V ij ftienhonderd Merenwij kers worden inwoner van Warmond Caeciliacomplex wordt toch gerestaureerd LEIDSE MEETFOUT SPEKT WARMONDSE GEMEENTEKAS CPN STELT VRAGEN OVER PROBLEMEN BIJ KNG Succesvolle kanarie-expositie MAANDAG 5 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden wil haast achter grenswijziging LEIDEN Zonodig zal de aan dacht van hogere overheden moeten worden gevraagd voor de grensperikelen tussen Leiden en Warmond. Dat heeft de Leidse gemeenteraad inmiddels als zijn mening uitgesproken. Bij de jongste begrotingsbehan delingen werd de aandacht op de komende problemen geves tigd door het PPR-raadshd drs. Beijen. Een spoedig voortgezet overleg met Warmond zou naar zijn mening moeten voorkomen dat de Merenwijk straks in twee gemeenten komt te liggen, om dat dit voor de bewoners van dit nieuwbouwgebied bijzonder on gewenst zou zijn. Het laatste stuk braakliggend terrein van de Merenwijk. Tot 1982 blijft dit gebied van de gemeente Warmond, die aan de dan volgende grenswijziging een aardig zakgeld overhoudt (Van een onzer verslaggevers) WARMOND/LEIDEN Warmond zal in twee jaar tijd zijn inwonertal met een derde zien toenemen. Zo'n 1500 Merenwijkers zullen de komende jaren mee gaan helpen de gemeente kas van dit aan Leiden grenzende dorp aan zienlijk te spekken. Dat gebeurt via een aardi ge truc van een grenswijziging met de aan grenzende grote broer Leiden, die gedurende enkele jaren zo'n 1500 inwoners van de Meren wijk aan Warmond zal moeten afstaan. Deze komen allen te wonen in de huizen die de verzekeringsmaatschappij Nationale Nederlan den volgend voorjaar gaat bouwen in het uiterste noorden van de Merenwijk, dat nu nog grondgebied van de gemeente Warmond is. In het verleden is er naar gestreefd dit stuk grond nog voor het voltooien van de woningen aan de gemeente Leiden over te dragen, maar intussen is komen vast te staan dat dit geen haalbare kaart was, het zal wel tot het begin van de tachtiger jaren duren voor deze grens wijziging zijn beslag zal krijgen. Intussen is er al heel wat over het stukje Warmonder Merenwijk te doen geweest. De reden waarom er ineens een grenswijziging tussen Leiden en Warmond noodzakelijk werd kwam door een meetfout van Leidse ambtena ren bij het plannen van de Merenwijk. Door het uitdijen van deze nieuwbouwwijk als gevolg van die meetfout kon de Nationale Nederlan den niet het aantal woningen bouwen dat deze verzekeringsmaatschappij aanvankelijk in het vooruitzicht was gesteld. Er moest dus compen satie gevonden worden. En die vond men ten noorden van de Veluwemeerlaan op het gebied van de gemeente Warmond. Gelukkig moest deze gemeente nog bestem mingsplannen opstellen voor haar zuidelijk grondgebied en kon op deze wijze aan het uiterste zuidelijke puntje een woonbestemming worden gegeven. Afgesproken werd dat de toekomstige grens zou liggen bij het tracé van de provinciale weg 6 die in deze jaren (1971) nog ten noorden van de Merenwijk was ge pland. Een „gentlementsagreement" over de grondruil werd gesloten en alles leek koek en ei. Totdat Leiden met plannen kwam om in dit deel van de Merenwijk hoogbouw neer te zet ten. Dat deed Warmond in de protestpen klim men en Leiden moest inbinden: het werd laag bouw. Een volgend wrijfpunt diende zich aan toen Leiden op eigen houtje de met Warmond afgesproken afstand tussen de toekomstige pro vinciale weg 6 en de bebouwing van de Meren wijk ging verkleinen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moesten te hulp snellen om in het