Positie van Vorster verder versterkt libelle Zou u willen dat uw vriendin wat romantischer was? Verzoening moet doel blijven van theologische bewegingen OOK MATIGING VERWACHT OP TRIPOLI-TOP Zaten erin uwlibelle geen gratis wenskaarten? De oplossing vindt u bij deBoekhandel PROF. DR. ALBEDA VOORZITTER ECDS KORTE METTEN Conferentie in Berlijn van katholieken uit Oost- en West-Europa BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 12 Proces tegen ZELFVERZEKERDE JESPERS VERWERPT BESCHULDIGINGEN PY-rPfihtPr GENT (ANP) - De derde dag van het proces Jespers in Gent werd gisteren besteed aan ten laste gelegde diefstel met geweld en valsheid p in geschrifte. Rechter Jespers staat terecht 111 IjPnt wegens moord op rijn vrouw, die dood in haar bad was aangetroffen. Jespers was zeer zeker van zichzelf en verwierp de tegen hem ingebrachte beschuldigingen van de Cramer, eigenaar van verscheidene café's in Gent en vermoedelijk zijn medeplichtige. Hij zei „slachtoffer van machinaties te zijn, mis schien door hoger geplaatsten georganiseerd". De rechtbank hoorde gisteren nog enkele be klaagden, zoals de garagehouder van Renterg- hem, die ontkende een bom in de auto van Jespers geplaatst te hebben, en een bankbe diende, Hedwig Bundervoet, die van heling wordt verdacht De vriendin van Jespers, Rosanne van Lare, bevestigde bandjes van bekentenissen van Jes pers tegenover Cramer beluisterd te hebben en die daarna te hebben vernietigd om haar gelief de niet in gevaar te brengen. Jespers zou tegen de Cramer gezegd hebben dat hij zich van zijn vrouw wilde ontdoen. Moezorewa wil niet met Smith praten SALISBURY (AP) - Bisschop Abel Moezorewa heeft in de Rhodes isc he hoofdstad Salisbu ry laten weten dat zijn organi satie, de African National Council (ANC) vandaag niet deelneemt aan de besprekingen van de gematigde Rh odes isc he nationalisten met premier Smi th. Hiermee wil de ANC proteste ren tegen de militaire akties van het Rhodesische leger tegen zwarte guerrillakampen in Mo zambique, die onlangs aan 1200 mensen het leven hebben ge kost. De ANC heeft een week van rouw afgekondigd die donder dag is ingegaan. De in Rhodesië zelf legaal opererende beweging wilde niet uitsluiten dat de ANC na afloop van de week van rouw wel bereid zal zijn om samen met de andere zwarte nationalisten, Jeremiah Chirau's ZUPO en dominee Sithole's or ganisatie, te onderhandelen met het blanke minderheidsbewind. JOHANNESBURG (ANP) Met een meerderheid van 134 van de 165 zetels in het blanke Zuidafri- kaanse parlement heeft de Nationale partij van premier Vorster de grootste overwinning van zijn geschiedenis behaald, bij de woensdag gehouden verkie ïzingen. De grootste oppositiepartij is nu de Progressieve Federale Partij met 17 zetels, ge volgd door de zwaar verslagen Nieuwe Republi keinse Partij. In een district is de stenming uitgesteld, wegens de moord op de kandidaat van de Nationale Partij. De verkiezingen hebben Vorster gesterkt in zijn overtuiging dat de grondwetswijziging moet wor den doorgevoerd, die meer bevoegdheden toekent aan kleurlingen en Aziaten, maar die de zwarte meerderheid volledig buitenspel zet Vorster toon de zich „diep dankbaar" voor het mandaat van zijn kiezers. Toch was de opkomst slecht. In Vader Klar zoekt zijn verloren zoon HAMBURG (AP) Alfred Klar, de vader van de van moord en terroristische activi teiten verdachte Christian Klar, heeft via een open brief in het sensatieblad Bildzeitung een beroep op zijn zoon gedaan zich over te geven aan de poli tie. „Lieve Christian, dit is je vader die schrijft Ik koos deze weg via Bildzeitung omdat mama en ik sinds oktober 1976 niets meer van je hebben gehoord". De 25 jaar oude Christian be hoort tot de 16 meest gezochte verdachten in verband met de moorden op de federale apenba re aanklager Siegfried Buback en diens twee bewakers, op de bankier Jürgen