Knut Folkerts: Opel Rekord 1977 f 15.016,- NKV en NVV willen betalen voor behoud van werk „HANDELAREN IN WITTE PLATEN ZIJN PARASIETEN lHgiiooraw* Omstreden voorstel op valreep in ministerraad Ook verdachten hebben recht op privacy fanatieke frontsoldaat van de Rote Armee Fraktion Conflict over extra verlof scholieren „Kabinet met VVD gunstig voor cao-gesprek" 2-deurs mef1700N motor BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Gmijters (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) heeft op de valreep voor een verrassing gezorgd: hij heeft op de agenda van de ministerraadsvergadering van van daag een voorstel tot wijziging van de Wet op de ruimtelijke ordening laten plaatsen. Dit voor stel zou, naar verluidt, inhouden dat de mogelijk heid die burgers hebben om bij de Kroon tegen bestemmingsplannen in beroep te gaan aanzien lijk wordt beperkt Zoals bekend kunnen burgers tegen de inhoud van een ontwerpbestemmingsplan van een gemeente in beroep gaan bij de gemeenteraad. Als zij daar geen genoegdoening krijgen kunnen ze zich vervol gens wenden tot gedeputeerde staten van de be treffende provincie en als ze menen dat ook GS hun niet voldoende zijn tegemoetgekomen kunnen ze bij de Kroon in beroep gaan. Bij de behandeling van dit kroonberoep vervult de Raad van State als adviesinstantie een centrale functie. Al vele jaren wordt, met name door gemeentebe sturen, geklaagd dat de in de wet ingebouwde beroepsmogelijkheden de realisering van een be stemmingsplan (bijv. woningbouw) lange tijd kun nen ophouden. Tot voor enkele jaren werd vooral de lange duur van de behandeling van het kroon beroep gekritiseerd, maar daarin is, sinds de toenmalige minister Schut een onderzoek naar verbetering had laten instellen, een gunstige wen ding gekomen; het Kroonberoep neemt nu aan zienlijk minder tijd in beslag dan een jaar of acht geleden. Niettemin wordt over de duur van de totale procedure in gemeentelijke kring nog steeds geklaagd. Minister Gruijters kwam daarom nu al weer gerui me tijd geleden met het denkbeeld om de moge lijkheid van kroonberoep te beperken tot de zake lijk gerechtigden, maar deze beperking stuitte direct op fel verzet, vooral in de kring van de milieugroepen. Ook bracht hij een dergelijk voor stel al eens in de ministerraad, waar minister Vorrink (milieuhygiëne) zijn belangrijkste oppo nent was; zij wees toen op het feit dat veel mensen en groepen (ca 40 procent) die bij de Kroon in beroep gaan daar op de een of andere wijze genoegdoening krijgen. Gruijters herzag zijn voorstel daarna er gaan' geruchten dat hij een nog verdergaande beperking heeft aangebracht en nu stond zijn concept- wetsontwerp vandaag op de agenda van de moge lijk laatste vergadering van de ministerraad in deze samenstelling. In politieke kring is op deze gang van zaken gisteren forse kritiek geleverd om het om zo'n controversiële zaak-gaat Er is, zegt men, een flinke kans gelet ook op de betreffende para graaf in het CDA-WD-regeerakkoord dat de opvolger van Gruijters het ontwerp terug zal trekken. In elk geval zijn D'66 (Gruijters eigen partij), WD en grote delen van de PvdA tegen een aanzienlijke beperking-van het kroonberoep. Tv-circnit in cellen HAARLEMMER- sloten televisieciruit Schiphol naar het po- MEER (ANP) De voor de cellen. De litiebureau in Hoofd gemeenteraad van raad vond het een be- dorp. „Vaak betreft Haarlemmermeer perking van de priva- het buitenlanders en heeft gisteren nog cy waarop ook ver- labiele figuren die geen beslissing wil- dachten recht heb- zeer depressief zijn. len nemen over een ben. Wij moeten proberen voorstel van B en W te helpen en dat kan om een krediet van Volgens burgemees- door ze doorlopend 16.000 gulden be- ter Van Stam werd te kunnen zien", al- schikbaar te stellen het voorstel gedaan dus de burgemeester, voor het aanbrengen omdat de kans