Kabinet Van Agt deze week gereed Bokassa kroont zich tot keizer voor 70 min. gulden binnenland/buitenland PvdA verliest kiezers Kort geding van oud-verzet tegen Ischa Meijer Tien doden in verkeer door gladde wegen MANUSAMA WELKOM OP ZUIDMOLUKKEN' Fransen geplaagd door hele reeks mini-stakingen Welzijn NS-personeel komt in het gedrang LEIDSE COURANT MAANDAG 5 DECEMBER 1977 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Waarschijnlijk zal morgen de formateur van het nieuwe CDA-VVD NIPO-ENQUETE: Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als in de laatste week van november verkie zingen voor de Tweede Kamer zouden zijn gehouden, dan waren PvdA en CDA allebei uitgekomen op 50 kamerzetels. Dit betekent voor de PvdA een verlies van 3 zetels ten opzichte van de verkie zingsuitslag van mei jl. en voor het CDA een winst van 1 zetel. De VVD, die in mei 28 kamerzetels ver overde, zou eind november zijn uitgekomen op 31 ze tels. Deze conclusies kunnen worden getrokken uit de resultaten van een enquête onder 1000 Nederlanders, gehouden tussen 21 en 28 november (de week waarin het regeerprogram van CDA en WD werd gepre senteerd) door het NIPO, in opdracht van het VARA- programma „In de Rooie Haan". De socioloog Maurice de Hond, die de uitslagen van de wekelijkse VARA-NT- PO-enquêtes bewerkt en „vertaalt" zei zaterdagmid dag dat uit de onderzoeken van de komende weken zal moeten blijken of de ten dens ten gunste van CDA en WD en ten nadele van de PvdA zich voortzet. In de eerste drie weken van november, toen de breuk tussen CDA en PvdA een feit werd, stonden de socia listen volgens de encfuete- uitslagen op 52 kamerzetels en de christen-democraten op 47 zetels. De WD kwam ook toen al uit op 31 zetels en D '66 boekte 1 zetel winst en kwam op 9 zetels te staan, een tendens die zich ook in de laatste week van november handhaafde. Tenslotte noemt De Hond het opmerkelijk dat het aantal niet-weters onder de kiezers steeds groter wordt. Met name bij de mensen die in mei PvdA hebben gestemd groeit het percen tage twijfelaars, dat geen speciale voorkeur voor een bepaalde partij meer weet uit te spreken. UTRECHT (ANP) - Vier orga nisaties van oud-verzetstrijders hebben de journalist Ischa Meijer schriftelijk laten weten dat ze een kort geding tegen hem zullen aanspannen. In het geding zullen de organisaties eisen dat Meijer een gewraakte uitspraak die hij voor de VPRO-radio deed, herroept en dat hij zijn excuses aanbiedt. Tijdens een uitzending over de film „Soldaat van Oranje" op 11 november zei Meijer ondermeer: „Wij weten nu best dat prak- meer fout is geweest en het De ex-verzetsmensen vatten de- handjevol dat zich hoe dan ook ze kwalificatie op als een beledi- verweerde tegen de bezetter be- ging van de gefusilleerden en de stond voor het overgrote deel .verzetslieden die in kampen of uit halfgare avonturiers, die on- gevangenissen door martelingen der andere omstandigheden ze- en op andere wijze zijn omgeko de gevangenis of een men, alsmede van hun nabe- tisch de gehele bevolking min of inrichting zouden zijn beland", staanden. Ook vinden zij dat de naam besmeurd is van hen die lichamelijk en/of geestelijk be schadigd nog verder leven, en de die door de uitzending extra in hun gezondheid zijn ge schaad. In een enkel geval wordt zelfs gevreesd voor hun leven. ringen, dan zou het kamerlid mevr. van Leeuwen (AR) mogelijk in aanmerking komen. kabinet worden aangewezen. De koningin Andriessen, oud-fractievoorzitter van de KVP, zal minister van Financiën worden. Defensie komt onder leiding te staan van Kruisinga, oud-fractievoorzitter van de verwachting de formatieop dracht aan rar. A. van Agt geven, die minister-president van het nieuwe kabi net wordt. Wanneer het kabinet nog deze week gevormd zal zijn, kan minister-pre sident Van Agt in de week voor Kerstmis in de Tweede Kamer de regeringsverkla ring afleggen. De formateur zal het nieuwe kabinet snel gereed hebben omdat bij de verdeling van de ministersposten over de twee partijen direkt gekeken is naar de mensen die deze posten moeten bezetten. De grootste moeilijkheid zal waarschijnlijk het