Bejaardenwerk Leidschendam wil betere planning welzijnswerk Verf fabrieken absoluut niet gevaarlijk voor omgeving STOMPWUK REGELT ZAKEN ZELF Katwijk wil Kerkplein verlichten HANDTEKENINGENACTIE „AAR- EN VEENSTREEK" SUCCESVOL Entreeprijzen Quick Boys omhoog STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 5 DECEMBER 1977 PAu. Leidschendam Het bestuur van de Stichtlnf Bejaarden- werk Leidschendam denkt dat een betere planning voor het welzijnswerk voor ouderen no dig zal zijn om de nadelen op te heffen van de bezuinigingen van de rijksoverheid en de te verwachten wettelijke maatre gelen die een decentralisatiebe leid gaan inhouden. Ala de groei en de uitbreiding van de kosten van de diverse vormen van dienstverlening worden be perkt zal verbetering van de dienstverlening vooral moeten worden gezocht In eea nog beto re onderlinge afstemming van het beleid, In coördinatie en samenwerking, in efficiënter werken en tevens in het zich herbezinnen op de gegroeide si tuatie. Het jaarverslag over 1976, waar in de stichting dit stelt, is door het direct betrekken van de bij de stichting betrokken instellin gen meer een naslagwerk ge worden voor de belanghebben den in de ruimste zin van het woord dan zoals voorheen een overzicht van de werkzaamhe den. Het hoge peil waarop het bejaardenwerk in Leidschen dam functioneert, blijkt volgens het verslag uit het feit dat slechts 5% van de Leidschen- damse bejaarden in een van de twee verzorgingstehuizen (Ma- rienpark en Schoorwijck) ver blijft. Door het verlenen van de juiste diensten worden veel be jaarden, het bestuur van de stichting spreekt liever over ou deren, in staat gesteld zo lang mogelijk in hun eigen woonom geving te blijven leven. Inspraak Leidschendam beschikt over 400 bejaardenwoningen waarvan 309 in Duivenvoorde, 48 bij Ma- riênpark en 43 bij Schoorwijck. Hiervan is ruim eenderde toege wezen aan niet-Leidschendam- mers. Onder de 177 personen die in de twee verzorgingstehui zen zijn opgenomen, bevinden zich honderd Leidschendam- mers. Om de inspraakmogelijkheden van de 2419 in Leidschendam wonende ouderen te vergroten, wil het bestuur verder naar mo gelijkheden zoeken een of meer bestuurszetels ter beschikking te stellen. In het bestuur heeft totnutoe alleen een vertegen woordiger van de Leidschen- damse bejaardenbonden zitting. Om te voorkomen dat ouderen een uitzonderingspositie in de maatschappij gaan innemen, zal verder nadruk worden gelegd op die aktiviteiten waarbij zo wel ouderen als niet-bejaarden zijn betrokken. Het bestuur wil daarvoor kontakt opnemen met de onlangs opgerichte wijkver- enigingen. Doel is de integratie- gedachte, ouderen als onderdeel van de wijkgemeenschap, cen traal te stellen. Het bestuur gaat in het jaarverslag uitvoerig in op de wijze waarop het pakket wensen en behoeften van de ouderen via de diverse instellin gen en organisaties tot stand moet komen. Bij de plannen voor de volgende jaren behoort bovendien het le veren van een bijdrage aan de verbetering en versterking van de maatschappelijke positie van de oudere. Slechts een deel van de bejaarden maakt gebruik van het hulpverleningswerk dat toch voor hen in het leven is geroepen. Het bestuur vindt dat over ouderen nog veel beslissin gen worden genomen zonder dat zij daar zelf bij betrokken zijn. Invloed op het maatschap pelijk gebeuren moeten zij ech ter zelf verwerven. De stichting wil hen daarbij helpen door ini tiatieven op alle mogelijke ma nieren te ondersteunen maar ook door het organiseren van cursussen, gespreksgroepen van ouderen en voorlichting. Hier door kan de zelfstandige me ningsvorming worden bevor derd. In het jaarverslag wordt nog melding gemaakt van een plan van de wijkcommissie-zuid zg. praattafels te organiseren naar een voorbeeld in Middelburg. Een tiental ouderen wordt dan steeds uitgenodigd over een be paald thema te praten waarbij het de bedoeling is