op het De raad wil eerst een van extra beveiligin- plegen van zelfmoord gesprek hebben met gen in de cellen van groter is nu regelma- de commissaris-korp- het hoofdbureau van tig arrestanten wor- schef van de gemeen- politie in Hoofddorp, den overgebracht tepolitie alvorens een Het gaat om een ge- van de luchthaven beslissing te neme- GRUIJTERS WIL „KROONBEROEP" BEPERKEN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Intelligent, gevoelig, creatief, serieus. Vier eigenschappen, die Knut Detlev Folkerts in zijn jeugd nadrukkelijk ten toon spreidde Knut Folkerts en die hem, zo verwachtte zijn omge ving, hoog op de maatschappelijke ladder zouden doen belanden. Net als zijn broer Jürgen (34), Peter (32) en Uwe (30), die alle drie op betrekkelijk jonge leeftijd carrière maakten. Knut (25) kon de verwachtingen maar tot 1966 hoog gespannen houden. Toen ging het langzamerhand mis met hem. Pas sinds eind november vorig jaar wordt hij gerekend tot de fana tiekste frontsoldaten van de Rote Ar mee Fraktion. Dinsdag 6 december staat deze „bedeesde en zachtaardige jongen", zoals zijn ouders hem typeren, in Utrecht voor zijn rechters. Hij wordt ervan beschuldigd op 22 september in Utrecht een brigadier te hebben doodgeschoten en vervolgens te hebben gepoogd een andere politieman eveneens met revolverkogels te ver moorden. De schrik zit er na deze RAF-terreur- daad zo hevig in bij de Nederlandse justitie, dat er in en rond het Paleis van Justitie ongekende veiligheidsmaatregelen worden ge troffen. Tot 30 november 1976 was Knut Folkerts hoog uit bekend als een jongeman, die er andere gedachten op na hield dan de meerderheid van de Duitse bevolking. Op die dag echter werd Minister woedend op reiswereld Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Tienduizenden Nederlanders worden volgens algemeen direkteur Ferry Fran sen van Arkereizen gedupeerd in hun plannen voor een win tersportvakantie. Dit komt, om dat demissionair minister Van Kemenade van Onderwijs alle schoolhoofden verboden heeft hiervoor toestemming te geven als een wettig verzuim wegens „bijzondere omstandigheden". Volgens dè wet mogen school kinderen wegens „bijzondere omstandigheden" tien dagen buiten de vastgestelde vakan ties verzuimen. In zijn reisgidsen had de heer Fransen op deze tien dagen „bij zondere omstandigheden gewe zen". Van Kemenade heeft hem thans „aansporing tot onwettig verzuim" verweten en alle schoolhoofden geschreven, dat hij het vrij geven buiten de va kantie voor een wintervakantie nadrukkelijk verbiedt. Als ge volg hiervan zijn voor januari, aldus de heer Fransen, al 25 procent minder wintersportva kanties geboekt, dan vorig jaar januari. Voor februari is dit al twintig procent minder. De Algemene Vereniging van Reisbureaus wil deze zaak met het ministerie van Onderwijs opnemen. Vooral ook, aldus de heer Fransen, omdat vele Ne derlandse gezinnen de dure kerstvakantie in wintersportge bieden onmogelijk kunnen beta len. Het Utrechtse Paleis van Justitie aan de Hamburgerstraat, dat volgende week dinsdag en woensdag hermetisch van de buitenwereld wordt afgesloten. bij een routinecontrole op de autobahn de advocaat Siegfried Haag gearresteerd In zijn wagen werden plannen gevonden voor de „Big Raushole", een spectaculair draaiboek voor de bevrijding van de toen gevangen zittende leden van de Baader-Meinhofbende. Onder de namen van de deelnemers: Knut Folkers. Maar ook die van Christian KI ar en Günther Sonnenberg, zijn twee grote vrienden, met wie hij volgens de Duitse justitie de dodelijke aanslag op pro cureur-generaal Buback pleegde. Beweringen dat dit trio ook betrokken is geweest bij de ontvoering van en de moord op Hanns-Martin Sleyer zijn nooit officieel bevestigd. De aanhou ding van Haag, eens verdediger van Andreas Baader, betekende ook het eind van de terroris tische activiteiten