conflict te bemiddelen. Anders had het pro bleem zich overigens vanzelf opgelost, want de auto krijgt in het overheidsbeleid steeds minder aandacht en de PW 6 is inmiddels in dat kader geschrapt. Cadeautjes Dit voorjaar werd de strijdbijl officieel begra ven toen de Warmonder raad het bestemmings plan Zuid goedkeurde. De hectaren die door grenswijziging aan Leiden zullen worden afge staan kregen inderdaad de woonbestemming overeenkomstig de voorschriften die voor de Merenwijk gelden. De eerder gedane toezegging dat het betrokken gebied aan Leiden op vrijwil lige basis wordt overgedragen werden zo impli ciet nog eens bekrachtigd. Van grondruil is echter nauwelijks meer sprake. Zou Warmond aanvankelijk nog een stuk grond van Leiden terugkrijgen, nu komt de toekomstige grenswij ziging in feite neer op een aardig cadeautje van Warmond aan Leiden. Toch is de vrijgevigheid van Warmond minder groot dan men daardoor zou kunnen gaan denken. Deze gemeente houdt al met -nl een aardig financieel voordeel van de Leidse meetfout over Afgezien van het feit dat Warmond voor 10% mag uitmaken wie er in die 484 woningen van de Nationale Nederlanden komen te wonen, zorgen de 1500 Leidenaars die een paar jaar Warmonder ingezetene worden voor een verho ging van de opbrengst van onroerend goed-be- lasting en van de uitkering uit het gemeente fonds. Warmond komt een paar jaar boven de grens van 5000 inwoners te zitten. Deze grens is voor die uitkering erg belangrijk: wie er boven zit krijgt heel wat meer florijnen in de gemeentekas, dam wie er, zoals Warmond, net onder zit Maar nog veel belangrijker voor Warmond is de zogenaamde garantieuitkering van de rijksoverheid, die in werking treedt wanneer een gemeente weer onder die grens van 5000 zielen zakt. De rijksoverheid verleent dan gedurende een jaar of tien een aanpas- singsbijdrage, die voor een dorp als Warmond een aanzienlijk voordeel betekent. Geen wonder dus dat Warmond de procedure voor een grens wijziging pas in werking wil zetten als de 484 woningen in het Warmonder deel van de Me renwijk allen bewoond zijn. In de hand houden Burgemeester De Vreeze wil niet ontkennen dat Warmond voor zijn gulheid op deze wijze wel rijkelijk beloond wordt. Als eerste burger van het dorp wil hij echter niet officieel dit voordeel als enig achterliggend motief om die grenswijzi ging nog maar wat op te houden, bevestigen. „Wij willen de ontwikkeling van een gebied dat zo dicht aan ons dorp grenst in de hand houden. Dat is voor ons de enige officiële reden waarom we pas aan die wijziging willen mee werken als de bouw is voltooid", zegt de heer De Vreeze. Hij roept daarbij nog eens in herin nering dat Leiden zich in het verleden niet altijd even keurig heeft gedragen waar het ging om grenswijzigingen gekoppeld aan woning bouw. Een fraai voorbeeld hiervan is de Ste- venshofjespolder: in de zestiger jaren van Voor schoten aan Leiden overgedragen om vol te bouwen, maar de eerste paal zal zeker niet voor de tachtiger jaren de grond in gaan, als het überhaupt zover nog komt. Zo gek is de argu mentatie van burgemeester De Vreeze dus ook weer niet, zeker niet als men bedenkt dat Warmond aan de rest van zijn zuidelijk grond gebied zo graag een recreatieve bestemming met groen wil geven en het aangrenzende ei land Koudenhorn door de gemeente als stiltege- bied is aangewezen. Leiden is echter niet zo tevreden met de koers van Warmond. De toestand dat 1500 Leidenaars eerst nog een tijdje dorpelingen van Warmond zullen zijn