Jean Bessems ontsnapt aan nederlaag Secties Budobond worden in mei zelfstandig Nico Jansen gaat vrijuit Robin Saraber terug bij HYS Topclubs spelen zaalvoetbal in Ahoy Voetbalslag in Belgrado krijgt bij FIFA vervolg AZ'67 woensdag tegen Fortuna SG Onderscheiding Anton Geesink ADVOCAAT IN KORT GEDING: "sport LEIDSE COURANT, VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 PAGINA 13 JULIANADORP Jean Bessems had het grootste geluk van de wereld. De Limburger, eerste geplaatst in het toernooi om het nederlands kampioenschap Anker-kader 47.32 na het bedankje van titelverdediger Hans Vultink en de plotselinge afmelding van de door griep gevelde Christ van de Smissen, ontsnapte tegen invaller Henk van de Kruisweg ter nauwernood aan een nederlaag. Met de grootste moeite kon Bessems in Julianadorp onheil ontlopen. Henk van de Kruisweg, woensdagavond pas opgeroe pen om te debuteren als ereklasser kader, stapte met gezwinde tred het toernooi binnen. Spelend op intuïtie en met hoge snelheid beantwoorde hij de opening van Bessems van 42 met een reeks van 75 goed voor de extra premie: een strijkijzer. Bessems, die voor dit toernooi buitengewoon veel trainde, schrok er zicht baar van. Hij wilde onnodig risico vermijden en ging fouten maken. Hij kwam tot een serietje van negen. Van de Kruisweg ging gewoon door. Als een repeteer geweer reeg hij de caramboles aaneen. Het magazijn raakte pas leeg bij 126. Bessems bleef tot en met de vierde beurt ver achter, terwijl de caféhouder uit Wezep maar bleef scoren met series van 36 en 89: 70-326. Tijdens de pauze besloot Bessems alle remmen los te gooien. Alles of niets gokkend kwam hij langzaam in zijn spel. Na 100 begon hij weer in zichzelf en de overwinning te geloven. Toch had hij nog geluk nodig. Bessems miste na 187, zwaar in de verdediging. Zijn geluk was dat Van de Kruisweg van verdedigen niet veel terecht bracht. Hij bracht de ballen bij elkaar en niet hij maar Bessems was klaar. De Limburger ging uit met een serie van 143. Van de Kruisweg produceerde in de nabeurt slechts een punt. Toch verklaarde hij tevreden: „Met een gemiddelde van 54.50 wil ik elke partij wel verliezen". Bessems bedankte hem voor het goede tegenspel dat hij gekregen had. „Toen ik zag dat Henk alles op serie speelde, kreeg ik weer hoop. Het pakte gelukkig goed uit". Het toernooi in Julianadorp was na de eerste schermut selingen nog volledig open, zeker door het ontbreken van de vedetten Vultink en Van der Smissen. In de subtopstrijd voor twee plaatsen in de toernooien om de Europese- (Emmeloord van 2 tot en met 5 maart) en de wereldtitel (Rheden 6 tot en met 9 april) maken voorlopig de meeste aanspraak. Bessems en Vet, die in vijf beurten won van de 21-jarige Jos Bongers. Vets slotserie van 273 was van hoog gehalte. Bogers, die elk toernooi tot nu toe slecht begon maar dit kampioen schap met een gemiddelde van 62.45 uit de voorwed strijden binnenkwam, produceerde slechts 37 carambo les. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Wim van Deventer 327, Louis Havermans 400 (9 beurten), Piet de Vet 400, Jos Bongers 37 (5), Ben Velthuis 156 - Hans Sundquest 400 (13). Jean Bessems 400 - Henk van de Kruisweg 327 (6). Velthuis Stand na de eerste dag: 1. Havermans 2. Sundquest 3. Vet 4. Bessems 5. Bongers 6. Velthuis 7. Van Deventer 8. Van de Kruisweg 400 10 220 400 10 165 2-1 165 24,17 Veelvuldig biljartkampioen Piet van der Pol deed de eerste stoot in het toernooi om de titel anker kader 47/2. Toekijkend v.l.n.r. Bongere, Bessems, Velthuis, Van Deventer, Wedstrijdleider Meinema, Vet Sundquest, scheidsrechter Visser en v.d. Kruisweg. Jean Bessems kan een favorietenrol vervullen. Na het ontslag van Brian Randell wil Rober Saraber (foto) weer voor HYS spelen. DEN HAAG - De Canadese uitblinker Frank de Marco, de enige buitenlander die dit seizoen bij de Haagse IJshockeyformatie HYS Intervam volledig voldeed, zal vanavond spelen tegen Tilburg Trappers. Gisteravond trainde hij echter niet. Een gesprek met het bestuur van HYS bracht uitkomst Het bestuur zal alles in het werk stellen om De Marco en zijn vrouw - die in verwachting is en heimwee heeft - in Nederland goed te begeleiden. Op de training was gisteren wel Robin Saraber. Onder de leiding van Brian Randell wilde hij niet spelen. Nu de Canadees zijn ontslag heeft gekregen is Robin „Beertje" Saraber weer terug en zal vanavond ook spelen. Wim Constant die afgelopen maandag zei terug te gaan naar Houtrust, kijkt nog even de kat uit de boom. Nu Randell vertrokken is rekent hij erop dat er in het team een plaatsje voor hem is. Is dat niet het geval dan gaat Constant rond de kerstdagen terug naar Houtrust. Voorzitter Edu Hopman:" We maken een moeilijke tijd door. Daar moeten we even doorheem Ik hoop dat de veranderingen vanavond tegen Tilburg Trappers te merken zijn". Geneve De FIFA heeft giste ren bij monde van secretaris-ge neraal Helmut Kaser laten we ten „met afschuw vervuld te zijn" door het geweld, dat woensdag in Belgrado tot uit barsting kwam in de WK-kwali- ficatiewedstrijd tussen Joego Slavië en Spanje. „Dit moet een van de afschuwe lijkste vertoningen van geweld zijn, die ik op internationaal niveau ooit heb gezien", zo ver klaarde Kaser. De Zwitserse se cretaris-generaal van de FIFA, zei dat disciplinaire maatregelen zeker niet zullen uitblijven. Kaser beschuldigde vooral som mige Joegoslavische spelers van „opzettelijke aanvallen met de bedoeling een tegenstander li chamelijk letsel toe te brengen". De aanvallen op de man in plaats van de bal „zijn bijna zonder uitzondering begonnen door Joego Slavië", aldus Kaser Hij zei dat de Engelse scheids rechter Ken Burns „gedeeltelijk schuld moet dragen" voor wat zich op het veld heeft afge speeld. „Burns had in het begin van de wedstrijd strenger moe ten optreden. Ik moet helaas zeggen dat de scheidsrechter soms optrad als een vader, die zijn kinderen probeert zich te laten gedragen zonder hen te straffen", aldus Kaser, die Burns overigens als „een uitste kende scheidsrechter" be schouwde. DEN HAAG De wedstrijd tussen AZ'67 en Fortuna BC, in de tweede ronde van het toer nooi om de nationale voetbal beker, zal worden gespeeld op woensdag 7 december. Op dezelfde dag worden de re- den op de televisie van Ein- turnwedstrijden gespeeld in de tracht Braunschweig tegen PSV derde ronde van het toernooi geen toestemming gegeven in om de UEFA-beker. verband met de belangen van De KNVB heeft voor het uitzen- AZ'67 en FSC. WENEN De Nederlandse oud-wereld- en Olympisch judokampioen Anton Gee sink zal door Oostenrijk worden onderscheiden met „Gouden orde-tekenen van verdienste", aldus is giste ren gemeld door het Oos tenrijkse persagentschap. De uitreiking zal op 7 de cember plaatsvinden in het ..Sporthuis" te Wenen. Gee sink is vaak in Oostenrijk geweest toen hij nog.een aan de top staande judoka was. Tevens is hij in dit land enige tijd judocoach geweest. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Selectie veldrijders DEN HAAG De sportcom- missie van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie heeft voor de wereldkampioenschap pen veldrijden die op 22 janua ri in Spanje worden gehouden, de volgende renners geselec teerd. Amateurs: Wil Brouwer (Horst America), Reinier Groenendaal (st. M. Gestel), Herman Snoeij- kink (Denekamp), Hnnie Stam- srujder "(Enter), Hans Steekers Noordwijkerhout) en Jos Lam mert ink (Wierden). Professionals: Cees van de We reld (Nieuwkoop), Gerrit Schef- fer (Hengelo) en Gertie Wilde- boer (Apeldoorn). De definitieve aanwijzing zal in een later sta diumplaats vinden. UTRECHT „De voorzitter van de sectie Tae Kwon-do van de Budobond Nederland heeft de afgelopen maanden bij de proble men tussen hem en hoofdbestuur van de bond als een agressieve dolleman om zich heen geslagen, dus hij kan onmogelijk ei sen, dat hij wordt herbenoemd". Dit zei de raadsman van de Budobond Nederland (BBN), mr. G. Hoofd Graafland in een kort geding, dat de heren N. J. Thoutenhoofd en H. Janssen als voormalig voorzitter en se cretaris van de sectie tae kwon-do hadden aangespannen tegen de BBN. Van de president van de rechtbank in Ut recht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, vroegen zij de onmiddellijke ontheffing uit hun func ties door het bondsbestuur ongedaan te