Economische positie bloemkwekerij niet onverdeeld gunstig Kwekers nu al druk bezig met Westland 19NU MEER GROEI DOOR ALCOHOL Slechte vooruitzichten voor akkerbouwers op kleigronden UIT RAPPORT MINISTERIE BLIJKT: BLOEMENAANVOER MINDER GROOT BLOEMBOLLEN: ARTIKEL MET INGEBOUWDE TEGENWIND AANVOER RADUS EN SLA GROEIT LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 5 DECEMBER 1977 PAGINA 7 DEN HAAG „De economi sche positie van de bloem kwekerij is niet onverdeeld gunstig. Gemiddeld was het ondernemersoverschot op snijbloemenbedrijven in 1975 min 3 procent van de kosten en op de potplanten bedrijven plus 7 procent Van 1970 tot 1976 stegen de prijzen wel, maar omgerekend naar de reële geldwaarde bleven de prijzen bijna allemaal achter, zodat in werkelijkheid de op brengst per vierkante meter daalde". Dit wordt geconstateerd in het rapport van het Landbouw kundig onderzoek per bedrijf stak in opdracht van het Mi nisterie van Landbouw en Vis serij aan de hand van visies opgesteld voor de jaren 1976 tot 1980. Verbruik Er wordt 70 - 75 procent van de produktiewaarde geëxpor teerd. Evenwel is het verbruik in de afnemende landen nog laag en zou een groter expor4 mogelijk moeten zijn. De con currentie zit niet stil, waarbij in yet bijzonder op Israël, Co lombia en Kenia wordt gewe zen. Wel wordt geconstateerd, dat de positie van Nederland voor wat de bloemkwekerij betreft, niet ongunstig is te noemen. Dat is vooral te danken aan vakmanschap, het efficiënt werken, sterke specialisatie, goede kwaliteit en een actief verkoopapparaat Verder de steun ten behoeve van het on derzoek, de voorlichting en on derwijs. Geconstateerd wordt, dat dit alles zo moet blijven Nederland zal het vooral moe ten zoeken in een kwaliteit- sprodukt aldus het rapport Daarvoor is veel onderzoek nodig. Daarnaast moet een goed in voerbeleid worden gevoerd te genover derde landen te neinde grote schommelingen te voorkomen. Zowel tijdens de teelt, verhandelen en het Het marktonderzoek moet zich vooral richten op een dergelijk afzetbeleid op een middellange termijn. Er moeten meer gege vens beschikbaar komen om trent verbruik, de koopge woonten, exportpraktijken, prijzen en dergelijken, hetgeen de afzet kan bevorderen en afzetbeleid naar bepaalde lan den verbeterd. Aanbevolen wordt ook een bedrijfsecono misch onderzoek naar produk- tietechnieken, rentabiliteit en financiering van de bedrijven, waardoor een inzicht wordt verkregen in de financiering. Produktiviteit Een arbeidskundig en tuin- bouwtechnisch onderzoek moet zich vooral richten op verhogen van de arbeidspro- duktiviteit, waarbij vooral het oogsten en verwerken van de prod uk ten aandacht moet heb ben. Transpórt binnen en buiten het bedrijf verdient aandacht, evenals mechanisatie van de potplantenteelt, besparen van energie en dergelijken. Het uitgebreide sortiment wordt één van de pijlers ge noemd waarop de Nederland se bloemisterij rust Daarom is veredelings- en gebruiks- waardeonderzoek erg belang rijk. Het rapport stelt dat handhaving van een sterke bedrijfstak centraal moet staan. De bloemisterij levert een zeer positieve bijdrage aan het na tionaal inkomen en de han delsbalans. In een dergelijk beleid past geen minimumin komen. Men meent dat onder nemers die een bepaald aantal jaren het minimum inkomen niet halen in het algemeen zul len moeten afvloeien. Indien dat niet gebeurt, zal deze groep bepaalde ontwikkelin gen noodzakelijk voor het be drijf afremmen. Een deugde lijk saneringsbeleid wordt van belang geacht MANIFESTATIE MEDIO MAART 1978 IN HONSELERSDUK HONSELERSDUK Van 16 tot en met 19 maart 1978 zal het Westland in een machtige manifestatie, die de naam Westland 19NU zal dragen, zijn