Leidseweg-Noord raakt overbelast Van wankele koets naar vergulde karos CDA-Rijnsburg opgericht Leiderdorp wil dorpsgezicht beschermen P. Molenkamp begraven ifcgIVïn'Vli Ezelwei klaar voor de vorst MISBRUIK INVALIDEN PARKEER PLAATSEN REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 PAGINA 4 VOORSCHOTEN De toename van het verkeer op de Leidseweg-Noord neemt steeds ernstiger vormen aan. Tot deze conclusie kwam de heer Goosens (PP) gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie openbare werken. „In feite vangt de Leidseweg het verkeer op voor de Cburchilllaan, in Leiden, die nadat daar een groot aantal verkeerslichten zijn neergezet, steeds minder wordt bereden", aldus het commissielid. Volgens de Leidse verkeerstellingen is het aantal auto's op de Chuchilllaan afgenomen van 17.000 naar 12.000 per dag. In dezelfde periode is het verkeer op de Leidseweg aanzien lijk toegenomen. De verkeersproblematiek kwam aan de orde bij de behandeling van het beleidsplan in de begroting voor 1978. Met grote passen ging de raadscommis sie door dit plan heen. De leden volstonden met enige detailopmerkingen en -vragen. Zo vroeg de heer Iestra (PCC) om spoed te betrachten met de verplaatsing van het volkstuinencomplex. Zoals bekend zijn de volkstuinders teleurgesteld dat zij in het beleidsplan voor 1978 helemaal niet worden genoemd. Wethouder Eveleens verzekerde de heer Iestra dat de eerste aanzet tot verplaatsig van het complex in 1979 zal worden gegeven. In het voorjaar van 1980 kan het nieuwe volkstuinen complex dan worden geopend. De commissie besprak tevens het rapport van de industriebrand op de Rouwkooplaan en beperkte zich tot de planologische as pekten en de naleving van de woon-, bouw- en hinderwet Enige bewo ners van de Essenlaan betreurden het dat zij als direkt omwonenden geen uitnodiging ontvangen hadden voor de vergadering van afgelopen dlns- en ook niet het rapport ontvangen hadden. Beide zaken waren toegezegd. Wethouder Eveleens gaf de verzekering dat het rapport de bewoners toegezonden zal worden met de op- en aanmerkin gen van de raadsleden. Doordat de gemeenteraad vorige week vrijdag de behandeling afdwong was er geen gelegenheid meer om dit door middel van de geëigende „kanalen" kenbaar te maken. De bewoners zijn nog steeds even ongerust als enige maanden geleden. Drs. Offringa (CDA) las in het rapport dat al om 21.13 het sein „brand meester" gegeven werd en hij vroeg zich af of dat wel juist was. De brandweerkundige kennis van de wethou der en zijn ambtenaren was beperkt, maar zij veronderstelden dat dit een term is die gegeven wordt op het moment dat de brandweer zich de baas gaat voelen over de brand. Geanimeerd gesprek tussen v.l.n.r. de heer Baalbergen, A. Hasenoot, J. Vink en Van Duyvenbode. AMATEURS EXPOSEREN BIJ BAALBERGEN KATWIJK Gisteravond is in de expositieruimte recht dat zowel Hasenoot als Van Duyvenbode en een goede technisch vaardigheid", bij de firma Baalbergen aan de Ambachtsweg wars zijn van abstracties. "Hun onderwerpen Tijdens de druk bezochte openingsbijeenkomst in 't Heen een tentoonstelling geopend die worden romantisch en sensibel gebracht. Bij het werden intussen al goede zaken gedaan: diver- professioneel werk toont van twee amateur- werk van Van Duyvenbode denk ik aan de se stukken vonden een koper. De tentoonstel kunstenaars: zeefdrukken van de in Katwijk vroege periode van de Haagse school of ook ling loopt tot 7 januari en is geopend van 9.00 geboren Rijnsburger Aad Hasenoot en schilde- wel aan de Larense school. Het is uiteraard tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur doorde- rijen en aquarellen van de Katwijker Pieter M. moeilijker om in de zeefdruk dezelfde gevoelig- weeks, alsmede tijdens de donderdagse koop van Duyvenbode. De officiële opening werd heid te vinden als in een schilderij of een avond. Op zaterdag zijn de beide exposanten verricht door de heer J. Vink. aquarel, maar de zeefdrukken die hier hangen steeds zelf aanwezig; dan is hun werk te zien De heer Vink constateerde in zijn speech te- geven toch ook blijk van artistieke begaafdheid van 9.00 tot 17.00 uur. Gevaarlijke draad over rijbaan SASSENHEIM Een onbeken de heeft