Amro Oegstgeest ontsnapt aan overval BRAND VERWOEST WOONARK Geen mortuarium in Leimuiden arm» Stuurgroep vraagt terugdraaien van anti-Miro-besluit Doortrekking Kerklaan blijft nog onzeker SUBSIDIESTROP AFGEWEND Statige Shakespeare van Britse studenten STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 PAGINA 3 Met speurhonden probeert de politie het spoor van de overvaller te vinden. OEGSTGEEST De Amrobank aan de Geversstraat in Oegstgeest is gisteravond ternauwernood onstnapt aan een bankover val. De bankroof werd gepleegd door een gewapende, gemaskerde man. Deze is nog steeds voortvluchtig. Een van de vrouwelijke employés van de Amro-vestiging kwam gisteravond rond tien over half zeven na thuis te zijn wezen eten terug naar haar werk. De bank zou gister avond ter gelegenheid van de feestdagen weer geopend zijn. Zij liep naar de achterzij de van het bankgebouw om daar haar fiets in de stalling te plaatsen. Plotseling sprong een gemaskerde man uit de bosjes bij de fietsenstalling. Hij drukte haar een op een groot pistool gelijkend voorwerp onder de neus en maakte de bankemployé zonder veel woorden duidelijk, dat zij de toegangdeuren moest openen om hem toegang te verschaf fen. Het meisje ging niet in op de dreigende woorden van de gemaskerde man. Zij begon luid te gillen en joeg met haar angstkreten de overvaller op de vlucht. Zij zag nog, dat de man een grote tas onder arm droeg, Op het hulpgeroep van de vrouw snelden omwonenden toe. Deze alarmeerden de poli tie. Tot laat in de avond is de politie bezig geweest met speurhonden om het spoor van de bankrover te kunnen volgen. De overval len vrouw wist niet in welke richting de man was weggerend. Ook had zijn niets gezien van een eventueel vervoermiddel. Zij wist tijdens het verhoor slechts een vaag signale ment van de man te geven. De brandende woonark met een machteloos toekijkende brandweerman. ALPHEN AAN DEN RIJN De woonark „De Meeuw", die afgemeerd lag langs De Hoorn, is gisteravond volledig door brand verwoest. Ook de inboedel ging totaal verloren. Dire katten kwamen in de vlammen om. De bewoners konden een veilig heenkomen zoeken. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defecte oliekachel. De eigenaar en bewoner, Alphenaar A. C. Brouwer, rook een brandlucht toen hij omstreeks tien voor half zes thuis kwam. Kort daarop volgden de vlammen, die snel om zich heen grepen. De gealarmeerde brandweer, die tien minuten later met groot materieel arriveerde, kon de ark toen al niet meer redden. WêJ wist de brandweer een andere ark te behouden die vlak langs „De Meeuw" lag. Op het achterdek van deze ark stond een tank met enige duizenden liters olie. Na een half uur was de brandweer de brand meester. Hoeveel de schade bedraagt was gisteravond nog niet bekend. De heer Brouwer, die samen met zijn vrouw de ark bewoonde, is verzekerd voor een bedrag van 40.000,-. LEIDEN/LEIDERDORP - Voorzitter drs. E. Drenth van de stuurgroep die het Regionaal Distributie Planologisch Onderzoek beggeleidt, zal een dringend beroep doen op de gemeenteraad van Leiden en het college van burgemeester en wethouders van die stad de onlangs aangenomen anti-weidewinkelmotie terug te draaien. Als de uitvoering van deze motie, die een mordicus „nee" laat horen tegen een mogelijke vestiging van een MIRO-zelfbedieningswarenhuis aan de Plesmanlaan (Morskwartier) niet zou kunnen wor den opgeschort, dan zou de gemeenteraad een duidelijk alternatief moeten stellen voor een mo gelijke vestiging van de MIRO. Daarbij zal ge dacht kunnen worden aan de Garenmarkt of de Hooigracht. De gemeenteraad zou dit nadrukke lijk als mogelijkheden moeten uitspreken, opdat de mogelijke consequenties die een MIRO op deze plaats zou kunnen hebben in het kader van het distributie planologisch onderzoek kan worden bekeken. Aan de hand van deze resultaten zou de raad dan een definitief besluit kunnen nemen. Een brief van deze strekking zal de Leidse ge meenteraad in de loop van de volgende week bereiken. De