De boot is aan, met de Jeugd voor Christus Parker zondag tegen onberekenbaar Musette' hoedster Lions spelen topduel in Coupe der Lage Landen „De Vogelvrienden" fladdert uit met districtstentoonstelling Gemeente treedt op ANWB niet in verkeerscommissie STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 PAGINA 5 S? Austin Allegr ADVERTENTIE Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tuisen tien en elf uur kunt u mij telefoniscl).vgrtel- lon wip ii nraan in de7e rubriek zou wtll&n len wie u graag in deze rubriek zou witlên tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. „Jeugd voor Christus". Het klinkt als uit de ba nierjaren die decennia achter ons liggen. Zoiets roep je tegenwoordig niet meer, want de jeugd heeft wel wat anders om achter te staan. Dat denk je tenminste wel eens, want de oudere is soms geneigd het jonge bloed door vreemde, zelfs hopeloze aderen te zien stromen. Daarom is het een bijzonder pretti ge ervaring als je tegen een stel jongelui aan loopt die het met God en Zijn plannen nogal ern stig menen. Gisteren kwam ik terecht in zo'n kamp van pril religieus vuur, waar ook nog alle ruimte voor twijfels mo gelijk is. Je kon er pra ten aan een koffiebar, GEEN VOGEL ZO BONT OF ER ZIT EEN SNAVEL AAN Over bijna twee weken is het weer raak in het Cultureel Centrum van Voorschoten. Van 12 tot en met 18 december worden daar horen en zien ver rijkt met de opwellingen en trillers uit een ander- halfduizend vogelkelen, ter zinnenstreling van zeer vele „geachte sportvrienden" en vogellustigen. De vereniging „De Vogelvrienden", die haar vleugels uitslaat in Leiden en Voorschoten, vorig jaar 25 jaar oud, gaat een bijzonder evenement opzetten. Dat wordt een districtstentoonstelling voor Zuid- Holland, die hoge ogen moet gaan gooien. „De Vogelvrienden" durven wat aan. Vorig jaar gingen ze er al tegenaan met een driedaags festijn voor vogelvrienden, kanaries, bastaarden en parkieten. Ditmaal wordt het een besliste topper: 1285 wed strijdvogels. plus nogeens 200 diertjes voor de verkoopklasse. Een record aantal. Vanwaar die belangstelling? Joost en Wim van der Geijn mogen het weten. Wim van der Geijn is voorzitter van De Vo gelvrienden en als je tien mi nuten naar hem geluisterd hebt, ben je verloren. Dat wil zeggen: je begint Een Vogel vriend te worden (wat weer iets anders is dan lid van De Vogelvrienden, want je moet in verenigingsverband altijd rekening houden met de con currentie). Overigens moeten De Vogelvrienden wel wat in hun mars hebben, want de inzendingen overtreffen ruim schoots het gemiddelde van 700 tot 800 vogels bij dergelij ke gelegenheden. Het is dus een vèrdubbeling die iedereen versteld moet doen staan. De Vogelvrienden broeien goed. In één jaar tijd een winst van 100 tot 110 leden. Wim van der Geijn: „We had den een leuke stand op de Aqua Flora en dat heeft ons goedgedaan. Daarmee hebben we belangstelling gekweekt voor onze mooie hobby die iedereen kan uitoefenen. Wer kelijk iedereen, ook al woon je in een flat. Dan kun je altijd nog in het souterrain je gang gaan. Ik ken ze die in zulk een ruimte werkelijk top-vogels kweken". Hier is hoop voor de stedeling met vogel-ideeën, ook op het zolderkamertje. Het kan allemaal. Toen ik Van der Geijns woor den noteerde, hoorde ik ergens van omhoog een verheven ge- tierelier. Dat kwam van een etage hoger, aan de Linge- straat in Leiden. Mevrouw Van der Geijns ogen schoten vuur: „dat zijn mijn kanaries boven. Ik heb er m'n broedpa- ren, negen poppen en de nodi ge mannen erbij. Ziet u, dat is