woensdagavond een le vensgevaarlijke "grap" uitge haald op de Kagerdreef in Sas- senheim. Daar reed omstreeks half tien een bromfietser tegen een over de rijbaan gespannen lijn. De bromfietser wist een val te voorkomen en meldde de aanwezigheid van het touw aan de politie. Deze venoekt eenie der die meer informatie kan geven over de levensgevaarlij ke lijn contact op te nemen met het bureau Menneweg, tel. 19029. Ds. R. Steenstra naar Wassenaar WASSENAAR Dominee R. Steenstra uit Leiden zal in ja nuari in zijn ambt van predi kant van de Hervormde wijkge- meente „Wassenaar-Dorp" be vestigd worden als opvolger van de naar Ermelo vertrokken dr. T. C. Frederikse. De nieuwe predikant (42 jaar) is voor vele Wassenaarders een goede bekende omdat hij in Wassenaar als vicaris werkzaam is geweest. Op zondag 4 decem ber leidt ds. Steenstra de och tenddienst in de Dorpskerk. Na afloop is er gelegenheid om met ds. Steenstra, zijn vrouw en zijn drie kinderen kennis te maken. WASSENAAR „Tij dens de 17e eeuw ver breidde het gebruik van het rijtuig zich over bij na heel Europa. Voor het gewone volk was dit nog een zeer primitief voertuig, zoals dat te zien is op de schilderijen van Brueghel de Oude. Het rijtuig van de groten der aarde was in zijn oorsprong eveneens pri mitief, maar zeer gelei- delijk aan werd het rij tuig steeds meer geper fectioneerd." Een uiterst korte en summiere samenvatting van een boek dat verhaalt over de romanti sche tijd waarin het paard en de koets de alleenheerschappij hadden op de wegen: van Koetsen en Karossen. Het boek werd onlangs in de Oranjeserie van het rijtuigen museum in Wassenaar ten doop gehouden door Luite nant-generaal der cavalerie b.v. J. A. C. Bartels, die het boek heeft bewerkt Het boek (oorspronkelijke titel „Du temps des cochers") is ge schreven door de Zwitser Jo seph Jobé en vertaald door mejuffrouw K. Zegers de Beijl. De heer Bartels heeft, naast de bewerking ook nog voor een aanvulling gezorgd. Zo heeft hij in het hoofdstuk „De Paardenposterij" het wel en wee van de officiële organi satie voor het wisselen van. paarden in Nederland, zoals deze in de eerste helft van de 19e eeuw functioneerde, uit de vergetelheid gehaald. Daar naast heeft hij ook drie beken de rijtuigen van de Koninklij ke Stallen onder de loep geno men, waaronder de Gouden Koets. In het boek wordt een over zicht gegeven van de ontwik keling van het kleine rijtuig na ar de karos en de uit de Westerns zo bekende post koets. Zo had de koets aan het einde van de zeventiende eeuw algemeen ingang gevonden. De schrijver onderbreekt zijn betoog over de historische weg die de koets gegaan is steeds om door schrijvers uit de vori ge eeuwen overgeleverde anekdotes en bijzonderheden te vertellen. La Bruyere bijvoorbe*u_ schrijft wat voor incQQQp koets op de vrouwen van zi& tijd maakte: „Als een vrouw uit de stad het geratel van een koets hoort, die voor haar deur stilhoudt, is zij vol be reidwilligheid en gedienstig heid voor degene die er in zit Zonder hem maar te kennen. Want als zij vanuit haar ven sters een fraai span en veel livreien heeft gezien en hele rijen schitterende vergulde Nieuw boek in Wassenaar ten gehouden spijkers haar tegemoet flonke ren, wat een ongeduld kent zij dan niet om die heer of magi straat reeds in haar woning te zien. Wat een enorme tegenstelling dan met het beeld zoals Eras- OEGSTGEEST - De heer P. Molenkamp, oud-koster van de Willibrordkerk, is gisteren on der bijzonder grote belangstel ling begraven. Hij was ruim veertig jaar koster en werd on derscheiden met het „Pro eccle sia et pontifice". Twee zonen van de overledene, Dick en Joop, gingen voor in de rouw dienst. Zij werden geassisteerd door Pater Molenkamp en Pas tor Koster. Celebrant Dick Molenkamp ty peerde zijn vader als „de kleine sterke man, die leefde voor de kerk". Zo hebben vele parochia nen hem gekend. Koster Molen kamp genoot veel waardering hetgeen kortgeleden nog tot ui ting kwam toen zijn 60-jarig hu welijksfeest gevierd werd: KATWIJK De Belg Luc de Smet en de Amerikaan Jay Gea ry doen op hun tiendaagse toer- nee door Nederland vanavond 't Mallegat in Katwijk aan. Als „Panem en circences" treden ze op in een