teelt- en kweekprestaties aan Nederland en aan Europa presenteren. In een der nieuwe hallen van de Westlandse Bloemenveiling te Honselersdijk (gemeente Naaldwijk) zullen de leden van deze veiling en van de drie Westlandse Groente- en Fruit veilingen hun produkten expo- Met deze tentoonstelling sluit de Coöp. Centrale Westlandse Snijbloemenveiling haar laat ste bouwfase af. Er zal dan in het centrum van het Westland een veiling- en handelscom plex liggen met een bebouwde oppervlakte van 140.000 m2. Naar verwacht wordt zal daar in 1978 voor meer dan 500.000.000 (een half miljard) aan bloemen en planten wor den omgezet. (Geschatte omzet voor 1977: plm. 475.000.000). De Westlandse bloementeelt heeft zich de laatste twintig jaar stormachtig ontwikkeld. In 1957 werd een omzet van ƒ12.000.000 bereikt. De be bouwde oppervlakte van de C.C.W.S. was toen 60.000 m2. Het aantal leden groeide van 1500 in 1957 tot 2500 in 1977. Het sortiment bloemen en planten, dat in het Westland aan de handel wordt aangebo den is het meest geschakeerde van de wereld. Aan de voorbereiding van Westland 19NU, die een over dekte expositieruimte heeft van 10.000 m2 wordt hard ge werkt. De kwekers nemen in hun warenhuizen en kassen thans hun maatregelen om in maart 1978 de bezoekers aan de tentoonstelling de beste re sultaten van hun vakkennis te laten zien. Westland 19NU, zoals deze expositie in 1976 werd gehouden in Poeldijk. NEW YORK - Tien verschil lende voedselgewassen blij ken gemiddeld 12 procent meer op te brengen wanneer ze worden bespoten met alco hol. Dat hebben onderzoekers van de universiteit van Michi gan in de Verenigde Staten deze zomer ontdekt. De natuurlijke alcohol die zij gebruikten was triacontanol (inmiddels ook kunstmatig te winnen uit ruwe aardolie); en daarmee 'voerden' ze onder Bij groene asperges waren de porties alcohol nodig. Bonen resultaten helemaal verbluf- en komkommers hadden vol- fend: de opbrengst steeg ge- doende aan 12 milligram per middeld'63 procent. hectare. Welke scheikundige uitwerking het triacontanol En, rijstplanten bleven ook in heeft op de stofwisseling van meer bonen, wortelen, kom- het donker doorgroeien. Er de gewassen, weet men nog kommers, radijs en tomaten, waren slechts zeer bescheiden niet. DEN HAAG Een sinds ja ren ongekend laag peil van hun bedrijfsuitkomsten moe ten de akkerbouwers op klei gronden dit jaar verwachten. Dat komt door de zeer lage prijzen van onder meer aard appelen en uien. Voor de wei- debedrijven daarentegen ziet het er aanmerkelijk beter uit dan vorig jaar, toen de droge zomer de uitkomsten zo nade lig beïnvloedde. Het landbouw-economisch in stituut LEI vertelt dit in zijn prognose van de bedrijfsuit komsten in de landbouw in het lopende boekjaar mei 1977 tot en met april 1978. De geldop- brengsten in de akkerbouw, zo verwacht het LEI, zullen, als er voor aardappelen en uien geen prijsverbetering komt, dertig tot veertig procent lager zijn dan in het uitzonderlijk gunstige voorgaande jaar. Dat terwijl de kosten met 12,5 tot 15 procent zullen stijgen. De prijzen van de belangrijkste buiten de EEG-marktordening vallende produkten: consump tie- en pootaardappelen, uien, zullen zeer aanzienlijk lager zijn dan een jaar geleden. Van de wel onder een marktorde ning vallende produkten zul len de granen lagere prijzen maken dan vorig jaar, terwijl de suikerbieten ongeveer op hetzelfde prijspeil zullen blij ven. De arbeidsopbrengst voor de akkerbouwondernemer op kleigrond dat is zijn belo ning voor handenarbeid, be drijfsleiding en ondernemers- risico zal door dit alles zeer laag en in het zuidwesten zelfs negatief uitvallen. In dat zuid westelijke zeekleigebied zal waarschijnlijk