Politiek gebruikt ellende in India BRITTEN ZOEKEN MEUBELS VOOR MISHANDELDE JENNIFER DAVIS HULPVERLENING ONTSIERD EN VERTRAAGD Kabinet CDA-WD blijft politiek tweede keus In januari weekend naar Yorkshire BON 345,- per persoon. BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATE!, Onze verslaggever Ivo Postma brengt momenteel een bezoek aan India. Hij seinde dit verhaal door, waarin hij de politieke ge volgen signaleert van de cyclonen die India troffen. BOMBAY De hulpverlening aan de kustge bieden van de Indiase deelstaten Andhra Pra desh en Tamil Nadu, die begin vorige week door cyclonen werden geteisterd, wordt ont sierd en vertraagd door verbijsterend politiek gekibbel tussen deelstaatministers onderling en tussen de centrale regering in New Delhi en de deelstaatregeringen Terwijl militairen, gevangenen, vrijwilligers en overlevenden nog door de getroffen dorpen baggerden om lijken en kadavers te bergen, en opnieuw armzalige hutjes op te trekken, kon de politieke bovenlaag in de steden het niet laten om over de ellende heen de eerste voorhoedege vechten te leveren in het zicht van de komende deelstaatverkiezingen die volgend jaar in fe bruari en maart worden gehouden. Andhra Pradesh is toevallig een staat, waar een Congresregering aan het bewind is, een regering dus van de partij van Indira Gandhi die in maart dit jaar bij de verkiezingen voor het nationale parlement een verpletterende neder laag leed tegen het Janata-blok. Al enkele dagen nadat de reuzengolf zijn wrede spoor over het land had getrokken, werd de ramp door beide groeperingen aangewend voor het winnen van de gunst van de kiezers. De regering van Andh ra Pradesh werd door oppositieleiders en door vertegenwoordigers van de centrale regering verweten dat de ramp zwak en ondeskundig werd aangepakt. Talrijke parlementsleden en ministers spoedden zich vanuit Dehli naar het rampgebied, niet gezamenlijk, maar afzonder lijk. Verder houden de Indiase kranten nauw keurig bij hoeveel geld de verschillende parle mentsleden persoonlijk bijdragen tot leniging van de nood. Ook het bezoek van ex-premier Gandhi aan het gebied werd door de publiciteitsmedia op zijn mérites beoordeeld. De 82-jarige premier Morarji Desai wist de rol van een soort vader des vaderlands vol te houden en heeft tot dusver niet deelgenomen aan het onkiese hanengevecht. Al met al is het beeld ontstaan van een rampgebied dat door kruist wordt door allerlei druk pratende politici die hongeren naar nuttige publiciteit. Gandhi zelf, die momenteel de grootste problemen heeft met haar image, verklaarde in Vijayawada dat iedere Indiër nu moet proberen hulp te bieden in plaats van de situatie uit te buiten voor patijpolitiek gewin. Ondanks al dat geharrewar zijn de hulpwerk zaamheden wel degelijk op gang gekomen. Er waren echter al zeven dagen verstreken sinds de cyclonen, toen premier Desai besloot eenhe den van het federale leger in te zetten bij het Een moeder en haar kinderen kijken naar de overblijfselen van hun woning die vernield werd door de cyclonen. bergen van de slachtoffers, het inënten van de overlevenden tegen de dreigende epidemieën en het ontsmetten van de onmisbare waterbronnen. Dit late ingrijpen heeft te maken met het voort durende dispuut tussen Dehli en de deelstaten over beider bevoegdheden. Eerste-minister Ven- gal Rao van Andhra Pradesh had tot op dat moment geaarzeld om Dehli om dergelijke hulp te vragen. Toen hij deze week met een groep buitenlandse journalisten sprak in Hyderabad, maakt Vengal Rao een verdoofde en besluiteloze indruk. De regering van Andhra Pradesh maakte ver volgens bekend dat zij in de kwetsbare kustge bieden gebouwen zal laten optrekken die stevig genoeg zijn om de mensen beschutting te bieden tegen volgende cyclonen. Als er dan al geen geld is om de hele bevolking een dergelijk onderdak te verschaffen, zullen er tenminste gemeen schapsgebouwen komen, waar de bevolking in tijd van nood kan schuilen. Dit idee is bij vorige cyclonen al vaker te berde gebracht, maar nooit gerealiseerd. De minister van Onderwijs van Andhra Pradesh heeft zijn