maken. Mr. J. L. Janssen van Raay betoogde namens Thoutenhoofd en Janssen, dat het niet herbenoemen van deze twee tot sectie bestuurders moet worden opgevat als een onrechtmatige en onbesuisde daad. De raadsman weet deze tour de force van het bondsbestuur aan persoonlijke grieven te gen het tweetal naar aanleiding van enkele meningsverschillen. Naar zijn mening waren de twee echter niet hun boekje te buiten gegaan, omdat zij ervan uitgingen dat de sectie tae kwon-do redelijk zelfstandig binnen de Budobond kon opereren. Dit was afgesproken bij de toetreding van de vroegere Nederlandse tae kwon-do associatie tot de BBN. Op basis van deze afspraken bestreed mr. Janssen van Raay ook de bevoegdheid van het bondsbestuur om zijn cliënten voor herbe noeming uit te sluiten. De belangrijkste aan leiding voor conflicten tussen sectie en bondsbestuur lag volgens de raadsman in een kwestie over de deelneming van een Nederlandse tae kwon-do-equipe aan de we reldkampioenschappen 1977 in Chicago. Afspraken Behalve vernietiging van het ontslag van de sectiebestuurders Thoutenhoofd en Jans sen wilde mr. Janssen van Raay ook, dat de president de Budobond zou verplichten ernst te maken met het nakomen van ge maakte afspraken over zelfstandigheid van de secties binnen de bond. Volgens de advocaat is dit in het belang van alle oosterse vechtsporten. „De Budobond kraakt in zijn zelfstandigheid van de secties binnen de bond. Volgens de advocaat is dit voegen. De sec ties karate en aikido wensen in de bond eenzelfde vorm van zelfstandigheid en wach ten de afloop van het kort geding met argusogen af". De secties nemen het niet langer te worden overheerst door de sectie judo, die aan de eerder genoemde sporten wezensvreemd is, zo betoogde mr. Janssen van Raay. Mr. Hooft Graafland kondigde aan, dat in de Budobond wordt gewerkt aan een grotere zelfstandigheid van de secties en dat die herstructurering in mei volgend jaar zijn beslag zal krijgen. Tot die tijd behoudt het hoofdbestuur van de bond het recht om de sectiebestuurders te benoemen of die benoe ming te verlengen, aldus de raadsman. Tus sen bondsbestuur en de heren Janssen en Thoutenhoofd was de sfeer inmiddels erg vertroebeld en er waren over en weer brie ven gestuurd, waar naar zijn zéggen „de honden geen brood van lusten", zodat een herbenoeming niet kon worden gevorderd. „Als de sectie Tae Kwon-do zijn zelfstandig heid heeft, kunnen de leden de beide heren altijd nog tot bestuurders verkiezen. Dat duurt nog maar een half jaar", aldus mr. Hooft Graafland. Uitspraak 12 december. EEN WINNAAR IN LOTTO DEN HAAG Lotto 48 van het afgelopen weekeinde kent één winnaar, aan wie bruto 666.666.67 gulden wordt uitge keerd. In lotto en toto 48 vielen intotaal 14.505 prijzen. De uit slagen van de lotto en de toto van 27 november zijn: Lotto: 48: 13.085 prijzen: inleg: 3.640.765,— prijzenbedrag 1.850.948.98. Ie prijs, 1 winnaar die bruto 666.666.67 ontvangt; 2e prijs: 1 winnaar die bruto 172.936.30 ontvangt; 3e prijs: 77 winnaars die elk bruto 3.368.80 ontvan gen; 4e prijs: 5.331 winnaars die elk 64.80 ontvangen; 5e prijs: 7.675 winnaars die elk 45,— ontvangen. Uitslag toto 48 In deze toto vielen 1.420 prijzen. Inleg: 776.598,—. Prijzenbe drag: 364.134.05. Ie prijs: 3 winnaars die elk bru to 48.551,20 ontvangen, 2e prijs: 93 winnaars die elk 978.80 ontvangen; 3e prijs: 1.324 winnaars die elk 96.20 ontvangen. Dick Schneider in Zuiderpark (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het betaalde jeugdel/taJ van FC Den Haag krijgt morgen (14.30 uur) bezoek van leider Feyenoord. De Rot terdammers zijn lijstaanvoer der met twee punten Feyenoord verschijnt met o.a. Nico Jansen, de weer herstelde Dick Schneider, Kees Jan Snoeck, Harry Melis, Dick Ernst en jeugdinternational Jacques Troost (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ajax, AZ'67, Feyenoord en Sparta zullen zich op 3 en 4 januari met vier buitenlandse teams voor bet eerst gaan wagen aan zaalvoet bal. Dat zal dan gebeuren tij dens het Panorama-toernooi in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. De Nederlandse ploegen krijgen in ieder geval te maken