ministerie van Sociale Zaken opleve- Voor Justitie hoopt Van Agt zijn goede lings samenwerking circuleren bij het CDA namen van Neuman, direkteur van het Instituut voor Vredesvraagstukken en van Van Gennip, van het Katholiek Bu reau voor Ontwikkelingshulp. Eventueel zou minister Lubbers voor deze post kun nen worden gevraagd. CHU in de Tweede Kamer. Voor het Zoals al bekend is, wordt Wiegel vice-pre- ministerie van Landbouw en Visserij heeft Van Agt de AR-man De Koning op het oog, een landbouwspecialist die ook goed thuis is in Straatsburg. In verband met eventuele bezuinigingen wordt ook CRM een moeilijk ministerie. Daar komt me vrouw Gardeniers-Berendsen (KVP) te zit- Het CDA heeft daar het liefst profes sor Albeda (AR) maar deze staat beslist niet te trappelen. Wanneer meer de na druk wordt gelegd bij de sociale verzeke- vriend en wijze raadsman De Gaay Fort man bereid te vinden. Deze wil slechts onder bepaalde voorwaarden in het nieu we kabinet zitting nemen. Voor Ontwikke- mier en minister van Binnenlandse zaken. Andere WD-kandidaten voor minister sposten zijn: de economische specialist van de VVD kamerfractie, drs. G. van Aardenne, voor Economische Zaken, de Amsterdamse hoogleraar Pais voor On derwijs en Wetenschappen; voor Buiten landse Zaken wordt genoemd De Hoog Scheffer van de buitenlandse dienst; op Volksgezondheid komt wellicht de arts Muntendam, voorzitter van de WD-com- missie voor Volksgezondheidszaken, uit Deventer Welke WD-er het ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat beheren, id nog niet duidelijk. DEN HAAG (ANP) Mede als gevolg van gladde weggedeel ten zijn er in het afgelopen weekeinde tien personen op de Nederlandse wegen om het le ven gekomen. In Diemen botste een 27-jarige Amsterdammer in een slip tegen een boom. Hij overleed in het ziekenhuis. In Gorssel overleed een 22-jari- ge man uit Deventer na een mislukte inhaalmanoeuvre. Een 25-jarig echtpaar werd in Don gen op slag gedood toen de auto met hoge snelheid tegen een boom belandde. Ook in Rens- woude botste een auto' in een slip tegen een boom. De inzitten den, 17 en 19 jaar, kwamen daarbij om het leven. In Vrie- zenveen sloeg een personenauto na een slip over de kop. De 24-jarige bestuurder overleed ter plaatse. Bij een frontale bot sing in Zundert vonden twee personen de dood, een 20-jarige dienstplichtig militair en de 42- jarige bestuurder van de tege moetkomende auto. In de grens plaats Grefrath verloor een 19- jarige automobilist het leven bij een botsing op een kruispunt. Op een beveiligde overweg bij Comschate kwam de trein Zwol- le-Zutphen in botsing met een vrachtauto. De drie inzittenden van de auto kwamen met de schrik vrij. Prins onthult verzetsmonument LAGE ZWALUWE Prins Bernhard heeft zaterdag in Lage Zwalu- we het monument ter nagedachtenis aan de verzetsgroep „Line- crossers" onthuld. Deze groep bracht in 1944-1945 door Duitsers gezochte mensen en belangrijke informatie door de Biesbosch uit het toen nog bezette gebied. Het monument, een bronzen beeld, is vervaardigd door de Zwaluwse kunstenaar Niek van Leest. Het stelt een „linecrosser" voor die aan de oever van de rivier de Amer uitkijkt over de Biesbosch. Drie mannen bewusteloos na gebruik nep-cocalne AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse recherche heeft dit weekeinde de 25-jarige mon teur R.S. uit de hoofdstad ver hoord, omdat hij zaterdagmor gen op de Zeedijk in Amster dam nep-cocalne had verkocht aan tien mannen. Drie van hen lagen gisteravond als gevolg van het gebruik van deze nep-cocalne nog bewuste loos in ziekenhuizen. Alle tien gebruikers vertoonden ernstige LSD-verschijnselen, aldus de Amsterdamse politie. S., evenals zijn tien klanten uit Suriname afkomstig, wordt niet vastge houden omdat hem voorlopig alleen handel in verdovende middelen ten laste kan worden gelegd. Nieuwe organisatie voor boeren en tuinders UTRECHT (ANP)— „Agrari sche Beleidsorganisatie" is de naam van een nieuwe landelij ke organisatie van boeren en tuinders die afgelopen zaterdag in Utrecht werd opgericht De nieuwe vereniging, voortgeko men uit het actiecomité boeren en