£eicUe (SouAcwt VAN AGT MINISTER-PRESIDENT ir 1 Jm Volgend jaar vrede in Midden-Oosten v: Beroepskeuze en haan vinden grootste zorg van jeugd MILJOENEN VERLIES VOOR BRITSE STAATSONDERNEMING Chauffeur gewond bij lossen van lading Akkoord over zetelverdeling Sadat in Der Spiegel: Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 3 december 1977, 68e jaargang no. 20906 Paniek in de stad De Amerikaanse film „Paniek in de stad" op Ned. 1 om 20.40 uur. Ned. II om 20.25 uur „Hollands Glorie". Zondag Ned. I om 19.05 uur muziekprogramma „Honderd jaar Edison" en om 21.15 uur Asian Dream met Jack Jersey. Ned. II om 20.35 uur „Vliegeren op de Duivelsberg" over de ge schiedenis van Duitsland: 1945- 1977. Weinig verandering Overwegend droog met plaatse lijk mist maar ook enkele opkla ringen. Weinig wind. Maxima iets boven het vriespunt. Mor gen zon: 8.29-16.31. Schev. hoog water: 8.21 en 20.52. Laagwater: 3.51 en 16.19. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractieleider Van Agt wordt minister-president in het nieuwe kabinet dat wordt gevormd door CDA en WD. De fractielei der van de WD, Wiegel, wordt vice-premier en minster van binnenlandse zaken. Dit hebben de beide fractieleiders vannacht meegedeeld nadat zij overeenstemming hadden bereikt over de toe deling van de ministersposten. De zetelverdeling ziet er in zijn geheel als volgt uit: Het CDA krijgt de departementen algemene zaken (minister-president), justitie, financiën, de fensie, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, landbouw en visserij, sociale zaken, crm, ontwik kelingssamenwerking en wetenschapsbeleid. De VVD krijgt binnenlandse zaken (vice-premier- schap), buitenlandse zaken, onderwijs en weten schappen, verkeer en waterstaat, economische za ken, volksgezondheid en milieuhygiëne, Over de toewijzing van het kabinet voor Nederlands-Antil- liaanse zaken zal nog nader overleg plaatsvinden met de gevolmachtigd minister van de Nederland se Antillen. De fractievoorzitters zullen het van nacht bereikte akkoord maandag aan hun fracties voorleggen. Verwacht wordt dat de heer Van Agt op zeer korte termijn door de Koningin tot formateur zal wor den benoemd. Van Agt zei dat een formateur niet veel tijd, in elk geval minder dan een week, nodig zal hebben om de mensen voor het kabinet aan te trekken. Bij de besprekingen van de afgelopen week zijn vrijwel alle posten al „ingevuld". Hij verklaarde dat het gezien zijn verantwoordelijke positie voor de hand lag dat hij premier zou worden maar dat hij wel heeft overwogen of niet anderen eerder in aanmerking dienden te komen. Over de vraag wie nu de nieuwe fractieleider voor het CDA zal worden kon Van Agt niets zeggen. Hij vindt dat dat een zaak is van de fractie zélf. Ten aanzien van de aanwijzing van staatssecreta rissen is nog geen uiteindelijke beslissing geno men. De heer Wiegel zei dat de opvatting van de ministers hierover van buitengewoon belang is. Pas tijdens de formatie is daarover klaarheid te verwachten. Ten aanzien van de post Ontwikkelingssamen werking is er een wens uit Suriname gekomen. De voorzitter van het Surinaamse parlement heeft in een telegram aan de heer Van Agt gevraagd het CDA-Kamerlid Piet van Zeil als zodanig te benoemen. DEN HAAG (ANP) Beroepskeuze en het vinden van een baan zijn de belangrijkste zaken waar de jeugd veel over piekert. Veel jongeren maken zich ook zorgen over de vraag of ze wel de juiste opleiding hebben genoten, of ze moeten doorleren of nu een baan moeten nemen. Dit is gebleken bij een onderzoek van het reclame-bedrijf McCann- Erickson, dat beoogde iets meer te weten te komen over de „consument van de toekomst, die, zo staat in het rapport al aardig de „consument van heden" begint te worden gezien de koopkracht van ongeveer 1,75 miljard gulden van de groep 10-19-jarigen. Op basis van het rapport van McCann ontstaat het volgende beeld van de jeugd anno 1977: „realistisch, met beide benen op de grond, maar open voor nieuwe ideeën; „in" voor menselijke waarden; minder materialistisch; veel hoger opleidingsniveau; weinig proble men met ouders of partner; ruim voorzien van materiële goederen; steeds vroeger alcoholgebruik maar vrij