Ponto, op de Industrieel Hanns Martin Sch- leyer en vier van diens begelei ders en vermeende medeplich tigheid aan de kaping van een vliegtuig vdn de Lufthansa. Carter eerst naar Aziè en Europa WASHINGTON (RT) - Het eer ste deel Vein de wereldreis van president Carter, dat op 29 de cember begint, is gericht op lan den in Aziè en Europa. Carter gaat eerst naar Polen, vervol gens naar Iran, India, Saoedi- Arabië, Frankrijk en tenslotte België. Op 6 januari keert hij naar Washington terug. In het voorjaar bezoekt hij vervolgens Brazilië, Nigeria en Venezuela. Bovendien zal Carter in het voorjaar in Bonn waarschijnlijk een economische top bijwonen. verscheidene districten kwam slechts 60 procent van de kiezers naar de stembus. De zwarte bevolking heeft nauwelijks aandacht aan de verkiezingen besteed. Bij voorbaat stond trouwens vast, dat zij van Vorster slechts hun politieke rechten mogen uitoefenen in de negen „thuislanden", stukken van het platteland die voor de zwarte „stammen" gereserveerd zijn. Overigens werden wel 29 zwarte journalisten gearresteerd, die woensdag protesteerden tegen het gevangen houden van zeven collega's, die niet berecht zijn. Zij zullen op 22 februari aan de rechter worden voorgeleid. Minister Van der Stoel heeft de uitslag niet bemoe digend genoemd, omdat de campagne van Vorster neerkwam op het afbreken van de dialoog, het wijzigen van de grondwet en het verbieden van zwarte kranten e.d. Deze week bevat Libelle zes gratis wens kaarten, als bijlage in het hart van het blad. Helaas is een klein deel van de oplage zonder die kaarten verschenen. Had u de pech zo'n kaartloze Libelle te kopen? Gaat u dan over 2'/2 week nog even naar dezelfde tijdschriftenwinkel. U krijgt dan alsnog uw wenskaarten! Minder werklozen in november DEN HAAG (ANP) De werk loosheid in Nederland is vorige maand ten opzichte van okto ber gedaald met 4200 tot 204.300 personen. Het verschil ontstond door een daling van 3200 bij de mannen en 1000 bij de vrouwen. Het aantal vacatures daalde echter in dezelfde periode, met 2400 naar 59.000. Vanaf juli hebben 156 werklo zen gebruik gemaakt van de nieuwe bijdragenregeling ver plaatsingskosten van het minis terie van sociale zaken. De rege ling maakt het mogelijk dat werklozen vergoedingen ontvan gen wanneer zij werk aanvaar den op een flinke afstand van hun woonplaats. Deze vergoe dingen variëren van reis- en pensionkosten gedurende een half jaar tot een tegemoetko ming in de verhuis- en inrich tingskosten. Tot nu toe heeft de nieuwe regeling het meeste suc ces in Overijssel, waar 86 „im migranten" werden genoteerd. De voorzitter van de stichting vakopleiding bouwbedrijf, de heer B. Vermeulen, heeft giste ren in Ede verklaard dat in de toekomst werkloosheid onder leerlingen in de bouwnijverheid kan worden voorkomen. Maar dan moeten volgens hem wel de werk. gevers in regionaal ver band de schoolverlaters de ga rantie geven dat zij de bedrijf sopleiding, waaraan zij zijn be gonnen ook kunnen afmaken. Bruine cafe's kunnen blijven (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De bruine café's kunnen blijven 'be staan. De tweede Kamer ging gisteren zonder hoofd elijke stemming akkoord met een wijzigingswetje waarbij deze plezierige, knusse en steeds schaarser wordende café's niet on derhevig zullen worden aan de nieuwe afmetingsei- sen voor caféruimten. Op voorstel van het Pv'dA- kamerlid mevrouw Nora Salomons werd besloten het voorstel de naam te ge ven van Bruine Caféwet, maar dat ging de fracties van CDA SGP en GPV wat te ver. Zij stemden te gen. De bruine cafés moe ten nu wat inrichtingseisen voldoéh aan de bepalingen van de drankwet die tien jaar geleden nog van kracht was. Onrust onder Poolse studenten WARSCHAU (AP) De organi- satie van dissidente Poolse stu denten „Kor" heeft gisteren be kend gemaakt dat verscheidene leden van die organisatie