tuinders, wil vooral gaan werken aan een land- en tuin- bouwbeleid dat boeren en tuin ders een beter inkomen biedt. Dit ligt volgens de organisatie nu vaak onder het minimum loon. De Agrarische Beleidsor ganisatie stelt zich ook ten doel overschotsituaties, zoals melk poeder en boterbergen, te voor komen. Het huidige structuurbe leid wordt afgewezen omdat door veel te lage prijzen jaar lijks vele boeren en tuinders gedwongen worden hun bedrijf te beëndigen. Verder wil de nieuwe vereniging zich inspan nen voor meer inspraak van boeren en tuinders in het te voeren land- en tuinbouwbeleid. Slippartijen LEIDEN Een 21-jarige jonge man uit Leiden is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig doch niet levensgevaarlijk ge wond geraakt bij een slippartij. De Leidenaar reed met zijn au to op de Waddingerbrug rich ting Haagweg toen zijn auto in de slip raakte. De auto werd geheel vernield. Ook op rijksweg 44 hebben zich het afgelopen weekeinde ver schillende slippartijen voorge daan. Een 65-jarige Hagenaar liep zaterdag rugklachten op en een armkwetsuur. De man reed over de brug over de Rijn, die in de rijksweg ligt, toen zijn auto in de slip raakte. Het ver voermiddel sloeg tweemaal over de kop en kwam tegen de van-, grail tot stilstand. Atoomcentrale in India verwoest NEW DELHI (UPI) Een reeks explosies heeft zaterdagavond Iaat de zwaarwatercentrale van Baroda, in de Indiase provincie Goejerat, getroffen. Volgens de Indiase autoriteiten is er om vangrijke schade aangericht maar zijn er geen doden geval len. Ongeveer 20 personen lie pen lichte brandwonden op. De eerste explosie in de centra le, 400 km ten noorden van Bombay, trof een nabijgelegen kunstmestfabriek, een olieraffi naderij en een dorp. De centrale was pas gesloten nadat men lek kages had ontdekt De centrale van Baroda is de oudste van India's vier «zwaar- watercentrales. Dode en gewonden bij betoging in Andalusie MALAGA (AFP) Bij botsin gen tijdens een betoging voor autonomie van Andalusie is gisteren in Malaga een betoger omgekomen en zijn er voorts gewonden, o.w. een twintig po litiemannen, gevallen. De 19-jarige Manuel Garcia Ca- parros, een militant van de com munistisch georiënteerde arbei derscommissies (vakbond) is be zweken aan een kogelwond. In Andalusie demonstreerden on geveer 2 miljoen mensen. In Ma laga kwam het tot botsingen toen een betoger probeerde de Spaanse vlag van het stadhuis neer te halen om deze te vervan gen door een Andalusische vlag. BMW-serie 7 auto van het jaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De serie-7 mo dellen van BMW, die bestaat uit de 728, 730 en 733 is door een jury van autojoumalisten uitgeroepen tot Auto van het Jaar. Het meest opvallende aspect in deze serie is een geheel nieuw ontworpen onderstel, geschikt voor hoge snelheden en een ho ge mate van comfort en veilig heid. Indonesische ambassadeur: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG— De ambassadeur van Indonesië in Den Haag, Sutopo Yuwo- no, heeft gisteren via de radio ver klaard dat in Nederland wonende Zuidmolukkers op de Molukken wel kom zijn als zij dit gebied willen bezoeken. Ook ir. J. A. Manusama kan, als hij dat wenst, op de Moluk ken een kijkje komen nemen, hoewel dat formeel wellicht enkele proble men met zich mee zou brengen. Met dat laatste bedoelde de ambassadeur waarschijnlijk dat de heer Manusama persoonlijk welkom is, maar niet als „president van de RMS". De ambassadeur zei grote betekenis te hechten aan informatie over de Mo lukken aan de in Nederland wonende Zuidmolukkers. In dit verband maak te hij er met instemming melding van dat enkele Zuidmolukse jongeren, on der wie Noes Solissa, thans voor een bezoek op Ambon vertoeven. „Zuid molukkers uit Nederland kunnen bij zo'n bezoek met het oog op hun toe komst ter plaatse vergelijkingen ma ken. Tot dusver kennen velen van hen slechts één alternatief: de RMS, maar er zijn meer alternatieven: het Neder landerschap en het Indonesische staatsburgerschap", aldus ambassa deur Sutopo Yuwono. De Indonesische oud-diplomaat Jo hannes de Fretes, die zoals gemeld, op dit ogenblik in ons land