ziet men ten stadhuize als hoogst ongelukkig. Want het gebied mag dan gemeente Warmond zijn, het is duidelijk dat de inwoners hun inkopen zullen doen in het Leidse winkel centrum De Kopermolen, de kinderen in de Leidse Merenwijk op school zullen gaan, de Leidse vuilnisman het huisvuil ophaalt etc. etc. Burgemeester De Vreeze hierover: „We moeten geen moeilijkheden gaan maken die er niet zijn. Als gemeente zijn we uiteraard bereid om in goed overleg met Leiden voor deze gemeen schapsvoorzieningen te betalen. Er zijn strubbe lingen geweest, maar de samenwerking is nu voortreffelijk dus zal het heus wel lukken hierover een akkoord te bereiken". Coupe Pikant detail in de hele grenswijzigingsproce dure is trouwens dat deze wel in 1982 voltooid zal moeten zijn. Anders zullen 1500 „Leide naars" gaan stemmen voor de gemeenteraad van Warmond. In aantal zijn ze goed voor 3 tot 4 van de 11 raadszetels en het is de vraag of de autochtone Warmonders met een dergelij ke coupe uit Leiden wel zo blij zullen zijn. Als het aan burgemeester De Vreeze ligt wordt de bouw van de 484 woningen het volgend voor jaar met voortvarende handen aangevat en zal in 1980 de procedure vóór de grenswijziging gestart kunnen worden. En als iedereen dan nog even vriendelijk meewerkt lukt .het zo nog net om van de Warmondse plattelanders dan weer echte stedelingen te maken ARJEN BROEKHUIZEN GEEN VREES MEER VOOR VANDALISME LEIDEN Het ministerie van Financiën is uiteindelijk dan toch akkoord gegaan: het Caeciliacomplex (achter de Leidse Schouw burg aan de Caeciliastraat) zal door het Rijk worden aangekocht van de gemeente en binnen afzienbare tijd worden gerestaureerd. Na de restauratie zal het museum Boerhaave (museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen) in het gebouw worden gehuisvest. Aan de beslissing om het Caeci liacomplex te restaureren is een langdurige discussie tussen de ministeries van Financiën en CRM en de Rijksgebouwen dienst vooraf gegaan. Het minis terie van Financiën nam geen genoegen met de voorlopige kostenraming van de Rijksge bouwendienst en wilde een dui delijker overzicht hebben van de restauratiekosten. Hoewel hierover nog steeds geen echte duidelijkheid bestaat is het mi nisterie van Financiën uiteinde lijk toch overstag gegaan en is er nu in principe overeenstem ming over de uitvoering van het project. Architecten zullen spoe dig het gebouw gaan doorkrui sen met een meetlat om meer inzicht te krijgen in de uiteinde lijke restauratiekosten. Vandalisme „Ik heb er het volste vertrouwen in a-l het nu goed gaat", is het verheugde commentaar van mr. A. J. F. Gogelein, directeur van het museum Boerhaave op de definitieve restauratieplannen van het Rijk. Een jaar geleden zag het er aanmerkelijk somber der uit voor de toekomst van het Museum Boerhaave. Het aan de Steenstraat 1 in Leiden krapbehuisde museum zag de kansen op goede uitstalruimte aanmerkelijk verkleinen toen het college van b. en w. in een brief aan de Rijksgebouwen dienst protesteerde tegen de uit stel van de restauratie en dreig de het bouwvallige gebouw lie ver te zullen slopen dan het bloot te stellen aan vandalisme. Omstreeks die tijd zag er er namelijk naar uit dat het ge bouw leeg zou komen te staan omdat voor de in het gebouw wonende en werkende kunste naars andere ruimte was gevon den. In die situatie zou het ge bouw weerloos geweest zijn te gen slopend vandalisme. Geluk kig bevinden zich er nog steeds kunstenaars in het Caeciliacom plex en bovendien repeteren er