. Geels 1—3. 87. Lubse 1—4. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 23.000. A|ax: Schrijvers; Zuidema. Krol. Van Dord. Everse; Erkens (Lerby). Schoena ker. Amesen. Tahamata. Geels. Meijer. PSV: Van Beveren; Stevens. Van Kraay. Brandts. Krljgh; W. v.d. Kerkhof. Poort vliet. Deacy; R. v.d. Kerkhof. Lubse, Deijkers. N (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Voor het duel Ajax-PSV kreeg de trainer van de Amsterdammers onenigheid met Tscheu la Ling. Ivic meende dat Ling, die in militaire dienst is, niet voldoende wedstrijdritme bezit voor een gehele wedstrijd en stelde voor hem een half duel in te zetten. Ling was het daarmee niet eens en reageerde met: „Een hele wedstrijd of niets". Toen Ivic daarop niet inging, weigerde Ling aan te treden. Simon Tahamata nam zijn plaats in. Hij ontpopte zich, vooral na rust, als een rasechte publiektrekker. Willy van de Kerkhof had zijn handschoenen weer aan. Twee keer achter elkaar stak hij die in de hoogte, nadat hij had gescoord. Dit is de eerste keer. Met een lob verslaat hij doelman Schrijvers. AMSTERDAM Verheerlijkt riep Ben van Gelder, de manager van PSV, na het duel met Ajax: „Daar moeten we naar toe. Dit voetbal moet elke week gespeeld worden". HIJ doelde niet eens op de (te) ruime zege die zijn ploeg had behaald In de confrontatie van de nummer een en twee maar op de kostelijke wedstrijd in het veel te mager gevulde Olympisch stadion. De tweede helft was een getrouwe alsplegellng van het voetbal zoals dat In ons land nog altijd het liefst wordt gezien: het Engelse. Ajax wenste: er niets van te horen dat een achterstand van 3—0 elgenll|k al verlies bete kende. Energiek, geconcentreerd, sterk aanvallend met uitstekend voetbal bracht A|ax de achterstand terug tot 31 maar nogmaals werd de defensie op pure snelheid verslagen door PSV, zodat de marge van drie doelpunten gehandhaafd bleef. Dat was een desillusie voor Ajax, dat als geheel zelfs beter speelde dan PSV, maar de schrale troost blijft dat het heeft meegewerkt aan een heerll|ke voetbalmiddag met „clean" spel waaraan scheidsrechter Keizer vrijwel niets had te doen. Inder daad, zo zou het altijd moeten zijn. Hoezeer Willy van der Kuijlen als de grote man bij PSV wordt be schouwd, bleek toen de speaker meedeelde dat hij wegens een blessure niet zou aantreden. Het Amsterdamse publiek ontving dat bericht met onverholen blijdschap. Van der Kuijlen later: „Ik heb het vanochtend om tien uur nog ge probeerd maar het ging niet. Ik heb een spierverrekking onder de kuit in mijn rechterbeen. Men is bang dat die spier zal scheuren bij grote inspanning. Het is niet eens zeker dat ik dinsdag meereis naar Braunschweig". Het siert PSV dat het gemis van Van der Kuijlen op zo knappe wijze werd opgevangen. De ploeg verloor het hoofd niet, steunde op zelfvertrouwen en had in Willy van de Kerkhof de man die op het middenveld maar ook achter en voor, getuige zijn twee treffers de hoofdrol overnam. Met zijn enorm loopvermogen, zijn grote ijver en zijn nog steeds groeiende techniek het domweg hollen en draven zijn al geruime tijd verdwenen was hij de grote inspirator van PSV. En dat was bitter nodig, want Ajax liet er al direct geen twijfel over bestaan dat het dit duel positief wilde'beeindi- gen. Dat Is niet gelukt, louter en alleen omdat dit het grote verschil was tussen Ajax en PSV: de Elndhove- naars ontplooiden op het juiste moment hun grote snelheid en scoorden dan, terwijl Ajax ten minste eenzelfde aantal kansen kreeg, maar niet doelpuntte. Maar Ajax speelde een grootse wedstrijd, was een herboren ploeg. Ling was uit de basis gelaten ten gunste van Tahamata, de kleine maar rappe en volijverige rechter spits die vooral na de rust uitgroei de tot de speler die alle aandacht, van tegenstanders maar ook van publiek, opeiste. Simon Tahamata was overal, gaf een duel nimmer op en won er zodoende vele. Geert Meijer werd meegesleept in de „vaart der volken" en behoorde tot de uitblinkers. Ajax' middenveld excelleerde. Ajax zou weer in oude doen kunnen raken als de defensie op hetzelfde niveau staat en het gebrek aan een schutter Geels mist de vorm die hem zo vaak tot Simon Tahamata - ook met handschoenen - speelde een prima wedstrijd. Hier is hij Van Kraay te snel af. Niemand was er evenwel die van zijn snelheid, ijver en gewiekst voetbal kon profiteren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9