het mooie van het samen doen als man en vrouw, in één liefhebberij met die vogels houden. Alleen mijn man houdt erg veel van rood en ik daarentegen ga door het vuur voor geel-ivoor en geel-mo- zaiek. Sterker nog (vrouw, toom je in, drijf het niet te ver, helpt bij het voeren waarschuwt Wim met enige gemoedelijkheid), ik ben zelfs een beetje tegen rood". „Ho", zegt Wim nu, met kracht van argumenten voor de ver dediging, „ho, stop even; je mag geen kwekers afstoten. Ik begrijp je wel, hoor, maar je voorliefde voor de zachte pas tel kleuren is iets anders dan werkelijk „tegen" zijn. „Ach ja man, je hebt eigenlijk wel ge lijk" verzucht mevrouw Van der Geijn, die niettemin de trillers van boven met nauw verholen plezier beluistert. Dit is het werkelijke milieu, waar in de lust tot kanariekweek en de tropische vogelaanwas, de parkietenliefde en de hang naar bastaarden en wildzang welig tieren. Maar goed, De Vogelvrienden gaan er straks met eerzucht tegenaan. Weer in fijne samen werking met het gemeentebe stuur van Voorschoten, dat het Cultureel Centrum ter be schikking stelde evenals een prachtige beker, ofschoon ook Leiden een mooie legpenning op de toonbank legde voor de allerbeste die met topvogels komt opzetten. Het zijn dit jaar 200 inzenders en dat zijn er heel wat „Een en ander moet je ook financieel waar kunnen maken", meent Vogel vrienden-voorzitter Wim van der Geijn, „met die 20 keur meesters die van heinde en verre naar Voorschoten ko men, aangewezen door het bondsbestuur in Bergen op Zoom. Ze mogen, die keur meesters, niet uit Zuid-Hol land komen, want dan zou de objectiviteit weg zijn". Wat Van der Geijn nog erg fijn vindt, is de sportiviteit van de zusterverenigingen: „We kunnen bijvoorbeeld overal kooien lenen, zeker duizend stuks. In de omgeving bestaat een erg goede samenwerking onderling. Prijzen? Natuurlijk zijn er prijzen. Maar ik ben een erge voorstander van lou ter sportprijzen, in de vorm van bekers of zo. Daarnaast komen er van de Bond Bonds- kruizen en bondsmedailles. Men kent mij zo zoetjesaan wel: ik wil niet de richting uit van van „hoofdprijzen" zoals draagbare tv.'s die door aller hande lieden beschikbaar wor den gesteld. Als iemand mij vraagt: „Van der Geijn, wat is er te winnen?", dan hoeft het voor mij al niet meer. Men weet wat men aan ons heeft, en daarom ben ik zo blij met dat grote aantal inzendingen. Het is overigens de eerste keer, dat De Vogelvrienden een districtstentoonstelling or ganiseert. We zijn er trots op". naar muziek luisteren, wat debatteren of ge woon je mond houden. Alles naar believen, aan boord van de „Flora Bastiana", een bloemrij ke naam voor de boot van de „Youth for Christ" die al enige tijd ligplaats in Leiden, aan het Galgewater, heeft gekozen. Vreemde jonge mensen, die zaterdag gekostumeerd door Leiden gaan lopen en nadien iedereen op de boot uitnodigen voor een gratis kop erwten soep met toebehoren. Daarna komt er nog een folkzangeres, Gerda Holleman geheten, en voor niets kan men ook nog een kop koffie bestellen. Gis teravond had ik er nog een gevulde koek bij ook. Onbe grijpelijk. Die jongens en meisjes in Leiden wordt deze „commandopost" van de Jeugd voor Christus bemand door een stuk of twintig jonge lui hebben zeker geld te veel. Ik vernam ook nog, dat tot 8 december op dinsdag- en vrijdagavond het Op Vrije Voeten-folkduo Riekje Winter en Wisse Hettinga zal optre den. Gezelligheid, goede mu ziek en verse koffie in het vooruitzicht Eigenlijk zou je er niets van moeten begrijpen. Maar dan is er 20-jarige Hans