ontslag aangeboden nadat hij, zoals werd gemeld, dagenlang huilend had rondge doold door een van de overstroomde districten, waar zijn geboortedórp had gestaan. Na het zien van zoveel dode verwanten en streekgenoten zou hij gezegd hebben, dat hij niet langer minister wilde zijn, maar zich uitsluitend wilde bezighou den met hulpverlening in zijn geboortestreek. Zijn vertrek werd gevolgd door het gedwongen ontslag van minister Ajmallu van Gezondheid, die het optreden van Vengal Rao in verband met de cyclonen had bekritiseerd. De jongste Indiase cyclonen hebben opnieuw de noodzaak van een effectief waarschuwingssys teem aangetoond. Meteorologen zijn in staat het verschijnsel dagen van tevoren aan te kondigen en kunnen tien uur voor de cycloon toeslaat exact aangeven waar dat zal zijn. Een deskundi ge op dit gebied in Hyderabad zei dat de waarschuwing ook in dit geval tijdig aan de autoriteiten in het gebied is doorgegeven. Enkele duizenden maakten zich uit de voeten, maar de meeste mensen bleven waar ze waren, sommi gen omdat het naar hun mening zo'n vaart wel niet zou lopen, anderen omdat de waarschuwing hen eenvoudig niet had bereikt. Gebrekkige verbindingen en de afwezigheid van radio's onder de arme boeren en vissers zijn hiervan de hoofdoorzaak. Opnieuw waren het voornamelijk de allerarm sten van India, die werden weggespoeld of hun naasten in de stormvloed verloren, ofschoon een krant opgewonden meedeelde dat ook een aan tal rijke boeren door de cycloon in een minuut tot de bedelstaf werd gebracht. De gebieden waar het om gaat, worden voor meer dan negentig procent bewoond door harijans, kaste lozen, mensen die vrijwel niets bezitten en die bij de gratie van de elementen in leven blijven in een hutje van hout en bladeren en in het beste geval van een paar ijzeren platen. Voor die groep mensen is het aangekondigde stenen huis een welkome oplossing voor dit aspect van hun armoede. Meer dan alleen wanneer het niet blijft bij een belofte" in luchtgekoelde kantoren op papier vastgelegd met het oog op de komen de verkiezingen. IVO POSTMA (van onze correspondent Roger Simons) LONDEN— Sociale werksters van de Londense gemeente Hackney trachten wat meubeltjes bij elkaar te krijgen voor Jennifer Davis, de zwarte „kam pioene van de Britse maitresses". Jen nifer, een 21-jarige Jamaicaanse, heeft deze dagen juridische geschiedenis ge maakt. Het Hof van Beroep besliste, dat een nieuwe wet van 1976 inzake huishoudelijk geweld en andere proble men voor huisvrouwen zowel geldt voor ongehuwden als voor gehuwde vrouwen. Deze uitspraak betekent, dat een vrouw die haar minnaar kwijt wil omdat hij haar geregeld mishandelt,en Jennifer Davis verkeerde in dergelijke omstan digheden, de kans heeft haar man uit hun gemeenschappelijke woning te zet ten. Zei Lord Denning, voorzitter van het Hof van Beroep: „Sociale rechtvaar digheid vereist dat de rechten van een persoon boven eigendomsrecht gaan. Iedere vrouw moet in haar eigen huis kunnen leven zonder vrees voor mis handeling." Nehemiah Johnson, 41, de moordlustige Jamaicaanse minnaar van Jennifer Da- vis wil kennelijk liever niet in aanra king komen met het gerecht Johnson heeft de gemeentelijke Jlat die hij sinds afgelopen mei met Jennifer Davis en heer tweejarig dochtertje Cordelia be woonde in Hackney, nu vrijwillig ont ruimd. Johnson is echter te ver gegaan. Hij heeft ook praktisch alle bezittingen meegepakt Toen Jennifer voor het eerst sinds we ken terug keerde in de flat, waarvan het huurcontract op haar naam staat (zij bepaalt trouwens zelf de huur,) stel de ze vast dat alles volledig kaal ge plukt was. Alle tafels, stoelen, bedden, kasten, een bankstel, een kleurentelevi sie en het complete keukengerei zijn verdwenen. Jennifer Davis was genoodzaakt met haar dochter terug te keren naar het tehuis voor mishandelde vrouwen in de gemeente Chiswick, waar ze de laatste weken een veilig onderkomen gevonden had in afwachting van de ophefmaken de gerechtelijke uitspraak. Pas wanneer de gemeente Hackney voor haar wat meubeltjes gevonden heeft, kan ze weer in haar flat gaan wonen. Daarna