Mentens neus opnieuw onderwerp discussie Renteverhoging bij de RPS per 1 december 1977 71% 71% 71% 81% 71% 71% 8% postgiro en rijkspostspaarbank Wim Kok tegen „graai- maatschappij WIE RIJDT ER VANAVOND HERHALING EIS TEGEN ARTSEN ABORTUSKLINIEK Veiligheidsrisico's Kalkarkernreactor te groot geacht binnenland Spaardeposito's 8j/o Beleggingsbewijzen Slechts 10 procent van Nederlanders wijst leger af LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De bijzondere strafkamer had voor de aanvang van het proces-Menten, in tegen stelling tot wat sommigen hebben gesuggereerd, nog geen besluit ge nomen. Ook in de loop van de procedure zijn wij niet tot een onomstotelijk oordeel gekomen. Pas nu het onderzoek is afgeslo ten gaan we oordelen en afwe gen." Zo besloot rechtbankpresi dent mr. Schroeder gisteravond zeer nadrukkelijk de laatste dag van het proces tegen Pieter Men- ten. Deze vijfentwintigste zit tingsdag duurde bijna tien uur en werd gehouden in een vrijwel uit puilende zittingszaal. Ruim de helft van de tijd werd gevuld door het betoog van de schijnbaar onvermoeibare verdachte, die uit voerig en hartstochtelijk gebruik maakte van zijn recht op het laat- OP LAATSTE PROCESDAG ste woord. Voorts kwamen de of ficier van justitie Habermehl en verdediger Van Heijningen aan het woord. Zij kregen een laatste kans op eikaars argumenten te reageren. Verreweg het meeste opzien baarde een nieuwe verklaring over de veel besproken neus van Menten. Op vorige zittingsdagen was daar al wijdlopig aandacht aan be steed in verband met de zogenaamde uni formfoto's, waarop Menten in Duits uni form zou staan afgebeeld. Hij heeft dat altijd ontkend, daarin bijgestaan door een Wassenaarse arts, die voor de rechtbank kwam verklaren dat de neus van Menten •olstrekt afwijkt van die van de man op de foto. De verklaring is afgelegd door een non, die verder anoniem wil blijven. Zij stelt dat zij van 1945 tot 1950 in het Haagse Westeindeziekenhuis heeft gewerkt. In of rond 1948 ontving zij als hoofd van de klasse-afdeling een mededeling van een specialist dat in het ziekenhuis Menten onder een andere naam als patiënt was opgenomen. De religieuze: „De specialist, die bij de betreffende patiënt een neusscor- rectie had uitgevoerd, vertelde mij dat Menten was gevlucht uit de Ursulakliniek in Wassenaar en dat hij daarbij een schot wond had opgelopen. Vorig jaar zag ik Menten op de televisie. Bekenden hebben mij geadviseerd te vertellen wat ik weet." De direktie van het Westeindeziekenhuis heeft de justitie laten weten dat zij geen mededelingen doet over de behandeling van patiënten. Verdediger mr. Van Heij ningen hechtte weinig geloof aan de ver klaringen van de non. „Zij heeft ook ver klaard dat zij toen had gehoord dat Men ten tot acht maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Zij moet over profetische ga ven hebben beschikt, want Menten is daar toe pas in 1949 veroordeeld. Hij geeft toe dat hij in 1948 in het ziekenhuis heeft gelegen na zijn vlucht uit de Ursulakliniek. Hij is uit een raam gesprongen en liep een geschonden neus op. Daaraan is hij toen behandeld. Aanvankelijk had men het plan de kogel uit zijn lichaam te verwijderen, maar daar heeft men van afgezien. De kogel zit nu nog in zijn lichaam". Mr. Schroeder: „In de brief staat rond 1948. Het kan ook eerder of later zijn geweest." Mr. Van Heijningen overhandigde de rechtbank een dossier van het voormalig verzet. De documenten heeft hij aangetrof fen in het archief van Mentens vroegere advocaat Kortenhorst. „In dat dossier be vindt zich de befaamde uniformfoto, ech ter met de afbeelding van een man met een ander gezicht. Het is nu wel duidelijk dat er met die foto is gemanipuleerd," aldus de advocaat Menten zelf trok in zijn laatste woord opnieuw onstuimig van leer tegen de officier van justitie, de getuigen, de deskundigen, de KGB, en de media. Weer noemde hij de zogenaamde kelder stukken uit het Nederlandse consulaat in Krakau, waarmee men zijn „deutsch- freundlichkeit" wil aantonen, vervalsin gen." De stukken zijn niet ondertekend en aan niemand gericht. Daardoor missen ze elke bewijskracht." Hier werd hij onder broken door de president, die duidelijk liet merken dat hij gelooft dat Menten de brieven wel degelijk zelf heeft geschreven. Menten beschuldigde de officier ervan met open ogen in een KGB-val te zijn gelopen. „Hij werkt samen met een anti-democrati sche politiestaat. Hij laat geen kans onge bruikt om het kleine restant van mijn leven te vernietigen. Het hele onderzoek is trouwens ontoelaatbaar, want ik ben voor al die zaken al een keer veroordeeld." Menten betoogde langdurig dat niet de Duitsers de executies in Podhorodze en Urycz hebben uitgevoerd, maar de Oekraï- ners, die wraak namen op dorpsgenoten, die met de Russen hadden geheuld. „Niets wijst erop dat de Duitsers erbij waren betrokken. Het hele requisitoir berust op grootspraak. Ik heb niets gedaan. Ik reken op vrijspraak." Nadat Menten zijn pleidooi had beëindigd keek hij triomfantelijk naar zijn vrouw in de zaal, maar mr. Schroeder zette snel een domper op de „vreugde" door de verdach te te laten weten dat men een onderzoek heeft ingesteld naar zijn afkomst. Menten heeft altijd beweerd dat hij familie is van de vooraanstaande Mentens uit Limburg, onder meer van de voormalige deken van Maastricht. Menten legde om dat aan te tonen zelfs een wijwaterbakje over dat hij als geschenk zou hebben ontvangen. Mr. Schroeder stelde dat diverse instanties hebben verzekerd dat op geen enkele wijze een familieband is aan te tonen. Officier van justitie Habermehl ging niet in op de uitspraken van Menten („daar valt toch niet tegen te praten"), en bleef bij zijn requisitoir. Wel zei hij ditmaal: „Menten is zo verstrikt in een soort rollenspel dat hij zelf is gaan geloven wat hij zegt. Mijner zijds bestaat nog steeds geen twijfel aan zijn schuld. Maar dan ook geen enkele." Mr. Van Heijningen kondigde aan dat hij aanstaande zaterdag naar Zwitserland ver trekt om daar een mogelijke nieuwe getui ge a décharge te ontmoeten. Van mr. Schroeder kreeg hij de verzekering, dat als dit contact een volstrekt nieuw licht op de zaak-Menten kan werpen hij er wellicht nog een zittingsdag aan zal wijden. In elk geval doet de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank op woensdag 14 december om tien uur uitspraak. De ontwikkelingen op de kapitaalmarkt maken het de RPS mogelijk de rente op nieuwe spaargelden met vaste looptijd met ingang van 1 december 1977 als volgt te verhogen: Minimum storting f 1.000,-. Elk deposito komt na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Tussentijds opnemen toegestaan voor aankoop eigen woning in Nederland. LOOPTIJD 2 jaar VASTE RENTE (was 654%) pyiA/ 3 jaar (was 7ï4%) aia/ 4 jaar (was 754%) 5 jaar 6 jaar (was 7%%) (was 8%) V Coupures van f 1.000,- en f5.000,-. U knjgt rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen toegestaan voor aankoop eigen woning in Nederland. LOOPTIJD VASTE RENTE 3 jaar 4 jaar 5 jaar (was 7%) (was 1/%) (was 754%) De rente op reeds gestorte spaardeposito's en reeds afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd, evenals de rente op onze ovenge spaarvormen. Meer informatie: de folders "Spaardeposito's'en "Beleggingsbewijzen" zijn verkrijgbaar op het postkantoor. U kunt de folders ook aanvragen met de bon, via tel. 0017 (gratis) of via tel. (020) 5 89 3137. Bon voor meer informatie Stuur mij de folders "Spaardeposito's" en "Beleggingsbewijzen". Deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, afd voorlichting. Van Baerlestraat 27, 1071 AN Amsterdam. 