cabareteske pantomi me. Het programma is verruk kelijk in zijn eenvoud, erg pro fessioneel in de uitwerking en oer-komisch in de ideeën en de interpretatie. De voorstelling be gint om half negen, de toegang sprijs is twee gulden. Morgen avond is er in 't Mallegat een discco vanaf kwart over acht Entree 1. De gratis toeganke lijke theemiddag op zondag 4 december begint om drie uur. KATWIJK - De Chr. Bestevaer Mavo Katwijk aan de Duin doornlaan organiseert maandag 5 december een grote bazaar, waarvan de opbrengst bestemd is voor vluchtelingen uit Oegan da. Vanaf 9.30 uur draait er doorlopend een film, er is een rommelmarkt, een schiettent, een spookhuis en nog veel meer. VOORSCHOTEN - „De Linde hoeve" staat morgen in het te ken van Sint Nicolaas. Om half elf komt de Sint naar de kin- dersoos in dit jongerencentrum en zal doen wat van de goedhei- ligman verwacht wordt Mor genavond treedt in „De Linde hoeve" op de groep „Cernocky", de groep is half Pools en half Nederlands. Het repertoire be staat uit be-bop, swing en jazz- rock. De aanvang is 20.30 uur. KATWIJK In de gisteravond gehouden ledenvergadering van de afdeling Katwijk van de WD is de penningmeester, de heer A. IJzerman, benoemd tot voorzitter. Hij zal voor enige tijd de functies combineren. Als Voorzitter is hij opvolger van drs. F. L. van Velsen die de gemeente Katwijk heeft verla ten. Fractievoorzitter R. D. Bui tendijk hield een beschouwing over enige belangrijke zaken die in 1977 in de Katwijkse raad aan de orde zijn geweest. LISSE De Lawn Tennisclub Lisse houdt op vrijdag 16 de cember een jaarvergadering in het clubgebouw van de vereni ging. Behalve de notulen en jaarverslagen komt de bestuurs verkiezing aan de orde. Aan vang 20.30 uür. LISSE De recreatiecommissie van het gemeenschapscentrum De Poel houdt vanavond een klaverjas wedstrijd voor paren in het Lissese „Poelhuys". Indi viduele deelnemers worden door de commissie van een part ner voorzien. Aanvang 20.00 uur. ZOETERWOUDE - De KPJ viert vanavond Sinterklaas in het Don Boscohuis. Er is beslo ten om er dit jaar nét even iets anders van te maken, waardoor iedereen de gelegenheid krijgt mee te doen. De muziek worc^t deze avond verzorgt door Disco Jos, de aanvang is 20.00 uur. Dr. R. Kruisinga (staand, tweede van rechts) met het nieuwe Rijnsburgse CDA-bestuur. RIJNSBURG Onder grote belangstelling formatieperiode. „Hij heeft zijn standpunt is gisteravond in Voorhof een CDA-afdeling weten te bewaren ten dienste van de chris- opgericht De samenvoeging is een logisch ten-democratie", aldus de heer Kruisinga. gevolg van de reeds bestaande samenwerk ing tussen de afdelingen van de drie chris- Voorts ging het Tweede Kamerlid in op de ten-democratische partijen in Rijnsburg tij- noodzakelijke bezuinigingen, die het nieuwe dens de Tweede Kamerverkiezingen. kabinet zal moeten doorvoeren. „Ik ben een voorstander van de netto-netto koppeling en Voor die gelegenheid was een CDA-werk- het gesloten akkoord leidt tot niet meer dan groep in het leven geroepen. Na de verkiezin- 31/2 tot 4 miljard bezuiniging", aldus de heer gen kwam van de leden de suggestie om te Kruisinga. „Er is één ding in het regeerak- komen tot één CDA-afdeling. koord waar ik bijzonder verheugd over ben. Ter gelegenheid van de oprichting sprak het Dat is dat men meer gaat doen voor de Tweede Kamerlid dr. R. Kruisinga. Hij blies zwakken in onze samenleving en dat zijn met de loftrompet over de houding van fractie- de invaliden en de bejaarden, zeker de wer- voorzitter D. van Agt tijdens de zo moeilijke kers in het midden- en kleinbedrijf. OEGSTGEEST De Oegst- geestse ijsbaan achter kasteel Oud-Poelgeest, de Ezelwei, is gistermiddag weer onder water gezet. Tijdens de jaarvergade ring van de IJsclub stelde voor zitter Star gisteravond dat de schaatsaccommodatie aanzien lijk verbeterd is. De baan is voorzien van verlich ting met hogedruk-kwiklampen, er is een mooie kantine en de afrastering is gerepareerd. De heer Star deed een beroep op de oudere leden om zich be schikbaar te stellen voor wat huishoudelijke Werkjes en voor het toezicht houden, wanneer de ijsbaan open is. OEGSTGEEST Het misbruik van parkeerplaatsen voor inva liden neemt