Luttik uit Vlaardingen, een knaap zonder enige bravoure, die je uit de droom helpt als je eenmaal aan boord bent beland. Het schip (centraal verwarmd, maar in koude nachten wordt er op de provi sorische slaapplaatsen wel ge rild) is te betreden via een vrij levensgevaarlijke loopplank, maar als je daar eenmaal over bent is het leed geleden en lacht men je toe. „Flora Bas tiana" wenkt tegenover de kaalslag van de voormalige Rotogravure al van verre, want de boot is bescheiden maar kleurrijk geïllumineerd. Veilig binnen zit een handjevol jeugd zich zonder veel omslag of zichtbare problemen te amuseren. Tot en met 8 de cember. Daarna zit de Leidse actie van de Youth for Christ ter plaatse er weer op. Dan hoopt men op veelvoudige vrucht van het werk, dat door jongens en meisjes, van 18 tot 24 jaar zeg maar, is opgezet Hans Luttik is voor een jaar diakonaal medewerker van de YFC binnen een team van zes jongelui die deze actie in het westelijk deel van ons land hebben georganiseerd. „Vol gend jaar augustus hou ik er mee op. Dan ga ik studeren, maar ik denk wel, dat ik part time bezig blijf met dit werk", vertelt Hans, die zijn „diako- nale jaar" doorbrengt binnen de YFC-beweging, die kost en inwoning en ook het zakgeld van Hans en dezulken voor haar rekening neemt Deze jeugd geeft een deeltje van haar leven actief aan het op vijzelen van een eeuwigheids waarde, zo heb ik begrepen. „Youth for Christ" is geen lu xe, geen rage, maar een bewe ging van jonge toegewijde mensen, een zorgvuldig opge bouwd (Amerikaans) werk dat een loyale aanvulling van de Kerk is". Hans Luttik vertelt er alles van, terwijl zijn vriendelijke medestanders en medestand- sters vdn de koffie en muziek genieten. Je hoeft trouwens helemaal niet vriendelijk te zijn als je niet wilt als je maar niets tegen communicatie hebt. Je mag stomweg op de scheepsbank blijven zitten sta ren, want Hans en de zijnen verwelkomen je niet met de naam Christus, al hopen ze wel, dat je eenmaal in diens vaarwater terecht zult komen, als het zover nog niet mocht zijn. Hun wenk daarbij is: „je moet nuchter zijn om te kun nen dromen; YFC-koffiebar, da's wel even anders De boot en de hele beweging daarachter wil een jonge we reld van onherbergzaam tot een warme en toekomstgerich te herberg maken. Dat gebeurt in zo'n 100 YFC-koffiebars over het hele^land. In een boot, op een zolder of in een oud pandje. Eigentijds, maar wel doelbewust Wat God heeft ge zegd, is gezegd. Goddank heeft een jeugd daar nog steeds be grip voor. Dat draagt een be weging als de YFC als vanzelf sprekend uit Op allerlei manieren probeert een soms losgeslagen christen heid gevolg te geven aan de liefdevolle voorschriften van haar Zoon Gods. Youth for Christ startte in '45 in Ameri ka teneinde niksende oud-mili tairen op te kunnen vangen: de naoorlogse jaren, het begin van een losgeslagen geestesge steldheid. Zelf heb ik als roomse jongen van een jaar of 16 in Haarlem zo'n „sessie" van de YFC meegemaakt en ik vond het toen „erg goed", zoals ik me herinner. Het .mocht" toen nog niet zo, maar tegenwoordig slaan we interkerkelijk de handen in el kaar. Hans Luttik: „het doet er niet toe, als ze maar op Chris tus afkomen. Dan hebben we weer wat bereikt Onze koffie blijft bruin, maar we hopen er wel enig perspectief mee te bieden". YFC in Nederland: 5 jaar gele den ca. 4000 jonge mensen als .medewerker"; thans minstens het dubbele aantal. Ik ben er niet kapot van, maar hoop doet leven. Drie weken in Lei den. Tussen de middag komen de meisjes van de r.k. Huis houdschool