on langs door de Poolse politie zijn mishandeld. In de flats van de studenten is huiszoeking ver richt, en een studentenleider is van de landbouwhogeschool in Krakow verwijderd, even voor zijn laatste examen. Vooral deze laatste beslissing heeft kwaad bloed gezet. „Kor" is verbaasd dat de studenten nu worden aangepakt nu partijleider Gie- rek op bezoek is in Italië; de Italiaanse communistische lei der Enrico Berlinguer heeft eer der dit jaar bemiddeld tussen de studenten en de Poolse leiders. Carter tot Castro: ontruim Afrika HOMESTEAD (AP) Presi dent Jimmy Carter heeft twee Democratische leden van de Congres opgedragen, naar de Cubaanse president Fidel Ca stro te gaan en deze te zeggen dat Castro een begin moet ma ken met het terugtrekken van zijn troepen uit Afrika als hij de betrekkingen met V.S. wil verbeteren. De heren Frederick Richmond en Richard Nolan zieden tot ver slaggevers dat zowel de presi dent als minister van buiten landse zaken Cyrus Vance „zeer beslist" waren in de tekst van de boodschap aan Castro. Nolan zei: „Daar zou in staan dat wij er gebrand op zijn een overleg op hoog niveau te begin nen met Cuba als dat land be reid is zich geleidelijk terug te trekken uit Afrika". CAÏRO/TRIPOLI (AP/AFP) In het bijzijn van de presidenten Assad van Syrië, Boumediènne van Algerije, Salem Aly van Jemen, PLO-leider Arafat, een delegatie uit Irak en de Libische leider Khaddafi, is in de Libische hoofdstad Tripoli een conferen tie begonnen, die volgens Libië moet uitmonden in een hard optreden tegen de Egyptische president Sadat. Maar er zijn aanwijzingen dat Syrië geen scheiding tussen de Arabische leiders wil, dat Arafat mogelijk noodgedwongen wegens de beheersing door Syrië van de Palestijnse kampen in Libanon de gematigde zijde van Syrië kiest en dat ook Algerije naar matiging streeft Brazilië ten dele akkoord met levering uranium (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Brazilië gaat ten dele akkoord met de voor waarden, die de Nederlandse regering gesteld heeft voor de levering mettertijd van verrijkt unranium door de ultra-centri fuge fabriek in Almelo. Minis ter Van der Stoel van Buiten landse Zaken heeft een brief ontvangen van een Braziliaanse collega, die volgens een woord voerder van het departement een positieve strekking heeft Brazilië is bereid om het pluto nium, dat bij de opwerking van verrijkt urnaium vrij komt, on der internationaal beheer te brengen. Twee andere voor waarden worden niet door de Brazilianen geaccepteerd. Ne derland wil garanties dat het te leveren uranium niet wordt ge bruikt voor militaire doeleinden. Als de toezeggingen van Brazilië voldoende worden geacht in Den Haag, zal spoedig een be slissing kunnen worden geno men over de uitbreiding van de U.C.-fabriek. Aangenomen wordt, dat dit een zaak is voor het nieuwe kabinet De levering van verrijkt ura nium door de U.C.-fabriek zal geschieden op basis van een contract tussen Brazilië en West-Duitsland. Het U.C .-pro ject is een gezamenlijke onder neming van Nederland, West- Duitsland en Engeland. De Ne derlandse regering wil alleen meewerken aan leveranties, als Brazilië, dat het internationale verdrag tegen de verspreiding van kernwapens en kernmate riaal niet heeft ondertekend, in stemt met strenge veiligheidsga ranties. eee conferentie in Uairo, waar toe president Sadat de Arabi sche leiders, Israël en de twee supermogendheden heeft uitge nodigd, is voprlopig twee weken uitgesteld tot 13 december. Als reden is opgegeven dat nog steeds niet alle antwoorden op de uitnodigingen zijn binnenge komen. De verschillende delegaties zou den trouwens eerst besprekin gen willen voeren over het ka der waarbinnen een .regeling voor het Midden-Oosten kan worden bereikt. De Verenigde Staten zouden bewust op de ver traging hebben aangestuurd om alsnog de Russen te kunnen be wegen aan de conferentie