rechtstreeks van ouderen te vernemen hoe over bepaalde zaken wordt ge dacht Het bestuur deelt in het jaarverslag nog mee dat in Leid schendam ongeveer driehon derd vrijwilligers werkzaam zijn. Omdat over het vrijwilli gerswerk niet veel bekend is, zal binnenkort, naar aanleiding van een dit jaar gehouden onder zoek, een nota met resultaten verschijnen. Over Stompwijk wordt in het jaarverslag gezegd dat de twee honderd bejaarden daar een geïntegreerd deel van de bevol king vormen, „burenhulp is in het algemeen een vanzelfspre kende zaak". Door en voor de bevolking wordt een uitgebreid aktiviteitenpakket georgani seerd. De kontakten tussen de stichting en de daar gevestigde wijkcommissie zijn zeer beperkt geweest Het bestuur is namelijk van mening dat het niet juist is om in Stompwijk aktiviteiten te ontplooien zonder dat hiertoe een verzoek vanuit de bevolking is gedaan. Als kontakten te lang uitblijven zal de stichting een aantal voorlichtende gesprek ken organiseren om aan te ge ven wat de stichting voor Stompwijk zou kunnen beteke nen. NOORDWIJK - In de Her vormde Kerk aan de Hoofd straat wordt woensdag 7 decem ber een Adventsdienst gehou den. Voorganger is pastoor Straathof. Muzikale medewerk ing wordt verleend door de zang- en oratoriumvereniging „Soli Deo Gloria" onder leiding van Mike van Boorn en de orga nist Joh an Zweers. Aanvang 19.30 uur. KATWIJK In de gerestau reerde Dorpskerk te Katwijk aan den Rijn wordt woensdag 7 december „The Messiah van HSndel uitgevoerd door de chr. Oratoriumvereniging Excelsior uit Katwijk. De vocale solisten zijn Marijke Nieuweweg (sop raan), Nel Wisse (alt), Hein Meens (tenor) en Wout Ooster kamp (bas). Instrumentale me dewerking wordt verleend door Tijn van Eijk (clavecimbel), Jan Postma (orgel) en het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland. Dirigent is Kees Stolwijk jr. Dit onder verantwoordelijkheid van K en O, afd. Katwijk te geven concert begint om 20.00 uur. KATWIJK Peter Marijnen, een inwoner van het Zeehospi tium, komt woensdag 7 decem ber om 20.15 uur naar 't Malie- gat Hij zal net als onlangs op de t.v. vertellen wat het wil zeggen gehandicapt te zijn. Het Zeehospitium en 't Mallegat zijn bezig met de voorbereiding van een integratieproject tussen de bezoekers van 't Mallegat en de bewoners van het Zeehospi tium. KATWIJK Op zondag 18 de cember zal ds. J. Catsburg, pre dikant van de Hervormde ge meente te Katwiik. afscheid ne men in de middagdienst die om 18.00 uur begint in de Nieuwe kerk aan de Voorstraat Ds. Catsburg, die vijf jaar in Kat wijk heeft gestaan, heeft een beroep aangenomen uit Garde- ren, in welke plaats hij op twee de kerstdag .zijn intredepreek zal houden. Hij wordt in zijn ambt bevestigd door ds. H. van der Post uit Bergambacht. KATWIJK Vrijdag 9 decem ber start in 't Mallegat om 20.15 uur de vertoning van een Laurel en Hardy-film: de dikke en de dunne als Tirolers in de Alpen. Entree 1,-. Op speciaal ver zoek komt op zaterdag 10 de cember drs. P. weer naar het jongerencentrum: een kans voor degenen die zijn vorig optreden in Katwijk misten. Aanvang 21.00 uur, entree 2,-. Zondag 11 december is er vanaf 15.00 uur een theemiddag en om 20.00 uur begint het filmhuis in 't Mallegat Politie hielp spoorbomen VOORHOUT/S ASSENHEI- M/WARMOND - Een sto ring in de stroomvoorzie ning is er gistermorgen de oorzaak van geweest dat de politiekorpsen in Voorhout, Sassenheim en Warmond vroeg uit de veren moesten. Door de kink in de stroom kabel functioneerden de spoorbomen bij de spoor- overgangen op de Voorhout- se Heerstraat, de Sassen- heimse Rijksstraatweg en de noodovergang in Warmond geen van drieën. Hoewel de treinen op het tra ject Amsterdam-Den Haag na het bekend worden van de storing met aangepaste snelheid dit onbeveiligde deel van de route passeer den, bleef de situatie hache lijk. Derhalve werd de hulp van de politiekorpsen inge roepen. Zij