muziekverenigingen, zodat de kans op vandalisme beperkt blijft. Nu het Rijk zich over het gebouw gaat ontfermen lijkt het vandalisme voorgoed uitgeban nen. Het zal overigens nog wel even duren voordat het museum zijn koffers kan pakken en zich aan de Caeciliastraat kan gaan ves tigen. De heer Gogelein schat de totale duur van plannenmakerij en restauratie zelf op drie jaar, en daar komt dan nog een jaar verhuizen bij. „Maar er zit nu tenminste schot in de zaak",al dus de heer Gogelein. Geschiedenis Het Caeciliacomplex is al meer dan vijf eeuwen oud. In 1414 vormde het oudste gedeelte van het complex het nonnenklooster St. Caeciüa. In 1572 was het klooster inmiddels uitgegroeid tot het St.-Caeciliagasthuis. Een belangrijk jaar was 1636. Toen kreeg de nog jonge Leidse Uni versiteit namelijk de beschik king over twaalf bedden in het Uitvoering streekmuziekschool „Rijnakkoord" Leerlingen van de streekmuziekschool „Rijnakkoord" geven vrijdag 16 december een uitvoering in de Dorpskerk van Leiderdorp. Het concert begint om acht uur. Film-interview Simone de Beauvoir Het vrouwencafé vertoont vanaf woensdag 7 december tot maandag 12 december een film-interview van Alice Schwar- zer met de Franse schrijfster-filosofe Simone de Beauvoir. De aanvang van de voorstelling is 's avonds om acht uur aan de Nieuwe Rijn 20a. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. De Leidse tenor Bart Distelvelt Is geslaagd voor het diplo ma solozang (C) aan het Kon. conservatorium in Den Haag. Ter gelegenheid daarvan gaf Distelvelt onlangs een recital in de concertzaal van het conservatorium. Liesbeth Bruins- Hoppen begeleidde hem aan de vleugel. Dierenbescherming De Leidse Dierenbescherming heeft met een bazar op het Stadhuisplein op zaterdag ongeveer 1000 gulden bijeenge bracht voor de dierenbescherming. Die opbrengst viel niet tegen gezien de polaire omstandigheden waarmee men te kampen had. Op de bazar werden onder meer speelgoed en aardewerk verkocht die door de leden waren ingezameld. Expositie Anneke Boot -sa 35= Een olieverfschilderij van de jachthaven in Deauville (Fr.). De Leidse schilderes Anneke Boot, stelt van 10 december tot 21 januari haar nieuwste collectie olieverfschilderen ten toon in het Rotterdams Hilton Hotel. De expositie wordt vrijdagmiddag om half vijf geopend door de scheepsbouwer Cornelis Verolme. De heer Verolme doet dit omdat hij grote waardering heeft voor het werk van Anneke Boot, die vele soorten schepen tot het onderwerp van haar schilderijen maakte. Anneke Boot is zelf aanwezig om belangstellenden te woord te staan op zaterdag 10 en 17 december van twee tot vier uur, op woensdag 21 en donderdag 30 december van zeven tot acht uur 's avonds en de daarop volgende zaterdagen weer van twee tot vier uur. De tentoonstelling is alle dagen voor iedereen gratis toegankelijk van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. LEIDEN De CPN afdeling Leiden maakt zich ernstige zorgen over de op handen zijnde ontslagen bij de Koninklijke Nederland se Grofsmederij. In een schrijven vraagt het het gemeentebestuur in hoeverre het in verband met de toch al slechts arbeidssituatie in Leiden de zaken volgt. De CPN-fractie wil met name men dat eventuele collectieve of industriebond en een onderhan delingsdelegatie van het perso neel. Bovendien wil de Leidse CPN-afdeling weten of het ge meentebestuur het mogelijke financiële problemen waarin de KNG verkeert, ziet de CPN on dermeer het verstrekken van ge meentelijke opdrachten. Zij