deel te nemen. Ook zou men de re sultaten van de conferentie in Tripoli willen afwachten, even als die van de Arabische top conferentie, waartoe Irak heeft uitgenodigd. President Sadat is van plan een vredesregeling voor het Midden- Oosten te laten garanderen door de „Grote Vijf', d.w.z. de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie, China, Engeland en Frankrijk. In een interview met het Franse blad „Paris Match" vergaf Sa dat de indruk de PLO niet te beschouwen als enige vertegen woordiging van het Palestijnse volk. Nu is het mooi lijd om daar iets aan te doen. Straks is het Sinterklaas. Daarna Kerstmis. Hel is kado-tijd. Een geschenk kan dan boekdelen spreken. Durf bijvoorbeeld een dichtbundel te geven. Of een boek vol prachtige prenten. Of een roman om bij weg te dromen. Of een boek over jou en haar. over jullie relatie. Zo'n veelzeggend kado vindt u bij de boekhandel. Want daar is alles, waarvoor uw vriendin (of uw vriend, broer, kennis, collega) zich maar interesseert En alles, waarmee u iets van uzelf kunt zeggen. Er is zoveel.dat u altijd iets persoonlijks kunt vinden. Kortom. Mariahoeve Naar aanleiding van het artikel "Mariahoeve blijft bouw minis terie scherp afwijzen" in de krant van 22 november j.l. zou ik het volgende willen opmer ken. Van de 7250 door de actievoer ders verspreide formulieren zijn er slechts 833 geretournd. Het lijkt mij niet juist hieruit te concluderen, dat de mensen die niet gereageerd hebben de bouw van het ministerie aan het Fin- nenburg afwijzen. Veeleer zou men uit de uitslag van de enquête kunnen afleiden dat het overgrote deel van de bewoners geen bezwaren heeft tegen de vestiging van het de partement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan het Finnenburg, althans er on verschillig tegenover staat. De bovenvermelde kop geeft derhalve m.i. een onjuiste voor stelling van zaken. Een betere formulering zou zijn geweest: "Mariahoeve onverschillig ten opzichte bouw ministerie". Den Haag H. Rosenberg KLM mag 5 keer per week naar Israël SCHIPHOL (ANP) De KLM heeft gisteren van de Isi-aeli- sche autoriteiten toestemming gekregen vijf in plaats van vier vluchten per week op Tel Aviv uit te voeren, zo heeft een woordvoerder van de maat schappij meegedeeld. Deze toestemming is het resul taat van langdurige besprekin gen tussen de Nederlandse rijk sluchtvaartdienst en Israëlische luchtvaart-vertegenwoordigers De Israëliërs hebben zich steeds op het standpunt gesteld dat de KLM op grond van het lucht vaartverdrag tussen Nederland en Israël recht had op niet meer dan vier vluchten per week. Ne derland bestreed dat. Door dit verschil van mening is de ver houding tussen Israël en Neder land op luchtvaartgebied gerui me tijd verstoord geweest Identiteitskaart voldoende voor Spanje MADRID (AP) Voor een ver blijf van drie maanden in Span je hoeven inwoners van Neder land, België en nog zeven ande re Westeuropese landen geen paspoort meer te bezitten en is een identiteitskaart voldoende, zo is donderdag door de Spaan se regering besloten. Evenzo zullen Spaanse ingezete nen die Nederland, België, West- Duitsland, Frankrijk, Luxem burg, Italië, Zwitserland, Mona co en Liechtenstein willen be zoeken slechts een identiteits kaart bij zich hoeven dragen. THEOLOGENCOMMISSIE: De kerk hoort „de schreeuw van de arme volkeren". Zij moet zich tot ver tolker van hun nood maken en opko men voor een rechtvaardige maat schappelijke ordening, zonder in de praktijk het geloof te beperken tot revolutionaire veranderingen in de maatschappelijke verhoudingen of zelfs de verzoening van tegenstellingen uit het oog te verliezen. Tot deze conclusie is de door de paus ingestelde internationale theologencom missie gekomen tijdens haar laatste al gemene vergadering in Rome, onder voorzitterschap van kardinaal Franjo Seper. Het slotdocument is dezer dagen uitgekomen