wil ze zo gauw mogelijk verhuizen, in de hoop dat Nehemiah Johnson op die manier haar spoor bijster zal raken. Johnson ontkent, dat hij Jennifer ooit heeft willen vermoorden met een hak mes. „Ik zou geen vlieg kwaad doen", beweert hij. Tegen de uitspraak van het Hof van Beroep wil hij cassatie aante kenen bij de Lords van het Hogerhuis, de enige gerechtelijke instantie die dit merkwaardige vonnis ongedaan kan maken. De Lords zullen pas begin vol gend jaar een uitspraak doen. Hiervan zal afhangen of het voor de maitresses van Groot-Britannië gunstige vonnis ui teindelijk kracht van wet krijgt. Als dit laatste werkelijk gebeurt, zal men zonder te overdrijven kunnen zeg gen, dat het lot van vrouwen die samen leven met een man niet langer meer afhangt van de willekeur van de man. Zij genieten nu aanzienlijke voordelen. Het gezag over de kinderen komt auto matisch aan de ongehuwde moeder toe. Een vader kan alleen aan het gerecht toestemming vragen om ze te mogen bezoeken. Een Britse vrouw kan haar minnaar voor het gerecht dagen om een uitke ring af te dwingen voor het onderhoud van hun kinderen. Als hij sterft, heeft zij dezelfde rechten als de gehuwde vrouw op overname van een eigendom. Maitresses, die op het ogenblik van zijn overlijden geheel of gedeeltelijk onder houden worden, door hun minnaar, kunnen een klacht indienen wanneer blijkt dat hij hun niet in zijn testament heeft gezet Een oud vooroordeel blijft echter be staan. De meeste Britse rechters ver wachten nog steeds, dat vrouwen ko men verklaren: „Wij waren altijd van plan vroeg of laat te trouwen". Als een vrouw eerlijk zegt: „Wij woonden sa men, maar ik was niet van plan ooit met hem in het huwelijk te treden", kan het Britse gerecht nog een voor haar ongunstige uitspraak doen. De meeste waarnemers zijn van me ning, dat de gerechtelijke beslissing in zake bescherming van persoonlijke vei ligheid van de ongehuwde vrouw het ongetrouwd samenwonen nog sterk zal doen toenemen. Samenwonen is voorde liger dan getrouwd te zijn wat de belas tingen betreft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Dit is het enige kabinet dat op het ogenblik op redelijke voorwaarden te vormen valt, dus moet het er komen". Historische woor den, uitgesproken op dinsdagmorgen rond half zes na een doorwaakte vergadernacht. De spreker was het „taaie reptiel" Van Agt, een fenomeen in de Nederlandse politiek, de man op wie de PvdA haar meerderheidsstrategie tevergeefs uit probeerde.- De nachtelijkewoorden van Van Agt markeerden definitief de komst van een kabinet waarin CDA en WD samenwerken. Een kabinet dat maanden lang niet voor mogelijk werd gehouden. Omdat mf niet de „vertaling" was van de verkiezingsuit- <j> nauwelijks, over een parlementaire meerder- hr J beschikt en in een tijd van economische v.jlaise niet het gewenste kabinet is. Het is tweede keus. Een geheel onafhankelijke studiegroep zou eens moeten gaan bestuderen waarom de eerste keus een kabinet van PvdA, CDA en D'66 niet mogelijk is gebleken. Dan kunnen politici van PvdA en CDA voor een volgende keer tenminste van de formatiefouten leren. Omdat voor zes CDA-Kamerleden dat kabinet met de WD niet gewenst is, kan niet anders dan van een verdeeld CDA worden gesproken. Weliswaar niet zo verdeeld dat het CDA uiteen dreigt te vallen voor het tot politieke wasdom is gekomen, maar politiek niet hecht genoeg om dat CDA-WD- kabinet een uitermate stevige basis te geven. Aan het Binnenhof werd deze week behalve over de prijs van het pakje sigaretten druk gepraat over de vraag, of van een parlementair meerder heidskabinet kan worden gesproken. Nauw daar mee verbonden is de vraag of informateur Van der Grinten nog wel handelde binnen zijn op dracht, toen hij besloot zijn informatiewerk voort te zetten. De informateur concludeerde dat de Kamerfracties van CDA en WD zich aan het regeerakkoord gebonden weten en dat dus van een parlementair meerderheidskabinet kan worden ge sproken. Hij hield daarbij rekening met het feit dat de zes bezwaarde CDA-Kamerleden het kabi net met de WD „niet zouden bevorderen, maar ook niet