zelfs het onder nemersinkomen, waarin behal ve de al genoemde elementen ook de vergoeding voor geïn vesteerd eigen vermogen en incidentele bedrijfsuitkomsten zitten, negatief uitvallen. (In de LEI-berekeningen wordt voor de beloning voor hande narbeid van de ondernemer uitgegaan van CAO-lonen). Zoals verwacht was de bloemen aanvoer over de afgelopen week van minder grote omvang dan in de voorgaande weken. Dat desondanks het totale omzetcijfer zich wist te handhaven is voornamelijk een gevolg van de in het algemeen gunstiger prijzen vanwege het verminderde aanbod. De vraag naar het produkt bleef goed, ken nelijk wil het publiek niet spoedig een bloe metje in huis missen en ook het buitenland handhaafde de vraag. Als totaal dus beslist geen ongunstig verloop aan de CCWS. De aanvoer van anjers en trosanjers matigde zich en kwam zelfs tot beneden het peü van deze tijd in het vorig jaar. Opvallend is wel, dat het met poinsettia nog niet zo erg best wil gaan. En toch wordt het gezien de naderende kerstdagen wel tijd voor deze bloemsoort Van de bolbloemen is er aan de CCWS reeds een behoorlijke aanvoer. Opvallend was het lager aanbod van irissen. De freesia met een aanbod van ruim vier miljoen bos is op vrijwel gelijke hoeveelheid van het vorig jaar, hoewel niet temin de gemiddelde prijs iets gunstiger lag. De lelietakken met aanvoer van ruim één miljoen, mag er best zijn, ook wat de prijs betreft Ook bij de rozen was het ook niet slecht en zal de maand november wel als een gunstige maand afgesloten worden. De weersomstandigheden die zich hebben ge wijzigd richten de bloementeelt nu sterker op de warenhuizen. Met de buitencultuur is het spoedig gedaan wanneer de nachtvorst zich voortzet Omzet J et totale omzetbedrag aan de CCWS beliep afgelopen week 10.679.212,82 tegen 10.143.536,29 in dezelfde week van het vo rig jaar. Daarvan maakten de bloemen 9.661.967,08 uit, zodat er voor de overige produkten niet zoveel resteert. Dat betrof vooral ook de potplanten die het er momenteel nogal bij laten zitten, zoals trouwens aan de meeste bloemenveilingen het geval is. Een reden daarvoor is moeilijk aan te geven ook al lag het omzetcijfer iets beneden het miljoen en iets hoger dan vorig jaar. Maar de aanvoer met ruim 500.000 stuks was dan ook iets ruimer. De anjers zaten niet slecht met een gemid delde prijs van 43 cent tegen 29 vorig jaar. Andere gemiddelde prijzen zijn met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar voor trosanjers 42 (33) troschrysanten jaarrond was precies gelijk met 53 cent en weinig verschilin de normaal voor 1,72 en 1,70. Freesia 28 (24) iris 42 (32) leliekelk 72 (88) lelietak 50 (67) gerbera 64 (56) rozen 54 (51) en kleine soort 38 (39). De aanvoer van tulpen begint geleidelijk aan toe te nemen met gemiddelde prijs van 43 cent evenals vorig jaar. Het aanbod van irissen nam afgelopen week opvallend af. Er kan nog een redelijk aan bod van chrysanten worden verwacht Als totaal begint de najaarsaanvoer van bloemen in wat rustiger banen te komen, wat allerminst betekent dat er „stille weken" zijn aangebroken. De chrysanten houden wel vast en ook de toenemende aanvoer van potplanten houden het veilingbeeld levendig. Het bloembollenvak heeft in de loop der jaren al heel wat ups en nog meer downs meegemaakt èn overleefd. De laatste twee jaar zijn vooral voor de tulpenkwekers uit gesproken toppers geweest Jaren waarin men hoge tot zeer hoge prijzen voor de bollen maakte. Daarom wordt vandaag met meer dan gewone belangstelling uitgekeken naar de exportstatistieken die vertellen hoe veel bollen de exporteurs in de maanden juli tot en met oktober van dit jaar naar het buitenland hebben gestuurd. De