denkt daarbij met name verlies van arbeidsplaatsen al te verrichten werkzaamheden bij het ministerie van Economi sche Zaken aanhanging heeft gemaakt. De CPN vindt dat de gemeente al haar invloed dient aan te wenden om te voorko- bij de bouw van de Churchill- brug, het herstel aan reeds be staande bruggen in Leiden en afscheidingswerkzaamheden aan woonerven. Het Caeciliacomplex Caeciliagasthuis die bestemd waren voor het medisch onder wijs. In de achttiende eeuw kwam dit zogenaamde klinische onderwijs (voorloper van het academisch ziekenhuis) in han den van Boerhaave, die het een internationale faam gaf. Boer haave introduceerde namelijk het klinische onderwijs in de - wereld en maakte het Caecilia gasthuis tot de bakermat van deze in die tijd volstrekt nieuwe vorm van medisch onderwijs. Studenten uit Wenen, Edin burgh tot in Moskou toe kwa men naar Leiden om de „de monstraties" te zien. De naam ,3oerhaave-zalen", een andere naam voor het complex dateert uit die tijd. Na de verplaatsing van de medi sche werkzaamheden begon het gebouw langzaam in de versuk keling te raken. In 1937 al be klaagde prof. dr, J. A. J. Barge zich in de Leidse Courant over de verwaarlozing van het ge bouw en sprak de wens uit dat het gebouw als monument be waard zou blijven. Hoewel de situatie sinds die tijd niet verbe terd is, is de typische architec tuur van het oude ziekenhuis nog onaangetast gebleven. Deze voorgeschiedenis maakt het Caeciliacomplex bij uitstek geschikt om als omlijsting voor het rijksmuseum voor de ge schiedenis der natuurweten schappen te dienen. De geschie denis van de geneeskunde neemt namelijk een belangrijk deel van het gebied in dat het museum bestrijkt Onlangs kocht het museum nog de schil derijenserie „de vier gedaanten van de arts" aan. LEIDEN Ongeveer 400 bezoekers bezochten het afgelopen weekend de kanarietentoonstelling van de Eerste Leidsche Vereeni- ging van Kanarieliefhebbers en Vogelbescherming „De Zanger" in het voormalig marinecomplex aan het Noordeinde. De bezoekers zagen in drie dagen (vrijdag begon het al) 300 bontgekleurde kanaries en andere kleine vogeltjes die in kooitjes en vitrine's over een bovenzaal van het gebouw aan het Noordeinde 2a waren verspreid. Vier keurmeesters ontfermden zich over de moeilijke taak om er de fraaiste en tevens fraaist zingende vogeltjes te selecteren. Dat resulteerde in de navolgen de uitslagen: in de categorie Meesterzangers kwam de heer C. van der Berg met zijn vogel als beste uit de bus met 84 punten. Tweede werd hier de heer Collee die met zijn geve derde vriend 82 punten behaal de. In de categorie Kleurkanaries, waarbij het dus gaat om het uiterlijk van de vogel was de eerste prijs weggelegd voor de heer J. Verhaar, tevens de se cretaris van de vereniging, die 89 punten behaalde met een kleur van 46 (hetgeen een grote verscheidenheid van kleuren aangeeft). De tweede prijs was hier voor de heer A. Hoeke die 88 punten behaalde met kleur 45. Bij de Tropische Vogels tenslot te ging de hoofdprijs naar de heer L. Polanen, die de fraaiste Goulds Amadine (Australische prachtvink) bezat. Tweede was hier de heer Dijkstra, die met een zogenaamde Spitstaart Amadine 90 punten behaalde. De loterij die werd gehouden om uit de kosten van de exposi tie te komen werd een si De organisatoren waren niet on tevreden over de bezoekersaan tallen in verband met het vrij frisse weer, dat ongetwijfeld niet bevorderlijk is geweest voor de toeloop.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3