van Sonnenberg, die in gezel schap van de anarchiste Verena Becker werd gearresteerd. KI ar en Folkerts bleven onvind baar. De arrestatie van hun zoon in Utrecht was het eerste dat de ouders van Knut sinds twee jaar over hem vernamen. Zijn moeder: „Hij leidde zijn eigen leven, maar ik vermoedde al dat het eens op een verschrikkelijke manier zou eindi gen. Vanaf het moment dat hij gezocht werd wist ik dat het op geweld zou uitlopen." Nako mertje Knut kende op de lagere school geen leerproblemen. In die jaren was de padvinderij zijn grote passie. In 1962 werd hij naar een klooster-internaat gestuurd. Hij leefde er vier jaar vrijwel verstoken van contacten met de buitenwereld. Toen hij in 1966 op een openbaar lyceum terecht kwam ondervond hij grote pro blemen in de omgang met leeftijdgenoten. Wel speelde en zong hij inmiddels in een popgroep, maar geleidelijk verlegde hij zijn interesse naar serieuzere muziek. Tegelijkertijd raakte hij on der invloed van Rudi Dutschke, die de starre gedachtenwereld van Knut danig overhoop haalde. Hij verliet het lyceum en stapte over naar een handelsschool. Hij bracht het daar, mede door zijn aangewakkerde maatschappelij ke interesse, niet verder dan een tussen-exa- men. Teleurgesteld wendde hij zich tot het conservatorium, maar zakte tweemaal voor het toelatingsexamen. Knut Folkerts beschouwde dit als een afwijzing van de maatschappij en sloot zich aan bij een maoistische beweging. Daar ontmoette hij onder anderen Sonnenberg en KJ ar. Samen ontwikkelden zij extreme filo sofieën. „Ik heb in die tijd lange gesprekken met hem gevoerd", herinnert zich broer Peter, die nu burgemeester is van een kleine Duitse plaats, „maar het liep altijd weer uit in een felle discussie. Geleidelijk aan zag ik hem radicaler worden. In 1973 hoorde ik hem voor het eerst over geweld praten, als enig middel om veran dering aan te brengen in de maatschappij. Voor die tijd was hij een sociaal geëngageerde idea list. Eigenlijk heeft hij nooit vaste voet kunnen krijgen in onze samenleving. Daar ligt volgens mij de werkelijke oorzaak voor zijn gedrag." AMSTERDAM (ANP) De industriebonden NVV en NKV stellen hun leden voor volgend jaar anderhalf procent van hun jaarloon af te staan voor de financiering van een arbeidsplaatsenovereen komst. Deze overeenkomst zou moeten voorzien in handhaving van de huidige 23.000 arbeidsplaatsen bij het semi-overheidsbe- drijf. Zoals bekend staan bij Hoogovens reorganisatieplannen op stapel die een inkrimping van het aantal banen met 2500 beogen. De werknemersbijdrage voor behoud van de werkgelegenheid zou kunnen worden gerealiseerd door een lagere prijscompensatie, een geringere winstdeling of een hogere pensioenpremie. Het bedrag dat naast de werknemersbijdrage nodig is voor handhaving van het huidige aantal arbeidsplaatsen, zou op tafel moeten worden gelegd door de hoogovens zelf en door de overheid. De industrie bonden NKV en NW willen voorts dal; er volgend jaar een begin wordt gemaakt met de overgang van vier- naar vijfploegendienst, een kortere arbeidstijd per week en verlaging van de pensioen-ge rechtigde leeftijd. HOUT- EN BOUWBOND CNV: UTRECHT (ANP) Voorzitter D. van Commenee van de hout en bouwbond CNV ziet de komende cao-onderhandelingen in de bedrijfstakken met vertrouwen tegemoet. Hij denkt dat een regering met de VVD de onderhandelingen gunstig kan beïnvloe den. „Wellicht dat dit de werkgevers wat meer hoop geeft op een beter ondernemersklimaat. En wellicht zal hun harde opstelling tegen over gerechtvaardigde werknemersverlangens wat ontdooien." Van Commenee zei dit vanmorgen in Utrecht op een extra bonds vergadering. De werkgevers wensen volgens hem evenals de bon den handhaving van de koopkracht Dit is maar een voorbeeld. Vraag ook naar de andere benzine- en dieselmodellen 1977. Ga snel naar uw Opel dealer want de voorraad