met Bastia (inclusief Johnny Rep), een Joegoslavische selectie (met negen internationals) en een Zweedse selectie (met Ove Kind- vall en Björn Nordqvist). Ralf Edstrom zou normaal gespro ken ook deel uitmaken van de Zweedse afvaardiging, maar hij is waarschijnlijk niet op tijd genezen van een recente opera tie. Als vierde tegenstander heb ben de organisatoren FC Brug ge in gedachten. De onderhan delingen met de ploeg van Ernst Happel zijn echter nog niet af gerond. De acht deelnemers zullen wor den ingedeeld in twee poules van vier waarin een halve com petitie wordt afgewerkt. Zowel op dinsdag als woensdag wordt 's middags (13.30 u.) en 's avonds (19.30 u.) gespeeld. Elke sessie omvat vier wedstrijden van twee keer twintig minuten. Woensdagavond wordt het even ement afgesloten en spelen eerst Johhny Rep met Bastia in Ahoy. de nummers vier van de poules tegen elkaar om de zevende plaats. Daarna de nummers drie van elke poule, de nummers twee en tenslotte de groepswin naars, die elkaar de toernooize ge zullen betwisten. Het is de bedoeling dit toernooi jaarlijks te houden. De organi satie denkt dat daarvoor al een waarborg gevonden kan worden in het grote aantal aanvragen voor Dlaatskaarten. ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft de zaak tegen Nico Jansen geseponeerd. De Feyenoorder kreeg zondag in de wedstrijd tegen FC Amsterdam een gele kaart van scheidsrechter Van Ettekoven, omdat hij in bet duel met FC Amsterdam Leo de Leeuw in het gezicht zou hebben gespuwd. Nadat beide spelers hadden verklaard dat in het geheel niets was voorgevallen, gaf Van Ettekoven na afloop van de wedstrijd toe dat hij zich vergist had en dat hij dit aan de tuchtcommissie zou mededelen. De volgende straffen werden gisteren uitgesproken: J. A. H. van der Bijl (FC Dordrecht) één wedstrijd onvoorwaarde lijk plus één wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar plus een boete van 75 gulden. D. Dubbeld (FC Dordrecht) één wedstrijd onvoorwaardelijk plus een boete van 100 gulden. J. Waslander (Excelsior) twee wedstrijden onvoorwaardelijk plus 100 gulden. J. van de Berg (FSC) twee wedstrijden onvoorwaardelijk plus 200 gulden. J. Colombain (FSC) twee wedstrijden onvoorwaardelijk plus 100 gulden. G. G. Damen (NAC) twee wedstrijden onvoorwaardelijk plus 125 gulden. De volgende spelers kregen een boeking: R. W. Geestman (Hera cles), G. Middelkoop (Heerenveen), D. Salm (FC Den Bosch), M. C. Jol (FC Den Haag) en T. H Gerdsen (Vitesse). ■ill (Van onze correspon dent) EINDHOVEN Burgemeester en wethouder van Eind hoven doen geen voorstel om de huidi ge subsidieverlening aan de eerste divisie vereniging Eindho ven voort te zetten. Daarmee is het voort bets taan van EW Eindhoven als vereniging in het be taalde voetbal ern stig in gevaar geko men. Het Eindhovens col lege ziet weirug heil in verdere subsidie ring van deze zorge lijke financiële situa- Betaald voetbal van Eindhoven in gevaar tie, die volgens het college weinig hoop voor de toekomst biedt In een brief noemt het college als redenen voor het be sluit onder meer het begrotingstekort van 180.000 gulden, de onevenwichtige op bouw van de spelers groep en geringe mo gelijkheden om uit ei gen kweek te putten. Het bestuur van Eindhoven toonde zich bijzonder teleur gesteld over de mede deling van B en W Om rond te kunnen komen zou de club 250.000 gulden per jaar nodig hebben. Tot nu toe verstrekte de gemeente Eindho ven een jaarlijkse subsidie van 100.000 gulden. Men hoopt dat via bijdragen van de KNVB het exploi tatietekort verlicht kan worden. Het te kort dat daarna over blijft schat men op 130.000 gulden. Bettine Vriesekoop niet naar Frankrijk HAZERSWOUDE Bettine Vriesekoop zal niet deelnemen aan de open Franse tafeltenniskampioenschappen, die vandaag in Rennes zijn begonnen. Zij is gisteren niet met de Nederlandse ploeg afgereisd. In verband met schoolverplichtingen. De 16-jarige HAVO-scholiere bereikte in het enkelspel bij de open Zweedse kampioenschappen onlangs nog de kwartfinales. De plaats van Bettine Vriesekoop zal worden ingenomen door Bngitha Kooper.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13