hamvraag: Hebben de exporteurs on danks de hoge tulpenprijzen kans gezien om opnieuw meer kilo's te verkopen en.... komt het totaalexportbedrag nu boven de haast magische streep van 500.000.000,-uit? Dat laatste zou welkom zijn, want de export is de laatste jaren nauwelijks toegenomen. Deze stagnatie is een verontrustend ver schijnsel, omdat de andere artikelen in het groene gebeuren wel een forse groei te zien geven. Neem de bloemen, de potplanten, de bomen, de zaden, enz. Terrein verliezen De bloembollen verliezen dus duidelijk ter rein. Men is bezig een brok marktaandeel te verspelen. Daarom moet het artikel een veel grotere concurrentiekracht krijgen. Een brok van de eenmaal verloren gegane markt herwinnen is geen eenvoudige zaak. De bloembol op zich is nu eenmaal geen artikel waar Jan en Alleman gretig naar grijpt Het uiterlijk lokt niet en bovendien moet men een belofte voor de toekomst verkopen. De belofte dat uit die lelijke bol - over een half jaar - een mooie bloem zal komen. Dat punt alleen al is een handicap. De gemiddelde consument wil direct waar voor zijn geld. Talloze andere artikelen geven dat wel. De bloembol is in dit opzicht echt een artikel met ingebouwde tegenwind. Areaal beheersen. Nu de mogelijkheid dat de export op korte termijn grote kansen gaat krijgen er niet in zit, is het voor de kwekers zaak dat ze het areaal in de hand houden. Een schone theo rie die kennelijk alleen waarde heeft voor de statistiek. Ondanks waarschuwingen om toch vooral voorzichting te zijn met de uitplant, bleek dit voorjaar een fikse groei van het tulpenareaal. En het ziet er naar uit dat dit najaar opnieuw grote hoeveelhe den tulpen de grond zijn ingegaan. Is er straks een markt voor die bollen? Wordt het aanbod bij een goed gewas niet te groot? Een studie van het Landbouw Economisch Instituut heeft uitgewezen dat het bloembol lenvak de laatste twintig jaar driemaal een hoogtepunt heeft beleefd, maar dat men even zovele keren weer de mist inging als gevolg van overproduktie. Er zit, volgens het LEI, zelfs een zekere reglmaat in het op gaan, blinken en verzinken. Zijn er mogelijkheden om die sterke golfbe wegingen te beteugelen? De Nehem, de Ne derlandse Herstrukturerings Maatschappij, die de follow-up van het struktuuronderzoek in het bollenvak verzorgt, geeft op die vraag een bevestigend antwoord De geschiedenis leert dat alleen maar waar schuwend de vinger opsteken geen enkel effect sorteert. Iedere kweker is het van harte eens met de kreet dat het areaal beperkt moet blijven. Maar als er aan beper king moet worden gedaan, gunt hij de eer graag aan zijn buurman. „Op basis van voorlichting en van vrijwilligheid komt men nooit en te nimmer tot een beheersing van het areaal. Wie daar in 1977 nog aan gelooft, bouwt zijn geloof op drijfzand", verzuchtte de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. K van Nispen tot Pannerden onlangs. „Niet dat het geen zin heeft om voor een kerk vol ongelovigen te blijven preken. Probeert u nu maar op uw eigen manier zalig te worden", zo zei hij. Daarom wilde Nehem een interventiesys teem, dat het mogelijk maakt in publiek rechtelijk verband maatregelen te nemen waardoor men plantgoed van bollen kan opkopen voor de overproduktie zijn invloed kan laten gelden. Wie de plantgoedmarkt beheerst, heeft ook een stevige greep op het aanbod van de leverbare bollen. De kunst zal zijn het allemaal zo te manoeuvreren dat men die regeling er door krijgt zonder met de EEG-condities in botsing te komen. Voor dat doel is een verlanglijst opgesteld en die zal worden getoetst aan de Brusselse regels. Binnen afzienbare tijd zal men weten wat wel en wat niet kan. Ziet men kans die regeling