onder de titel „Over de verhouding tussen menselijk welzijn en christelijk heil". Het document stelt vast, dat het opko men van de kerk voor de armen en haar solidariteit met de onderdrukten tot uitdrukking komen in bijbelse be grippen als gerechtigheid, bevrijding, hoop en vrede. In enkele theologische richtingen worden echter van deze grondelementen verklaringen gegeven, die eenzijdig zijn en daarom bezwaren oproepen. Zo mag de eenheid tussen wereld- en heilsgeschiedenis niet zo worden uitge legd, dat het evangelie dreigt op te gaan in de profane geschiedenis en het geloof in de praktijk beperkt wordt tot revolu tionaire veranderingen in maatschappe lijke verhoudingen. Ook dient de theologie zich bij het benutten van sociaaleconomische theo rieën bewust te blijven van de gevaren die daaraan verbonden zijn. Dikwijls immers gaat het daarbij slechts om hypothesen en bevatten deze theorieën, openlijk of versluierd, ideologische ele menten, die „berusten op omstreden filosofische vooronderstellingen dan wel op een foutief mensbeeld". Dit geldt bijvoorbeeld voor belangrijke gedeelten van marxistisch-leninistisch georien- teerde maatschappij-analyses. De leden van de theologencommissie stellen, dat in het licht van het Nieuw Verbond er geen echte maatschappelij ke verandering kan zijn zonder dat de mens zich met God en zijn medemens verzoent. Een verbetering in de mense lijke levensomstandigheden komt eerst dan duurzaam tot stand als de mensen door bekering en gerechtigheid een „nieuwe schepping" worden. Gerechtigheid omschrijft het document in dit verband als „een fundamentele eerbied voor de gelijkwaardigheid van alle mensen, doorvoering en veiligstel ling van de elementairste mensenrech ten en een zekere gelijkheid in de sprei ding van de fundamentele levenskan sen." Over de wegen tot bereiking van deze doeleinden bestaat er evenwel ook on der christenen vaak verschillende op vattingen. Maar een christen kan in geen geval afzien van het uiteindelijke doel, dat de verzoening is en mag daar om bij het nastreven van politieke doe len niet zo militant zijn, dat de universa liteit van de christelijke heilsboodschap schade wordt toegebracht. Het bestuur van de Oecumeni sche Ontwikkelingscoöperatie van de Wereldraad van Ker ken (ECDS) heeft deze week in Amersfoort prof. dr. W. Al- beda tot voorzitter gekozen. Het internationaal samenge stelde bestuur, dat uit negen personen bestaat, werd in au gustus in Genève gekozen. De coöperatie, gevestigd in Amersfoort, verstrekt sinds augustus „zachte" leningen aan kleine ontwikkelingspro jecten in de derde wereld. Voor dit doel is internationaal tot nu toe bijna 1,5 miljoen dollar bijeengebracht. Via de Nederlandse Vereniging tot Steun aan de Coöperatie van de Wereldraad van Kerken hebben 250 Nederlandse per sonen en organisaties samen voor acht ton „aandelen" ge kocht van de coöperatie. Het bestuur heeft zich in zijn vergadering van deze week vooral bezig gehouden met de vaststelling van de criteria voor ontwikkelingsprojecten, die in de eerste plaats de arm ste bevolkingsgroepen ten goe de moeten komen en met de beoordeling van de voorstellen voor dergelijke projecten die tot nu toe bij de ECDS in Amersfoort zijn binnengeko men. In totaal zijn dat 46 projecten, gesitueerd in Azië, Afrika, Zuid-Amerika en Europa. Eni ge projecten zullen nader be studeerd worden. Ze betreffen onder meer een agrarisch pro ject in Zuid-Amerika, een hui zenbouwproject in Azië, de op zet van een coöperatief visse rijbedrijf in Afrika en een emigrantenproject in Europa. Het kapitaal van ECDS be draagt op het ogenblik 1,6 mil joen dollar en zal in de naaste toekomst nog toenemen. Het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs, Bezuid- enhoutseweg 275 te Den Haag heeft een bibliografie over mondiale vorming uitgegeven om nationaal en internatio nal bij te dragen