zouden weerstreven". De loyale houding van de zes vertaalde Van der Grinten in méér dan alleen gedogen. Hij meent dat het komende kabi net „mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te ondervinden", en dat is de precieze tekst van zijn opdracht Het kabinet zal nu en dan een parlementaire meerderheid moeten bevechten of anders tegen de sterke linkse oppositie bezwijken. Hoe lang het zich zal staande houden, kan niemand voorspellen. Aan het Binnenhof wordt gegokt: van anderhalf tot vier jaren. Veel zal afhangen van de wijze waarop het CDA-WD-kabinet zich opstelt tegen over de nog liggende hervormingsvoorstellen, zoals die voor de VAD en de ondernemingsraden. Een WD in de regering is altijd progressiever dan een WD in de oppositie, dus de uiteindelijke resulta ten zouden best zo kunnen meevallen dat ook de zes CDA-ers.hun steun zullen geven. Wiegel die met zijn populariteit de WD de laatste jaren grote winst heeft bezorgd, loopt wel grote risico's. Wanneer hij die winst vooral bij behoudenden heeft verkregen, is zijn risico dat bij een VVD in de regering de aanhang weer gaat slinken, omdat het beleid niet rechts genoeg is. In Nederland kan er haast niet anders dan centrum-beleid worden gevoerd. Wanneer de PvdA in de regering is wordt er aan de linkerkant van het centrum gekoerst Met de WD in de regering wordt in het centrum iets meer rechts aangehouden. Het zijn de „smalle marges" waarover de binnenkort vertrekkende minister-president Den Uyl boeiend heeft geschre ven. Den Uyl die vermoedelijk half januari zal gaan optreden als de ongebroken oppositieleider. Een uniek gebeuren, een minister-president die in zijn Kamer bankje terugkeert als leider van de oppositie. De daden van het CDA-WD-kabinet zullen zeer kritisch worden gevolgd. Met name de FNV heeft- weinig vertrouwen in deze regeringscoalitie. In politieke termen heet zo iets dat het „maatschap pelijk draagvlak" van het kabinet beperkt is. Juist in de economisch moeilijke tijd zou het kabinet bij voorbaat moeten beschikken over de bereid heid bij de vakbeweging om het regeringsbeleid mede te dragen. Den Uyl zou die bereidheid hebben kunnen verwerven. Wanneer Van Agt premier wordt, moet dat worden betwijfeld. Zijn handicaps onder andere zijn gebrek aan economische deskundigheid zijn zo groot dat men in het CDA zijn hart vasthoudt Maar misschien lukt het nog een CDA-man met een economische scholing en met veel gezag te vinden. Een man als SER-voorzitter De Pous bijvoorbeeld. Wanneer dat niet lukt, probeert men misschien de wijze aartsvader De Gaay Fortman voor het premierschap te strikken. Hoewel dit laatste wel met de nodige vraagtekens is omgeven. De nieuwe premier zal voor het behoud van zijn kabinet een goede relatie met het CDA moeten bewerkstelligen. Want nauwlettend zal bekeken worden of in het regeringsprogram het program van het CDA voldoende tot gelding komt. Dat program stelde zich positief op tegenover de zwak ken in de samenleving. In het regeerprogram waarmee CDA en WD akkoord zijn gegaan valt ook te lezen dat in het inkomensbeleid en bij bezuinigingen de sociale minima niet mogen worden aangetast. Het ak koord was amper gesloten, of hierover ontstond al politiek tumult Wiegel zei in een toelichting op het akkoord het niet uitgesloten te achten dat de sociale uitkeringen moeten worden losgekoppeld van het minimumloon. Dit is het bekende WD- standpunt Vanuit het CDA werd direkt van leer getrokken. Het CDA-program spreekt in dit ver band alleen van studie en wil nog niet verder gaan. Minister Duisenberg (financiën) heeft veronder steld dat uitvoering van het CDA-WD-program zal leiden tot dertien veertien miljard gulden bezuinigingen. Het risico bestaat dat onder het nieuwe kabinet minder van loonmatiging komt dan onder een kabinet met de PvdA. Hoe minder loonmatiging, des te meer zal de overheid moeten bezuinigen om de uitgaven binnen de perken te houden. De klappen zullen dan vallen bij de „overdrachtsuitgaven": sociale uitkeringen (o.a. bijstand) en subsidies. Mensen die nu uitkeringen krijgen op basis van een sociaal-verantwoord