er door te krij gen, dan heeft men een wapen in de hand waarmee men in ieder geval de al te sterke golfbewegingen in prijs en aanbod kan af kappen. En dan heeft men al veel gewonnen! Hét Nederlandse volk houdt zich vandaag bezig met de viering van St. Nicolaas. Dit betekent de avond van de verrassingen. Voor de tuinder hangt het hele jaar van verrassingen aan elkaar, van dag tot dag kunnen er veranderingen optreden. Deze kunnen betrekking hebben op het welslagen van de teelt, de financiële opbrengsten en de stijging van de produktiekosten. Het is daarom wel eens goed om op te merken, dat deze bedrijfstak in de huidige moeilijke economische situatie met veel elan en door zettingsvermogen voortgaat. Het valt dan ook te hopen dat de belangen van de tuin ders de volle aandacht zullen krijgen. Radijs goedkoop De aanvoer van radijs is in vergelijking met vorig jaar bijna dubbel zo groot. De goede prijzen van vorig seizoen zijn aan velen niet ongemerkt voorbijgegaan en dit is waar schijnlijk de belangrijkste oorzaak van de uitbreiding bij deze teelt. Het gevolg hiervan kon daarom ook niet uitblijven. De vraag heeft het aanbod niet meer bij kunnen benen, de prijs moest het ontgelden. Op Veiling Westland Noord kwam de prijs voor een bosje radijs op gemiddeld 33 cent. De aanvoer van radijs zal ruim blijven, waar Meer sla De aanvoer van glassla blijft de komende weken groeien, het is verheugend om te constateren dat het met de prijs wat betèr gaat. De gemiddelde prijs komt op 25 cent per krop. De komende weken zullen voor de sla-teelt moeilijk zijn, vooral met het oog op het behoud van de kwaliteit. Door don ker, vochtig en windstil weer heeft men gauw last van smeul en glazigheid in het gewas. Het is daarom ook belangrijk om de groei in het gewas te houden en de sla niet onnodig lang te bewaren. De concurrentie op de Westduitse markt is momenteel van beperkte omvang, België en Frankrijk ex porteren naar dit land. Door de beperkte export van de genoemde landen is er wat meer ruimte voor de Hollandse sla ontstaan. Naar verwJcht zal de situatie de komende week weinig veranderen. Overige gewassen De aanvoer van spruiten is de afgelopen weken overvloedig groot geweest, er was een levendige handel en er werd naar een groot aantal landen geëxporteerd, te weten, West- Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, België, Zweden en Denemarken. Ondanks dit alles bleef de prijs op 7 dubbeltjes per kilo hangen. Naar verwacht zal de aanvoer wat minder groot worden en bij aanhoudend koud weer zal de vraag goed blijven waarbij prijsherstel mogelijk wordt. Ook bij witlof zal het weer invloed op de prijs uitoefenen, bij aanhoudend koud weer zal de aanvoer wat afnemen en zal de prijs zich weten te handhaven. De gemiddelde prijs komt op ƒ2,80 per kilo. Er is thans ook import van witlof uit België en Fran krijk. De prijs van dit lof ligt aanmerkelijk hoger nl. van 3,50 tot 4,25 per kilo. Door het kleiner wordende aanbod van an dijvie begint de prijs zich te herstellen. Op donderdag 1 december werd deze groente verhandeld tegen een prijs van 1,37 per kilo. Voor de komende week wordt er gere kend op een prijs die boven een gulden per kilo zal liggen. Het eind van het Hollandse bloemkoolsei zoen is in zicht, de prijs ligt thans op 2 gulden per stuk, de komende week zal de prijs verder oplopen. Er wordt inmiddels Franse kool van een goede kwaliteit inge voerd, die een groothandelsprijs van 1,10 per stuk opbrengt. Prei is de afgelopen week in prijs gedaald en kwam op 45 cent per kilo. Chinese kool noteerde een prijs van 50 cent per stuk. Het hele jaar doot verrassingen voor de tuinder.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7