hand over hand toe. Met name in de Kempe- naerstraat worden de plaatsen door veel valide automobilisten bezet, zodat degenen voor wie de plaatsen eigenlijk bestemd zijn, gedwongen zijn huo auto ver van de winkelstraat af te zetten. Tijdens de vergadering van de raadscommissie verkeer en ver voer sprak wethouder J. Thorn zijn verontrusting over dit mis bruik uit. Hij verklaarde dat hierdoor het experiment met de invaliden-parkeerplaatsen voor hem op een grote teleurstelling is uitgedraaid. Uitvoerig ging de commissie in op twee brieven van bewoners van de Beatrixlaan en de Hof- dijek. De bewoners hebben voorgesteld de Beatrixlaan af te sluiten. Hieraan zal niet tege moet worden gekomen. LEIDERDORP De monu mentencommissie heeft gis teravond het college van b en w geadviseerd bezwaar aan te tekenen bij Gedepu teerde Staten, indien de ge meente Leiden bij de vast stelling van het bestem mingsplan Hoge Rijndijk geen rekening houdt met het verlangen van Leider dorp het noordelijke deel van de Oude Rijn tot be schermd dorpsgezicht te verklaren, mits het zuidelij ke op het grondgebied van Leiderdorp gelegen deel de zelfde status zal verkrijgen. VAN LEIDERDORPSE BRUG TOT KOUDEKERK treft, dat het gehele gebied tus sen de Leiderdorpse brug en de grens van de gemeente Koude kerk aan den Rijn, in verband met zijn typische lintbebouwing, tot beschermd dorpsgezicht moet worden verklaard. Men laat het thans aan de rijksdienst voor de Monumentenzorg over of dit in zijn totaliteit of in gedeelten kan worden gereali seerd. De eigenaren van de panden die door de monumentencommissie worden voorgedragen voor plaatsing op de monumenten lijst kunnen binnenkort een brief van het college van b en w verwachten. De betrokken ei genaren worden in de gelegen heid gesteld bezwaren hiertegen in te brengen. De monumenten commissie kon zich met deze procedure verenigen. De pandjes Hoofdstraat 8 t.m. 14 die op de monumentenlijst zullen worden geplaatst. mus ons dat schetst van de herbergen in Duitsland: De reizigers worden in vertrekken gestouwd, verhit door kachels. De een doet zijn laarzen uit, de ander verwisselt van hemd, een derde kamt zijn haar of wist zich het zweet af. Iemand zit zijn overschoenen schoon te vegen,een ander stinkt naar knoflook. Men bekijkt u alsof u tot een zonderlinge diersoort uit Afrika behoort. Er is geen schoon water om zich te was sen en lakens yrorden eens in het half jaar gewassen." In het hoofstuk over De eeuw van de grand-seigneurs wor den de omstandigheden in de belangrijkste landen van Eu ropa in de 18e eeuw beschre ven. Zo was het in die tijd een hachelijke onderneming om met postpaarden door Spanje en Portugal te reizen. De En gelsen daarentegen lieten toen ook op het gebied van de koet sen hun handelsgeest werken en in 1790 was de export van kosten een belangrijk onder deel van de Britse handel ge worden. Verderop in het boek wordt de „Gouden Eeuw van de diligen ce" behandeld. Het toerisme, de reizen, de herbergen en een tocht van Bazel naar Miiaan, via de Sint-Gotthard worden achtereenvolgens uitgebreid en vaak gedetailleerd beschre ven, zonder daarbij de lezer te vervelen met een eentonige op somming van de bijzonderhe den. Zo wordt de bekende Franse schrijfster George Sand aangehaald. Zij schreef over de reiskoets van haar grootmoeder: „Het was een waar huis op wielen. De ontel bare opbergvakjes van dit rij tuig waren propvol met pro viand snoepgoed, parfums, speelkaarten, boeken, routebe schrijvingen geld en wat dies meer zij." Het, door luitenant-generaal b.d. Bartels aangevuld hoofd stuk over de Paardenposterij geeft een duidelijke beschrij ving van een interessante in stelling die het uiteindelijk niet meer kon bolwerken te gen de sterk verbeterde en steeds sneller wordende com municatiemiddelen. Koning Willem I maakte dan ook een einde aan het bestaan van de Paardenposterij. De pronk stukken van het Koninklijke Staldepartement. In dit hoofd stuk worden drie van de mooiste, in Nederland aanwe zige rijtuigen behandeld. De overbekende Gouden Koets, de Glazen Koets en de Crème Caleche, een in opdracht van koningin Emma gebouwd rij tuig.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4