Bezuinigingen verduisteren toekomst Leidse universiteit Administratief personeel met de handen in het haar Uitzendbureaus kregen gevoelige klap te verwerken HONDERDEN WERKNEMERS DOOR VACATURESTOPS OP STRAAT ANTI- BEZUWIGINGS „UNIVERSITEIT KOMT WEL WEER TERUG" Cora kan niet zonder huislijke gezeltigheid r „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: „Hond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondebezit ters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. km. vr. 10.00-1Z.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. STAD/ÏREGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 PAGINA 5 vakgroepen, de decanen en niet in de laatste plaats de honderden uitzenkrachten, die sinds juni van dit jaar huis waarts zijn gestuurd. De geui te kritiek op het college van bestuur (afdeling personeels beleid) wordt het felst ver woord door de hoogste gezag drager van hun universitaire apparaat: het college van de canen. Deze stelt, dat met de voorgestelde beleidsmaatrege len door het college uitsluitend over geld gedacht is en de kwaliteit van het onderwijs en onderzoek volmaakt in de ver geethoek is terechtgekomen. Drs. Gevers, hoofd van het personeelsbeleid, hierover: „Ik ben het zondermeer niet eens met de kritiek. We hebben in onze nota „Over prioriteiten: een eerste aanzet" zo goed als het kon het beste alternatief gepresenteerd. Het beleid dat we moeten gaan voeren is niet temin anders dan voorgaande jaren, maar gezien het beperk te budget waar we over be schikken, komen we er in ver gelijking met andere universi teitssteden toch nog redelijk vanaf. De ontslagen zullen voor 1978 beperkt blijven tot ongeveer dertig arbeidsplaat sen. Als alles goed gaat dan zal er na 1979 niemand meer worden ontslagen. Staatssecretaris Klein van Onderwijs Op de vraag of de aanstelling van personeel, welke nog maar mag geschieden in de rang van wetenschappelijk as sistent, niet ten koste zal gaan van de kwaliteit van het on derwijs, antwoordt de heer Gevers bevestigend. „Dat zit er inderdaad wel een beetje in. Maar in de gegeven omstan digheden kan dit ook moeilijk anders. We zijn met handen en voeten gebonden aan het be- leid van demissionair staatsse cretaris Klein. De mensen die we gedurende een periode van twee jaar willen aantrekken zijn allen pas afgestudeerd en moeten voor 50 procent les gaan geven en de andere helft van hun werk zal bestaan uit studie. We geven hen zodoende de mogelijkheid om snel te promoveren; iets wat niemand ons kan bestrijden, daar het stimuleren van wetenschappe lijk onderzoek aan de universi teit hoog in het vaandel staat Hun gebrek aan ervaring zal gecompenseerd moeten wor den door het zittend personeel. Wat inhoudt dat deze propor tioneel gezien met een taken- verzwaring te maken krijgen". De kwestie is, dat we de pijn zo eerlijk mogelijk moeten verdelen. Dat geldt met name ook voor sub-universitaire in stituten als het Museum voor Geologie en Mineralogie, het Rijksherbarium en een deel van de patiëntenzorg van het Academisch Ziekenhuis, die door ons niet meer gefinan- cieerd kunnen worden en zo doende moeten uitwijken naar een andere geldschieter. Er zullen heel wat professoren zijn die dit jaar genoegen zul len moeten nemen met wat minder dure studiereisjes." Een protest-demonstratie tegen de vakaturestop in juni van dit jaar. LEIDEN Het admini stratief personeel ten huize van het Bureau van de Universiteit en alle facul teiten zit behoorlijk met de handen in het haar. Sinds de zomer moeten de vaste krachten het stellen zonder de hulp van alle met een tijdelijk werkcontract uit geruste werknemers. Bezit ters van een dergelijk pa pier gingen deze maanden als eersten de laan uit. De uitdunningseis is voorna melijk aan het werk ge weest onder de hoofden van de uitzendkrachten, zonder hierbij al te strin gent onderscheid te hebben gemaakt tussen het koren en het kaf. Vaak de beste werknemers onder het ad ministratief personeel kwa men door het bezuinigings beleid pardoes op straat te staan. Het extra werk op de tafels van de administratie is door het gebrek aan personeel tot duizelingwekkende hoogten gerezen. Men spreekt