is beperkt. Kort geding in Utrecht 79 UTRECHT (ANP) „Mensen die illegaal platen persen en verhandelen zijn parasie ten. Zij teren op het succes van anderen. Het wordt de hoogste tijd dat een eind wordt gemaakt aan deze steeds sterker om zich heengrijpende handel in „witte" pla ten". Dit zeiden de raadslieden mr. A. E. du Perron en mr. E. A. P. Engels uit Amsterdam gisteren tijdens een kort geding in Utrecht namens twintig platenmaat schappijen, verzameld in de NVPI (Neder landse Vereniging van Platenmaatschappij en en Importeurs) en de Stemra (Stichting tot Exploitatie van Mechanische Reproduc tierechten van Auteurs). De organisaties hadden het geding aange spannen tegen de platengrossier W. Boo gaard uit Lopik, die volgens de beide advo caten al jaren aan tientallen ondernemin gen, waaronder grote warenhuizen „wit te" platen levert. Zij eisten, dat de vice-presi dent van de rechtbanlk mr. L. Schuman, Boogaard verbiedt nog langer in deze pla ten te handelen. Het grote nadeel van deze handel is, zo betoogde mr. Engels, dat men geen rechten betaalt. Volgens mr. Du Perron kan men, omdat men geen enkele investering doet in artiesten of materiaal, de platen goedkoper leveren en ontstaat daardoor voor de han delaren een grotere winstmarge. Bij een politie-inval in het magazijn van Boogaard in Lopik zijn ongeveer zeshon derd illegaal geperste platen in beslag geno men. De winstmarge is volgens raadsman mr. Blijerveld niet groter dan op de „bona fide" platen. De „witte" platen worden vooral begeerd door verzamelaars en fans van bepaalde artiesten en hebben dus slechts van beperkte zijde belangstelling, aldus Boogaard's raadsman. Boogaard is bereid, ervan uitgaande dat hij onrechtmatig heeft gehandeld, een schik king te treffen met de platenmaatschappij en, de Stemra en de Nvpi om de handel in witte platen te stoppen. De eiseressen willen daar echter niets van weten. De vice-president van de rechtbank wijst 14 december vonnis. Belastingmaatregelen Geen hoger BT W-tarief voor tuinders (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gisteren een aantal belastingmaatregelen voor 1978 goedgekeurd. Een meerderheid van de Kamer besliste tegen de zin van minister Duisenberg (fi nanciën) in, dat bij de verhoging van het BTW-tarief op aardgas en olie de glastuinbouw in een uitzonderingspositie moet wor den geplaatst. Gevreesd werd dat de glastuinbouw anders door het hogere BTW-tarief te zwaar zou worden getroffen. Te gen de uitzonderingspositie voor de glastuinbouw waren: PvdA, D'66, PPR en PSP. incl. B.T.W., af General Motors Continental SA Oud-minister Struycken overleden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mr. A. A. M Struycken, lid vein de raad van State en oud-minister van Justi tie, is gisteravond in Den Haag overleden. Hij kreeg, rijdend in zijn auto op de Hengelolaan een hartaanval en overleed ter plaatse. Hij is zeventig jaar ge worden. Mr. Struycken was on langs nog in het nieuws toen hij op uitdrukkelijk verzoek van Menten als getuige verscheen in diens proces. Tussen 1950 en 1951 was hij minister van Justi tie en wees in die hoedanigheid j het Poolse uitleveringsverzoek voor Menten af. Tussen 1956 en 1959 was Struycken minister van Binnenlandse Zaken. In het overgangskabinet-Zijlstra na de nacht van Schmelzer eind 1966 I was hij andermaal minister van Justitie. Mr. Struycken begon zijn politieke carrière in de Rooms-Katholieke Staatspartij. Na de oorlog was hij lid van de KVP. Hij was na zijn eerste ministerschap zes jaar lang gou verneur van de Nederlandse Antillen. Mr. Struycken be kleedde tot op heden nog veel voorzitterschappen en commis sariaten. Hij was onder meer voorzitter van het curatorium van de Katholieke Leergangen in Tilburg en voorzitter van de Stichting Totalisator in Den Haag.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9