aan het Galgewa ter met enkele tientallen op de boot hun brood opeten Best gezellig, rond die koffiebar. Je weet nooit wat er van blijft hangen. Hans: „als de Leidse actie straks is afgelopen gaan we naar Delft Maar we blij ven in Leiden actief met het afwerken van gelegde contac ten. We zoeken ook naar een pandje in Leiden dat groter is dan het jeugdhonk van Theo Dikkes aan de Middelste gracht. Sinds ongeveer twee jaar zitten we in Leiden. Lan delijk gezien draaien we goed, maar de Leidse jeugd komt wat moeilijker los; de respons is niet overweldigend", vindt Hans Luttik. „We zijn optimistisch, hoe wel ons probleem is dat we attent moeten blijven op de wisseling in mentaliteit: hoe moet je ze blijven aan spreken. De koffiebar blijkt het goed te doen. In het zuiden wordt hard ge werkt aan de uitbouw van onze beweging en verder consolideren we de huidige stand van zaken. We zoe ken ook naar een methode vooral om de werkende jeugd te bereiken; met sch olieren hebben we al veel kunnen doen". Zaterdag 10 december de YFC-klap op de vuurpijl, in het voorma lige Marinecomplex aan het Noordeinde, 's avonds 8 uur een koffiebarconcert door de Roek-groep Sabra uit Leeuwarden. „Hardere" muziek in dienst van de jeugd voor Christus. Gezelligheid troef aan boord van de „Flora Bastiana" Prof. Sierksma herdacht LEIDEN Ter nagedachtenis aan de in augustus overleden Leidse hoogleraar prof. Fokke Sierksma, is gistermiddag on der grote belangstelling in het Academiegebouw van de Rijks universiteit in Leiden een her denkingsbijeenkomst gehouden. Prof. Sierksma, die 66 jaar werd, aanvaardde in maart 1973 het ambt van hoogleraar in de vergelijkende godsdienstweten schappen aan de Leidse Univer siteit In 1951 promoveerde Sierksma bij prof. Van de Leeuw. Vooral na zijn promotie heeft hij zich beziggehouden met de vernieuwing van de god geleerdheid in Nederland. „De principiële wending van de theologie naar de antropologie en de belangstelling voor de psychologie, als hefboom voor het begrijpen en verklaren van de godsdienst, is als leidraad in zijn werken te herkennen", al dus vriend en vakgenoot prof. Van Baarn in zijn toespraak. Het in 1956 uitgekomen „De reli gieuze projectie" en het in 1960 verschenen „De mens en zijn goden" kunnen als twee van. Sierksma's hoofdwerken jvor- den beschouwd. Van de hand van de overleden hoogleraar, die mede-oprichter van het tijd schrift „Podium" was, zijn in de nabije toekomst posthuum nog enkele uitgaven te verwachten. (Van onze basketbal-medewerker) LEIDEN Eredivisiekoploper Parker I zal zondagavond haar ongeslagen status 1 moeten verdedigen tegen het onbere- kenbare Radio Musette uit Rotterdam. I Om technische redenen moest de Leidse eredivi- j sionist uitwijken naar de zondagavond 4 decem- I ber. Deze ongelukkige speelavond zal zeker zijn I weerslag hebben in het bezoekersaantal. Ander- i zijds heeft de Leidse ploeg het voordeel om alle I andere uitslagen op zondag al te weten. Met name de wedstrijd tussen Tripper Jeans en de naaste concurrent Falcon kan wel eens voor Parker een i gunstige uitslag gaan opleveren. Een eventuele I voorsprong van vier punten zou geen overbodige j luxe voor Parker zijn. Na het treffen met Musette komen de zware wedstrijden: uit tegen Donar en i vervolgens een „dubbel" tegen Falcon Den Bosch, j Het is dus voor Parker min of meer een „must"| om van Musette te winnen, maar de Rotterdamse ploeg is onberekenbaar. Met Fritz en Washington als Amerikanen draaien de Rotterdammers mee: in de middenmoot van de eredivisie. Vorig seizoen