minimum, lopen de kans in de toekomst minder dan het sociale minimum te krijgen. Dat ontmoet grote bedenkingen bij mensen in het CDA en zal heftige weerstanden bij o.a. PvdA en vakbeweging oproepen. Wanneer het CDA-WD-kabinet gaat snijden in sociale uitkeringen door loskoppeling van het mi nimumloon, dan zullen de stormen zo hoog oplo pen dat het kabinet met zijn zwakke basis heel gauw zal kapseizen. De imposante Minster beheerst het totale stads beeld van het eeuwenoude York: York! De parel van Yorkshi re is het doel van een onver wachte weekendtrip naar dit Engelse graafschap in janua ri. Een ongebruikelijke maand (gewoonlijk gaan we in het voor- en najaar), maar de verzoeken om een week endje Engeland zijn zó tal rijk, dat we met deze trip tegemoet komen aan de wens van velen. We vertrekken vrijdagmid dag 6 januari en zijn weer terug op maandagochtend de negende. Tussen die beide data in: de altijd geweldige overtochten op een van de luxueuze schepen van North Sea Ferries naar Hull v.v., erg veel tijd om te winkelen, ditmaal in York, een popu lair Middeleeuws banket, een concert, de, bijna beroemde, overvloedige lunch in The Corn Mill en ook al op veler verzoek nog even langs Hornsea Pottery, waar zo véél en zo mooi eri io voordélig aardewerk kan worden ingekocht. Reisplan Van uur tot uur ziet het reis plan er als volgt uit: Vrijdag 6 januari 17.00 uur inschepen op de terminal van North Sea Fer ries in Europoort, 's Avonds diner aan boord. Zaterdag 7 januari Ontbijt aan boord. Ontsche ping in Hull en per touring car rechtstreeks naar York voor de koffie in het Royal Station Hotel, waar we ook overnachten. De rest van de ochtend en middag is vrij om te winke len. U krijgt daarvoor boven dien de beschikking over de York Welcome Card, een aardigheidje, dat u op enkele plaatsen extra faciliteiten biedt 19.15 uur Vertrek vanuit het hotel naar Grimston Park voor het Middeleeuws ban ket Zondag 8 januari Ontbijt in het hotel. 11.00—12.15 uur In de As semblee Rooms een concert door het York Philharmonic Male Voice Choir. Tussen de middag: Lunch in The Corn Mill in Stamford Bridge. Daarna, via Hornsea Pottery, terug naar Huil voor de inscheping, 's Avonds di ner aan boord. Maandag 9 januari Ontbijt aan boord. Ontsche ping om ca. 8 uur. De prijs voor dit kostelijke weekeinde in Yorkshire be draagt Toeslag voor een luxe inge richte hut met douche aan boord 40,- per persoon. Alle verdere inlichtingen over de ze reis van uw krant uitslui tend: North Sea Ferries, Af deling Passage, mej. J. Kri- boo, tel. 01819—62077, toestel 131. Wie op de dag van vertrek niet op eigen gelegenheid naar Europoort komt (er is een groot omheind parkeer terrein) kan gratis gebruik maken van de bussen, die deelnemers aan de reis uit Den Haag, Gouda, en Rotter dam naar North Sea Ferries brengen (en maandagoch tend weer terug). Vertrektij den: Den Haag Centraal 15.00 uur, Goudsche Cou rant, Markt 26, Gouda 15.00 uur, Rotterdamsch Nieuws blad, Coolsingel 67, Rotter dam 15.45 uur. lillllllllllllllllintlllllllllllllllllillllUI [iiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiii Inzenden aan North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg. Op de envelop in de linker bovenhoek vermeiden „York- shire-januari". Ja, ik ga mee naar Engeland! Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.* Na(a)m(en): dhr./mevr./mej." Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.* Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.* Ik/wij maak/maken wel/geen gebruik van het gratis busver voer naar Europoort en terug. Ik/wij wil/willen wel/geen luxe hut met douche en betaal/ betalen daarvoor dus wel/geen toeslag van 40,- per persoon Als u de bon heeft ingezonden stuurt North Sea Ferries u nadere gegevens over de reis en een bevestiging van de boeking. Daarin staat hoe u de reissom kan overma ken. Zodra daarna de betaling is ontvangen zendt North Sea Ferries u de reisdocumenten toe. Afzender: Dhr./mevr./mej.*(naam) (adres) (woonplaats) (teljir.) Doorhalen wat niet verlangd wordt)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7