inhoud van het schrijven is mede bepaald door het gesprek dat de voorzitter van de stuurgroep, de Leiderdorpse PvdA-wethouder drs. E. Drenth gisteren heeft gehad met een delegatie van de ministeries van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en dat van economische zaken. Beide ministeries hebben voor een bedrag van 125.000 gulden meebetaald aan het genoemde onderzoek, dat in totaal drie ton heeft gekost. Zoals bekend was dit onderzoek onder meer opge zet om de effecten te meten van een mogelijke MIRO-vestiging in het Morskwartier, maar kwam de zin van het onderzoek volkomen op losse schroeven te staan toen de Leidse raad enkelf weken geleden een promotie aanvaardde waarin een weidewinkel op deze plaats op voorhand al onaanvaardbaar werd genoemd. De vertegenwoordigers van beide ministeries schaarden zich gisteren onder degenen die de afgelopen dagen al hun verbijsterde teleurstelling hadden uitgesproken over dit raadsbesluit en de rol van wethouder Van Aken (economische zaken) daarin. In het gesprek dat de heer Drenth met deze ambtenaren had, bleek overduidelijk dat men serieus met de mogelijkheid heeft gespeeld de toegezegde subsidie van 125.000 gulden in te trek ken. Maar aangezien de Leidse Kamer van Koop handel formeel gezien de opdrachtgever tot het onderzoek is, zou daarmee de financiële schade van de ondoordachte beslissing van de Leidse Raad en de woordbreuk van de wethouder (die aan Albert Heijn toezeggingen heeft gedaan, waar van de raad geen weet had) op de rug van de (omschuldige) Kamer van Koophandel worden af gewenteld. Om deze reden hebben beide ministe ries besloten van het intrekken van de toegezegde subsidie af te zien. De twee ministeries hebben zich nu nadrukkelijk geschaard achter de opmerkingen die drs. Drenth als voorzitter van de stuurgroep volgende week aan het gemeentebestuur van Leiden schriftelijk zal doen toekomen. Het opschorten van de uitvoe ring van de anti-weidewinkelmotie en/of het noe men van duidelijke alternatieven voor een MIRO- vestiging is de enige manier om het kostbare regionaal distributieplanologisch onderzoek alsnog enige zin te geven. Drs. Drenth zei gisteren te hopen dat Leiden verstandig op zijn brief zal reageren: „Tenslotte draag je als gemeente zelf ook niet voor 70.000 gulden bij aan een onderzoek dat je later door zo'n uitspraak als deze motie weer helemaal frustreert", aldus Drenth. LEIMUIDEN Als het aan de gemeenteraad van Leimuiden ligt, komt er geen mortuarium in het dorp. Zo op het oog een merkwaardige ontwikke ling, daar het juist de gemeenteraad is geweest, die de laatste 15 jaar aangedrongen heeft op een goede gelegenheid tot opbaring van de overleden burgers. Onlangs nog pleitte mevrouw Van Egmond (KVP)' ervoor toch vooral niet alleen aan voorzieningen t.b.v. de nog levenden te denken, doch ook voor de doden een adequate voorziening te treffen om de laatste gang eervol te doen verlopen. Vanuit alle frakties werd met klem aangedrongen naar een mogelijkheid uit te zien tot stichting van een aula of opbaarruimte. Zich zijn opdracht realiserend heeft het college- een onderzoek ingesteld en is, mede na overleg met de bestaande begrafenisvereniging, tot de slotsom gekomen een geheel nieuw mortuarium te bouwen. Ruimte hiervoor was reeds opgenomen in het bestemmingsplan „Dorpskern I" terwijl de gelden bij uitstek betrokken konden worden uit het Fonds „Dorpsuitleg" (bovenwijkse voorzienin gen). Burgemeester Van der Kroft gaf in zijn antwoord aan de raad toe, dat een dergelijke voorziening nooit kostendekkend is, maar dat het verzorgingsniveau voor Leimuiden en omgeving hiermede wel wordt verhoogd en derhalve geen luxe genoemd kan worden. Het merkwaardige in de ontwikkeling is nu, dat hoewel de raad de noodzaak van een mortuarium onderkent, men toch aan „meer rendabele" voor zieningen de voorkeur blijkt te geven en zeer hoge kredieten voteert voor b.v. de bouw van kleuter en basisscholen, verbetering van wegen, intensieve subsidiëring van verenigingen