was Musette, toen onder de naam Disco Danser de enige ploeg die Kinzo in eigen huis wist te kloppen. Het blijft dus oppassen voor Parker. j De wedstrijd zal om negen uur aanvangen. Als i eregast zal die avond het volledige elftal van1 KNVB-hoofdklasser UVS aanwezig zijn. De heren Riethoven en Oudshoorn, bekend uit de Leidse I sportwereld zullen op deze Sinterklaasavond hun aanwezigheid niet onopgemerkt voorbij laten j gaan. LEIDEN De ANWB zal niet om zitting te nemen in de nieu- ïngaan op het verzoek van het we verkeerscommissie. Het col- gemeentebestuur van Leiden lege had gevraagd of de ANWB een vertegenwoordiger kon aan-1 wijzen die dan zitting zou krij-1 gen in deze commissie als belan-1 gen behartiger voor het particu lier autoverkeer. Naar het oor- deel van de ANWB is daarmee I echter een te beperkt vereiste I gesteld, omdat deze organisatie zich blijkens de statuten op een veel breder terrein beweegt dan alleen het behartigen van de belangen van het particulier vervoer. VOORSCHOTEN - Het ge meentebestuur is onvrijwillig op gaan treden als ganzenhoed ster. Twee jaar geleden streken enige ganzen neer bij het ka naal „De Korte Vliet". Zij gin gen niet meer weg, maar verm enigvuldigden zich wel tot een koppel van vijftien stuks. De koppel ganzen toonden duide lijk voorkeur te hebben voor bepaalde personen in de aan hankelijkheid, maar volgens de vele klachten die bij het ge meentebestuur gebracht wer den bleek de koppel ook agres sief te kunnen zijn. Het Korte Vlietkanaal is de grens tussen Leiden en Voor schoten. De ganzen trokken zich daar niets van aan en wisten precies de „voerdertijden". Ze aten bij kinderen uit de hand, joegen honden de stuipen op het lijf en met lege handen voorbij gaan werd ter nauwernood goed gevonden. De ganzen bleken meer op Voorschotens grondge bied te vertoeven en zo zijn ze dan overgebracht naar het die- renparkje bij het station Voor schoten, alwaar ze gekortwiekt grote hoeveelheden voedsel tot zich nemen. Onze 900 mz showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 -766907 Mini - Austin - Triumph Princess - Morris - MG - Rover. De ijshockeyvereniging Leiden Lions speelt van avond een belangrijke wedstrijd tegen Havana Club Eagels uit Den Bosch. De wedstrijd, die om half negen begint, belooft een uiterst spannende duel te worden. De Boschenaren, die evenals de Lions nog volop in de race zijn voor een goede eindklassering in de „Coupe der Lage Landen", zijn belust op een revanche voor de eerder dit seizoen voor eigen publiek geleden nederlaag tegen de Lions. Intermakei BV, dat de „coupe" beschikbaar stelde, heeft bovendien voor de eerste drie plaatsen in de competitie geldbedragen in het vooruitzicht gesteld, zodat ook de komende wedstrijden tegen „Geform", „SYC" en „Brussel" met spanning tegemoet kunnen worden gezien. De Leiden Lions hopen dan ook op een grote supportersschare te kunnen rekenen. Onderstaande standenlijst geeft aan hoe spannend het in de komende weken kan gaan worden: 1. Olympia (België) 17 14 1 2 29 156— 82 2. Leiden Lions 15 12 1 2 25 154— 64 3. Brussel (België) 15 11 1 3 23 115— 64 4. Havana Club Eagles (Den Bosch) 15 10 1 4 21 105— 48 5. Geform (Assen) 14 8 2 4 18 91— 67 6. S.Y.C. (Utrecht) 15 9 0 6 18 96— 76 7. Kemphanen (Tilburg) 15 6 1 8 13 67— 91 8. Zuid-Limburg (Geleen) 14 4 1 9 9 64— 83 9. Disc. Phantoms (België) 14 4 0 10 8 67—103 10. Herenthals (België) 14 4 0 10 8 52— 82 11. Rotterdam 16 3 0 13 6 65—149 12. Houtrust (Den Haag) 14 0 0 14 0 55—178

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5