99 AMSTERDAM (ANP) - „Wij willen laten weten dat deze graai- en grijpmaatschappij waarin weerloze mensen nog altijd en misschien wel weer in toenemende mate er onderdoor gaan, ons tot hier zit. Wij wil len meer dan alleen het beharti gen van de belangen van het loonzakje, meer dan alleen maar tegenwicht bieden tegen een machtig ondernemersdom en de duffe ellende van een rechtse regering". Dit zei NW- (en FNV-) voorzit ter Wim Kok gisteren op een verbondsvergadering van het NW in de RAI in Amsterdam waar bij het NW aangesloten bonden gisteren en vandaag een maatschappijvisie formuleren. De grondgedachten voor die vi sie zijn neergelegd in een ont- werp-resolutie die het NW in mei presenteerde. De parlementaire besluitvor ming over de produktie moet uiteindelijk waarborgen dat goederen en diensten worden „geleverd" waaraan de samen- iieving het meest behoefte heeft, aldus staat in deze resolutie. Het produktiestelsel moet zo veran deren, dat niet langer de belan gen van enkelen of van wille keurige groepen de doorslag ge ven, maar de belangen van de gemeenschap. Kok: „Wij willen vermaatschap pelijking van de produktie. Actie Veilig Verkeer UTRECHT De jaarlijkse al coholvoorlichtingscampagne van Veilig Verkeer Nederland krijgt deze keer het motto „Wie rijdt er vanavond?". Vei lig Verkeer stapt van het sinds 1964 in de december maanden gehanteerde motto „Glaasje op, laat je rijden" af omdat steeds vaker blijkt, dat dit advies in de nachtelijke uren niet altijd kan worden opgevolgd bij gebrek aan vol doende openbaar vervoer en taxi's. Ter ondersteuning van de nieuwe actie zullen 350.000 stickers en 45.000 affiches worden verspreid. Veilig Ver keer begeleidt de actie met advertenties en spots voor ra dio en televisie. De bedoeling is, dat mensen die een avondje uitgaan, van tevoren afspreken wie er op de terugweg zal rijden. Vol gens Veilig Verkeer is dat voor een groot deel van de automo bilisten haalbaar, aangezien een onderzoek heeft uitgewe zen dat 80 procent van hen met z'n tweeën of met meer vrienden en kennissen op stap gaat, van wie doorgaans ook wel iemand een rijbewijs bezit. Op het ogenblik praat nog geen 40 procent van de men sen die samen uitgaan vooraf over de vraag, wie er terug zal rijden en wie dus het aantal alcoholconsumpties in de hand moet houden. (Volgens Veilig Verkeer niet meer dan één per uur en vier in totaal). Veilig Verkeer herinnert eraan, dat het aantal ongeluk ken waarbij alcoholgebruik is geconstateerd vorig jaar met 33 procent is toegenomen tot 4.585, terwijl er in de eerste helft van 1977 een stijging met 12,5 procent is vastgesteld. Het aantal van dit soort ongeluk ken met dodelijke afloop steeg in het eerste halfjaar zelfs met 23 procent. Dat betekent, dat alcoholgebruik een rol speelde bij één op de zeven dodelijke ongevallen. AMSTERDAM (ANP) De pro cureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam, mr. J. H. Bergsma, heeft gisteren in de zaak tegen twee artsen van de voormalige abortuskliniek „Het Sarphatihuis" bevestiging van het rechtbankvonnis geëist: drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 10.000 gulden. De procureur achtte bewezen dat de artsen, de 53-jarige Paul D. en zijn 48-jarige collega Lau rens N. schuld hebben aan de dood van een Belgische vrouw, die op 9 mei 1974 in hun kliniek werd geaborteerd. De vrouw, die meer dan drie maanden zwanger bleek, te zijn, overleed kort na de ingreep in het nabij gelegen Weesperplein- ziekenhuis, waarheen zij was overgebracht na een bij de be handeling opgetreden complica tie. In verband met deze dodelijk afgelopen abortus werden de artsen in 1976 door het medisch tuchtcollege voor een half jaar geschorst uit hun bevoegdheid als arts. In december van dat jaar volgde het vonnis van de rechtbank. Alleen D. was op het vier dagen durende proces voor het ge rechtshof aanwezig. N. is inmid dels naar Canada geëmigreerd. De artsen is ten laste gelegd dat zij zich niet aan de geldende afspraken hebben gehouden. Zij hadden de vrouw, op grond van haar vergevorderde zwanger schap, dienen door te verwijzen naar een gespecialiseerde kli niek, zoals bijvoorbeeld Bloe- menhove,. Na het mislukken van de ingreep zouden zij voorts te 'lang hebben gewacht met overbrenging naar het Weesper- plemziekenhuis, terwijl zij ook hadden verzuimd tevoren bloed groep