fungeerden in Sassenheim en Voorhout tot rond de klok van elf uur en in Warmond tot ruim twaalf uur als „levende spoorbo men", door het verkeer tegen te houden indien er een trein naderde. Tegen het midda guur was de stroomstoring verholpen. KATWIJK Het plein voor de R.K. kerk St Johannes den Dooper te Katwijk aan den Rijn zal worden verfraaid door plaatsing van twee „antieke" lantaarnpalen. B. en w. van Katwijk stellen de raad voor de palen aan het kerkbestuur te schenken, met ingegrip van het plaatsen. Het daarvoor beno digde bedrag wordt op 5.000 geraamd en kan worden geput uit de post „aankoop en plaat sen van kunstvoorwerpen ter verfraaiing van de gemeente". Het elektriciteitsverbruik zal voor rekening van het kerkbe stuur komen. Voor het aanbrengen van in wendig verlichte borden bij voetgangersoversteekplaatsen vraagt het college een krediet van 34.000 aan de raad. Het gaat hier om 21 borden die zul len worden geplaatst op de Bos- laan, de Parklaan en de Drie- plassenweg. Het vervangen van de oude metalen borden door verlichte exemplaren die aan beide zijden een overstekende voetganger tonen, is noodzake lijk geworden na de reconstruc tie van het Vuurbaakplein, de Drieplassenweg en de Sport- laan. Door die reconstructie is er een doorgaande route ont staan naar Katwijk aan den Rijn, Leiden en Den Haag, als gevolg waarvan de intensiteit van het verkeer is toegenomen; de oversteekplaatsen vragen dus een betere verlichting dan tot nu toe. Mogelijk rolstoelwoningen in Katwijk KATWIJK De Katwijksche Bouwvereeniging wil vier leeg staande woningen en twee eveneens ontruimde winkels ln de Cattenstraat verbouwen tot drie rolstoelwoningen en vier kleine bovenhuizen. B. en w. van Katwijk constateren dat er behoefte bestaat aan derge lijke woningen en stellen de raad voor bij het rijk geldelijke steun ln de vorm van een le ning en een jaarlijkse bijdrage te vragen. De totale kosten van het project worden geraamd op ruim 460.000. De maandhuur zal per woning ongeveer 220 gulden bedragen. Zodra het ministerie uitsluitsel heeft gegeven over de toe te kennen steun zal de raad worden ingelicht over het juiste bedrag en over de voorwaarden die het rijk stelt. Op dat mo ment kan de raad beslissen over definitieve toekenning van fi nanciële steun aan de bouwver eniging. LEIMUIDEN Medewerkers van de stichting „Aar- en Veen- streek" hebben tijdens een landelijke actiedag maar Uefst 6200 I handtekeningen Ingezameld. De handtekeningen zullen naast alle overige in het land ingezamelde handtekeningen 8 december op het ministerie van CRM worden aangeboden. Hiermede willen de gezins- en bejaardenverzorgers uiting geven aan hun bezorgdheid omtrent de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen in de welzijns sector. Die bezuinigingen zullen, aldus de welzijnswerkers, ernstige schade berokkenen, aan de bejaardenzorg. Dat zal tot gevolg hebben dat veel bejaarden die tot nog toe dank zij de geboden hulp thuis I konden blijven, nu eerder naar een bejaardenhuis zullen moeten. „En dat kost toch ook geld", aldus de welzijnswerkers, die alles in het werk zullen stellen de voorgenomen bezuinigingen te voorko men. KATWIJK - Als de Katwijkse raad er donderdag 8 december mee instemt zullen de entree prijzen van „Quick Boys" bin nenkort verhoogd worden. Het bestuur van de voetbalvereni ging heeft b en w toestemming voor die verhoging gevraagd omdat de vereniging sinds I januari 1977 op hogere lasten zit. In verband met de verbouwing en uitbreiding van de kleedac commodatie van de bijvelden, waarvoor de gemeente indertijd een krediet van 47.000,- be schikbaar stelde, is de huurprijs voor „Quick Boys" met 1.000,- per jaar verhoogd. In de toe komst willen b. en w. dit bedrag laten meelopen met de stijging van het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie. Voorgesteld wordt de tarieven voor het sportveld nu te stellen op: over dekte tribune 3,- (was 2,50), onoverdekte tribune 2,50 (was 2,25), staanplaatsen 2,- (was 1,75) en jongensplaatsen 1,- (was 0,75). „Gast aan tafel" Leidschendamse wereldwinkel LEIDSCHENDAM De Leid schendamse Wereldwinkel houdt deze maand elke donder dagavond zitting in „de Scha kel" in Leidsenhage voor het verstrekken van inlichtingen en een spaardoosje voor de „Gast- aan-tafel "-aktie. Leidschendam se gezinnen steunen altwintig jaar de NOVIB-aktie waarvan de plaatselijke afdeling nog is opgericht door oud-burgemees ter H. J. Banning. De Gast-aan- tafel-aktie bestaat al sinds 1963, doel is mensen van de honger dood te redden. De NOVIB kan voor het simpele bedrag van 35 cent een hongerige uit de derde wereld al een maaltijd aanbie den. Met de Gast-aan-tafel-gel- den worden echter ook projec ten gefinancierd om de levens omstandigheden van. derde we reldmensen zodanig te verbete ren dat ze zelf in hun levenson derhoud kunnen voorzien. Half- miljoenste Tot haar verrassing werd de Rijnsburgse Riana Hage naars (midden) de afgelo pen zaterdagavond als half miljoenste bezoekster van de Ton Menken ijshal in Leiden in de bloemetjes ge zet. Ook Bettie van Rossen (de 499999-ste) en Annelies Janse (de 500001-ste) ont vingen uit handen van Ton Menken zelf (geheel links) een kleine attentie. keersdrempels laten aanleggen in de Prof. van der Waalslaan. Uit een enquête is het het ge meentebestuur namelijk duide lijk geworden dat de meerder heid van de bewoners daar geen prijs op stelt Eerder dit jaar besloot de raadscommissie voor Openbare Werken in deze ge meente in de betreffende straat twee verkeersdrempels aan te leggen omdat de bewoners per brief hadden laten weten daar in meerderheid voor te zijn. SIKKENS- WOORDVOERDER BARNARD: Geen drempels in Prof. v.d. Waalslaan Voorschoten als er eens iets fout gaat? Barnard: „Gevaar voor de om geving bestaat er niet Wat dat betreft zijn we hier ook zeer gunstig gelegen: er zijn nage noeg geen andere gebouwen rond het Sikkensterrein. Daar bij komt nog, gevaar voor de omgeving ontstaat meestal door explosies. Welnu, er zijn hier absoluut geen chemica liën aanwezig die voor zo'n explosie kunnen zorgen. Het enige dat kan gebeuren, is dat er eens een vat ontploft Het risico van gevaarlijke dampen bestaat evenmin. Gassen die vrij kunnen komen zijn van verdunnings- en oplosmidde len, maar die verbranden zo gauw ze vrij komen. Het enige dat ontstaat bij een grote brand is een heleboel zwarte rook. Overigens heeft de Leidse brandweer die bij iede re brand automatisch op de hoogte wordt gebracht door een direkt alarmsysteem, een compleet overzicht van alle chemicaliën die zich op het Sikkensterrein bevinden. Aan de hand daarvan hebben ze ook aanvalsplannen en derge lijke opgesteld." VOORSCHOTEN In tegen stelling tot een eerder genomen besluit willen B en W van Voorschoten toch geen ver- SASSENHEIM „We hebben niet het idee dat de.mensen die hier werken zich angstig of bedreigd voelen. Dat ze hier 's ochtends aankomen met het gevoel van: vandaag moeten we er weer in. De veiligheidsmaatregelen die hier genomen zijn, zijn goed en gericht op de bescherming van de mensen. Het is een fabeltje dat dit bedrijf zo verschrikkelijk brandbaar zou zijn. Als je thuis patat staat te bakken, kan er per slot van rekening ook wel eens iets gebeuren." Met deze woorden schetste de Heer Barnard, van de public relations afdeling van de Sikkens lakfabriek in Sassenheim de brandveiligheid binnen het bedrijf. Met in het achterhoofd de branden uit 1968 en 1972 leeft bij veel inwoners van Sassenheim nog steeds de gedachte dat de betreffende fabriek levensgevaarlijk i9. Het geen onder meer bleek uit vele vragen aan de bedrijfsbrand weer van Sikkens tijdens de onlangs gehouden „open dag", en enkele uitingen van ongerustheid tijdens één der laatste raads vergaderingen. Overigens stelde burgemeester Kret bij deze gelegenheid