is, voert met tal van Zuidmolukkers persoonlijk en in groepsverband gesprekken over de situatie op de Molukken. De ex-ambassadeur die met vakantie in ons land vertoeft en van de Molukken afkomstig is, heeft verklaard tot deze gesprekken in hoge mate gemotiveerd te zijn door de uitzichtloosheid waar mee veel Zuidmolukkers in ons land kampen. Hij heeft de Indonesische ambassaseur in Den Haag van zijn contacten op de hoogte gebracht. De heer De Fretes wijst in zijn ge sprekken met Zuidmolukkers op de mogelijkheden die zij hebben om mee te werken aan de opbouw van de Molukken. Ook geeft hij een toelich ting op de plaats van de provincie Molukken in het Indonesische staats verband. Hij legt uit dat de Molukken een herkenbaar geheel vormen binnen Indonesië en dat deze provincie samen met de andere werkt aan de opbouw van de Indonesische natie. Keizer Bokassa I in vol ornaat BANGUI (Reuter-AFP-AP) Een spekta kel van Napoleontische praal is gisteren aan de rand van het Afrikaanse oerwoud opgevoerd toen Bokassa I zichzelf kroon de tot „Centraalafrikaans keizer onder de gemengde tonen van Mozart en tromgerof fel van stamleden. De 56-jarige voormalige Franse koloniale soldaat plaatste een zware gouden kroon op zijn hoofd in aanwezigheid van ca. 3500 gasten in een sporthal. De keizer en zijn echtgenote, keizerin Ca therine, waren in een gesloten rijtuig, ge lijk aan die welke Napoleon gebruikte, door enorme houten triomfbogen en gipsen romeinse pilaren naar de kroningshal gere den. De keizer sprak een eedsformule uit. Hij beloofde „voor mijn volk en voor de ge schiedenis" de grondwet te zullen bescher men. Een korps van de Franse marine-in- fanterie speelde in de hal muziek van Mozart en „keizerlijke" marsen. Na de plechtigheid reed de keizerlijke stoet voor een pontificale hoogmis naar de ka thedraal van Onze Lieve Vrouw van Ban gui waar een boodschap van paus Paulus werd voorgelezen. Tienduizenden mensen stonden langs de .weg die het keizerlijke paar volgde in het door acht uit Frankrijk afkomstige appel schimmels getrokken rijtuig. Bokassa wordt door zijn onderdanen ook wel „Papa Bok" genoemd. De kroningsplechtigheid kost ongeveer 70 miljoen gulden. Dat is een kwart van het totale inkomen van het land. (Van onze correspondent) PARIJS De Fransen zijn zich, nadat de grotendeels mislukte algemene politieke staking van donderdag, rekenschap ervan gaan geven dat een staking, hoe verlammend deze ook werken moge, beter slagen dan mislukken kan. Om hun ongenoegen te uiten over het betrekkelijk geringe succes van de stakingsorder van de linkse vakbonden staken de bij deze bonden aangesloten employés van elektriciteitsbedrijven nu namelijk een week lang elke voormiddag. In beginsel maar één uur, maar vrijdag was dit op tal van plaatsen al veel langer, en in Parijs moest de brandweer honderden personen bevrijden die door het uitschake len van de stroom in liften gevangen zaten. In Colmar zijn twintig arbeidsters van een fabriek onwel geworden, omdat de luchtverversingsinstallatie uitgevallen was. Zaterdag en zondag werd niet gestaakt, maar de bonden hebben aangekondigd dat zij tot en met donderdag elke voormiddag de stroom zullen afsluiten. Aangezien dit vrijdag gebeurde zonder voorafgaande waarschuwing, veroorzaakte de actie die nagenoeg totaal was (omdat de electriciteitscentrales vrijwel uitsluitend „in handen" zijn van het bij de communistische vakbond aangesloten personeel) bij de bevolking grote ontstemming. In Clearmont Ferrand gingen de bakkers hun door het uitvallen van de stroom bedorven bakproduk- ten kwaad voor de electriciteitscentrale neersmijten. In West-Fran krijk claimen de middenstanders een schade van 300.000 gulden doordat hun waren bedierven. Van donderdag tot maandag zal voorts een groot deel van het spoorwegpersoneel weer het werk neerleggen, zodat met name in het weekeinde het treinverkeer in Frankrijk geheel en al verlamd zal zijn. De vraag wordt gesteld of de overheid niet moet ingrijpen om herhaling te voorkomen van gebeurtenissen, zoals deze zich donderdag voordeden, toen tientallen zieken op de operatietafel in levensgevaar raakten