binnen het Bureau van ergernis, ver moeienis en in laatste fase van berusting die door de gang van zaken bij de werknemers is veroorzakt. Wat in de priori teitennota's als „een flinke doeltreffende en werkgelegen- heid-in-standhoudende-maat- regel" werd omschreven, wordt door menig hoogleraar en student opgevat als een frontale klap in het gezicht van de universiteit. WERK STAPELT ZICH OP De universiteit zal, volgens drs. Sjoerd Karsten van het Sociologisch instituut, door de lankmoedigheid van het colle ge steeds gevoeliger raken voor bezuinigingen. Karsten was een der eersten, die in april aan de bel van het colle ge trok toen inkrimping van het personeel aan zijn vak groep de betreffende onder wijs- en onderzoektaken in ge vaarlijk drijfzand had doen belanden. Hij stelt, dat het col lege van bestuur niet had mo gen toegeven aan de bezuini gingskoorts van staatssecreta ris Klein. „Juist de laagst be taalden van het personeel zijn de dupe van het bezuinigings beleid geworden. Kansen op promotie zijn voor heel wat mensen in de komende tijd uitgesloten, omdat er simpel weg geen geld is om iemand te bevorderen." „Tussen het wetenschappelijk en administratief personeel, bestaat in het opzicht van de werkverschaffing een duidelij ke wisselwerking: als de we tenschap een heel pakket van activiteiten tot nader order moet uitstellen dan heeft dit ongetwijfeld zijn weerslag op de werkzaamheden van het overig personeel. Het enige wat we kunnen doen is protes teren. Woensdag 7 december om vier uur houden we een protestmanifestatie in het Aca demiegebouw aan het Rapen burg. Den Haag moet nu maar eens weten dat het zo niet langer kan doorgaan", aldus Karsten. moet worden het JfTJ A l\fr I T desastreuze be- f\ fl rt I f J_ zuinigingsbeleid om te buigen op Het Komitee Va- gebouw een An- een wijze die caturestop heeft ti-Bezuinigings- kwaliteit en toe mede ter gele- krant uitgegeven, gankelijkheid genheid van de Daarin stelt het van onderwijs en protest-manifes- Komitee dat met onderzoek als tatie woensdag vereende krach- uitgangspunt in het Academie- ten getracht heeft. LEIDEN De toekomst van de Leidse universiteit begint er steeds somberder uit te zien. De wijze Alma Mater is de laatste tijd steeds meer op de tocht komen te staan. Ter wijl ooit de deuren van het machtige complex gastvrij open stonden voor een ieder die er wilde komen werken of studeren, waait er thans een stevige wind in de richting van de „nooduitgang". Een re gen van ontslagen heeft in enkele maanden honderden werknemers de straat opge jaagd. De grote boeman ach ter dit geheel is staatssecreta ris Klein, die met een vat vol bezuinigingsmaatregelen de financiële paden binnen de afdleing personeelsbeleid van de universiteit denkt schoon te wassen. Een oneervolle be titeling van stroman in het Haagse arrangement is wegge legd voor het college van be stuur, dat de bezuinigings maatregelen het motto „vaca turestops" heeft meegegeven. „Dit college heeft veel te veel water bij de Haagse wijn ge daan", zo luidt het commen taar van ondermeer het tech nisch en administratief perso neel, de wetenschappelijke medewerkers, de studenten-as sistenten, de hoofden van de Lu ba-directeur R. Mantel. LEIDEN De eerste slachtof fers van het bezuinigingsbeleid waren de uitzendkrachten. In de afgelopen maanden zijn een enorm aantal uitzendkrachten verdwenen uit de universitaire burelen. Nauwkeurige cijfers over de aantallen weggestuur de uitzendkrachten zijn niet be kend. Schattingen lopen uiteen van vele honderden tot enkele duizenden. In elk geval hebben de uitzendbureaus een gevoelig verlies geleden. Directeur R. Mantel van Luba-uitzend- bureau hierover: „Veel van onze bedrij ven hebben in deze tijd last van sterke tegenwind. Voor uitzendbureaus geldt dit in een tijd van conjuncturele neer gang wat sterker dan voor andere be drijven. We lopen als verhuurders van tijdelijke arbeidskrachten altijd voorop in dit soort ontwikkelingen. Als de ma laise op haar dieptepunt is, dan krijgen de uitzendbureaus ook altijd weer als eerste een opwaartse impuls. Afgelopen zomer waren wij de eerste die in het kader van de arbeidsplaatsenbewaking