etc. Gezien het voorstel van het college is rekening gehouden met de te stellen eisen in de toekomst. Het mortuarium kan nu nog gebouwd en ingericht worden voor een bedrag van plm. 325.000,-. Fondsen zijn hiervoor aanwezig. „Bovendien", zo stelde de burgemeester, „zal door de betrekkelijk regionale funktie van het mortuarium zeker ook een deel in de financiering door de gemeente Rijnsaterwoude bijgedragen kunnen worden". Nieuwe wethouder Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE Rijnsa- terwoude krijgt een nieuwe wethouder. In verband met het neerleggen van de funktie van wethouder door de heer P. van Beek (Prot. Chr. fraktie) zal tij dens de raadsvergadering van vrijdag 9 december, een nieuwe wethouder worden genoemd. Onder meer gezondheidsrede nen nopen de heer Van Beek zich terug te trekken uit zijn taken. Hoewel de naam nog niet officeel bekend is, menen waar nemers dat zijn fraktiegenoot, P. van Iperen, de man gaat wor den, die samen met burgemees ter v.d. Kroft en loco-burge meester P. Wenmakers, het be leid in Rijnsaterwoude gestalte gaat geven. In de samenstelling van de raad komt vooralsnog geen verande ring, daar de heer Van Beek gewoon raadslid wenst te blij- Gasleiding Engelendaal LEIDERDORP Het Streekenergiebedrijf „Rijnland" begint dins dag 6 december met de aanleg van een nieuwe gasleiding langs de Engelendaal. De nieuwe leiding loopt van de Rietschans naar de Vronkenlaan. Met name het fiets- en voetgangersverkeer zal nogal wat hinder ondervinden van de werkzaamheden die tot aan de kerstdagen gaan duren. Het fietspad en het voetpad worden opgebroken. Voor de fietsers is een alternatieve route via de binnenpleinen langs de flatgebouwen uitgestippeld. LEIDEN Voor de derde maal alweer speelde de European Theatre Group of Cambridge University in Leiden. De Lion Unicorn de vereniging van studenten Engels, onderhoudt goede contacten met de groep, zodat we regelmatig kennis kunnen nemen van het peil van Engels studenten amateurto neel. Gisteravond was dat in een LAK vol voornamelijk En gels studerenden, nadat men 's middags voor scholieren had gespeeld. Het kan bijna niet anders of Britten spelen Shakespeare; de ze tournee Antony Cleopatra', een stuk vol machtsstrijd, sluw heid, hoogmoed, eerloosheid en ondergang. Antonius lijkt in Egypte bij Cleopatra het vech ten eraan te hebben gegeven (en zijn huwelijksband te negeren). Toch kan hij overgehaald wor den naar Rome te komen en de vijanden van de stad impone ren. Dan keert hij zich tegen Caesar, aanvankelijk zijn bond genoot. Antonius heeft te hoog gegrepen. Hij en Cleopatra moe ten zelfmoord plegen. De Engelse studenten speelden Shakespeare zonder opsmuk. Aan de kleding was aandacht besteed, zodat er Romeinen en Egyptischen waren. Het décor bestond uit een verhoging waar op enige velden van een schaak bord (we spelen per slot van rekening het spel tussen Caesar en Antonius). De verschillende speelplaatsen werden door licht wisselingen ondersteund. In de sobere aankleding speel den de soms zeer jeugdig ogen de spelers hun typisch Engelse spel: al het accent op de tekst, die dan ook met een voor ama teurs voortreffelijke beheersing en gestileerdheid werd gezegd. Veel beweging had regiseur Pat Frazer niet ingevoerd. Men ac teerde vanaf de eenmaal ingeno men plaats met enige hand - en armgebaren en veel mimiek. De combinatie van het lang niet eenvoudige Shakespeare Engels en de lengte van het stuk (drie uur) met de wat steriele en risi coloze spelopvatting, maakte het genoegen gisteravond tot een lange zit. Gelukkig dat er nog genoeg te genieten viel van het zeer vaardige acteren op de plaats. PAUJj VAN DER PLANK Drs. Van Kuijen voor PPR in Provinciale Staten WARMOND De heer drs. C. J. van Kuijen uit Warmond is benoemd tot lid van Provincia le Staten voor de Politieke Par tij Radicalen. Hij volgt hiermee de heer E. J. van Dongen op, die is benoemd tot landelijk penningmeester van de PPR. De heer Van Kuijen was reeds eerder in deze zittingsperiode