toen de stroom werd afgesloten. Bomaanslag in Ulster: 22 gewonden LONDEN (DPA) Bij een bo mexplosie in een warenhuis In de Noordlerse stad Dungannon zijn zaterdag 22 mensen ge wond, van wie zeven politiea genten. Een onbekende waarschuwde telefonisch, dat de bom over tien minuten zou ontploffen. De politie begon dadelijk met de ontruiming van het pand en van de omgeving maar had daar niet genoeg tijd voor. Treinramp in Zuid-Af rika: 14 doden JOHANNESBURG (AFP) - Bij de plaats Vereeniging in Zuid- Af rika is, waarschijnlijk door een verkeerde wisselstand zater dag een goederentrein achter op een personentrein gereden. Veertien reizigers, meest zwar ten, verloren het leven. Van de circa 200 gewonden zijn er 40 in een ziekenhuis opgenomen. ACTIE SPOORWEGVAKVERENIGING UTRECHT (ANP) - De federa tieve spoorwegvakvereniging (FSV) heeft zaterdag tijdens een vergadering in Utrecht be sloten acties voor te bereiden om op krachtdadige wijze ui ting te geven aan het ongenoe gen van de vakvereniging over het personeelsbeleid bij de Ne derlandse Spoorwegen.Volgens de FSV is een knelpunt in dit beleid het opnemen van verlof, waardoor in samenhang met het grote ziekteverzuim het welzijn van het spoorwegperso neel in het gedrang komt FSV-secretaris J. A. Hattum be toogde, dat het NS-personeels- beleid aftakelt door de bezuini gingsoperatie, die de minister van Verkeer en Waterstaat aan NS heeft opgelegd. Het NS-per soneel wenst echter niet de dupe te worden van „een kruideniers- beleid" van de overheid, aldus Hattum.. De minister heeft de NS-directie opdracht gegeven veertig miljoen gulden te bezui nigen. Van dit bedrag wordt 23 miljoen gulden ingeteerd op de personeelskosten door zoge naamd „dor hout te kappen", zoals de NS aankondigde. nist, met als doel een Ook uitte Hattum kritiek op bediening of andere hobbyisti- plannen om op een aantal on- sche activiteiten, zullen we be- rendabele lijnen in de noordelij- strijden. Het is de introductie ke provincies met nieuw mate- van de conducteurloze trein, rieel alleen nog maar machinis- waarover met ons niet valt te ten te laten rijden. „Elke afkal- praten", aldus Hattum. ving van de functie van machi- Geen uitreisvisum voor vrouw en zoon Kortsjnoi LENINGRAD (AP) De vrouw en de 19-jarige zoon van de naar het Westen uitgeweken schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoi hebben van de Russi sche autoriteiten geen toestem ming gekregen de Sovjet-Unie te verlaten. Kortsjnoi, die in juli 1976 na het IBM-toernooi in Amsterdam be sloten heeft niet meer naar zijn vaderland terug te keren, speelt op het ogenblik in de finale van het kandidatentoernooi tegen de Russische oud-wereldkampioen Boris Spasski. Qe winnaar van deze tweekamp, die in Belgrado wordt gehouden, krijgt het recht om in 1978 de Russische wereld kampioen Anatoli Karpow tot een match om de titel uit te dagen. Kortsjnoi heeft na vijf partijen de leiding met 3 1/2-1 1/2. In een vraaggesprek met associa ted press zei mevrouw Bela Kortsjnoi dat zij op 19 augustus om uitreisvisa voor zichzelf en haar zoon Igor had gevraagd, maar dat zij eind vorige maand een afwijzend antwoord had ge kregen. Zij is bang dat haar zoon nu voor de vervulling van zijn dienstplicht wordt opgeroepen zodat hij in ieder geval de ko mende zeven jaar niet zal kun nen emigreren. Vliegen naar VS via Brussel goedkoper (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vliegen naar de Verenigde Staten wordt vol gend jaar nog goedkoper. Dank zij een overeenkomst die België heeft gesloten met de Verenig de Staten zullen Amerikaanse chartermaatschappijen volgend jaar zonder enige restrictie mo gen vliegen op de Belgische luchthaven. Sabena, de Belgi sche luchtvaartmaatschappij heeft in ruil hiervoor landings rechten in de stad Atlanta ge kregen. De beslissing van de Belgische regering om van Brussel een „vrijhaven" te maken, betekent dat de deur voor het massaver- voer wordt opengezet. Retour tjes naar de Verenigde Staten zullen door de scherpe concur rentiestrijd op de Noord Atlanti sche route drastisch omlaag gaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5