beperkt; „echte" drugs nog weinig doorgedrongen; intensief benutten van vrije tijd." Drie Wat er uitziet als een revolutionair nieuw vliegtuig is in werkelijkheid een formatie van drie toestellen van de Australi sche luchtmacht. Het formatievlie- gen was een feli citatiegroet van het Australische leger ter gelegen heid van het 25- jarig regeringsju bileum van Ko ningin Elizabeth. Frites* bakkers: Patat niet te HSBIl duur AMSTERDAM (ANP) De fritesbakkers zijn het niet met het Konsumentenkontakt eens dat de prijs van een zakje patat wel met een kwartje omlaag kan. Dit zeggen zij in een reactie op een brief van KK aan minister Lubbers van Economische Zaken waarin de consumentenorganisatie aandringt op een prijsmaatre gel. Een zak patat kost op het ogenblik vrijwel overal een gulden. Als daarvan een kwartje afgaat, is het niet mogelijk een goed gevulde zak patat te verkopen. Dan wordt er te weinig aan verdiend. De bewering dat frites-aardappelen op het ogenblik maar elf gulden per 100 kilo kosten is volgens hen onjuist. Het NVV (waarvan de opmerking afkomstig is, gaat daarbij uit van noteringen op de aardappelbeurs. Hij vergeet echter dat fritesbakkers in verband met de betrekkelijk kleine hoeveelheden die ze gebruiken niet op de beu- gers en evenmin direct bij de boer kunnen kopen, maar aangewezen zijn op de plaatselijke groothandel. Daar kosten goede aardappelen 20 tot 25 gulden per 100 kilo, aldus het verweer. Bovendien wordt er door de frites bakkers op gewezen dat er door hen achttien procent btw moeten eorden afdragen in tegenstelling tot de restaurants' die vier procent moeten betalen. Maar, aldus de fritesbakkers, het publiek kan een kleine prijsverlaging verwachten, echter niet van een kwartje. Excuses van VARA voor vloekliedje HILVERSUM (ANP) De VARA heeft de Bond tegen het Vloeken excuses aangeboden voor het uitzenden van het liedje „vloeken" in de „Sonja's goed nieuws show" van vrijdag 25 november. Met het volgens de VARA „min of meer satirische" liedje, waarin de betrekkelijkheid van alle opwinding rond een actie tegen het vloeken tot uitdrukking moest komen, werd een programmaonderdeel afgesloten waarin voor- en tegenstanders van de anti-vloekactie op haltepaaltje:; in Amsterdam-aan het woord waicn geweest. Het liedje viel totaal anders uit. Dit, aldus de VARA in zijn brief aan de Bond tegen het vloeken, is helaas door de maker van het programma niet tijdig genoeg ingezien. De programmamaker biedt de VARA in zijn brief aan de bond tegen het vloeken „oprechte verontschuldigingen" aan. Nazi's in VS loven prijs uit voor moordenaars HOUSTON (AFP) Een Amerikaanse ^azi-groep, de „Amerikaanse nazi-partij van Houston", heeft een prijs van 5.000 dollar beschikbaar gesteld voor iede reen die „een jood of andere niet-blanke vermoordt die een blanke heeft aangevallen". „Wij beginnen de strijd door 5.000 dollai ie bieden voor elke niet-blanke die wordt gedood bij een aanval op een blanke", zo heette het in een verklaring. Door verkeerde investeringen 0nze corresPonc*ent) Pond, van de zogeheten crown agents. Deze staatsonderneming heeft voorna- is. Hierbij moeten de Britse crown 1974 heeft deze onderneming echter geleid tot zware verliezen. LONDEN In het Britse Lagerhuis Dit is de eigen handelsonderneming melijk tot doel om de regeringen in agents er voor zorgen dat ze op de herhaaldelijke ongedekte leningen ge- Er is een speciale commissie in het vindt maandagavond een spoedbe- van de regering van Groot-Brittannië, die landen tegen betaling te voorzien wereldmarkt geschikte goederen ko- daan. Dwaze investeringen in onroe- leven geroepen om dit schandaal van raad plaats over de financiële verlie- met een enorme omzet in landen van van alles wat ze maar nodig kunnen pen tegen de laatste prijs en in de rend goed, in zilver en in aandelen van „catastrofaal verraad van de openbare zen van vermoedelijk 200 miljoen de Gemenebest hebben en wat plaatselijk niet te koop gewenste hoeveelheid. Tussen 1967 en bepaalde buitenlandse mijnen hebben verantwoordelijkheid" uit te zoeken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummei 071-122244 en per, ispeciale koerier wordt de i krant alsnog gebracht. RIJN