gedurende anderhalf jaar lid van de Provinciale Staten. Tot de verkiezingen in mei was hij lid van de Tweede Kamer. De heer Van Kuijen, wiens benoe ming per 1 december is inge gaan, zal tevens als voorzitter van de vier leden tellende frac tie in de Provinciale Staten op treden. Raad Leimuiden verdeeld Leimuiden Het is niet zeker of het doortrek ken van de Kerklaan door middel van een weg De Kerklaan bij door de Vriezekoopsepolder (deelplan Raadhuis- de kruisweg met laan) in de toekomst zal doorgaan. Minstens de Leimuidense vijftig procent van de raadssleden hadden tij- Dorpsstraat. dens de begrotingsdebatten daarover hun twij fels. De hoge kosten, die de aanleg van deze weg "iet zich mee gaat brengen, vormen een groot bezwaar, temeer daar nog niet bewezen is, dat bij realisering van de weg de verkeersveiligheid in de Kerklaan en op het kruispunt Dorpsstraat verbeterd zal zijn Het raadslid Kea (KVP) meenden zelfs dat deze weg juist verkeersaantrekkend zou worden, omdat het een mooie aanslui ting vormt op de Prov. weg Alpen/Amsterdam. Burgemeester Van de Kroft stelde dat de raad dit voorjaar nog bij de vaststelling van het bestemmingsplan „Dorpskern I" en het verkeerscirculatieplan had besloten tot aanleg van deze weg als onverbrekelijk deel van het deelplan „Raadhuislaan". Ombuiging van het beleid bij veranderende onstandigheden siert een raad, maar dan moeten wel goede motieven op tafel komen. Financiering kan geen beletsel zijn, omdat het dekkingsplan daarin voorziet De heer Van Graas (Leimuiden 2000) wilde gaarne een mogelijkheid creëren tot spoedige verbetering en rekonstruktie van de Wester- dijk. Deze weg staat al jaren op de lijst van wensen, doch de hoge kosten en het onderlinge geschil met het Polderbestuur, waardoor nog geen overdracht van grond aan de gemeente heeft plaatsgevon den, hebben tot heden realisatie in de weg gestaan. De vrijkomende gelden tb.v. de weg door het plan „Raadhuislaan" zouden dan voor het projekt Westerdijk gebruikt kunnen worden. Hierop kon het college echter niet ingaan, daar het overnevelen van financie ringsmiddelen niet mogelijk is, omdat baten en lasten, voortvloeien de uit de ontwikkeling van een bepaald plein, onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn, aldus de burgemeester. De opbrengsten uit verkoop van gronden enz. zullen bestemd moeten worden voor voorzieningen in dat plan. Mevrouw Van Puffelen (L.2000) pleitte ervoor prioriteit te geven aan de weg om de Noord. Deze weg maakt evenals de verlengde Kerklaan deel uit van het verkeerscirculatieplan en het bestem mingsplan „Dorpskern I" (deelplan Noord) en biedt door zijn aansluiting op de Dr. Stapenséastraat (nabij de Prov. weg), volgens haar meer soulaas de Kerklaan te ontlasten van het woon-werkver- keer. Zij had indicaties, dat bij het college de wens leefde de verlengde Kerklaan prioriteit te geven boven de weg om de Noord. Snelle aanleg van de weg om de Noord is noodzakelijk, anders zouden de beperkingen die het nieuwe Streekplan t.a.v. dit gebied stelt, een latere realisering wel eens in de weg kunnen staan. Burgemeester v.d. Kroft wilde echter geen concrete uitspraken hierover doen. De onteigeningsprocedure voor de benodigde grond en van beide wegen is reeds in gang en de vorderingen hierin zullen medebepalend zijn voor het tijdstip van aanleg van één der wegen. Kaasmarkt ALKMAAR Commissieno teringen in guldens per kg fabriekse- dammer 5,56, middelbare 5,61 en Goud se volvétte 5.69. Bloemenveiling anjers 29-50; anjers tros 31-62, anthu- rium 127-360; asparagus (snijgroen) 110-220; chrysanten tros jaar rondcult 45-70; chrysanten gepl jaarrondcult. 62-121; chr. tros normaalcult. per bos 186-325, chr gepl normaalcult 43-126; euphorbia 52-129; freesia dubbel 35-55; freesia enkel 25-52; gebera 57-107; iris sen 40-51; leliekelken 67-118; lelietak- ken 42-150;orchideëen 37-600; rozen ?rool 44-111; rozen klein 28-62; strelizia 90-240: tulpen 33-43.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3