en bloeddruk van de vrouw tevoren vast te stellen. Uitspraak 13 december. Leden van het Landelijk Energie Komitee bij de presentatie van het veiligheidsrapport over de Kalkarreactor in Den Haag. Rijkspolitie veel duurder dan begroot DEN HAAG (ANP) - De perso neelskosten van het korps Rijk spolitie zijn vorig jaar 9.705.000 gulden hoger uitge vallen dan was begroot. Dat komt doordat het aantal ploegen op Schiphol moest wor den uitgebreid in verband met de strengere controle van de bagage van luchtpassagiers. Bo vendien moest er meer over werk worden verricht dan was geraamd. De regering heeft be sloten dit bedrag alsnog in de justitie-begroting 1976 te ver werken. Identiteit van man in coma vastgesteld (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse po litie heeft gisteren na een spe ciaal radio-bericht de identiteit kunnen vaststellen van een man, die al een week in coma ligt in het Academisch-zieken huis van Utrecht Het is de 24-jarige Jan-Karsten van Veen uit Amsterdam. Hij werd vorige week woensdag op de provinciale weg Utrecht-Bun- nik aangereden door een busje. Hij verliet in de nacht van 21 op 22 november de ouderlijke woning. Volgens de politie ging hij wel vaker enkele dagen op stap. Rotterdamse chauffeur komt vrij DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse vrachtwagenchauf feur W. A. Plinck, die al meer dan een maand in Turkije wordt vastgehouden, zal wel licht in de loop van de volgen de week naar Nederland terug keren. Het consulaat-generaal in Istan bul, zo werd in Den Haag mee gedeeld, beschikt over „vage aanwijzingen", dat de Turkse autoriteiten de zaak spoedig wil len afwikkelen. Pinck, die voor het Rotterdamse transportbedrijf Furness en la ding sigaretten naar Turkije bracht, werd verboden het land te verlaten na een meningsver schil tussen de Turkse douane en het Turkse staats-tabaksmo- nopolie. Volgens de douane had het monopolie slechts één lading tabak besteld, maar Pinck en een collega brachten twee vrachtwagenladingen sigaretten het land binnen. De chauffeur zit niet in hechte nis: hij heeft beperkte bewe- girtgsvrijheid. VOLGENS AMERIKAANSE KERNENERGIEDESKUNDIGE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de kernener giereactor in aanbouw in Kal kar (West-Duitsland) kunnen zich kernexplosies voordoen waar de betonnen omhullingen van deze kernreactor niet op zijn berekend. Als een dergelij ke verwoestende explosie zich voordoet kan daarbij splijtstof (plutonium) vrijkomen die de ontruiming van 160.000 vierkan te kilometer noodzakelijk ma ken. Dit is een van de voor naamste conclusies van de Ame rikaanse kernenergiedeskundige Richard E. Webb, die voor de Werkgroep Kalkarproces en het Landelijk Energie Komitee de keten van risico's heeft onder zocht bij een ongeluk in de snel le kweekreactor van Kalkar. De werkgroep Kalkarproces die de studie van de Amerikaan giste ren publiceerde wil het stuk be trekken bij het proces in Mun ster tegen de te groot geachte veiligheids risico's van de snelle kweekreactor van Kalkar. Deze zaak is momenteel in behande ling bij het Duitse Constitutio nele Hof in Karlsruhe. Tegelij kertijd wil het Landelijk Enge- rie Komitee de studie van Webb gebruiken om de Nederlandse regering er toe te bewegen als nog -af te zien van deelneming in de bouw van de Duitse snelle kweekreactor. Over de kans op een verwoes tende explosie in de reactor van Kalkar bestaat nog geen duide lijk inzicht. Webb heeft in zijn studie allereerst willen aange ven langs welke wegen binnen een reactor een dergelijke onge wenste explosie kan plaats heb ben. DEN HAAG Hoewel meer dan de helft van de Nederlan ders zegt, weinig of niets af te weten van defensiezaken, vindt een breed publiek toch dat een leger bestaansrecht heeft Slechts een op de tien Nederlanders wijst een leger af. Dit is vastgesteld bij een on derzoek van de stichting „Volk en verdediging" onder Nederlanders boven de acht tien jaar. De bedoeling van het onderzoek was, de heer