tot de of- voeding tot vrede, rechtvaar digheid en nieuwe internatio nale relaties. De brochure is de Nederlandse bijdrage tot de voorbereiding van de tien de algemene vergadering van het Internationaal Bureau van Katholiek Onderwijs, eind januari in Bogota (Co lumbia). De Amsterdamse Opstan- dingskerk, bijgenaamd „de ko lenkit" vanwege de vorm van zijn toren, is verkocht voor acht ton aan de Amsterdamse zakenman Arend Dam. Hij wil het gebouw weer een religieu ze bestemming geven en het bijbehorend zalencomplex voor commerciële doeleinden benutten. De kerk staat al twee jaar ongebruikt als ge volg van de sterkè verminde ring van het aantal kerkgan gers in de buurt De Westduitse evangelisatie- vereniging „Goede boeken voor allen" heeft zich een schip van ruim zesduizend ton aangeschaft. De bedoeling is in Afrika en Azië havens aan te doen en in de betreffende landen te getuigen. Door van uit de tijdelijke ligplaats de omgeving te bewerken met ontvangsten, boekententoon stellingen, bijbelstudie-uur tjes en conferenties wil de vereniging aan de missione ring bijdragen. De zogenaamde „Berlijnse Conferentie" van Europese katholieken heeft zich uitge sproken over Europa, ontwapening en so lidariteit. De afgelopen dagen zijn 250 katholieken, onder wie vele priesters, reli gieuzen en enkele Oosteuropese bisschop pen, afkomstig uit zesentwintig Oost- en Westeuropese landen, in Berlijn bijeen geweest. Het was de zesde conferentie, sinds de groep in 1964 werd opgericht onder het motto: „Vrede door vertrouwen en verdra gen". Onder de zeven Nederlandse verte genwoordigers waren de pater dominicaan dr. Karl Derksen en PPR-politicus drs. Michel van Winkel, benedictijn. De Berlijn se conferentie is het katholieke Europese gespreksforum naast de meer protestantse Praagse Vredesconferentie. Het slotdocument noemt de ontwapening een eis van deze tijd. „Slechts in een wereld die bevrijd is van de lasten van de bewapeningswedloop kunnen de knellende sociale problemen van de mensheid wor den opgelost". De slotacte van Helsinki is volgens de Berlijnse Conferentie een vredesontwerp. dat uitvoering verdient. „Slechts in een politiek klimaat dat bevrijd is van de overblijfsels van de koude oorlog kan het nieuwe gezicht van Europa worden ge vormd, een continent van veiligheid, sa menwerking en sociale vooruitgang". Slechts een krappe meerderheid sprak zich uit voor het recht om gewetensbezwaren te hebben tegen de militaire dienstplicht In Oost-Europa is deze zaak nog allerminst aanvaard. Alleen in Oost-Duitsland bestaat voor gewetensbezwaarden de mogelijkheid van vervangende dienstplicht, die bestaat in het bouwen van militaire objecten. Britse commissie: Hard noch zacht oplossing voor misdaad probleem Strengere straf en een herzie ning van het strafrecht lossen het probleem van het toegeno men geweld in Engeland niet op. Aldus de r.k. Britse wel- zijnscommissie van de bis schoppen in een verklaring voor de „dag voor de gevange nen", die 4 december wordt gehouden. De commissie ziet het geweld meer als een symptoom van sociale, economische en more le misstanden. De extreem harde of zachte lijn is volgens haar dan ook geen oplossing. Het gaat om het herstel van de morele waarden. Ook waarschuwt de bisschop pelijke commissie tegen het uitsluitend mikken op het handhaven van wet en orde óf op de rehabilitatie van de de linquent. Volgens de commis sie zijn beide noodzakelijk voor een gezonde samenleving. De misdaad wordt aldus de verklaring in de hand ge werkt door de overtuiging dat macht recht betekent. Het voortdurende bevorderen van statussymbolen moedigt de hebzucht aan. De commissie vraagt de katholieken na te denken over hun houding te genover de gevangenen. „Onze v/are aard openbaart zich in onze omgang met een delin quent die volledig in onze macht is".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12