dat hij bepaald geen gevaar zag in de situering van het Sikkens concern binnen de gemeentegrenzen. De Heer Hoek 2e commandant temperatuurverhoging meten, van de bedrijfsbrandweer dan treedt het systeem auto- stelt: „Het komt hooguit drie matisch in werking, vier keer per jaar voor dat er binnen het bedrijf brand Verstikking De Heren Barnard (links) en Hoek van Sikkens-lakfabrieken ontstaat Met name dankzij de kooldioxyde-installatie zijn we bij machte om deze brandjes in de kiem te smoren. De brand wordt in het beginsta dium aangepakt en dat is vooral bij vloeistofbranden, waar we in dit bedrijf meestal mee te maken hebben, erg be langrijk. Het eerste kwartier van de brand is meestal beslis send. Als de in het bedrijf aanwezige detectoren op een gegeven moment een snelle Maar is het gevaar dat het personeel door het kooldioxy- de-gas wordt verstikt niet erg groot? Hoek: „De tijd die de werkne mers hebben om zich te ver wijderen is ruim voldoende. De afstand tussen de plaats waar iemand werkt en één van de uitgangen bedraagt nooit meer dan tachtig tot honderd meter. Als de sirenes gaan loeien hebben ze een minuut de tijd om weg'te komen. Er gelden voor het personeel zeer strikte richtlijnen. Zo gauw ze een alarm horen moeten ze Onmiddellijk ophouden met waar ze mee bezig zijn. Ze kunnen hooguit de machine waaraan ze werken uitschake len, maar daarna moeten ze onmiddellijk naar een van te voren opgegeven en voor iede re afdeling heel duidelijk ge noemde verzamelplaats. De chef heeft de taak om dan te tellen hoeveel mensen er op de verzamelplaats aanwezig zijn. Mocht er iemand ontbreken dan worden de mensen die met een persluchtmasker kun nen omgaan ingeschakeld. In iedere afdeling bevinden zich' mensen die daarvoor een op leiding hebben gehad en er zijn dus altijd persluchtmas- kerdragers aanwezig. Zowel 's nachts als overdag bedraagt dit aantal twintig. Als er dus iemand ontbreekt dan kunnen deze maskerdragers naar bin nen om te gaan zoeken. Bestaan er ook richtlijnen voor het personeel om brand te voorkomen? „Het grootste gevaar dat m een bedrijf als dit bestaat be treft de statische electriciteit. Door die electriciteit kan mak kelijk een vonkje ontstaan dat dan weer vedere gevolgen kan hebben. De enige oplossing te gen statische electriciteit is: aarden. Overal op ons terrein bevinden zich aardhaspels, dus bij alles wat het personeel doet hoeft geen statische elec triciteit te ontstaan. Als je voorkomt dat er een verschil in spanningsveld ontstaat, kunnen er ook geen vonkjes komen. Zelfs als onze werkne mers een vloeistof van een vat in een ander vat overgieten, zullen ze dat moeten aarden. Het is trouwens zo, dat de mensen binnen het Sikkens bedrijf zeer veiligheidsbewust zijn. Ze weten dat bepaalde dingen echt niet kunnen. Zo wordt bijvoorbeeld het rook verbod dat hier op het terrein geldt nooit en te nimmer over treden. Omgeving Kan er gesteld worden dat de kooldioxyde-installatie sinds hij in gebruik werd genomen, ernstige branden heeft voorko men? „De installatie "Werd door ons geïnstalleerd na de brand van 1972. Sindsdien is hij inder daad wel eens in werking ge treden. Een mooi voorbeeld betreft een brand onder een tank die door het kooldioxyde-' gas werd gedoofd. Door de scheiding van het gedeelte dat zwartgeblakerd was en het deel dat nog niet door het vuur was aangetast, was heel duidelijk te zien dat het kool- dioxydegas het vuur in het beginstadium dooft Dat is trouwens ook een voordeel van dit gas: het werkt door middel van verstikking van het vuur, maar is zelf niet giftig. Het gas verdrijft de zuurstof uit de lucht en ddaar- door kan het vuur niet verder branden. Omdat kooldioxyde zwaarder dan lucht is, begint de bestrijding van de brand vanaf de bodem van de betref fende ruimte." Bestaat er gevaar voor de om geving van de Sikkensfabriek

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4