sende opvattingen en en en houdingen inzake veiligheid, verdediging en krijgsmacht te peilen. Het rapport stelt dat de Nederlander zich in militair opzicht niet bedreigd voelt, ook al geloven slechts weinigen dat er nooit meer oorlog zal komen. De kans op een crisissituatie wordt niet binnen tien jaar ver wacht Maar als hij komt, acht men de gevolgen zeer ernstig. De meeste Nederlan ders aanvaarden de dienst plicht, maar ten aanzien van een beroepsleger zijn de me ningen verdeeld. Tegenstan ders van eén beroepsleger hebben niet zozeer prakti sche als wel politieke bezwa ren: men is bang dat afschaf fing van de dienstplicht zal leiden tot een sociaal en mentaal isolement van de be roepssoldaten, wat grote po litieke risico's in zich bergt. Het brede publiek hecht vol gens het rapport veel waarde aan de rechten van de men sen die in het leger dienen of moeten dienen. Wel ziet men het vraagstuk van orde en gezag in het leger als een van de belangrijkste proble men binnen de krijgsmacht. Kalma verhoord door speciale commissie ROTTERDAM (ANP) Hoofd inspecteur B.D. Kalma chef van de Rotterdamse zeden- en kin derpolitie is verhoord door een speciale ondenzoekcomissie die met de ,zaak-Kalma" is belast De commissie staat onder lei ding van de Haagse procureur generaal mr. W.A. baron van der Feltz en is op diens verzoek ingesteld om te onderzoeken of Kalma na zijn geruchtmakend optreden bij een demonstratie gehandhaafd kan worden. Behalve met de heer Kalma heeft de commissie ook gespro ken met burgemeester Van de Louw van Rotterdam en met enige collega's van Kalma. De hoofdinspecteur zal binnenkort een verweerschrift indienen bij het ambtenarengerecht waarbij hij in beroep zal gaan tegen de berisping die Van der Louw hem heeft gegeven. Ruim honderd gemeenteambte naren in Rotterdam hebben hun handtekening geplaatst onder een brief aan minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken en justitie), waarin wordt gepro testeerd tegen 'voorgenomen maatregelen' tegen de hoofdin specteur, omdat aldus de brief, iedereen recht heeft op vrijheid van meningsuiting. Vijfde agent spoorwegen aangehouden AMSTERDAM (ANP) De re cherche van het bureau War moesstraat in Amsterdam heeft gisteren een vijfde arrestatie verricht in de zaak van de ste lende agenten van de spoorweg politie. De verdachte is een 46- jarige hoofdagent uit de hoofd stad. Samen met de vier eerder aan gehouden spoorwegagenten wordt hij ervan verdacht in de periode 1973 tot en met 1976 voor ongeveer 200.000 gulden aan geld en sieraden te hebben ontvreemd op NS-stations in Amsterdam, Wormerveer en Weesp. Zij stalen niet alleen uit NS-kantoren maar ook uit kan toren van particuliere bedrijven op het centraal station in Am sterdam. DS'70 wil geringere verhoging PTT-tarief DEN HAAG (ANP) Het ka merlid Nijhof (DS'70) vindt dat de PTT-tariefsverhogingen te hoog zijn, nu de winst van het staatsbedrijf „aanzienlijk" ho ger zal zijn dan oorspronkelijk werd begroot. Hij heeft staats secretaris Van Huiten (verkeer) gevraagd de tariefsverhogingen terug te brengen. In schriftelijke vragen uit het Kamerlid kritiek op het feit dat de staatssecretaris de Kamer niet heeft ingelicht over de winstgegevens van de PTT. Hij wil weten, waarom de bewinds man niet met een herziene ont werp)-begroting is gekomen. Politie neemt 423 kg vuurwerk in beslag EINDHOVEN (ANP) Bij een inval in een winkel-woonhuis in Eindhoven heeft de politie 423 kilo vuurwerk in beslag genomen. Tegen de winkelier, de 42-jarige G. S. die geen enke le vergunning had, is proces verbaal opgenaakt. De politie was in actie gekomen na klach- ter uit de buurt. De man zou het vuurwerk met name aan jonge kinderen hebben ver kocht. Winkeliers die wel toe stemming hebben om vanaf 1 december vuurwerk te verko pen mogen daarvan slechts een voorraad van 50 kilo hebben. Willen zij meer opslaan dan is een speciale vergunning van de hinderwet vereist.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9