getroffen werden. Mede hierdoor, kun nen we van een mager jaartje spreken. De verliezen op de universiteit kunnen we in dit opzicht als een indicator zien". De verliezen bij Luba vallen blijkens de woorden van directeur Mantel nog wel mee. „Wij kunnen slechts van een rim peling spreken. Maar er zijn uitzendbu reaus die een groot belang hadden bij de werkvoorziening aan de universiteit, hoewel dit belang ook weer niet zo groot was, dat zij volledig afhankelijk waren. Dat is bij geen enkel bureau in Leiden het geval. In de afgelopen maan den hebben de uitzendbureaus in de Sleutelstad de koppen bij elkaar gesto ken om gezamenlijk een oplossing te zoeken om de vrijgekomen arbeids krachten aan een passende baan te helpen. „We kunnen nu stellen dat het hiaat met nieuwe banen is opgevuld", zegt de heer Mantel. Volgens de Luba-directeur is de situa tie aan de universiteit niet blijvend. „Ik ben er optimistisch over, dat met het nieuwe begrotingsjaar '78 wel weer door de universiteit om toelevering van uitzendkrachten wordt gevraagd. Anders zou ik niet begrijpen, waarom de universiteit tot voor kort zoveel van onze diensten gebruik moest maken." drie weken in het asiel. Tijd om weer eens serieus over een nieuwe baas te gaan denken, want ze is inmiddels bijgeko men van het misselijke gevoel dat ze kreeg in haar vorig thuis. Cora is een hond die niet lang zonder huiselijke ge zelligheid kan, en mensen no dig heeft waar ze van kan houden, en die op hun beurt van haar houden. Een echte hond voor een (eventueel groot) gezin dus. Cora houdt erg veel van kinderen, want die zijn doorgaans onvermoei baar in hun spel. Een overeen komst die ze met Cora gemeen hebben. Het is echter wel op zijn plaats om te waarschuwen voor al te kleine kinderen, want Cora zou die weieens, geheel ongewild natuurlijk, omver kunnen lopen en beze ren. Dat komt door haar grootte. Cora is bijna 60 cm. hoog. Met de daarbij behoren de lengte en niet te vergeten het gewicht, is dat geen partij voor kinderen van nul tot vijf jaar. Om nog even door te gaan op Cora's uiterlijk is het eerste wat opvalt haar mooie bruine kleur. De kortharige vacht heeft twee keurig gerangschik te tinten. Donker op de rug en flanken, lichtbruin voor de kop en buik. Verder is er na haar geboorte niet meer aan haar gedokterd. Het zo ge waardeerde en tegelijk ver guisde couperen is bij haar achterwege gebleven en dat flatteert haar in hoge mate. Of Cora rasecht is kan niet wor den bewezen aangezien er van haar geen papieren aanwezig zijn, maar ze is er niet minder mooi om. Haar leeftijd wordt op 1 1/2 2 jaar geschat. Cora heeft een plooibaar ka rakter en ze gehoorzaamt erg goed. Aangelijnd is Cora be slist één van de rustigere hon den, hetgeen belangrijk is voor een zo grote hond. Een aardig detail is nog dat ze bijzonder in autorijden is geïnteresseerd. Sascha Sascha, de Basset Herder van vorige week heeft geluk kig een nieuw thuis gevonden. Gelukkig - omdat het nooit zeker is of een gewaagde crea tie als Sascha het op de markt wel zal doen. Het voordeel van een „speciaal ontwerp" is ech ter dat er maar één van is, en, mode bewust en vooruitstre vend als wij zijn heeft dit voordeel het gewonnen van het risico dat de „ontwerpers" van Sascha hebben moeten ne men. BART SPIJKER Cora, een Dobermann Pin- scher, werd duidelijk te veel in het gezin waar ze vandaan komt. En hoogst waarschijnlijk niet alleen wegens „omstandigheden". Dit laatste slaat op Cora's baas, die wegens een ziekte voor veertien dagen naar het ziekenhuis moest Een periode die nu niet bepaald onoverkomelijk lijkt. Niet voor de baas, en ook niet voor de overige gezinsle den. Niets bleek echter minder waar. „De situatie is totaal onhoudbaar ge worden. Ik heb al zorgen genoeg over mijn twee kin deren en dan nog die hond erbij, dat is me echt te veel". Aldus een blijkbaar zwaar overspannen bazin van Cora tegen asielbe heerder Will Tiele, die op het ogenblik opvallend veel honden krijgt die wegens dit soort omstandigheden worden afgestaan. Dit spektakel speelde zich op 17 november af, dus Cora ver blijft nu alweer zo'n goede

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5