De 39-jarige J. P. Pols uit Sprang Capelle is gisteren met ernstige brand wonden opgenomen in het Rijnoordzie- kenhuis. De man, chauffeur van een tankauto, kreeg gloeiend hete stoom en bitumen over zijn bovenlichaam tijdens het overpompen van 10 ton bitumen naar de opslagruimte van de asfaltfabriek aan de Prins Hendrik straat Tijdens het overpompen vloog een vleugelmoer, vermoedelijk door overdruk, van het „mangat" van de tankauto. De moer sloeg vijftig meter verder dwars door de dakpannen van een woning. De chauffeur stond op dat moment de zaak te controleren en kreeg toen de gloeiende massa van 140 graden Celsius over zich heen. De arbeidsinspectie heeft de zaak in onderzoek. Benoemingen bij Haagse rechtbank Tot vice-president bij de Haag se rechtbank is benoemd mr. A. Berkhout, thans rechter bij de ze rechtbank. Tot rechter is be noemd mr. P. A. Offers. De installatie zal plaats vinden op maandagmiddag 2 januari 1978. Tot rechter-plaatsvervanger is benoemd mr. B. C. Punt Rolling Stone Ondanks pro testen van zijn advocaat zal Keith Richards, gitarist van de Rolling Stones, zich in Canada moeten verantwoorden voor het in bezit hebben van heroine. De maximumstraf hiervoor is le venslang. CAIRO (UPI) „Volgend jaar is het beslis sende jaar waarin het conflict in het Mid den-Oosten voor eens en voor altijd wordt beëindigd." Aldus president Sadat van Egypte in een vraaggesprek met het Duitse weekblad Der Spiegel. Hij zegt daarin voorts hoe dan ook de vredesonderhande lingen met Israël te zullen voortzetten, „ook al zitten alleen Egypte en Israël aan de onderhandelingstafel in Genève." In het Midden-Oosten worden de geruchten als zou Israël de Sinai willen ontruimen steeds sterker. Na het Israëlische blad Haa- rets, meldt nu ook het Egyptische weekblad Akhbar El-Yom plannen in deze richting. Volgens dit blad zou hierover een akkoord zijn gesloten tijdens geheime regeringsbij eenkomsten die werden gehouden ter voor bereiding van het bezoek van president Sa- dat aan Israël. Voorwaarde voor de ontrui ming zou zijn dat Egypte een verklaring tekent waarin het afziet van gebruik van geweld tegen Israël. De Israëlische televisie wist gisteren te mel den dat president Sadat en de Israëlische premier Begin overeen zijn gekomen dat Israël en Egypte elkaar zouden inlichten over militaire oefeningen in het Sinai-gebied om te voorkomen dat er „per ongeluk" oorlog zou uitbreken. In Tripoli probeert men de vredesinitiatie ven van Sadat te saboteren. Hier is een kleine Arabische topconferentie aan de gang waar Syrië, Irak, Algerije, Zuid-Jemen en de PLO maatregelen bespreken tegen de initiatieven van Sadat. Palestijnse en Iraak- se afgevaardigden hebben gisteren gepleit voor een volledige diplomatieke en economi sche boycot van Egypte. Jordanië'neemt niet deel aan deze conferentie en zal evenmin aanwezig zijn bij de vredesbesprekingen waartoe Sadat de Arabische landen en Is raël heeft uitgenodigd. In de Verenigde Naties is ook nog weinig sympathie voor Israël te bespeuren. Daar zijn gisteren weer twee anti-Israëlmoties aangenomen. Maandag 5 december zijn onze kantoren om 16.00 uur gesloten. DIRECTIE SIJTHOFF PERS. Nog geen besluit over uitbreiding UC-project (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering vindt het gezien de houding van Brazilië nog te vroeg voor een beslissing inzake uitbreiding van het ultra-centri- fugeprojekt in Almelo. Premier Den Uyl verklaarde gisteren na het kabi netsberaad, dat Brazilië weliswaar heeft ingestemd met de door Nederland gevraagde garanties tegen misbn- kernmateriaal, maar dat over de uitvo' .ig d«. van nog moeilijke geschilpunten, bestaan. Het 'is de bedoeling dat de ultra-centrifugefabriek in Almelo, een gezamenlijke onderneming van Nederland, West-Duitsland en Engeland, mettertijd verrijkt uranium gaat leveren aan Brazilië. Neder land wil keiharde garanties dat Brazilië, dat het internationale verdrag tegen verspreiding van kernwapens en- materiaal niet heeft ondertekend, geen kernmateriaal zal gebruiken voor militaire doeleinden. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: woonplaats: Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1